DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het incident met de „Kamerun". MOTORRACES Duitsche oorlogsschepen dreigen met geweld. De gevechten bij San Sebastiaan en Irun. Wat de regeeringstroepen vernielden. De strijd in Spanje. Groote vernielingen. Vliegtuig te Hilversum neergestort. Op ZONDAG 23 AUGUSTUS naar de te ALKMAAR. Twee sergeant-vliegers gedood. Granaat aan de „Hembrug" ontploft. Eén arbeider op slag gedood; één zwaar-gewonde en eenige lichtgewonden. URANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENi Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordara C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 197 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 21 Augustus 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 138e Jaargang Niet de gevechten in Spanje zelf trekken vandaag de grootste aandacht, maar wel het incident met de „Kame run", het Duitsche koopvaardijschip, dat zooals men reeds weet in volle zee werd aangehouden door een Spaanschen onderzeeër en een Spaanschen kruiser, beide behoorende tot de wettige regee ring. Het schip, dat Duitsche vluchtelingen aan boord had willen nemen en Genua tot be stemming had, werd geheel doorzocht en daarna kreeg de kapitein opdracht, om vol gens een bepaalde route verder te reizen. Natuurlijk heeft de Duitsche regeering direct geprotesteerd tegen deze handeling, omdat het gebeurde zich afspeelde in de vrije zee buiten de territoriale wateren en feitelijk als een oorlogsdaad te beschou wen was. Het incident werd na het krachtige pro test van Duitschland bijgelegd en men mocht dus verwachten, dat alles met een „sisser" zou afloopen. Echter, wat nu volgt, is een zeer kwaad ding. Immers, de bevelhebber v an de Duitsche linie-schepen, die de leiding heeft over de ter assistentie naar de Spaansche wateren gezonden Duitsche zeestrijdkrach ten, heeft aan den commandant van de Spaansche regeeringsvloot gisteren dus na het eerste incident het volgende te legram gezonden: „Nadat zoojuist eerst de Inbreuk op het recht ten aanzien van de „Sevilla" door de Duitsche regeering is bijgelegd, heeft de kruiser „Libertad" gistermid dag het s.s. „Kamerun" buiten de Spaansche teritoriale wateren in open zee beschoten en door gewapende sol daten doen onderzoeken. Deze houding tegenover een Duitsch stoomschip^ is 'n misdaad tegen het recht van de vrije scheepvaart in open zee. Ik ben niet van zins, zulke daden van geweld te dulden. Ik heb mijn schepen instructie gegeven, tegen iedere ongerechtsvaar- digde daad van geweld uwer schepen met geweld op te treden". Onder leiding van schout-bij-nacht Böhm, den bevelhebber der verkenningsstrijd krachten op den kruiser „Nürnberg", zijn vandaag uit Kiel en Wilhelmsafen ter aflos sing van de tot dusverre in de Spaansche wateren aanwezige zeemacht uitgevaren het panterschip „Admiral Graf Spee", de krui sers „Nürnberg" en „Leipzig", de vierde torpedoboot-flottielje met de torpedobooten „Greif" en „Falke" en van de derde torpe- dobootflottielje de torpedobooten „Jaguar" en „Wolff". Terwijl uit Berlijn nog wordt verzekerd dat de „Kamerun" geen oorlogsmateriaal aan boord had en dat haar papieren volko men in orde waren, meent Reuter te weten, dat het Spaansche oorlogsschip dat de „Kamerun" aanhield, dit deed om te ver hinderen, dat het Duitsche schip de blokka de zou verbreken, welke onlangs door de Spaansche regeering in bepaalde gebieden werd afgekondigd. De Spaansche regeering stelde de Brit- sche hiervan eenigen tijd geleden in kennis en de Britsche regeering is thans in ver binding met de Spaansche, teneinde de juiste draagwijdte van de blokkade te ken nen. Men meent te weten, dat Groot-Brittan- nië om de volgende redenen de blokkade niet zal erkennen: lo. omdat de Britsche regeering de twee partijen niet als oor logvoerenden heeft erkend; 2o. omdat, in dien de blokkade wordt erkend, zij doel treffend moet zijn. Met andére woorden: de Spaansche regeering moet bewijzen over voldoende macht te beschikken haar van •tracht te doen zijn. Wanneer wy ons thans bepalen tot den burgeroorlog zelf, dan moeten wij allereerst weer de aandacht vragen voor het gebeuren in het uiterste Noor den, daar waar de steden San Sebas- tian en Irun liggen. Uit berichten van de zijde der opstan delingen blijken, dat zij opnieuw tot den aanval zijn overgegaan in de lün San Sebastian-lrun. De bedoeling is vrij duidelijk: men wil trachten beide steden van elkaar te scheiden, zoodat het front der regeeringstroepen verbro ken zou worden. Zelfs zou dit altijd volgens het D. N. B. reeds zijn ge schied en mocht dat waar blijken, dan ziet het er voor de regeering minder prettig uit. Echter, het is al net als bij een gewonen oorlog: beide partijen lanceeren berichten die steeds even gunstig zyn voor hun zelf, maar altijd ook zoo ongunstig voor de te genpartij. En daarom moeten wij afwach ten op nadere, meer positieve mededee- lingen. Hoe het ook zy, er wordt in het Noorden hevig gevochten, zoowel te land als in de lucht. De zender van La Coruna deelde ten minste mede, dat 9000 man in het veld wa ren gebracht voor den aanval op de linie Irun-San Sebastiaan en dat het afsnijden van San Sebastiaan in werkelijke richting reeds zou zijn gelukt. Verder zou gister avond een bombardementsvliegtuig der op standelingen de streek tusschen Irun en Pa- sagis bestookt hebben. Twee bommen kwa men in Irun terecht en sloegen door het dak van het museum, terwijl verscheidene bommen op den weg tusschen Irun en San Sebastiaan vielen; vermoedelijk met de be doeling, om het verkeer tusschen beide ste den te belemmeren. De autoriteiten van Irun verklaren, dat er geen slachtoffers gevallen zjfn, maar dat in tegenstelling de regeeringstroepen een bosch in brand hadden gestoken, waarin de opstandelingen zich verschanst hadden, ter wijl bovendien de artillerie het vuur ge opend had op de stellingen der rebellen. Nu er zoo gevochten wordt rondom San Sebastian en Irun is het wel interes sant, om te Jezen, hoe de regeerings troepen huishouden. De Hbld.-mede- werker Knickerbocker, die zich bij het leger der opstandelingen bevindt, schrijft nX aan dat blad: Heden liepen we rond in de vernielde en geplunderde huizen van „Spaansche rijken" in de buurt van San Sebastian. Op 15 K M. van hier ligt de beroemde badplaats. Majoor Carlos Valero, de opperbevelhebber van de witte troepen aan dit front vertelde ons, dat hy verwachtte er over een week binnen te kunnen rukken. Maar het breede spoor van vernieling, dat de „rooden" by hun terug tocht achter zich hebben gelaten, maakte meer indruk op mij. De rooden heblen vijf uren gestreden om Andaoin in hun macht te houden. Toen zij terug moesten, namen zij hun gewonden mede, en ook alle vol wassenen van het stadje, die als gy zeiaars zullen worden gebruikt. Ik bevond mij onder de „witte" tirailleurs, die de terugtrekkende „rooden" aan het be schieten waren. Wij hadden ons opgesteld op de tweede verdieping van een der verlaten huizen aan den buitenkant van Andaoin. Voor ons verhieven zich de bergen waarach ter San Sebastian ligt. De „rooden hebben positie gekozen op de hellingen van dat ge bergte en boden hardnekkig weerstand. Toen wy verder moesten oprukken, slopen wy door de verlaten hoofdstraat van An daoin verder in de richting van Lasarte, dat 5 K.M. verder ligt, en dat het volgende doel der „witten" is. Opeens hoorde ik weer dat eigenaardige koor van gefluit boven mijn hoofd. De „rooden" hadden ons gezien en wij konden zoo niet verder. Kapitein Aguilera, die ons begeleidde, bracht ons toen naar een pelota-arena, waar het bekende Baskische balspel door eenige soldaten werd beoefend, alsof er geen vuil tje aan de lucht was. De betonnen muur om het veld beschermde het tegen kogels die insloegen in de grijze muren van de oude katholieke kerk die boven de arena uitstak. De soldaten die het eten naar de man schappen in de frontlinie moesten brengen, moesten een open gedeelte passeeren, voor dat zy uit de beschermende omheining van de pelota-arena by de eerste huizen van Andaoin konden komen. Het was een aller- vermakelykst gezicht de mannen op hun buik te zien voortkruipen terwijl zy pannen met boonensoep, waar de damp van afsloeg, voor zich uit over den weg schoven. Wij gingen op inspectie in het dorp zelf en gingen een villa binnen, die blijkbaar had toebehoord aan een Spaansch zaken man, die daar des zomers verblijf hield. Het huis was op de meest barbaarsche wijze vernield. In alle zeven kamers lagen de overblijfselen van de meubüeering een halven meter hoog opgestapeld. De in richting was niet stuk geslagen om dienst te doen in den oorlog, maar alleen uit verniel zucht. Merkwaardig genoeg brandde het electrische licht nog. Het scheen op een piano die met bijlen stuk was gehakt, het bed, waarvan de matras stuk gesneden was, kleerkasten, die verspinterd waren. Zelfs het speelgoed van de kinderen was to taal in stukken gescheurd en verminkt met de stuk geslagen potten en pannen uit de keuken. Het vuil was onbeschrijfelijk. Intusschen was dit huis nog niet eens zoo grondig vernield als een huis in 't naburige Villa Bona, dat u* ook binnengingen. Wat wij daar zagen was het werk van de „jonge socialisten van San Sebastian", zooals bleek uit een document dat we tusschen het puin in de kamers vonden. Het document gaf den houders verlof den nacht door te bren gen in het huis van Nico las Lasamte, be drijfsleider van de plaatselijke papierfa briek. Het huis had drie verdiepingen en twaalf kamers. Men kon nog zien, dat het eens moest hebben toebehoord aan een be trekkelijk gegoed sakenman, maar dat was ook alles. Van binnen zag het er uit, alsof er een cycloon had gewoed. De gasten, die er den nacht hadden doorgebracht, hadden des morgens blijkbaar bijlen genomen en zonder uitzondering alles wat zich in huis bevond stuk gehakt. Van de meubelen had den zij brandhout gemaakt, alle spiegels en alle vensters waren kapot geslagen, de klok ken aan de muren waren vernield, alle gor dijnen waren stuk gescheurd, het servies was stuk gegooid, en om op dit alles de kroon te zetten, hebben tij eenige flesschen inkt laten leegloopen op de ruines. De onvrij willige gastheer van deze woestelingen was met zyn geheele gezin als gijzelaar naar San Sebastian medegenomen... De regeertaf optimistisch. Onder voorzitterschap van Azana is de ministerraad byutjjgt komen. Aan het einde van de beraadslagingen verklaarde Giral, dat de zitting uitsluitend een informatief karakter had gedragen. De minister van oorlog heeft verklaard, dat de regeeringstroepen vandaag met suc ces de opstandelingenstellingen hebben aan gevallen in de Siërra Guadarrama. Een re- bellencolonne werd volkomen vernietigd en een belangrijke oorlogsbuit viel den regee ringstroepen in handen. By Navalperal heeft de colonne van Mangada den gisteren begon nen aanval voortgezet. De minister voegde hieraan toe, dat de vijand op de vlucht gedreven was en vracht auto's en oorlogstuig had achtergelaten. De omgeving van Navalperol is thans volkomen gezuiverd. Tenslotte zeide de minister: „Ik moet er op wyzen, dat in geheel Spanje de doel einden van het opper-commando bereikt zyn. Wat de rest betreft, zal ik niets zeggen, daar dat noch oppertuun noch discreet zou zyn. Wat het front van de Siërra betreft, was het wachtwoord: De vijand beletten te passeeren. Dit doel is bereikt. De opstande lingen zijn niet gepasseerd en zullen niet passeeren. Wat meer is, vanaf vandaag be ginnen zy terug te trekken. De regeering maakt vorderingen. De regeering deelt verder nog mede, dat haar troepen onweerstaanbaar in Estrema- dura oprukken in de richting van Badajoz. Zij zullen trachten deze stad op de opstan delingen te heroveren. Gister, zoo deelt de regeering verder mede, heeft den regeeringscolonne, de z.g. „spookcolonne" die uit Valencia afkomstig is, zich meester gemaakt van de stad Alia, in de Siërra de Guadeluppe op 100 K.M. ten Z.W. van Madrid en op een gelijken afstand van Badajoz. De opstandelingen werden hier op de vlucht gedreven, enkele krijgsgevan genen werden gemaakt. Deze overwinning opent den weg naar Badajoz. De hoofdredacteur van de Moskousche „Prawda" in Madrid. De chef-redacteur van het Moskousche dagblad „Prawda" is in Madrid aangeko men. Hij heeft nog denzelfden dag een be zoek gebracht aan den minister-president Giral, die zyn tevredenheid tot uiting bracht over de talrijke bewijzen van vriendschap, die van Rusland zijn ontvangen. Alvorens naar Madrid te komen had de hoofdredac teur, Koldzow genaamd, een bezoek ge bracht aan Barcelonr en aan het front van Saragossa en Huesca. De „Almirante C'ervera" vergiste zich! Van geloofwaardige zijde wordt verno men dat de kruiser „Almirante Cervera", welke zich bij de opstandelingen heeft aan gesloten, de haven van Gijon is binnenge varen bij vergissing. Zoodra men op het schip merkte, dat Gijon niet in handen van de opstandelingen was, maakte men snel beenen en stoomde naar 't westen in de richting van de havens van het door de op standelingen bezette Galicie. Het schip maakte zware slagzij en de ar tillerie was tot zwijgen gebracht door de ka- Het programma zegt o.a. Q Lange Baan-races en Internationale Mas.<astarts van Nederiandsche, Belgische. Duitsche, Oostenryksche renners. 0 Aanval op het Baanrecord om een Wisselbeker. 55 Motorrenners in de baan. lrn Kerm ia-Zondag ten l.SO nnr nam. zfjn alle motorllef heb bers op het Sportpark te Alkmaar. ONGEËVENAARDE STRIJD. nonnen van het fort San Marcos by San Sebastian. Verder meldt het blad „El Socialista" dat Franco besloten heeft, admiraal Gamez te ontheffen van zijn post van commandant van de vlootbasis der opstandelingen te Cadix en te vervangen door admiraal Luid de AtzurL Vit het opstandelingenkamp. De troepen van generaal Franco, aldus wordt door den zender van La Coruna medegedeeld, hebben Acidona by Malaga ingenomen. In Asturië hebben de mijnwer kers een aanval getracht te plegen op Ovie- do, doch deze is volkomen mislukt De troe pen der opstandelingen sloegen de aanval lers met zware verliezen af. Het Madrileensche bericht, dat Granada zich heeft overgegeven wordt wederom tegengesproken. In Badajoz hebben de op standelingen een munitieopslagplaats ge vonden met 40000 geweren van het nieuw ste model. De zender van Palma de Majorca seint, dat een door drie schepen van de regeering een aanval hebben gedaan op de haven en de stad. Deze aanval is mislukt en de aan vallers zyn vernietigd. Zij lieten 1000 doo- den achter. De achepen zijn gelucht en in de richting van Barcelona weggevaren. Uit Valladolid komt het bericht, dat de opstandelingen er daar in geslaagd zijn drie vliegtuigen der regeering, nL twee drie- motorige bombardementsvliegtuigen en een jachttoestel te dwingen te landen. De toe stellen werden, na hersteld te zijn, bij de opstandige luchtstrijdkrachten ingedeeld. Sevilla meldt, dat de troepentransporten van Marokko naar zuid-Spanje regelmatig met zes driemotorige vliegtuigen dagelijks wordt voortgezet Binnen enkele dagen beslissende aanval ~p Madrid? De correspondent van de Diario de Lisboa in Andalusië meldt, dat wellicht binnen 4 of 5 dagen door de opstandelingen een be slissend offensief tegen Madrid zal worden ingezet. Hij deelt mede, dat 3 colonnes Legionnaires en Moorsche troepen naar de hoofdstad oprukken, en wel met zulk een snelheid dat de opstandelingen in den Guadarrama-sector spoedig met 20.000 man zullen zijn versterkt. In een bericht uit Las Palmas wordt het radiostation te Lissabon verzocht, de scheep vaart ervan in kennis te stellen dat de ha vens van Valencia, Malaga en Barcelona uiterst gevaarlijk zyn, als gevolg van de aanwezigheid van mijnen. Jacques Be r'" iet, de correspondent van het Fransche blad Le Temps, is te Lissa bon gearresteerd, onder beschuldiging van het zenden van tendentieuze berichten over PortugaL Val van Malaga spoedig verwacht Vluchtelingen, die te Gibraltar uit Malaga zyn aangekomen, verklaren dat in deze stad groote verwarring heer 'cht, als gevolg van de besluiteloosheid der regeeringtroepen, die van drie kanten tegelijk worden aange vallen. Volgens de vluchtelingen, zou Malaga nog binnen een week in handen der opstandelingen kunnen vallen. Hilversum, 21 Aug. Hedenmid dag heeft te Hilversum, een ernstig vliegongeluk plaats gehad, waarbij twee sergeant-vliegers om het leven zyn gekomen. Vermoedelijk tengevolge van een mo torstoring is een militair vliegtuig uit Soesterberg, genummerd 640, naar bene den gestort en terecht gekomen op een aardappelenveld, gelegen in de z.g.n. Egelshoek tusschen Loosdrecht en Hil versum, doch nog op Hilversumsch ge bied. Het vliegtuig, dat van groote hoogte naar beneden stortte, werd vrij wel geheel vernield. De beide inzitten den, twee sergeant-vliegers, genaamd Koeze en Lemstra, zijn op slag gedood. De lijken zijn momenteel nog niet ge borgen, daar deze uit de resten van het toestel moeten worden uitgezaagd. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. STAKING BIJ RIJSSEL. Een ernstige staking is uitgebroken by een steenkool-maatschappij, welke de hoofd- bureaux heeft te Rijssel en welke filialen heef te Roubaix en Sequedin. De maat schappij voorziet de meeste bedrijven te Roubaix, Tourcoing en Ryssel van brand stof. Een delegatie van arbeiders vergezeld van een vertegenwoordiger van de C. G. T. eischte onmiddellijk ontslag van een aantal werklieden, die uit de C. G. T. waren getre den, om lid te worden van een anderen bond. De directie weigerde, en gisterochtend ver gaderden de leden van de C.G.T. te Roubaix. Zij trachtten hun kameraden van Ryssel ook over te halen tot staken, doch dezen wei gerden en derhalve beletten de lieden uit Tourcoing hen met hun vrachtauto's uit te ryden. De directie verklaarde, dat zij hen, die den voortgang van het werk beletten, gerechterlijk te vervolgen. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Nabij Linkoeping (Zweden) is een auto, waarin de directeur van een groep tooneel- spelers, met zes leden van zijn gezelschap zat, in een ravijn gevallen. De directeur is om het leven gekomen, de zes anderen wor den gewond. Personeel in paniek-stemming. Hedenmorgen te ruim negen uur is in de trothyl-werkplaats van de artil lerie-inrichtingen aan de Hembrug een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een arbeider op slag werd gedood, terwijl vier anderen ernstig werden gewond en een dezer gewonden vermoedelijk nog in levensgevaar verkeert. De trothyl-werkplaats is gelegen in een der grootere hoofdgebouwen en in dit lokaal wordt o.a. de springstof in de projectielen geperst. Er zyn in dit lo kaal ongeveer 20 man aan het werk en toen het ongeval vanmorgen geschied de, bevonden zich 17 menschen in het lokaal. Door tot nog toe onbekende oor zaak is by het persen van de springstof in een granaat, dit projectiel ontploft. Een stuk muur van het lokaal werd weggeslingerd en even ontstond er een paniek onder degenen, die geen of slechts lichte kwetsuren hadden opge- loopen. Zoodra men een overzicht van den toestand kon krijgen, bleek, dat het ongeval zeer ernstige gevolgen had ge had. De gehuwde te Zaandam wonende arbeider D. Huisman bleek op slag te zyn gedood. De ploegbaas K. Onrust, ongehuwd en wofaende te Oostzaan. bleek er zeer ernstig aan toe te zijn en levensgevaarlijke buikwonden te heb ben opgeloopen. De gehuwde arbeider P. J. Meulenbeld uit Amsterdam, was eveneens ernstig gewond, doch verkeer de niet in levensgevaar, terwyl van den te Amsterdam wonenden gehuwden ar beider J. C. Molman, een enkel bleek te zijn verbrijzeld. De gehuwde arbeider G. de Vries uit Zaandam had een vrij ernstige kaak- verwonding door de ontploffing opge loopen. Onmiddellijk werden de verschillen de hulpdiensten gealarmeerd en werd medische hulp ontboden, zoodat ter plaatse de eerste hulp verleend kon worden. De ernstige gewonden werden ter verdere verpleging naar het zieken huis te Zaandam vervoerd, terwijl ook eenigen der alecht* licht gekwetste ar beiders, die ter plaatse verbonden kon den worden, ter observatie in het zie kenhuis zijn opgenomen.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1