DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. IRUN HEDENMORGEN GEVALLEN. Deze Coaraot wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho- %09 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 4 September 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 138e Jaargang DeSpaansche revolutie De stad bij verrassing genomen. Regeeringstroepen over de Fransche grens gevlucht. DE STRIJD OM DE STAD. Van andere fronten. Zaanlandsche Bank vraagt surséance van betaling aan. Staat van beleg in geheel Palestina? ALKMAARSCHE COURANT. Naar de speciale correspondent van het Duitsche Nieuwsbureau meldt, zijn de troepen van generaal Mola er van morgen om 7 uur in geslaagd, de stad Irun, om het bezit waarvan zoo verbit terd gestreden is, te veroveren. Gebruik makend van het nevelaohtige weer konden de rechtsche troepen door een verrassende manoeuvre tot de op ongeveer 800 meter voor de stad ge legen voorloopige stellingen doordrin gen. Na een kort geweer- en mitrail- leurvuur gelukte het den opstandelin gen de regeeringsaanhangers terug te dringen, die zich daarop in wilde vlucht over de internationale brug bij Hendaye op Fransch gebied in veiligheid tracht ten te brengen. Terwijl gistermiddag de nieuwe batterijen der regeeringstroepen voor Irun, bestaande uit berggeschut en eenige 75-m.m.-kanon nen, ononderbroken de hoogte van San Mar- cial thans in handen der opstandelingen met granaten bestookten, zonder zicht bare schade aan te richten, was de tegen partij bezig met het versterken van haar stellingen. Duidelijk was van de hoogten van Behobie te zien hoe stoeten muilezels langs de steile berghelling achter het op- standelingenfront geklommen waren met naar het schijnt machinegeweren en onder- deelen van bergkanonnen. Later werd het in Behobia,, tegenover het Fransche Behobie met het verkeer op straat weer drukker. Men zag hoe gewonden weggebracht werden en hoe ambulancewagens in de richting van Irun wegreden. Ondanks het groote gevaar trachtten de laatste bewoners van Behobia nog hun have en goed zooveel mogelijk over de brug op Fransch gebied in veilig heid te brengen. Dekking zoekend aan de leuning der internationale brug stonden leden der militie, die stroomafwaarts den weg onder vuur hielden, waarlangs de recht- schen oprukten. De pantsertrein stond mid den in Behobia en vuurde onophoudelijk met zijn machinegeweren. In het begin van den middag waren drie vliegtuigen van de opstandelingen boven Irun en Fontarabie verschenen en hadden zeven bommen omlaag geworpen. Ter be antwoording daarvan kwamen op een ge geven oogenblik twee snelle regeerings- vliegtuigen, die de Woensdag door de op standelingen genomen stellingen van betrek kelijk geringe hoogte met bommen be stookten. Vervolgens achtervolgden deze toe stellen het inmiddels teruggekeerde vlieg tuig der opstandelingen, dat Irun en de batterijen bij Fontarabie en tusschen Irun en San Marcial gebombardeerd had. Later op den middag begonnen troepen, die verzameld waren bij La Puncha thans gelijk men weet eveneens een stelling der opstandelingen na opgerukt te zijn langs de Bidassoa, den aanval op Behobia onder dekking van auto's met mitrailleurs. Van de tegenoverliggende berghellingen kwa men nu eveneens manschappen; het waren er zeker wel 1500, die gebukt tusschen het Struikgewas, aanstormden. De verslaggever meldt, hoe zij op minder dan twintig meter langs hem kwamen: men onderscheidde ge makkelijk de Marokkaansche legioen-sol daten door hun witten tulband. Het gevecht ontspon zich thans in alle hevigheid. De eerste aanvallers vielen reeds onder de mitrailleurkogels der regeeringstroepen, die niet ophielden te schieten. Niettemin gingen de opstandelingen voort. Eerst kwamen de mitrailleur-auto's, daarna de Marokkanen «n vervolgens de andere troepen. Intus- schen verdedigde de militie van het Volks front zich vastberaden. De aanvallers trok ken kleine loopgraafkanonnen met zich mee, Welke van tijd tot tijd in stelling werden gebracht om te vuren en daarna rukten zij Weer verder op. Langs den oever van de Bi- dasoa had men op dat oogenblik zeker 200 man voorbij zien trekken, in de richting v au de internationale brug, andere marcheerden °P langs den weg van Irun naar San Mar cial. Geregeld hoorde men het ontploffen van de granaten; uit de huizen van Behobia Werd voortdurend geschoten. Artillerieduel. Om vijf uur gistermiddag begon een bat terij der opstandelingen op de hoogte van San Marcos, welke den hoofdtoegang tot Fontarabië beheerscht, op deze plaats en ®p den landweg van Irun naar Fontarrabie Nu Irun in handen der opstande lingen is gevallen, kan generaal Franco alle strijdmachten aan het Noordelijk front inzetten, om San Sebastiac te veroveren. Daarmee zou geheel het Noorden in handen der opstandelingen zijn. te schieten. Tegelijkertijd werd in Irun het vuur op de helling tusschen San Marcial en Irun geopend. Door tegenvuur werd een tusschen San Marcial en Irun gelegen en door de regeeringstroepen bezette fabriek in brand geschoten, nadat deze in den loop van den middag reeds door een vliegtuig der opstandelingen gebombardeerd was. Een geweldige rookwolk hangt over de oostelijke zijde van Irun. Ook ten noorden van Irun woedt een groote brand. Ook gistermiddag zijn over de internationale brug by Hendaye weer honderden vluchtelingen uit Fontara- bië aangekomen. Kort voor het invallen van de duisternis verscheen weer een bommenwerper der op standelingen boven Fontarabië, die bommen wierp op de regeeringsbatterijen tusschen Irun en Fontarabië. Tegelijkertijd werden deze batterijen door de artillerie der op standelingen onder vuur genomen. In Behobia. Een speciale correspondent seinde gister avond 11 uur: Wij naderen uiterst moeilijk het front, terwijl de kogels over den rijksweg fluiten. Te Behobie zijn de menschen in hun huizen opgesloten. Soldaten der volksmilitie, ge dekt achter zakken zand, vuren uit mi trailleurs op de Marokkaansche legionnaris, die naar de Bidassoa oprukken en die zich om zes uur des middags nog op ongeveer 400 M. van de internationale brug bevon den. Het Spaansche dorp Behobia is een hel. Uit ieder huis knallen de schoten. De op standelingen vuren uit mitrailleurs. De ar tillerie der opstandelingen bombardeert Behobia en Irun. Twee granaten zijn neer gekomen op den spoorweg bij het station van Hendaye. Zij zijn niet ontploft. Nauwer wordt de omsingeling. Nog later meldt men ons: De actie der opstandelingen werd op koel bloedige en methodische wijze gevoerd, zonder ook maar iets aan het toeval over te laten. De aanval werd ontketend, toen uit Pampeluna versterkingen waren aangeko men. Carlisten, legionnairs en Marokkanen, die te Laguncha verzameld waren, wachtten de orders af. De artillerie was verplaatst en auto's met mitrailleurs kruisten op den weg van Irun naar Burgos. De vliegtuigen ston den gereed, uit Pampeluna te vertrekken. Toen het signaal werd gegeven, trokken de mannen op langs de Bidassoa of langs den bergweg onder bescherming van ge pantserde auto's. De Marokkanen, kenbaar aan hun blauwe tulbanden, schenen niet te letten op het mi trailleur vuur, waardoor er velen van hun vielen. Des avonds was Behobia nog niet geheel bezet. De volksfront-militie bood met de laatste energie weerstand. Enkele offerden zich op en trokken met dynamiet naar de vijandelijke gelederen, waar zij een zekere verwarring veroorzaakten. Op 400 M. afstand van de internationale brug gekomen, moesten de aanvallers halt houden wegens het geweervuur uit de hui zen en tusschen hun gelederen vielen de granaten. Toch werd de omsingeling nau wer en nauwer. De atmosfeer in Behobia en Irun werd steeds drukkende. De luchtraida volgden I elkaar op en de granaten veroorzaakten een groot aantal branden. Zoo ging de nacht in, nog steeds onder hevige gevechten En overal heerschten groote opwinding, ook op het Fransche grensgebied. De vluchtelingen. De naar Frankrijk gevluchte bevolking uit Irun, Behobia en Fontarabië wordt ver deeld over de zuid-westelijke streek. Giste ren is te Bordeaux de eerste greep van 164 vluchtelingen aangekomen, welke onmid dellijk ondergebracht werden in de stad. Gisteravond werd nog een groot contingent vluchtelingen verwacht!" waardoor het totaal aantal uitgewekenen op ?*nstreeks 1000 zal komen. Het gemeentebestuur van Bordeaux neemt hulpmaatregelen, bijgestaan door de militaire autoriteiten, die voor bedden zor gen. Geleidelijk zullen de uitgewekenen naar het centrum van Ffcaafcrijk worden gebracht Na de verovering van Irun. Na den geslaagden uitmal, die vanmorgen vroeg Irun in handen der opstandelingen deed vallen, stonden de strijdkrachten van generaal Mola even naA uuf direct voor de Internationale brug bij hendaye. Een klein aantal regeeringsaanhangers bood nog den laatsten vertwijfelden tegenstand. De inter nationale brug lag in het spervuur der nH- trailleurs van de opstandelingen, zoodat de toestroom van vluchtelingen, die in het be gin van den morgen nog met honderden tegelijk aankwamen, plotseling afgebroken werd. Niet slechts vrouwen, kinderen en andere non-combattanten hebben vanmorgen het veilige Fransche grondgebied opgezocht, ook honderden regeeringsaanhangers heb ben zich in wilde vlucht over de grens in veiligheid gebracht. De vluchtelingen wer den aan de Fransche zijde der brug door de gendarmerie zorffeildig op waflens en mu nitie gevisiteerd en daarna voor verder transport in colonnes opgesteld. Moordpartijen. Verschrikkelijke moordpartijen hebben zich naar Reuter nog uit Hendaye meldt hedenmorgen afgespeeld, toen Irun in handen der opstandelingen viel. De verde digers der stad begonnen deze reeds te ont ruimen, toen de strijdkrachten van generaal Mola hun aanval deden. De regeerings aanhangers staken, terwijl de vrouwen en kinderen zich opmaakten om naar Frank rijk te vluchten, de gebouwen in brand. Na door twee opstandelingencolonnes letterlijk verrast te zijn, werd onder de volksfronttroepen een ware slachting aan gericht. Ook Behobia thans gevallen. Om tien uur hedenmorgen hielden nog slechts enkele posten der regeeringstroepen in de nabijheid der internationale brug stand, vanwaar zij op de onder goede dek king oprukkende opstandelingen een sper vuur richtten. In Irun staan geheele huizenblokken in brand, en doorloopen komen te Hendaye nieuwe troepen gevluchte regeeringsmilities aan, die voor het grootste deel de grens rivier de Bidassoa zijn overgezwommen. De bij Irun en Fontarrabië opgestelde batterijen der regeeringstroepen hebben zich sedert vanmorgen niet meer doen hoo- ren. Later in den morgen zijn de opstande lingen overgegaan tot een krachtigen aan val tegen het op ongeveer 3 K.M. stroomop waarts gelegen dorp Behobia, dat na een buitengewoon hardnekkigen strijd werd in genomen. Daar den regeeringsaanhangers de terugweg naar Irun was afgesneden, zwommen zij, nadat verdere tegenstand nutteloos bleek, de Bidassoa over om zich op Fransch gebied in veiligheid te brengen. Successen van de regeering bij Huesca. De strydberichten uit andere deelen van Spanje geraken eenigszins op den achter grond door het relaas van de gevechten by Irun. Intusschen is het ook daar verre van rustig. Voor de poorten van Huesca is een gevecht ontstaan waarbij de regeeringstroe pen in het voordeel zijn. Enkele afdeelingen van het Volksfront zijn reeds in de straten van de stad doorgedrongen. Overigens is de stad geheel ingesloten en alle verbindingen zijn verbroken. De regeeringstroepen bekla gen er zich over, dat de opstandelingen ge bruik maken van strijdgas. Een vliegtuig der regeering heeft gisteren nog eens boven Oviedo gevlogen en een „laatste waarschuwing" omlaag geworpen. De soldaten worden uitgenoodigd zich tegen hun leiders te verzetten. Volgens een bericht van het radiostation te Cadiz is een colonne anti-regeerings- gezinde troepen opgerukt naar Toledo zon der veel tegenstand te ontmoeten. Nieuwe inboorlingentroepen georganiseerd in Marokko. In de Spaansche zone van Marokko orga- niseeren de opstandelingen thans „Mehal- la's", bestaande uit 5000 inlandsche solda ten, die voor het grootste deel gerecruteerd werden na den opstand. Verschillende Caids der Rifinboorlingen die allen min of meer verwant zijn aan Abdel Krim voeren het bevel over deze troepen, die waarschijnlijk den een of andere dag geroepen zullen wor den ter vervanging van de op het oogenblik in Spanje vertoevende „Regulares". Twee duizend van de 12000 regulares die naar Spanje zijn gebracht zouden thans buiten gevecht zijn gesteld. Het gerucht gaat dat zeker stammen der Rifinboorlingen zouden hebben gedemon streerd tegen het aanvaarden van het bevel over een nieuwe Mehalla door den Caid van den inboorlingenstam Beni-Ouriaghael. Deze Caid zou overigens onlangs zijn gear resteerd, doch de autoriteiten waren waar schijnlijk van meening dat zijn diensten op het oogenblik van nut zouden tonnen zijn. De vrouwen van de mboorlingen die mo menteel op het Iberische schiereiland strij den hebben zich om steun gewend tot de autoriteiten te Tetouan, die hun elk 25 pesata's zouden hebben ter hand gesteld. In tegenstelling nfet zekere geruchten die on langs ginpen als zou Abdel Khalac, Torres de eigenlijke leider der nationaal Arabische partij in de Spaansche zone zijn gearresteerd is dit nooit het gevaHgeweest. Hij heeft zelfs vergunning gekregen voor de uitgifte rin Spaanschen zone van een Arabisch dag blad El Rifs, waarvan het eerste nummer een dezer dagen is uitgekomen, terwijl hij tevens door de autoriteiten worden ge steund. DE SPANNING CHINA—JAPAN. Het Tsjengtoe-incident De vertegenwoordigers van het ministerie van oorlog en marine hebben gisteren op nieuw het incident van Tsjengtoe bespro ken, in verband met het officieele rapport, dat is ontvangen van den secretaris van de Japansche ambassade in China, Matsumura en den Japanschen consul te Tsjoeng King, Kasuya, die ter plaatse een onderzoek heb ben ingesteld naar het incident. De definitieve houding van Japan zal worden vastgesteld, nadat het rapport zal zijn ontvangen van den ambtenaar, die of ficieel naar Tsjengtoe is gezonden om een onderzoek in te stellen en die de ministe ries van buitenlandsche zaken, oorlog en marine vertegenwoordigd. Volgens berichten in de pers hebben de Japansche inwoners van Hankou besloten een resolutie te zenden naar Tokio, waarin wordt verklaard, dat het incident van Tsjengtoe een gevolg is van de anti-Ja- pansche politiek van de Chineesche regee ring en waarin de Japansche regeering wordt aangespoord diepgaande maatregelen te nemen, om dergelijke incidenten in de toekomst te voorkomen. MASSA-PROCES TEGEN COMMUNISTEN. De volgende week zal voor den krijgsraad te Kaunas het proces beginnen tegen 86 communisten, waaronder 17 vrouwen, die ervan beschuldigd worden, tot opstand te hebben opgeruid. MIJNWERKERSSTAKING IN ZUID-WALES. Mijnwerkers weigeren naar boven te komen. De stakingstoestand in Zuid Wales heeft zicht de laatste 24 uur nog meer verscherpt. In de Bedwas mijn, die in het middelpunt van het conflict staat, is vannacht staking uitgebroken. De mijnwerkers weigeren naar boven te komen, zoolang hun eisch tot erkenning van den mijnwerkersbond van Zuid-Wales als eenige bevoegde vertegen woordiging der arbeidersbelangen niet is erkend. AARDBEVING MET NOODLOTTIGE GEVOLGEN. Vier mijnwerkers bedolven. Tengevolge van een plaatselijk aardbe ving zyn in een schacht van de drievuldig- heids-myn vier arbeiders bedolven. MASSA-VOEDSELVERGIFTIGING. Tengevolge van het nuttigen van bedor ven levensmiddelen zijn 140 arbeiders der Japansche staats-spoorwegwerkplaatsen te Omiya vergiftigd. DE OMVANG VAN DE SCHADE OP KOREA. Officieel wordt meegedeeld door het mi nisterie van overzeesche zaken, dat tenge volge van den typhoon en de overstroo mingen op Korea op 27 en 28 Augustus, 1596 personen zijn omgekomen, 1056 wor den vermist en 2045 werden gewond. 5111 huizen werden vernield, 9066 beschadigd en 41.625 overstroomd. Verder werden 966 visschersschepen weg geslagen, 51 werden vermist, 2711 zijn ge zonken, 1500 werden vernield en 1725 be schadigd. De keizer heeft een kamerheer gezonden om een onderzoek in te stellen en hulp te bieden. Naar wij vernemen, heeft de Zaan landsche Bank N.V. te Krommenie, welke bijkantoren heeft te Zaandam en Amsterdam, vanmorgen haar betalingen gestaakt en surséance van betaling aan gevraagd. Tot deze maatregel is gisteren in een vergadering van het bestuur besloten. Den laatsten tijd was het vertrouwen in de bank al eenigszins geschokt, waardoor veel gelden aan haar beheer waren onttrok ken en dus in dit opzicht het aantal gedu peerden niet zoo groot is. Meer slachtoffers zullen zich onder de spaarders bevinden. De spaargelden n.1., welke men aanvan kelijk van de rest afgescheiden had willen houden, zullen echter toch by het overige kapitaal getrokken worden. De stukken betreffende de surséance-aan vrage zijn reeds naar de rechtbank te Haar lem verzonden. Naar men weet, heeft in 1926 de Zaanland sche Bank ook reeds een surséance van be taling aangevraagd. De door den typhoon van 27 Augustus aangerichte schade. Door het ministerie van overzeesche za ken te Tokio wordt offiiceel medegedeeld, dat tengevolge van den typhoon en de over stroomingen op Korea op 27 en 28 Augustus, 1596 personen zijn omgekomen, 1056 worden vermist en 2045 werd gewond; 511 huizen werden vernield, 9066 beschadigd en 41.625 overstroomd. Verder werden 966 visschersschepen weg geslagen, 61 werden vermist, 2711 zijn ge zonken, 1500 werden vernield en 1725 be schadigd. De keizer heeft een kamerheer gezonden, om een onderzoek in te stellen en hulp te bieden. GRAAF VAN COVADONGA MOET ZIJN VROUW 250 DOLLAR PER MAAND BETALEN. De rechtbank heeft bepaald, dat de graai van Covadonga aan zijn vrouw, van wie hy gescheiden leeft, en die een alimentatie van 250 dollar per week had geëischt, 250 dol lar per maand moet betalen. De graaf zal ontbinding van zyn huwelijk trachten te verkrijgen. EPIDEMIE VAN KINDERVERLAMMING. In Zweden. In Zuid-Zweden heerscht een epidemie van kinderverlamming. In het kleine stadje Udevalle alleen zijn 118 gevallen. WOLDEMARAS VRAAGT GRATIE. De vroegere minister-president Wolde- maras, die verleden jaar veroordeeld werd tot 12 jaar dwangarbeid wegens deelnemen aan een complot tegen de staat, heeft een verzoek tot gratie ingediend Hy belooft geen politieke agitatie meer te voeren en zich alleen te wijden aan studie. PETROLEUM ONTDEKT? Op historische slagvelden. By onderzoekingen op het slagveld van Fornovo, waar in 1495 koning Karei V van Frankrijk streed tegen de Italianen, ont snapte methaangas uit den grond, men ge looft, dat hier een aanzienlijke hoeveelheid petroleum op minder dan 1000 meter in den bodem ligt. Iraksche voorstellen door Londen. Het kabinet heeft zich Woensdag vooral bezig gehouden met den toestand in Pa lestina. Naar de ochtendbladen melden, heeft het kabinet besloten, de „vredesvoor stellen" van den minister van buitenland sche zaken van Irak, die bepaalde concessies aan de Arabieren behelsden, niet aan te nemen. De „Daily Telegraph" wijst er op, dat het kabinet niet besloten heeft, de Joodsche im migratie te beperken. Het blad meent bovendien te weten, dat de regeering wellicht den staat van beleg in geheel Palestina zal afkondigen. Engelsche manoeuvres plotseling afgelascht. De Engelsche legermanoeuvres voor de eerste divisie, welke Woensdag te Sussex een aanvang zouden nemen, zyn geheel on verwacht afgelast. In welingelichte kringen meent men, dat het desbetreffend besluit van het departe ment van oorlog een gevolg is van den nog steeds niet opgehelderden toestand in Pa lestina. Men legt er zelfs den nadruk op, dat in de zitting van het kabinet Woensdag 1.1. de Palestijnache kwestie breedvoerig is bespro ken, waarbij vermoedelijk zelfs de afkondi ging van den staat van beleg over het ge-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1