D Qemeettiecaden 'fcooinciaat 'Hieuw* feuilleton E CHINEESCHE POSTZEGEL WINKEL WIERINGEN BERGEN Donderdag gemeenteraad. Uit het Engelsch door HERMAN ANTONSEN. NOORDSCHARWOUDE De raad dezer gemeente vergaderde Vrij dagmiddag te twee uur in het raadhuis. De heeren Engel en Raven hadden bericht van Verhindering gezonden. Diverse ingekomen stukken en verslagen ■werden voor kennisgeving aangenomen. Door A. Spaans te Lutjewinkel, werd ver zocht om ontheffing van zijn aanslag school 1935/36. B. en W. stelden voor hierop afwijzend te beschikken, daar de reclame te laat is ingekomen en de grondslag waarnaar zijn aanslag is opgelegd, niet is de inkom stenbelasting 1935/1936. Aldus besloten. Aangeboden werd de gemeenterekening 1935. De ontvangsten hebben bedragen f 105.673.41, de uitgaven 113.877.05, zoodat het nadeelig saldo van den gewonen dienst 8203.64 bedraagt. De kapitaaldienst sluit op 32.000 in ontvangsten en 31.850 in uitgaven. Voordeelig saldo 150. Volgde de vaststelling van diverse pen sioengrondslagen. Aan de orde was een verzoek van de afd. Schagen van den Ned. Bond van Koffie- houders enz. om verlaging van personeele belasting naar de grondslagen huurwaarde en biljarts. B. en W. stelden voor op het eerste ge deelte afwijzend te beschikken, omdat het nog maar kort geleden is, dat deze ver hoogd moest worden door de toegestane re ductie van 2/3 terug te brengen tot 1/3. Aldus besloten. Verder werd gevraagd, de belasting op biljarts te doen verdwijnen, of althans de grondslag zoodanig te doen verminderen, dat het niet al te bezwaarlijk is voor den café-houder. B. en W. stelden voor den grondslag bil jarten te verlagen van 20.op ƒ10. per biljart. Aangenomen. Voor de kanalisatie. Vervolgens werd behandeld een voorstel tot ruiling van eigendommen tusschen de provincie Noordholland en de gemeente Winkel, ten behoeve van het kanaal Oud karspelKolhorn. Naar aanleiding van ver schillende onderhandelingen met den Pro vincialen Waterstaat stelden B. en W. voor over te gaan tot ruiling van eenige eigen dommen der gemeente. Op ongeveer 100 M. van de boerderij van den heer C. Stipriaan zal een vaste brug worden aangelegd met opritten, waarna het onderhoud van een ge deelte van den weg in Lutjewinkel zuid zijde, ter lengte van ongeveer 500 M., niet meer ten laste van de gemeente Winkel zal komen. Deze opritten zullen met de uitslui tende weggedeelten twee jaar na de vol tooiing opnieuw onder profiel worden ge bracht, van een gesloten wegdek worden voorzien ter breedte van minstens 4.50 M. Vanaf dat tijdstip worden de opritten aan de gemeente, om niet, overgedragen, welke zich dan zal belasten met het onderhoud. Er zal een weg aansluitende aan den Noordelijken oprit worden gelegd, welke ook aan de gemeente in beheer en onder houd wordt gegeven tegen een jaarlijksche vergoeding. Deze weg is voor toegang naar verschillende landerijen. Op ongeveer 100 M. ten noorden van de kruising van het kanaal KolhornOud karspel met derf Scheidersweg zal een vaste brug worden gelegd, waarna het onderhoud van 450 M. van den Scheidersweg niet meer ten laste der gemeente zal zijn. De weg- breedte zal hier zijn ten deele 2.50 M. en ten deele 3.50 M. Hiervoor worden door de gemeente Win kel afgestaan diverse perceelen, weg en kade, terwijl de gemeente van de provincie krijgt den ondergrond der opritten van de bruggen, met bijbetaling door de provincie van 1980. Ten aanzien van de kosten der verlegging van het gasbuizennet werd door den heer Dekker geïnformeerd naar de betreffende zinsnede in den brief, welke hierna werd voorgelezen. De heer Brugman merkte nog op, dat men alle moeite had gedaan om ook de kosten van de verplaatsing van het net der radio-centrale door de provincie te doen betalen, doch dit is niet gelukt. Wel heeft men alle medewerking toegezegd. Hierna wordt het voorstel aangenomen. Gevraagd werd nog, of er een noodbrug zou komen als de brug wordt aangelegd. Of moet men gedurende dien tijd omrijden? Geen der raadsleden noch de voor zitter wist dit. Er zal naar worden gevraagd. Besloten werd de veldwachtersverorde ning te wijzigen in verband met de invoe- rin van het capitulantenstelsel. Op voorstel van B. en W. zal ontheffing worden ge vraagd van de bepalingen van de capitU' lantenwet. Van Ged. Staten was de gemeentebegroo- ting terug ontvangen met eenige opmerkin gen, meest van administratieven aard. De raad vereenigde zich met de aan te brengen wijzigingen. Hierna ging de raad in comité ter bespre king van de voorstellen tot het aangaan van geldleeningen ten behoeve van de gemeen schappelijke gasfabriek der gemeenten Win kel en N. Niedorp. Na heropening werd het voorstel om een geldleening van 2000 aan te gaan voor het inbouwen van een nieuwen oven aangeno men, terwijl ten aanzien van de aange vraagde leening van 2050 voor ver nieuwing en uitbreiding, welke, tot nu toe uit de gewone middelen waren bestreden, werd besloten de beslissing te verdagen. De raad vergaderde Vrijdagmiddag 3 uur onder voorzitterschap van wethouder Bosker. Afwezig waren mevr. D. Wit-Slikker en de heer M. de Haan. De laatste wegens ziekte. Ingekomen was o.a. een hernieuwd ver zoek van de afd. Schagen en Omstreken van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restaurant houders en Slijters om reductie op de per soneele belasting naar den grondslag huur waarde voor koffiehuizen, en wel tot 1/3. Daar uit een onlangs ontvangen schrij ven van Ged. Staten is gebleken, dat hier tegen met het oog op den financieelen toe stand der gemeente bezwaar bestaat en de reductie toen is teruggebracht tot 2/3 van de huurwaarde, werd besloten het verzoek af te wijzen. Een in Maart ingediend voorstel van de S.D.A.P. tot het verstrekken van melk van gemeentewege aan schoolgaande kinderen werd eveneens afgewezen. B. en W. hadden eerst het oordeel van den minister ge vraagd, daar de gemeente noodlijdend is. Deze had echter bezwaar, daar, blijkens in gewonnen advies, de voeingstoestand van de schoolgaande kinderen niet van dien aard was, dat het verstrekken van melk noodza kelijk moet worden geacht. Besloten werd het tarief voor den grond slag biljarten der personeele belasting met de helft te verlagen. Na deze verlaging is 30 per jaar voor een biljart verschuldigd, daarvóór 60. Bij de rondvraag informeerde de heer Doves hoe het stond met den aanleg van de algemeene begraafplaats te Hippolytushoef. De voorzitter deelde mede, dat het wach ten is op de teekeningen. De heer Oden wenschte de meening van B. en W. te hooren over de voorstellen van de regeering tot steunverlaging en intrek king van de huurtoeslag. Na eenige bespreking werd goedgevonden den minister te wijzen op de bijzondere om standigheden in deze gemeente en hem te verzoeken den huurtoeslag voor Wieringen te handhaven, zoolang nog niet voldoende arbeiders van hier zijn vertrokken. Hierna sluiting. De raad komt na 9 Juni Donderdagmid dag voor zijn 5e zitting in dit jaar bijeen. Het nieuwe college schijnt geen bewon deraar te zijn voor het beleggen van raadsvergaderingen. In werkelijkheid worden de gemeenten nagenoeg vanuit Den Haag geregeerd, doch voor een ge meente als Bergen komt ons een periode van bijna 3 maanden, waarin geen verga dering is gehouden, toch wel rijkelijk lang voor. Nu krijgt de raad een wasch- lijst te behandelen waar bijna geen door komen aan is. Van de ingekomen stukken is wel zeer opvallend een beschikking van den Mi nister van Financiën, waarbij het aantal opcenten van 66000.op 76000.is gebracht. Tot nog toe was het zoo, dat de raad het aantal opcenten vaststelde en deze wees voorloopig een hooger percen tage af. In Den Haag schijnt men het tegenwoordig voldoende te achten, derge lijke maatregelen maar op te leggen. Wat meer hoffelijkheid tegenover den raad zou wel wenschelijk zijn geweest. De molen in den Zuurvenspolder. Belangrijk komt ons ook voor het schrij ven van den Zuurvenspolder, waarin om niet de watermolen in dien polder aan de gemeente wordt aangeboden, wanneer de gemeente eenig slootwerk (de lengte daarvan nader te bepalen) door werkloo- zen wil laten uitvoeren. B. en W. stellen voor om deze aanbie ding, met het oog op de onderhoudskosten, van de hand te wijzen. Wij weten niet of die onderhoudskosten niet door een eventueele huur gedekt kun nen worden, doch zouden toch, met het oog op het behoud van het landschap- schoon gaarne zien, dat de mogelijkheid daarvan onderzocht werd. Het polder landschap om Bergen is toch reeds te veel ontsierd door de vele leelijke kippenhok ken, daarin geplaatst. Een molen is een te mooie stoffeering om voor het behoud er van geen offer te willen brengen. Voor de werkloozen. Het Werkloozen-Comité heeft in een adres schoolvoeding en schoolkleeding verzocht. B. en W. deelen mede, dat blij kens rapporten van de plaatselijke genees- heeren in Bergen van ondervoeding ten gevolge van de crisis niets is gebleken. Princpiëel gevoelt het college desondanks voor het verstrekken van warme maaltij den aan schoolkinderen, waarom het zich bereid verklaart dit doch niet op de scholen voor te bereiden, mits de raad, in afwachting van nadere voorstellen, daarvoor een voorloopig crediet verstrekt. Het Werkloozen-Comité had voorts ver zoeken ingediend om over te gaan tot het bouwen van goedkoope woningen. Een dergelijk verzoek was ook ingeko men van den R. K. Volksbond, die tevens met het bestuur van de afd. Bergen van den Algemeenen Nederlandschen Bouw- arbeidersbond verzocht te willen bevor deren, dat de regeering terugkomt op het voornemen de huurtoeslag in te trekken en op de voorgenomen berekening van het standaardloon bij de berekening van het steunbedrag voor werklooze arbeiders, die gedurende 4 jaar minder dan 6 weken in het vrije bedrijf arbeid hebben verricht, terugkomt. De Middenstandsbond had verzocht, te willen nagaan in hoeverre medewerking kan worden verleend aan de verbetering van de materieele positie voor den klei nen middenstand. Bij dit punt komen mede in behande ling de circulaires van den Minister, die tot het indienen van de adressen aanlei ding hebben gegeven. B. en W. deelen mede, dat zij 18 Augus tus den Minister verzocht hebben de werkloozen die voor doorloopende te werkstelling in de werkverschaffing in aanmerking komen, wederom 6 van de 10 weken in de werkverschaffing te mogen plaatsen en voor de steunverleening de gemeente Bergen van de 7e in de 6e klas se te mogen plaatsen en voor 1936 een uitgaaf van 87000.voor werkloos heidsuitgaven, waarin het rijk bijdraagt, toe te staan. Ter motiveering van deze verzoeken hebben B. en W. een conferentie op het Departement van Sociale Zaken ver zocht. B. en W. stellen voorts voor om, behou dens goedkeuring van den Minister van Sociale Zaken, te besluiten de huren voor de gemeentewoningen aan den Verleng den Geestweg van 3.35 op 3.05 en voor die aan den Kogendijk van 3.95 op 3.55 per week te brengen, en die voor de woningen van de Woningbouwvereeni- ging „Roomsche Actie" van 3.65 op 3.30 per week. De goedkeuring van den Minister is hiervoor noodig, omdat het Rijk 75 pet. van de mindere huurop brengst, die op 811.72 wordt geraamd, bijdraagt. Voorts deelen B. en W. mede, dat zij met de beheerders van de woningen in het Tuindorp besprekingen hebben ge opend over verlaging der huren van deze woningen. Verwacht kan worden, dat spoedig overeenstemming wordt bereikt. De raad zal wel niet veel anders kun nen doen dan de verzoeken steunen, om dat niet de beslissing tenslotte in den Raad, doch in den Haag valt. 11) Hij nam Marcella bij de hand en ver volgde; „Ik denk dat we voor vanavond ge noeg narigheid gehad hebben, niet waar schat?" Ze keek hem glimlachend aan, mompelde een verontschuldiging en snelde de salon uit. Ellery liep het vertrek door en kwam naast Donald te zitten. De jonge man keek verschrikt op. „Oh... Queen... 't Spijt me, dat ik nu juist geen aangenaam gezelschap ben. Ik kan er..." „Onzin, Kirke", viel Ellery hem in de rede en stak een sigaret op, „ik zal ronduit met je praten, ouwe jongen. Er dreigt storm... en die komt van jouw kant. Je hebt iets, dat je verschrikkelijk hindert. Je hebt den geheelen middag niet gewandeld, al kwam ik je dan ook in de hal tegen. Ik heb zoo'n idee, dat jouw verschijning in de hal slechts een schijnmanoeuvre van je was. Kirke hield plotseling den adem in. „Je hebt gelogen, Kirke en dat weet je zelf ook heel goed. Waarom vertel je de waarheid niet en zuiver je jezelf van die verdenking? Ik geloof, dat je me goed ge noeg kent, om zeker ervan te zijn, dat ik je vertrouwen niet misbruiken zal". Kirke beet zich op de lippen en staarde met somberen blik op zijn handen. Ellery bestudeerde hem eenige oogenblikken en liet zich achterover in zijn stoel zakken, dikke rookwolken uitblazend. „Nu goed dan", mompelde hij, „het is dus waarschijnlijk een heel persoonlijke kwes tie Zeg, Kirke, om dan op wat meer gewone dingen neer te komenje hebt je vanmiddag verschrikkelijk geheimzinnig tegenover me gedragen. Me opgebeld en me gevraagd in mijn smoking te kruipen, hier heen te komen en mijn oogen open te hou den vooral om mijn oogen goed den kost te geven!" De jongen man schoof heen en weer in zijn stoel. „Oja zei hij toonloos, „dat is waar ook!" „Kun je niet wat duidelijker zijn, ouwe jongen?" zei Ellery, „we hebben elkaar slechts nu en dan toevallig ontmoet nauwelijks goed genoeg met elkaar in ken nis gekomen, om een uitnoodiging tot een diner met totaal onbekende gasten te recht vaardigen „Och waarom?" vroeg Kirke, zijn droge lippen bevochtigend, „nou ja, het zit 'm eigenlijk zóó, dat ik degelijke en laag bij de grondsche redenen had, om je hier te vragen. Ik wilde graag, dat je eens kennis zoudt maken met mijn compagnon, Felix Berne. Ik was bang, dat je het zou weige ren, als ik het ronduit vroeg „Zoois dat de kwestie, zei Ellery lachend, „dus een meer ambtelijke kennis making zal ik maar zeggen". „Precies!" antwoordde Kirke grinnikend, „we geven verhaaltjes over jullie werk ge woonlijk niet uit. Maar de tijden zijn in zaken niet al te florisant, weet je? Detec tiveverhalen zijn altijd goed verkoopbaar en brengen geld „Als je maar niet alles, wat je zoo al hoort, gelooft", zei Ellery mistroostig, „wel, welIk moet zeggen, ik sta er beduusd van!" „Het was maar zoo'n idee", zei Kirke. Glenn Masgowan keek met een vreemde bezorgdheid naar Kirke. Kirke scheen zich die belangstelling bewust en sloot de oogen. „Ik zou wel eens willen weten", mompelde hij na een poosje, „waar Felix toch blijft". „Berne? Groote goedheid! Ik was hem heelemaal vergeten! riep Ellery en zonder de minste waarschuwing gaf hij Kirke een klap op zijn knie. Het been schokte omhoog en de jonge man keek op met van bloed beloopen en doodelijke verschrikte oogen. „Kirke", zei Ellery zachtjes, „laat me dat briefje eens zien, dat Macgowan jou ge schreven heeft! Wat Osborne je geven moest". „Neen", zei Kirke beslist. „Kirke, geef me dat briefje!" „Neen. Je hebt geen recht, dat te vrage.i Het ishet is strikt persoonlijk. Macgo wan is de verloofde van mijn zuster. Hij is praktisch gesproken een van onze familie Ik kan geen openbaarheid geven aan De deur van de eetkamer werd geopend en Marcella verscheen gevolgd door Hub- bel, die een borreltafeltje op wielen achter haar aanreed. Er stond een blad op met Dinsdag 1 September. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO- uitz.) 8.Gr.pl. 10.Morgenwij ding, gr.pl. 10.30 Piano-recital. 11. Huish. wenken. 11.30 Lyra-trio. 12.15 Kovacs Lajos' orkest. 1. Gr.pl. 1.15 Orgelspel. 1.45 Gr.pl. 2.— Omroeporkest en solist. 3.Jetty Cantor's Ensemble. 4.30 Kinder koorzang. 5.Kinderuurtje. 5.40 Omroeporkest. 7.Onbekend. 7.30 Gr.pl. 7.45 Inllthtingen voor stu denten. 8.ANP-ber., mededeelin- gen. 8.10 Revue-progr. m. m. v. Ko vacs Lajos' orkest, de Avro-girls en solisten. 9.50 Gr.pl. 10.Dansmu ziek. 10.45 Gr.pl. 11.ANP-ber. 11.10 Dansmuziek. 11.3012.Gra- mofoonplaten. HILVERSUM, 301 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30—12.— Godsd. halfuur. 12.15 KRO-orkest en gr.pl. 2.Voor de vrouw. 3. Gr.pl. 4.KRO-orkest. 4.45 Gr.pl. 5.45 Gelukwenschen. 6.05 Causerie „Twee eeuwen Engelsche Kunst". 6.257.KRO-melodisten. 7.15 Causerie: Achter de leiding in alles. 7.35 Sportpr. 8.ANP-ber., mede- deelingen. 8.10 KRO-melodisten. 9.Causerie: De internationale vredescampagne. 9.15 Sted. orkest Maastricht. 10.— Gr.pl. 10.15 KRO- orkest. (10.30 ANP-ber.) 10.50 Gr. pl. 11.— KRO-boys. 11.30—12.— Gramofoonplaten. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Orgel spel. 11.50 Gr.pl. 12.35 BBC-Nor- thrn-Ireland orkest en solist. 1.30 Sportrep. 1.50 Yascha Krein's zi geunerorkest. 2.35 Gr.pl. 3.20 Norris Stanley's sextet. 4.05 Forum Thea ter-orkest. 4.50 Gr.pl. 5.15 Sport- reportage. 5.35 Het Krish-Septet. 6.206.45 Ber. 6.50 BBC-Northern- orkest. 7.35 Voordr. 7.50 Orkest Paul Whiteman. 8.20 Cabaret-progr. 9.15 Hoorspel. 10—Ber. 10.30 BBC- orkest en solist. 11.3512.20 Dans muziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en R Gr.pl. 11.20 Kamer-orkest. 2.50 'f 4.20 Gr.pl. 4.50 Zang. 5.50 Kamer orkest. 8.30 Zang en cello. 905 Opera-uitz. 11.50—12.35 Pascal- orkest. KEULEN, 456 M. u.50 en 12.20 Or kestconcert. 2.35 Gr.pl. 4.20 Om roeporkest. 5.40 Kamermuziek. 6 50 Omroeporkest. 8.30 Vroolijk pro gramma. 9.20—10.20 Vroolijke voor drachten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Dansmuziek. 1.30 Salon-orkest. 1.502.20 Gr.pl. 5 20 Salon-orkest. 6.50 en 7.20 Gr.pl. 8.20 Kleinorkest. 10.3011.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Salon-orkest. 1.30 Dansmuziek. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Piano- en klarinetrecital. 6.35 Gr.pl. 6.50 Salon-orkest. 8.20 en 9,35 Symph.-concert. 10.3011.15 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Populair concert en dansmu ziek. 10.20 Ber. 10.50 Klarinet en piano. 11.05 Weerber. 11.2012.20 Dansmuziek. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.11.20, Parijs R. 11.20—12.20, Brussel (VI.) 12.20— 14.20, Keulen 14.20—15.20, Droit- wich 15.2017.15, Brussel VI. 17.15 18.50, Parijs R. 18.5019.50, Lu xemburg 19.5020.20, Brussel Fr. 20.20—21.20, Keulen 21.20—22.20, Boedapest 22.2022.50 Berlijn 22.50 —24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8—9.20, Nor- mandië 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35—11.20, Droitwich 11.20—13.30, Lond. Reg. 13.3013.50, Droitwich 13.50—15.20, Lond. Reg. 15.20—17.35 Droitwich 17.3518.20, Luxemburg 18.20—18.50, Droitwich 18.50—21.15, Parijs Radio 21.1522.London Reg. 22.23.05, Droitwich 23.35 24.—. Herstel van de kermis Van een elftal caféhouders was het ver zoek ingekomen 20, 21 en 22 September een sluitingsfeest van het Zomerseizoen te mogen houden. Het voorloopig programma spreekt van dansmuziek in de café's, het plaatsen van een vliegbommenspel, hoeplatent, schiet en vischtent, paardensportspel, koekhak- kramen, poffertjeskraam, om de Ruïne en de Breelaan en een zweefmolen op het terrein van café Hilbrand. De caféhouders wenschen de pachtgelden, om daaruit een ballonwedstrijd voor kinderen, een pop penkastvoorstelling, een lampionoptocht voor kinderen, een Marathonloop voor jongens door het dorp en een fakkelop tocht van Bergen's Harmonie te kunnen bestrijden. Gezien het feit, dat Bergen de kermis, die aanvankelijk in de laatste week van Augustus werd gehouden, tot einde Sep tember verschoof en daarna afschafte, omdat het toen een dooie boel werd, lijkt ons dit denkbeeld niet voor discussie vat baar. Belastingverhooging. In verband met het feit, dat de gemeen te een extra bijdrage uit het werkloos- heidssubsidiefonds heeft aangevraagd, vordert de Minister dat 75 opcenten op de Gemeentefondsbelasting worden geheven. Andere voorstellen. Voorts wordt voorgesteld om ten be hoeve van de Berger Sportvereeniging het clubgebouwtje aan den Kerkedijk voor 600.aan te koopen. Ter vervanging van de jaarlijksche ver goeding stellen B. en W. voor aan het be stuur van de St. Ursulaschool voor de ter reinen en gebouwen van genoemde school een bedrag ineens uit te keeren groot 119244.zijnde 80 pet. van de ge taxeerde waarde en de jaarlijksche ver goeding voor de leerlingen van de St. Ur sulaschool vast te stellen op 3307.38, voor de Berger Schoolvereeniging op 916.39, voor de Vereeniging voor Chris telijk Nationaal Schoolonderwijs op 561.18, voor de St. Adelbertusschool op 1829.80, zijnde 11.94 per leerling, en voor de St. Anthoniusstraat op 3228.22 en van de Ulo van de Berger Schoolver eeniging op 637.37, zijnde 33.11 per leerling. Voor de verwarming van de Ulo school St. Anthonius en de Berger School vereeniging wordt voorgesteld voor iedere school 300.uit te trekken. Voorgesteld wordt de driejaarlijksche uitgave over 1931, 1932 en 1933 vast te stellen op 4704.08; door de gemeente te betalen 2761.25 en voor de Ulo van de Berger Schoolvereeniging op 2472.89. Voor de St. Ursulaschool 11444.45, waarvan voor rekening van de gemeente 10433.29. Wegenverbe tering. Voor verbetering van den Heerenweg wordt voorgesteld van de N. V. Bouw Exploitatie Mij. „Bergen aan Zee" 2.54.10 H.A. voor 1.aan te koopen en voor een te maken weg ten oosten van de trambaan van de erven Mw. J. M. Bosch van 'sGravemoer 0.20.80 H.A. kosteloos over te nemen. Ten behoeve van de verbetering en ver breeding van den Bergerweg voor het weggedeelte tusschen den voormaligen tol en de Bornebrug wordt voorgesteld van verschillende eigenaren k f 0.50 per M'. 6230 M'. grond aan te koopen, kosteloos van den bolder Bergermeer een strook grond en water groot 3050 M'. over te nemen en aan den polder kosteloos over te dragen een gedeelte van de nog te graven vaart ter grootte van 2960 M'. door koude witbeslagen glazenKirke bromde een verontschuldiging en zei: „dat is nou, wat ik hard noodig heb!" De cocktails brachten het gezelschap in een wat vroolijker stemming. De oude heer kreeg een likeurtje en werd spotziek. Hij bemoeide zich veel met miss Llewes en de ze lachte tegen hem met haar diepe keelge luid. Ellery keek over zijn glas heen naar Marcella Kirke en zag een trek van afkeu ring op haar gelaat en ook Macgowar. scheen er niet mee ingenomen. Alleen Kirke scheen het niet te bemerken en hij dronk in een teug zijn vierde glas leeg. En op dat oogenblik ging de deur open en verscheen de mage.> gestalte van in specteur Queen op den drempel, gevolgd door een donkeren, stijven man in eer ayondcostuum van buitenlandschen snit De nieuwaangekomene had stekende zwarte oogen en een smallen mond met een muis- kleurig snorretje. „Neemt u me niet kwalijk", zei de inspec teur, het gezelschap rondziende, „dit is im mers mijnheer Felix Berne?" „Dat heb ik u toch allang verteld", zei de donkere man nijdig, „toe, Kirke, vertel jij dezen idioot eens, wie ik ben'" ken^v1*, °0gen van den inspecteur ke- keurenln Krt Ellery' vin«en den af- £ven 5t H^tVai E1!fry °P en kn'Pten oude h volgend oogenblik was de „Welkom thuis, Felix" 7ei vi-u steUen00'. "miSS TCmple; ma« 'k e"OPvooarl' „De tafel staat klaar, meneer!" zei een kleurlooze stem met Engelsch accent, en Aangesteld. Onze plaatsgenoot de heer D. de Kraker is aangesteld als hulpcommies te Kerk- rade met ingang van 1 September a.s. Hubbel stond stram en stijf op den drempel der eetkamer. Aan de lange ovale tafel kwam Ellery te zitten tusschen Donald Kirke aan zijn rechter en miss Temple aan zijn linkerhand. Schuin tegenover hem zat Berne, met een misnoegden trek op zijn intelligente gezicht. Marcella en Macgowan zaten naast elkander, terwijl miss Llewes naast dr. Kirke aan het hoofdeinde der tafel zat. Van de acht aanzittenden waren alleen zij en dr. Kirke in een vroolijke stem ming. Die vrouw, meende Ellery, was hem een raadsel. Wat deed ze hier eigenlijk? Hij had vernomen, dat ze een gast van het Chancellor Hotel was en twee maanden geleden gekomen was, zonder dat iemand wist waar vandaan. Het scheen, dat ze eerst na haar aankomst kennis met de familie Kirke gemaakt had en dat Berne haar voor het eerst ontmoette, was meer dan duide lijk. Langen tijd sprak niemand een woord over den moord. Maar na de soep maakte Berne zich er opeens driftig over. „Ik kan me niet begrijpen, waarom jullie allemaal zoo in de put zit over die ellendige geschie denis aan de overzijde van de gang! Waar om doen jullie zoo geheimzinnig, Donald? Ik werd bij de lift hierheen al aangehouden door zoo'n stommerik van een agent en onderworpen aan een bespottelijke en ver nederend kruisverhoor". Op slag brak het geheele gesprek af. „Wat geeft het erover te praten, mom pelde Kirke, „de avond is er toch al genoeg door bedorven, Felix. Het spijt me, dat De zwarte oogen van Berne keken de ta fel rond. (Wordt vervolga)-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10