JjtqezoHdm Stukken Jxumeel £udUoaaCt JUdt School fatuUenJ-uiftAouut Qemeentesaden. Voor de huisvrouw. Een vliegtuig van de Imperial Airways vermist. Glimlach/* Voor kleine tuinen. In en om de eendenkooi. £ekeveangOd °ngerepte Wwest- SCHERMERHORN zeld door kolonel Diemont en diens staf en de luitenant-generaals Fabius, inspecteur der cavallerie, en van Andel, commandant der le divisie. De deelnemende troepen uit de reeds ge noemde landingsdivisie van hr. ms. Hertog Hendrik, het regiment grenadiers en jagers, onder commando van luitenant-kolonel K. J. Adams, het 2de regiment huzaren, waar bij de muziek was ingedeeld, een eskadron recruten der cavallerie, het 2de regiment veld-artillerie en de recruten der artillerie. In deze volgorde defileerden de troepen. Koninginnedagviering te Den Helder. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin werd hedenmorgen te Den Helder een parade gehouden, waaraan werd deelgenomen door een regiment kustr artillerie. Parade-commandant was de ka pitein luitenant ter zee H. Pitlo, aan wien als adjudant was toegevoegd de luitenant ter zee tweede klasse G. P. de Lange. Zooals alle jaren het geval is, trok ook deze troepenschouw groote belangstelling. Een vroolyk zonnetje zorgde voor het feestelijk cachet. Om 11 uur precies deden de tamboers, toegevoegd aan het stafmuziek-corps, dat onder leiding van den heer L. H. F. Leisti- kow natuurlijk onmisbaar was, een korte roffel hooren en direct daarop klonken de eerste strophen van het Wilhelmus. Z. Exc. vice-admiraal T. L. Kruys was vergezeld van de officieren, behoorende tot zijn staf, op het paradeterrein aangekomen, Hij noodigden den oudst aanwezigen mari ne-officier, C. Q. schout bij nacht van den Berg uit, de inspectie mede te maken, waar na de admiraal de troepen, die intusschen in orde van inspectie opgesteld waren, in specteerde. Daarna stelde zijn excellentie zich met de hem vergezellende officieren voor het raadhuis op, waar zich de burge meester, de heer G. Ritmeester en de wet houders P. Smits en W. de Boer bij hem voegden. Voorafgegaan door stafmuziek, marcheerden de troepen in orde van parade langs de autoriteiten, de parade-comman dant en zijn adjudant, benevens de com pagnie-commandant werden genoodigd, het defile gade te slaan. Het saluut van 101 schoten werd afgege ven door H. M. „Hertog Hendrik". DE STAD BERLIJN KOOPT EEN NEDERLANDSCF SCHILDERIJ. Naar wij vernemen heeft de stad Berlijn het door onzen landgenoot den heer J. C. A. Goedhart, vervaardigde schilderij „Segelregatta", dat op de Olympische ten toonstelling was geëposeerd, aangekocht. Het schilderij stelt voor een zeilwed strijd tusschen drie zeiljachten, behooren de tot de z.g. j-klasse. Het „Organisatie-comité voor de elfde Olympiade, Berlijn 1936" heeft allen deelnemers aan deze tentoonstelling een fraaie herinneringsplaquette geschonken. ONRECHTMATIG STEUNTREKKEN. Door de directie van den dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon en van het Ge meentelijk bureau voor werkloozensteun werd namens de gemeente 's-Gravenhage aangifte gedaan van het onrechtmatig steim- trekken in 10 gevallen, tot een bedrag van totaal 553,56. BREDASCHE INWOONSTER VERDWENEN. Een ongeluk gevreesd. Groote ongerustheid bestaat te Breda om trent het lot van de 54-jarige mevrouw G. M. Truijt van Hertog—Boeckholz, echtge- noote van een vroegeren garnizoenscom mandant te Breda. Zij verliet Vrijdag haar woning aan de Baronielaan en keerde sindsdien niet meer terug. Men vreest, dat haar een ongeluk is over komen. De commissaris van politie heeft haar op sporing verzocht. Mevrouw Truyt van Hertog is 1.64 meter lang, flink postuur, trekt met het linkerbeen. Zij is gekleed in blauwe mantel, bruine lage schoenen en blauw hoedje. Een onderzoek met politiehonden in de bosschen rond Breda leverde geen resul taat op. POSTZEGELAUTOMATEN. Mijnheer de Redacteur! Postzegelautomaten kunnen zeer nuttig zijn, b.v. op Zaterdagmiddag en Zondag als het loket in het kantoor het bordje „ge sloten" draagt. Ik kan mij voorstellen, dat b.v. Maandags morgens een der automaten „uitverkocht" is, hoewel ze m.i. groot genoeg zijn om heel wat postzegels te kunnen bevatten. Dat ondergeteekende en meerderen met hem Zaterdagmiddag om 3 uur al dub beltjes en centen in een ledige automaat lieten glijden, geeft wel den indruk, dat men over de verschijning dezer automatische verkoopers wat te veel en te vroeg gejuicht heeft. Met dank voor de plaatsing, EEN DER GEDUPEERDEN. MORITZ MARX IN HET GULDEN VLIES. Zaterdagavond was voor de tweede voor stellingen van Moritz Marx een dankbaar publiek in het Gulden Vlies. Men heeft ge noten van het uitstekende spel van Cor Ruys, die Moritz speelde op een manier, zoo als hij dat alleen kan. Jan C. de Vos stond hem uitstekend ter zijde. Het geheele eerste bedrijf spelen zij alleen samen en zij wisten bij voortduring te boeien. Frances May sloot zich in de vol gende bedrijven zeer goed aan bij het twee tal en deelde terecht in het hartelijk ap plaus dat Ruys en de Vos ten deel viel. De uitstekende muziek van de Hongaar- sche kapel had groot succes. ONZE POSTVLUCHTEN. De Rietvink is op de uitreis te Rangoon geland; de Djalak is op de uitreis te Athene geland en de Kwak is op de thuisreis te Bagdad geland. Na 24 uur teruggevonden; passagiers ongedeerd. Naar vernomen wordt heeft het vliegtuig „Horsa" van de Imperial Airways een nood landing moeten maken ten Zuiden van de Bahrein-eilanden. Hoewel men zich aanvan kelijk ongerust maakte over het lot der inzittenden, bestaande uit 8 passagiers en 4 leden der bemanning, blijkt dat deze onge deerd zijn gebleven. Volgens de laatste berichten zou ook het vliegtuig zelf geen schade hebben opgeloo- pen. VLIEGTUIGONGELUK IN FRANKRIJK. Vanmorgen is nabij het luchtvaartterrein Escoubiac een vliegtuig neergestort. De vijf inzittenden werden ernstig gewond. STAKING IN BRITSCHE VLIEGTUIG FABRIEKEN? De „Daily Telegraph" meldt, dat men re kening moet houden met de mogelijkheid van een groote loonstaking der werklieden bjj de Britsche vliegtuig-industrie. Het arbeiderscomité heeft 40.000 werklie den verzocht zich voor of tegen de staking uit te spreken, ofschoon de vakvereeni- gingen zich voor eenigen tyd tegenover de werkgevers hebben verplicht, geen nieuwe looneischen te stellen. AFSCHEID PASTOOR VAN ZUIJLEN. In een lokaal van café De Wit te 't Zand werd door honderden parochianen afscheid genomen van pastoor Van Zuijlen te 't Zand. Een rij van sprekers voerden het woord. Zij allen getuigden van groote waardee ring voor het werk en den persoon van den aanstonds naar Lisse heengaanden geestelijke. Na een openingswoord van den heer Adr. Kager spraken de heer C. de Wit, voor den L. T. B. en de R. K. Staatspartij, Filmer voor de R. K. Landarbeiders, Doe- dens voor de R. K. Middenstandersvereeni- ging, J. Strooper o.m. voor de Boerenleen bank, Vendel voor de jongenscongregatie en Schola Cantorum. Mej. M. Meijer voor de Graal en meisjescongregatie enz. enz. Als cadeau der parochie aanvaardde pastoor dankabar een 4-deelig brevier. Verdraaid, Ik wou, dat ik den kerel te pakken hai tie ze gez uten pinda's gevoerd heeftL* (PaSStTTtr TTfmw) omhouw tp Zwolle vond Vrijdag de conferentie plaats tusschen den minister van Sociale In het Provinciale Gouvernement, g j_ rpvppt-invscirculaire omtrent dp Zaken, mr. M. Slingenberg en de wethouders der groote gemeenten, in ^erban^ d* gingen in de steunregeling. Tijdens de conferentie. Tweede van rechts minister Slmgenherg. Het was een waar afscheidsfeest waarbij naast een zekere weemoed een dankbare stemming heerschte door de wetenschap dat een prettige herinnering zal blyven voortleven. VOOR EEN BETERE STEUNREGELING VOOR DE BLOEMISTERIJ. Uitgaande van den Nederlandschen tuin- dersbond is gisteravond te Aalsmeer een vergadering gehouden om te protesteeren tegen het uitblijven van een nieuwe en be tere steunregeling voor de bloemisterij. Op de bijeenkomst, welke zeer druk was bezocht, werd het woord gevoerd door een viertal kweekers, die in schrille kleuren den noodtoestand in het bedrijf schilderden. Tenslotte werd een motie aangenomen, waarin de vergadering den minister van landbouw en visscherij verzoekt om onmid dellijke hulp voor de bloemisterij. VERLAGING STEUN VOOR GERST EN VELDBOONEN. In verband met de marktpositie heeft de minister van landbouw en visschery beslo ten den steun voor gerst en veldboonen met ingang van Maandag 31 Augustus te verla gen, hetwelk voor gerst zal worden bereikt door een verlaging van den dorschsteun met 0.25 per 100 K.G. en voor veldboonen door de huidige regeling te vervangen door een andere, waarbij de steun periodiek zal worden vastgesteld en welke regeling voor de telers bij de huidige prijsverhoudingen zal neerkomen op een steun, die ongeveer 0.50 per 100 K.G. minder zal bedragen dan thans. Op een door den Nederlandschen Bond van Protestantsch Christelijke Werkgevers in de voedingsbedrijven gedaan verzoek heeft de minister geantwoord, dat hij geen aanleiding kan vinden den prijs van de Vita-tarwe te verminderen of de monopolie heffing op tarwe te verlagen. Ook de mono polieheffingen op voergranen blyven onge wijzigd. Voorjaarsbloemplanten. Ook in deze maand is er heel wat te zor gen voor onze planten en bloemen. De in Juli gezaaide violen worden nu verspeend. Dit kan in een leege bak geschieden, maar evengoed kan het op een goed toebereid bed in den vollen grond, wanneer we maar zor gen voor goede, humusrijke en vochthou- denden grond. We verspenen de pleintjes op een afstand van ongeveer 3 c.M. Bij droog weer wordt naar behoefte gesproeid. Na 3 a 4 weken worden de plantjes ruimer ge plant, nu op 7 a c.M. afstand. Wanneer de winter niet te streng is, kunnen violen zeer goed buiten overwinteren. Toch is het raad zaam ze, indien hiertoe gelegenheid is, on der glas in een bak te overwinteren. Vooral op zwaren gleigrond is dit aan te raden. We houden ze dan dicht bij het glas en luchten zooveel als dit met het oog op de weersge steldheid mogelijk is. Een andere, zeer be kende voorjaarsbloeier is het „vergeet mij nietje" of Myosotis. Ook deze werden in de vorige maand gezaaid en kunnen nu worden verspeend. Wie verzuimde ze bjjtjjds te zaaien, kan gewoonlijk op de plaats, waar ze dit voorjaar bloeiden, nu wel jonge planten vinden, geschikt om op te planten. Ze groeien sneller dan violen en daarom wor den ze direct op bedden uitgeplant op een afstand van pl.m. 8 c.M. Ze kunnen zeer goed buiten overwinteren. Meestal planten we „vergeet my nietjes" in den herfst al op de perken. Toch gebeurt het op zware klei grond dikwijls dat een gedeelte der planten gedurende den winter verloren gaat. We zorgen dus, wat planten in voorraad te heb ben, om open gaten aan te vullen. We zaaien nu Silene pendula, een bekende, rosebloeien- de perkplant, een echte voorjaarsbloeier. Er zijn ook witbloeiende variëteiten. Vooral de compacta variëteit, de laagblyvende, zijn zeer aan te bevelen voor beplanting van bloemperken. Ze zijn niet winterhard en moeten dus onder plat glas overwinterd worden. Een zeer mooie voorjaarsbloeier is de Oranje-bloeiende muurbloem, Chei- ranthus Allioni. Deze wordt in Juli gezaaid en in den bak overwinterd. Nu worden de jonge plantjes verspeend en daar ze als groute plant niet gemakkelijk kunnen wor den verplant, plaatsen we ze na 3 a 4 weken in bloempotten ter grootte van 8 a 9 c.M., die we in den bak ingraven. Begin Septem ber zaaien we nog Papaver Umbrozum, P. nudicaule, P. sommiferum e.a. Daar Papa vers zeer moeilijk zijn te verplanten, wor den ze als jonge zaailingen, direct in kleine bloempotten geplaatst. Ze worden in een bak ingegraven en overwinterd. Wie zoo tijdig voor de toekomst zorgt, zal een vol gend voorjaar al vroeg in het bezit zijn van een bloemenrijken tuin. A. G. Cloqué-stoffen zijn momenteel de groote mode en dus aan de orde van den dag. Oogenschijnlyk zou men denken, dat ze moeilijk te wasschen zijn, omdat het zoo'n gerimpeld stofje is, maar, wanneer men goed kijkt, ziet men dat de meeste soorten dubbel zijn en is de onderkant dan volkomen recht, zoodat de „rimpels" van het boven- weefsel overal zijn vastgehecht. Om een dergelijk stofje te wasschen zouden wij aan raden Lux te nemen, als zijnde het meest veilige waschmiddel. Ga als volgt te werk: Maak een sopje (1 eetlepel Lux op 1 liter water) zoo goed als koud en wasch het kleedingstuk voorzichtig en vlug hier in. Het sop er door persen; niet trekken aan het goed (al krimpt het misschien door de aanraking met water). Spoel het kleeding stuk na, rol het uit in badhanddoeken, om zooveel mogelijk water te verwijderen. Dan te drogen hangen op een winderige plaats. Strijk het, wanneer heelemaal droog, aan de verkeerde zijde in beide richtingen met een lauwwarm ijzer op een molton deken, eerst in de breedte en dan in de lengte. Men kan tijdens het strijken het kleeding stuk weer op de juiste maat terugkrijgen. Men doet natuurlijk het beste de maten vóór de waschbehandeling even te noteeren. De eendenkooi als reservaat De schoonheid van het kooiland. Een kooi, een eendenkooi is een menge ling van natuur en cultuur. Maar de natuur overheerscht, niet het menschenwerk. Over al waar de menschen verandering brengen, tracht de natuur, staag werkend het terrein te herwinnen. Waar een stuk bouwland ver waarloosd wordt, zijn gauw de klaprozen en de kamillen, de melden en de riethal men de baas. Waar de heide aan cultuurland grenst, tracht zij het verloren terrein te her overen. Waar de kooiker zijn vangpijpen aanlegt en onderhoudt en de paadjes tus schen 't geboomte en 't struweel wat tracht schoon te houden, daar moet hy onophou delijk strijden tegen de warreling van de braamstruiken, tegen de slingering van de hagewinden, tegen de vlierloten die het pad overhuiven, tegen de kamperfoelie die een plaatsje zoekt, tegen het riet dat opschiet telkens weer, tegen de brandnetels die zich fel en dapper weren, tegen de wilde balsa minen die het pad versperren willen en hun zaad laten springen in 't rond, tegen veel meer planten nog die allemaal zich rekken en strekken naar het licht en onder het dichte en donkere geboomte juist de open plekken zoeken langs de paden waar een zonneglimp en een lichtstraal opgevangen kunnen worden. De kooi, een mengeling van natuur en cultuur. Immers de kolken, de vangpypen en de smalle primitieve paadjes zyn door menschen aangelegd, het kooihuisje is door menschenhand gebouwd, het kooihondje is een huisdier en het staat allemaal in dienst van 't vangbedrijf, 't kooikerswerk. Maar dit alles, waarover ik vroeger wel eens schreef en waarover ik het nu niet hebben wil, is omringd door, omweven van, omlijst met de warreling van de woekering, de slingering en de bloeseming van een intens ryk na tuurleven, dat in blad en bloem, in kleur en geur, in roep en zang zich menigvuldig openbaart. Het kooibosch is rustig, moet zeer rustig zijn en is alleen met speciale toe stemming toegankelijk, ja nu in den vang- t(jd wel geheel verboden. Zoo is dit land, dat terra incognito .onbekend land is voor velen, voor de vogels en de bloemen zeer begeerenswaardig land. Als ook de kooiker ze met rust laat, en hy doet dat meestal, en soms zijn daarvoor door verschillende ver- eenigingen speciale maatregelen genomen en byzondere voorzieningen getroffen, dan kunnen zy zich hier ontplooien en ontwik kelen zonder moeite en tegenslag. Dan unnen de roeken en in sommige kooien de reigers en in enkele de prachtige en zeld zame aalscholvers broeden, dan vinden win- °nmg en wielewaal en vele kleine zang vogels er een veüig oord en aan den rand yan, 1 k00lb°sch kan de roerdomp in 't riet land wonen en de wulp kan over de moer landen zljn roep laten hoOTen. Dan in 't ln i 'tavelden k0,Tand h6t Sterntje veili« en m t veld rondom kunnen de uilen leven. Dan kan m en om de kooi, die ik kortgeleden in de nog altijd prachtige en överyssel bezocht en die de grootste van Nederland is en 7.»^ van geuren en kleuren Lano. k ken, waarvan de sappige vruchten ken nooden en voor ons ditmaal de morgen koffie moeten vervangen. Langs 't kostelijk paars van overvloedige kattestaartenbloei. Langs 't geel van hertshooi en 't wit van bereklauw, langs 't roomgeel van moeras- spiralas en 't purper van wilgenroosjes. De wilde balsamien, het springkruid, dat ik al noemde, bloeit nog geel of laat zyn zaad doosjes openspatten. De valeriaan toeft hoog op en laag in de veengaten bloeien water lelie en plomp. Zwammen en mossen woe keren alom, de stinkzwam mengt zyn geur tusschen zoetere aromen en zyn witte hoed staat hier en daar op de grijswitten steel Ik wil geen catalogus geven en ik houd daar om maar op met het noemen van namen, ofschoon elke naam bij den kenner een we reld van schoonheid oproept en bij den niet-deskundige vermoedens wekt van veel en velerlei moois. Dat is in en vlakbij de kooi niet voor iedereen toegankelijk, of schoon de kooiker aan het Giethoornsche Wiede zijn kooibosch tegen entrée en onder toezicht bezichtigen laat en daardoor dus ieder in staat stelt iets van dit alles te zien. Maar ook waar de kooi zelf en de naaste omgeving niet betreden mogen worden en slechts voor enkele bevoorrechten toegan kelijk zijn, daar is de eendenkooi toch meestal een centrum van schoonheid die ook wijder in 't rond zich rijkelijk openvouwt Wat de kooi aan wilde eenden buitmaakt, geeft zij meestal overvloedig terug als rus tige verblijfplaats voor velerlei vogels, bloe men, zwammen en insecten, als waardevol reservaat, als plek van stilte, schoonheid in een wereld vol rumoeren. A. L.B. Vrijdag vergaderde de raad van deze gemeente. Afwezig wegens ziekte weth. Broersen. Van Ged. Staten was ontvangen de goed keuring op de wijziging van het reglement van het Burg. Armbestuur. Z. h. s. werd vastgesteld het besluit, waarbij wordt verklaard, welke verorde ningen, tegen welker overtreding straf is bedreigd, nog gelden. Door B. en W. werden aangeboden de ge meenterekening, de rekening van het Burg. armbestuur en de rekening van het G. E. B„ alle dienst 1935, welke rekeningen door de raadsleden zullen worden nagezien. Rondvraag. De heer Barendregt vroeg naar aanlei ding van het rijksaccountantsrapport naar de bezuinigingen op de hooistekers en de brandweer. De voorzitter antwoordde, dat deze bij de begrooting van 1937 zullen worden be handeld. De heer Oostwouder zei, dat het post station reeds om 17.45 is gesloten voor post zaken, wat z.L zeer lastig is voor menschen, die alleen 's avQnds vrij zyn en dan het kantoor gesloten vinden. Gaarne zou hij hierin verandering wenschen. De heer de Groot antwoordde, dat dit moeilijk zal kunnen worden gewijzigd. Aangezien op poststations de geldelijke zaken 's avonds aan het hoofdkantoor moe ten worden verantwoord en de postbus naar Alkmaar 18.20 vertrekt, kan die openstel ling niet later zyn. Om het publiek ter wille te zijn vroeg de heer Oostwouder de middagopenstelling van 14 tot 15 uur te stellen op 12.30 tot 13.30 uur. Werd z. h. st. goedgevonden dit de ad ministratie te verzoeken. Ook vroeg de heer Oostwouder de werk verschaffing weder open te stellen. De voorzitter antwoordde, dat dit reeds in onderzoek bij de inspectie is. Weth. Plugboer zou gaarne een nauw keuriger toezicht wenschen op de bouwver ordening, wat betreft het plaatsen van ge* bouwen. De voorzitter zal hieraan gevolg geven. Ook zei de heer Plugboer, dat ten ge* rieve van de tuinders het water voor de opscheepplaatsen is uitgebaggerd, terwijl hem is gebleken, dat vele tuinders vuil en onverkochte producten daar in het water werpen. De voorzitter antwoordde, dat hierop zal worden toegezien. Nog betreurde de heer Plugboer het, dat de r.k. school is geschilderd door een schil der van buiten, terwijl de plaatselijk geves tigde schilders zyn voorbij gegaan. De heer de Groot zei, dat de schilders hier toch wel aan deze school kunnen betalen en vond de houding van het schoolbestuur niet juist. De voorzitter vroeg het r.k. raadslid dit aan het schoolbestuur te willen mededeeJen. De heer Plugboer vroeg of het schoolgeld" kohier al gereed is, wat door den voorzitter ontkennend werd beantwoord. Hierna sluiting der vergadering.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 8