O&MMHland ALKMAARSCHE COURANT van DONDERDAG 20 AUGUSTUS tG36 Vergiftige dampen. Het ongeval te Druten. Verkeersregels in zakformaat. (Van onzen R.-Redacteur). -«Per de bepalingen van het Veilig- ^'upciuit 1918 maar werden in acht ge~ h* zouden er heel wat ongelukken "°meTn worden vermeden. Het ongeval te Jcun? r, waarbij een schipper in het ruiin L benzol-dampen werd be- *oodan'-g dat°hU viel en spoedig daarna J pimd dgt ny v d had niet mogen voorkomen, aldus °VCr A Gorter, de directeur van het Vei- jfv^dsmuseum te Amsterdam, met wien naar aanleiding van deze laatste ge lüurtenis .n een telkens zich manifesteeren- de reeks van bedwelmingsgevallen een on derhoud hadden. Benzol-dampen zijn altqd zeer gevaarlek de grootste omzichtigheid moet erbij "ht eenomen worden. Wanneer een tank, !!^arin benzine of een dergelijke licht ver dampende en gemakkelijk brandbare vloei- f is vervoerd, geledigd is, blijven de dampen erin hangen, omdat deze zwaarder rijn dan de lucht en dus niet omhoog stu ren Een open tank kan op deze wijze neg zeer langen tijd gevaar opleveren. Daarvan znn tal van voorbeelden bekend. Njet alleen immers dat deze dampen ver giftig zijn, er bestaat ook groote kans op ontploffing. Daarom moet men met werk zaamheden aan benzinetanks van auto's of motorfietsen ook zoo uitermate voorzichtig zijn. Een vonk van een slag met een hamer kan een ramp veroorzaken, om nog maar niet te spreken van gloeiende soldeerbou ten. Men kan met ruimten, waarin benzine is geweest, niet omzichtig genoeg zijn. Wat nu de tankschepen betreft, daarom trent bevat het Veiligheidsbesluit verschil lende bepalingen, die bedoeld zijn om de daarin werkende personen tegen bedwel ming en erger te beschermen. De werkge ver is gehouden deze bepalingen in acht te nemen, maar daarvan is hier blijkbaar geen sprake geweest. Trouwens, de werkgever is bier zelf het slachtoffer van zijn nalatig heid geworden, maar het had net zoo goed zijn knecht kunnen overkomen en dan rust op hem een zware verantwoordelijkheid. Artikel 130 van het Veiligheidsbesluit be paalt. dat voldoende voorzorgen moeten worden genomen, opdat de in zulk een ruimte werkende personen bij bedwelming onmiddellijk buiten die ruimte kunnen worden gebracht, zonder dat anderen zich daarin behoeven te begeven. En artikel 131 naakt daarop alleen een uitzondering voor let geval de werklieden voorzien zijn van toestellen, die de inademing van zuivere iuch of zuurstof waarborgen. Dat laatste kan zoo eenvoudig, verklaar de ons ir. Gorter. Men moet een soort gas masker voor het gezicht nemen, maar in plaats van de nrop met desinfecteerende stof voor den mond, sluit men het masker aan op een slang, waarvan men het andere uiteinde buiten de tank laat hangen. Is de slang te lang, doordat de tank zeer diep is en de arbeider een groote bewegingsvrijheid moet hebben, dan kan een eenvoudig blaas- balgje voor voldoenden luchttoevoer zor gen. Een model ervan is in het Veiligheids museum aanwezig. Laat men daar eens ko men kijken. Of laten de schippers anders maar eens beter naar mijn radio-praatjes luisteren, verzuchtte de heer Gorter. Het beste is natuurlijk, de gassen eerst uit de tank te verwijderen, voordat men erin gaat werken. De tankschepen van de groote vaart gebruiken daarvoor ventilatoren, die electrisch in beweging worden gebracht en met groote kracht frissche lucht in de ruim te blazen, waardoor de gevaarlijke gassen worden verjaagd. Of wel men laat het door groote buizen den zeewind doen. Zulke in stallaties hebben de binnenschippers meest al niet, maar ze moeten dan ook de andere veiligheidsvoorschriften in acht nemen. Die zijn gemaakt ter bescherming van henzelf en van hun personeel, laten ze dat toch goed bedenken. Hoe lang die giftige gassen in een tank blijven hangen, bewijst wel de er varing op de groote tankschepen, waar men de ruimen eerst duchtig ontgaat en dagen lang open laat staan, voordat ze worden schoongemaakt. Wanneer dan werklieden in afdalen, komen zij nog vaak onder den invloed van de dampen, die er desondanks achterble ven. Ze vertoonen verschijnselen dronkenschap, die na eenigen tijd in de frissche lucht weer overgaan. Zulke gevallen zijn evenwel niet ernstig. Veel grooter onheilen komen voor, wanneer de tanks nog vol met het gevaarlijke gas zitten. Dan is de grootste omzichtigheid ge boden. Het geval te Druten heeft weer eens bewezen, wat ermee gemoeid is, wanneer de voorschriften worden veronachtzaamd. Me nig menschenleven had behouden kunnen blijven, aldus ir. Gorter, wanneer de wet en bet daarbij behoorende uitvoeringsbesluit beter werden nageleefd. heid, maakt geen bruuske bewegingen, welke van Uw normale rijrichting afwij ken. 7. Laat bij kruisingen of samenkomsten van wegen het van rechts komende ver keer voorgaan. Denkt er om, dat trams steeds voorrang hebben. Werkt eigener beweging mee het verkeer op den hoofd weg zooveel mogelijk voorrang te geven. Binnenkort wordt dit verplicht gesteld. 8. Bedenkt bij het voorrang nemen, dat terdege rekening moet worden gehouden met het van links komende verkeer. Geef militaire colonnes voorrang. 9. Geeft een signaal indien de veiligheid van het verkeer dit noodzakelijk maakt. Vermijdt overigens alle geluidsignalen, U rijdt veiliger. Motorrijders, rijdt met goed functionneerende knaldemper. 10. Zorgt bij stilstaan het andere ver keer niet te hinderen (bochten, straathoe ken, enz.). Gebruikt bermen om te par keeren en parkeert overigens aan den uitersten wegkant en zoo mogelijk in de rijrichting. 11. Rijdt geen trams voorbij aan de zijde waar de passagiers in- en uitstappen tenzij een vluchtheuvel aanwezig is en rijdt ook dan met groote behoedzaamheid Rijdt geen tram links voorbij, indien U daardoor op den linkerwegkant komt. 12. Rijdt niet buiten noodzaak op een rijwielpad. 13. Zorgt voor het tot rust brengen van den motor, indien Uw rijtuig onbeheerd op den weg blijft staan. 14. Houdt behoorlijk afstand van Uw voorganger. 15. Zorgt, dat Uw rijtuig in orde is en besteedt de uiterste zorg aan remmen en stuurinrichting. Rijdt nimmer met afge sleten banden. Denkt bij gladheid aan slipgevaar, ook op tramrails. 16. Bedenkt, dat het zeer gevaarlijk Is, indien Uw rijtuig tijdens de duisternis niet is voorzien van de voorgeschreven ver lichting. Houdt er rekening mede, dat het voeren van een verblindende verlichting is verboden binnen bebouwde kommen, wanneer het rijtuig stilstaat en bij het tegemoetkomen van ander verkeer. 1. 2. Voor automobilisten en motor- wielrijders. Blijf steeds meester van Uw rijtuig. Houdt rechts en de meest rechtsche rijbaan op speciale autowegen en houdt nimmer zonder absolute noodzaak links (voorbijrijden of inhalen). Houdt in boch ten óók rechts. Bedenkt, dat het links hou den verboden is in bochten binnen be bouwde kommen en in onoverzichtelijke bochten daarbuiten. 3- Neemt daarom een rechterbocht kort, •*n linkerbocht ruim. Wijkt uit naar rechts voor tegemoet komend verkeer en bij ingehaald worden. 5. Rijdt nimmer voorbij, voordat zeker heid bestaat, dat dit zonder gevaar moge lijk is en rijdt niet rakelings langs een *nder weggebruiker. Vermijdt het snijden. Geeft tijdig teekens bij richtingver 6. •ndering of bij plotseling stilhouden of vaart verminderen en verricht deze manoeuvres met de uiterste behoedzaam- POGING TOT AANRANDING. Meisje bewusteloos gevonden. Dinsdagavond heeft te Goirle bij Tilburg een poging tot aanranding plaats gehad. Een echtpaar, aldaar, had vorige week de 26-jarige mej. Lenie L. uit Tilburg voor eenige dagen te logeeren gehad. Het meis je was Zondagavond weer naar Tilburg te ruggekeerd. Daar zij echter naar achteraf bleek iets vergeten had zou het meisje Dinsdagavond per fiets nog even naar Goirle komen. Ze werd om 7 uur verwacht. Daar zij echter om 9 uur des avonds nog niet was komen opdagen, verwachtten de echtglieden het meisje niet meer en gingen zij in de buurt een boodschap doen. Toen zij tegen tien uur weer bü hun woning terugkwamen vonden zü vóór de deur van hun huis mej. L. geheel bewusteloos op den grond liggen. Het duurde geruimen tijd voordat men het meisje zoover had, dat zij eenige, zü 't dan ook vrij onsamen hangende, verklaringen kon afleggen. Men kreeg uit deze verklaringen den indruk, dat een onverlaat op den donkeren weg het meisje had trachten aan te randen. Uit het feit, dat in de buurt van de wo ning in het zand sporen van een worste ling werden aangetroffen, meent men te kunnen afleiden, dat er een poging tot aan randing heeft plaats gehad. Zeker is, dat het meisje door een en an der een ernstigen psychischen schok heeft gekregen, die haar geesteluk erg heeft aangegrepen. De gemeentepolitie heeft in samenwer king met den rijksveldwacht een ernstig en uitgebreid onderzoek ingegteld, dat tot heden echter nog niet tot positieve resul taten leidde. Het onderzoek wordt bemoeilijkt door de omstandigheid, dat het meisje slechts een zeer vaag signalement kan opgeven van den aanrander, wiens persoon zij door de duisternis niet goed moet hebben kunnen onderscheiden. De muggenplaag langs het Hulzer-Naar- der-strand heeft met de laatste warme da gen ongekende afmetingen aangenomen; op het water dryven grjjsgruine vlekken, het zijn neergestreken muggenzwermen; vaar tuigen. die de haven binnenkomen zijn met groezelige lagen dezer insecten bedekt. Wie tegen zondsondergang lan& de kust wandelt, zou meenen, dat er wolken rook of stoom de lucht ingeblazen worden. De bruine banken teekenen zich duidelijk tegen de lucht af en in de nabijheid van zulk een dansende, vliegende pyramide, is het een gebrom of in de verte een vlieg machine nadert. Het verblijf van kampee- renden op het strand is sommige gedeelten van den dag ondraaglijk. De menschen ont vluchten dan hun tenten en trekken een eind terug het eikenhout in of de heide op, waar de dichte zwermen zich tenminste niet meer ophouden. ONVOLLEDIGE RIJWIEL-HISTORIE. Politie vraagt inlichtingen. Gistermorgen is een heerenrijwiel, dat ge plaatst was tegen den muur van de Rijks verzekeringsbank, aan de zijde van de Fer- dinand Bolstraat bij de Lutmastraat te Am sterdam door een man ontsloten, en aan een op een afstand staanden anderen man over gegeven. Deze reed daarmee weg terwijl de man die het rijwiel ontsloot werd aange houden. De commissaris van politie in de 5de sectie verzoekt den persoon, die met de fiets wegreed en die eigenaar van het rij wiel kan zijn, zich aan het politiebureau Pieter Aertszstraat bekend te maken, indien hier van diefstal sprake mocht zijn, verzoekt hij den persoon, wiens rijwiel van bovenver melde plaats ontvreemd werd, daarvan aan vermeld politiebureau ten spoedigste aan gifte te willen doen. ABORTUS. De 27-jarige mej. M. W. te Surhuisterveen (gem Achtkarspelen) is Zondag op medisch bevel naar het academisch ziekenhuis te Groningen vervoerd, waar zij kort na aan komst is overleden Aangezien het vermoe den rees. dat in verband met dit overlijden het misdrijf, strafbaar gesteld bij art. 297 Wetb. v. Str. was gepleegd, is de 31-jarige G. G. door de politie in de marechaussee kazerne te Buitenpost in verzekerde bewa ring gesteld. De burgemeester van Achtkarspelen, de heer P. Eringa. stelde gister met de brigade van Leeuwarden een onderzoek ter plaatse in zoowel in de woning van den vader van het overleden meisje en in het schip van den vermoedelijken dader, die intusschen ter be schikking van de justitie is gesteld. INBRAAK TE BLARICUM. Een dienstmeisje van de familie J. J. M. Beünes, wonende aan den Slingerweg te Blaricum, dat gisteren de villa bezocht, aan gezien de familie thans met vacantie af wezig is, bemerkte dat onbekenden zich toe gang tot de villa hadden weten te verschaf fen. Gepoogd is eerst een raam te forceeren, toen dit niet gelukte, heeft men een ruitje ingedrukt Alle kamers blijken aan een grondig onderzoek te zijn onderworpen. Daar de familie afwezig is, is thans niet vast te stellen of er wat is ontvreemd, het geen niet onmogelijk is, daar een bureau is geforceerd. PROCES-VERBAAL TEGEN PADVINDERS. Wegens het dragen van dolkmes sen in België. De Brusselsche correspondent van de ..Maasbode" meldt: In het arrondissement van Tongeren werd in den laatsten tijd herhaaldelijk procesverbaal opgemaakt wegens dragen van dolkmessen, wat in België verboden is. Het betreft hier buitenlandsche padvin ders, vooral Nederlandsche. die deze dolk messen dragen als onderdeel van hun uit rusting. MUGGENPLAAG AAN GOOISG'HE KI ST. De groene mug, die in de zomermaanden m zwermen van myriaden het Noordelijk deel van het IJselmeer bezoekt, is thans ook op de Gooische kust verschenen, meldt het Hbld. Sedert eenige dagen vertoonen zich heele wolken van deze muggen boven het strand en omgeving van Valkeveen; des daags hou den zij zich meestentijds schuil, vooral wan neer er een beetje wind staat. Zij houden zich dan op in de boschjes langs den zeekant en in de breede strook van riet en ziltge- wassen, die na de afsluiting van het LJsel- meer op het strand zijn gegroeid. Zoodra echter de schemering valt, komen reusachtige zwermen opzetten; al steken de dieren niet, hun tegenwoordigheid wordt niet op prijs gesteld en de meeste bezoekers van Valkeveen trotseeren de komst van de groene muggen niet en zoeken een heenko men landwaarts. Overdag kan men ze, op alle beschutte plaatsen in de nabijheid van Valkenveen zien zitten. Heele legers van deze insecten, met hun lange groene achter lijven, treft men bijv. soms aan den binnen kant van parasols aan. Ver landinwaarts zijn de muggen nog niet waargenomen. PROTESTVERGADERING VAN KRUIDENIERS. Te Groningen is een vergadering gehouden van kruideniers uit het Noorden van het land om te protesteeren tegen de uitsluiting bij de distributie van z.g. volks-margarine en volks-vet en andere reeds genomen of in het vooruitzicht gestelde regeerings- ma at regelen. De vergadering stond onder leiding van den heer A. W. Boer, lid van het hoofd bestuur en voorzitter van de afd. Groningen van den Nederlandschen kruid enters bond. Als spr. trad op de heer H. SI oen hek uit Den Haag, die een uiteensetting gaf van de maatregelen, welke door de regeering zijn genomen ten aanzien van verschillende ar tikelen behoorende tot het krui deniers be drijf, welke in het nadeel van de kruide niers uitvallen. Vele gemeentebesturen hebben de kruideniers geheel uitgeschakeld bij de distributiesvan margarine aan werk- loozen of laten deze distributie verrichten tegen een zeer onvoldoende vergoeding, welke in geen enkele verhouding staat te genover de winsten, welke o.a. ook door de fabrikanten op dit product worden gemaakt met medeweten van de regeering. Het zelf bereiden van margarine als ge volg van den kunstmatig hooggehouden margarine-prijs heeft de regeering willen ondervangen door verhooging van de crisis- heffingen op vetten en olie, waardoor de verkoop in kruidenierszaken van deze ar tikelen belangrijk aan het dalen is. Het verloop van dit gebied wordt door niets an ders gecompenseerd. Ook de nieuwe aangekondigde plannen tot versterking van steunuitkeeringen in natura aan de werkloozen vond heftige bestrijding Spr. wees er op, dat, nu wijziging zal wor den gebracht in de steunverleening aan werkloozen, van de zijde der arbeidersorga nisaties protestvergaderingen worden ge houden en vele gemeenteraden protest- moties aan de regeering zenden, maar in niet één gemeenteraad heeft men in dit ver band ook eens gewezen op den onhoud baren toesUnd bij de doorvoering van al lerlei maatregelen voor het kruideniers- bedrijf. Krachtig werd opgewekt tot versterking van de organisaties ter bekoming van grooter invloed en tot bijwoning van de groote landelijke protestvergadering, die in September a.s. in Den Haag zal worden ge houden. Na een geanimeerde discussie werd een motie aangenomen, waarin de vergadering met groote voldoening constateert dat het comité van samenwerking uit de drie lan delijke kruideniersbonden een krachtige actie zal ontwikkelen voor de inschakeling van de kruideniers bij de distributie van de tot hun bedrijf behoorende artikelen tegen een redelijke winstmarge. Deze actie zal met alle ten dienste staande middelen krachtig worden ondersteund. KIND TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Gisteren is te Onderdendam, gem. Bedum, het vijfjarige dochtertje van den landbou wer Koenes, dat een boodschap moest doen bij een buurvrouw, in het, voor de boerderij loopende kanaal geraakt en verdronken. GOUDEN RING NA ACHTTIEN JAAR TERUG. Achttien jaar geleden viel een gouden ring van mej. van E. te Edam in het water. Het mocht niet gelukken hem terug te vinden. Bü het uitbaggeren van de vaart gister middag vona C. S. den gouden ring, zoodat de eigenaresse hem weer in haar bezit kreeg AANBIEDING VAN HET ERASMUS- HEK-BEELD. Plechtigheid te Rotterdam. Gistermiddag heeft de Japansche gezant, Z.Exc. Toshihiko Taketomi, het hekbeeld van het 16de eeuwsche Rotterdamsche schip „De Liefde" voordien genaamd „Erasmus", welk beeld door het keizerlijk museum te Tokio in bruikleen is gegeven ten behoeve van de Erasmus-tentoonstelling in het mu seum Boymans, aangeboden aan den burge meester van Rotterdam, mr. P. Drooglever Fortuyn. In de Engelsche taal hield de gezant ver volgens een rede, waarin hij iets van de we derwaardigheden van het Rotterdamsche schip „De Liefde", eerst „Erasmus" gehee- ten, mededeelde, en uiteenzette, waarom de Japansche regeering het houten beeld van Erasmus Roterdamus, afkomstig van „De Liefde", beschouwt als een van Japan's na-» tionale schatten. Dit geschiedde in de eerste plaats om den wereldberoemden man te eeren, maar even zeer om het eerste bezoek van de Neder landsche zeevaarders te herdenken, dat een uiterst belangrijk keerpunt vormde in de lange geschiedenis van het afgesloten Ja pan. In het keizerlijk museum te Tokio zeide de gezant o.m. herinnert het beeld aan het eeuwenoude vriendschappelijke verkeer tus schen onze beide landen en aan den geest van onverschrokkenheid en onverwoestbare energie, destijds en ook nu nog een ken merk van Holland's beroemde haven Rot terdam. Spr. herinnerde aan het principe van de Japansche regeering om slechts bij hooge uitzondering de nationale schatten het land te doen verlaten en hoopte, dat het Eras- musbeeld bij den terugkeer in Tokio een hernieuwde boodschap zou brengen van hartelijk verkeer tusschen Holland en Ja pan. De gezant deelde nog mede, dat de Ja panache vereen iging voor de bevordering van internationale cultuur het plan heeft cpgevat aan de stad Rotterdam een model van het houten Erasmu»beeld aan te bieden zoodra het in het museum te Tokio ia terug gekeerd. Met een korte rede beantwoordde de bur gemeester de toespraak van den gezant De heer W. A. Engelbracht heeft vervol gens een uiteenzetting gegeven van de be- teekenis, die voor het Japansche en het Ne derlandsche volk verbonden is aan het beeld van Erasmus. DE MAN MET DEN BAARD. Nog steeds twijfel. Nog steeds is er geen volkomen klaar heid gekomen in de raadselachtige zaak, waarvoor de Rotterdamsche justitie enkele weken geleden werd geplaatst. Met zeker heid weet men nog niet te zeggen of de „man met den baard", die indertijd op de Veluwe werd aangehouden en later in het Huis van Bewaring de „man zonder baard" is geworden, inderdaad de sinds December 1927 verdwenen chef-de-bureau J. C. K. is, die toen een bedrag van 24 mille ten nadeele van den gemeentelijken genees kundigen dienst verduisterde. Aanvankelijk herkende niemand van degenen, die indertijd met den hoofdamb tenaar K. bij de G.G.D. hadden samenge werkt, toen zü werden geconfronteerd met den mau-met-de-baard en de rüke haar dos in dezen den gezochten chef-de-bu reau. Maar ook nadat haar en baard ge knipt waren, twüfelden de meesten nog Büna niemand durfde in den arrestant K. te herkennen. De een twüfelde aan de stem, de ander aan houding en loop. Fami lieleden herkenden K. evenmin en zelfs zün echtgenoote ontkende, dat de aange houdene haar in 1927 verdwenen echt vriend was. Dat maakte de kwestie niet makkelüker en nog steeds vroeg men zich af: Is hü het nu of is hü het niet? Eén was er echter, die pertinent in zijn verklaringen was. Dat was de oud-wethou der Stulemeyer .onder wien K. jarenlang werkte, toen de heer S. de leiding van het distributiebedrijf had. Deze moet zeer overtuigend in zün herkenning zün ge weest en daarop is de man in bewaring gebleven. Thans moet, zoo vernamen wü, de vrouw van K. op haar verklaringen zün terugge komen en haar echtgenoot hebben her kend. De man zelf blüft echter hardnekkig ontkennen iets van de historie af te weten. Hij is volgens zün zeggen K. niet en weet zich alleen te herinneren, wat de laatste 6 jaar is voorgevallen. Door de verschillende herkenningen is het er echter niet beter voor hem op geworden, al blüft het uiterst moeilük voor de justitie, om licht in deze zaak te brengen. De vraag is gerezen, waarom de chef de bureau van de G.G.D., die met zoo'n groot bedrag verdween, nog terecht gekomen is in Veenhuizen wegens landlooperü. Hü had toch de beschikking over voldoende geld, om jarenlang matig te leven. Vandaar, dat op grond van deze redeneering door velen wordt getwüfeld of men in den man, die in het Huis van Bewaring zit, wel inder daad den gezochten ex-hoofdambtenaar heeft. („Het Volk HUURWAARDE IN PERSONEELS BELASTING. Hoe de berekening wordt uitgevoerd. Een belestingmedewerker schrijft aan bet Hbld.: Een lezer, die het een en ander wü weten over het bepalen van de huurwaarde ven een woning voor de personeele belasting en over de mogelükheid om zulk een huur waarde verlaagd te krijgen, kunnen we als volgt inlichten. Voor gehuurde perceelen, segt de wet, wordt de huurwaarde gesteld op het bedrag van den jaarl(jkschen huurprijs. Op dezen regel zün verschi'lende uttaon» deringen. We noemen b.v. het geval, du men een paar kamers ongemeubeld om verhuurt aan een ander. De woning dan geacht uit twee verschillende perreeled te bestaan. Van elk dezer perceelen wordt de huurwaarde met in achtneming ved den huurprijs van het geheel door schat» ting bepaald. Degeen, die de vertrekken huurt, ontvangt daarvoor zelf een aanslag in de personeele belasting. Evenzoo heeft een splitsing van de woning in twee perceelen plaats, Indien men een of meer kamer gemeubeld verhuurt Van elk dezer perceelen wordt de huurwaarde we der door schatting bepaald. Maar ter bere kening van de verschuldigde belasting komt de huurwaarde van het gemeubeld verhuur de gedeelte slechts voor 2/3 in aanmerking» De belasting van het geheel blijft in dit ge- va) ten laste van den hoofd gebruiker; dg kamerhuurder ontvangt dus geen aanslag. Is een woning niet gehuurd, dan ia van toepassing het artikel der wet waar staati de huurwaarde van 9 i e t gehuurde percee len wordt bepaald door vergelijking met on der normale omstandigheden gehuurde per ceelen van dezelfde of meest nabijkomend# soort in dezelfde of eenige naburige gelijk» soortige gemeente. Van een niet gehuurd perceel wordt dus nagegaan voor welke huursom het zou kun nen worden verhuurd. Men moet daarom aannemen, dat in het geschatte bedrag des huurwaarde de verschillende lasten en kos ten verwerkt zün. Bü het bepalen van een huursom houdt men immers rekening met grondbelasting, polderlasten, assurantie, on derhoud, hypotheekrente en als het m de tegenwoordige omstandigheden nog kan! eenige rente van het eigen kapitaal, dat in het vaste goed is gestoken. De huurwaarde van de niet gehuurde per ceelen dient steeds de lyn van de huurprij zen van normaal verhuurde perceelen te \olgen. Bü het oploppen of zakken van deze lnn zal dus telkens een herziening van deze huurwaarden moeten plaats hebben. Gebeurt zulks niet ambtshalve van de züde van den fiscus, dan zal belanghebbende zelf om een herschatting moeten vragen. Overigens heeft ook voor de niet gehuur de perceelen op gelüke wijze ais boven ia gezegd ten aanzien van gehuurde woningen een splitsing van het perceel plaats bij onge meubelde of gemeubelde verhuring van een of meer vertrekken. Tan slotte nog iets over de belastingbe rekening. Men weet, dat de huurwaardebe lasting 10 procent bedraagt. Dit percentage wordt toegepast nadat het huurwaardebe drag verminderd is met een zeker bedrag, afhankelijk van de klasse der gemeente. Zoo is in een 4e klasse gemeente de huur waardebelasting bü een huurwaarde van 1200 10 pCt. van 1 1200 170, dus 103. Is van de woning een gemeubeld gedeelte verhuurd, zoodat de huurwaarden der beide gedeelten b.v. zün i 900 en 300, dan wordt de berekening 10 pCt. van 900 1 170 is 73 en 10 pCt. van 2/3 van 300 170 is 3. Totaal 76. JEUGDIGE VERDUISTERAAR. Na een dag pret liep het mis. De 16-jarige bediende van een rüwiel- handelaar te Venlo heeft bü zyn patroon gisteren een bedrag aan geld weten te verduisteren. Met een 22-jarigen vriend, eveneens te Venlo woonachtig, heeft htf toen met een taxi een reis gemaakt in België en Duitschland, Den volgenden morgen is het tweetal weer van het uit stapje teruggekeerd. In Tegelen hebben zü toen een café bezocht, waar zy met een briefje van 25 gulden wilden betalen. Da caféhouder vertrouwde de zaak echter niet en waarschuwde de politie uit deze plaats. Deze is overgegaan tot de arrestatie van dg beide jongelui om hen voor een verdejj onderzoek aan de politie te Venlo ter be schikking te stellen. Zü verklaarden op hun eendaags uitstapje tezamen ongeveet 120 te hebben opgemaakt JONGEN VERDRONKEN. Gistermiddag is bü het baden in de Leb- benbeek te Borculo de 16-jarige B. van den Heuvel, een pupil van het Leo-gesticht, een r. k. gesticht voor verwaarloosde jon gens, verdronken. Na herhaaldelük gewaarschuwd te zün, was de jongen toch in dat gedeelte gaan zwemmen, waar de stroom zeer sterk is, met het noodlottig gevolg, dat hü onmid- dellük wegzonk. Toeschouwers, onder wie zich een gees- telüke bevond, snelden toe, doch het mocht niet gelukken den jongen te redden. Na eenige uren van vruchteloos zoeken, werd eindelük het lük gevonden. Het is naar het Leogesticht overgebracht OUDJES BELEVEN ANGSTIG AVONTUUR. Auto waarmee ijj een tocht maak ten in een sloot gereden. Gistermorgen is in de Knüpslaan te Hoogezand door onbekende oorzaak een auto, waarin ouden van dagen uit Appin- gedam een tochtje in de omgeving maak ten, uit de rü voertuigen geraakt en in een langs den weg loopende droge sloot terecht gekomen. In de auto zaten, behalve da bestuurder, twee bejaarde echtparen. Van hen werd mevcrouw Bosgraaf gewond. Xü is naar haar woning te Appingedam ver voerd. De tocht werd hierna, zij het met groote vertraging, voortgezet.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5