NIDA EN HET KEERPUNT Een vierde gouden medaille voor Nederland. De ruitersport Het bokstornooi. Het voetbaltornooi. ALKMAARSCHE COURANT van VRIJDAG^* AUGUSTUS 1810 de olympische spelen Nida Senff wint de 100 meter rugalag, Rir Mastenbroek tweede. BerlUn, 13 Aug. Het ia weer een goede dag voor Nederland geweest. Nida Senff won het nummer 100 meter rug slag dames, waardoor Nederland thana de vierde gouden medaille heeft verkre gen. Rie Mastenbroek tikte als tweede aan en deze Rotterdamsche zwemster zorgde dus voor een derde zilveren me daille. De suprematie van Nederland bij de deneszwemnummers is toch wel heel duidelijk te constateeren. De overwinning van Nida Senff heeft aan een zijden draadje gehangen. In de aerie heeft de A.D.Z.-zwemsters met 1 m. 16.6 a. een nieuw Olympisch record gevestigd, vandaag werd de finale ge zwommen en toen kwam een tijd vnn 1 min. 18.9 sec. op het scoringbord te staan. Wat was de reden daarvan? Nida beeft bet keerpunt totaal gemist. Wat de reden daarvan waa weet zij eigenlijk zelf niet, maar het feit was niet minder waar. Zij moest toen even teruggaan om aan te tikken, maar intusschen had gij een flinken achterstand op Bndges en Mortridge gekregen. Dank zij schit- tsrend doorzetten wist zij niet alleen baar achterstand in te loopen, maar al haar tegenstanders te passeeren. Zoo werd Nida Senff Olympisch kampioene 1936. De matige tijd is door bovenstaan de voldoende verklaard. De series 1SM meter Des middags werden de beide laatste se ries 1900 meter gezwommen, welke d r bet vrij groote krachtsverschil der tegen standers weinig belangwekkend waren. In de eerste serie zegevierde de Japanner Uto gemakkelijk in 19 min. 46.3 sec.; tweede was Flannagan (VS.) en derde f'rrese (Duitschland). De laatste serie, waarin slechts vier zwem- gaars startten, had niets te beteeken en. Christy (VB.) werd zonder inspanning eerste in 20 mui. 26.5 sec. voor Watnwnghi (Engeland) en Girzywara (Duitschland). 299 meter schoolslag. De vijf series 200 meter schoolslag heeren brachten spannende kampen. Reeds in de le serie bleven twee zwemmers beneden het Olympisch record, dat de Japanner Tsu- ruta te Los Angel es vestigde met 2 min. 45.4 sec. Hammuro (Japan) bracht bet nieuwe record met 2 min. 42.5 sec. op zun naam. Maar ook nr. 2. de Duilacher Sietas bleef BMt mm. 44.6 sec. onder het oude record. Derde was de Amerikaan Kaye. Opvallend was de bijzonder goede start van Hammuro. die wel een 25 M. onder de oppervlakte bleef en daardoor zeer snel weg was. Derde was Kaye (VB.) In de tweede serie werd een verwoede «trijd om de eerste plaats geleverd lusschen (Japan) en den Dui lachen kampioen Ralke De Japanner zegevierde in een tijd welke beneden de verwachtingen bleef (2 min. 46.8 sec.); derde waa B. Kasley (Ame rika). De derde serie waa voor Higgins (Ameri ka) in 2 min. 48.8 sec. De tweede plaats be zette de Philippjjn Alpad, terwijl de Deen Jenses derde werd. In de vierde serie zou ook de Hongaarsche kampioen Caik zwemmen, maar hij liet ver stek gaan. In de 5e serie deed de eerste 100 meter van Spence (Bermuda) een nieuw Olym pisch record verwachten. In de laatste 100 meter was hij echter beduidend minder snel, zoodat zijn tijd (2 min. 52 aec.) nog vrij hoog was. Tweede werd Clawsen (Ca nada) en derde Erbert (Tajechoslowakije). In de vierde serie werd snel gezwommen, maar hoewel nr. 1 Korke (Japan) onder het Olympisch record van Lot Angeles bleef, was zijn tijd (2 min. 43.8 aec.) toch hooger aan die van zijn landgenoot Hammuro uit de eerste serie. Tweede was de zeer goed zwemmende Philippijn Ildefouzo en derde Heina (Duitschland). De eerste drie van elke serie, alsmede de snelste vierde komen in de demi-finale Snelste vierde was de Philippijn Adjalnd Din. 100 meter rugslag heeren De 100 meter rugslag heeren werd in twee series van resp. 8 en 7 gezwommen De eerste serie was zeer spannend. De wereldrecordhouder Kief er (Amerika) won in den nieuwen Olympisch en recordtijd van 1 min. 6.8 aec., daardoor sneuvelde weer een record van Amsterdam, dat met 1 min. 8.2 sec. op naam stond van den Amerikaan Kojac. Tweede waa Vanderweghe (Amerika) en derde Oliver (Australië). In de tweede serie startte onze landgenoot Metman, die uitstekend weg was, maar al spoedig wat achter raakte. Bij het keeren werd zijn achterstand echter vrij groot, door dat hij, terwijl hij dacht dat hij er reeds was, niet uitzwom. Metman eindigde als laatste in ryn serie, welke werd gewonnen ooor den Amerikaan Drysdale (1 min. 8.6 esc.) voor de Japanners Kiyokawa en Koji- ma. Metman maakte den slechten tijd van 1 min. 14.1 sec.; nr. 6 zwom 1 min. 13.6 sec. Enorme spanning k de 198 ragslag dames. Aan het slot van den middag kwam de finale 100 meter rugslag dames, waarvoor aan den start kwamen: Harding (Engeland). Brunstroero (Denemarken), Mortndge (V. S.). Mastenbroek (Nederland), Senff (Ne derland), Bridges (VB), Frampton (Enge land). De man aan den luidspreker kondigt het nummer aan en verzoekt daarbij voor de zooveelste maal om stilte. Ruhe bitta, silene* please, silene* av.p. Nida is wat nerveus, Rie als altijd onver schillig. Daar kondigt starter Gaedecke aan: auf die plaetze. Allen liggen klaar, gereed te vertrekken. Het pistool klinkt, prachtig ge lijk schieten de meisjes weg. Op de eerst* 25 meter constateeren we onmiddellijk een voorsprong van Nida Senff. terwijl Ru- Mastenbroek naar rechts en links kukt hoe de situatie is. Met een voorsprong van circa 2 meter wil Nida Senff als eerste keeren, doch de talrijke Hollanders houden hun adem in, zij mist het keerpunt royaal. Ge lukkig heeft zij de tegenwoordigheid van geest even terug te keeren en dan ligt zij weer spoedig op de tweede 50 meter. Maar intusschen zijn Mortridge, Bndges en Mas tenbroek haar voor gekomen. Met haar soe- pclen langen slag haalt zij haar achterstand weldra in. Rie Mastenbroek komt dan iets achter, Nida en Mortridge liggen geluk. Op bokswed snijden in de Duitschlandhal. Om het E«n plaatje van de t p lu'aU vinden wordt in 2 ringen gebotst groote aantal wedstrijden snel te de laatste 20 meter valt de beslissing. Nida Senf neemt een beslisaenden voorsprong terwijl Rie Mastenbroek met haar eindspurt een prachtige poging doet naar voren te ko men. Zij komt de beide Amerikaansche zwemsters voorbij, doch met weinig ver schil tikt zij als tweede achter Nida aan. De eerste en tweedé prijs in dit nummer zijn voor Nederland: enthousiast staan de Hollanders, In groepjes over de tribunes verspreid, op, zwaaien met de nationale vlag, juichen hun blijdschap over deze dub bele Hollandsehe zege uit. Nida blijft op startblokje 5 zitten, ze is er stil van, dat en- thouaiaame. al die fotografen, die menschen. die naar haar toekomen, gelukwenschen. Ze gaat op de schouders van Lotay en Frans Kuipers en de yell van „Holland spreekt een woordje mee" galmt door het stadion, zoodat zelfs de Duitèchers ietwat beduusd zijn. Het was een prachtig slot van dezen mid dag De loting voor de 400 meter vrije slag dames, halve finale. De loting voor de halve finale van de 400 meter vrije slag dames luidt als volgt: le serie: l. Schramekowa (Tsjechoslowa- kije), 2. Tini Wagner (Nederland), RieMastenbroek (Nederland), 4. Win- gard (Ver. Staten). 5. Sothy (Hongarije), 6 Frederiksen (Denemarken), 7. Morioka (Ja pan). 2e serie: 1. Petty (Ver. Staten), 2. Fleuret (Frankrijk), 3. Annie Timmerman (Nederland), 4. Azevedo (Brazilië), 5. Carl- sen (Denemarken), 6. Kojima (Japan), 7 Hveger (Denemarken), 8. Jeffery (Enge land). De loting voor de 1508 meter vrije ■lag heeren, halve finale. Het resultaat der loting voor de halve fi nale van da 1500 meter vrije slag heeren luidt: le serie: Flanagan (Ver. Staten), 1 Erada (Japan), 3. Leivert (Engeland), 4. Joergen ■en (Denemarken), 6. Christy (Var. Staten) 6. Przywarn (Duitschland), 7. Freeee (Duitschland). 2e atria: 1. Talli (Frankrijk), 1 Arendt (Duitschland), 2. Uto (Japan), 4. Ishihara- da (Japan), 5. Pirie (Canada). 6. Wainright (Engeland), 7. Madica (Var. Staten). Da s—r meetelde ra iterwedst rijden B e r 1 ij n, 12 A u g. Hedenmiddag ia op bet poloveld bij het groote stadion een aan vang gemaakt met het eerste gedeelte van de samengestelde ruiterwedstrgden, n.1. met de dressuurproef Nederland heeft voor deze wedstrijden ingeschreven met de ruiters E. Kahn met „Espoir", lt. Pahud de Mortanges met „Mae- del wie du" en lt Tonnet met „Danseuse De samengestelde rui ter wedstrijden (mi litary) bestaan uit drie gedeelten n.1. uit een dressuurproef. die uiteraard veel lichter is dan de z.g. zware dressuurproef, welke een op zich zelf staand nummer vormt een uit houdingiproef en een springconcours. Daar er aan deze ruiterwedstrijden 19 landen hebben ingeschreven, met ieder drie ruiters, behoeft het geen betoog, dat de dressuur proef. die voor eiken ruiter ongeveer een kwartier duurt heel wat tijd vordert. Er werd hedenmiddag een aanvang gemaakt, morgen om zeven uur des morgens gaat men verder tot laat in des middag. De heer E. Kahn, een van de weinige bur- gars bij deze „military", reed als vijftiende. Onze landgenoot de gekleed was in een zwart ruitercostuum met hoogen hoed en witte rijbroek, reed op den 10-jarigen prachtigen bruinen vos „Espoir" de proef- op keurige wijze. Met een luid applaus gaf het publiek zijn waardeering te kennen voor de verrichtingen van dezen burger- rijder. Lt. Pahud de Mortanges rijdt mor genochtend. Lt Tonnet morgenmiddag. Ook de gebr. Dekkers in de kwart finale uitgeschakeld. Een twijfelach tige beslissing tegen G. C. Dekkers. Berlijn, 13 Aug. Met het Olympi sche bokstournooi is men Donderdag zoo ver gevorderd, dat de wedstrijden heden konden worden voortgezet in een ring, die thans in het midden van de groote Deutschlandhalle ia geplaatst. In een matig bezette zaal hebben he denmiddag de twee gebroeders Dekkers uit den Haag, de eenige nog overgeble ven Nederlandsche boksers, hun par tijen gebokst in de kwart-finale. De weltergewicht Hans Dekkers kwam in den ring tegenover den Duitscher Mu- rach, die natuurlijk de favoriet was van de, overgroote meerderheid van het overwegend* Duitsche publiek. In de eerste ronde begon de Duitscher reeds dadelijk met een onstuimigen aanval, waarbij hij echter, hoewel hij in de meer derheid was, slecht plaatste en eenmaal een waarschuwing kreeg wegens naslaan. Tech nisch is Hans Dekkers ongetwijfeld beter en terwijl de Duitscher steeds de clinch zoekt houdt hij den strijd zooveel mogelijk open. In de tweede ronde neemt onze landge noot dan ook de leiding en plaatst hij ver scheidene harde linksche en rechtsche stoe ten op de kin van den Duitscher, die als hij opnieuw lijf aan Hjf probeert te boksen nog een harde uppercut moet incasseeren. De derde ronde gaat vrijwel gelijk op en het Duitsche publiek, dat zijn landslieden altijd zoo luid aanmoedigt, ia vrijwel stil van spanning, hoe de uitslag van dit ongeveer gelijk opgaande gevecht zal zijn. Met een geringe puntenvoorsprong blijkt Murach overwinnaar te zijn gebleven en is Hans Dekkers uitgeschakeld. Twee gevechten later kwam de jonge Haagsche middengewicht G. C. Dekkers, bij zijn boksvrienden beter bekend als „Tin" Dekkers, in den ring tegen den Argentijn Villareal. Scheidsrechter was de Amerikaan Ruaaell. In de eerste ronde toont de kleinere Ne derlanders zich reeds dadelijk de meerdere van den Argentijn, die een serie harde kaak- en maagstooten moet incasseeren en daarte gen weinig heeft in te brengen. Bij de aanvang der tweede ronde valt de Argentijn onstuimig aan, waardoor Dekkers even verrast is en eenige stooten te incas seeren krijgt Spoedig herstelt hü zich echter en weet nog verscheidene stooten te plaat sen, waarbij het publiek eenige malen door gefluit uiting geeft aan zijn onte vredenheid met de houding van den scheidsrechter, die herhaaldelijk toelaat dat de Argentijn onzen landgenoot met de vlakke hand in den nek slaat, waar voor Villareal weliswaar in de eerste ronde eenmaal een waarschuwing heeft gekregen, doch waartegen in deze twee de ronde in het geheel niet wordt opge treden. Dan komt de laatste ronde, waarin de Argentijn eenige harde stooten plaatst op de kin van Dekkers, doch waarop deze met eenige harde roffels op maag en borst van zijn tegenstander antwoordt. Met luid applaus wordt onze landgenoot Dekkers door het publiek beloond als tot ieders grote verbazing de scheidsrechter den Argentijn tot winnaar op punten verklaart Een hevig fluitconcert weerklinkt, van alle kanten klinken protesten en de Hollanders zitten even verslagen. De verzorger van Soelen en de chef d'equipe protesteeren on middellijk tegen deze beslissing en opnieuw krijgt Dekken een ovatie van het publiek als hij, diep teleurgesteld, den ring verlaat, terwijl de Argentijn zich onder gefluit van het publiek zich even later naar zijn cabine begeeft Het indienen van een officieel protest te gen de beslissing van een jury is bij de re geling van bet Olympische bokstournooi niet voorz.en en had dan ook geen ander effect, dan dat de Nederlandsche officials het recht kregen van inzage in de puntentelling der juryleden. Hierbij bleek, dat volgens de tel ling van het Duitsche jurylid Dekkers op de Argentijn met 60-54 punten een voor sprong had van 6 punten, terwijl het Fran- sche jurylid met 57-59 en het Italiaansche jurylid 58-59 in het nadeel van Dekkers had den beslist Ondanks bet onbevredigende van deze be- sluaing kan Tin Dekkers voor zich de vol doening hebben, dat niet alleen het publiek, maar ook alle neutrale officials en de over groote meerderheid der persvertegenwoor digers en insiders hem als tactisch en tech nisch beter dan den Argentijn en moreel als winnaar van het gevecht beschouwde. Met de gebroeders Dekkers zjjn de laat- sten van de acht Nederlandsche boksers dus eveneens uitgeschakeld en is ook de kans, dat een hunner zich in de demi-finale als derde zou plaatsen en een bronzen medail le aan de reeds door Nederland ge-^nnen prijzen zou toevoegen, verkeken. Noorwegen bezet de derde plaats door een 32-overwinning op Polen. Berlijn, 13 Aug. In het groote Olympische stadion werd vanmiddag de voetbalwedstrijd Noorwegen-Polen ge speeld, welke de beslissing moest bren gen inzake de bezetting van de derde plaats in het Olympisch voetbaltornooi. Een bijzonder spannende kamp is het nial geworden, want zoowel hat Poolsche als het Noorsche elftal was er op uit door volk» men op verdediging ingesteld spel de w» derzijdsche aanvallen in den kiem te smoren, zonder acht te slaan op het voornaamste In het voetbalspel: het maken van doelpunten. Dat er inderdaad toch nog goals geacoord zijn vanmiddag ligt meer aan fouten van de beide verdedigingen, dan wel aan het goede voorhoed es pel. De Noren vervielen weer ln de fout, die wij in vorige verslagen reeds gesignaleerd hebben: «ij speelden ia zeer kort combinatiespel, dat af en toe in derdaad spectaculair ia. maar door de Noor delingen dermate ver wordt doorgevoerd, dat er eenvoudig voor de goal geen gelegen heid is een schot te lossen. De Poolsche voetballers stelden hier in den aanvang een open combinatieapel tegenover, dat werk» lijk aucces had, vooral omdat de Poolsche linksbuiten een voetballer van bijzondere kwaliteiten was. Deze speler stichtte her haaldelijk verwarring in de Noorsche ach terhoede, hü passeerde onophoudelijk zijn vijandelijke rechtahalf en rechtsback en het mag een wonder heeten, dat verschillende van zijn afgemeten voorzetten door de bin nenspelen van het Poolsche elftal grandioos werden gemist. Teekenend voor de aohot- loosheid van dit binnentrio ia het wel, dat dezelfde linksbuiten na een corner die van rechts genomen werd, door snel naar bin nen te zwenken het eerste doelpunt voor zijn land scoorde. De Noren reageerden hier op met enkele open aanvallen, die plotse ling weer in kort getik vervielen, wanneer men het Poolsche doelgebied genaderd was. Daarbij kwam nog, dat de Poolsche achterhoede zoo niet een mooi verdedigings- spel speelde, dan toch zeker wisten wat het zeggen wil de aanval der tegenstanders af te breken en den bal naar den middenveld terug te zenden. Maar toch werd de druk van de Noor sche voorhoede op het Poolsche doel sterk, dat mistrappen van de Poolsche aetv- terhoede niet konden uitblijven. Enkele m*- len ontsnapte het Poolsche doel op wonder lijke wijze aan doorboring. En tenslotte was het dan ook een der Noorsche voor hoedespelers die na een werkelijk onhoud baar schot den gelijkmaker in het net de poneerde. De partijen gingen van toen af aan wesr volkomen tegen elkaar op, maar er was eegi verschil. Zoowel de Poolsche als de Noorsche voor hoede streden om het winnende doelpwt ta maken, doch herhaaldelijk vergaten hierbij, dat voetbal met een bal gespeeld wordt en niet met de beenen van tegenstan ders. De scheidsrechter liet m dit opzioht zeer veel toe en daarom was het spel af an toe niet dadelijk prettig om aan te zien. De Noorsche voorhoede bleek het langst te kunnen volhouden en toen op aan gegeven moment de bal van Noorsche ach terhoede tot voorhoede van voet tot voet werd overgecenterd, stond de Poolsche ioh- terhoede machteloos en moest zij toezieta dat na een geweldige scrimmage de Noo* derlingen door hun linksbinnen een 11- voorsprong namen. Lang hadden de Noren hiervan echter geen plezier, want 5 minuten na den aftrap was het weer de Poolsche linksbuiten, die op uiterst handige wijze zijn tegenstanden passeerde, met een prachtigen voorzet dap bal voor het Noorsche doel bracht, waar de linksbinnen met een fraai schot waderoca gelijk kon maken. Met de stand 22 ging de rust in. Na de rust een volkomen hetzelfde speb beeld: korte aanvallen van beide zijden, af brekend spel en plotselinge schietkansen, die door zenuwachtigheid der spelen nooit succes hadden. Zelden hebben wij twee voorhoeden gezien, die in drie kwartier ti zooveel kansen langs en over het doel rook zagen opgaan. En wü moesten daarj vanzelfsprekend denken aan de oran, voorhoede, die wanneer zü in een vijf kansen krijgt dan ook inderdaad doelpunten scoort. Hoe het ook zij lani merhand veroverden de Noorsche voetl Iers wederom een overwicht, dat op de van het tweede gedeelte beloond werd het scoren van een doelpunt, waarmede stand op 32 werd gebracht Ook nu vervielen de ploegen in een te hard op man spelen, mooi voetbalspel werd n meer vertoond. Het publiek hield zich komen rustig en applaudisseerde af en tóe flauw. (><- Roeiwedstrljdcn. In de Twee zonder sturinan leverden bij dr series de equipes van Hongarije en Denemarken een verbit terdeu eindstrijd. Hongarije wist le winnen

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 3