v&SStolfcS?*1,J"", Branden. Glimlachje Regeeringscrisis in Roemenië. De Duitsche kerkstrijd. Trotski's verblijf in Noorwegen. rs3&ars5j~ï: Een rede van Mussolini. Arrestatie van de weduwe van Lenin? ERNSTIG AUTO-ONGEVAL TE HAAMSTEDE. Een ernstig gewonde. Zaterdagavond omstreeks half zes is te Haamstede een ernstig auto-ongeluk voor gevallen. De autoverhuurder M. S. uit Zierikzee, die waarschijnlijk onder den invloed van sterken drank achter het stuur zat, reed met zeer groote snelheid over een smallen Vertonsweg in de ge meen le Haamstede. Naast hem zat de on geveer 20-jarige chauffeur Theunisse, evemens woonachtig te Zierikzee. In een zeer flauwe bocht van den weg reed S. in volle vaart tegen een aan den buitenkant van de bocht staande paal. Door den schok sloeg Th. door een zij ruit van den wagen. Met ernstige snijwon- den aan hoofd en hals alsmede een sche delfractuur werd hij in bewusteloozen toe stand uit de deerlijk gehavende auto ge haald. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. De burgemeester van Haam stede, jhr. Röell, was eveneens aan wezig en nam de leiding van het politie onderzoek op zich. Op geneeskundig advies is het zwaar gewonde slachtoffer per ziekenauto naar het ziekenhuis te Noordgouwe overge bracht. De man is hier opgenomen. De auto, waarmede het ongeluk gebeurde, is in beslag genomen. WOONHUIS EN WINKEL AFGEBRAND. Gistermorgen ongeveer half vier ont stond vermoedelijk door kortsluiting brand bij den winkelier G. W. Schimmel in de Posterenk te Wilp. De bewoners moesten onmiddellijk in nachtgewaad vluchten. Het woonhuis, de winkel, inventaris en een bedrag van 200 aan bankpapier wer den een prooi der vlammen, aangezien de brandweer van Twello, wegens gebrek aan water, niets tegen het vuur kon uitrichten. De schade, welke op ongeveer 8000. wordt geschat, wordt door verzekering gedekt. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND. Kinderen speelden met vuur. Gistermidag om half twee was het gezin van den landbouwer J. R. Klein Wassink te Harfse onder Gorssel juist aan den maaltijd begonnen, toen men de kinderen, die bij een hooimijt hadden zitten spelen plotseling zag wegloopen. Toen men naar de oorzaak daarvan ging kijken, zag men de mijt in vollen vlam staan. In zeer kor ten tijd sloeg het vuur over op een vijftal andere hooi- en zaadbergen en de groote v. agenloods, die rond de boerderij stonden. Onmiddellijk waarschuwde men telegra fisch de brandweer te Zutphen, die met een motorspuit en een materiaalwagen uitrukte. Toen zij de plaats des onheils had be reikt, stond de geheele boerderij, die met riet was gedekt, in lichter laaie. Niet kon worden gered. Alles was verzekerd. Men vermoedt, nat de brand is ontstaan door 't spelen met vuur door de kinderen. BOERENWONING AFGEBRAND. Vee in het vuur omgekomen. Gisteravond is te Herpen (N. Br.) door onbekende oorzaak brand ontstaan in de woning van P. van Houtert Daar de brand weer niet over water beschikte, is het per ceel tot den grond toe afgebrand. De in boedel ging mede verloren, terwijl een paar stuks vee in de vuurzee omkwamen. Een kind kon op het laatste moment worden gered. De schade wordt door verzekering gedekt. ALS KINDEREN MET VUUR SPELEN... Doordat kinderen met vuur speelden is gistermiddag in een groote landbouwschuur op het erf van den heer A. B. te Aalsmeer brand ontstaan. De schuur, welke niet veel bergde, brandde tot den grond toe af. De schade, welke eenige duizenden gul den bedraagt, wordt door verzekering ge dekt. JONGETJE VERDRONKEN. In den gisternamiddag is een tienjarige jongen, wonende aan de Govert Flinck- straat te Amsterdam, die met eenige vriend jes aan het zwemmen was in het water aan den Amstelveenscheweg nabij de Stadion kade, verdronken. Zijn vriendjes misten hem plotseling en dachten, dat hij zich was gaan kleeden. Bij onderzoek bleek hij ech ter nergens te vinden te zijn. Zijn kleeren en zijn fiets lagen op den wal. Onmiddellijk waarschuwden zij de poli tie, die het water heeft afgedregd, doch tot nu toe is het lijk van den knaap niet ge vonden. „Ik ben een Dollarprfnswjetf 'n meisje van zuiver goud." Tatarescoe dient ontslag van kabinet in. De premier Tatarescoe heeft Zaterdag te Sinaja den koning het ontslag van het geheele kabinet aangeboden. De koning aanvaardde het ontslag en droeg aan Tatarescoe de vorming van een nieuwe regeering op. Deze keerde terstond naar de hoofdstad terug, waar hedenmiddag een ministerraad gehou den wordt. Tatarescoe stelt wijziging van het kabinet voor. Minister-president Tatarescoe die door den koning in audiëntie ontvangen is, heeft den koning voorgesteld het kabinet te wij zigen, teneinde den val der liberale regee ring te voorkomen. De premier heeft o.a. voorgesteld Titulescoe als minister van bui- tenlandsche zaken te vervangen door den huidigen minister van financiën Antonescu. Men gelooft, dat de koning het voorstel van Tatarescoe zal goedkeuren. Het verdwijnen van Titulescoe uit de regeering. Het verdwijnen van Titulescoe uit het ministerie van buitenlandsche zaken wordt streng beoordeeld, vooral door de nationale boerenoppositie. De Dimineata schrijft o.a.: „Titules coe vormde een symbool voor de samen werking met Frankrijk en de kleine Entente. Zijn vertrek zal aanleiding ge ven tot alle mogelijke interpretaties. A Titulescoe. Ook het nationalistische dagblad „Univer- sul" keurt deqgiitsluiting van Titulescoe af en vraag welke oneenigheid zich wel heeft kunnen voordoen tusschen Titulescoe en den eersten minister. „Welk ernstig feit heeft zich voorgedaan, dat de regeering de moreele mogelijkheid zou kunnen geven voor het land de vorming van een nieuw kabinet zonder Titulescoe te rechtvaardi gen?" Zoo vraagt verder hetzelfde blad: De re geering heeft de plicht dit raad te verkla ren. Onze bondgenooten vooral zullen vra gen om welke redenen men Titulescoe op zij heeft geschoven in een zoo opgewonden periode en aan den vooravond van de con ferentie der kleine Entente, welker program de bestudeering behelst van zeer ernstige problemen ten opzichte van den vrede en de politiek van Roemenië. Vermoedelijke nieuwe ministers. Vermoedelijk zal de hervorming van de regeering door Tatarescoe een sensationeel karakter hebben, aangezien Titulescoe geen minister van buitenlandsche zaken meer zal zijn. Titulescoe vertoeft op het oogenblik in Frankrijk. Het hardnekkige gerucht gaat, dat de vol gende personen in de nieuwe regeering zit ting zullen hebben: minister-president Tatarescoe; vice-minister-presiden Incoeletz; minister van buitenlandsche zaken Anto- nesco; minister van binnenlandsche zaken Iuca; minister van handel en industrie Pop; minister van financiën Cancicov; minister van justitie Javara; minister van landbouw Mascioe. Incouetz, Antonesco en Pop waren reeds minister van binnenlandsche zaken, finan ciën en justitie in het vorig kabinet. Titulescoe lijdt aan moeraskoorts. De vroegere minister van buitenlandsche zaken van Roemenië, Titulescoe, die sedert de conferentie van Montreux te Cap Martin vertoeft, is sedert eenige dagen lijdende aan moeraskoorts. Gisteravond heeft zijn gezondheidstoe stand aanleiding gegeven tot eenige onge rustheid, daar de koorts nogal hevig was. Radulesco, die gisteren benoemd werd tot onderstaatssecretaris van buitenlandsche za ken, is Zondag in een hotel te Cap Martin afgestapt. Herderlijk schrijven gunstig ontvangen. Het herderlijk schrijven van de bisschoppen, dat op de bijeenkomst van Fulda is opgesteld heeft in na tionaal socialistische kringen een goeden indruk gemaakt. Hier wordt geezgd, „De kerk vereenigt zich met het nationaal socialisme in den strijd tegen het wereld-bolsjewisme. Zij roept de zegen van de hemel af over het werk van den Fuehrer en ver klaart haar geestelijke krachten in dienst te stellen van de nationale ge meenschap'. In tegenstelling met hetgeen de laatste jaren heeft plaats gehad, publiceert de „National-Zeitung" te Essen, een orgaan van Goering, groote uittreksels uit het schrijven en legt den nadruk op karak teristieke passages. Dit is het beste bewjjs, dat de houding van de nationaal-socialisten ten aanzien van de katholieke kerk is gewijzigd. Deze periode volgt op een tijdperk van politie- ken strijd en zelfs vervolging. Het is een gevolg van het feit, dat Hitier, de invloed onderging van zekere raadgevers, die er op wezen, dat de godsdienstige onlusten de inwendige kracht verzwakten en schade lijk waren voor het moreel van het Duit sche volk. Om de katholieke bisschoppen het be wijs te geven, heeft Hitier het schrijven van de bisschoppen gunstig ontvangen. Tijdens de Olympische spelen kreeg de pers opdracht zich te onthouden van het schrijven over de zedenprocessen tegen katholieke geestelijken en in het begin van deze week besloot de regeering zelfs een aantal schandaalprocessen niet te doen plaats hebben, zelfs zouden ook de- vieezn processen worden gestaakt. Ook ge looft men, dat deze maatregelen gepaard zullen gaan aan een amnestie, welke zich ook zal uitstrekken tot het vergoeden van de boeten en confiscaties in de deviezen- processen tegen geestelijken. Ook redenen van buitenlandsch politie- ken aard zouden oorzaak zijn van deze ge wijzigde houding ten aanzien van het ka tholicisme. Naar men verzekert heeft Mussolini den aandacht van den Fuehrer er op gevestigd, dat het officieele anti-katholicisme funest is en Hitier zou reeds verzekeringen heb ben gegeven in deze richting voor het af- sluite nvan het Duitsch-Oostenrijksche ac- coord van 11 Juli. Ook de anti-bolsjewis tische verklaringen van het vaticaan ten aanzien van Spanje hebben te Berlijn een diepen indruk gemaakt. De brief van de bisschoppen en de maatregelen van den Führer beteekenen het einde van den „Kulturkampfwelke in Duitschland heerscht sedert het aan het bewind komen van 't nationaal-socialisme. Niet aangenaam voor de sovjet- regeering. De sovjet-regeering heeft de Noor- sche regeering ervan in kennis gesteld, dat zij het aanhoudende verblijf van Trotzky in Noorwegen schadelijk achtte voor de vriendschappelijke be trekkingen tusschen de sovjet-unie en Nooi w egen. Van haar kant heeft de Noorsche regeer ing bij monde van den minister van justitie verklaard, dat indien Totzky een visum kan verkrijgen voor een ander land, w&ardoor hij in staat wordt gesteld Noorwegen te verlaten, haar dit zeer aangenaam zou zijn. Het „Dagbladet" deelt mede, dat tijdens de zitting van den ministerraad, waarin werd gesproken over het lot van Trozky, minister-president Njjgaardsvold heeft ge zegd: „Wel, als hy onze voorwaarden niet wil onderteekenen, da nzulle n we voor hem een „Noorsch Siberië" moeten zoe ken." Trotzky onderteekende de voorwaarden, welke de Noorsche regeering hem stelde voor zijn langerverblijf in Noorwegen niet en thans is hij inderdaad een gevangene in zijn eigen huis bij Hoenefess, waar hy streng wordt bewaakt door een sterke po litiemacht. Bezoekers worden niet toege laten en op telefonische oproepen wordt niets geantwoord, terwijl zijn post onder censuur staat. Trotzky zou hier zeer onder lijden. De autoriteiten hebben nog geen beslis sing genomen inzake den toekomstigen verblijfplaats van Trotzky in Noorwegen. Men verwacht, dat vandaag een beslis sing zal worden genomen en dat Trotzky ongewenscht vreemdeling zal worden ge acht, die toch in Noorwegen zal blijven. Het blad verneemt verder, dat de regee- ning strengere maatregelen zal nemen om Trotzky te beletten zich te mengen in politieke intriges en anderzijds om een aanslag op zijn leven te voorkomen. Een van de plannen is hem een huis aan te wijzen midden in een militair kamp. De secretarissen van Trotzky, Wolff en van Heinert, weigerden goedschiks het land te verlaten, waarop zij door de politie werden gearresteerd. Zij zouden Zaterdagavond per trein naar de grens worden gezonden met bestem ming naar het vasteland van Europa. Trotzky verzoekt verblijf in Brit- sche rijk. Het bestuur van de onafhankelijke ar beiderspartij heeft een verzoek ontvangen van Trotzky, stappen te willen onderne men, opdat hij verlof krijgt zich ergens in het Britsche rijk te mogen vestigen. Het bestuur vergadert vandaag over het ver zoek te beslissen. GEEN ONTMOETING MUSSOLINI- HITLER. Bevoegde kringen verklaren, dat geen enkele stap of bespreking de geruchten wet tigt, die in het buitenland de rpnde doen over een ontmoeting tusschen Mussolini en Hitier. Het ministerie van pers en propa ganda bevestigt, dat geen enkel plan inzake een dergelijke ontmoeting is overwogen. SCHUSCHNIGG OVER DE BUITENLANDSCHE POLITIEK. Bondskanselier Schuschnigg heeft tegen over journalisten verklaard, dat de Oosten- rjjksche regeering geenszins voornemens is, deel te nemen aan de vorming van een po litiek „blok" of „front", en dat in dit opzicht geen onderhandelingen hebben plaats ge had, die de medewerking van Oostenrijk zouden impliceeren. De buitenlandsche poli tiek van Oostenrijk blijft, naar Schuschnigg verklaarde, gebaseerd op het protocol van Rome, dat zooals men weet voor alle mo gendheden open staan. GOBBELS IN VENETIE. Bezoek aan de Biennale. De Duitsche Rijksminister van Propa ganda, dr. Göbbels, is Zaterdagmiddag, vergezeld van zijn vrouw, per vliegtuig in Venetië aangekomen, op uitnoodiging van den Italiaanschen minister van Propa ganda, Alfieri, teneinde de sluiting van de internationale filmvertooning (Bien nale) bij te wonen. ONTZETTENDE GEVOLGEN VAN WERVELSTORM. Ruim 1000 dooden in Zuid-Korea. Als gevolg van de typhoon, die gisteren Zuid-Korea heeft geteisterd, zyn 1104 per sonen gedood en 1028 personen gewond. Voorts worden nog 426 personen vermist. De wervelstorm heeft bovendien aanzienlij ke materieele schade aangericht. Nu de typhoon op Korea voorbij is en de vloedgolf geweken, is men begonnen met het herstel der spoorweg-, telegraaf- en telefoondiensten. De gevolgen van de ramp worden als volgt opgegeven: men- schen gedood 1516, verwond 1183, vermist 769. Huizen ingestort 28.863, beschadigd 3664, weggespoeld 4391, overstroomd 46.225. Visschersbooten gezonken of weg gespoeld 462, beschadigd 1294. HERDENKING VAN KONINGIN ASTRID. Plechtigheden te Brussel. Zaterdag was het een jaar geleden dat de koningin der Belgen, Astrid, den dood vond door een noodlottig auto-ongeval bij het Zwitsersche plaatsje Küssnacht. Te Brussel en in de provincie hebben talrijke herdenkingsplechtigheden voor wijlen koningin Astrid plaats gehad. In de koninklijke grafkelder van de kerk te Laeken werd in tegenwoordigheid van den koning en zijn kinderen officieel eerbetoon gebracht door de leden der regeering, het diplomatieke corps en de burgerlijke en militaire autoriteiten. Op de plek van het droevige ongeluk. Op de plek van het ongeluk zelf is on langs een kapel gebouwd en aldaar is Za terdagmorgen een herdenkingsdienst ge houden in aanwezigheid van een aanzien lijke menigte, onder wie ook bevonden de consuls van België en Zwitserland, en een groot aantal Belgen, o.a. een groote dele gatie van de Belgische „Croix de Feu". TEGENSPRAAK VAN BERICHTEN INZAKE OSERSKY. Leider Russische Handelsdelegatie niet teruggeroepen. De Sovjet-Russische Handelsvertegen woordiging te Londen, Arco Ltd., publi ceert in de Engelsche pers een verklaring inzake de berichten over de terugroeping van haar leider, Oserky. In de verklaring wordt gezegd, dat Oserky, die zich thans in Rusland bevindt, begin September weer in Londen wordt terugverwacht, om zijn werkzaamheden te hervatten. Zyn vrouw vertoeft nog te Londen. Ook de ambassadeur der Sovjet-Unie alhier dementeert de hierover in de En gelsche bladen verschenen berichten en noemt dezen van allen grond ontbloot. Osersky heeft slechts een van zijn veel vuldige zakenreizen naar Rusland onder nomen en wordt de volgende week terug verwacht. Voortdurend nog arrestaties. Hoewel alhier de arrestatie van Osers ky, den leider der Sovjet-Handelsdelega tie in Londen, ontkend wordt, verkeert men nog in onwetendheid over zijn lot. Inmiddels duren de arrestaties van amb tenaren te Msokou en in de provincie voort. Het betreft ambtenaren, van wie men weet, dat zij Trotskyistische neigin gen hebben. In Msokou duurt de zuivering in intellectueele kringen voort. De ar restaties treffen echter geen personen van het eerste plan. Het is niet mogelijk het aantal arrestaties te schatten. Een verklaring van Ozersky. Een correspondent van de „Daily He rald' heeft telefonisc'h gesproken met den op het oogenblik te Moskou vertoevenden leider der Sovjet-Russische handelsdele gatie in Engeland, Ozersky, die zyn ver wondering uitdrukte over de „ongewone belangstelling die men voor zijn vertrek naar Rusland had getoond. Er is, zeide hij, niets ongewoons in, dat ik naar Moskou ben gegaan. Het is vol komen natuurlijk, eens naar huis te willen gaan Ik begrijp niet, waarom men zich zoo druk over my zou maken Toen hem verteld werd, dat'met stellig heid gemeld werd, dat hy naar Moskou teruggeroepen was, en vervangen zou wor den, antwoordde Ozersky: het antwoord is S ru n0chtend (Maandag) terug lieg. Ik ga eerst naar Berlyn, en vandaar vlieg ik naar Londen. U zult mij waar- schynlyk Woensdag te Londen zien Ik weet mets omtrent al hetgeen er van mij keer terug naar ^"geSÏ en myn bezigheden. DE PARTICULIERE WAPENINDUSTRIE IN JAPAN. Met het oog op het feit, dat het leeer 73 en de vl°°' s» Procent van de U- n«x>digde munitie uit particuliere oorloes- industneen betrekken en deze perïntages nog hooger worden, voeren leeer en op het oogenblik onderhandelingen met de ÏÏen Se'r komend.TègJ ministeries van Oorlog en ™°n H?' °e Mussolini. Italië kan binnen enkele uren millioen man mobiliseeren. Mussolini heeft gisteravond te Avellin groote redevoering uitgesproken ten o staan van de soldaten, die aan de manoeuvres deelnemen en in tegen wcW1* heid van hooge autoriteiten, zoomede in w' zyn van de leden der buitenlandsche Jm* taire missies. "w Mussolini verheerlijkte de strijdmacht Italië en verklaarde, dat deze zoowel die^ aio behoeder van den vrede van Italië i van den wereldvrede. Hy zeide met nam „Ik noodig den Italianen uit mijn afdoend verklaring absoluut volgens den letter tl nemen: - - Het is niet 0n% danks den oor. l0« in Afrika. maar als gevolg van den oorlog ln Afrika, dat al. ie militaire krachten van Ita. li* doeltreffender zijn dan voor de. zen oorlog, yju kunnen steeds binnen enkele uren en op een enkel bevel g millioen man mo biliseeren", Mussolini voeg. de hieraan toei Wij hopen voor zoo lang mogelijk op vred» met allen en wij zijn bereid onze dagelyk. sche en volledige bijdrage en medewerking te verleenen voor het werk van den vrede der volken. Volgens een bericht uit Londen van de People zou de arrestatie van de weduwe van Lenin spoedig te verwach ten zyn. POLITIE AGENT DOOR COMMUNIST NEERGESTOKEN. In den afgeloopen nacht betrapte te Wee- nen een agent een communist er op aan een telefoondraad een lint met het opschrift; „Leve de communistische partij van Oos tenrijk" te willen ophangen. De agent trachtte den man te arresteeren, doch deg stak hem met een mes neer. Toegeschoten politiemannen slaagden er in den dader in arrest te stellen. De agent is levensgevaar lijk gewond. DE RUSSISCH-JAPANSCHE WRIJVING. De Russisch-Mandsjoerijsche trens, moeilijkheden. Gemeld wordt: ondanks de reeks Mandsjoerysche protesten wegens het feit, dat verdwaalde kogels, afgevuurd tijdens oefeningen van Russische troepen, op Mandsjoerijsch gebied terecht komen, is een Mandsjoerijsch dorpeling Zaterdagmorgen ernstig gewond door enkele van naby bena dering honderd verdwaalde kogels, die op Mandsjoerijsch gebied terecht kwamen ten Zuiden van Toengning, waar 20 Russische cavalleristen Woensdag binnendrongen. Een dezer cavalleristen werd toen gedood door een Japansche patrouille. Zaterdagmiddag deed een Russisch militair vliegtuig een verkenningstocht boven Hsingkoentoeng en passeerde daartoe de Oostelijke Russisch- Mandsjoerysche grenslijn. Het toestel werd gedwongen zich boven Russisch gebied terug te trekken door schoten van een Japansche patrouille. Naar verluidt, heeft de Mandsjoe rysche minister van buitenlandsche zaken een telegram gezonden aan Sji Li Pen, den commissaris van Mandsjoekwo voor buiten landsche zaken te Harbin, wien hy instruc ties heeft gezonden een protest in te dienen bij den Russischen consul Slavoetski. PIONIER DER FRANSCHE ALPINISTEN GESTORVEN. De pionier der Fransche Alpenbeklim- mers, de 82-jarige heer Brulle, is gestorven aan de gevolgen van een koude, welke hij twee weken geleden heeft opgeloopen bij de beklimming van den Mont Blanc. 2000 ZILVEREN MUNTEN OPGEGRAVEN. Op een boerderij in Italië. Op een boerderij zyn 2000 zilveren munten opgegraven, die dateeren uit den tyd der Romeinsche republiek. De munten vertegenwoordigen een groote waarde. Zy zyn ter beschikking gesteld van het Nationale Museum van Tarente, waar zy ten toon zullen worden gesteld. DE STRIJD IN PALESTINA. De algemeene staking der Arabieren. Hoewel de Arabische staking in Palestina nog onverminderd voortduurt, heeft het opperste Arabische stakingscomité besloten zich accoord te verklaren met de bemidde lingsactie van den Irakeeschen minister van buitenlandsche zaken. Het hooge comité heeft de Arabische be volking aangespoord de algemeene staking voort te zetten. DE QUEEN MARY VEROVERT HET „BLAUWE LINT" DEFINITIEF. De Queen Mary is gisteravond om 8 uur 12 (Britsche zomertijd) Bishopsrock gepas* seerd. Het mailschip van de Cunard White Star Line heeft beslag gelegd op het „blauwe lint", aangezien van het Ambrose-vuurschip een gemiddelde uursnelheid werd gemaakt van 30.63 mijl. MIJNWERKERSSTAKING TE LENS. De mijnwerkers te Lens van de maat schappij Ostricourt zijn heden in alge* meene staking gegaan. Het werk ligt 8e" heel stil, 5000 arbeiders hebben den ar» beid gestaakt. Indien geen overeenstem» ming wordt bereikt, zal de kwestie voor het Mynbouwcomité en het Arbeiders comité van het Noorderbekken worde gebracht.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 12