t D De „Ajax" in Amsterdam teruggekeerd. E CHINEESCHE POSTZEGEL heï^ir." r* Na een tocht tijdens den burgeroorlog langs verschillende Spaansche havens. Een der officieren vertelt. EGMOND AAN ZEE NOORDSCMARWOUDE Uit het Engelsch door HERMAN ANTONSEN. Tegen negen uur gisteravond is aan de Surinamekade te Amsterdam aange komen het vrachtschip „Ajax' van de K.N.S.M., dat op 9 Juli j.L uit de hoofd stedelijke haven vertrokken was voor een van de gebruikelijke vierweeksche vrachtreizen naar verschillende Spaan sche, Portugeesche en Noord-Afrikaan- sche havens. Dat het schip eerst nu, dus bijna zeven weken later, terugkeert vindt zijn oorzaak in den Spaanschen burgeroorlog, waardoor da „Ajax" als het ware verrast werd. Een der officieren heeft ons na aankomst te Amsterdam het een en ander vertelt van de belevenissen der opvarenden, die geluk kig gespaard zijn gebleven voor ernstige moeilijkheden en slechts aan den buiten kant met de verschrikkingen van den Spaanschen burgerkrijg in aanraking zijn geweest, wat echter ruimschoots voldoende was om hen een indruk te geven van den gruwelijken strijd, die in Spanje met groote verbittering en op meedoogenlooze wijze wordt gestreden. Op 9 Juli, dus toen althans naar het uiter lijk in Spanje nog. niets aan de hand was, vertrok de „Ajax", onder leiding van gezag voerder Maarleveld, via Rotterdam naar Lissabon, vandaar naar Cetubal en vervol gens, overeenkomstig het gewone reisplan, naar Melilla op de kust van Spaansch Ma rokko. Op weg daarheen ving men aan boord de eerste berichten over den nationalistischen opstand op, o.a. dat de Noord-Afrikaansche garnizoenen in verzet waren gekomen. Toen men Zondag 19 Juli voor Melilla arriveerde bleken deze berichten juist te zijn. De loods, die aan boord kwam, adviseerde voor de stad voor anker te blijven liggen en zoo kwam men pas Maandagochtend aan den wal, waar gelost werd. Men ontried de be manning, de stad in te gaan omdat dit te ge vaarlijk was en nog denzelfden middag ver trok de „Ajax" naar Cartagena,' dat in han den der regeering was gebleven. Dinsdag 21 Juli kwam men in Cartagena, welke stad dadelijk het stempel der bijzon dere gebeurtenissen droeg. Geregelde troe pen, die de regeering waren trouw geble ven, hadden alle openbare gebouwen bezet en oefenden een strenge bewaking uit. Over al groepte de bevolking bijeen, vooral bij de café's, waar luidsprekers de uitzendingen der regeeringszenders duidelijk hoorbaar maakten en een intensieve propaganda voor het regeeringsstandpunt werd gevoerd. Nadat ook hier zonder groote moeilijkhe den gelost was ging de reis verder naar Ali- cante. Hier zag men voor de eerste maal tal van groote vrachtauto's met gewapende ar beiders, doch ook met geregelde troepen, die zich in snel tempo door de stad bewogen. Voor de eerste maal zag men hier ook in de haven voor anker liggende Spaansche sche pen, die als verblijfplaats dienden voor de gevangenen der regeering, fascisten en an dere politieke tegenstanders of verdachten. In de volgende haven, Tarragona, maakte de „Ajax'' voor het eerst nader kennis met de gewapende arbeiders, die met roode banden om den arm na aankomst van het Nederlandsche schip aan boord verschenen. Den kapitein werd medegedeeld, dat hij slechts aan den wal kon gaan als hij daar toe vergunning vroeg aan de leiders der ge wapende arbeiderscorpsen, die dan terwille van de veiligheid der Nederlanders voor een geleide zouden zorgen. De kapitein wei gerde dit echter en besloot, alle hier te re gelen zaken met den agent der K.N.S.M. aan boord af te doen, wat ook geschiedde, waar na de „Ajax" naar Valencia vertrok. In Alicante had de „Ajax" zoowel gelost als geladen, en in Tarragona had men in op dracht van de maatschappij ook de voor Va lencia bestemde lading gelost. In Valencia zelf werd derhalve slechts geladen en na men we een hoeveelheid abrikozenpulp in. Nog voordat men hiermee gereed was, kwam namens de Spaansche regeering het bevel, deze lading weer te lossen, aangezien met het oog op den buitengewonen toestand geen levensmiddelen uitgevoerd mochten worden. Voor Valencia lagen Amerikaansche, Fransche, Italiaansche, Duitsche en Engel- sche oorlogsschepen voor anker, die met barkassen een druk verkeer op den wal on derhielden en voortdurend vluchtelingen aan boord brachten. Des Zondagsmorgens hebben eenige opvarenden van de „Ajax", waaronder onze zegsman, zich onder be scherming van hun Nederlandschen zee mansuniform, aan den wal gewaagd. Den weg van de havenvoorstad Crao de Valencia naar Valencia zelf legden zij te voet af. Zij kregen den indruk, dat hier slechts kort te voren wapens waren uitgedeeld aan arbei ders, opgeschoten jongens en zelfs kinderen, die op de meest roekelooze manier ermee rondliepen of in groote auto's ermee rond reden, vaak met bommen in de hand, of met geweren en revolvers in den aanslag. Later bleek, dat den vorigen nacht in een cavalleriekazerne aan den ingang der stad een opstand was uitgebroken tegen de re geering, die echter door de loyale troepen en door de ongeregelde groepen arbeiders, die later georganiseerd zouden worden tot de z.g. volksmilitie, was onderdrukt, waarna de kazerne was geplunderd en de wapens, die mtn er vond, waren verdeeld. De Nederlandsche zeelieden, die zich tot voor de kazerne waagden, zagen er nog de bloedige sporen van het gevecht, dat hier kort tevoren geleverd was. Ook zagen zij verschillende geheel ver nielde en uitgebrande kerken van welker beelden men barricaden had opgeworpen. De groote kathedraal van Valencia was ge heel vernield. Te Valencia kwam een Nederlandsch in genieur met zijn echtgenoote aan boord, die na een spannende en afmattende twee- daagsche spoorreis uit het binnenland de kust had weten te bereiken. Hier kreeg de Ajax opdracht, naar Barcelona te gaan om vluchtelingen af te halen en naar Marseille tc brengen. In de Catalaansche hoofdstad zag men nog wel de sporen van de hevige gevechten, die bij het uitbreken van den onderdrukten op stand hadden gewoed, maar in vergelijking met de andere havens heerschte hier rust en orde. In de haven zag men vele buitenland- sche oorlogsschepen en ook weer Spaansche schepen met gevangenen, die bewaakt wer den door regeeringsgetrouwe guarda civile. De regeeringszenders hadden bekend ge maakt, dat er voor vluchtelingen uit het bin nenland gelegenheid bestond, met het Ne derlandsche stoomschip Spanje te verlaten en zoo kreeg de Ajax, een der kleinste sche pen van de K.N.S.M., met nagenoeg geen passagiersaccomodatie, 65 passagiers aan boord, grootendeels Spanjaarden, doch ook buitenlanders, die door bemiddeling van hun consulaten aan boord werden gebracht. Onder de Spanjaarden bevonden zich twee priester en drie nonnen, die vermomd het schip hadden weten te bereiken en even als de overige Spaansche passagiers op wa ren van de zenuwen, want de katholieke geestelijken zijn, wanneer zij door de menig te herkend worden, in vele streken hun le ven niet zeker. Onder de overige Spanjaar den bevonden zich verscheidene zeer gefor tuneerde ondernemers, die door den burger oorlog eensklaps alles, wat zij bezaten, kwijt waren. De stuurlieden, de leden van den civielen dienst en vele matrozen stonden zxxC'A {dompeene/v "wcuardeeren. want "AKKERTJES" helpen direct bij hoofdpijn, kiespijn, spierpijn, spit in den rug en rheumalische pijnen, maar ook bij kou vallen, griep en koorts. Zoo'n Kokertje "AKKERTJES" is dan ook een kamp-apotheek op zich zelf. hun verblijven af aan de vrouwen en kin deren, terwijl voor de mannen legersteden werden geïmproviseerd. De scheepskoks za gen zelfs nog kans, deze plotselinge invasie van passagiers van de noodige drank en voedsel te voorzien, en de toestand zou nog dragelijk zijn geweest, als den volgenden morgen niet een mistral was opgestoken, waardoor nagenoeg alle vluchtelingen, die lichamelijk en geestelijk toch reeds zoo veel hadden doorgemaakt, zeeziek werden. Ge lukkig bereikte men in den namiddag Mar seille, waar de vluchtelingen, die bijna allen van alle hulpmiddelen verstoken waren, aan land gingen. Kort voor Gibraltar was men er nog ge tuige van, hoe een rebellenvliegtuig zes bommen liet vallen op een regeeringsduik- boot, die echter onder de oppervlakte ver dween zonder getroffen te zijn. Dit alles speelde zich af op korten afstand van de Ajax, die de veilige haven van Gibraltar binnenliep, waar een groote menigte boven op den beroemden rots dag op dag de ge vechten op zee, doch dikwijls ook te land gadeslaat. O.a. had men gezien hoe een af- deeling Marokkaansche troepen, nabij Al- geciras geland, een troep revolutionnaire ar beiders had overvallen en met het Moor- sche zwaard had afgemaakt of het land in gedreven. Te Marseille kreeg de Ajax opdracht, ver schillende Italiaansche havens aan te loo- pen, waarna het schip via Cetubal de terug reis aanvaardde. Zonder spijt lieten onze Nederlandsche zeelieden de Spaansche kust achter zich, om bijna drie weken na den vastgestelden tijd den rustigen en veiligen vaderlandschen bodem te bereiken. ftouiuciaat mm Een enthousiaste „Egmond-avond". Het feestcomité 1936 had Zaterdag in de concertzaal van De Vergulde Valk een bonte avond georganiseerd om het tekort te dekken, terwijl het overschot ten bate kwam van de Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij. In zijn openingswoord deelde de heer Doodeweert mee, dat het tooneelstukje, dat opgevoerd zou worden, van het programma geschrapt was. Nauwelijks had daarop de heer Boot, die zich een ware piano-virtuoos betoonde, zich aan den vleugel gezet of het refrein uit de revue „Egmond Zee vooruit, Egmond Zee vooruit" schalde door de zaal en de stemming wés er om niet meer te wijken. De heer de Jong uit Amsterdam vertoonde nu de verschillende films, die hij de laatste jaren van Egmond heeft opgenomen. Het publiek genoot van deze opnamen in be kende omgeving en van de opgewekte explicatie die de heer de Jong daarbij gaf. Er waren opnamen van de feesten, het strandleven, de Egmondsche Reddings brigade en last not least de reddingboot, de stranding van de „Kerkplein" en de „Drente" incluis. De opnamen van het uit gaan der reddingboot gaven den heer de Jong aanleiding tot huldiging der beman ning van de Egmondsche Reddingboot, die zich onder de genoodigden bevond. Het publiek reageerde op deze toespraak met geestdriftige ovatie. Schipper van der Plas dankte en reikte zijn mannen vervolgens ieder persoonlijk een stoffelijk blijk van waardeering der badgasten uit, zooals hij anders de zwemvesten uitgeeft. Het publiek juichte daarbij elk der dappere mannen, die hun eereteekenen op de borst droegen, har telijk toe. De daarna ten bate der Redding-Maat schappij gehouden open schaal-collecte bracht ruim f 48 op. Hieraan kon het comité de verheugende mededeeling toevoegen, dat de entree's het tekort van 40 met 16 overschreden hadden, hetgeen eveneens de Redding-Maatschappij ten goede kwam. Behalve Egmondsche films draaide de heer de Jong ook nog een film van een be zoek van de koningin aan Amsterdam. Toen men de koningin zag voorbijrijden, stond het publiek als één man op en klonk uit volle borst het Wilhelmus. Na de filmvertooning wachtte nog een verrassing. Eerst voerden twee jongedames in fleurige costuums een Chineeschen dans uit. Daarna liet mademoiselle Beata Sorel, een danseres uit de school van Anna Pau- lowna, die toevallig in de zaal aanwezig was, het publiek genieten van haar dans kunst, hetgeen ten zeerste gewaardeerd werd. Oooooooo JlüdiopCOQMHUHü Woensdag 26 Augustus. HILVERSUM, 1875 M. (VARA- uitz.) 8.— Gr.pl. 9.30 Keukenpr. 10.— VPRO-morgenwijding. 10.15 Orvitropia en causerie. 11.RVU. Tuinbouwpr. 11.30 Verv. concert. 12.Gr.pl. 12.30 De Flierefluiters. I .Gr.pl. 1.151.45 Vervolg con cert. 2.Viool en piano. 2.30 Voor de vrouw. 3.Orgelspel. 3.30 Voor de kinderen. 5.30 Mignon- kwintet. 6.Dansmuziek. 6.30 RVU. „In de boot", causerie. 7.— Sportuitz. 7.20 Gr.pl. 7.30 Zang. 7.50 Causerie over de a.s. naai- en kniples. 8.— Ber. 8.03 Ber.-ANP, VARA-Varia. 8.15 „Men vraagt, wij draaien en ik duizel", gr.pl. met voordracht. 9.VARA-orkest. 10.— ANP-ber. 10.05 Zang. 10.20 Verv. concert. 11.15 Gr.pl. 11.30 12.— Orgelspel. HILVERSUM, 301 M. (NCRV-uitz.) 8.— Schriftlezing. 8.15—9.30 Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11.12.Or gelspel. 12.15 Gr.pl. 12.30 Kwintet concert en gr.pl. 2.Gr.pl. 2.30 Praatje voor jeugdige postzegelver zamelaars. 3.3.45 Pianorecital. 4.— Chr. Gem. koor „Excelsior" en gr.pl. 5.Kinderuurtje. 6.Gr.pl. 6.30 Afgestaan. 7.Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Causerie over de internationale vredescampagne. 7.45 Rep. 8.— ANP-ber. 8.15 NCRV- orkest. 9.— Medische causerie. 9.30 Verv. concert mmv. solist. 10.30 II.30 Gr.pl. Hierna schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Popu lair concert. 12.05 Orgelspel. 12.35 Gr.pl. 1.20 BBC-Empireorkest, m. m. v. solist. 2.20 Het Hotel Victoria Orkest. 3.05 Pianorecital. 3.35 De Black Dyke Mills Band. 4.20 Ves per. 4.50 Gr.pl. 5.35 Dansmuziek. 6.20 Ber, 6.50 Het BBC-Northern- Ireland orkest. 7.35 Zang en voor dracht. 8.20 BBC-Symph.-orkest en solisten. 10.Ber. 10.20 Radiolym- pia, causerie. 10.35 The New Aeolian Players, m. m. v. soliste. 11.3512.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pL 11.20 Kamerorkest. 2.50 Sym- phonieorkest. 4.20 Gr.pl. 5.50 Ka- merorkest. 8.20 Concert. 9.05 Radio! tooneel. 11.0412.35 Dansmuziek en populair concert. KEULEN, 456 M. 6.50 Hans Bund's orkest. 12.20 Orkestconcert. 1.35 Landes-symph.-orkest Saarpfalz 2.35 Orgelconcert. 4.50 Westduitsch Kamerorkest. 7.20 Gr.pl. 9.05 Con cert. 10.5012.20 Omroepklein- orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest! I.30 Salonorkest. 1.50—2.20 en 5.20 Gr.pl. 6.50 Omroeporkest en gr.pl, 8.20 Omroep-symph.-orkest. 10 30— II.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroepsalonorkest. 1.30 Om! roeporkest. 1.502.20 Voordr. 5.20 Omroeporkest. 6.35 Omroepsalon orkest. 7.35 Gr.pl. 8.20 Progr. in dialect. 9.20 Populair concert. 10.30 —11.20 Cabaretprogr. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Vroolijk concert. 9.05 „Stundé der jungen Nation". 9.35 Orkest- concert. 10.20 Ber. 10.50 Pianoreci tal. 11.05 Weerber. 11.20—12.20 Omroepkleinorkest. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.8.45, Norman- dië 8.4510.05, Keulen 10.0510.20, Deutschlandsender 10.2011.20, Parijs Radio 11.2012.20, Keulen 12.20—13.20, VL Brussel 13.20 14.20, Lond. Reg. 14.20—14.50, Pa rijs Radio 14.50—16.50, Keulen 16.5018.20, VI. Brussel 18.20— 19.20, Keulen 19.20—20.20, Lond. Reg. 20.2021.05, Keulen 21.05— 22.20, VI. Brussel 22.20—22.35, Boe dapest 22.3522.50, Keulen 22.50 24.—. Lijn 4: VI. Brussel 8.10.35, Droitwich 10.3515.35, Lond. Reg. 15.35—17.05, Droitwich 17.05—18.20, Deutschlandsender 18.2018.50, Droitwich 18.5022.Lond. Reg. 22.-24.—. Er werden vele woorden van dank gespro ken, ook door burgemeester Eyma, zoowel voor de grootsche propaganda voor zijn ge meente, als voor de schitterende huldiging van de mannen van de reddingboot. Enthousiast daverde tot slot nogmaals het „Egmond Zee vooruit" door de zaal, nadat de heer Doodeweert zijn talrijke mede badgasten eerst nog had opgewekt om door hun jaarlij kschen terugkeet daaraan krach tig mede te werken en nadat hij onder luide toejuichingen van het publiek den heer F. Snoeks Jr., den penningmeester van het feestcomité, hulde gebracht had voor zijn onvermoeid werken in het belang van Egmond. De Egmondzeeër Reddingsbrigade. Zaterdagmiddag hield de Egmondzeeër Reddingsbrigade haar laatste demonstraties tijdens het badseizoen van het redden van drenkelingen, o.m. ook in het gekleed red den. De na afloop op het strand onder de badgasten gehouden collecte bracht ruim 17 op. De kwestie Van den Abeele. Zij, die denken, dat de kwestie Van den Abeele nu eindelijk wel eens van de baan zal zijn, nu door de Kroon de beslissing is genomen, dat het raadslidmaatschap door hem als ambtenaar van de gemeenschappe lijke lichtbedrijven wel kan worden waarge nomen, hebben het mis. Eenigen tijd geleden konden wij reeds melden, dat door het bestuur van de com missie van beheer der gemeensch. lichtbe drijven den heer Van den Abeele in over weging was gegeven, zijn lidmaatschap van den raad op te zeggen, daar anders zijn ont slag zou volgen. Nadien is het weer eenigen tijd stil ge weest. De heer Van den Abeele heeft nie'. bedankt en is niet ontslagen. Thans wordt het weer op een andere ma nier geprobeerd, hem „er uit" te krijgen. De reglementen van de gemeenschappelijke lichtbedrijven verbieden namelijk niet, dat een ambtenaar lid van den gemeenteraad mag zijn. Het bestuur van de commissie tan beheer heeft nu n.1. een voorstel aan de commissie voor georganiseerd overleg vast gelegd, dat als volgt luidt: Niet gelijktijdig met het lidmaatschap van den raad van een der gemeenten Noord- scharwoude, Zuidscharwoude, Oudkarspel. Broek op Langendijk of Sint Pancras kan worden waargenomen de betrekking van ambtenaar of beambte in dienst of onderge schikt aan de gemeenschappelijke lichtbe drijven van die gemeenten. Mocht de be trokkene het lidmaatschap van den raad van een der meergenoemde gemeenten niet temin wenschen te bekleeden, dan zal hij als ambtenaar van de gemeenschappelijke lichtbedrijven zoolang zijn mandaat als raadslid duurt, op non-activiteit worden ge steld, met stilstand van jaarwedde. In dezen vorm dus een aanvulling op art 25 van de Gemeentewet, welke o.L weinig of geen kans zal hebben, te worden goedge keurd door de hoogere instanties. We mer ken hierbij nog op, dat in het door de gas- commissie aangenomen ambtenarenregle ment staat aangegeven, dat voor de vervul ling van een publiekrechtelijke functie ver lof wordt verleend. Over een goede week beleven wij reeds den verjaardag van de „kwestie Van den Abeele", welke verleden jaar op den eersten Dinsdag in September is ontstaan. Een bus vol drukwerk weer de daag'lijksche penitentie, De wijze winkelier plaatst liever een advertentie. Seuilletou •>Toe Brummer", zei Ellery met een afwe- ïend gebaar, „spaar ons die herhalingen nu toch. Die speren, dat geef ik toe, zijn moei lijk te verklaren. En toch ben ik tot de be vinding gekomen, dat niets op de wereld onverklaarbaar behoeft te blijven, als iemand maar gelukkig genoeg is om op het juiste idee te komen. Meneer Nye, zijn die Afrikaansche speren eigendom van het ho tel? Ik wist niet, dat de betere hotels zich met zulke primitieve versierselen ophiel den." „Natuurlijk niet, mijnheer Queen zei de directeur haastig. „Ze zijn het eigendom van mijnheer Kirke." „Wat dom van me! Ja natuurlijk!" gaf Ellery toe en keek naar het Afrikaansche schild boven den schoorsteenmantel, dat met den achterkant tegen den muur hir% Achter dat omgedraaide schild waren vier strepen lichter gekleurd behang te zien in den vorm van een X. Daar hadden die spe ren natuurlijk gehangen. „Als ik ook maar een oogenblik twijfelde aan de krankzinnigheid van dien kerel", mopperde Brummer, „dan zou ik dien twij fel verliezen, door naar de meubels te kij ken. Alles staat schots en scheef. Daar is geen regelmaat in te vinden, meneer Queen." Ellery keek den huisdetective met on geveinsde bewondering aan. „Brummer, daar heb je met je vereelten vinger de wondeplek heel juist aangewe zen! Geen regelmaat. Geen verklaarbare reden! Precies! Kijk eens hier ouwe jon gen," vervolgde hij, heen en weer loopend, „vertel me nu eens, wat er in jouw oogen voor krankzinnigs in de plaatsing van die boekenkasten is." „Boekenkasten?" De huisdetectieve bekeek de kasten wei felend. Het waren eiken kasten, in verschil lende vakken afgedeeld. Het gekke ervan was, dat ze, tamelijk netjes met hun vlakke achterkanten naar voren, tegen de drie wan den der kamer stonden geschoven. „Nou dat ze met hun voorkanten tegen den muur aan staan, meneer!" „Wonderlijk goed opgemerkt, Brummerl" Ellery trok zijn wenkbrauwen samen, als wist hij er niet goed raad op. „En dat is ook het geval met die twee kasten, die naast de deur naar het kantoor staanhoewel ik tot mijn groote verwondering bemerk, dat de linnenkast tot voor de deur getrok ken is en een eindje de kamer is ingescho ven, zoodat er een scherpe hoek wordt ge vormd. En dat de rechterkast ook naar rechts is geschoven. Zoo! Enhoe denk je over het karpet?" „Omgedraaid, meneer!" Brummer was vuurrood geworden en hij vroeg norsch: „Waar wilt u toch heen?" „Hebt u er eenig idee van, mijnheer Nye?" vroeg Ellery langzaam. „Of van die omgekeerde schilderijen?" De directeur haalde zijn hoogopgemaakte schouders op. „Ik ben bang, dat ik voor zulk soort din gen niet al te geschikt ben, mijnheer Queen", zei hij met zoetsappige stem. „Ik kan feitelijk alleen maar denken aan het groote schandaalaan de beruchtheid de.... de...." „Hm! Kijk eens, Brummer, nu dit geble ken is een demonstratie te zijn, wil ik je de regels van het rhythme wel verklaren!" Hy haalde een sigaret uit zijn koker en stak die bedachtzaam aan. „Die boekenkasten zijn omgedraaid, zoodat ze achterstevoren staan; het karpet op den vloer is omgedraaid, zoo dat het ondersteboven ligt; de tafel, waar een la in zit, is omgedraaid, zoodat de voor kant naar den muur staat; de staande klok daar is achterstevoren tegen den muur ge zet; deze gemakkelijke stoelen staan met hun rug de kamer in met de zitting naar den muur; die leeslamp staat zoo, dat het licht tegen den muur valt, dus achterste voren; de groote lamp en die twee staande lampen zijn ondersteboven gezet en rusten dus op hun kapeen vrij gevaarlijke po sitie. Alles is achterstevoren achterste voren!" Hij blies een groote rookwolk naar den de tective toe. „Nou Brummer, knoop de eind jes nu eens aan elkaar, wat krijg je dan?" Brummer keek beduusd voor zich uit. „Rhythme, Brummer, rhythme! Wel een beetje cabaretachtig, maar toch rhythme! Er zit zoo'n eentonig rhythme in dit alles, dat ik er versteld over sta! Zie je niet, dat niet alleen de kleeren van dien armen man hem achterstevoren zijn aangetrokken, maar dat het meubilair en alles wat maar even in de kamer verplaatst kon worden, achterste voren gezet is?" De beide anderen keken hem verbluft aan. „Goeie help, mijnheer Queen, u hebt den spijker op den kop getikt!" riep Brummer eindelijk uit. „Nou, meneer Brummer", zei Ellery grim- mig, „hier is een rhythme te vinden, dat bekend zal blijven in de geschiedenis van het opsporen der misdaad, wanneer dit ge val tot een oplossing komtals dat ooit gebeurt!" IV. Inspecteur Queen, de vader van Ellery Queen, was een klein mannetje met grijze haren en vinnige vogeloogjes en een stijf grys snorretje boven den mond, die wel uit hoorn gesneden kon wezen. Zyn stem was schril en sloeg soms over van opwinding Hy gaf werktuigelijk en geleid door lang- TïlTf"* 2ijn 'nstructies en geduren- al den tyd, dat zyn beambten overal zoch- vingerafdrukken, de politiefoto- lnk d* Hlg WtS opnamen doen van het vertrek d. n m meUbÜair en het «^ee.e ertrek, de politiegeneeskundige dr. Proutv naast den doode knielde en de andere be- bÏÏ^war leiding van sergeant Velie verin namen en verdere gegevens en neer zien af, hoe iemand in vredeanaam van een gewonen Pohtie-bean.bte vt" arh ten kon, dat hy aannemelyke verklaringen zou vermogen te vinden voor de meer dan onwaarschijnlijke feiten in dit moordgeval. „Wat denk jij ervan jongen?" vroeg hij aan Ellery, onder al het rumoer, waarmee zyn mannen het vertrek vervulden. „Ik denk er nog niets van", antwoordde Ellery ongeduldig. Hy stond somber naar de asch van zijn sigaret te kijken en leunde tegen de vensterbank van het openstaande raam. „Neen, dat is ook niet juist! Ik denk een heeleboel dingen, maar de meeste zijn zoo ver gezocht, dat ik zelf aarzel om me daar naar te richten bij het onderzoek." Sergeant Velie trad op hen toe. „Dit is de uitslag", zei hij met zijn diepe grafstem, die toch verbaasd klonk. „Die di recteur Nye, de directeur, heeft, naar zijn zeggen, den doode nooit gezien. Geen van de bedienden of dienstmeisjes ook. Hij In- geerde niet in het Chancellor hotel, dat staat wel vast. Een van de liftjongens her innert zich, dat hij hem naar boven ge bracht heeft en die dikke oude dame daar, mrs. Shane, heeft hem op deze verdieping den weg gewezen naar het kantoor van me neer Kirke. Hij vroeg naar Kirkenaar Donald Kirke." n „Kirke ontvangt zooveel vreemdelingen zei Ellery peinzend. „Hy gebruikt deze twee vertrekken als een scort bijkantoor. Hij 's verzamelaar van kostbare steenen en P°st* zegels." „Ohzoo een?" haalde de inspecteui zijn neus op. „Hy is immers uitgever?" (Wordt vervolgd)' 1

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10