Onze ruiters winnen den tweeden prijs. ALKMAARSCHE COURANT van MAANPAP 17 MJOUftl» »N Weer een schitterend zwem- succes voor Nederland. Werelddeelen-estafette. Het zware springconcours De military a* de olympische spelen gwemmen. Rie Mastenbroek wint ook den 400 M. vrijen slag;. Een nieuw Olympisch record. B e r 1 ij n, 15 A u g. Nu nog de 400 M. vrije slag, zei mevr. Braun na de prach tige zege in den 4 maal 100 meter esta- fettewedstrijd en dan gaan we naar huis. Ze durfde niet te zeggen: Nu nog een gouden medaille, want de kans daarop leek niet bijzonder groot Rie Mastenbroek toch was door de vele wedstrijden van de laatste dagen wel eenigs- zins vermoeid en de Deensche kampioene Hveger had in de series sneller gezwommen dan Rie. Met een tijd van 5 min. 28 sec. had ze het oude Olympisch record van Helen Madison reeds met 0.5 sec verbeterd. Wel iswaar wist men, dat Rie Mastenbroek veel sneller kon, maar op een zege rekende men in het Nederlandsche kamp toch allerminst. Rie heeft de verwachtingen echter verre overtroffen. Ze won in den eindspurt van de Deensche op alleszins overtuigende wijze. Een geheel gevuld stadion. Het zwemstadion was tot de laatste plaats bezet In tegenstelling met den vori gen dag waren de weersomstandigheden bij- aonder gunstig. De acht zwemsters, die zich in de finale hadden geplaatst startten als volgt: I. Azvedo Coutilo (Brazilië), 2. Hveger (Denemarken), 3. Rie Mastenbroek (Neder land), 4. Tini Wagner (Nederland), 5. Fre- deriksen (Denemarken), 6. Kojima (Japan), 7. Petty (Amerika), 8. Wingard (Ver. Sta ten). Onze deelneemsters hadden dus niet on gunstig geloot Het was uitermate fortuin lijk voor Rie Mastenbroek, dat ze in de baan naast Hveger kwam te liggen, waar door ze haar gevaarlijkste concurrente goed in het oog kon houden. Weliswaar moest ze ook met Wingard terdege rekening houden, maar de Amerikaansche was toch een tikje minder sterk. Zoowel Rie Mastenbroek als Tini Wagner waren goed weg. Bij het eerste keerpunt la gen Hveger en Wingard eenigszins voor. Rie was hier derde en Tini vierde. In de daarop volgende 50 meter viel Tini echter eenigs zins terug en ze raakte daarna verder ach terop. Hveger en Wingard behielden haar kleinen voorsprong, terwijl Rie en de Brazi- liaansche Continho gelijk opzwommen. Na 100 meter was Hveger eerste met 1 min. 14.55 sec. Rie lag op de derde plaats met 0.2 sec. achterstand. In de daarop volgende 100 meter kwam ook de tweede Amerikaansche. Petty naar voren. Rie bleef haar groote ri vale goed volgen. Op 200 meter lagen Hve ger. Petty en Wingard met 2 min. 40.2 sec. vooraan, maar de achterstand van onze land- genoote was van geen beteeken is. De strijd was uitermate spannend. Na 250 meter raak te de Braziliaansche, die tot nu toe het tem po prachtig had volgehouden, achterop. Ook Petty viel wat terug. Het werd een zeer fel le strijd tusschen Hveger, Mastenbroek en Wingard. Bij 300 meter was reeds duidelijk te constateeren, dat de strijd om de eerste Plaats alleen zou gaan tusschen de Deen sche en de Hollandsche. Wingard bleef uit stekend zwemmen, maar ze raakte toch eenigszins achter. Bij 300 meter keerd Rie slechts een frac tie van een seconde achter Hveger. De hoop bi) de Nederlanders steeg voortdurend. Men kende de zwem wij ze van onze kampioene <a men wist, dat wanneer zij over voldoende (•servekrachten zou beschikken, ons land de vierde gouden medaille in de zwemwedstrij den zou behalen. Rie bleef uitermate tactisch zwem men. Het zeer kleine verschil bleef ook bij het laatste keerpunt bestaan. Zou zij het halen? Hveger spurtte voor wat zij kon. In ademlooze spanning zagen de honderden toe. Nog 30 meter en nog steeds was de Deensche voor. Maar toen toonde Rie opnieuw haar groote kracht. Met onweerstaanbaar elan kwam ze opzetten. Daar was de kleine Hveger n'*t tegen bestand. Rie zwom haar royaal voorbij en met flinken voor sprong tikte zij als eerste aan. De vreugde in het Nederlandsche kamp laat zich niet beschrijven, vooral toen be kend werd gemaakt, dat Rie Mastenbroek met 5 min. 26.4 sec. een nieuw Olympisch record had gevestigd (het wereldrecord staat met 5 min. 16 sec. op naam van Willy den Ouden). Hveger werd tweede in 5 min. 27.5 sec. Derde was Wingard voor wie geen tijd kon worden opgenomen. Tini Wagner ein digde op de achtste, d.L de laatste plaats. Dankbaarheid voor een handteekening. Juist nadat Rie Mastenbroek haar tweede gouden medaille had behaald, verscheen rijkskanselier Hitier voor de eerste maal bij de zwemwedstrijden. Hitier nam plaats op de eerste rij van de eeretribune, vlak bü het zwembassin. Nauwelijk was hij gezeten of een ietwat exotisch uitziende dame zag kans door de afzetting heen te glippen. In haar hand had ze een boekje, waarin zij handtee- keningen verzamelde. Voor de lijfstandaard van Adolf Hitier er erg in had stond de vreemdelinge voor den Führer en met een gracieus gebaar reikte zij dezen het boekje en een potlood toe. De twintigduizend men- •chen in het zwemstadion zagen met span ning toe. Lachend nam de rijkskanselier het boekje aan en voldeed aan het verzoek. De dame, vermoedelijk een Amerikaansche, wilde toen haar dankbaarheid toonen en ten aan- schouwe van het duizendkoppige publiek omhelsde zij Hitier. Een tweede omhelzing volgde, maar toen kwamen mannen van den lijfstandaard naderbij, die de dankbare auto- grammenverzaraelaarster met rechten drang wegleidden. Trotsch als een pauw stapte zij voort onder de toejuichingen van het pu bliek. Rie's groote rivale. Rie Mastenbroek groote rivale was Za terdagmiddag de Deensche Ragnhild Hve ger, die als favoriete werd beschouwd voor de 400 meter vrijen slag. Wü hebben de Deensche na afloop even gesproken. In gebroken Duitsch vertelde zij ons, dat ze ervan overtuigd is, dat ze op het oogenblik tegen Rie nog niet op kan. De Hollandsche was haar in de laatste 50 meter te snel. Ze had, daar ze wel gerekend had op den geweldigen eindspurt van de Neder landsche zwemster, getracht een flinken voorsprong te krijgen, maar dat was haar niet gelukt. Toch was ze zeer tevreden over haar prestatie, want ze had sneller gezwom men dan Donderdag, toen ze het Olympisch record van Helen Madison verbeterde. Maar ik kan sneller, voegde ze er aan toe. Ik heb dit jaar in Kopenhagen bij de Deensche kampioenschappen een tijd van 5 min. 21 sec. gemaakt. Ragnhild, die een minder fraaie stijl heeft maar uiterst snel is, belooft een ernstige ri vale voor onze zwemsters te worden. Ze is nog geen zestien jaar en in Denemarken re kent men er stellig op, dat ze nog eens in staat zal zijn, nieuwe wereldrecords te ves tigen. B e r 1 ij n, 16 A u g. Na afloop van de sluitngsplechtigheid zijn in het Olympisch zwemstadion nog een tweetal estafette-wed strijden gehouden, georganiseerd door den internationalen zwembond. Het hoofdnummer was de z.g. werelddee len-estafette voor heeren 4 x 200 meter vrije slag tusschen Amerika (met Flanagan, Ma- cionis, Lindgreen en Medica), Azië (met Nog een aardig plaatje van mevr. Braun gouden medaille 100 en Nida Senff, na het behalen van de meter rugslag. Yusa, Suguiura, Tagachi en Arai) en Euro pa (met Grof, Csik, Leivers en Taris). De wedstrijd werd gewonnen door Azië in den tijd van 8 min. 56.4 sec., dus 5 sec. beneden den te Los Angeles gemaakten tijd. Op de tweede plaats eindigde Amerika in 9 min. 12.5 sec., terwijl de Europeesche ploeg alz derde een tijd noteerde van 9 min. 14.6 sec De wedstrijd ging om den H:arn-beker. Voorts werd gezwommen een 4 x 100 me ter estafette voor dames tusschen Europa, Amerika ert Azië. De Europeesche ploeg, be staande uit Jopie Selbach (Nederland), Loh- mar (Duitschland), Willy den Ouden (Ne derland) en Gisela Ahrendt (Duitschland), won de race in den tijd van 4 min. 42.4 sec., voor Amerika (met Petty, Lapo, Rawls en MacKeen) in 4 min. 47.8 sec., en Azië (jnet Kojima, Murioka, Furuta en Takemura) in 4 min. 55.7 sec. Hierdoor kwam de Europee sche ploeg in het bezit van den door Lewald beschikbaar gestelden wisselpr js. In aansluiting op deze wedstrijden heb ben de Olympische kampioenen nog eenige demonstraties gegeven, waarbij echter geen tijden werden geroteerd. Dit demcn„t.ratic- pregramma werd besloten n.et het optreden van Nida Senf. Ri» Mastenbroek en Inge Soerensen, die verschillende zwemstijlen lieten zien. Tot besluit van oen avond werd een wa- terjiolowedstrijd gespeeld tusschen een Europeesch en een overzeesch team. De wedstrijd werd door het Europeesch zevental met 62 gewonnen. Ruitersport. Nederland tweede. Berlijn, 16 Aug. Het stadion was op dezen laatsten middag natuurlijk volkomen uitverkocht, toen om half drie begonnen werd met de „cérémonie pro- tocolaire" der acht winnaars van de bok»-wedstrijden. Omstreeks drie uur kwam rijkskanselier Hitier onder don derende ovaties binnen en direct daar na werd met het zware springconcours een aanvang gemaakt, hetwelk der tra ditie getrouw het slot der sportieve ge beurtenissen der Olympische spelen vormt Het zware springconcours is zoowel een individueel nummer als een landenwedstrijd. Het parcours had een lengte van ongeveer 50 meter, waarop twintig hindernissen waren opgesteld, welker hoogte varieerde tusschen 1.30 meter en 1.60 meter. De tijd werd electrisch vastgesteld en in vijfden van seconden gemeten. De maxi mum-tijd, waar in het parcours moest wor den afgelegd, bedroeg 160 seconden, tijds overschrijding werd in straf punten omge rekend Voor het afwerpen van hindernis sen met voor- of achterbeenen of andere fouten werden vier strafpunten berekend, voor een eerste weigering drie, voor een tweede zes fouten, na driemaal weigering volgde uitschakeling. Het landenklassement werd opgemaakt uit het totaal aantal fouten der drie paar den. Als vierde deelnemer startte onze land genoot res. luitenant van Schaik met „Santa Bell". De eerste drie hindernissen werden feilloos genomen, doch bü de vierde wierp hü een boom af, terwül vooral bü de hin dernissen 8, een muur, 9 eveneens een muur, 10 een hek, en 11 eveneens een hek, onderdeden werden afgeworpen. Zün totaal aantal fouten beliep tenslotte 24, waarbü hü nog een halve fout er bü kreeg wegens twee seconden tüdsover- schrijding. Alleen de Italiaansche kapitein Bonivento had met „Osoppo" een iets betere prestatie voor hem verricht met 18 3/4 fout. Dat het parcours buitengewoon zwaar was, bleek o.a. uit het feit, dat drie deel- nemsr achter elkaar, de Oostenrüker lt. Trenkwitz, kapt. Brunker (Engeland) en luit. Gutowski (Polen), wegens driemaal weigering moesten worden uitgebeld. Een zelfde lot onderging talrijke ruiters in de tweede en derde ronde. Als negende reed ritmeester Kula (Turküe) met Sapkin, die met 12 fouten de leiding van den Ita liaan Boniventi overnam. Een merkwaardig ineident deed zich voor bü het rijden van den Roemeen lt. Tudoran. Hü wilde over ten der hindernissen springen op een moment, da. deze nog niet geheel was op gebouwd. De ruiter had hier kunnen wach ten, hü had zün tüd vergoed gekregen. Nu moest hü volgens de F. I. E.-regle menten worden uitgebeld. De Belg kapt. Ganshof van der Meersch verrichtte met „Ibrahim" een 15-jarigen schimmel een fraaie prestatie door slechts 8 fouten te maken met een tüd van 157 2/5 sec. 18 lan den namen aan het zware springconcours deel en geen der op den Belg volgende rui ters slaagde er in minder dan 8 fouten te noteeren. Nadat de eerste ruiter van elk land geweest was, had België dus de lei ding, gevolgd door den Turk Kula en den Italiaan Bonivento. Res. lt. van Schaik stond toen op de zeade plaats. Fraaie prestatie van lt. de Bruine. De tweede Japansche ruiter lt Iwahaski met „Falaise" die op het laatste concours- hippique te Amsterdam reeds blü'k gaf de ruiterkunst uitnemend te verstaan, no teerde 151/4 fout. Toen kwam lt de Bruine met „Trixie Onze landgenoot had niet over pech te klagen, toen hij bü de tweede hindernis deze wel aanraakte, doch geen onderdeel er af stootte. Bü de derde hindernis weigerde „Trixie", doch met een langen aanloop ging het paard er voor den tweeden maal goed over met werkelük prachtige sprongen, soepel en snel beëindigden ruiter en paard het parcours, waarbü nog twee fouten werden gemaakt. In totaal liet de Bruine 15 fouten noteeren, waardoor hü de derde plaats in het peraponlük klassement op dat moment innam. Het publiek juichte onzen landgenoot om zün fraaie verrichting har- telük toe. De Zwitser Mettler maakte even eens 15 fouten, doch in verband met het feit, dat hü een korteren tüd maakte dan lt de Bruine, viel de laatste naar de vierde plaats terug. De tweede Duitsche ruiter lt. Kurt Hasse ging niet alleen met „Tora" snel over het parcours, doch slaagde er bovendien in slechts eenmaal een balk van een hek af te werpen en daarmede, met vier fouten, voor den Belg Ganshof van der Meerscd de eerste plaats in de individueele rangschikking te bezetten. Kapt de Menten de Home, de ook in ons land zoo bekende Belgische officier, reed met „Musaphiki" eveneens een uitstekend par cours. 15 fouten waren het resultaat. Prins Gustaaf Adolf van Zweden kwam met „Aida" uit en had een ongelukkig par cours. Hü moest na driemaal weigering worden afgebeld. De Franschman kapt. Bizard met „Baga telle" ging zeer snel over de hindemissen en maakte den koristen tüd van 133 2/5 sec. De stand na de tweede ronde in het lan denklassement was, dat België de leiding had met 23 punten, gevolgd door Duitsch land met 24 punten, Italië op de derde plaats met 38 3/4 punt en Holland vierde met 39 1/2. 5. Portugal 44 punten, 6. Zwit serland 45 1/2 punt. Enorme spanning. In de derde ronde steeg de spanning met eiken ruiter, die het veld in kwam. Voor Italië een zeer ongelukkig, doch voor Neder land een zeer gunstig moment was het uit bellen van kapt. Filipponi, die met het be kende paard Nasello reed. Wegens driemaal weigeren kon de derde ruiter van Italië niet geplaatst worden, waardoor Nederland dus, indien luitenant Greter maar met wei nig fouten zün parcours zou beëindigen, de derde plaats zou innemen in het landen klassement Inderdaad ging onze landgenoot met JErnica" op magnifieke wüze over het par cours, aanvankelijk zelfs zoo goed, dat de Duitschers hun hart vasthielden en velen dachten, dat hy een nog betere prestatie zou gaan leveren als hun landgenoot Hasse. Doch „Ernica" maakte bü drie hindemis sen een fout De tüd bedroeg 135 3/5 sec. Buitengewoon snel dus. In totaal verkreeg Nederland dus 51 1/2 fout Bleef slechts af te wachten, wat de derde ruiter der andere landen verder zou presteeren. Kapitein Raguse van de Ver. Staten plaatste zich onder de eersten door slechts 8 fouten te noteeren met zün paard „Da- kota" Doordat de Zwitser luitenant Fehr talrijke fouten maakte, dus Zwitserland niet be neden het Nederlandsche puntenaantal zou blüven, bleef voor de beslissing nog slechts over België, Duitschland en Portugal. En op dat moment verraste de Roemeen luitenant Rang de tienduizenden door een prachtig parcours te rijden en eerst de voorlaatste hindernis te missen. Met 4 fou ten plaatste deze ruiter zich dus gelük met Kurt Hasse. Na hem kwam ritmeester Brandt met „Almichist". Tot groote teleurstelling van het Duitsche publiek wierp deze derde Duitsche ruiter talrijke hindemissen om, 20 fouten. Daar door steeg het totaal aantal van Duitsch land op 44, dus slechts 7 1/2 punt minder dan Nederland. Onmiddellük na Brandt kwam luitenant van Strüdonck met „Ra- mona" binnen. En weer moeten wü melding maken van een ongelukkig moment voor België, hetgeen een gunstig oogenblik voor Nederland beteekende. Immers „Ramona" weigerde driemaal, België verdween te» uit het landenklaaaement waarin het zoo fraai geleid had. Daardoor kreeg Neder land een fraaie hans op de zilveren medaille, immers alleen Portugal kon nog beneden ons aantal blüven. Terwül Duitsch land practlech de gouden medaille gewonnen had. De Franschman Gudin de Vallerin reed met „St. Ecuyere" een prachtig parcours. Zeventien hindemissen nam hü feilloos, de drie laatsten misten paard en ruiter. Daar de derde Portugeeeche officier kapi tein Beltrao 12 fouten maakte, kwam Ne- derland dus in het bezit van de zilveren medaille. In dit veld van 18 sterke landen, het puikje uit de geheels wereld, een tweede plaats in het landenklaaeement te bezitten toont toch wel overduidelük aan, op welke groote hoogte onze ruiters met hun spring- kunst staan. Het was een suocesvolle dag voor Nederland, omdat weer een» en nu op den laatsten dag der spelen, aan 100.000 toeschouwers, aan de hoogste autoriteiten op sportgebied uit de geheele wereld, door de Nederlandsche vertegenwoordigers werd gedemonstreerd, dat Holland meetelt in elk tak van sport De naam Holland zweefde op ieders lippen, men moest reke ning houden met dst kleine landje aan de zee. Het was een waardig slot onze vertegen woordiging te Berlün, een slot, dat nimmer vergeten zal worden door hen, die het bij woonden. De Individueele beslissing. Voor den eersten, tweeden en derden prijs moest worden over gesproken. Het par cours bestond nu uit 6 hindernissen, waar van twee een hoogte hadden van L70 meter. De sloot werd van 5 op 5.50 meter gebracht thans besliste de tüd bü gelijk aantal fouten. Kurt Hasse Olympisch kampioen. Als eerste sprong Kurt Hasse met „Tore" over de verhoogde hindernissen. Over vüf daarvan kwam de Duitscher zonder fouten, zün tüd bedroeg 591/5 sec. De Roemeen Rang maakte eveneens 4 fouten, doch s#n tüd was belangrijk hooger, nJ. 1.72 sec. Zoo won luitenant Hasse voor zijn land de gouden medaille voor den derden prijs de Belg kapitein Ganshof van der Meersch op „Ibrahim", kapitein Raguse (Ver. Staten) met „Dakota" en ritmeester von Plathen (Hongarije) met „Selloe". De Belgische ruiter reed een fouttoos Parcours in 69 seconden. De Amerikaan maakte 4 fouten, de Hon gaar echter ging zonder fouten over de hindernissen en noteerde den snelsten tijd van de drie, nJ. 62 3/5 sec. Het eindklassement van den individueeien wedstrijd was dus: L Luitenant Kurt Haase (Duitschland), 1 luitenant Rang (Roe menië), 3. Ritmeester van Plathen (Hon garije). Het landenresultaat luidde: 1. en Olympisch kampioen: Duitschtend (met kapt von Bamekow, ritm. Brandt an lt Hasse) 44 punten. 2. Nederland (met 1L de Bruin*, ras, lt van Schaik en lt. Greter) 511/2 pot 3. Portugal 56 punten. 4. Vereenigde Staten 72 1/2 pot 5. Zwitserland 74 1/2 pnt 6. Japan 75 punten. 7. Frankrijk 75 1/4 pnt Alle overige landen afgevallen. Goed parcours van den heer Doeberitz 15 Aug. „We hebben wel büzondere pech gehad", aldus de chef d'équipe der Nederlandsche rui ters, jhr. K. F. Quarles van Ufford, toen we hem na afloop der heden gehouden uithoudingsproef van den samenge- stelden wedstrijd spraken. En zyn Üverige assistent, de heer D. J. Couvee beaamde het ten volle. Immers, twee onzer military-ruiters wer den vandaag uitgeschakeld, nJ. luitenant Pahud de Mortanges met „Maedel wie Dut en luitenant Tonnet met „Harlekün". Al leen de heer E. Kahn slaagde er in, even* wel niet zonder fouten, het parcours te be ëindigen. Ob 8 uur reeds werd de eerste ruiters te Fahrland, een dorpje in de nabüheid van Doeberitz gestart voor het 36 K.M. lange parcours, dat uit 7 K.M. weg bestond (tem- De drie winnaressen van het nummer i'orens|>ringen. Van r. n. Ion—Hill (V.S.) Ie, Velma Dunn (VA) 3e eu Ka the Kohier (J)j 1. Dorotb'y Hmtji-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5