KAMER VAN KOOPHANDEL. ^Binnenland internationale toestand en België. ALKMAARSCHE COURANT van DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1Ö36 Vóór een politiek van volstrekte neutraliteit. een natuurlijke drang. Stad en Omgeving De middenstand en de distributie. De personeele belasting voor de café's en de biljartbelasting. Nieuw soort lucifer. Van onzen Brusselschen correspondent. Wij wezen er reeds op hoe in België zich een beweging begint af te teeke nen voor een onafhankelijker positie inzake de buitenlandsche politiek van het land dan tot nu toe het geval is geweest. Minister Spaak heeft, met zijn opnefmakende rede voor de bui tenlandsche pers. voor velen de oogen geopend en de buitenlandsche gebeur tenissen, de burgeroorlog in Spanje, de uitbreiding van de Duitsche bewa pening, de revolutionnaire geest met al zijn avonturen die men met de stakingen heeft leeren kennen hebben de rest gedaan. De ministers zijn veel al met vacantie geweest en nu gaat het politieke leven weldra herbegin nen. Dat deze gemoedstoestand zal tot uiting komen staat vast. Er is een natuurlijke drang naar meer veiligheid en het is als of men al de fouten, die in de naoorlogsche periode werden gemaakt, is gaan ontdek ken. Wat hierbij natuurlijk het meest op den voorgrond komt is de verhouding van België tot Frankrijk. Toen minister Spaak, lid van de socialistische partij, zijn rede hield, wist hij ongetwijfeld wel welk een weerklank deze hebben zou, ook in het buitenland, en men mag het als vaststaan de beschouwen dat ook de eerste minister wel wist wat zijn minister van buitenland sche zaken zou vertellen. De storm is uit sluitend langs socialistische zijde opge gaan, omdat Spaak het nationaal belang op den voorgrond heeft geplaatst terwijl de algemeene raad van de Belgische socialisti sche partij thans in de bepaling van de buitenlandsche politiek zich uitsluitend leiden laat door de belangen van de inter nationale, waarvan de toekomst niet bij zonder rooskleurig is. In zijn verdediging voor den algemeenen raad heeft Spaak eigenlijk van zijn rede niets ingetrokken, alleen zeggende dat collectieve veiligheid dezen toestand slechts kunnen aanvaarden zonder het recht te hebben er België een verwijt van te maken. Men zal zelfs moe ten erkennen dat België tot het allerlaatste oogenblik heeft gewacht, gehecht als het is aan een oude vriendschap, dié ongetwij feld door den wereldoorlog is versterkt geworden, waarbij nog komt dat Frankrijk op economisch gebied België nooit heeft verwend. De Vlaamsche leiders hebben steeds de leuze verkdndigd dat België zich los moest werken vanT»rankryk, maar men moet wel erkennen dat' ;ulks niet krachtig genoeg is gebeurd. Indien een man als Van Cauwelaert, wiens prestige nu is aan getast door de campagnes van Degrelle en ,,De Schelde", op het oogenblik dat de po' litiek van Barthou Frankrijk in de armen dreef van Sovjet-Rusland, op een krach tige en plechtige manier tegen de gevolgen van dit bondgenootschap voor België had gewaarschuwd en had betoogd dat Vlaan deren geen enkele Belgische regeering zou volgen, wanneer het hierdoor ooit in een conflict werd meegesleept, dan had men in de Wetstraat ongetwijfeld reeds vroeger rekening gehouden met den werkelijken toestand. Het is een feit dat men hier ernstig streeft naar een verbetering van de be trekkingen met Duitschland. Een blad als de katholieke „Libre Belgique", waarvan een groot gezag uitgaat, komt op voor deze politiek. Deze moet samengaan met afwij zing van de groote verplichtingen die Bel gi ëop zich heeft genomen toen het is toe getreden tot het Locarnepact. Waarborgen zooals deze die België op zich genomen heeft door dit verdrag worden te gevaar lijk geacht, in het licht van de huidige ge beurtenissen. Dat vooral van Vlaamsche zijde tevens wordt opgekomen voor de vol ledige opzegging van het Fransch-Belgisch militair accoord, al is het dan van zuiver defensieven aard, en al is het slechts een afspraak tusschen generale staven, dat spreekt van zelf. Men wil een politiek volgen waardoor België op gelijken voet Duitschland en Frankrijk behandelt, met als voornaamste oogmerk buiten elk ge schil te blijven indien dit andermaal in Europa moest uitbarsten. Men ziet in dat steeds een ideaal blijft waarvan de ver- j Duitschland vooral het communistische ge- wezenlijking dient nagestreefd te worden. Hoe dan ook was zijn toespraak te be schouwen als een proefballon, om de reakties te kunnen nagaan. En nu de poli tieke machine, na de vacantierust opnieuw aan 't draaien zal gaan, zal men eindelijk wel moeten uitpakken met besluiten en maatregelen, die slechts van dien aard kunnen zijn dat de internationale positie van België wordt versterkt in een geest van neutrale onafhankelijkheid. Men heeft hier, terecht of ten onrechte, den indruk dat het gevaar met groote schreden nadert en men holt om zoo te zeggen den weg langs die leiden moet naar een veiliger huis, waarover het onweer heen drijven zal zonder onheil te stichten. Dit komt nog niet tot uiting door regee- ringsmaatregelen, doch men mag overtuigd zijn dat Van Zoeland er niet de man naar is om den huldigen toestand lijdelijk te ondergaan. De bevolking van België wenscht in geen enkel avontuur te worden betrokken en minister Spaak heeft het goed gezegd toen hij heeft betoogd dat de volkeren zich niet kunnen verbinden dan tot datgene wat zij psychologisch kunnen aanvaarden. Welnu men ziet hier het ge vaar vooral in het verbond van Frankrijk met Rusland en de grootste vrees is dat men België zou kunnen beschouwen als zijnde bij een dergelijk verbond betrokken. Men heeft het stadium bereikt waarin de geesten rijp zijn om geleidelijk de politie ke banden die België aan Frankrijk ver binden. los te knoopen. De werkelijkheid is onafwendbaar en de Franschen zullen vaar vreest, komende uit het Oosten en er belang bij heeft in den rug gedekt te zijn. Vandaar overigens ook de verandering van toon sedert enkele maanden, in de Duitsche pers, wat België betreft. Indien Frankrijk een politiek wil volgen waar door het in een dergelijk conflict wordt meegesleept, dan is dit voor zijn rekening. Wat hierbij van belang wordt geacht is de omstandigheid dat België met Duitsch land steeds belangrijke economische be trekkingen heeft gehad omdat de Belgi sche en Duitsche economie in een zekere mate elkander aanvullen, terwijl van Fransche zijde het traditioneele protec tionisme voor de Belgische economie slechts hinderlijk is geweest en nog is. In het licht van dezen toestand is de positie van de socialistische ministers in de regeering nogal delicaat. Men heeft het hen tot dusver reeds zeer kwalijk genomen dat zij, dat zijn vooral Vandervelde en De- lattre, op een zoo opvallende wijze partij hebben gekozen voor het Spaansche „fren te popular". Deze overwegingen toonen aan dat in de oriënteering van de Belgische politiek spoedig een wijziging komen kan. En wat hierbij als voorbeeld wordt gesteld, onder meer door een blad „La Libre Belgique is Polen, dat, ondanks de Fransche vriend schap, het ook beter heeft geacht het op een accoordje te gooier met Hitier dan op ?en voet van vijandschap met hem te le ven. De vraag is of dit alles zal gaan zon der moeilijkheden voor de huidige Belgi sche regeering. De nood in het restaurantbedrijf. Diverse brieven waren ontvangen van gemeentebesturen in het district der Ka mer, betreffende het door de Kamer tot alle gemeenten m haar district gezonden rond schrijven nopens de grondslagen voor de personeele belasting van koffiehuizen en biljarts. De s e c r e t a r i s merkte^p, dat na het eerste verzoek der Kamer aan alle ge meenteraden in dit district om verlaging dezer belastingen door eenige gemeenten is besloten daaraan te voldoen. Van andere kwam echter bericht, dat niet tot verlaging kon worden overgegaan, omdat Ged. Staten de daartoe strekkende besluiten toch niet zouden goedkeuren, of dat genoemd college reeds een dergelijk besluit had vernietigd terwijl het besluit van den raad van Anna- Paulowna op aandringen van Ged. Staten werd werd ingetrokken. Het is ons bekend 200 ging spr. voort dat Ged. Staten een vermindering van de wettelijke tarieven niet toestaan, indien in de betreffende gemeente het aantal opcen ten op de gemeentefondsbelasting een be paald cijfer overschrijdt, of als de gemeente noodlijdend is, of wanneer zij een extra-bij drage krijgt uit het werkloosheidsfonds. Daar de wetsartikelen, op grond waarvan de aanslag naar de bedoelde twee grondsla gen speciaal voor koffiehuizen kan worden verlaagd, op voorstel van de regee ring zelf in de wet zijn opgenomen, waar mede zij den noodtoestand in het restau rantbedrijf erkende, leek het spr. thans op den weg der Kamer te liggen zichi tot Ged. Staten te wenden of tot de regeering, ten einde te bevorderen dat in het vervolg raadsbesluiten als bovenbedoeld worden goedgekeurd. Zonder nadere bespreking vereenigde zich de Kamer met dit advies. De vergadering van gistermiddag werd zou zijn de meening der Kamer tegenover -r-» hot cnh r 1 i von in kot linUf „4n11sw% r\« niet bijgewoond door de heeren Moens, De Raat, Ringers, Grondsma, Endel, Nobel, Valkering, Leber en Blaauboer, die allen met kennisgeving afwezig waren. Ten aanzien van den heer Ringers, die nog steeds niet van zijn ziekte hersteld is, sprak de voorzitter, de heer A r n t z, den wensch uit, dat spoe dig algeheel herstel zal volgen, opdat de heer R. de volgende vergadering weder zal kunnen bijwonen. Spr. stelde hierop aan de orde de Ingekomen stukken. Van de Eerste Federatie van Groot-winke- liers (levensmiddelenbedrijf) een afschrift van een motie, aangenomen op haar land dag te Zeist. In deze motie wordt waardee- ring uitgesproken voor de voorgestelde vestigingswet voor het winkelbedrijf en voorts betoogd, dat de onafhankelijke win kelier zyn grootste kracht moet zoeken in organisatie, omdat hij door de inkoop-orga nisatie de gunstigste condities kan bedingen en aus zijn sociale taak van distribuant ten Profijte van den consument op de meest doeltreffende manier kan vervullen en alzco het beste het hoofd kan bieden van coope- r*ties en het grootwinkelbedrijf. heer Grunwald was van meening. dat de toelichting van het adres wel zeer '•avechtbaar ia en meende, dat het goea het schrijven in het licht te stellen De voorzitter daarentegen geloofde, dat dit niet noodig is, want adressanten vragen geen adhaesie, zij wenschen slechts dat de handel in dit district met het schrijven in kennis wordt gesteld. Besloten werd te melden, dat geen aan leiding wordt gevonden om de meening der Kamer te kennen te geven. Een adres van den Kon. Ned. Midden standsbond inzake de vestigingswet voor het kleinbedrijf, waarvoor mr. Moens een toe lichting zou geven, werd na eenige bespre kingen gerenvoyeerd aan de commissie voor verordeningen om advies, met het oog op de van r.k. zijde in het geding gebrachte wenschelijkheid van het inlasschen van het behoefte-element. De heer Kluitman dacht, dat ook zonder opneming daarvan in de wet wel rekening kan worden gehouden met de be hoefte; in den boekhandel is deze zaak on derling geregeld, welke mededeeling door den secretaris werd aangevuld met een verwijzing naar de drogisterij, waar de vestiging van nieuwe zaken ook niet ge makkelijk gaat. Goedgevonden werd nog, dat de genoem de commissie bij haar besprekingen over het wetsontwerp zal uitnoodigen de voorzit ters van de plaatselijke middenstandsver- eanigingen. Afstroomhi; Schermerboezem. Antwoord van het provinciaal bestuur van Noordholland op het schrijven der Ka mer d.d. 10 Januari j.1. nopens het door de Kamer uitgebrachte advies inzake de af strooming van Schermerboezem op den Ver. Raaksmaat- en Niedorperkoggeboezem. In dit schrijven wordt gezegd, dat de zerg voor de boezems van het nieuwe hoog heemraadschap van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en Westfriesland niet bij de provincie zal komen te berusten, doch bij het nieuwe hoogheemraadschap zelf. Dit lichaam zal er dus tegen moeten waken, dat het peil in de Niedorperkogge niet te hoog wordt opgevoerd en dat ook anderszins geene nadeelige verhoudingen ontstaan voor eenig deel van de op de boezems loozende landen. Waar in het bestuur de landen van het Niedorperkoggegebied vertegenwoordigd zullen zijn en bij de samenstelling van het college van sluis- en maalmeesters met de belangen van bedoeld gebied voldoende zal worden rekening gehouden, behoeft in deze geen vrees te bestaan. Daarom kan Jiet geven van eenige garan tie als door de Kamer bedoeld niet op den weg van de provincie liggen. Voor kennisgeving aangenomen. Propaganda vischgebruik. Schrijven van het departement van land bouw en visscherij betreffende het plan- Grunwald c.s. inzake vischverbruik en ver kooporganisatie. Wij ontleenen aan dit schrijven het vol gende: Aan de voorgestelde oprichting van een vereeniging tot bevordering van het visch verbruik werd reeds in zooverre uitvoering gegeven, dat uit reeders en handelaren een commissie werd ingesteld, welke zich ter. doel stelt door het voeren van een propa ganda den afzet van visch in het buitenland te bevorderen. Uit het landbouw-crisisfonds worden jaarlijks gelden ter beschikking dezer commissie gesteld, om haar in dit werk te steunen. Het bedoelde plan wenscht behalve de propaganda echter ook eene organisatie, welke een groot aandeel wil nemen in de distributie van de aangevoerde visch. Om trent deze organisatie worden evenwel be trekkelijk weinig bijzonderheden vermeld, zoodat verschillende moeilijkheden, die de distributie van een artikel als visch mee brengt, niet onder het oog worden gezien, zooals b.v. de onregelmatigheid in den aan voer, de sterk wisselende vraag van het publiek enz. Het plan gaat voorts uit van de lage vischprijzen, zonder er blijkbaar rekening mede te houden, dat ook van andere levens middelen, die het gebruik van visch be- invloeden, de prijzen sterk zijn gedaald. Tenslotte moet nog het bezwaar worden gemaakt, dat de regeering moeilijk eene garantie zou kunnen stellen voor een bedrag van 50.000, als in het plan gevraagd, daar de instelling van eene nieuwe organisatie vcor de distributie tot gevolg zou hebben, dat schade zou worden toegebracht aan degenen, die thans in de distributie van visch onder het publiek een bestaan vin den. Vanwege het departement wordt echter nader onderzocht op welke wijze in het be staande distributiesysteem verbetering kan worden gebracht. Met de in het plan gege ven aanwijzingen zal daarbij zooveel moge lijk rekening worden gehouden. De Kamer, en ook de heer Grunwald, meende, dat op het oogenblik niets meer aan de zaak te doen is, men moet nu maar afwachten; alleen als het te lang duurt, kan weer op spoed worden aangedrongen. De voorzitter bracht den heer Grunwald dank voor zijn initiatief, waarna het stuk voor kennisgeving werd aange nomen. Portvrijdom voor de Kamera van Voorstel van den heer M. A. Grunwald om by de regeering aan te dringen op het weder instellen van portvrijdom voor de Kamers van Koophandel in verband met het toenemen van de crisisdiensten, die de Kamers ten behoeve der regeering verrich ten. Nadat de voorzitter en secre taris hadden aangetoond, dat inderdaad zeer veel aan porto moet worden uitge geven om te kunnen voldoen aan de door de crisiswetten opgelegde bemoeiingen. vroeg de heer Grunwald om geza menlijk met de andere K. v. K. te pogen den portvrijdom terug te krijgen. Besloten werd een adres dienaangaande aan de regeering te zenden en een afschrift hiervan te sturen aan alle Kamers van K. en F. in den lande met verzoek om steun. Voor kennisgeving werd aangenomen een schrijven met memorie van toelichting van de Liberaal Socialistische Beweging te Santpoort inzake ordening in het winkelbe drijf. Het borgstellmgsfonds. Van het gemeentebestuur van Schagen was bericht ingekomen, dat de burgemees ter dier gemeente zitting zal nemen in het bestuur van het borgstellingsfonds. De voorzitter was verheugd, dat de gemeente Schagen nu toch nog toetreedt en hoopte dat ook Den Helder daartoe zal besluiten, maar ook zonder dat zal het fonds spoedig zijn werk aanvangen. De secretaris deelde nog mede, dat men nu bezig is met het instellen van plaatselijke commissies, die de inkomende aanvragen uit die gemeenten zullen bespre ken en daarna doorzenden aan het bestuur van het fonds. De handelsschool te Alkmaar. Schrijven van het gemeentebestuur van Alkmaar, waarin wordt medegedeeld, dat in afwachting van een t. z. t. te nemen de finitieve beslissing met betrekking tot het al dan niet voortbestaan van de handels school en van de handelsavondschool al hier, door dit bestuur, krachtens door den raad verleende machtiging besloten is het onderwijs aan deze scholen gedurende het schooljaar 1936/37 op den bestaanden voet voort te zetten. De vacature van directeur zal inmiddels niet worden vervuld. De over dit schrijven gevoerde bespre king maakte duidelijk, dat allen het er over eens waren dat de school in het be lang van den handel behouden dient te blijven, omdat zij beter aan het doel be antwoordt dan de handels-afdeeling van de H. B. S. Het bleek, dat de minister aan stuurt op het in stand houden van uitslui tend handelsdagscholen met driejarigen cursus, voor enkele uitzonderingen kan worden aangevraagd een vierjarige school te mogen behouden. Ook deze evenwel zal nog geen Aansluiting geven op de hoogere handelsschool. Besloten werd dat de onderwijscommis sie uit de Kamer deze aangelegenheid nog eens in studie zal nemen, omdat een even- tueele aanvraag voor een 4-jarige school mogelijk zal moeten worden ingediend met het oog op een misschien spoedige behan deling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer. Als afgevaardigde naar een binnenkort te Amsterdam te houden vergadering over deze voor het handelsonderwijs belangrij ke aangelegenheid werd de heer Kluitman aangewezen. De Limmerweg. Daar de heer Valkering, die over deze weg eenige mededeelingen zou geven, af wezig was, deelde de secretaris mede, dat de hier bedoelde weg niet de bekende hoofdweg tusschen Limmen en Uitgeest is, maar een binnenweg, welke ettelijke tien tallen van jaren geleden door laatstge noemde gemeente van Limmen is overge nomen, maar door haar thans niet meer naar eisch kan worden onderhouden. In- tusschen is hij in den laatsten tijd wel veel verbeterd. De heer Valkering heeft toege zegd, dat hij in de Provinciale Staten dezen weg ter sprake zal brengen en de heer Ringers heeft hierbij steun toegezegd. Personeelfondsen. De heer Kluitman hield een cause rie inzake het voor-ontwerp van wet no pens de wettelijke regeling inzake perso neelfondsen. Hij zette daarbij uiteen op welke wijze de regeering gevolg heeft ge geven aan haar voornemen om een rege ling voor te bereiden, waardoor pensioen en spaarfondsen van particuliere onderne mingen meer afzonderlijk naast de overi ge vermogenspositie der ondernemingen komen te staan. De regeering staat daarbij op het standpunt, dat in het algemeen de werkgevers niet mogen voortgaan met het in eigen hand houden van de pensioen regelingen voor hun personeel. De middenstand en de distributie van groenten enz. Ten aanzien van he'. voornemen der re geering om op groote schaal over te gaan tot distributie van groenten enz. voor werkloozen werd sterk de wenschelijk heid bepleit tot het inschakelen van den middenstand daarbij. De heer Grun wald vooral wees op het gevaar, dat den middenstand dreigt bij de huidige plannen, zoodat z. i. alle Kamers van Koophandel dienen samen te werken om het te bezwe ren. Hij stelde daarom voor om de zaak aanhangig te maken bij de vereeniging van K. v. K. in Nederland. De heer Bonnet sprak als zyn over tuiging uit, dat het de regeering zelf is, die door allerlei heffingen de prijzen van ver schillende artikelen zoodanig opdrijft, dat de erkloozen ze nniet meer kunnen koo- pen. De heer G r n w a 1 d betoogde nog, dat de handel desnoods niet aan de distribu tie-artikelen zal behoeven te winnen; men zal al heel wat bereiken als men weet te bewerken, dat de artikelen in den gewo nen handel verkrijgbaar worden gesteld, want dan is er alle kans, dat de belang hebbenden meteen wat anders meenemen. Na nog uitvoerige besprekingen zegde de voorzit te r toe, dat de zaak aan hangig zal worden gemaakt bij de vereeni ging van K. v. K. De handelsreizigers en de Zater dagmiddag. De voorzitter bracht in herinne ring, lat het wetsontwerp tot beperking van rytyden voor chauffeurs ook bepaalt, dat voor de handelsreizigers de vrije Za terdagmiddag zal gelden. Een bezwaar hierbij i*. dat die tot dusver wordt gebruikt voor het voeren van besprekingen met de patroons over de afgeloopen en de komen de weken. Op dien dag kan men als regel toch niet goed terecht bU de klanten. Zul len die besprekingen nu niet meer op Za terdag kunnen plaats vinden, dan zal hed moeten gebeuren op een dag in de waak en dat geeft weer schade, welke de meest* zaken niet meer kunnen dragen. Spr. stal de daarom voor om het bureau der Kamaf op te dragen een adres aan de regeering te sturen over deze kwestie. Goedge vonden. Hierna sluiting der openbare vergade ring. Vervaardigd van papier. Rijks- nijverheid verleent steun aan att- vinding. De Ryksnyverheidsdienst heeft een uit vinding van een nieuw soort lucifers van iemand die naby Apeldoorn woont, lang durig op haar technische en handelswaar-* de laten onderzoeken en tenslotte zoove* deugdelijk geacht, dat hij voor de uitvoe ring van nog eenige onderdeelen deze* uitvinding financieelen steun heeft ver leend. De uitvinder is reeds 3 jaar met zyn uit vinding bezig. Hij nam tot grondgedachte, dat uit practische handelsoverweging de verhouding tusschen het weinige hout voor de lucifers tegenover het vele hout voor de verpakking, dat toch waardeloos wordt, niet logisch is. Hy achtte ook het hout der algemeen in gebruik zijnde luci fers, dat eveneens na de ontsteking zijn waarde verliest, te kostbaar. Voor de samenstelling der thans alge meen gebruikte huishoudlucifers zijn on geveer 20 bewerkingen noodig. Volgens den uitvinder van den nieuwen lucifer kan voor dit artikel verschillend materiaal gebezigd worden, als papier, biezen, stroo, cellophaan en ook palmblad. Voor de binnenlandsche productie is pa pier het voordeeligst. Hij heeft nu een soort weeftoestel uitgedacht, waarop pa pierspoelen zijn geplaatst, die een weefcel van lucifers samenstellen, welke meteen voorzien worden van een ontbrandbaren kop en een strydvlak, waarlangs de één door den ander wordt ontstoken. Deze luncifers hebben een grootere lengte dan de nu gebruikelijke. By het uittrekken van een lucifer uit dit weefsel, is hy meteen ontbrand. Tot en met den laatsten vuur maker van dit weefsel is dit ontbranden mogelijk. Machinaal worden de lucifers in gelijke porties verdeeld. De kwestie der verpakking, waarom het by het octrooi voornamelijk gaat, is logisch en practiseh opgelost. De bewerking dezer lucifers zal slechts één machine vorderen. Als aanvankelijk productievermogen is 10.000 lucifers per minuut berekend. De omvang der pakken nieuwe lucifers :s by een gely'k aantal aanmerkelijk klei ner en lichter van gewicht, dan de tegen woordige. De productie zal ook veel goed- kooper worden. HET OVERLIJDEN VAN DEN VLISSINGSCHEN WETHOUDER. In den dood gedreven De afdeeling Vlissingen der S. D. A. P. meldt: Naar dr. Staveman, de voorzitter van het ziekenfonds „Walcheren" en de „Vereeni ging voor Ziekenhuisverpleging" ons mach tigt te melden, kan het overlijden van den wethouder voor sociale zaken en financiën, den heer de Mey, in geen enkel verband worden gebracht met eventueele onregel matigheden, 'die in het beheer van de fond sen dezer vereenigingen door den heer de Mey zouden zijn begaan. Uit een ingesteld onderzoek is reeds ge bleken, dat de financiën der beide fondsen, waarover de heer de Mey sedert eeniga tientallen jaren het beheer voerde, in de meest volmaakte orde door hem zijn nage laten. Ook de burgemeester van Vlissingen, de heer C. A. van Woelderen, machtigt ons te verklaren, dat de heer de Mey zyn taak als wethouder op de meest consciëntieuze wyaa heeft verricht en dat hy de hem toever trouwde fondsen steeds op de meest nauw gezette wijze heeft verantwoord. Uit nagelaten brieven van den overledena is gebleken, dat zyn heengaan moet worden toegeschreven aan de depressie, die zich van hem meester maakte, toen hem te laat bleek, dat de financiëele bijstand, die hij den spoorwegambtenaar van H. eenige jaren ga- leden uit eigen middelen had gegeven «tt waarin hy zelf niets anders dan een vrien dendienst had gezien, door de justitie wel licht volgens het formeele recht als een laakbare daad zou kunnen worden be schouwd. Het is n.1. gebleken, dat de gearresteerde van H., behalve de fraude, welke onlang* aan het licht kwam, reeds eerder malversa ties tot een belangrijk bedrag had gepleegd, teneinde een zijner familieleden voor een financiëele catastrofe te behoeden. Na zyn daad wendde hy zich tot den heer de Mey, die hem uit eigen middelen en ten koste van een belangrijk offer In staat stel de zyn geweten te verlichten door de ont brekende gelden aan te zuiveren. Toen er onlangs wederom malversaties aan het licht kwamen, was de heer de Mey niet venter bij machte van H. te helpen, hoewel de spoorwegen bereid waren van een aanklacht af te zien, zoo het ontbrekende tijdig werd aangezuiverd (gelijk bekend, heeft de offi cier van justitie te Middelburg niettemin een strafvervolging tegen van H. gelast). D* heer de Mey, die meende in deze zaak slecht* als getuige te zijn gehoord, kwam tot zijn ontsteltenis tot de ontdekking, dat da offi cier van justitie overwoog, hem in dese zaak als medeverdachte te betrekken. De teleurstelling over bet feit, dat een vriendendienst, die belangrijke offers van hem had gevergd, wellicht tot een schandaal rondom zyn persoon zou uitgroeien, was da laatste schakel in den keten van tragiecha omstandigheden, die den heer de Mey in den dood hebben gedreven.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5