DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. }/rry> Duitschland verlengt den diensttijd. De strijd om Irun en Majorca. ■r, Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No 2">0 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 138e Jaargang Actieve diensttijd thans gebracht op 2 jaar. „Een maatregel tegen het Sovjet- imperialisme en zijn militaire dreiging". êêè^m De Spaansche revolutie Wat een ooggetuige over het bombardement van Irun vertelt. Kardinaal Vidal Y Barraguez is niet vermoord. De niet-inmenging. Het in beslag nemen van bui tenlandsche eigendommen. Zinovjef c.s. terechtgesteld. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 25 Augustus 1936 Hitier Rijkskanselier Hitier heeft de vol gende verordening betreffende den duur van de actieve dienstplicht bij de weer macht 24 Augustus 1936 onderteekend: Betreffende paragraaf 8 van de rijks- weerwet van 21 Mei 1935 bepaal ik, met opheffing van mijn verordening van 22 Mei 1935: De duur der actieve dienstplicht bij He drie af deelingen van de weermacht A wordt gelijkelijk vastgesteld op twee jaar. De rijksminister van oorlog en opper bevelhebber van de weermacht vaar digt de noodige uitvoerings- en over gangsbepalingen uit. Berchtesgaden, 24 Aug. 1936. w. g. ADOLF HITLER VON BLOMBERG". In verband met bovenstaande verordening publiceert de Nationaal Socialistische Kor- respondenz, de „N. S. K." een beschouwing, waarin deze maatregel gemotiveerd wordt met het bolsjewistische gevaar en de ge weldige strijdkrachten, waarover het bolsje wistische militarisme beschikt, o.m. schrij vende: „Tegenover het Sovjet-imperialisme en zijn militaire bedreiging zal het natio- naal-socialistische Duitschland als waker voor zijn eigen vrede en daarmede als be schermer van zijn cultuur die maatregelen nemen, die noodzakelijk zijn om de vrijheid en onafhankelijkheid der natie onder alle omstandigheden te waarborgen". „Duitschland treft voorzorgen". Een artikel in de Völkische Beo- bachter. De Völkische Beobachter schrijft in de editie van Dinsdag onder den titel „Duitschland treft voorzorgen". Aldus was het de laatste weken met ons ge steld. Wij stonden als voor een eiland, midden in de stormende zee. Wij zagen de voorbijtrekkende wolken, hoorden den donder der schuimende golven en het loeien van den storm en vaak heb ben wy vol zorgen op den dijk om ons heen gezien, den dijk, welke wij vast en sterk rond ons oprichtten, of hij wel zou standhouden en beschermen tegen den steeds stijgenden vloed van de ko mende tijden. Thans heeft de Führer gesproken en ieder- ®en moet thans zijn steentje bijdragen, in de eerste plaats de jongemannen van het volk. Thans zal de muur nog hooger en sterker borden, opdat wij ook in het veld, op den vrijen akker in rust ons werk kunnen ver richten, dat ons reeds thans de eerste vruch ten van een geweldigen arbeid oplevert. Wij beschermen den vrede van Duitsch- !and en daarmede den oogst van een gigan- tischen strijd voor de hergeboorte van ons volk en iedere spade en steek, iederen ha merslag doen wy in dank aan Adolf Hitier, die ons de kracht gaf het werk op te bou- Wen en te beschermen. Spanje heeft den wereld en niet in de laatste plaats Duitschland getoond, dat de bedreiging van den binnen- en den buitenlandschen vrede voor ons meer dan alleen een phrase of een gebaar is. Spanje en de eigen belevenis, toen nog sis >- A Generaal Von Blomberg. in eigen huis de huurlingen van Mos kou zich konden verheffen, hebben ons den geheelen bloedigen emst doen be speuren van die propagandistische woorden uit Moskou, welke zeiden:* Het roode leger heeft boven haar Rus sische basis de taak in de geheele wereld vaandeldrager der communistische we reldrevolutie te zijn. De Russische stap van 11 Augustus, welke feitelijk een verdubbeling van het langdienende Sovjetleger tot gevolg heeft, moet den krachten, die de doods vijanden van Duitschland zijn, niet de mogelijkheid geven, van buiten af toch nog datgene te bereiken, wat SA en SS eens met bloed en leven van binnen af onmogelijk hebben gemaakt. Duitschland is na de jongste beelden der geschiedenis niet bereid zich te laten over rompelen. Bijna alle Duitschland omringende landen hebben legers met meer dan éénjarigen dienstplicht. Duitschland past zich nu aan, waarbij er rekening mede moet worden gehouden, dat tot nu toe reeds groote deelen van het Duit- sche leger, zooals bijv. de marine en ver scheidene groepen specialisten, dienst tijden hadden van meer dan een jaar. De Duitsche stap geeft het geheele volk juist in deze dagen een gevoel van veilig heid en rust, aldus de Völkische Beobachter. Dit volk wil geen oorlog. Ieder buitenlan der,. die misschien tijdens de Olympische spelen gelegenheid heeft gehad ons in het hart te zien, weet, dat dit woord de zui verste waarheid is. Dit volk laat zich even wel na een lijdensweg zonder weerga thans niet meer, door geen enkele macht ter we reld, in de vrijheid en de eer van de nieuwe socialistische gemeenschap aantasten. Duitschland wil geen oorlog. Duitschland wil er zich tegen beschermen en daarom neemt het voorzorgen. De stap, dien wij doen, brengt, nieuwe offers en nieuwe moeite met zich mede. De toekomstige legereffectieven. De verlenging van den diensttijd van een tot twee jaar heeft ten gevolge, dat de effectieven van het permanente Duitsche leger op ongeveer een millioen worden gebracht. Op het oogenblik om vat het leger 600.000 man, waarvan de h^lft beroepssoldaten zijn, die een lang dienstverband hebben en de andere helft jonge recruten. De effectieven der tijdens de oorlogsjaren geboren lichtin gen zijn nog betrekkelijk aanzienlijk. De lichting 1914 omvat 598000 man, de lichting 1915 467000 man, lichting 1916 354000 en de lichting 1918, de zwakste, omvat toch nog 317000 man. Tijdens de laatste keuring bedroeg het aantal afgekeurden nog geen tien procent Duitschland is dus in staat om zelfs gedu rende de z.g. recrutenarme jaren 300.000 man onder de wapenen te roepen. Het ligt voor de hand, dat de gister voor Duitsch land genomen maatregel er de sterkste militaire mogendheid van het vasteland van maakt. De indruk te Parijs en Londen. Het bericht over de verlenging van de dienstplicht is eerst laat in de Fransche hoofdstad bekend geworden en heeft daar in diplomatieke kringen een diepen indruk gemaakt. Het is al zeer duidelijk, dat de voldoening, die des morgens nog gevoeld werd door het besluit van Duitschland on middellijk het Fransche niet-inmengings- voorstel betreffende Spanje van kracht te doen worden gisteravond een correctief van uitzonderlijken ernst heeft gekregen. Juist op grond van het belang der gebeur tenis hoedt men zich in gezaghebbende kringen er voor nog gisteravond een oor deel uit te spreken over het nieuwe Duit sche initiatief, welker consequenties in vollen omvang nauwkeurig zullen moeten worden bestudeerd. In Britsche politieke kringen heeft het bericht over de verlenging van diensttijd in Duitschland een zekere onrust gewekt en levendige verrassing gebaard, aangezien geen enkele «anwljziging uit officieele bron voorafgegaan is aan de mededeeling van gisteravond. Het is, gezien het late uur en het lakonieke karakter van het Duitsche communiqué, niet wel mogelijk gezagheb bend commentaar te verkrijgen. Over het algemeen echter geeft men uiting aan zekere ongerustheden door het feit, dat deze maatregel samenvalt met de ernstige ontwikkeling van den inter nationalen toestand op dit oogenblik. Men neigt ertoe deze maatregelen te beschou wen als een antwoord op de militaire maat regelen van Sovjet-Rusland, welke korte lings genomen zijn. De linksche en gema tigde kringen zien in de versterking van het Russische leger slechts een voorwendsel voor Duitschland om zijn doeleinden te be reiken, terwijl uiterst rechts integendeel van meening is, ''at, wanneer een zoodanig voorwendsel genoemd moet worden, het volkomen gerechtvaardigd is. De meening in Oostenrijk. Ofschoon de verlenging van den Duit- schen diensttijd tot op twee jaar reeds eeni- gen tijd verwacht werd, heeft zij hier toch veel opzien gebaard. In officieele kringen onthoudt men zich van elke verklaring en de bladen bepalen er zich toe het bericht zonder commentaar te publiceeren. Met onverminderde hevigheid duurt de strijd in Spanje voort Zooals ge woonlijk zijn de berichten van beide zijden weer zeer optimistisch en maken als geheel een vrij onbetrouwbaren in druk. Volgens een correspondent van Havas zouden er geruchten loopen, dat zich onder de inboorlingentroepen in de Spaansche zone van Marokko een ze kere ongerustheid zou doen gevoelen. Hierdoor zou de aanwerving van nieu we troepen onmogelijk zijn geworden, omdat de inboorlingen weigeren dienst te nemen. Van het noordelijk front. Een speciale correspondent van Havas meldt: tijdens een bezoek aan Irun hebben wij ons rekenschap kunnen geven van de uitwerking van de bombardementen der laatste dagen en vooral van dat hetwelk gistermorgen door vier opstandelingenvlieg tuigen op de stad is gericht De aangerichte schade is uiterst gering en er z\jn geen slachtoffers gevallen. Bij het station, dat een der voornaamste doelwitten der opstandelingen vormt beperkt de scha de zich tot tal van gebroken ruiten, markie zen en wagons. Een bom is nabij de herstellingswerk- plaats neergekomen, de muren dragen de sporen der scherven, maar in de werkplaats waar niets beschadigd werd, gaan de werk lieden gewoon voort met hun bezigheden. In de stad heerscht geenerlei drukte. Vrachtwagens met gewapende manschap pen en verschillende goederen rijden voor bij. Op de pleinen en in de straten spelen dt kinderen. Meer drukte heerschte bij het stadhuis, en het oude klooster Del Pilar, waarvan een kazerne is gemaakt. Bij het commissariaat van oorlog staan een aantal mannen, die dienst willen ne men. De organisatie is volkomen militair. Alle manschappen komen onder bevel van beroepsmilitairen te staan. Wij hebben een gesprek gehad met militiemanschappen, die dienst doen in den Sector Ventas en onder wien zich verscheidene vreemdelingen bevinden. Zij verklaren, dat de stellingen krach tig verdedigd worden door goed geoe fende mannen. De aflossing vindt regelmatig plaats en de ravitailleering is behoorlijk. De mannen blijken ervan overtuigd te zijn, de aanval der opstandelingen op Irun geen enkel kans van slagen heeft. Tijdens ons gesprek hoorden wjj de granaten van het fort Guadelupe over de stad gieren. Tegen half zes vanmiddag werd de kruiser „Canaria" gesignaleerd. Op de eerste schoten van het schip antwoord de het fort Guadelupe onmiddellijk, zoo- zich een artillerie-tweegevecht ontspon, dat tot zeven uur duurde. Verder heeft vanmiddag een regeerings- vliegtuig een door Carlisten bezet kampe ment in Alunda gebombardeerd. De strijd om Majorca. Kapitein Abyo, de officier, die het bevel voert over de regeeringstroepen, die den ->AUkvi r f, v***» JLO&OC '.«Ut» .-4OBJS l'ixiuw»] AUVOOUO' Jsaoifco£Ï?A t.. J ;v &UA.OA.LAIA.Q YMMKUQJTCOUtL/, dmjuabaV Llm aanval op Majorca hebben ondernomen, heeft een boodschap gezonden aan den Ca- talaanschen president, waarin hij mede deelt, dat de regeeringsstrljdkrachten met medewerking van de marine en de lucht vaart over de geheele linie op het eiland op- marcheeren. Verder wordt hier bekend, dat een vijftal regeeringsvliegtuigen een zwaar bombarde ment van Huesca ten uitvoer zouden hebben gelegd in den loop van gister. Mededeelingen van de regeering. De regeering geeft toe, dat het militaire vliegveld te Getafe, op een tiental mijlen van Madrid, door de opstandelingen is ge bombardeerd. Er werd echter weinig scha de aangericht. Volgens de regeering is de positie op het oogenblik als volgt: aan het Guadarrama-front is de positie voor de loya le troepen verbeterd. Te Guadelupe en in Estremadoera zijn de aanvallen der opstan delingen op de regeeringslinies afgeslagen. In Asturie zijn de opstandelingen tengevolge van de inneming der kazernes Simanca te Gyon, enkele dagen geleden, geheel gede moraliseerd, terwijl de val van Oviedo ieder oogenblik verwacht wordt. Aan het front van Saragossa is een ver kenningscolonne der opstandelingen vernie tigd, waarbij talrijke krijgsgevangenen wer den gemaakt en vier kanonnen, verscheidene machinegeweren, geweren en oorlogstuig zyn buit gemaakt. Voortdurend worden aan vallen ontketend tegen de stellingen der re bellen in Andalusie. Er wordt geen melding gemaakt van een Ujn, die bij de aanvallen op de opstandelingen gevolgd wordt. Gebrek aan levensmiddelen te Santander en Bilbao. ten bijzondere correspondent van de „Diario de Noticias" bericht uit Valladolid, dat te Bilbao en Santander een groot ge brek aan levensmiddelen heerscht. De roo de militie is begonnen te plunderen en een aantal rechtsche politici zijn vermoord. Te Bilbao werden drie en te Santander twee kerken vernield. De Portugeesche radioclub verklaart ver nomen te hebben, dat de opstandelingen in het Guadarramagebergte zich meester heb ben gemaakt van het plaatsje Belegrinos, nabij het Escurial. Spaansche bisschoppen in Italië. De aartsbisschop van Tarragon, kar- dinal Vidaly Barraguez, die volgens de Italiaansche pers zou zijn vermoord, be vindt zich in Italië. Hü is met behulp van de Italiaansche consulaire autoriteiten gevlucht Ook de bisschoppen van Tortosa en Carthagena bevinden zich in Italië. Verder zijn 52 Spaansche piersters naar Italië gevlucht, terwijl het aantal religieusen nog groo- ter is. Duitsche en Italiaansche vliegtuigen bij de rebellen. Verscheidene Duitsche Junkertoestel len en Italiaansche Savoia-Marchetti machines zijn bij Sevilla gezien door den Engelschman William Ross, die na een luchtreis over het opstandelingen- gebied, waartoe hij van de autoriteiten toestemming had gekregen, in Gibraltar is aangekomen. Ross zag tal van Duit sche instructeurs op het vliegveld van Sevilla. Volgens hem kan het niet missen, dat de opstandelingen in twee weken Toledo be reiken en over vyf weken Madrid. Hij gelooft niet, dat de opstandelingen minder vurig dan de regeeringstroepen tot den laatsten man willen vechten, wat er ook gebeurde. Ross verklaarde tenslotte nog, dat de militaire autoriteiten op het oogenblik allen vreemdelingen hun paspoorten ontne men, teneinde hen te dwingen de zone der rebellen te verlaten. Spaansch schip met onbekende be stemming uit Vera Cru* vertrokken. Het Spaansche stoomschip Magellanes is vertrokken zonder dat de kapitein de be stemming van zijn schip kent Men heeft hem een brief ter hand gesteld, welke hij pas op zee mag openen. De brief vermeldt den naam van de ha ven, waar 35.000 geweren, 10.000 bommen en eenige honderdduizenden patronen moe ten worden gelost. Het Russisch antwoord op het niet- inmengings- voorstel. De volkscommissaris van buitenlandsche zaken Litwinof en de Fransche zaakgelastig de in de Sovjet-Unie hebben op 23 Augus tus nota's uitgewisseld betreffende de te volgen lijn ten aanzien van den toestand in Spanje. Bij deze uitwisseling van nota's werden de volgende verplichtingen aan vaard: 1. een verbod van directen, indirecten of her-uitvoer, dan wel transito-handel van wapenen van iederen aard in de richting van Spanje, Spaansche bezittingen of Spaansch-Marokko. 2. Toepassing van het verbod op reeds ge sloten contracten. 3. Op de hoogte brengen van andere sta ten, die aan dit accoord deelnemen, betref fende alle maatregelen, die ondernomen worden om deze verplichtingen in de prac- tijk toe te passen. Bovengenoemde verplichtingen worden van kracht op het oogenblik, waarop behalve Frankrijk en Engeland ook Duitschland, Portugal en Italië zich bij deze verklaring aansluiten. Alleen ten behoeve veiligheid van den staat volle waarde wordt ver goed. De Spaansche regeering heeft thans een antwoord gezonden op het Amerikaansche protest tegen het in beslag nemen van Ame- rikaansch eigendom. Zij heeft in dit antwoord medegedeeld, dat zjj weliswaar besloten heeft noch roe rende, noch onroerende goederen van Span jaarden of buitenlanders aan te tasten, maar dat dit niet het geval zal zyn ingeval van force majeure, in het bijzonder niet, wanneer de veiligheid van den staat een in beslag nemen noodzakelijk maakt. De regeering zal in deze gevallen de volle waarde op grond van taxatie en zoo mogelijk in overleg met de eigenaars of hun wettige vertegenwoordigers vergoeden. Gratieverzoek afgewezen. Het presidium van het centraal exe cutief comité der Sovjet-Unie heeft, naar Tass meldt, het gratieverzoek van de gisteren ter dood veroordeelde con- tra-revolutionnairen afgewezen. De 16 veroordeelden zijn allen reeds terechtgesteld. Trotsky over het proces. Na de uitspraak in het proces te Moskou verklaarde Trotaky aan de pers o.a.: „Dit tweede proces inzake den moord op Kiroff, is gehouden omdat men in Russische poli tieke kringen de waarde van het vorige pro ces betwijfelde. Bovendien waren de ver moedens ernstig en de beklaagden beken den. Het proces is van werkelijk politiek be lang, als men het vonnis beschouwt tegen de oude bolsjewisten Zinovjef, Kamenef en anderen. De regeering achtte zich in het geheel niet gebonden door de belofte van de Gepeoe aan de beklaagden, dat hun leven zou worden gered als zy bekenden. De be slissing hing meer af van den indruk, welke op de wereld het doodvonnis zou maken.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1