DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Activiteit in het Noorden op komst? Ho 201 138e Jaargang De Spaansche revolutie Bombardement op Irun richtte weinig schade aan. bemiddelingspogingen. Sympathiebetooging in het Buffalo-stadion te Parijs. kabinetswijziging in lithauen? Wederom een zwendelbank ontdekt. Goede vangst van de Diemer politie. Een wereldconferentie van staatshoofden? Sovjet-Russisch vliegtuig neergestort. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telel. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C KRAK. Woensdag 28 Augustus 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Wederom is een dag voorbijgegaan zonder dat er op militair gebied veel is voorgevallen. De toestand schijnt in een impasse te rijn geraakt, althans voor het oogenblik. De regeering beweert, dat zij verscheidene overwinningen heeft behaald, maar de opstandelingen schijnen in de verschillende steden, waar zij nog steeds meester zijn, niet meer geneigd tot wijken dan zij ver scheidene weken geleden reeds waren. Behalve het feit, dat er schaarschte aan levensmiddelen heerscht, kan gezegd worden, dat de toestand in Madrid kalm is. In de straten spelen de knapen soldaatje en de meisjes, verkleed als verpleegsters, collecteeren voor de hos pitalen. Sinds Zaterdag j.L fungeert een speciaal gerechtshof, samengesteld uit vertegenwoordigers van de verschillen de organisaties van het volksfront. Het is ingesteld voor de behandeling van zaken tegen officieren en anderen, die van muiterij worden beschuldigd. Er hebben reeds vier executies plaats ge had en talrijke veroordeelingen tot ge vangenisstraf z\jn uitgesproken. Van regeeringszijde verluidt, dat in de laatste twee of drie dagen talrijke „Moorsche regulares" naar de regeering zijn overgeloopen, omdat zij slecht be taald en gevoed werden. De strijd in het Noorden. Uit gezaghebbende bron verluidt, dat 700 man van den Tercio in de omgeving van Oyarzun zijn aangekomen, waar zij tezamen met de opstandige militie een aanval op groote schaal voorbereiden op Irun en San Sebastian. De carlisten en fascisten worden ge-encadreerd door talrijke priesters. Zelfs wordt nauwkeurig medegedeeld, dat er een priester voor elke vijftig man is in de streek van Burgos. Aan den kant der regeeringsstrqdkrach- ten is alles gereed voor het bieden van weerstand. Kleine posten met automatische wapenen zijn ingericht en patrouilles zor gen voor een voortdurende verbinding. De eerste linies liggen verschanst achter prik keldraadversperringen, terwijl speciale sec ties gereed staan om tusschenbeide te komen. Verder wordt gemeld, dat <je artil lerie van de forten Guadelupe, San Marcos en San Martial dagelijks hun demoralisee- rend vuur op de opstandelingen doen neer komen, vooral Oyarzun als doelwit kiezen de. De regeeringstroepen zijn optimistisch. Te San Sebastian heerscht volkomen rust. Vernomen wordt, dat bij het bombardement van Irun twee anarcho-syndicalisten licht gewond zijn. Onder de overige anarcho- •yndicalisten heerscht eenige opwinding. Drie regeeringsvliegtuigen, die uit San tander vertrokken waren, hebben gister avond de stellingen der opstandelingen aan het front van Guipuzcoa gebombardeerd. Communiqué van de nationalisten. De leiding van de nationalisten te Burgos beeft het volgende officieele communiqué gepubliceerd: „Aan het Somosierra-front hebben onze troepen geopereerd in samenwerking met de luchtmacht te Cerre Noel Nevero, dat de vallei van Ozoya domineert. We hebben be langrijke stellingen bezet, waardoor wij de positie van onze troepen op den rechtervleu gel aanzienlijk verbeterden, zoodat zij de basis zullen vormen voor de komende ope raties. De vijand bood eenigen tegenstand, doch moest het veld ruimen met achterla ting van acht dooden en materiaal. De luchtmacht is verder actief geworden en beeft verkenningen uitgevoerd en bommen geworpen aan het Somosierrafront, in Asturië en Arragon. Een troep, gecommandeerd door twee commandanten, drie andere officieren en drie onder-officieren, hebben de regeerings troepen verlaten en voegden zich bq de Eudarra-colonne te Alto de Leon Verder wordt medegedeeld, dat een op standeling uit San Sebastian heeft kunnen ontsnappen. Hij deelde mede, dat een typhus-epedemie in de stad is uitgebroken. Het radiostation van Burgos word ve «terkt. De golflengte blijft 240 meter, doch de energie wordt opgevoerd tot het tien voudige van de huidige sterkte, zoodat de ïender even sterk wordt al« Madrid. De verdediging van het Alcazar. In zqn uitzending van 13.15 uur legde de zender even sterk wordt als die te Madrid, „prachtige gedrag" van de cadetten en in- fanterie-officieren te Toledo, die sinds een maand, geholpen door enkele burgers, in het Alcazar weerstand bieden aan de regee- ringsmilitie. De uit Cordoba optrekkende zuidelijke colonnes verhaasten hun op- marsch om deze „heldhaftige verdedigers van het Spaansche vaderland" te bevrijden. Voorts werd nog medegedeeld, dat een decreet is uitgevaardigd voor de verbete ring van het uiterlijk van Sevilla. Het bombardement van Irun Een vertegenwoordiger van Havas is een uur na het bombardement van Irun door de nationalisten, de stad binnengerukt. De volksfronters, die op wacht stonden, ver klaarden hem, dat de schade niet aanzien lijk was. hoewel drie bommen op de stad vielen. Een ontplofte nabij buis. waarin verscheidene families wonen, een muurtje werd vernield en een nabijgelegen huts licht beschadigd. De tweede bom viel in een tuin, de derde in het veld bqiten de stad. Slechts een vrouw werd ernstig gewond, een aantal andere personen werd licht ge kwetst. Ook het bombardement van Maandag heeft geringe schade aangericht en eischte niet, zooals van sommige zijden verluidde, een honderdtal dooden. Poging tot bemi<Meli»g"fif^5pan3e? Officieel wordt vernomen, dat de Euro- peesche en Zuid-Amerikaansche ambassa des, welke op het oogenblik te Hendaye ge vestigd zijn, pogingen doen het lijden van den burgeroorlog in Spanje te verzachten. Het schijnt, dat de ambassadeurs een plan hebben opgesteld, dat door de betrokken regeeringen zal worden bestudeerd. De voornaamste rol hierin speelt de ambassa deur van Argentinië, Mansilla. Naar vernomen wordt is hier geen sprake van bemiddeling tusschen de partijen, doch alleen tot hulp aan de krijgsgevangenen en andere door den oorlog getroffenen. Regeeringsvliegtuig in Portugal geland en in beslag genomen. Uit Portalegere wordt gemeld, dat Maan dagavond een Spaansch regeeringsvliegtuig, komende van het vliegveld Getafe bij Ma drid en bemand met twee officieren, nabij Valle de Bexiga is geland. De officieren verklaarden, dat zij naar de opstandelingen hadden willen vliegen, maar uit den koers waren geraakt en door gebrek aan brand stof op Portugeesch gebied hadden moeten landen. Het vliegtuig is door de Portugee- sche autoriteiten in beslag genomen. Met de Spaansche arbeidersklasse. Een geweldige menschen.nenigte was gisteravond opgekomen in het Buffalo- stadion te Parijs, waar de partijen der lin kerzijde een sympathiebetooging met de Spaansche republikeinen hadden georgani seerd. Het stadion was versierd en werd met zoeklichten hel verlicht. Spandoeken vermeldden opschriften zoo als: „Voor het republikeinsche Spanje en voor de veiligheid van Frankrijk". De president der radicale partij, Kayser, noemde een overwinning van het fascisme in Spanje een gevaar. „Wij moeten ons waakzaam betoonen". aldus spreker, „en ons ervan verzekeren, dat de neutraliteitsclausules door de fascis tische staten worden geëerbiedigd en wan neer deze in hun verplichtingen zouden tekortschieten, zou onze regeering haar vrijheid van handelen terugkrijgen". Zyronski, de vertegenwoordiger der socia listische partij, verklaarde: „Wq moeten actief genoeg zijn, opdat de geheele druk van de arbeidersmassa's op onze regeering tot resultaat hebben dat de geheele ravi tailleering voor de Spaansche opstandelin gen wordt tegengegaan en ook om de volle dige vrijheid van zaken doen met de recht matige en wettige regeering van Spanje wordt veroordeeld, opdat deze zich in Frankrijk van wapenen en munitie kunnen voorzien". Namens de communistische partij sprak Thores, die verklaarde, dat niet slechts sprake is van sympathie en solidariteit, maar van de belangen en de toekomst van Frankrijk. Thores besloot met te zeggen, dat Frank rijk vastberaden en eensgezind moet zqn tegenover de zoekers naar oorlogsavonturen. Zware straffen tot handhaven van de niet-inmenging in Spanje. De Zwitsersche regeering heeft gisteren besloten zware straffen toe te passen op hen die zich, niettegenstaande het verbod, toch mengen in de Spaansche kwestie. Zq, die zich gereed maken naar Spanje te vertrek ken of een van beide partijen in Spanje steunen door geldinzamelingen, kunnen ge straft worden met n gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden en 10.000 franc boete, terwijl de eventueel ingezamelde gelden verbeurd worden verklaard. Wapenembargo ook door Ierschen Vrijstaat afgekondigd. De regeering van den Ierschen Vrijstaat heeft den uitvoer van wapenen naar Spanje verboden. Spaansch journalist te St. Nazaire gearresteerd. De Spaansche journalist de Olinedo, die er van verdacht werd den Spaanschen op standelingen gunstig gezind te zqn, werd vastgehouden aan boord van het s.s. „Cris- tobal Colon" door de scheepscommissie. Gistermiddag is de man er op een gegeven oogenblik in geslaagd aan de waakzaamheid van zqn bewaken te ontsnappen en te vluchten. Hij werd achterna gezeten door leden van de equipage, waarop hij een revolver trok en eenige schoten in de lucht loste. De politie heeft hem toen gearres teerd en proces-verbaal opgemaakt wegens het dragen van verboden wapenen. Het volk tal zijn regiem kunnen kieten, aldus Cabanellas. Generaal Cabanelias, het hoofd der natio nale regeering. heeft een bezoek gebracht aan Sevilla en aldaar in een interview ver klaard, dat de dictatuur gevolgd zal worden door een vrijelijk gekozen regiem ten aan zien van de autonomie van Catalonië, zeide Cabanellas: Cabanellas. „Ik ben niet voor provinciale autonomie, daar Catalonië zulk een slecht gebruik van zqn autonomie heeft gemaakt, doch ik ben wel voor decentralisatie van het bestuur over bepaalde provincies, waarbij echter het oppergezag in handen der centrale regeering moet blijven". Radiorede van Queipo de Llano. In zqn gisteravond via radio-Sevilla ge houden rede deelde generaaT Queipo de Llano mede, dat de zuiveringsactie in het mqnengebied van Rio Tinto, dat, zooals men weet, geheel in de macht der commu nisten en anarchisten was, goede vorderin gen maakt. Op enkele uitzonderingen na bevinden zich thans alle mqnwerkersdor- pen in het bezit der nationalisten. Van het Guardarra-front meldde de gene raal, dat generaal Mola de waterleidingen naar Madrid beheerscht. Hij wilde echter met het oog op de burgerbevolking van de Spaansche hoofdstad den watertoevoer niet afsnqden, want aan barbaarschheden wil het nationale leger zich niet schuldig ma ken. Overigens zqn gisteren aan het Gua- darra-front twee commandanten van de Guardia Civil met hun troepen naar de nationalisten overgeloopen. Voorts deelde de Llano mede, dat bqna 600 officieren van de marine-basis Carta- gena die tegen de linkschen in opstand waren gekomen, met steenen om den hals iri zee geworpen waren. De generaal bevestigde daarop het bom bardement van Cadix door vliegtuigen der regeering te Madrid, waarbij drie kinderen waren gedood. Ook Granada was gisteren opnieuw door vliegtuigen der regeering ge bombardeerd. De daar aangerichte schade was echter gering. In Asturië hebben de nationalisten de plaats Cangas de Tineo bezet en de volks fronttroepen op de vlucht gejaagd. In politieke kringen wordt druk gespro ken over een kabinetswijziging in verband met de a.s. opening van het nieuwe parle ment. Men verwacht, dat generaal Ciaplikas, de minister van Buitenlandsche Zaken ad interim en de gouverneur van Memel, Kur- kansas, zullen aftreden. Laatstgenoemde zou dan benoemd worden tot voorzitter van het parlement. Een radiozanger, die hel oude liedje zingh Van liegen en bedriegen", (Van onzen specialen verslaggever) Na eenige weken speuren is de Die mer politie er in geslaagd, de hand te leggen op den 28-jarigen J. M. wonende te Hilversum, verdacht van oplichting. Zijn aanhouding was gevraagd door den burgemeester van Diemen, mr. A. J. de Wolff, op grond van verschillende bij zonderheden, welke den laatsten tijd betreffende M.'s handelingen bij de poli tie bekend waren geworden. Het eerste licht, dat in deze uitgebreide zaak ontstoken werd, verschafte een inwo ner van Diemen, de heer X., die voor zqn zoon een zaak wilde overnemen en daarvoor een bedrag van 500 wilde opnemen. Deze Diemenaar had een advertentie gelezen, waarin de „Nederlandsche Crediet- en Geld- verschaffingsbank" gelden „voor alle doel einden" beschikbaar had. Het klonk verlei delijk genoeg en toen X. er op schreef en vernam, dat het bedrag tot 500 zelfs ver strekt werd zonder borgen, werd het aanbod nóg verleidelijker. De heer X. begaf zich naar het, in de advertentie genoemde kan toor-adres, n.1. Lomanstraat 25, Amsterdam, en vernam aldaar, dat eerst informaties moest worden ingewonnen. Het was al bijzonder slim aangelegd van dengene .die de advertenties had geplaatst, om niet te doen wat andere exploitanten van dergelijke „banken" plegen te doen, n.L direct al een zeker bedrag te vragen voor het nemen van informaties. Dit wekte be grijpelijkerwijze eAiig vertrouwen bij den geldnemer. Wij behoeven wel niet te zeg gen, dat er nooit eenige informatie genomen werd, maar dit kwam de heer X. niet te weten (tenminste toen nog niet), want kor ten tijd daarna verscheen degene, die zit ting had gehouden op het kantoor in de Lomanstraat, bij den heer X. aan diens wo ning te Diemen en presenteerde een kwi tantie van 5 voor informatiekosten. Deze kwitantie was onderteekend met den naam J. Muller, zoodat X meende met een zeke ren Muller te doen te hebben. Eerst later zou blijken, dat geen Muller, maar een Mos sel degene was, die de gelden incasseerde. Eenige dagen gingen voorbij en X. hoor de niets meer van het geval, maar toen kwam per post een briefje, waarin bericht werd, dat de informaties op X. buitenge woon goed waren en dat een bedrag van 500, zonder borgen, toegestaan was. Zoo wel dit briefje, dat op een blocnote-papiertje geschreven was, als de kwitantie van 5 voor de informatiekosten, droegen geen en kelen firmanaam, en maakten een hoogst slordigen indruk. Het mag wel verwonder lijk heeten, dat de wijze, waarop de „Neder landsche Crediet- en Geldverschaffings- bank" haar correspondentie verzorgde, niet argwaan wekte bq X. Integendeel, hq ge loofde zoozeer, dat het bedrag van 500 hem zou worden uitgekeerd, dat hij tot een tweede offer bereid was. Eenige dagen, nadat het bovenvermelde briefje ontvangen was, verscheen n.1. weder om de z.g. Muller bij X. aan huis, om hem mede te deelen, dat het aangevraagde cre diet tusschen 1 en 10 Augustus zou worden verstrekt. Alvorens hiertoe echter kon wor den overgegaan, moest X. een door Muller aangeboden kwitantie van i 25 voldoen, welk geld de kosten moest dekken van het „openen van een rekening-courant". En wederom was X. goedgeloovig genoeg, het bedrag van 25 te betalen, waartegenover weer eenzelfde onbenullige kwitantie werd afgegeven, als voor de informatiekosten. Een en ander geschiedde in de eerste helft van Juli. Klaarblijkelijk had M. de zaakjes zoo geregeld, dat hq nog voldoende „geval len" kon behandelen, alvorens de fatale ter mijn van de eerste week in Augustus zou naderen, wanneer natuurlijk de geldop nemers zouden komen opdagen. Inderdaad geschiedde dit dan ook, en toen de verschil lende gegadigden zich tusschen 1 en 10 Augustus aan het kantoor Lomanstraat 25 vervoegden, bleek de vogel gevlogen. Nu wendde X. te Diemen zich tot de poli' tie aldaar en deze stelde een uitgebreid on derzoek in. Allereerst was door M. steeds tegen degenen die geld wilden opnemen verzekerd, dat het hoofdkantoor van de illustere „Nederlandsche Crediet- en Geld verschaffingsbank" eigenlijk te Amersfoort gevestigd was; het kantoor in de Loman straat zou maar een bijkantoor zqn. Toen dan ook de politie in Amersfoort een onder zoek instelde, bleek het, dat inderdaad ook in die gemeente op dezelfde wijze geope reerd was, en wel door een Belg, genaamd Baschirini, die inmiddels reeds in het Huis van Bewaring te Utrecht voor soortge lijke praktijken werd ingesloten. Muller bleek Mossel te zijn, Daar da Diemer politie niet anders wist Een idee van Roosevelt De „New York Times" meldt, dat Roose velt voornemens zou zijn om, indien hij in November wordt herkozen, een wereld- vredesconferentie bijeen te roepen, waarvoor koning Edward, Stal in, Hitier, Mussolini en Lebrun zouden worden uitgenoo- digd. Ook zouden vertegenwoordigers van Japan, China en eenige andere landen worden uit- genoodigd. Dit nieuwe denk beeld heeft Roose velt, naar men ge- Roosevelt looft, informeel tegenover eenige intieme vrienden geop perd, waarbij hq er echter op zou hebben gewezen, dat een dergelijke conferentie niet tot definitieve resultaten zou kunnen komen. Elf inzittenden gedood. In Noord-Siberië, in het gebied van de Jenissei, is een Sovjet-Russisch vliegtuig met elf personen aan boord door tot nu toe onopgehelderde oorzaak neergestort en verpletterd. De inzittenden kwamen allen om het leven. afgaande op de kwitantie, verstrekt aan X. te Diemen of zij had met iemand te doen die Muller heette, leverde het onderzoek in den beginne groote moeilijkheden op. Dank zij den speurzin van de Diemer politie, en de ondervonden medewerking van de Am- sterdamsche recherche, slaagde men er in. vast te stellen, dat de persoon, die zich aan de bovenvermelde feiten schuldig had ge maakt, zijn moest de 28-jarige Jac. Mossel, wonende Kamerlingh Onnnesweg te Hilver sum, die de functie van refreinzanger ver vult thans moeten wq zeggen: „vervulde" bij een der omroepvereenigingen. (Om mis verstand te voorkomen, wijzen wij er op, dat hier niet bedoeld wordt de heer Mossel, leider van het Avro-dansorkest. Red. A.C.) De man had een salaris van 55 per week, maar trachtte in de uren, waarin hij niet in het orkest behoefde mede te werken, op minder geoorloofde wijze zqn inkomen te vergrooten. Aan het einde der vorige week werd M. door de Hilversumsche politie nadat bur gemeester mr. A. J. de Wolff van Diemen een bevel tot aanhouding geteekend had aan gehouden en hem werd een uitvoerig ver hoor afgenomen. De man slaagde er toen in, het te doen voorkomen, alsof hq slechts in dienst was geweest van den eerder ge arresteerden B. te Amersfoort, en hij wist zóó een schijn van onschuld aan te nemen, dat de Hilversumsche politie nog niet tot zijn arrestatie overging. Haar collega te Diemen liet echter niet los en nadat in het begin dezer week op het politiebureau in laatstgenoemde ge meente M. aan een langdurig verhoor onderworpen was, kwam vast te staan, dat de handelingen van M. in elk geval als een strafbaar feit moesten worden aangemerkt. Hij werd voorloopig over gebracht naar de marechaussee-kazerne aan de Kruislaan te Amsterdam, waar hq voorloopig werd ingesloten. Dinsdag is M. voor den substituut-officier van justitie mr. J. W. Bosch te Amsterdam geleid, die, na hem verhoord te hebben, in arrest liet stellen. Geblektn is nog, dat de Nederlandsche Crediet- en Geld verschaffingsbank, welke zoo korten tijd aan de Lomanstraat geves tigd was, dezelfde zwendelaffaire was als de Hollandsche Crediet- en Geld verschaffings bank, welke eerder haar kantoor gevestigd had Ceintuurbaan 254. Zoodra n.1. de ter mijn weer naderde, waarop de in uitzicht gestelde gelden aan de credietnemers moes ten worden uitbetaald, werd het kantoor adres veranderd. Tijdens de jongste verhooren, heeft M. nog getracht den indruk te wekken, alsof de Amersfoortsche politie wel bereid zou zqn, te verklaren dat hij onschuldig was. Een inmiddels ingesteld onderzoek heeft echtei reeds aan het licht gebracht, dat dit berutr op genoemde politie allerminst opging. Wol heeft eenigen tijd geleden de politie te Amersfoort M. gewaarschuwd voor de han delingen van den later gearresteerden B. aïdaar, doch inplaats van zqn voordeel met die waarschuwingen te doen, heeft m.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1