DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Talrijke successen der nationalisten. No. 191 138e Jaargang De Spaansche revolutie Hoelang zullen de Spaansche rebellen nog rebellenzijn Het Alhembre gedeeltelijk verwoest. e*eïg3~\ Nederlandsche vliegtuigen voor Spanje. Verloving van Koning Edward? ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag Augustus 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Spaansche berichten radio geven Vannacht door de stations uitgezonden het volgende beeld: De nationalistische troepen zijn giste ren in den loop van den avond 6 K.M. verder naar Santander opgerukt. Badajoz is door de nationalisten na een beschieting, die verscheidene uren duurde, voor de helft ingenomen. In het overige deel der stad wordt nog ge streden. Tusschen Merida en Madrid konden de troepen van generaal Franco de op 130 K.M. ten Z.W. van Madrid gelegen stad Talavera in bezit nemen en tal rijke gevangenen maken. Voor Malaga heeft een vliegtuig der nationalisten den kruiser „Jaime 1" ge- bombardement, waardoor een deel van het scheepsgeschut werd vernield. Twee andere oorlogsschepen der Madrileen- sche regeering hebben de zijde der na tionalisten gekozen. Te Antequera hebben regeerings- vliegtuigen het lazaret en het stedelijk Ziekenhuis gebombardeerd. Te San Sebaslian verwacht men elk oogeflbllk den intocht der nationalistische troel'*:. De plaats Ren ter ia, tusschen Irun en San .Sebastian. is eveneens met bommen be- AOCKI v f« A Te Alicante zou evenals te Valencia een oorlogsschip voor de Madrileensche regee ring gereed liggen, om haar in staat te stellen te vluchten, wanneer Madrid valt Volgens een opgevangen radiobericht uit Madrid, zou de toestand in de hoofdstad van dag tot dag verergeren. Het radiostation Burgos deelt mede, dat het Vaticaan opnieuw bij de regeering te Madrid geprotesteerd heeft tegen de ver moording van tallooze geestelijken door de communisten. Voorts verluidt van betrouwbare zijde, dat generaal Mola gisteren te Sevilla is ge weest en met generaal Franco besprekingen heeft gevoerd. De Madrileensche regeering zou getracht hebben, de inboorlingen in Marokko ertoe aan te zetten, generaal Franco in den rug aan te vallen Als antwoord hierop heeft het opperhoofd van den grootsten stam aan ge neraal Franco 20.000 soldaten voor den strijd tegen Madrid aangeboden. Het radiostation Madrid heeft medege deeld, dat de regeerir.gsvliegers op Granada, dat zich in banden der nationalisten be vindt, 5 ton bommen hebben geworpen. Van andere zijde wordt hieromtrent gemeld, dat deze bommen een deel van het Alhambra hebben verwoest. Verset van Badajoz practisch gebroken. De Portugeesche radioclub meldt, dat verscheidene pantserauto's der na tionalisten reeds Badajoz zijn binnen gerukt. De burgerlijke gouverneur van Bada joz, die te Arroches de grens is gepas seerd, was diep terneergeslagen. H'j had een hartaanval gehad en is daarom in het ziekenhuis te Elvas opgenomen. Hij verklaarde geen communist te zijn, en reeds lang te hebben willen vluch ten, doch dat de militiesoldaten dit on der bedreiging met den dood hadden belet. ■®en vrachtauto met mijnwerkers uit Rio «nto heeft een aanval op Cortejana ^gezet. De Portugeesche radioclub bevestigt b*ll*T(0 a AUAUTAOA ouïSlJUI-....-' OOMOCMII e baoajoZy .IV1HCA j"1" po»; '"-V^COBPI Col «vill .5**h.ls ui T 9 inneming van Antequera door de rebellen, en kondigt de bezetting van Marbela Llora aan. Ten slotte wordt medegedeeld, dat 2000 soldaten uit Marokko te Algeciras ont scheept zijn. De strijd om Irun. Tegen zes uur gisteravond hebben twee vliegtuigen der opstandelingen gevlogen boven Irun, Renteria en Pasages op een hoogte van 1500 meter. Zij hebben verscheidene bommen uitge worpen, van welke drie terecht kwamen in den tuin van het ziekenhuis te Irun en een andere te Renteria. De vliegtuigen verdwe nen by aankomst van een vliegtuig der re geering. Er zijn geen slachtoffers te be treuren. De strijd om San Sebastian. De artillerie der opstandelingen heeft gistermorgen voor de eerste maal het vuur geopend op de stad San Sebastian. Onder de bevolking brak groote opwin ding uit, ondanks het feit, dat het vuur vooreerst als intimidatie bedoeld was en de opstandelingen het voornemen schenen te hebben de stad, waar nog talrijke den rebellen gunstig gezinde, elementen verblijf houden, zoo veel mogelijk te sparen. Slechts in uitersten nood zouden de rebellen tot een werke lijke beschieting overgaan. De „Daily Telegraphmeldt uit SL Jean del Luz, dat de nationalistische kruiser „Al- mirante Cervera" reeds een positie ter hoogte van San Sebastian heeft ingenomen en den regeeringsstijdkrachten een ultima tum heeft gesteld, na afloop waarvan de stad zal worden beschoten. Ook aan de grens bij Irun is gister een levendig vuur onderhouden. De voorhoede der insurgenten ten Zuiden van San Sebas tian is gistermorgen eenige kilometers ten Noorden van Tolosa opgerukt en bevindt zich thans op een afstand van nog slechts 15 K.M. van San Sebastian. Ook de activi teit der vliegers is belangrijk toegenomen. Talrijke bewoners zien in het feller worden van den strijd aanleiding uit het door de regeeringstroepen bezette gebied te vluch ten en zich over de Fransche grens in vei ligheid te brengen. Vernomen wordt, dat het bombardement op San Sebastian steeds intensiever wordt Er werden meer dan zestig bommen gewor pen, welke verscheidene slachtoffers maak ten. Het gerucht gaat, dat het oorlogsschip der rebellen, Almirante Cervera, voor San Se bastian is aangekomen en dat de comman dant een ultimatum zou hebben gesteld, waarin hij met bombardement dreigt, tenzij de overgave der stad voor middernacht zou geschieden. Dit gerucht wordt evenwel met groot voorbehoud ontvangen. De strijd bij Malaga. Volgens draadloos uitgezonden, maar nog niet anderszins bevestigde berichten zou een belangrijke actie ontketend zijn in de om geving van Malaga, welke stad het voor werp zou vormen van een hevigen aanval der opstandelingen. Versterking van regee ringstroepen zou in allerijl derwaarts zijn gedirigeerd. Gemeld wordt verder, dat vliegtuigen het fort van Malaga hebben ge bombardeerd en daarby schepen hebben getroffen. De opmarsch van generaal Franco's troe pen naar Malaga is thans in ernst begonnen. Zeshonderd man geregelde troepen, die met mitrailleurs gewapend zijn, benevens een detachement artillerie, zijn gistermor gen van La Linea vertrokken en marcheeren op naar Estepona. Bovendien zijn 500 sol daten en fascisten, die over een groot aan tal vrachtauto's en ambulancewagens be schikken, van San Roque vertrokken, om langs een anderen weg naar Estepona op te rukken. Men verwachtte, dat gistermiddag een hevige strijd zou ontbranden, wanneer de oprukkende troepen de communisten en mi lities uit Estepona en Malaga tegenover zich zullen vinden. De opstandelingen rukken op Radio-Sevilla deelde hedenochtend mede dat generaal Mola meedeelde, dat zijn troe pen steeds oprukken en dat hij vrewacht binnenkort een overwinning te kunnen melden. Bij het innemen van San Rafael en Despinar namen de troepen van Mola 40 officieren en manschappen van de lucht macht gevangen, die onmiddellijk werden gefusilleerd. De kolonnes, welke uit Granada vertrokken zijn, rukken snel op. In Burgos en Pamplona is de toestand niet gewijzigd. Te Burgos is een Duitsch kapitein aange komen. Het Corteslid Madariaga kondigde een groote rede aan tegen wat hij noemde de „Marxistische" regeering. Irun wordt bewaakt door de civiele garde. Valencia is nog in handen van de regeering te Madrid. Verbinding tusschen opstandelin gentroepen van Noord- en Zuid- S pan je. Naar uit het hoofdkwartier van generaal Mola in Burgos verluidt, is thans de ver binding tusschen de Noordelijke strijd krachten van Mola en de Zuidelijke troepen van generaal Franco definitief tot stand gebracht. Daarmede is ook de geheele grens tusschen Portugal en Spanje in handen van de opstandelingen gevallen. De beide gene raals hebben gisteren reeds telefonisch een gesprek kunnen voeren. De opmarsch uit Merida naar Madrid is in vollen gang. De troepen van gene raal Mola hebben Guadalajara, op 50 K.M. ten Oosten van Madrid aan den weg MadridSarragossa, bezet en daar mee de omsingeling van de hoofdstad een stap verder gebracht Bij Leon hebben de opstandelingen een bommenwerper neergeschoten en in de Siërra Guadarrama een vliegtuig buitge maakt. Bij Malaga, aldus verluidt tenslotte uit Burgos, hebben de insurgenten de stad Antequerra ingenomen. Toen zij de stad binnentrokken lagen honderden lijken in de straten. De strijd in het Noorden. De grens bij Hendaye is door de regee ringstroepen aan de Spaansche zijde ge sloten. Niemand mag meer naar Spanje of uit Spanje passeeren. Alle papieren zijn ongeldig verklaard. Interview met Queipo de Llano. In een interview, met een specialen oor respondent van de „Tribuna" heeft gene raal Queipo de Llano, de bevelhebber der opstandelingentroepen in het zuiden, ver klaard, dat het hoofdkwartier besloten heeft binnen zeer korten tijd Malaga te verove ren. Het is voor de rebellen van dringend belang de nog aan de regeering trouwe vloot de eenige basis voor ravitailleering te ontnemen, die zij in Malaga bezit. Wanneer de hinderpaal van de vloot uit den weg zal zijn geruimd, zullen de versterkingen uit Marokko veel gemakkelijker in Spanje kun nen worden ontscheept. Ten behoeve van een actie op groote schaal tegen Malaga zijn talrijke troepen in de omgeving der stad geconcentreerd. De strijd om Madrid. De bijzondere correspondent van het blad „Diario de Manha" meldt over de positie der verschillende opstandelingen-eenheden o.m. dat de troepen van generaal Mola op het oogenblik bezig zijn met de versterking van de tot dusverre door hen bezette stel lingen en met de bezetting van strategisch belangrijke posities in het Guadarrama-ge- bergte. Grootere operaties zullen eerst onderno men worden, wanneer de samentrekking van alle troepen rondom de hoofdstad vol tooid is. Volgens den correspondent zal de bezet ting van Madrid door de opstandelingen niet voor over 8 tot 10 dagen geschieden, tenzij Madrid door inwendige moeilijkheden den tegenstand eerder mocht opgeven. Spaansche regeering zetelt nog steeds te Madrid. De Spaansche ambassade te Londen is door dc Spaansche regeering gemachtigd, de geruchten tegen te spreken, volgens wel ke de regeering Madrid verlaten zou heb ben om zich te Valencia te vestigen. De ambassade ontkent eveneens, dat de regeering ooit voornemens is geweest, haar zetel te verplaatsen. Buitenlandsche vliegtuigen naar Spanje en Portugal. Zes transportvliegtuigen, twee Ne- derlandsche en vier Engelsche, zijn gisteren van Croydon opgestegen met bestemmii^ naar Portugal en Spanje. De „Evening Standard" meldt in dit verband nog, dat twee der toe stellen Fokker-machines zijn, driemo- torige vliegtuigen, die in staat zijn 16 passagiers te vervoeren. De andere toe stellen zijn minder groot. Volgens dit bericht zouden 4 der toestellen be stemd zijn voor de opstandelingen en de twee anderen voor de regeering. Officieele Britsche kringen herinneren in verband met het bovenstaande er aan, dat de regeering geen enkele controle uitoefent op den uitvoer van burgervliegtuigen. Hier aan wordt toegevoegd, dat maatregelen, die de regeering in staat zullen stellen controle op de verzendingen dezer toestellen uit te oefenen, binnenkort zullen genomen wor den en op dit oogenblik onderwerp vormen van Britsch-Fransche gedachtenwisselingen. Zoolang de verklaring van non-interven tie niet door de mogendheden zal zijn aan vaard, heeft de Engelsche regeering niet het recht zich te verzetten tegen het verzenden van civiele vliegtuigen. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen te Sevilla. Volgens de mededelingen van vluchte lingen uit Sevilla zijn in die stad vele vlieg tuigen van Duitsch- en Italiaansch fabri kaat. Bovendien zyn er vele vliegeniers, die Duitsch- of Italiaansch spreken, of andere talen. Zij meenen verder, dat de Italianen de uniform van het Spaansche vreemdelingen legioen dragen, terwijl de Duitschers in het wit zijn gekleed. Spaansche communisten schenden de Portugeesche grens. De Portugeesche radioclub meldt, dat 30 Spaansche communisten nabij Campo Maior de Portugeesche grens hebben overschre den. Zij bedreigden de bewoners met revol vers en maakten zich meester van een naar Portugal gevluchten officier der nationalis ten, dien zij doodschoten. Zij trokken zich daarna met het lijk van den vermoorden officier terug naar Spaansch grondgebied, waarbij zij steeds hun wapens op de bevol king gericht hielden. Van het Guadarrama-front. De speciale correspondent van Havas aar. het Guadarrama-front meldt: Gisteren heb ben de batterijen der regeeringstroepen die voor Guadarrama, Carcedilla en Los Moli- nos gelegen zijn, het vuur geopend, op den vleugel van den vijand waarvan het geschut slechts zwak beantwoordde. Regeerings- vliegtuigen wierpen brandbommen, die hun uitwerking op de rebellen niet misten. De infanterie trad niet op, om dat artillerie en de luchtmacht de vrije hand te laten. De correspondent begaf zich vervolgens naar de colonne onder bevel van Sabio, wiens strijdkrachten met het dorp Peguerinos als steunpunt naar San Rafael oprukken. De leider der colonne verklaarde, dat de op marsch der rebellen naar Escurial zoodoen de tot staan zou worden gebracht. Om op alle gebeurlijkheden bedacht te zijn hebben de autoriteiten van Escurial 500 personen gearresteerd. Zestien vliegtuigen uit Frankrijk te Barcelona aangekomen. Te Barcelona zijn 16 vliegtuigen aange komen, die naar men gelooft, uit Frankrijk afkomstig zijn. De piloten zijn, naar men zegt, van ver schillende nationaliteit. Drie der vliegtuigen zouden bij de landing zijn neergestort. De betaling zou in goudgeld zijn geschied. De niet-inmengingskwestie. De diplomatieke onderhandelingen over het niet-inmengingsaccoord worden lang zaam voortgezet. Naar verluidt hebben ver scheidene desbetreffende besprekingen tus schen Engeland en Italië plaats gevonden, waarbij het Britsche standpunt aldus gefor muleerd is, dat problemen zooals het aan werven van vrijwilligers en geldinzamelin gen beter later ter sprake kunnen worden gebracht. Het antwoord van Portugal op de Fran sche voorstellen werd gister of vandaag verwacht De minister van buitenlandsche zaken van Denemarken heeft de commissie van buitenlandsche zaken van het parlement er van in kennis gesteld, dat de Deensche regeering de Fransche regeering een ant woord gezonden had en in principe had toegestemd in de niet-inmenging in Spanje. Bij algemeene aanvaarding zal Denemarken zich aansluiten bij een niet-inmengings- verklaring. Portugal antwoord op Fransch non-in terventievoorstel. De Fransche gezant is ontvangen door den minister /ra buitenlandsche zaken, die hem het antwoord der Portugeesche regee ring op het Fransche non-interventievoor- stel heeft overhandigd. Men meent te we ten, dat in het -ntwoord het verzoek der Fransche regeering wordt ingewilligd. DE ANTWERPSCHE WAPEN VOORRAAD WORDT NIET GEEXPEDIEERD. Het s.s. „Lodewijk" te Terneuzen aangekomen. Ten aanzien van de te Antwerpen ge blokkeerde wapenvoorraad meldt het blad „Le Peuple" dat de regeering thans een on derzoek instelt. In afwachting van het re sultaat daarvan zullen de wapenen niet uit België gezonden worden. De expediteur heeft zich met den kooper verstaan betref fende uitstel van de verzending tot na be ëindiging van den strijd in Spanje. Het Nederlandsche stoomschip „Lode wijk" dat te Antwerpen tevergeefs trachtte de lading munitie aan boord te nemen, is gisteren de haven van Terneuzen binnenge- loopen. Zes sloepen welke aan boord van de „Lo dewijk" waren, hebben een ligplaats ge kregen te Terneuzen. Naar verluidt zal de „Lodewijk" thans in Terneuzen steenkool lossen, waarna een nieuwe lading zal worden ingenomen. Waren reeds aan een Engelsche maatschappij verkocht. Naar aanleiding van een bericht uit Londen, dat 2 Nederlandsche en 4 Engel sche transportvliegtuigen gister van Croydon opgestegen zijn met bestemming naar Portugal en Spanje, deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat deze twee vliegtuigen geen Nederlandsche vliegtui gen meer zijn. De beide machines zijn door de K. L. M. aan een Engelsche maat schappij verkocht en deze verkoop is slechts tot stand gekomen nadat aanne melijk was gemaakt, dat deze machines niet aan Spanje of aan Spanjaarden gele verd zouden worden. De Nederlandsche papieren zijn uit de vliegtuigen gehaald, terwijl het contract door den directeur der Engelsche maatschappij is onderteekend, zonder tusschenkomst van andere per sonen. Ook moet niet uit het oog worden ver loren, dat bedoelde Engelsche maatschap pij reeds verscheidene malen van de K. L. M. vliegtuigen had overgenomen, welke door eerstgenoemde maatschappij op haar lijnen geëxploiteerd werden. Men achtte het in het geheel niet on waarschijnlijk, dat deze machines inder daad gebruikt zullen worden voor een vaste lijn met Spanje en Portugal. Een der zusters van koning George van Griekenland genoemd. Het republikeinsche blad „Petris" be vatte gisteren het bericht, volgens het welk de verloving op komst is van ko ning Edward van Engeland met een der zusters van koning George van Grieken land, prinses Catharina of prinses Irene. STAKINGSONLUSTEN IN ACHTER INDIE. 20 stakers gedood en 50 gewond. Eerst thans wordt uit Pondichery in Ach- ter-Indië gemeld, dat het daar einde Juli tot ernstige stakingsonlusten is gekomen. De arbeiders der meeste spinnerijen hadden het werk neergelegd, de terreinen bezet en de Europeesche employe's gevangen gezet. De Engelsche consul deelde mede, dat hij de autoriteiten te Madras zou verzoeken maat regelen te nemen tot bevrijding der Engel sche employe's, die in de fabrieken der Anglo French Textile Company gevangen werden gehouden. De Fransche gouverneur deed daarop de politie ingrijpen, waarbij hevige botsingen ontstonden. De stakers trachtten de fabrieken in brand te steken en in verschillende gevallen is hun dit ge lukt. Toen de politie van de vuurwapenen gebruik maakte, werden 20 stakers gedood en een vijftigtal gewond. De orde werd toen hersteld. De schade wordt geschat op 10 millioen francs. KIESRECHT VOOR CHINEESCHE VROUWEN. De nationale regeering in China heeft een decreet uitgevaardigd waarbij den Chineeschen vrouwen het kiesrecht wordt verleend. Dit besluit is het gevolg van de actie der „Suffragettes", die vele verzoek schriften hadden ingediend. Alle Chinee- sche burgers, mannelijke zoowel als vrou welijke, zullen gelijke rechten hebben bij de komende verkiezing van gedelegeerden voor de nationale vergadering. Deze komt in November bijeen, om de nieuwe Grond wet goed te keuren, welke de inleiding zal vormen van een democratisch bestuur in China. VERSTERKING VAN DE JAPANSCHE LEGERMACHT IN MANDSJOEKWO NOODZAKELIJK. De „Nisji Nisji Sjimboen" schrijft in een hoofdartikel dat zoowel de regeering als het volk van meening zijn, dat de Japansche le germacht in Mandsjoekwo moet worden versterkt, teneinde gelijkwaardig te zijn aan de russische strijdkrachten in het Verre Oosten. Het blad schrijft verder, dat het ge vaarlijke punt Van de JapanschRussische betrekkingen in het Kremlin ligt, aange zien de leiders hier bezield zijn van de idee, dat Japan de vijand is. Het blad is van oordeel, dat de betrekkin gen tusschen beide landen veel zouden ver beteren, indien de leiders van Sovjet Rus land dit denkbeeld konden opgeven en meer begrip hadden voor de fundamenteele poli tiek van Japan tot het handhaven van den vrede in het Verre Oosten. MASSA-VERGIFTIGING IN JAPAN. In de stad Hamamatsoe, ten westen van Tokio, verkeeren 105 soldaten en 45 vrou wen, werkzaam in een textielfabriek, in le vensgevaar, als gevolg van vergiftiging, naar het schijnt tengevolge van het eten van bedorven groente.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1