Laat Uw vacantie PROFESSOR SLIM EN ZOON niet bederven! JUchtseaAen steekpartij te eindhoven. Poging tot moord. Rechterlong van een slachtoffer getroffen. m den nacht van Zondag op Maandag ft oo het Stratumsch eind te Eindhoven h* .rmtige steekpartij plaats gehad, «arbii de 52-jarige arbeider P. Snellen V* den arbeider W. van Berkel ernstig ^et een mes aan gelaat en borst gewond Wfrfhat café Dillen ii Snellen, die in ge Ischap was van zün vrouw, met van Berkel aan het twisten geraakt over een mokkalatf"ire- waarbij van Berkel met een geopend mes op Snellen toesprong. De caféhouder wist de rust echter te herstel len en heeft toen de beide opponenten op straat gezet. Daar is de strijd evenwel op nieuw ontbrand met het gevolg, dat Snellen aan gelaat en handen werd gewond en zijn rechterlong levensgevaarlijk werd ge troffen- Hü la naar het Binnengasthuis overgebracht. Men vreest voor zijn leven. De dader heeft gistermiddag aan de politie na een streng verhoor, bekend, FRANSCHE ZEEOFFICIEREN IN HET RIJKSMUSEUM. Gisteren heeft een gezelschap zeeofficie ren van de Fransche torpedojagers „Cha- cal" en „Leopard" met de commandanten van belde schepen kapitein-luitenant-ter zee Charron, kaptein-luitenant-ter-zee Le Bouch en den chef van den etat-major Lepartier, vergezeld van den Franschen consul-generaal den heer L. J. F. Judas een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum Het gezelschap werd rondgeleid door den assistent, den heer A. van Schendel en bezichtigde behalve de schilderijenverza meling en de maritieme afdeeling ook de tentoonstelling van handelaren in oude kunst. gLIPGEVAARLIJKE PLAATSEN. Bij overgang van verschillende soorten wegverhardingen. De K. N. A. C. meldt: Meermalen wordt geklaagd over slipge vaar bij den overgang van het eene soo;: wegdek in het andere. Dit verschijnsel doet zich inderdaad voor. zelfs zoo. dat bij sommige weersom standigheden op dergelijke plekken het bezwaar bijzonder spreekt. Met name treedt ijzelvorming op de eere wegver hard ing soms veel eerder op dan bij een snéer. Echter is onder omstandigheden, ds! de slipperigheid in het algemeen het CDOtst is n.1. bij een begin van rejjen, als t op het wegdek gevormde huidje in hoofdzaak bestaande uit stof, zand slijpsel, vuil en olie, vochtig wordt, de slipkans vanwege de adhaesie-verschillen op het eene soort wegdek grooter dan op het an dere, zoodat extra voorzichtigheid bU het passeeren van deze plaatsen wordt aange raden. Hier zal evenals overal elders waar slipgevaar is te verwachten geleidelijk vaart dienen te worden verminderd; remmen en bruuske bewegingen behooren zooveel doenlijk te worden vermeden. Het verkeer zal zich ook op dergelijke plaatsen aan den wegtoestand moeten aanpassen. HULPCOMMIES HAD SIGARETTEN- PAPIER BIJ ZICH. Hü is thans niat langer ambtenaar. Natr eerst thans bekend is geworden, is de vorige week nabij Rilland bij Ossen - drecht iemand op smokkelen van sigaret tenpapier betrapt, dien men uit hoofde van zün ambt wel het laatst van dit strafbaar fait sou verdenken. De man was namelijk •ls tijdelijk hulpcommies verbonden aan het kantoor invoerrechten en accijnzen te Woenadrecht. Er bestond reeds eenigen tijd verdenking tegen dezen man. Toen hij verleden week met vacantie zou vertrek ken, werd hü even buiten zün woonplaats der douanebeambten aangehouden en werd op hem een hoeveelheid sigaretten- papier gevonden. Daar de verklaringen van den aangehoudene omtrent de her komst en bestemming van dit sigaretten papier de collega's niet bevredigde, werd de zaak nader onderzocht. In zün woon plaats heeft men eenlge dagen in den waan verkeerd, dat de commies op vacantie was. Thans is echter bekend geworden, dtt de tijdelüke ambtenaar niet zal terug- keeren, daar hü uit zün ambt is ontslagen tn hem het betreden van het grensgebied verboden is. Men onderzoekt thans, welken omvang de onregelmatigheden van den ambtenaar hebben gehad. HARTJESDAG IN AMSTERDAM. De Hartjesdag zou Hartjesdag niet zün, ils er ln Amsterdam geen vuurwerk werd ifgestoken en als er geen straatbrandjes werden gestookt. Het heeft dan ook voor- il in de stad geknald van de zevenklap pers, bommen en hoe het verdere kleine vuurwerk heeten mag. Veel Bengaalsche lucifers in groen en rood werden hoofd- ^kelük in de volksbuurten uit de ramen ontstoken. Het heeft echter aan groote uitspattingen, waardoor de politie ge dwongen werd met wapengeweld een ein de te maken, ontbroken. Wanneer er gisteravond van tumult sprake is geweest heeft dat plaats gehad ih de omgeving van de Kinkerstraat en •in den overkant van het IJ. In de omgeving van de Kinkerstraat heeft de politie eenlge charges gemaakt om de opgeschoten jongens uit elkaar te Jigen. Toen echter bü een van deze charges 111 de Ten Katestraat met een paar steenen naar de politie werd geworpen, knalden Se'uktydig een paar revolverschoten dur Politie. De ramen moesten gesloten wor den. Hiermede was aan dit incident door dadelijk krachtig ingrüpen een einde ge haakt. Aan de overzüde van het IJ i» tu- muit geweest op het Mosveld en op den Hsgedoornweg. Op beide plaatsen heeft de Politie «enige malen krachtig moeten op reden om erger te voorkomen. Om schrik aan te jagen werden «enige patronan mot door soo'n «chel# hoofdpijn, door warmte of ongewone vermoeienis. Zorq altijd soo'n sakdoosje met 3 „AKKERTJES71 bij U te heb- ben van 80 cl. Ze halpen direct, maken „fit" los krult afgeschoten. In de Jordaan en voornamelijk in de Willemstraat was met dezen heerlüke zomeravond veel publiek op straat. Ook uit andere deelen der stad was men blükbaar naar deze straat getogen om Hartjesdag te vieren. Met kalmte en over leg heeft de politie echter de menigte ver spreid zonder van haar wapens gebruik te maken. De brandweer heeft het even als altijd druk gehad. Aan hulp werd on geveer 25 maal Ingeroepen voor het ver werken van straatbranden. Ook was hulp noodlg in de Lange Houtstraat 26 waar een open opslagplaats te van oude auto- en fietsbanden. Door weggeworpen vuur werk was daar brand ontstaan, met een straal op de motorspuit en een op de Vechtkraan werd het vuur gedoofd. Tegen middernacht was overal wel aan het feest een einde gekomen. OM HET DAN8KAMPIOEN8CHAP VAN NEDERLAND. De slotstrjjd om het danskampioenschap voor amateurs voor 1036 van Nederland i Zaterdagavond in het Kurhaushotel te Sche veningen gevoerd. Er was groote belang- steling ook van de zijde van dansliefhebbers- buiten de residentie, hoewel de paren, die den eindatrijd hadden bereikt voor het grootate gedeelte uit de drie groote steden afkomstig waren. De finale bracht vüf pa ren op het gladde parket, maar een uitein delijke bealiaaing kon de jury na afloop daarvan nog niet nemen. Twee paren, res pectievelijk Amsterdam en Rotterdam had den elkaar zoo weinig ln preatatie toegege ven. dat de Jury nog enkele danaen noodig oordeelde alvorena definitief uitapraak te doen Het resultaat waa tenslotte, dat het Amsterdamsche danspaar de heer Diehls cn mej. Jetty Buurling den eersten prijs won. Tweede werden de heer Asaerman en mej Jonker te Rotterdam, derde werden de heer Maitimo en mej. Van Leuven te 's-Graven- hage Volgens den heer Klinkert te Amsterdam, die de leiding van dit dansconeoura heeft gehad, zal in het aanstaande seizoen de Weensche wals weer veel gedanst worden KIND VERBRAND. Onvoorzichtig met lucifers om gegaan. Door eenige kinderen van de Lieven- kamp te Oas was een z.g. kampeartant op geslagen. waarin de kindaren speelden. Een der kleinen was daarbü zoo onvoor zichtig mat lucifers te gaan spelen met het gevolg, dat da tent in brand vloog. De kinderen wisten allen nog naar buiten te tomen, doch het 2-jarig zoontje van den heer van der Heyden, wonende aan de Liever.kamp liep daarbü zaer ernstige brandwonden op. De moeder, die de bran dende kleeren van haar kind bluschte, en een zesjarig broertje liepen minder ern stige brandwonden aan armen en handen op Het tweejarig kind ls onmiddellijk naar Mt St. Anna-uekenhuu te Oss overge bracht. waar het «enige uren later aan de opgeloopen verwondingen te bezweken. TUINHUISJE AFGEBRAND Kind van drie maanden in de vlammen omgekomen. Gistermiddag om vyf uur waren in het tumencomplex ,Ons Buiten" te Amsterdam, waar ook de familie H. een huisje bezit, deze ouder» even weggegaan, toen door hitte- uitatrallng van een petroleum vergasser de omgeving in brand geraakte. Het kurkdroge huisje was weldra een en vlam. De wieg van een meisie van drie maanden, M. J. H. vatte ook vlam, met het gevolg, dat de arme kleine een vers-.-hrVke- 1 ijken dood vond. Uit de omgeving schoten spoedig men- schen toe, die met zand en aarde het vuur bestreden. Een van hen, de 31-jarige A. Brinkman die een poging deed om het kind te redden, liep hierbü lichte brandwonden op, welke door de inmiddels verschenen brandweer werden verbonden. De brand weer doofde de laatste smeulende resten. De geneeskundige dienst heeft het lükje van het kleine slachtoffer naar het Wilhel- mina gasthuis vervoerd. BIJEENKOMST "ARTIJBESTUUR C. P. N. Zaterdag en Zondag j.1. vergaderde het partübestuur van de communisischte partij van Nederland te Amsterdam. De voorzitter van de partü. de heer Beuzemaker, hield een uitvoerige rede over de politieke situatie in Nederland. Hü ging daarbü uit van het feit, dat in Nederland het fascisme snel groeit. Hiertegen moet een dam opgeworpen worden. De heer Beuzamaker noemde de ïuidige situatie uiterst gevaarlük. In ver band hiermede besprak hü de politiek en het werken der partij op het gebied van het eenheidsfront, en onderstreepte daar bü de noodzakelijkheid nieuwe verdere stappen te doen om het tot stand komen van het eenheidsfront te vergemakkelijken. Na een uitvoerige discussie besloot de zitting van het partijbestuur tot het aan nemen van een tweetal besluiten. Het eerste besluit houdt zich bezig met de komende verkiezingen en ontwikkelt een programma als grondslag voor de concen tratie van alle democratische krachten in Nederland tegen het fasciame. Het tweede besluit behandelt de ver houding van de communistische partü ten opzichte van de moderne vakbeweging, waarby wordt verklaard, dat de commu nistische party van fractievorming in deze vakbeweging afziet, en streeft naar n kameraadschappelijk samenwerken van sociaal-democraten en van commu nistisch gezinden in daza vakbeweging. HEFFING-VRIJE OLIE GEVRAAGD. Voor de viichbadrijven. De Nederlendfche bond van VUchwin keiiers heeft het volgende verzocht aan den minister vsn landbouw en vlascherii Teneinde eenige verlichting voor onze bedrüven te verkrijgen en ter bevordering ven de afzetmogelijkheid van visch had den wü gaarne dat »we excellentie zou willen toestemmen ln het verstrekken van vüf en twintig K.G.niet aan heffing on derhevige archidsolie per m,and en per winkel of helbedrüf. Bedoelde tegemoetkoming heeft alleen dan plaats wanneer vast staat, dat in zulk een bedrijf visch wordt gebakken en ge bakken verkocht. De belanghebbenden onderwerpen zich aan door uw departe ment te treffen bepalingen in het belang van een richtige uitvoering. De Nederlandsche Bond van Vlschwin- keliers is bereid, een objectieve uitvoering te waarborgen voor zoover het hare leden betreft. Excellentie, wü zün van meening. dat een dergelijke tegemoetkoming veel leed verzacht, de rijksmiddelen een dergelijk klein bedrag niet zal schaden, en den vischafzet in niet geringe mate zal bevor deren, omdat de gebakken-viachprijzen aanmerkelyk zullen kunnen dalen en toch loonend blijven. DIJK 3 METER VERZAKT. Bedreigde woningen worden be veiligd. Sinds Zaterdagmorgen is er werking geconstateerd in het nieuwe weggedeelte ter züde van den Haastrechtachen dük na- bü Gouda, waaraan thans door de provin cie wordt gewerkt. Het hier betreffende gedeelte, dat dient tot afsnijding van een bocht van den bestaanden dyk, is ongeveer vanaf den spoorwegovergang Gouda— Schoonhoven tot 150 meter verder gaan verzakken. Ter plaatse van de verzakking het bekende verschünsel in den slap pen veenbodem staat aan de Stolwijk- sche züde van den dük een vüftal huizen, welke allen bewoond zün. Zaterdag be merkten de bewoners, dat de deuren niet meer sloten. Na onderzoek bleek, dat de verzakte grond van het nieuwe wegge deelte een uitweg had gezocht onder de hier genoemde huizen, waardoor deze om hoog waren gedrukt. De verzakking bleek gedurende een etmaal 1.50 M. te hebben bedragen. De nieuwe weg was gistermid dag reeds drie meter verzakt. Verwacht wordt, dat deze verzakking nog wel een week zal duren totdat 'e gestorte zandlaag de kleilaag heeft bereikt die op ca. 9'j meter beneden het niveau van het nor male wegdek ligt. Teneinde ongelukken te voorkomen, is men Zaterdag direct onder toezicht van den Prov. Waterstaat begonnen nabij de wo- nmgen den grond af te graven opdat de nog verder werkende grond een uitweg zou kunnen vmdew. voordat deze onder de hui/en terecht kan komen. Do<>r voortdurend afgraven van den op- gepersten grond waarmede men reeds sinds Zaterdag dag en nacht bezig is hoopt men de huizen geheel en al te kun nen beveiligen. De verzakking heeft zich gemanifesteerd over een lengte van c.a. 150 meter, alleen aan de Stolwyksche zijde daar aan den anderen kant de grond geen uitweg kan vinden, doordat het vaste lichaam van den bestaanden dyk daartegen weerstand biedt. De zandstortingen voor het nieuwe weggedeelte worden voortge zet totdat de grond tot rust is gekomen. Deze tegenvaller zal het gereed komen van den weg. die. de verbindingsweg is tusschen Gouda en Utrecht en waarvan de afsluiting zooveel ongerief veroorzaakt, nog meer vertragen. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND. Tijdans een hevig onweder, dat heden morgen boven Holten (O.) woedde, is de bliksem geslagen in de boerderij bewoond door E. Aaltink. Hoewel de bewoners thuis waren, werd niemand getroffen. De boer derij brandde tot den grond toe af. Een schuur, die op eenigen afstand van de hoeve was gelegen, kon behouden worden. De schade wordt door verzekering gedekt. CONCENTRATIE BUZ. ONDERWIJS. De werkzaamheden van de des betreffende staatscommissie hebben nog niet tot resultaat geleid; de houding van de regeering kan nog niet worden bepaald. Op de door het Eerste Kamerlid Droog- leever Fortuyn gestelde vragen over den stand van de werkzaamheden van de staatscommissie, benoemd bü Kon. besluit van 11 Februari, welke overleg zou plegen over de mogelijkheid van verwezenlüking van de concentratie van bijzondere scholen op een wijze, die de tegen paragraaf 12 van het ontwerp van wet tot verlaging van da openbare uitgaven voor het onderwüs inge brachte bezwaren ondervangt, heeft de minister van onderwüs, kunsten en wetenschap geantwoord: De werkzaamheden der staatscommissie zün nog niet zoo ver gevorderd, dat zü haar standpunt omtrent de materie, behandeld in de genoemde f 12 en in de wet van 4 Augus tus 1033 reeds heeft kunnen bepalen. In verband hiermbde kan de vraag, welke houding de regeering zal moeten aannemen, nog niet worden beantwoord. DOOR BALK VERBRIJZELD. Tragisch ongeval te Pernis. Hedenmorgen ls bü de Hollandsche Be- tonmaatschappij aan de Vondellngenplaat onder de gemeente Rotterdam een ernstig ongeluk gebeurd. Toen een twintigtal men- schen een zwaren houten balk hadden ver voerd en deze zou worden neergelegd, kwam een der werklieden met zün hoofd onder den balk terecht, waardoor het hoofd werd verbrüzeld. Het slachtoffer is de 28-Jarlge werkman H. Stavast, wonende in de Wsl- ravenstraat 43 te Rotterdam. Het Ifjk is door de rivierpolitie naar Rot- terdam vervoerd. BOERDERIJ VERBRAND. Hedenmorgen ongeveer tien uur ontlastto zich boven Etten (Gld.) een kort doch hevig onweer. Hierbü werd de boerderij met woonhuis van de Gebr. Zweekhorst door den bliksem getroffen. Het huis brandde geheel uit. De brandweer van Etten kon niets uit richten. Verzekering dekt de schade. PROF. NIJLAND t Zeer bekend sterrenkundige. In den ouderdom van 67 jaar is heden te Utrecht overleden prof. dr. A. A. Nü'land, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en directeur van de sterrenwacht aldaar. Prof. Nyland, die 30 October 1868 te Utrecht werd geboren, bezocht daar het gymnasium, studeerde aan de universiteit wis- en natuurkunde en werd in 1895 observator aan de sterrenwacht In 1806 promoveerde hy tot doctor in de wis- en natuurkunde en in 1897 tot doctor in de wia- en sterrenkunde. In 1898 werd hü als opvolger van prof. Oudemans benoemd tot hoogleeraar in de sterrenkunde en tot directeur van de sterrenwacht. Van zün hand verschenen tal van publi caties, terwijl hü deelnam aan verschillen de zonneclipsexpedlties, o.a. in 1901 naar Sumatra, 1905 naar Spanje en in 1912 naar Zuid-Limburg. In Utrecht heeft hü ln het begin van zyn loopbaan verscheidene jaren gewyd aan een studie van de planeet Ju- piter en daarover publicaties verricht. Na 190 heeft hü behalve de waarneming van verscheidene kometen de studie van de veranderlüke sterren in zün waarnemings gebied betrokken. Prof. Nyland was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De verasachlng van het stoffelijk over schot zal Vrijdag 21 Augustus plaats vin den, na aankomst van trein 15.14, halte Driehuis-Westerveld. r Olimlac*)* Waarom kom ja toch altijd aoo laat thuis, Theodoor!?Je weet toch, dat ik zoo bang ben voor in brekers! De moordaanslag in de Tulpen- boomstraat. Voor de 5e kamer der Haagsche recht bank, gepresideerd door mr. H. van Wage- ningen, heeft heden terecht gestaan de 36- jarige P. E. van G., uit Voorburg, thans gedetineerd, die in den avond van 7 April op den hoek van de Tulpenboomstraat en later op het Meezenplein eenige revolver schoten heeft gelost op den poelier J. C. van Kessel, die gescheiden leefde van zyn vrouw, (verdachte! zuster) en deze, die in de Banaanstraat een kapsalon had, het le ven onaangenaam maakte. Na den aanslag is verdachte ten huize zü- ner ouders te Voorburg gearresteerd. Door den officier van justitie mr. Cohen Tervaert, waren vyf getuigen gedagvaard, waaronder verdachtes zuster. De verdediger mr. M. H. Huygens had twee getuigen a décharge doen dagvaarden. Uit het verhoor van den getuige van K. bleek dat deze na ds scheiding zyn gewezen vrouw herhaaldelijk opzocht en haar lastig viel, zoodat de politie meermalen tusachen- beiden moest komen. Getuige beweerde deze bezoeken in het belang v/ui zyn kind te habben gebracht. Op den bewusten avond heeft hy den verdachte voor de woning van diens zuster gezien. Hy hed het plan om zyn gewezen zwager aan te spreken, doch deze loste plot seling eenige schoten op hem, roepende: „je gaat er aan". Getuige vluchtte, achter volgd door verdachte, die onderweg nog tweemaal op hem schoot Door een drietal schoten is hy getroffen, die op ongeveer 5 meter afstand werden afgevuurd. Getuige kon niet verklaren, dat verdachte opntteljjk op hem heeft geschoten. Op een vraag van mr. Huygens gaf verdachte toe, dat hü «tjn gewezen vrouw meermalen lastig viel, en dat hü zich moreel mede schuldig aan dit misdryf gevoelde. Uit het verhoor van verdachte'c zuster, bleek, dat haar gewezen echtgenoot haar meermalen kwam lastig vallen om geld. Zij klaagde daarover tegen haar broer (ver dachte), maar ontkende ten sterkste dat er plannen zouden zün gemaakt om ven K. uit den weg te ruimen. Van den aanslag zelf heeft getuige niets gezien, maar later op den avond ia haar broer teruggekomen met een revolver bij zich. DM wapen heeft hü aan getuige over handigd, die het in een courent gewikkeld in het water heeft geworpen. Als getuige a décharge gaf mr. J. F. Hy- mans, die indertyd de echtscheidingsproce dure behandelde, eenige inlichtingen om trent de vroegere huiselijke omstandighe den van ven K. Een kapster verklaarde, dat zü herhaal delijk de politie opbelde, omdat van K. het zün gewezen vrouw onder bedreigingen lastig maakte. Na verhoor van den verdachte, die be weerde de revolver, alsmede een kngl- pistool bü zich te dragen om zich even tueel tegen aanvallen van van K. te ver dedigen en die zich alechta kon herinneren eenige malen ln het wilde weg te hebben geschoten, nam mr. Cohen Tervaert re quisitoir. Spr. wees op de bedreigingen, door verdachte geuit, waarna door hem driemaal is geschoten. De vraag of ver dachte de bedoeling had om van K. ven het leven te berooven, beantwoordde spr. bevestigend. Spr. ziet geen verontschuldiging voor deze daad. welke als poging tot doodslag moet worden gekwalificeerd. Rekening houdend met de voorgeschiedenis van dit misdrüf vorderde spreker een jaar ge vangenisstraf met aftrek van vier maanden voorarrest. Mr. Huygens betwistte dat verdachte eenig opzet had om van K. te dood en. volgens pleiter kan hier slechts veroor deeling wegens mishandeling volgen. Pleiter verzocht voor zün cliënt, die licha melijk en geestelijk gebroken is, een straf gelük aan het voorarrest, met onmiddel lijke invrijheidstelling. Nadat deze door de rechtbank was ge weigerd. werd de uitapraak bepaald op 1 September. BRANDSTICHTER STAAT TERECHT. Een jssr en geeiseht twee maanden Een 23-jarige winkelbediende plecht zün dagen door te brengen achter de toonbank van een sigarenzaak aan den Kamperfoelie- weg te Amsterdam. Het winkeltje was eigendom van zyn pleegouders, dit kon hem echter niet weerhouden zeer drastische plan nen tot uitvoering te brengen. Het bestaan van winkelbediende leverde hem blykbaar te weinig emoties op en zoo besloot hü op 30 Juni om de zaak in brand te steken. Hü was dan van het vervelende baantje af en zün pleegouders zouden de verzekerings penningen in ontvangst kunnen nemen. Het mes zou aan twee kanten snyden In het kamertje achter de winkel stapel de hü eenige muziekboeken op, met zün voet hield hü een kan petroleum schuin... op dat critieke moment rinkelde de win- 133. Ten einde raad liet professor Slim een eind touw in het hol zakken. Maar Pietje was toen reeds door een andere gang naar boven gekropen. Een Dasscnhol heeft soms wel zeven gangen, welke door de dieren worden gegraven om tc kunnen vluchten als er gevaar dreigt. 134. Pietje wilde zün vader er eens tusschen nemen, en zocht stilletjes een schuilplaats op. De professor trachtte aan alle kanten den grond open te krabben, maar dat gaat zoo gemakkelijk niet. Toen de menschen hoorden, dat er een jongetje onder den grond zat, be gonnen ze allemaal mee te helpen.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7