Zegetocht van onze zwemsters. l ^BUutetUwtd Elk station vierde het feest met onze Olym pische zwemsters mee. De ontvangst in Amsterdam en Rotterdam. Handteekeningen gevraagd. Thuis! (Van onzen R.-redacteur,) Een zegetocht is het geworden, deze thuiskomst van onze Olympische zwem sters. Ja, waarlijk, een thuiskomst, waarbij het aan hartelijkheid niet ont broken heeft en waarbij nog eens dui delijk getuigd is van het medeleven van vrijwel geheel Nederland met de kra nige verrichtingen, waarmee de meisjes te Berlijn de geheele wereld opnieuw versteld hebben doen staan. Het viel wel wat anders uit, dan oorspron kelijk gedacht was. Volgens de eerste be richten zou het gezelschap met den ochtend- sneltrein uit Berlijn vertrekken, die om streeks vijf uur te Oldenzaal ons land bin nen komt. Velen stonden al op de verschil lende stations te wachten, om hun geestdrift in een huldebetooging te botvieren, maar de trein evenals de meeste uit Berlijn ko mende treinen van gisteren in een dubbele formatie rijdende bracht wel talrijke menschen met Olympiade-speldjes mee, doch geen zwemsters. Toen kwam ook al gauw het bericht, dat ze pas met den middag-snel trein kwamen, die omstreeks acht uur de grens overschrijdt, doch onderweg veel min der stopt. Weg huldiging te Oldenzaal, te Hengelo, te Almelo en te Apeldoorn. Maar niet, weg geestdrift, want overal, waar de trein met zijn glorierijken inhoud voorbij kwam, stonden de menschen op de perrons en in de straten langs de spoorbaan, om zóó de meisjes toe te juichen. Enthousiasme. Van Bentheim af hebben we met het roemruchte gezelschap meegereisd en zijn zoo getuige geweest van een uitzonderlijk enthousiasme, waartoe vroeger niemand de Nederlanders in staat achtte, een enthou siasme, dat al over de grens zich uitte en daar zelfs op het Bentheimsche grensstation weerklank vond bij het personeel van douane en spoorwegen en bij de bevolking. Want Oldenzaal en Hengelo waren nu maar hierheen gekomen om het kranige troepje, met zijn voortreffelijke leidsters een welkom op Nederlandschen bodem toe te roepen. Het pleintje vóór het station stond vol Ne- derlandsche auto's en op het perron was het nimmer wellicht zoo druk. Hier moesten de Nederlanders uit den eersten trein overstap pen in den volgtrein, daar de eerste ge reserveerd bleef voor reizigers naar Enge land, En toen mevrouw Braun zich aan een der raampjes vertoonde, begon het gejuich los te barsten, hetwelk tot een ovatie steeg, toen de bekende figuren van Rie Masten broek, Willy den Ouden, Nida Senff en de anderen zichtbaar werden. Moe waren ze allemaal, na zooveel dagen van spanning. Moe van den zwa- ren kamp, waarbij allen zich tot het uiterste gegeven hadden, moe ook van de doorgestane emoties, die nu ook ten einde waren, nu de spanning gebroken was. Doch van aller gezichten straalt de vreugde over het weerzien, vermengd met een tikje ontroering, over zooveel overwachte hulde. Dat ze ons dat nu aandoen, zegt ietwat aangedaan mevrouw van Wuyckhuyse, die ook op reis nog de meisjes met haar toege wijde zorgen omgeeft. En mevrouw Braun is al weer bezig te zorgen, dat alle koffers worden uitgeladen en staat als een kloek met haar kuikens om zich heen. De blauwe jasjes der Nederlandsche Olympiade-deel nemers en -deelneemsters zwermen over het perron. Fotografen zwermen er omheen. Handen worden geschud, bloemen overge reikt, er wordt gejuicht. De begroeting. In een heel nauw kringetje op het eerste perron heeft de officieele begroeting plaats. De heer H. Wesselo spreekt namens den Kon. Ned. Zwembond, de heer H. P. Gelder man Dzn., namens de Oldenzaalsche Zwem en Poloclub en de heer Van Wijnwaarden namens de Hengelosche dito. Dan zijn er nog bloemen van de Nederlandsche kolonie uit Osnabrück, die deze met den vorigen trein had meegegeven, waarin de zwemsters niet zaten. Het welkom in Nederland wordt allen hier toegeroepen, weliswaar nog op Duitsch ge bied, maar toch ook weer de plaats, waar een Nederlandsche locomotief den trein, nu begeleid door Nederlandsch personeel, ver der zal trekken. En alle aanwezige Duit- schers glunderen mee, want allen kennen Rie en Willy en Nida en ze gunnen deze bul- tenlandsche meisjes eener naburige be vriende natie hun glorie zoo volkomen. Het Wilhelmus wordt ingezet, het schalt plechtig uit tientallen Nederlandsche kelen oVer het station en allen staan stram in de houding. Maar dan geschiedt er in eens een stormloop op de Nederlandsche be roemdheden. Handteekeningen worden gevraagd en Rie wordt maar niet moe, op alle mogelijke papiertjes en in aller lei boekjes haar naam te zetten. Het wordt te erg. Ze moeten instappen. Door het raampje komt de stationschef nog om een handteekening vragen. En als de trein al in beweging is, komt deze zelfde stramme Duitsche ambtenaar nog met een tuil rozen aangedraafd, die hij net nog Rie in de handen kan geven. Zoo gaat men ons land tegemoet. Tevreden zitten ze nu in de kussens van den trein, die het eigen gastvrije land met groote vaart binnenraast. Mevr. van Wuyck- huise vertelt ons wat van de wederwaardig heden in Berlijn. Willy den Ouden en Annie Timmermans praten een beetje mee en snoe pen onderwijl van de zoo pas ontvangen lek kernijen, waarvan de heele coupé mee-profi- teert. Berlijnsche indrukken. Over de regeling is er niets dan lof, maar men miste, ook op het afscheidsfeest der deelnemers, de noodige gezelligheid. Spe ciaal in het Frauenheim, waar de meisjes waren ondergebracht, was het wat saai. De jongens hadden in het Olympia-dorp nog wat afleiding, doch die ontbrak voor de meisjes geheel. Er waren wel mooie om streken, maar men heeft niet altijd zin in wandelen. Zoo ging men dan maar uit ver veling om acht uur of half negen naar bed. En dan maar steeds piekeren over den vol genden dag, als men niet dadelijk in slaap kon komen. Nu zijn we allemaal zoo moe, verklaart mevr. van Wuyckhuise. We zijn allemaal 'n beetje ziek en we hebben rust noodig. Wil ly is nog heelemaal niet wat ze wezen moet en Annie evenmin. Wat hebben we in span ning gezeten bij de estafette! Ik voel mijn hart nog bonzen, als ik er aan denk. Maar toen ik Rie zag zwemmen was het in orde. Het heeft anders maar een haartje ge scheeld. En Nida! Wat hebben we over haar in angst gezeten, toen ze niet had aangetikt bij het keerpunt! Dat ze het er nog zoo mooi heeft afgebracht is meer dan bewonderens waardig. Ja, voor Willy is het wel heel sneu, dat ze maar de vierde plaats bezette, maar ze was niet heelemaal in orde en ik zeg altijd maar: kop omhoog, een volgende maal beter. Bovendien kan je niet altijd kampioen blijven Willy zelf speelt wat weemoedig met haar teddy-beertje in haar groote tasch. Ja, beertje, je hebt deze keer niet goed je best gedaan. Maar met een ruk zet ze alle nare gedach ten van zich af. Een flinke meid die kleine Willy. Ze ziet nog wat smalletjes, doch dat zal wel gauw weer over zijn. Intusschen vertelt mevrouw van Wuyckhuise verder: Voor Willy hadden de spelen eigenlijk een jaar eerder moeten zijn. Verleden jaar was ze op haar best Nu ben ik een veteraan, onderbreekt Willy lachend het betoog. Nee, dat bedoel ik niet. Maar het vori ge jaar zwom je beter dan nu. Je kunt niet altijd in topvorm blijven. Het eenige wat ze je niet kunnen ontnemen is de herinnering. En de plannen voor de toekomst, vra gen we. Eerst gaan we vacantie nemen. We hebben rust hoog noodig. En dan weer oefenen. Voor nieuwe wedstrij den en voor Tokio. We gaan daarbij ech ter meer specialiseeren dan we tot nu toe gedaan hebben. Dan kan ieder in een eigen nummer een goed figuur maken. Nieuwe huldigingen. Ongemerkt is de trein verder gereden. Dwars door Overijsel, dat overal van zijn enthousiasme heeft blijk gegeven. Deven ter is het eerste station, waar de sneltrein even stil houdt en het is, of heel de stad en de omgeving is uitgeloopen, om de zwem sters te begroeten. Op een holletje rent al les naar de coupé's, waar de bekende figu ren al de eerste huldigingen in ontvangst nemen, en het wordt weldra een gedrang van jewelste. Het heele perron staat vol, dat zien we pas goed, wanneer de trein lang zaam verder rijdt, terwijl een muziekkorps het Wilhelmus speelt. Na Deventer komt Amersfoort en Utrecht. Overal dezelfde belangstelling, hetzelfde enthousiasme en een even groote geestdrift. Nieuwe bloemen, een krans voor Willy en talrijke cadeaux. De pakjes in de coupé van mevr. Braun stapelen zich op en niemand heeft haast een plaats meer om te zitten. Bij het kistje met eieren en de Deventer koeken, bij de chocolaadjes en andere lek kernijen, komen een doos met ijsjes en wat al niet meer. En maar steeds worden hand teekeningen gevraagd. Rie doet het niet meer. Ze is moe. Allemaal zijn ze moe. Maar aan zooveel bekorend enthousiasme kunnen de meisjes toch geen weerstand bieden. De trein is veel te laat en nu komt de huldiging in Rotterdam nog. Als we dat eens konden overslaan, zucht mevr. van Wuyckhuise. Maar het overslaan van die huldiging bleek onmogelijk. Want Rie Mastenbroek, Willy den Ouden, Dini Kerkmeester en Annie Timmermans, namen van meisjes die iedereen kent, zijn gister avond met den trein van 23.47 uur uit Ber lijn te Rotterdam teruggekeerd. Toen de trein met de Olympische zwemsters met een met groen en vlaggen versierde locomotief binnenrolde, waren op het afgezette perron aanwezig mevr. Mastenbroek, de heer Kerk meester, mevr. Regter, mevr. Philipsen- Braun, de heer J. Oster, eere-voorzitter van de Rotterdamsche zwemclub, de hoofdcom missaris van politie, de heer mr. L. Eintho ven, de Rotterdamsche zeiler Daan Kagchel- land en vele functionnarissen van verschil lende zwemclubs. De ploegen van O.D.Z. en R.D.Z. hadden in clubcostuum met vlaggen een eerepoort gevormd. Een gejuich, dat geen einde scheen te krij gen, steeg op, toen de meisjes uitstapten. Na de begroeting van de wachtenden, nam men plaats in een aantal autobussen en voorafgegaan door de postfanfare onder lei ding van Theo Adde, reed men langzaam naar het gebouw „Palace" aan de Gedempte Botersloot. Zoowel bij het station als bij „Palace" heerschte een ongekende drukte en een geweldige geestdrift. Bij het binnentreden van de zwemsters in de groote zaai van Palace werd het „Wil helmus" gespeeld, dat door allen staande werd aangehoord. Nadat de dames op het podium hadden plaats genomen, werden zij begroet door den heer G. Langelaar Jr.. voorzitter van den Zwembond voor Rotter dam en Omstreken, die haar namens den K N.Z.B. hartelijk welkom heette in het va derland. Hij zeide een gevoel van trots niet te kunnen onderdrukken over het feit, dat het Rotterdamsche meisjes waren, die de eer van de Nederlandsche vlag hebben hoog gehouden. Spontaan en hartelijk zegde hij hiervoor dank. Aan mevr. Braun en mevr. van Wuyckhuijzen werden bloemen aange boden. Mevr. van der Laan-Boogaerd, bestuurs lid van de O.D.Z., zeide te Berlijn werkelijk genoten te hebben van de sportieven daden der Rotterdamsche meisjes, die zich zoo kranig geweerd hebben en die zich daar voor groote opofferingen getroost hebben. Ook de trainsters bracht mevr. van der Laan dank. Steeds meer bloemen werden op het podium gedragen, zoodat de zwemsters al lengs schuil gingen achter de prachtige bloemenschat. Namens het bestuur van de R.D.Z. sprak mevr. Douwe woorden van dank en hulde en vele anderen sloten zich hierbij aan. Tenslotte heeft de heer Lange laar dank gebracht aan den organisator van het feest, den heer Boudewijn, die op zijn beurt allen, die hem hierin bijstonden, dank zegde. Van de Nederlandsche zwemsters, zwem mers en polospelers, hoorde o.a. Nida Senff, die op zoo fraaie wijze op den rugslag de gouden medaille heeft weten te behalen, te Amsterdam thuis en op het Centraal Sta tion is haar en de anderen een hartelijke ontvangst bereid. Evenals dit de vorige week bij de terug komst der athleten het geval was geweest, had men dank zij de groote medewerking van den stationschef, den oud-sportman, den heer Jongstra, een groot deel van het eerste perron afgezet en was de eerste klasse wachtkamer voor de ontvangst ter beschik king gesteld. Reeds lang voordat de trein zou binnen rollen hadden velen zich op het perron op gesteld, om straks getuige te zijn van een ontvangst zooals men die maar zelden zal zien. Hun geduld werd lang op den proef ge steld, want doordat ook onderweg overal huldigingen plaats vonden, had de trein een vertraging van ongeveer drie kwartier. Een muziekcorps zorgde er echter intusschen voor dat het wachten niet al te saai was en blies vroolijke wijsjes. Eindelijk tegen elf uur rolde de trein binnen, de locomotief met groen versierd en voorop de Olympische en de Nederland sche vlag. Een geweldig gejuich barstte los en toen onze Amsterdamsche zwemsters, te weten Nida Senff, de Olympische kampioe ne op den rugslag, Jopie Selbach van de estafetteploeg, Jopie Waalberg e.a. uitstap ten en de muziek een welkomstlied inzette, was er voor de ouders en de officials bijna geen gelegenheid om hen hartelijk welkom te heeten. Toen hiervoor eindelijk gelegen heid was en nadat de muziek het Wilhel mus gespeeld had, ging men naar de gere serveerde wachtkamer, waar een meer of ficieele begroeting plaats vond. Hier werd nadat de dames en heeren rijkelijk met bloemen voorzien plaats genomen hadden, allereerst het woord gevoerd door den voor zitter van den kring Amsterdam van den K. N.Z.B., mr. Claessens, die de dames felici teerde met de behaalde successen en in het bijzonder Nida Senff geluk wenschte met het groote succes dat door haar te Berlijn behaald was. Hij zeide o.a., dat het Olym pisch vuur te Berlijn nu gedoofd was, doch dat het vuur van den strijdlust onzer dames nog steeds vlamde en dat dit vuur nog me nige overwinning op het water zou beha len. Hij dankte ook den voorzitter van den K.N.Z.B., den heer Jan de Vries, den chef d'equipe van de Nederlandsche zwemploeg, voor het vele werk dat hij voor en tijdens de Olympische spelen had gedaan voor de zwemsport en bood als erkentelijkheid aan mevr. de Vries, zonder wiens steun hij dit alles toch niet had kunnen doen, een bou- quet bloemen aan. Ook moeder Triebeis, de zwemmoeder van Amsterdam, die overal aanwezig is en dus ook te Berlijn, deelde in de hulde en had een bloemstuk in ontvangst te nemen. Vervolgens werd nog gesproken door den voorzitter van de zwemvereeniging het LJ: den heer G. Blitz, mevr. van Poppel, be stuurslid van de A.D.Z., de club van Nida Senff, mej. Claus, bestuurslid van de H.D.Z en van Wesselo, den secretaris van de pro paganda-commissie van den K.N.Z.B., die allen woorden van erkentelijkheid en dank spraken en de zwemsters feliciteerden met het behaalde succes. De rij van sprekers en spreeksters zou niet compleet geweest zijn, wanneer ook mvr. Triebels-Koens niet enkele woorden gezegd zou hebben. Zij zeide in en in ge lukkig te zijn geweest, dit mooie zwemfeest in Berlijn te hebben mogen meemaken en dagelijks met de meisjes te hebben meege leefd en menig angstig oogenblikje te heb ben beleefd. ZÜ was blij dat onze zwemsters bewezen hebben dat ook een klein landje nog heel wat kan presteeren. Diep onder den indruk dankte zij voor de hartelijke ontvangst. Jan de Vries dankte tenslotte namens al len voor de hartelijke ontvangst en de ge toonde belangstelling, waarna allen nog maals het Wilhelmus aanhieven. Hiermede was het officieele gedeelte op het Centraal Station afgeloopen. Zegetocht van Nida Senff door de straten van Amsterdam. Voor onze Olympische kampioene Nida Senff was het echter nog niet afgeloopen, Haar wachtte nog iets, dat zij haar leven lang wel niet zal vergeten. Op de schouders gedragen ging zij naar buiten, waar duizen den zich voor het Centraal Station hadden opgesteld om daar plaats te nemen in een open auto. In langzaam tempo ging het huiswaarts. Overal waar zij voorbijkwam steeg een luid applaus op, terwijl honder den fietsers de auto volgden. Op den Over #«m>ooooo JUuUopcOQtatllltUl w<?e®es| Woensdag 19 Augustus. HILVERSUM, 1875 M. (VARA- uitz.) 8.Gr.pl. !0.VPRO- morgenwijding. 10.15 Viool, piano, orgel en gr.pl. 12.1.45 De Bohe- mians cn gr.pl. 2.Fantasia. 2.30 Voor de vrouw. 3 Voor de kin deren. 4.Gr.pl. 4.30 Kinderkoor concert. 5.De Notenkrakers. 6. Dansmuziek. 8.30 Zomergenot, cau serie. 7.03 Sportpr. 7.20 Gr.pl. 8 ANP-nieuwsber. en VARA-Varia. 8.15 VARA-orkeS'. 9.— Radiotoo- neel. 9.30 Verv. concert. 10.— ANP- nieuwsber. 10.05 Zang en piano. 10.20 Mignon-kwintet. 10.45—12. Gr.pl. HILVERSUM, 301 M. (NCRV-ulti.) 8.— Schriftlezing. 8.15—9.30 Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11.12.En semble v. d. Horst. 12.15 Gr.pl. 12.30 Verv. concert. 1.1b Zang en piano. 2.Orgelspel. 3.Chr. Lec tuur. 3.30—3.45 Gr.pl. 4.— Piano recital. 5.Kinderuurtje. 6.Gr. pl. 6.30 Afgestaan. 7.Ber. 7.15 Gr.pl. 7.45 Rep. 8.— ANP-ber. 8.15 NCRV-Harmonie-orkest en deel. (10.— ANP-ber.) 10.3012.Gr.pl. en schriftlezing. DROrrWILH, 1500 M. 11.05 Lionel Johns en zijn orkest. 11.50 Orgel spel. 12.20 Sportreportage. 12.35 Het BBC-Empire-orkest. 1.45 Sportrep. 1.55 Gr.pl. 2.35 Het Sted. Mil. Or kest van Cheltenham. 3.20 Sport rep. 3.35 Gr.pl. 4.20 Vesper. 5.10 Gr.pl. 5.35 Dansmuziek. 6.20 Ber. 6.50 Orgelspel. 7.20 BBC-Variété- orkest, BBC-Revue-koor en solis ten. 8.20 Gr.pl. 8.45 BBC-Symph.- orkest en solisten. 9.50 Gr.pl. 10.— Ber. 10.30 Het Leslie Bridgewater Kwintet en soliste. 11.3512.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 11.20 Kamerorkest. 2.50 Sym- phonieconcert. 4.20 Gi .pl. 5.50 Or kestconcert. 8.20 Zang. 9.05 Radio- tooneel. 11 0512.35 Dansmuziek en populair concert. KEULEN. 456 M. 6.20 en 8.20 Po pulair concert. 9.20 Vroolijk progr. 10.20 Solistenconcert. 11.20 Om roepkoor en piano. 12.20 Blaascon- cert. 1.20 Gr.pl. 2.20 Gevar. concert. 4 20 Omroepkleinorkest. 6.20 Feh- se-kwartet. 7.20 Volksiiederencon- cert. 8.20 „Stunde der jungen Na tiën". 8.50 Pianorecital. 9.10 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL. 382 en 484 M. 322 M.: 12.20 Dansmuziek. 1.302.20, 5.20, 6.20 en 6.50 Gr.pl. 7.20 Vioolrecital. 8.20 Omroep-symph.-orkest. 9.20 Or kestconcert, hierna tot 11.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Omroepsalonorkest 1.302.20 Omroeporkest. 5.25 Dans muziek. 6.35 en 7.20 Gr.pl. 8.20 Omroeporkest. 9.20 Omroep-sym- phonieorkest. 10.3011.20 Dansmu ziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.50 „Stunde der jungen Nation". 9.10 Omroep-Amusementsorkest en dansorkest. 10./0 Ber. 11.201.18 Populair concert. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.12.20, Brussel (VI.) 12.20—14.20, Keulen 14.20— 14.50, Parijs 14.5016.20, Keulen 16.20—20.20, Brussel (Fr.) 20.20— 22.20, Weenen 22.20—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Nor- mandië 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35 —12.35, Droitwich 12.38—14.35, Lond. Reg. 14.3517.35, Droitwich 17.3518.20, Luxemburg 18.20 18 50, Droitwich 18.5021.50, Lond. Reg. 21.50—24.—. toom aangekomen, stond het in de omge ving van haar woning, zwart van belangstel lenden en toen zij uitstapte moest zij we derom op de schouders genomen worden en het geleek wel of aan het gejuich geen ein de kwam. Bij den ingang van de deur was een eerepoort van groen en bloemen en vlaggen aangebracht, terwijl ook de bal- cons met vlaggen en bloemen versierd wa ren. Eenmaal thuis zijnde, waar de kamer in een waren bloementuin herschapen was, moest zij alvorens de enthousiaste menigte huiswaarts ging, nog eenmaal op het balcon verschijnen en weer steeg een denderend hoera op. Ook de hockeyers, roeiers en zwem mers aangekomen. Met denzelfden trein waarmede de zwem ploeg gearriveerd was, waren ook de hoc keyers, roeiers en zwemmers aangekomen. Hen wachtte echter geen officieele ont vangst en hun aankomst die geheel te niet ging in de belangstelling voor de zwemsters, is dan ook slechts door weinigen waargeno men. GASBESCHERMINGSMIDDELEN. Regeeringsmaatregelen. De inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen heeft een circulaire gezonden aan de burgemeesters betreffende de beschermingsmiddelen tegen strijdgassen. Het is den inspecteur gebleken, dat gas- beschermingsmiddelen worden te koop aan geboden, waarvan de hoedanigheid niet vast staat. Het ligt in het voornemen der regee ring den verkoop van beschermende middelen tegen strijdgassen in zooda nige banen te leiden, dat slechts goed gekeurde voorwerpen kunnen worden aangeboden. Zoolang een desbetreffend besluit niet is afgekondigd en in werking getreden, zal iedere kooper of tusschenhandelaar goed doen, alvorens tot zaken te komen, van den verkooper overlegging te vragen van een door den minister van defensie afgegeven verklaring waaruit blijkt, dat de gasmakers aan redelijk te stellen eischen voldoen. INBRAAK TE HEYEN. De bewoner was afwezig om een brand bij zijn buurman te helpen blusschen. In den nacht van Zaterdag op Zondae heeft in het dorpje Heyen, gemeente Ber gen, in Limburg, een brand gewoed, waar door dieven de gelegenheid hebben gekre gen bi) een in de omgeving wonenden vee handelaar een bedrag van 900 te stelen Omstreeks 12 uur is door tot nu toe onbe kende oorzaak brand uitgebroken in de schuur van den landbouwer en caféhouder te Heyen. Het vuur, dat met groote snel- staUen"1 Mn tastte eveneens de stallen aan en weldra stond het geheele complex in lichtelaaie. Toen de bewoneis den brand bemerkten werd allereerst ge- trokken vetó^Ung'sïuïg1'e?h.t 'g'eXeÜ dorp liep mt om den nachtelijken brand te Het vuur greep zoo snel om zich heen dat van den inboedel uit stallmg en schuur nieï kon worden gered en landbouwgereedschap! pen benevens 20.000 K.G. hooi een prooi der vlammen werden. Intusschen had men nog getracht een paard, dat in een der stallen stond, te redden, doch het dier had zoodani ge brandwonden opgeloopen, dat het moest worden afgemaakt. Vele automobilisten, die den grooten ver keersweg passeerden, plaatsten hun auto's ter zijde van den weg en boden de hulpza- me hand bij de blusschingswerkzaamheder. Een dezer automobilisten was zoo welwil lend om den in de nabijheid wonenden vee handelaar Kremer te gaan waarschuwen, dat ook zijn hulp eveneens welkom was. Onmiddellijk begaf K. zich met zijn ge zin naar den brand om zijn huurlieden te gaan helpen. Toen het vuur geen gevaar meer opleverde voor de woning van den landbouwer D„ trokken de blusschers huis waarts, onder wie ook de fam. K. Bij hun terugkomst kwamen zij tot de ontdekking, dat tijdens hun afwezigheid on- genoode gasten de verlaten woning waren binnengedrongen waar alles overhoop was gehaald. Alle kasten en laden waren door zocht en uit een daarvan hebben de indrin gers een geldkistje weten te bemachtigen, waarin zich behalve de spaarbankboekjes van vier kinderen een bedrag aan contan ten van ongeveer 900 bevond. De inbre kers hadden geen half werk verricht Zij hadden alle bedden doorzocht en stukgesne den teneinde te onderzoeken of zich daar in geld bevond. Onmiddellijk na de ontdekking van den diefstal werd de gemeentepolitie van Ber ger. gewaarschuwd, die aanstonds een uit gebreid onderzoek instelde. Hierbij kwam aan het licht dat de dieven zich door een achterdeur toegang tot de woning hadden verschaft en na beëindiging hunner werk zaamheden de woning door de voordeur had den verlaten. Daar de familie K. even na twaalf uur reeds haar woning had verlaten en omstreeks twee uur was teruggekeerd, hebben de ongewenschte gasten voldoende tijd gehad om het geheele huis te doorzoe ken. Zij hebben ook nog eenige gouden en zilveren sieraden buit gemaakt, welke i een kast waren geborgen. De politie heeft bij haar nasporingen ge bruik gemaakt van een rijkspolitiehond, Mando, van den rijksveldwachter v. d. Vij ver uit Heesch. Onmiddellijk volgde het dier een spoor in de richting Bergen en op een plaats dicht bij den grooten verkeers weg werd de rijkspolitiehondenbegeleider opmerkzaam gemaakt, dat hier de dieven hun buit hadden nagekeken hetgeen afge brande lucifers bewijzen. Het spoor leidde verder naar den rijks straatweg, waar de hond het spoor bijster raakte, omdat hier een buitengewoon druk verkeer is. De mogelijkheid bestaat ook, dat op deze plaats de auto geparkeerd is geweest van den onbekenden automobilist, die de fami lie K. tydens den brand weglokte en die hoogstwaarschijnlijk een handlanger der dieven is geweest. Men veronderstelt dan ook, dat de brand aan kwaadwilligheid moet worden toegeschreven en opzettelijk is gesticht om op deze wijze gelegenheid te vinden, den veehandelaar van zijn contan ten te ontdoen. In den loop van gisteren heeft de politie verscheidene personen aan een verhoor on derworpen, doch de nasporingen zijn tot dusver vruchteloos gebleven. IN HET ZWEMBAD OVERLEDEN. Een jongeman van 16 jaar, die gister avond ongeveer 7 uur met z(jn vader in het Amstel-zwembad te Amsterdam aan het zwemmen was, verdween plotseling in de diepte. Zijn vader die hem dadelijk greep, bracht hem ook boven, maar toen reeds waren de levensgeesten verdwenen. Ben te hulp geroepen geneesheer kon slechts den dood constatceren. Een hart verlamming had een einde gemaakt aan het leven van den jongen man.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6