DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. il1 Madrid van drie kanten bedreigd, L Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENi Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 195 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 138e Jaargang Reeds 32.000 dooden, waarvan 12.000 terechtgestelden. Nog steeds geen beslissende slag aan de gang. De huidige situatie. Generaal Cabanellas geïnterviewd. De huidige situatie. 'rRAWKB'JK Spanje neemt Hollandsche kaaszendingen in beslag. V Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 19 Augustus 1936 Wanneer men de kaart van Spanje op het oogenblik bestudeert en voor zich zelf even arceert, welke gebieden zich in handen der opstandelingen be vinden. dan blijkt duidelijk, dat de re bellen drommels goed weten, hoe ze vechten moeten en hoe ze van plan zijn, om Madrid in handen te krijgen. Vrijwel het geheele Noorden is in han den van generaal Franco c.s. en de strijd machten van beide partijen zijn hoofdzakelijk geconcentreerd in de wijde omgeving van Valladolid. Verder is een breede strook langs de Portugeesche grens geheel in het bezit van de opstandelingen, een strook die zich uitstrekt tot bij Gibraltar aan de kust. Vanuit het Zuiden kan elk oogenblik een k»nii ii lil oprukken naar Madrid, dat al- zoo vanuit het Noorden, Westen en Zuiden Jarfreigd wordt. Het overige gedeelte van het land is nog Mgeerings bezit. Dat beteekent dus dat de geheele Middellandsche Zeekust nog steeds in handen der regeeringspartijen is. Dat laatste is natuurlijk van groot be lang, omdat de regeeringstroepen daardoor levensmiddelen en oorlogsmateriaal kunnen krijgen uit het buitenland (voorzoover dit tenminste geleverd wordt!) In elk geval is dat een voordeel dat de rebellen niet--beo- ben, want zjj bezitten slechts kleine kust- fedeelten in het Zuiden en Noordwesten. Dat alles beteekent, dat theoretisch de re geeringstroepen er het meest gunstig voor staan. Echter, de praktijk is anders! Want en dit is o.L zeer belangrijk de regeeringstroepen zijn veel min der betrouwbaar. Men weet nimmer, of er geen rebellen onder schuilen, of niet op een onverwacht moment troepen zullen overloopen naar het andere kamp. Men moet dus niet alleen strijden tegen de rebellen, maar men mag el kaar bijna niet vertrouwen.... En bovendiende regeering is lang niet zeker van de bevolking. Velen zullen zich „neutraal" houden, maar kunnen plot seling zich aansluiten bij de een of andere pertij. Zoodat dus ook de burgerbevolking bewaakt moet worden. Tenslotte de mentaliteit in het officieele leger, dat is aangevuld met vrijwilligers, w.o. ook vrouwen. De correspondent van de Echo de Paris zegt, herhaaldelijk getui ge geweest te zijn van het volgende of een soortgelijk tooneel. Een schoenwinkel ontvangt bezoek van een meisje van ongeveer 16 jaar in over-all, pet van aanvalssoldaat op het hoofd, in de hand een vervaarlijke revolver. Ze laat zich op een stoel vallen en vraagt op hoogen toon laarzen. Als er haar getoond worden trekt ze een geringschattenden grijns: U hebt niet beter? De verkoopster slooft zich uit met een steelschen angstblik naar het pistool. Dit gaat. Eens kijken, of ze me pas sen... Laat me ook van die zachtleeren schoenen zien als in de uitstaling staan, nummer 11. En nu u er toch bent. sandalen. Na een kwartier is de jeugdige mili- cienne met vier pakken beladen. Ze kan de vuist niet heffen en laat dit de revolver doen: U. H. P. (spreek uit: oe-atsj-pee, de proletariërs bond „Juffrouw Wat „U hebt niet betaald Zeg dat nog eens en je krijgt vier ko gels in je huid. Den vijftienden Augustus bestorm den de door de rebellen betaalde Jdoor- sche troepen Bedejoz. Op dtdfctlfden dag werden de rebellen in het uiterste Noorden bij Irun teruggeslagen. Deze beide feiten waren mogelijk geworden door gebeurtenissen die vroeger plaats vonden en die van grooter belang zijn. Eenige dagen tevoren was bg Merida op den weg van Madrid naar Badajoz een afdeeling van de regeering, die te laat versterking kreeg verslagen eu hierdoor kregen de opstandelingen To- losa, een industriestad in de buurt van San Sebastian, weer in handen. Daar door was het geheele westen met uit zondering van een stuk van de Noorde lijke zeekust in handen van de opstan delingen. Generaal Mola te Burgos onderhoudt te lefonisch contact met generaal Franco te Sevilla en de spoorweg tusschen deze beide OoaotAux steden staat te hunner beschikking voor het vervoeren van troepen en materiaal. Zoodra men de buurt van Badajoz geheel gezuiverd heeft van regeeringsgetrouwe elementen, hopen de beide generaals over te gaan tot een blokkade van Madrid. Men kan zich afvragen, hoe het komt dat de opstandelingen in deze streek met zoo veel succes hebben geopereerd en het ant woord is dan wel dat generaal Franco er in geslaagd is, in zoo korten tijd een zoo groo te hoeveelheid Moorsche soldaten over te brengen. Gewoonlijk zijn er 20.000 geoefende soldaten in Spaansch Marokko en een derde gedeelte hiervan zijn Spanjaarden. De vrees voor eventueele Rif-opstandjes noodzaakt generaal Franco om ten minste 15.000 man achter te laten en generaal Franco is dan ook ten snelste Mooren gaan recruteeren om het tekort aan te vullen. Naar het zich laat aanzien heeft generaal Franco tot dus verre 5000 man uit Marokko overgebracht, waarvan de helft waarschijnlijk heeft deel genomen aan de bestorming van Badajoz. Aldus de Manchester Guardian. Het wordt nu wel duidelijk, dat het falen van de regeering in haar pogingen om ge neraal Franco te beletten troepen van Ma rokko naar Spanje over te brengen, van beslissende beteeken is kan zijn. In het be gin van den oorlog was het bekend, dat het grootste gedeelte van het leger de regeering ontrouw geworden was, doch naar het sel een, waren zoowel de vloot als de lucht macht trouw gebleven. Later is echter ge bleken, dat de vloot en de luchtmacht ver deeld waren, en dat een groot gedeelte van de geoefende officieren en vliegers verraad hadden gepleegd. Hoewel de regeering bleek te beschikken over bommenwerpers, bleek de kwaliteit zoowel van het bommen - werpen als van de bommen slecht te zijn. (Trouwens, aan beide zijden schijnt gebrek aan gevechtsvliegtuigen te zijn. want er is nog geen enkel luchtgevecht gemeld). In- tusschen was generaal Franco hierdoor in de gelegenheid, gcogtf hoeveelheden solda ten in vliegtuigen, v aarvan hij er te Ma rokko voldoende had een groot gedeelte hiervan kwam uit Italië van Ceuta naar Sevilla te transporteeren. Opmerkelijk is, dat hij slechts een keer een troepentransport per schip heeft over gebracht. Het gevaar hieraan verbonden, was blijkbaar te groot, dan dat hij nog een« een poging wilde wagen. Niettemin houdt de regeering haar vloot in de buurt van de Straat van Gibraltar ,en in de Middelland sche zee en lijkt zij er wel niet over te Ben ken om het ontrouwe gedeelte van de vloot, dat zich in de haven en op de *-eede van Ferrol in het Noorden bevindt, te be strijden. Zij hoopt blijkbaar verdere trans porten uit Marokko tegen te kunnen gaan en de volharding waarmede de schepen hier blijven liggen wijst er wel op, dat de regee ring dit van het allergrootste belang acht Zes gevechtszones. Op het oogenblik zijn er zes gevechtszo nes. Van het Zuiden af te beginnen heeft men in Andalusië een aantal Moorsche afdeelin- gen, die een aanval op Malaga, de haven die totdusverre door het vo'komen van de buitenwereld afgesneden Volksfront zoo goed verdedigd is, voorbereiaen. Verder in het Noorden heeft de regeering troepen ge zonden tegen Granada en Cordoba, welke steden in een hopeloozen toestand schijnen te verkeeren. Het tweede gevechtsterrein is Badajoz, waar de rebellen dan pas een overwinning behaald hebben. Het derde ligt om Madrid. In de bergen ten Noo:rden van Madrid is een stilstand en van Toledo naar het Zuiden is er voor de rebellen nog geen doorkomen aan. De vierde gevechtszone is bij de Balearen, waar het overwicht van de regeering zeker is en de vijfde ligt rondom Saragossa en Hucsza in Arragon, waar de Cataloniërs en de Arragoneezen hun tradi- tioneelen strijd voeren. De eersten voor de regeering en de laatstgenoemden voor de rebellen. Tenslotte vechten verder naar het Westen de Basken, ondanks hun katholicisme en hun conservatisme met hartstocht voor het Volksfront, tegen het volledige leger van generaal Mola. Het zou voor het prestige van de regee ring zeer gunstig zijn, als zij er in slaagde Granada in te nemen, Malaga in het Zuiden te ontzetten en Saragossa in het Noorden weer onder haar invloed te krijgen. Op die manier zou de regeering de rebellen in het Westen, die bezig zijn een blokkade tegen Madrid aan te leggen, zoowel uit het Noor den als uit het Zuiden kunnen aantasten. Zeer gunstig ziet het er wat dit betreft ech ter voor de regeering, die voornamelijk in de verdediging is, nog niet uit. Regeeringstroepen gebruiken gifgas! In rebellenkringen wordt verklaard dat de regeeringstroepen gebruik maken van oorlogsgassen. Maandag hebben de regee ringstroepen bü San Rafael aan het front van Guadarrama de eerste gasgranaten ver schoten. De Junta is voornemens buitenlan ders tot getuigen te nemen. Generaal Mola verklaarde dienaangaande: „Deze monsterachtigheid moet geconsta teerd worden. Men moet weten, dat wij eveneens over strijdgas beschikken, doch wij willen dit nooit tegen Spanjaarden ge bruiken". Te Burgas is men algemeen zeer veront waardigd over deze kwestie en men acht het een nieuw bewijs, dat de regeering te Ma drid in een wanhopigen toestand verkeert en dat de opstandelingen een waren kruis tocht tegen de barbaarschheid voeren. Een interview met generaal Cabanellas. Het dagblad „Diario de Noticias" publi ceert den inhoud van een interview van zijn specialen correspondent met den leider der voorloopige regeering, die door de rebellen in Burgos is gevormd. Cabanellaa Ten aanzien van den toekomstigen regee- ringsvorm verklaarde de generaal, dat het voorbarig is reeds thans iets te verklaren, aangezien op het oogenblik de militaire kwesties en de in verband daarmede vol strekt noodzakelijke maatregelen op den voorgrond staan. Wanneer in Spanje weer rust zal heerschen, zal de natie gelegenheid hebben te beslissen, welk politiek en sociaal systeem zij voor het land het geschiktste acht Wat de Spaansche fascisten betreft, ver klaarde Cabanellas, dat zij geestdriftige en waardevolle medestrijders in deze moeilijke dagen zijn. De toekomst zal toonen of hun denkbeelden in het volksbewustzijn gewor teld zijn. Het leger zal steeds het regee- ringssysteem huldigen, dat het volk zich ge kozen heeft. De correspondent van dit Lissabonsche blad heeft ook nog de gelegenheid gehad een onderhoud te hebben met generaal Mola. Deze vertelde dat de militaire groep, na de verovering van de hoofdstad, als eerste taak zou beschouwen het herstel van den binnenlandschen vrede en den eerbied voor arbeid en recht Nieuws uit het regeeringskamp. Het blad „Politica" meldt, dat de neder laag, die den rebellen Maandag te Medelli is toegebracht, het meest op den voorgrond tredende feit is sedert het begin van den strijd. Het blad geeft de volgende bijzon derheden: MAi wist reeds verscheidene dagen, dat een colonne, samengesteld uit elementen van den Tercio en de Regulares naar het Noorden op weg was dwars door Extrama- dura. Maandagmorgen verrasten 2 groote bombardementstoestellen der regeering, ge laden met bommen, de colonne, terwijl zij uit Medelli vertrok, begeleid door 300 wa gens. Het bombardement begon, verschei dene vrachtwagens vlogen in stukken, de paniek was onbeschrijfe'ijk. Toen de vlieg tuigen hun voorraad bommen hadden uit geput, verschenen nieuwe regeeringsvlieg- tuigen terwijl de °ersten terugkeerden naar hun bases om lieuwe bommen te gaan halen. Deze operatie werd vijf maal herhaald, de colonne opstandelingen werd volledig ver nietigd. De „Politica" voegt hieraan toe, dat de colonne de beste was die de rebellen in Andalusië bezat m. Deze dag was de beste, die de republi- keinsche luchtvaart nog heeft meegemaakt. Aldus eindigt het blad. Radio-Sevilla meldt! Radio-Sevilla meldde gisterochtend, dat Carthagena zich bij de opstandelingen had aangesloten en dat ook Los Alcaseres en San Javier bezet waren. De beweging van den opstand in dit gebied neemt steeds groo ter omvang aan. Een afdeeling uit Castel- jon heeft Santa Amelia bezet, waar de re geeringstroepen heftigen tegenstand bo den. De Volksfronters werd evenwel een gevoelige les gegeven. Verder werden San Benito en Anestoria bezet. Verder wordt gemeld, dat een vliegtuig van de regeering bij Malaga omlaag is ge stort en vernield werd. Te Sevilla hebben vele geestelijken, zich ter beschikking van generaal Queipo de Llano gesteld. De Ka mer van Koophandel te Sevilla heeft iede re prijsverhooging van levensmiddelen ver boden. Naar wij vernemen, zal in verband met voor Nederland bestemde lading het stoomschip „Achilles" van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij de Spaan sche havens Barcelona, Valencia, Ali- cante en Malaga aanloopen, in welke havens, volgens bij de reederij ontvan gen berichten, de belading van 't schip zou kunnen plaats vinden. Voorts vernemen wij, dat van de des tijds uit schepen van de K.N.S.M. in Ta- ragona geloste ladingen alle kaaszendin gen door de Spaansche regeering in be slag zijn genomen. De gouverneur van Heulva heeft gelast, dat alles wat in de stad werd geplunderd vóór deze door de nationalisten werd be zet. teruggegeven moet worden. Radio-Sevilla deelde tenslotte mede, dat alles wat van Portugeesche zijde over den opstand wordt medegedeeld, geheel juist is. Madrid liegt altijd. Moskou zendt ook uit in de Spaansche taal om de Spaansche ar beiders te bedriegen en de „Marxisten" in Spanje te steunen. Van het Irun-front. Gister den geheelen middag is van beide zijden aan het Irun-front geschoten. Vanaf den weg van Behobie naar Biriatou, langs de Bidassoa. kan men duidelijk de vooruit geschoven stellingen der strijdenden waar nemen, welke op ongeveer 2 K.M. van Be- hodie voor de poorten van Ventas liggen. Tusschen de fronten ligt slechts een stróok van 200 meter. Aan beide kanten ligt men verschanst achter huizen. Een opstande- lingenpost, bezet door een zestigtal C ar lis ten, ligt vlak aan de Bidassoa. Bij de Carlisten valt geen enkele bijzon dere levendigheid op te merken. Van tijd tot tijd waagt een verkenner zich op den weg om de omgeving te bespieden. Op de bergtoppen duiken de roode mut sen der Carlisten in tirailleurLine op. Op de tegenoverliggende toppen ziet met de re- geeringsgezinden, die eenzelfde formatie hebben aangenomen. Tegen zes uur gister middag naderde een pantsertrein der re- geeringsgetrouwen ter verkenning. De re bellen opende het vuur, maar de trein reed voort. Ec kogels stuitten op de pantserplaten af, enkelen ricocheerden op Fransch gebied. Op deze wijze naderde de trein tot op 100 meter van de stellingen der insurgenten en keerde toen weer terug naar Irun. Men weet niet of hierbij slachtoffers ge vallen zijn. De opstandelingenkruiser Espana heeft gistermiddag het bombardement van het fort Guadelupe bij San Sebastian voortge zet. Volgens te Hendaye ontvangen berichten is het fort nog steeds in tact. Het terein rondom het fort is volkomen omgewoeld met granaatkuilen van drie tot vier meter diep. Gistermorgen heeft de Espana San Se bastian gebombardeerd. De granaten vielen op verschilende plaatsen in de stad neer, o.a. nabij het Fransche consulaat. Er zijn geen dooden, wel gewonden gevallen. Om kwart voor zes begon de artillerie der regeeringstroepen, die opgesteld was op de hooge plaatsen bij de stad, op de Espana te vuren. De opstandelingenkruiser Almirante Cervera heeft aan het bombardement geen deelgenomen. Volgens zekere berichten zou het schip gisteren getroffen zijn. Reeds 32.004 slachtoffers? Volgens personen, die behooren tot dt rechtsche partijen in Spanje, die te Buenos Aires zijn aangekomen, zou het aantal doo den tengevolge van den burgeroorlog thans reeds ongeveer 32.000 bedragen. Hiervan zouden 20.000 bij den strijd gedood of doo- delijk gewond zijn, terwijl 12.000 menschen zouden zijn terechtgesteld. De schade beloopt naar de schatting der zegslieden 5 milliard peseta. Een „spookauto" in Barcelona. De regeeringsautoriteiten in Barcelona worden, naar een correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, ernstig veront rust door een spookauto", welke reeds tot een van die legendarische verschijningen is geworden, welke de publieke verbeelding en bijgeloovigheid in tijden als Spanje op het oogenblik doormaakt, zoo sterk prikke len. Bijna iederen nacht raast deze auto door de straten van de stad. Soms draagt de ge heimzinnige wagen het kenteeken van het corps diplomaticjue, dan weer dat van een

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1