DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De inneming van Badajoz als aanloop voor den strijd om Madrid. Binnenland Maandag 17 Augustus 1936 138* Jaargong De Spaansche revolutie Duizenden regeeringsgezinden tegen den muur... Franco te Burgoe. Verkeersongelukken. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENi Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groots contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 193 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Het is bekend geworden, dat er zich verschrikkelijke tooneelen hebben af gespeeld te Badajoz voor en na de in neming der stad door de opstandelingen. Een Portugeesch journalist meldt aan zijn blad, dat in alle straten der stad barricades waren opgericht en dat bij al deze barricades de lijken van verdedi gers en aanvallers waren opgehoopt. Een door kogels doorzeefde muur en een groote plas bloed duiden de plaats aan, waar de opstandelingen, die de overwinning hebben behaald in den hevigen strijd om het bezit der stad, bijna 2000 personen, die de regeering waren trouw gebleven, hebben terecht gesteld. In de straten zoeken vrouwen en kin deren naar de lijken van echtgenoot of vader. Badajoz werd aan een zijde aange vallen door een colonne Marokkanen en aan de andere zijde door afdee- lingen van het vreemdelingen legioen. Een kolonel der opstandelingen zegt, dat 300 geweren, eenige mitrailleurs en een bat terij infanteriegeschut in handen van zijn troepen is gevallen. Voorts wordt verno- Hllh, dat de opstandelingen, in de" verschil lende riviermondingen mijnen hebben ge legd om het onmogelijk te maken, dat re- feeringstroepen aan land zouden gaan. De vreemde oorlogsbodems zijn door de belanghebbenden in kennis gesteld van de aanwezigheid van mijnen. Volgens een bericht uit Madrid aan de „New York Times", dat de censuur is ont gaan, zijn 53 leden van de partijen der rechterzijde, met inbegrip van priesters, door manschappen der regeeringsmilitie te Madrid terecht gesteld. Deze executies werden verricht geduren de de eerste drie weken van den burger oorlog. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat 7000 personen zijn gearresteerd. De soldy verhoogd. De Gaceta de Madrid, publiceert een circulaire van den minister van oorlog, waarbij de soldij wordt vastgesteld op 10 peseta's per dag voor vrijwilligers, die deel uitmaken van de militie en aan het front staan, zoomede voor hen, die permanent dienst doen achter het front. Gisteravond tegen half acht heeft een driemotorig Spaansch vliegtuig, dat zien boven Fransch grondgebied bevond, zich in de richting der Spaansche grens begeven. Het vliegtuig heeft drie bommen laten vallen boven het dorp Biriatou, dat aan de Bibassoa is gelegen, welke ter plaatse de grenslijn vormt Een der bommen is te rechtgekomen op een huis, waar vier man nen kaart speelden. Het huis werd geheel verwoest, doch gelukkig, werd geen der mannen getroffen. De andere bommen zijn honderd meter verder terechtgekomen, doch hebben geen schade aangericht Het schijnt een vergissing van den vlie ger te zijn, daar het plaatsje juist op de grens ligt. Driemotorig vliegtuig bom bardeert Fransch grensplaats je. Gisteravond nog hebben eenige autoritei ten een onderzoek ter plaatse ingesteld De bewoners waren nog zeer onder den indruk van het gebeurde. Het huis, waarop de bom was neergeko men, lag op vijftig meter van de kerk. De bom kwam precies op het dak terecht dat geheel werd doorboord. Toeristen hebben met hun kijkers kun nen waarnemen, dat het vliegtuig inderdaad een driemotorig toestel was, dat op den linkervleugel de letters A. A. Y. en op den rechtervleugel de letters E. C. H. droeg, met een rooden band terzijde. Zij verklaren, dat militairen van het volksfront bij het zien van het vliegtuig dekking zochten en het vuur openden op t toestel, dat dus wel tot de vliegergroep der opstandelingen zal behooren. Niettemin verdiept men zich nog in gis singen of men hier te doen heeft met een toestel der opstandelingen of niet. Het is mogelijk, dat de bestuurder meen de boven Enderlaza of Behobia te zijn. Het richt was n.L zeer slecht. Het onderzoek is nog niet ten einde. Van andere zijde wordt gemeldt, dat hier spra ke zou zijn van een tweemotorig Douglas- vliegtuig, dat boven Iran en het Fransche gebied ten Oosten van Hendaye zou hebben gevlogen. Irun en San Sebastian ingesloten. Iran en San Sebastian zijn thans door de troepen der opstandelingen geheel ingesloten. De burgerbevolking verlaat Iran. De Almirante Cervera, het oorlogs schip, dat de zijde der opstandelingen heeft gekozen, verscheen Zondagavond voor Bilbao en beschoot de kustplaats Santurce, welke 20 K.M. van Bilbao is gelegen, evenals Portugalete, waar alle benzinetanks tot ontploffing werden gebracht. Radio Sevilla meldt... Generaal de Llano heeft voor den zender van Sevilla verklaard, dat de troepen van generaal Barela er in geslaagd zijn Acedona te veroveren. Ook de plaatsen Hoiguera en Hoiguera de la Siërra zijn in handen der opstandelingen gevallen. Hierdoor is de omsingeling van de belangrijke mijnen van Rio Tinto mogelijk geworden. En generaal de Llano riep de mijnwerkers op zich over te geven. Wanneer zij tegenstand mochten bieden zou hij de 71 mijnwerkers, die zich in zijn handen bevinden, als gijzelaars ge bruiken. Verder deelde de generaal mede, dat de plaats Baena, op 60 K.M. ten Z.O. van Cor- doba door volksfronttroepen is aangevallen. Dezen werden echter afgeslagen, waarbij zü drie vrachtauto's, verscheidene machine geweren en munitie achterlieten. Tenslotte deelde de Llano mede, dat de oorlog met de onvoorwaardelijke onder werping van de regeeringstroepen zou ein digen. Een compromis is onmogelijk. De fokker in La Roebelle vast gehouden. Na beëindiging van het onderzoek is de bestuurder van het fokkervliegtuig, dat gu termiddag in de omgeving van la Roebelle geland was, weer op vrije voeten gesteld. De piloot was een PooL Het toestel heeft men echter in beslag genomen. Het is gebleken, dat de fokker toebehoort aan een particulier in Londen. Uit het logboek van het vlieg tuig blijkt, dat men hier te maken heeft met een der vier vliegtuigen, die eenige dagen geleden reeds te Bordeaux waren vastge houden. Een Japansche persstem. In een commentaar op den Spaanschen opstand schrijft de Yokioeri SjimBoen, dat er geen waarborg bestaat, dat de huidige burgeroorlog niet zal leiden tot een tweeden wereldoorlog met gewapende interventie van Italië, Duitschland en misschien zelfs Engeland. Yokioeri Sjimboen wijst er ver volgens op dat de practische mislukking van het Fransche niet-inmengingsplan Italië en Duitschland prikkelt een overheersching onder oogen te zien van de passage van Europa naar het Oosten, waarbij Engeland groote belangen heeft. De Miyako Sjimboen schrijft in een hoofd artikel, dat de Spaansche rebellie niet an ders is dan een conflict tusschen socialisme en fascisme, die beiden in Europa over- heerschen. De Miyako schrijft verder, dat, terwjjl Engeland en Frankrijk in verwarring verkeeren, Italië en Duitschland den weg voorbereiden voor een voltooiing van hun politie in de Middellandsche Zee. Aanval op Irun. Gisterochtend vroeg is de aanval op het Guipuzcoafront door de opstandelingen her vat Drie kolonnes rukken op. Een naar Irun, langs de Fransche grens, een tweede in het westen vanuit Tolosa naar Hernani en een derde in het centrum in de richting van Lasarte. Men verwacht, dat de kruisers „Canarias", „Espana" en „Almirante Cer vera", die voor de kust kruisen, de Pigueldo Ulio zullen bestoken, welke bij San Sebas tian liggen. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de opstandelingen nog niet zullen trachten San Sebastian te bemachti gen, de leiders van de opstandelingen wil len de stad insluiten en hopen zoo de stad in een onverdedigbare positie te brengen, zoodat de regeeringstroepen deze vanzelf moeten verlaten. De commandanten van de drie kolonnes hebben opdracht zich van de groote steden meester te maken, zoo moge lijk zonder bombardement. Indien evenwel San Sebastian tegenstand zal blijven bie den, zal het met groote hevigheid worden aangegrepen. Vermoedelijk zal de aanval op Irun tegen den avond alle verbindingen tusschen Frankrijk en Spanje in handen van de re geering in het westen afsnijden. Doodstraf gerLscht tegen de kolonels Fanjul en Quintana. De kolonels Fanjul en Quintana, die het commando hadden in de Montankazerne, zijn voor den krijgsraad verschenen. De procureur-geraal eischte tegen beiden den doodstraf. De verdediger verklaarde, dat generaal Miaja de bezetting van de kazerne niet had gewaarschuwd, dat hij een roode militie zou organiseeren en de manschap pen in de kazerne meenden dus dat opstan delingen tegen hen oprukten toen de roode militie de kazerne aanviel Fanjul «lf 8®* *°n dergelijke verklaring en verklaarde dat zijn eenige wensch is dat rechtvaardigheid wordt gedaan en dat de bloedige strijd in Spanje wordt beëindigd. Binnenkort bombardement van Santander? Het blad „Frente Popular" verklaart van een schip vernomen te hebben, dat de kruiser der opstandelingen .Almirante Cer vera" de buitenlandsche schepen in de wa teren van Santander heeft gewaarschuwd, dat het schip binnenkort zal beginnen met een bombardement van de kust Het blad bericht verder, dat de mijnwer kers van Asturië den strijd dapper voort zetten en Oviedo blijven belegeren. Zelfs zijn zij in enkele voorsteden doorgedron gen, zoodat straatgevechten zijn ontstaan. De opstandelingen krijgen hier gebrek aan levensmiddelen en het drinkwater moest gerantsoeneerd worden. Het blad is van meening, dat over het algemeen de dag van gisteren voordeelig was voor de regeerings troepen. De slag bij Iran. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat bij den slag b(j Irun guteren een vijf tigtal opstandelingen zijn gevallen, terwijl in totaal een honderdtal gewonden zijn gevallen, waaronder de commandant van de troepen van het Volksfront Dd strijdkreet va» de opstandelingen was „Viva Maria". Bij den aanval van de op standelingen weken de eerste linies van de verdedigende Volksfronten terug op de tweede linie, waar zij plotseling rechts om keert maakten en de aanvallen onder vuur namen. Tegen den avond werd het gevecht hervat en bezetten de Volksfronten weer hun eerste linie. San Sebastian is tot het oogen blik kalm, een nieuwe vliegtuigaanval heeft niet plaatsgehad. Later in den avond werd vernomen, dat de opstandelingen het dorp Encernaza heb ben bezet De nationale vlag te Sevilla geheschen. Met groote plechtigheid is Zaterdag te Sevilla de oude nationale Spaansche vlag, geel-rood, geheschen. Reeds vroeg in den ochtend had zich een aanzienlijke men- schenmenigte verzameld voor het raadhuis Na een défilé van de nationale jeugd- vereenigingen verscheen omstreeks 12 uur generaal Queipo de Llano, die de eere- compagniën van het vreemdelingenlegioen en de andere formaties inspecteerde, en vervolgens den aartsbisschop van Sevilla begroette. De bevolking was buitengewoon enthousiast. Na eenige toespraken heesch generaal Queipo de Llano vervolgens de vlag, welke door den aartsbisschop was gewijd. Nederlaag van de regeerings troepen. De troepen van het Volksfront hebben nabij Laline een ernstige nederlaag geleden. Zij lieten 170 dooden op het slagveld ach ter. Verder wordt vernomen, dat de regeering van Columbia bij de regeering te Madrid heeft geprotesteerd tegen het feit, dat 8 Columbianen op reis van Madrid naar Bar- celona werden vermoord. Generaal Queipo de Llano deelde door de radio van Sevilla mede, dat verscheidene dorpen rond Rio Tinto door de opstandelin gen zijn bezet. Auto's uit Burgos zijn onge hinderd te Sevilla aangekomen, waardoor bewezen is, dat de verbinding tusschen de troepen van generaal Mola en die van generaal Franco tot stand is gebracht Uit Oran wordt gemeld, dat het schip „Oranaise" is vergaan, waarbij 30 slacht offers zijn omgekomen. Het gerucht ging, dat het schip op een mijn zou zijn geloopen welke van Algeciras was afgedreven. Deze bewering wordt evenwel door niets ge steund. Geen van de opvarenden, die gered werden, heeft een ontploffing gehoord. 1000 Volksfronten te Badaloz terechtgesteld. Naar vernomen wordt zijn 1000 regee- ringsgetrouwen te Badajoz terechtgesteld, nadat de stad door de opstandelingen was genomen. De gevechten bij het innemen van de stad waren zeer bloedig en men kan het aantal gesneuvelden moeilijk schatten. Tallooze huizen van de stad, welke 15000 zielen telt, zijn onbewoonbaar geworden door de beschieting. Iersche vrijwillige, s voor Spanje. Te Dublin is een recruteeringsbureau geopend voor vrijwilligers, die aan de zijde van de opstandelingen in Spanje willen strijden, deelt de correspondent van de „Sunday Chronicle" mede. De vrijwilligers zouden voornamelijk voortkomen uit de rijen van den „groenhemden" van generaal O'Duffy. Franco zou Riffkabylen recruteercn. De regeering van Madrid deelde draad loos mede, dat generaal Franco Riffkabylen zou recruteeren om in Spanje te strijden, Dit zou ontstemming hebben verwekt onder de opstandige officieren. Bovendien zouden een aantal caids geweigerd hebben te ge hoorzamen en zou de officier, die belast is metde recrateering zelfmoord hebben ge pleegd. In westelijk-Afrika zouden zich afdeelin- gen hebben geformeerd om aan de zijde van de regeering te strijden. De minister van oorlog deelde mede, dat in Estramadura verbitterd wordt gestreden. Bij Grenada zfn de regeeringtroepen erin geslaagd 15 K.M. op te rakken en hebben zy een vliegtuig van de rebellen neerge schoten. De troepen uit Valencia rakken verder op naar Teruel, teneinde de opstan delingen in te sluiten. Ook bij Huesca en Saragossa duurt de strijd nog voort. Te Lalinea en Cadiz worden de opstandelingen bestookt door de artillerie en de lucht macht Vele opstandelingen zijn gevangen genomen. Generaal Franco. Franco verklaart: geen beschieting van Madrid. In een interview, dat generaal Fran co met een vertegenwoordiger van de „Petit Parisien" heeft gehad, heeft hij verklaard, dat hij in geen geval Madrid zal bombardeeren, aangezien hij niet wil, dat onschuldigen en aanhangers der nationale beweging zullen lijden. Regeeringstroepen naar Majorca ontscheept De socialistische afgevaardigde Galarga en Ruiz Le Cina hebben vanuit Mahon pre sident Companys getelegrafeerd, dat vol gens inlichtingen afkomstig van het oor logsschip „Almirante Miranda" de eerste regeerings-colonne zoo juist op Majorca ontscheept is. De leider der expeditie, de kapitein der luchtvaart Bayo, heeft als eer ste voet aan wal gezet, om negen des mor gens. Stierengevecht ten bate van de slachtoffers. Een stierengevecht te Barcelona, dat ge organiseerd werd ten bate van de slachtof fers van het fascisme werd door een talrijk publiek bijgewoond. Ook president Com panys woonde het stierengevecht bij en werd luide toegejuicht door de aanwezigen. Aanval op San Sebastian verwacht. De kruiser der opstandelingen „Espana" is gisteravond voor San Sebastian versche nen, doch twee uur na zijn aankomst had hij de stad nog niet gebombardeerd. Vol gens geruchten uit San Sebastian, bevonden de kruiser Espana en de torpedoboot Ve- lasco zich gisteren voor Bilbao, op onge veer 2 K.M. uit de kust. Het vuur op de stad werd geopend en de benzine reservoirs aan de monding der Bilbao-rivier werden opgeblazen. Het aan tal slachtoffers is nog niet bekend. Te San Sebastian loopt het gerucht dat de opstan delingen voorbereidingen treffen om een hevigen aantal te land en ter zee tegen de stad te ontketenen. Generaal Franco te Burgos. Generaal Franco is in gezelschap van vier officieren per vliegtuig uit Sevilla te Bur gos aangekomen. Hy werd op het vliegveld door de generaals Cabanelias en Mola en alle leden der junta ontvangen. In 't paleis der junta hebben de drie generaals een be spreking van anderhalf uur gevoerd, waar over echter het stilzwijgen wordt bewaard. In de kathedraal van Burgos werd vervol gens een mis bijgewoond. Vervolgens is ge neraal Franco met zyn gevolg weer per vliegtuig naar Sevilla vertrokken. Nachtelijke aanval op Irun verwacht. Het gerucht gaat, dat de opstandelingen dezen nacht den aanval op Iran zouden ontketenen. De stad Irun is in duisternis gehuld, daar de electrische stroom werd betrokken uit Enderlaza, dat sedert giste ren in handen der troepen van generaal Mola is. DE VACANTIETOCHf VAN KONING EDUARD. Dc kruistocht van den koning van En geland in de Dalmatische wateren zal nog drie weken duren. Het jacht zoekt vooral de stille havens op. De koning is niet te Spalato (Split) van boord gegaan, om een betooging te voorkomen. Het jacht Anne Mary, aan boord waar van de Britsche ministers van Koloniën en Oorlog met leden van den generalen staf vertoeven, blijft in voortdurend con tact met het jacht van Lady Yule. Men gelooft, dat de hertog en de her togin van Kent den koning te Ragusa zul len ontmoeten. BOM UIT TREIN GEWORPEN. Uit den trein Jaffa-Tel-Aviv-Lydda. welke midden in Tel-Aviv in Palestina de hoofdstraat passeert, werd gisterochtend een bom op straat geworpen, waardoor een kind werd gedood en 20 personen ge wond. van wie 11 ernstig. De dader kon niet worden opgespoord. In de laatste paar dagen zijn bij verschei den aanslagen 20 personen gedood. EDl'ARD VAN BEINUM BENOEMD TOT BESTUURSLID VAN DE INTERN. BRUCKNER-GESELLSCHAFT. e Op de laatste algemeene vergadering van de Internationale Brackner-Gese Ilse haft, ge houden te Zürich, is de Nederlandsche diri gent Eduard van Beinum benoemd tot lid van het bestuur van de Internationale Brackner-Gesellachaft. Als medebestuurders vindt hij o.a. naast zich Furtwaengler, Abendroth, Franz Moissl, Robert Haas, Frits Graeniger, Oskar Lang en Jan Go- verts, nder het presidium van Max Auer, Siegmund von Hausegger en Ernst Kurth. VIERING BRl'CKNER'S STERFDAG TE WEENEN. De 40ste herdenking van den sterfdag van Anton Bruckner zal dit jaar met groote plechtigheid te Ween en plaats vinden. De internationale Bruckner-Gesellschaft zal in samenwerking met officieele instanties een grootach Brackner-feest organiseeren, waar op nagenoeg het geheele Oeuvre van den meester ten gehoore zal worden gebracht Verschillende orkesten en voorname diri genten zullen in de Stephansdom en andere kerken worden uitgevoerd. Het fee6t zal van 7 tot 14 October duren. Op 11 October Brackner's sterfdag zal Jan Goverts, bestuurslid Sfan de Neder landsche Bruckner-vereeniging en Intern. Bruckner-Gesellschaft, de herdenkingsrede uitspreken en het thema behandelen: „Brackner's beteekenis voor de tegen woordige generatie". DE HEER EN MEVR. GOSELING GEWOND BIJ AUTO-ONGELUK. Chauffeur en reiziger gedood. Een met 25 personen bezette post autobus is op den Gross-Glockner-weg naby Heiligenblut in Oostenrijk een 50- meter diepe begroeide helling afgestort verscheidene malen over den kop gesla gen. De chauffeur en een reiziger wer den gedood, de overige inzittenden werden gewond. Hieronder bevonden zich drie Amsterdammers n.L dr. M. Marres, die een verwonding aan den rug opliep en vermoedelijk ook een her senschudding, Elisabeth Goseling, die snywonden kreeg boven het rech teroog en mr. C. Goseling, die er met lichte ontvellingen afkwam. MOTORONGELUK ONDER VOOR SCHOTEN. Op den Leidschenweg te Voorschoten, ter hoogte van het Vroomenpark heeft Zater dag omstreeks half vyf een ernstige botsing plaats gehad tusschen een auto, bestuurd door den heer v. d. V. uit Leiden en met den heer P. v. d. H. uit den Haag op de duo. Het ongeval geschiedde, toen de auto een vrachtauto wilde passeeren. De motor, die uit de richting Leiden kwam, botste in volli^ vaart tegen de naar links uitwijkende auto' met het gevolg, dat de motorrijder ernstig aan het hoofd werd gewond. De duo-passa gier was er minder ernstig aan toe. De slachtoffers zijn ter plaatse verbon den en vervolgens door dr. Fruijtier naar het Academisch ziekenhuis te Leiden over gebracht. v. d. H. ia na behandeld te zyn, naar zyn woning te Den Haag vervoerd, v. d. V. is in het ziekenhuis opgenomen. De be stuurder van de auto bleef ongedeerd. De motor werd geheel vernield, de auto werd vrij ernstig beschadigd.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1