Siad en OntyeuiMQ ^Rechtszaken ged,c,h,k omh" iBinnenhuid JlidschdfteK EGMOND AAN ZEE BERGEN Twee inbrekers voor de rechtbank. De moord te Leiden. Twaalf jaar tegen ver dachte geëischL y&a rxïïrv/tr, Tegen een fiets geloopen. de N Tr^ ^et zoontie van den heer N. hii pór s°harwoude plotseling, nadat w s een tijdje aan den kant van den fiot gestaan had, de straat op en tegen de j °P van den heer S. K. te Broek op angendijk, die juist kwam aanrijden. Dit wam zoo hard aan, dat de lantaarn van en heer K. finaal in stukken was en de jon gen een bloedende hoofdwond opliep. Dansen in „Vergulde Valk". Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat in de „Vergulde Valk" deze week ge danst wordt op Woensdag, Zaterdag- en Zondagavond. De muziek wordt verzorgd door de „All Star Melodians", die er zeker voor zullen zorgen, dat de feestvreugde zoo volledig mogelijk zal zijn. Diefstal van benzine. Zaterdagmorgen kwam een pension gast, die zijn auto op het gemeentelijk par keerterrein aan de Karei de Grootelaan had laten overnachten, tot de onaange name ontdekking, dat het benzinereservoir des nachts geledigd was, terwijl den vori- gen avond nog c.a. 15 Liter aanwezig was. Het mocht aan de politie, bij wie hiervan terstond aangifte werd gedaan, gelukken in dit geval klaarheid te brengen. Zekere J. G. G. alhier bleek meer van het geval af te weten en had des nachts het reservoir leeggepompt. De dader, die reeds eerder met de poli tie in aanraking was geweest, bekende het feit. Het ledige benzineblik en de slang, waarmede het misdrijf was gepleegd, wer den in beslag genomen en G. te Alkmaar in het Huis van Bewaring in voorarrest gesteld. Herijk. De herijk der maten en gewichten zal in deze gemeente plaats hebben op Maan dag 7 September van 10-12 en 13-16 uur en op Dinsdag 8 September van 9V2-12 en 13-15 H uur in het lokaal der openbare lagere school. Laat uw rijwielplaatje stempelen. Een nuttig en sympathiek streven. Reeds eenigen tijd is men in het bezit van rijwielbelastingplaatjes. Vele honderdduizenden fietsrijders heb ben zonder aanmaning of dwangbevel ditmaal hun belastingpenningen neerge teld. Trots op hun burgerzin, alsof zij op be lasting betalen prijs stellen, ziet men de fietsrijders met het metaal op de borst ge speld op onze wegen. Doch, hoogmoed komt voor den val! Groot is straks weer hét aantal van hen, die hun rijwielplaatje verloren hebben of aan wie het ontstolen is. Heeft men een dergelijk verlies geleden, dan is het vrijwel uitgesloten, dat men zijn plaatje terugkrijgt. Er bestaat echter gelegenheid, dat men zich voor 10 centen tegen de gevolgen van eventueel verlies verzekert. Velen in Nederland hebben reeds van deze unieke gelegenheid gebruik gemaakt door hun naam en adres in hun rijwielplaat je te laten ponsen. In den tijd van 20 Juli tot en met 15 Augustus hebben ruim 140.000 belastingbetalers hun rechten op het rijwiel plaatje met onuitwischbaar schrift vastge legd. In Bergen en misschien straks ook in Schoorl zal voor de fietsende bevolking en de vele toeristen gelegenheid bestaan hun plaatje voor één dubbeltje te laten stempe len. De Nederlandsche vereeniging arbeid voor onvolwaardigen (A.V.O.), heeft met de mo gelijkheid rekening gehouden, dat nog velen in Bergen en naaste omstreken het recht op hun plaatje onvervreemdbaar willen vast leggen. De stempelmachine, die de A.V.O. in Alkmaar geplaatst had en waar duizenden stempelingen zijn verricht, is heden naar Bergen overgebracht om daar haar nuttige en sympathieke taak tot en met Zaterdag voort te zetten. Het gemeentebestuur verleende zijn me dewerking door onmiddellijk toestemming te verleenen voor het plaatsen der ponsma chine bij het postkantoor. Dagelijks zal daar van 9 uur 's morgen tot 6 uur 's avonds ge stempeld worden. Een jong werkloos inwoner van Bergen heeft tot taak de aandacht van het publiek op deze gelegenheid te vestigen door het rondbrengen van folders, waarop men zijn naam en adres kan invullea De A.V.O. heeft in het eerste jaar, dat zij dit werk aangevat heeft, reeds een opmer kelijk succes mogen boeken. Van den minister van financiën ontving zij 100.000 rijwielplaatjes in consignatie, waardoor voorzoover de korte tijd dat toeliet de groote orders voor vele werk gevers afgewerkt konden worden, voordat met de stempeling voor het publiek werd aangevangen. De A.V.O. heeft dit werk met kracht ter hand genomen en allerwege sympathie mo gen ontmoeten. Vijftig voor zes jaar gehuurde stempel- machines werden in 37 plaatsen geplaatst. In elke plaats worden onvolwaardige ar beidskrachten, of bij ontstentenis hiervan, werkloozen aan den arbeid gezet. De verhuurster der machines ontvangt slechts rente en afschrijving en dat nog tot een bepaald maximum. De rest, 80 pCt. van de stempelkosten. komen ten goede aan degenen, die het werk verrichten. Reeds hebben 150 arbeidskrachten aan het stempelen medegewerkt, waarbij aan loon reeds meer dan 10.000 in drie weken tijds is verdiend. Een pracht werkverschaffing! De posterijen hebben de regeling getrof fen, door, indien een eerlijke vinder een gestempeld plaatje in een brievenbus werpt, dit plaatje door den besteller bij den eige naar voor vijf cents thuisbezorgt. En de oneerlijke vinder of dief zal zich wel tweemaal bedenken eer hij een gestem peld plaatje gebruikt of aan den man tracht ts brengen. Gaarne dringen wij er bij het publiek op aan, dat het zich zoowel uit eigenbelang als uit sympathie voor het doel der A.V.O. en der onder haar geplaatste onvolwaardigen, nog deze week zijn rijwielplaatje voor één dubbeltje laat stempelen. Allen naar het postkantoor te Bergen! POSTDUIF KOMEN AANVLIEGEN. Bij den heer C. de Wit te Koedijk is een postduif komen aanvliegen, gemerkt O 154 Holland 3532225 DISTRICTSARBEIDSBEURS, DOELENSTRAAT 30, TELEFOON 4395. De Directeur van bovengenoemd Bureau deelt mede, dat heden staan ingeschreven: Groep Bouwvakken: 1 bouwkundige, 2 opz. teekenaars, 1 waterbouwkundige, 4 glas in loodzetters, 2 glazenwasschers, 1 steenbikker, 1 steenhouwer, 3 stratenma kers, 1 stratenm.-opperman, 1 stuc.-opper- man, 1 betonemailleur, 9 betonwerkers, 39 opperlieden, 26 stucadoors, 48 metselaars, 18 voegers, 29 schilders, 110 grondwerkers, 88 timmerlieden. Groep Metaalindustrie: 2 autog. las- schers, 13 bankwerkers, 1 blikslager, 4 ca- rosseriebouwers, 1 constructiewerker, 9 electriciens, 2 instrumentmakers, 2 kernma kers, 2 ketelmakers, 8 klinkers, 11 loodgie ters, 2 lijnwerkers, 4 machinisten, 2 machineteekenaars, 8 metaaldraaiers, I metaalvijler, 2 metaalslijpers, 12 monteurs, 4 orgelmakers, 2 plaatwerkers, 3 rijwielherstellers, 1 rijwiellakker, 4 scheeps bouwers, 2 scheepstimmerlieden, 1 scheeps- werktuigkundige, 11 smeden, 11 stokers, 1 tandtechniker, 1 voorslaander, 3 vuurwer kers, 5 wagenmakers, 1 werktuigbouwkun dige, 10 ijzerwerkers, 1 zandbereider. Groep voedings- en genotmiddelen: 55 si garenmakers, 3 sigarensorteerders, 1 kis- tenplakker, 1 stripper, 4 tabakbewerkers, 6 slagers, 1 kok, 7 chocoladebewerkers, 1 suikerbakker, 1 off. choc. dragist, 22 bak kers, 2 bierbottelaars, 3 zuivelbereiders. Groep Verkeerswezen: 54 chauffeurs, 6 koetsiers, 4 motorschippers, 18 pakhuis knechts, 21 magazijnbedienden, 4 kellners, 3 loopknechten, 1 emballeur. Groep Houtbewerking: 22 meubelmakers, II stoffeerders, 8 mach. houtbewerkers, 2 kistenmakers, 1 borstelmaker, 1 beitser, 1 beeldhouwer, 1 kuiper. Groep Boek- en Steendrukkerijen: 6 let terzetters, 2 drukkers, 9 boekbinders. Groep Handel: 20 vertegenwoordigers, 2 winkelbedienden, 1 colporteur. Groep land- en tuinbouwbedrijven: 9 tuinlieden, 20 boerenarbeiders, 2 bloemis ten. Groep overige beroepen: 4 wasschers, 2 kleermakers, 1 rietwerker, 6 schoenmakers, 1 port. huisknecht, 1 verfbereider, 1 kalk brander, 2 huidenzouters, 1 klompenschilder, 1 onderwijzer, 1 cartonnagebewerker, 1 pa pierbewerker, 1 controleur, 5 incasseerders, 4 zakkenstoppers, 1 kapper, 2 administra teurs, 1 boekhouder, 1 secretarie-ambtenaar, 23 kantoorbedienden, 1 batikker, 35 trans port- en 255 losse arbeiders. Gedeeltelijk werkloos: Tabaksindustrie 7, metaalindustrie 14, overige beroepen 2. Jeugdige werkzoekenden beneden 18 jaar: 28. Vrouwelijk personeel: 4 kantoorbedien den, 2 verkoopsters, 1 kapster, 2 dienst boden, 2 werksters. Alkmaar, 22 Augustus 1936. De Directeur voornoemd, v. d. HEUVEL. INGEKOMEN PERSONEN. H. C. Tobin, N.I., ass. redacteur, Bierkade 11, van Londen. S. de Boer, geen, mon teur, Paternosterstraat 4a, van Leeuwarden. W. Jagtenberg, geen, kruideniersbedien de, K. van 't Veerstraat 9, van Enkhuizen. W. G. J. van der Meer, R.K., hoofd eener school, van Houtenkade 9 inw., van Ned.- Indië. J. A. G. Schaaf, R.K., echtg. van W. G. J. van der Meer, en kinderen, van Houtenkade 9 inw., van Velsen. S. Steen stra, N.H., dienstbode, Kennemerstraatweg 15, van Bergen (N.-H.) W. Schuddeboom, D.G., leeraar Ambachtsschool, en echtg., van der Lijnstraat 12, van Zaandam. J. P. H. Voskuijl, R.K., onderwijzeres, Laat 227, van Amsterdam. W. H. Clowting, G.K., boek houder, Lyceumstraat 59, van Rijswijk (Z.-H.) G. J. Prijkel, R.K., religieus onderwijzer, Nassaulaan 30, van Ouden bosch. F. J. Kemper, R.K., broeder-onder- wijzer, Nassaulaan 30, van Oudenbosch. K. P. Klimp, geen, onderwijzeres, M. Klimp, zonder beroep en H. Klimp, Roemer Vis- scherstraat 12, van Texel. J. A. Koop, R.K., ambtenaar Landbouwcrisisorganisatie, en echtgenoote en kinderen, Regulierslaan 24, van Haarlemmermeer. J. G. C. Steen- dijk, R.K., onderwijzer, Nassaulaan 30, van Rotterdam. M. M. Haak, R.K., echtg. van S. Broertjes, Corfstraat 3, van Delft. VERTROKKEN PERSONEN. A. van Lienen, N.H., besteller P. T. T., van Klein Nieuwland 9 naar Oudorp (N.-H.) H. A. Meijer, geen, inspecteur levensverz. mij., en echtgenoote en kinderen, van Rip- pingstraat 4 naar Amsterdam. C. J. van Dobben, geen, weduwe van W. G. van der Meer, zonder beroep, van Rippingstraat 4 naar Amsterdam. M. J. W. Dekker, geen, zonder beroep, van Rippingstraat 4 naar Amsterdam. W. E. de Haas, geen, zonder beroep, van Stuartstraat 41 naar Loosdrecht, Nieuwersluis. L. E. J. van Eekelen, R.K., onderwijzer, van Nassaulaan 30 naar Rotter dam. A. W. de Beer, R.K., broeder-onder wijzer, van Nassaulaan 30 naar Oudenbosch. M. W. Honkoop, N.H., zonder beroep, en echtgenoote, van Kruislaan 14 naar Heerde. N. Driesen, N.H., bouwkundig opzichter, en echtgenoote, R.K., van St. Annastraat 32a naar Medemblik. J. M. Koole, R.K., zon der beroep, van Stationsweg 58 inw., naar Middelburg. J. van der Velde, geen, zon der beroep, van Maclaine Pontstraat 5 naar Heukelum (Z.-H.) H. N. Borghstijn, N.H., zonder beroep, van Zuiderhoutlaan 17 naar Putten. H. Pokladek, R.K., slagersknecht. van Tuinstraat 30 naar Duitschland. E. H. Klaassens, N.H., reiziger, van Korte Ly ceumstraat 6 naar Amsterdam. P Vervaart, R.K., zonder beroep, van van er Meijstraat 13 naar Hoorn. G. J- F. Wame- link, R.K., zonder beroep, van Verdronken- oord 33 naar Loosdrecht, Nieuwersluis. P. A. M. Jacobse, R.K., zonder beroep, van Koorstraat 15 naar Hoorn. N. Wit e o G.K., weduwe van J. Broertjes, zonder be roep, van Lindenlaan 10 naar Westzaan. C. M. Alders, R.K., liefdezuster, van van Everdingenstraat 18 naar Amsterdam. G. T. Kortbeek, geen, zonder beroep en ech - genoote en kinderen, van Schermerweg naar 's-Gravenhage. J. C. Strikkers, geen, zonder beroep, en zoon, van Rippin8straa 33 naar Heiloo. E. J. J. Krans, R.K., broe der-onderwijzer, van Nassaulaan 30 naar Oudenbosch. H. A. C. Vester, geen, echt genoote van C. Schermer, zonder beroep, van v. Teijlingenstraat 4 naar Rotterdam. F. H. A. Spruijt, R.K., kappersbediende, van Lyceumstraat 87 naar Puttershoek (Z.-H.) J. J. B. de Lange, R.K., zonder beroep, van Voordam 1 naar Hoorn. C. van der Velde, N.H., kapper, van Boterstraat 11 n. Leeuwarden. B. Tjeertes, geen, echtge noote van W. Koole, zonder beroep, van Bleekerskade 85 naar Den Helder. E. van Baden, geen, echtgenoote van A. Ottema, zonder beroep, van De Ruyterstraat 41 naar Voorburg. W. L. Zeegers, N.H., echtge noote van D. Schaddenhorst, zonder beroep, van Dr. Schaepmanplein 3 naar Sittard. E. W. Raangs, R.K., echtgenoote van M. de Groot, zonder beroep, van Gashouderstraat 22 naar Schoorl, Schoorldam. C. van de Rovaart, N.H., rijksinstrumentmaker P. T. T., en echtgenoote en kinderen, van Westerweg 129 naar 's-Gravenhage. Bekentenis weer ingetrokken. De vacantiekamer der Arr. rechtbank te Amsterdam behandelde vandaag een straf zaak tegen twee personen, een 23-jarige metaalbewerker en een 42-jarigen koop man, die ervan worden verdacht op 3 Augus tus var. het vorige jaar te hebben ingebro ken in een woning in de Monnikenstraat te Amsterdam en 5.000 te hebben gestolen. De zaken worden afzonderlijk behandeld. Eerst staat de metaalbewerker terecht, hem is diefstal met braak, subs. medeplichtigheid ten laste gelegd. Pres.: En wat zegt U nu van die beschul diging? Ikzeg er niets van. Beteekent dat, dat U Uw bekentenis in trekt? informeert de president. Zoo is het inderdaad. Verdachte heeft zich bedacht. Die bekentenis was onder pressie afgelegd, die had niets te beteekenen. Pres.: En wie preste U er dan toe? Verd.: De rechercheur natuurlijk. Heel anders klinkt hef verhaal, dat de griffier dan voorleest. Daarin bekent verdachte volmondig. Hy was in Augustus van het vorige jaar in kennis gekomen met zekeren S. De nieuwe vriend had grootsche plannen. In de Monnikenstraat woonde zoo vertelde hij een familie, die gewend was veel geld in huis te hebben. De zaak moest goed voorbereid worden. Het tweetal huurde de tweede etage, ge legen boven die, waar ze wilden inbreken. Meestal waren de bewoners op Zaterdag avond afwezig en verdachte zou dan op de door hem gehuurde étage zooveel mogelijk lawaai maken. De bewoners van de derde verdieping zouden op deze wijze worden afgeleid en in dien tijd zou S. op de eerste étage zijn slag slaan. We hadden zoo had verd. voor den rechter-commissaris verder bekend de omgeving goed verkend. Ik had de tweede verdieping op een val- schen naam gehuurd en op Zaterdagavond 3 Augustus van het vorige jaar hebben we de buit binnengekregen. De man, dien we wilden bestelen, was uitgegaan, ik maakte langzaam lawaai en mijn vriend kwam een kwartiertje later met drie zakjes geld aandragen. Ik heb 570 gekregen. Pres.: Nu hebt u gehoord, wat u vroeger verklaard hebt. Dat is toch heel wat anders dan een ontkentenis. Verdachte houdt vol onschuldig te zijn: „Meneer, 't was allemaal fantasie van me. Ik had wat gehoord en ik fantaseerde er wat bij.. U moet rekenenik had geen eten en geen onderdak en dat heb ik nu tenminste wel. De bestolene, een 83-jarige man, wordt vervolgens gehoord. Toen hij op dien be wusten Zaterdagavond thuis kwam, was de heele woning doorzocht, deuren en kasten waren geforceerd, en al het geld ruim 5000 was gestolen. Hij had het geld reeds geruimen tyd in huis gehad, zoodat het zeer goed mogelijk was, dat verschillende menschen hiervan op de hoogte waren. Requisitoir, De officier van justitie, mr. de Blecourt, acht het bewijs geleverd. De man heeft aan vankelijk een volledige bekentenis afgelegd. Thans komt hy uit angst voor zijn mede verdachte hierop terug.. Spr. requireert tegen verdachte een ge vangenisstraf van anderhalf jaar. De verdediger mr. Sternheim, meent, dat verd. onmogelijk kan worden veroordeeld. Daar slechts zijn weer ingetrokken beken tenis tegen hem kan worden ingebracht. PI. dringt met klem op vrijspraak aan en vraagt verd.'s onmiddellijke invrijheidstel ling. De officier verzet zich tegen de inwilli ging vn het verzoek, dat dan ok na raad kamer wordt afgewezen. Dan wordt de zaak tegen den koopman behandeld. Ook hij ontkent. Tegen dezen verdachte, die van het begin af aan ontkende, wordt het huurcontract ter tafel gebracht. Dit zou door hem met een valschen naam zqa ftjiderteekend, Pres.: Hebt u dat geteekend, verdachte? Verdachte zegt, dat hij dat natuurlijk niet gedaan heeft, hij heeft immers met de heele affaire niets te maken. Dr Schrijver, de schriftdeskundige, denkt er anders over, deze valsche handteekening is zonder twijfel door verdachte geplaatst. Pres. (tot verd.): Nu, wat zegt u ervan? Meneer, ik heb er geen verstand van, maar deze keer zal meneer Schrijver zich beslist vergissen. De oude heer, die bij deze inbraak 5000 kwijt is geraakt, kan zich niet herinneren, dat hij aan verdachte de bovenwoning heeft verhuurd. In ieder geval noemde hij zich toen niet S. Ik geloof, dat hij een zonnebril droeg. Zijn verklaringen komen erop neer, dat hij verd. niet pertinent herkent. Wel was 't een dergelijk persoon. Het meisje van den eersten verdachte komt dan voor het hekje. Zij vertelt, dat zij met haar verloofde en verdachte enkele malen is uit geweest kort na 3 Augsutus van het vorige jaar. Er zijn autotochten ge maakt en er is vrij veel verteerd Mijn verloofde vertelde, dat hij een lot uit de loterij had getrokken. Een dochter van verdachte, die ook een autotocht mee had gemaakt, vertelt, dat haar vader weinig of geen geld bij zich had gehad. Aanvankelijk had de officier den eersten verdachte gedagvaard als getuige in de zaak tegen den koopman. Daar de eerste zijn be kentenis heeft ingetrokken, acht de officier het onjuist hem thans als getuige te hooren en hem aan meineed bloot te stellen. Het bewijsmateriaal is hierdoor wel sterk gedund, temeer daar de gescheiden echtge noote van verd. weigert verklaringen af te leggen. Requisitoir. De ofifcier van justitie, mr. de Blecourt, is echter van meening, dat ook in dit geval het bewijs is geleverd. Verd. is reeds herhaaldelijk veroordeeld. Mede in verband hiermede requireert spr. een gevangenisstraf van tweejaar. De vedediger mr. N. R. H. van Essen pleit op juridische gronden vrijspraak en ver zoekt verd.'s onmiddellijke invrijheidstel ling. Dit verzoek wijst de rechtbank af. Vonnis 8 September. Voor de vacantiekamer der Haagsche Recht bank, gepresideerd door mr. H. van Wagenin- gen, stond hedenochtend terecht de 25-jarige gewezen meesterknecht M. C. B. uit Leiden, thans gedetineerd, die in den avond van 14 April in de hal van het bioscoopthater „Luxor" aan den Stationsweg te Leiden, de 22-jarige fabrieksarbeidster Johanna Siera uit Zoeterwoude, uit wraak met een broodmes eenige steken in den rug toebracht, tengevolge waarvan het slachtoffer na korten tijd is over leden. B., die gehuwd was, had meermalen getracht het slachtoffer zijn liefde te verklaren, doch deze wees hem af en beklaagde zich ten slotte bij de directie, omdat zij door verdachte ont slagen was. In deze zaak waren door den officier van Justitie, mr. Cohen Tervaert, twaalf getuigen, waaronder de deskundigen dr. J. P. Hulst en dr. C. van Waalwijk van Doorn uit Leiden ge dagvaard. Het Openbaar Ministerie had primair moord, subsidiair opzettelijke mishandeling met doo- delijken afloop ten laste gelegd. Dr. Hulst verklaarde, dat van de twee toe gebrachte steken met het mes er een doodelijk is geweest. De andere deskundige, dr. van Waalwijk van Doorn, die de eerste hulp aan het slachtoffer verleende, verklaarde, dat het meisje tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is overleden. Een jeugdig fabrieksarbeidster, die in het gezelschap van het slachtoffer was, en met haar op dezelfde fabriek werkte, gaf, op de vragen van den president, eenige inlichtingen omtrent de verhouding, die er bestond tusschen den verdachte en eenige onder hem werkende meisjes. Getuige deelde o. m. mede, dat het slachtoffer haar had gezegd, dat B. iets tegen haar in het schild voerde. Op den bewusten avond ontmoette bij B. bij het bioscoop-thea ter, die daarop achter haar aankwam. Even later riep het meisje S. „hij vermoordt me", waarop getuige, zich omkeerend, zag, dat B. haar vriendin in den rug stak. Een boekhouder der fabriek verklaarde als getuige, dat eenigen tijd te voren een scène had plaats gevonden tusschen verdachte en het slachtoffer. De directie vond aanleiding om B. toen te ontslaan. Nadat nog eenige aan de fabriek werkende getuigen waren gehoord en de verklaringen van een tweetal niet verschenen getuigen, waaronder de directeur der fabriek, waren voorgelezen, werd de verdachte gehoord, die verklaarde, dat een 70-tal meisjes onder zijn toezicht werkte, en toegaf gedurende vier jaar een verhouding met het meisje S. te hebben gehad. Reeds vroeger had een scène op de af- deelmg plaats gehad. Verdachte verzette zich tegen het handhaven van het meisje en nam zelf ontslag. Hij had het voornemen naar Zuid- Afrika te vertrekken, doch hij werd hierin teleurgesteld. Hij weet al zijn ongeluk aan het slachtoffer en maakte plannen om zich te wreken. Dien avond ging hij de straat op, in de hoop het meisje te ontmoeten. Te voren had h.) een mes bij zich gestoken. Op den Stations- weg zag hij het meisje loopen en achtervolgde haar tot in de hal van het tehater, waar hij Ïchlo TI SUk'.iHii Heeft Iich *een reken" •chap gegeven van de gevolgen van zijn dood, Requisitoir. de?er2oeH TerTrt n°Cmde het feit een handel? HW rechtszaal morden be- nandeld. Hier is opzettelijk het leven van een jonge vrouw benomen. Spr. behandelde de voorgeschiedenis dezer zaak en de ver «ÏÏo,'r'r.he" VCrd"hte bleken k hV?? overwicht meer had Ge- komen kalm was en hy gaf by zijn verhoo toe op haar te hebben geloopen. Spr. kwalificeerde het feit als moord waarop de zwaarste straf staat. Rekening houdend met alle omstandighe den vorderde de officier wegens moord 12 jaar gevangenisstraf. Mr. Krijgsman, die den levensloop Van zijn cliënt naging, zeide o.m., dat de slechte verhouding tusschen verdachte en dien vrouw, oorzaak van verdachte's optreden tegenover de meisjes waren. B. kwam daar door in een moeilijke positie tegenover dè meisjes. Verdachte wilde uit de ellende ko men. Volgens pleiter had hij geen wraak plannen tegen het meisje, dat hy wel als oorzaak van zijn ongeluk beschouwde. Verdachte's geest was zoodanig overspan, nen, dat hij in zijn geestes-chaos het plan opvatte het meisje leed toe te brengen. Plei ter ontkende, dat B. het voornemen heeft gehad om het meisje te dooden. Hier is van geen moord, maar van het toebrengen van lichamelijk letsel sprake. B. is geen be roepsmisdadiger, maar het slachtoffer van een geestesoverspanning. Pleiter vroeg de uiterste clementie. De uitspraak werd daarop bepaald over 14 dagen. DOODELIJK ONGELUK IN DEN HAAG. Hedenochtend te ongeveer kwart over elf heeft op de Brouwersgracht te 's-Graven hage een doodelijk ongeluk plaats gehad. Op dat uur was zekere W. uit de Brandt- straat bezig op het dek van het perceel 29 een houten stellage aan te brengen. Door onbekende oorzaak is de man van deze stel- lage gevallen en kwam op straat terecht, waar men hem zwaar verminkt heeft opge nomen. De man bleek op slag dood te zyn en is door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan de Zuidwal vervoerd. De politie stelt een onderzoek in. EEN GOEDE BUIT. In den nacht van Zondag op Maandag zyn dieven door opensluiting binnengekomen in een perceel op de Prinsengracht by de Leidschegracht te Amsterdam. Zij hebben, na alles overhoop gehaald te hebben, meegenomen f 190 aan geld, een ring ter waarde van 1000, een dito van 150, een gouden broche, een sjaal van waarde en eenig kostbaar bont. DIEFSTALLEN IN AMSTERDAM. Bij de Amsterdamsche politie is aangifte gedaan dat uit een perceel in de Jan van Eyckstraat te Amsterdam geld en sieraden gestolen zyn ter waarde van ongeveer 900. Ook in een perceel in de Nic. Maesstraat is diefstal gepleegd. Er zyn daar een aantal sieraden gestolen, vermoedelijk door een man die daar eenige werkzaamheden heeft verricht MORPHINE IN BESLAG GENOMEN. Twee arrestaties in de Residentie. In het midden van de vorige week be reikten de Haagsche politie gegevens, die erop wezen, dat in Den Haag handel in ver- doovende middelen gedreven werd. Het spoor leidde naar een particulier huis in de Lekstraat, waar eenige rechercheurs Vry- dagsmiddags om 6 uur een inval deden, die de inbeslagneming van 480 ampullen mor- phine ten gevolge had. De waarde van de zen voorraad is nog niet bekend, aangezien het onderzoek, ingesteld door den Rijks dienst der Volksgezondheid, nog gaande is. Zaterdag j.L heeft de politie een tweetal arrestaties verricht. Nadat tegen beide ar restanten proces-verbaal was opgemaakt en een verhoor was afgenomen, zyn zy op vrye voeten gesteld. Hoewel geen van beiden een bekentenis heeft afgelegd, bestaat het vermoeden, dat deze heeren voor den verkoop aan een der de van den inbeslag genomen voorraad zou den zorg dragen. De leverantie zou den Vrydag, den dag, waarop de inval geschied de, hebben moeten plaats vinden. Het was de politie bekend, dat in deze smokkel- affaire nog een ander een rol heeft ge speeld. Of deze als leverancier of als kooper zou optreden is niet duidelijk geworden. Deze man heeft Zaterdag in zijn woning te Den Haag de hand aan zich zelf geslagen. Er zijn in deze zaak nog vele duistere punten. Het onderzoek duurt dan ook voort. „Op den uitkijk", maandblad voor het Chr. gezin. Het nieuwe nummer van dit tijdschrift blyft aan lezenswaardigheid by zyn voor gangers niet ten achter en ook de wijze waarop het geïllustreerd is, doet prettig aan. Van den inhoud het volgende: Drs. Kok opent met een bespreking van een volk over den monnik Savonarola, den profeet van Florence, in wien velen een voorlooper van de hervorming zien. Dr. J. Veldkamp veroordeelt in zijn opstel „Pagamistische factoren", het openen der Olympische Spe len met het vuur van Zeas; het is naar zijn meening heidensch. K. D. Koning schijft over baron von Münchhausen, naar aan leiding van het feit, dat het dit jaar ander halve eeuw geleden is, dat de bekend# Münchhausensche verhalen voor het eerst verschenen. Ds. Coolsma schrijft over Vondel's „Jephita". A. E. Schouten, chem. docts., herdenkt Fahrenheit, den uitvinder der kwikthermometers, overleden 10 Sept. 1736. In „Mannen van nu" wordt bespro ken Manuel Arana, de Spaansche politicus, die in de laatste jaren zulk een groote rol speelde in zijn land. Han Kamerling wijdt een beschouwing aan de Jeroen Bosch- tentoonstelling te Rotterdam. Ds. Boer- koel bespreekt Hitler's antwoord op de Britsche vragenlijst en de echo daarop in andere landen. Verder bevat dit nummer nog verschil lende andere artikelen over allerlei onder werpen, alsmede het vervolg van het feuil leton.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 8