DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Spaansche burgeroorlog. Ho. 194 Dinsdag 18 Augustus 1936 138* Jaargang Wie ook den strijd zal winnen, Spanje zelf zal de verliezende partij zijn en een arm en verzwakt land blijven. DE OPSTANDELINGEN WINNEN TERREIN. De situatie van heden. Verkeersongelukken. Slachtoffers van het water. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagcn, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. C PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Wij kunnen waarachtig niet zeggen, dat wij overstelpt worden met berich ten uit Spanje, maar wat wij ontvangen ia zoo verward en onduidelijk, dat wij nog steeds niet een zuiver idee kunnen krijgen over het verloop van den bur gerkrijg. Alleenzoo langzamerhand wordt het wel duidelijk, dat de rejreerings- troepen aan de verliezende hand zijn en dat de opatandigen meer en meer hun positie verstevigen. Wat over den krijg te zeggen? En wat over de eventuëele gevolgen? Het ia moeilijk, daarover een meening te KOrs peil en. Beteekent het een versterking van het communisme, als de regeeringstroe- pen zouden winnen? En zou die versterking van het communisme een bedreiging van de rust in Europa zijn? En aan den anderen kant: beteekent het een versterking van het fascisme, als de rebellen winnen en zou het fascisme dan in een sneller tempo de andere landen van Europa bereiken? Zonder op deze vragen direct te antwoor den, zouden wij willen zeggen, dat noch het een, noch het andere het geval zal zijn. Wij voor ons gelooven, dat het niet een strijd is tuaschen het communisme en het fascisme. De regeeringstroepen zijn niet uitsluitend communisten en de opstandelingen niet uit sluitend fascisten. Het is veel meer een kamp tusschen rechts en links, waarbij beide partijen ongetwijfeld steun hebben van elementen, die in geen enkele groep thuis hooren, maar die niets te verliezen, maar alles te winnen hebben. En die cate gorie is heel groot. Verder kunnen wij daar nog bij voegen de categorie der altijd-ontevredenen, die het wel nimmer met een regeerende partij eens zal zijn en dus altijd maar weer een actie tegen een regeerende partij zal steunen. En daarom meenen wij, dat, wie den strijd ook wint, het arme Spanje zelf steeds de verliezer zal zijn. Deze burgeroorlog be teekent meer dan ooit een verarming van het land zelf, beteekent een achteruitgang op alle gebied, beteekent een onnoodig bloedvergieten. Spanje zelf zal de verliezer zijn. In dit verband is het wel interessant om t« lezen, wat de leider van het Parijsche bureau der „United Press" schrijft Deze journalist heeft kans gezien, om zelf de situatie op te nemen en hij heeft een artikel kunnen publiceeren, dat niet aan de cen suur van een van beide partijen onderwor pen is. Vier weken burgeroorlog, aldus vangt Heinzen zijn correspondentie aan, hebben Spanje aan den rand van een catastrofe ge bracht. Wie den strijd ook wint, Spanje zelf zal in elk geval de verliezer zijn. Indien de nationalen in den aanstaanden beslissenden kamp om Madrid zich van de hoofdstad weten meester te maken en daar in een of anderen vorm een fascistisch regiem of een militaire dictatuur vestigen, zal dat nog niet het einde van den binncnlandschen strijd beteekenen. Wanneer daarentegen het volksfront de militaire, nationale beweging zou weten te onderdrukken, zal de onder gang der Spaansche republiek van 1931 daarvan het gevolg zijn. De Spaansche revolutie zal niet op het slagveld gewonnen of verloren worden. De inneming van Madrid zal generaal Mola of generaal Franco de regeerings- tnacht verschaffen, ma8r zij zal liun niet de onderwerping van geheel Spanje schenken. Want het volksfront is sterk bewapend. Honderdduizenden Spaansche aroeiders. socialisten, communisten, syndicalisten en •narchisten, onderling weliswaar verdeeld, maar eensgezind in hun hartstochtelijken haat tegen het fascisme en de militairen, zijn door de regeering met geweren, Machinegeweren en handgranaten bewa pend. Zij zullen leze wapenen niet zonder verzet weer afgeven. Derhalve zal, onverschillig welke regee ring te Madrid aan het bewind zal komen, half millioen Spanjaarden gewapend blijven als strijdgarde voor de volgende in 8 reeks bloedige revoluties, welke Spanje sedert den troonsafstand van koning Al- fonso niet tot rust hebben laten komen. De extremisten van rechter- en linkerzijde zul len elkander blijven belagen en er zal geen centraal bewind gevonden kunnen wor den, dat sterk genoeg is, om ze van elkaar gescheiden te houden. Daartoe is de inner lijke verdeeldheid ir alle deelen van het Spaansche volk veel te groot. Zelfs het leger is in vijandige deelen gescheiden en staat voor de helft aar. de zijde der nationa listen en voor de andere helft aan de zijde van Madrid. De Madrileensche regeering heeft haar onmacht reeds voldoende bewezen. Zij heeft haar leden gewisseld, doch aan gezag heeft zy niet gewonnen. Intusschen heeft de burgeroorlog zich steeds meer uitgebreid en is uitgegroeid tot een verbitterden strijd, waarin de regeering niets te beteekenen heeft. De strijd is een geschil tusschen het linksradicalisme eenerzijds en de door Car- listen, fascisten en boeren uit Aragon ver sterkte „Union Militar Espanola" ander zijds. Het linksche kamp strijdt voor de tra- ditioneele eischen der linksrevolutionnai- ren; zijn tegenstanders voor wettelijke orde en voor de bevrijding van Spanje van de heerschappij der Internationale, voor een sterke provisorische dictatuur en voor een sterke Spaansche republiek, welke haar plaats onder de Europeesche naties weet te handhaven. De meerderheid der nationalisten verklaart met nadruk, dat zij republikeinsch is. Slechts de Carlisten zijn monarchisten. Daarentegen hebben noch generaal Franco, noch Mola het plan tot herstel der Bourbon- sche dynastie ook slechts maar aangestipt. Integendeel heeft generaal Mola er geen twijfel over laten bestaan, dat hij streeft naar een militaire dictatuur onder een re- pub] ikeinschen staatsvorm, welke echter en dit alleen is de hoofdzaak den invloed van Moskou in Spanje radicaal zal vernie tigen. Deze vijandschap tegen het bolsjewis me vereenigt alle groepen van het nationa listische kamp. Zij is even radicaal en ver bitterd als de haat tegenover de fascisten aan de andere zijde. Tusschen beide stand punten is geen compromis mogelijk. En daarom is het einde van den strijd niet te voorzien. De telegrammen, welke ons vandaag be reikten, versterken den indruk, dat de op standelingen nog steeds veld winnen en zelfs zouden wij bijna uit de gegevens moe ten opmaken, dat een beslissende strijd met groote snelheid nadert. Intusschen moeten wij helaas melding ma ken van gruweldaden aan beide zijde. Zoo meldt de speciale correspondent van de „Journal", die aan de Baskische kust zit, dat matrozen van het Duitsche oorlogs schip „See-Adler" hebben verklaard, dat de opstandelingen te Porto Galete de tanks met stookolie in brand hebben gestoken, zoodat 300 gijzelaars, die in de nabijheid waren geplaatst, levend verbrand zijn. Bo vendien zouden eenige honderden personen gewond zijn. Het Duitsche schip heeft al zijn verbandmiddelen ter beschikking var. de stedelijke autoriteiten gesteld, doch hier mede kan slechts een klein gedeelte wor den geholpen. Volgens de „Echo de Paris", aldus meldt het Duitsche nieuwsbureau, hebben de re geeringstroepen 1500 gijzelaars, waaronder 800 vrouwen en kinderen van de Madrileen sche sociteit, die hun vacantie ih het Bas kenland plegen door te brengen, in het mu nitiedepot van Fontarabië opgesloten. Deze menschen zullen naar de meening van het blad, ingeval van een overwinning der nationalisten door de linkschen ver moord worden, of by een treffer met de munitie in. de lucht vliegen. Hebben moordenaars asylrecht? De Duitsche „Angriff" schrijft onder het opschrift „Hebben moordenaars asylrecht?" o.m. het volgende: Het internationale gebruik behandelt iedere bepaling van een standpunt voor of tegen als inmenging. De Spaansche bur- geroorloog toont echter situaties, waarin 'n schematische opstelling van dergelijke be grippen kan worden tot een misdaad je gens menschelijke opvattingen. Er zijn burgeroorlogen, waarin gestreden wordt om politieke waarden, er zijn er ech ter ook, waarin een ontketende onderwe reld opstaat. Een zoodanig geval doet zich thans in Spanje voor. Wanneer de leiders van 'n front op beestachtige wijze gijzelaars afslachten en zich vervolgens in veiligheid brengen over de grens van een naburig land, dan behoort geen sprake meer te zijn van toepassing van internationale begrip pen. Hier staat veeleer eenvoudige, simpele toepassing van menschelijke beginselen op den voorgrond, beginselen, die dergelijke ruwheden brandmerken en de daders daar van hun verdiende straf doen ondergaan. Politieke vluchtelingen hebben altijd asyl recht, moordenaars, massa-afslachters, moet ook dan een toegrijpende gerechtigheid aan pakken, wanneer, zooals op het oogenblik in Spanje, zy kans zien hun moorddadig heden te vernissen met de kleur van twij felachtige politieke opvattingen. Het offensief tegen Huesca. De speciale correspondent van Havas meldt, dat gister en eergister in het Noorde lijke en centrale gedeelte van het front van Aragon het offensief der republikeinsche troepen tegén Huesca en de stellingen der opstandelingen langs de spoorlijn naar Sara- gossa verscherpt werd. Aan het front van Tardianta, van waaruit een sterke aanval tegen de stad Almudevar werd op touw gezet, waren de gevechten zeer zwaar. Almeduvar werd gedurende ver scheidene uren gebombardeerd en zou tot een ruïne geworden zijn. Deze aanval zou tot voornaamste doel hebben de verbindin gen tusschen Huesca en Saragossa af te snijden. Aan het front loopen geruchten, als zou generaal Mola in eigen persoon de verdedi ging der opstandelingen hebben geleid. De laatste dagen droeg de verdediging der op standelingen een wanhopig karakter. De luchtmacht heeft in deze gevechten een groote rol gesepeld en de opstandelingen moesten groote hoeveelheden materiaal achter laten. De vooruitgeschoven troepen der regeeringscolonnes zijn te Alfajarin, een klein stadje op 18 K.M. van de hoofdstad van Aragon, aangekomen. Aan den Zuidkant wordt de inneming gemeld van BeJckite, een b* langrijke plaats in de provincie Teruel die een vliegveld en een spoorlijn bezit welke de opstandelingen gebruikten voor het vervoer der steenkool voor de electrische centrale, die Saragossa van stroom voorziet De strijd om Majorca. Volgens een communiqué van den com mandant der op Majorca aan land gezette troepen is het luchtbombardement van de stad St. Maria gisteren voortgezet, met het doel de verbindingen tusschen Palma de Majorca en de rest van het eiland af te snyden. Het debarkeeren van regeerings troepen aan de Oostzijde van het eiland naby Porto Cristo gaat voort Men verwacht dat de stad Manacor spoe dig zal worden aangevallen. Radio-Sevilla meldt! In antwoord op een aantal voorstellingen van buitenlandsche zyde verklaarde radio- Se villa: „Alle eenheden uit Afrika naar Spanje overgestoken (de Tercio's en Regu- lares) zyn geregelde troe[>en uit Afrika en niet voor deze gelegenheid geworven man nen." Verder wordt verklaard, dat de nationale beweging thans meester is in Galicië, As- turië, Leon, Oud-Castilie en Aragon (behalve enkele centra van weerstand), in Estrama- dura en Andalusië (behalve rond Malaga) en een deel van Jaen. De ring rond Madrid, welke nog niet ge sloten is, trekt zich met den dag nauwer samen". Ten slotte wordt nog medegedeeld, dat het Volksfront van Barcelona op het eiland Ma jorca een troep wilde doen landen, doch men deed hen met bebloede koppen terugtrekken. 200 werden gedood en 600 gevangen ge nomen. Gaat de regeering naar Valencia? Naar te Hendaye vernomen wordt, zou den reeds verscheidene leden van het kabi net Madrid hebben verlaten en naar Valen cia zyn gegaan. De verbindingen tusschen Madrid en Valencia kunnen elk oogenblik verbroken worden. Naar vernomen wordt hadden de overwin ningen van de regeerir.g in Guadarrama meest het volgend verloop: Zoodra de opstandelingen het niets doen begon te vervelen, trokken zy. eenige mijlen terug. De Volksfronters, die wel erg dapper zyn, doch geen ervaring hebben, renden vooruit, alleen om gedecimeerd te worden in de hin derlagen, welke de opstandelingen met zorg hadden voorbereid. By een gelegenheid ver loren de volksfronters hierbij 600 man bin nen 10 minuten. Uit voorzorg tegen luchtaanvallen is Madrid tegenwoordig eiken nacht in duister gehuld vanaf 11 uur. De trams ryden dan niet meer. De beweringen van de regeering, dat de oj?s tandelingen gebrek aan munitie krijgen, wordt onzin genoemd, aangezien de opstandelingen thans meester zijn in de voor naamste wapenfabrieken van Spanje. SNELTREIN PARIJS—ST. ETIENNE ONTSPOORD. 1 doode, 6 gewonden. Gistermiddag is de sneltrein ParijsSaint Etienne ontspoord, ongeveer 600 meter van het station Bourron Marlotte, nadat de trein een wissel was gepasseerd. De goederen wagen, welke achter aan den trein was ge haakt, sprong uit de rails, waardoor enkele andere wagons werden meegesleurd. Onge veer 100 M. verder sloegen de restauratie wagen en een andere wagon om. Hierby werd een lid van het personeel van den trein gedood, zes personen werden gewond. Met den trein reisden ook 87 kinderen van een vacantiekolonie, doch van hen werden slechts twee licht gekwetst. EIGENAARDIG SPOORWEGONGELUK TE WILNA. Te Wilna heeft een eigenaardig spoorweg ongeluk plaats gehad. Een locomotief, die juist kolen innam, terwijl de machinist en de stoker de machine hadden verlaten, be gon door tot nu toe nog niet opgehelderde oorzaak plotseling te rijden. Binnen korten tijd had de machine haar volle snelheid bereikt. Twee arbeiders, die kolen geladen hadden, konden er niet aan denken, van de loeomotief te springen. On gelukkiger wyze naderde van den anderen kant een personentrein, waarmede de loco motief in botsing kwam. De botsing was zoo hevig, dat de machinist en de stoker van den personentrein op slag gedood en 16 passagiers van den trein deels zwaar ge wond werden. DORP DOOR NOODWEER GETEISTERD. Het Turksche dorp Goemoesjane is gedu rende 10 achtereenvolgende dagen door stormen geteisterd. Twee fiersonen verdron ken naby Bayburt, twee anderen by Koch- koer. Tachtig huizen stortten in. andere hui zen werden zwaar gehavend. De bevolking nam de wyk in de moskeeën. MYSTERIEUZE MOORDEN IN HOTEL TE CHICAGO. In een der kamers van het State Hotel te Chicago is het verminkte lijk gevonden van een jonge vrouw, die geworgd moet zyn. Men heeft een jongen neger gearresteerd Dit is de vierde geheimzinnige moord, welke de laatste weken is gepleegd. WEGENS BENADEELING DER BONDSPOSTSPAARBANK GEARRESTEERD. De juridische adviseur en gevolgmachtigde van den Weenschen bankier Siegmur.d Bosel, dr. Wolfgang David, werd op verzoek der Oostenryksche autoriteiten te Zürich gearresteerd. Bosel wordt er van beschul digd de bondspostspaarbank voor geweldige bedragen te hebben benadeeld. Hy is on langs tezamen met zyn broer en secretaresse gearresteerd. ANTIEK FRAGMENT VAN HET PANTHEON TE ROME ONTDEKT, Gedurende de reparatiewerkzaamheden, welke thans in de nabijheid van het Pantheon te Rome worden uitgevoerd, is dezer dagen een belangrijk deel van een antieken travertynen vloer aan het licht ge komen, welke, naar thans is gebleken, eer tijds deel uitmaakte van het in de oudheid zoo vermaarde plein. In verband met deze belangwekkende vondst is de reparatie der rioleeringswerken voorloopig stopgezet, in afwachting van hetgeen de autoriteiten zul len besluiten. FABRIEKSDIRECTEUR GEARRESTEERD. De geheime Russische politie heeft den directeur van een fabriek te Smolensk ge arresteerd, zoomede verscheiden employé's, die worden beschuldigd van sabotage. Door hun toedoen zou de staat schade heb ben geleden. DE SCHEEPSKLOK VAN DEN „HINDENBURG". Gistermiddag is te Kiel in de aula van het gebouw van het marinestation der Oostzee de scheepsklok teruggegeven van den door vice-admiraal Reuter by Scape-Flow tot zinken gebrachten Duitschen slagkruiser „Hindenburg". De commandant van den Engelschen krui ser „Neptune", capt. Bedford, overhandigde de klok aan den opperbevelhebber van de Duitsche oorlogsmarine admiraal-generaal dr. H. C. Raeder. TAIFOEN OP DE PHILIPPIJNEN. In het Noorden van Luzon op de Philip- pynen heeft een taifoen gewoed, die groote schade heeft aangericht. Minstens 11 perso nen werden gedood. Vele huizen werden vernield, terwijl de te velde staande gewas sen voor een groot deel verwoest worden. Twee schepen zyn gestrand. BANKBEDIENDEN BEROOFD VAN 800.000 FRANCS. Twee bedienden van de Tresorerie Géné rale des Alpes Maritimes te Nice zijn be roofd van een bedrag van 800.000 francs door vier bandieten, die met revolvers ge wapend waren. Nadat zij den buit in har den hadden,' slaagden zij erin met een auto te ontkomen. DOOR EIGEN ONVOORZICHTIG HEID GEDOOD. Op den Sleeterweg ter hoogte van het woonwagenkamp te Alphen aan de Ryn wilde gistermiddag de 42-jarige timmer man A. Stigter naby zyn woning den rijks straatweg oversteken. Volgens ooggetuigen heeft de man hierbij de onvoorzichtigheid gehad niet voldoende op te letten en geen richting aan te geven. De bestuurder van een personenauto uit den Haag, die den wielrijder achterop kwam, bemerkte op het laatste moment diens onvoorzichtige daad en trachtte den wielrijder nog te ontwijken door links van den weg te gaan. Op dat moment leek het, of de wielrijder toch weer naar rechts wilde, weshalve de bestuurder van de auto een zwaai naar rechts maakte. Ook deze manoeuvre baatte niet: de man werd door 't achtergedeelte van de auto ge grepen en kwam na zijn val in een sloot te recht. Een dokter constateerde een been breuk en een wervelfractuur. Per zieken auto werd het slachtoffer naar het diaco- nessenhuis te Leiden vervoerd, waar de man na aankomst is overleden. KIND DOODGEREDEN TE HEERDE. Gistermorgen half twaalf reed een auto van een houthandelaar te Deventer, be stuurd door den heer D. J. N. met een vracht hout in de Zoppelt onder Heerde. met de bedoeling het hout In een weiland al-laar te lossen. Bij het inslaan van een zandweggetje had de chauffeur nog een klein meisje, het negenjarig dochtertje van den arbeider G. Berghorst, gewaarschuwd aan den kant te gaan. waaraan het kind voldeed. Het kind is echter achter de auto aangeloopen tot aan het hek van het wei land. Toen de chauffeur de auto in den juisten stand wilde brengen om het hout te lossen, en den wagen daartoe achteruit deed ryden, hoorde hy plotseling gegil. Het meisje, dat waarschijnlijk achter de auto heeft gehangen, was onder den zwa- ren wagen terecht gekomen. Zwaar ge wond werd het kind naar de ouderlijke woning vervoerd, waar het spoedig over leed. JONGETJE OVERREDEN GEDOOD. EN Gisteravond omstreeks zeven uur is het vierjarig zoontje van den heer H. J. Bruins te Westenholte, gemeente Zwollerkerspel, dat met eenige buurjongetjes achter de hoo rnen aan het spelen was, toen het plotseling den drukken verkeersweg van Zwolle naar Kampen wilde oversteken, door een auto, bestuurd door den heer Sch. uit Enschedé, aangereden en vrijwel op slag gedood. AUTO-ONGELUK TE ZWOLLE. In volle vaart tegen een boom gereden. Hedenmorgen is aan den voet van den afrit van de Nieuwe Berkumerbrug te Zwolle een auto uit Groningen, die op weg was naar Amsterdam, toen de bestuurder by het pas- seeren van een melkwagen voor een tegen ligger wilde uitwijken, in volle vaart tegen een boom opgevlogen. Door de botsing werd de auto totaal vernield. Van de zeven in zittenden kreeg een der dames een ernstige hersenschudding, een andere dame liep bloedende verwondingen aan het hoofd op, terwijl haar bovendien eenige tanden uit den mond werden geslagen. De vyf heeren zijn er over het algemeen beter afgekomen. Na ter plaatse verbonden te zyn is het ge zelschap naar Zwolle vervoerd. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Te Klazinaveen is gisteravond de 34-jari- ge kapper P. van Veen by het zwemmen in de Oosterwyk verdronken. Van Veen had zich, in gezelschap van zijn echtgenoote en een schoonzuster, die met haar dochtertje by de familie van Veen lo geerde, naar het water begeven. Terwijl de dames op den kant bleven, zwommen van Veen en zijn nichtje om het hardst naar de overzijde. Vlak bij den anderen kant van het kanaal gekomen verdween van V. plot seling in de diepte om niet meer boven te komen. Pas later werd zyn lijk opgehaald. Vermoedelijk heeft de man kramp gekre gen. Gistermiddag te ongeveer vijf uur was de 17-jarige L. de Jonge op de schorren bij de rivier de Eendracht te Tholen aan het zwemmen, toen de knaap plotseling in de diepte verdween. H(j werd eenigen tijd later op het droge gebracht en hoewel twee doktoren ruim een

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1