Aqmda JUouinciaal Tlicuws £uaisie AecufUen Stad m Omq&ühQ ToPl°nZkt'XuS;.dit onderwijst éUieeeAeeicht EGMOND AAN ZEE Resultaten van couranten reclame 11 jaar lang onderzocht Voor kleine luinen. Vlok SPAANDER niet uit. Goed goec ,.:,n niet duur. de kAasmarkt. Montessori Kleuterschool geopend. Mevr. S. M. Blees-de Ranitz spreekt het openingswoord uit. SeM SeUrH - S t e d e 1 ij k Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 91 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Roxy-Theater, 7.45 uur, hoofdnummer De geheime agent (sens.-avont.); hoofdrol Pe ter Lorre. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, hedenavond half 8 en vanaf Zondag 6 t/m. Donderdag 10 Sept., hoofdnummer I dream too much; hoofdrol Lily Pons. Toegang alle leeftijden. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Eerloos (rom.); hoofdrol Annabella. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Catharina de kleine (hum.); hoofdrol Fran- ziska Gaal. Extra: Liefdesadviezen gevraagd. Toegang eiken leeftijd. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. heele mandaatgebied ter sprake is gekomen. In deze kringen ziet men in 't afgelasten der manoeuvres een bewijs voor de juistheid van de veronderstelling, dat nog meer ver sterkingen naar Palestina zullen worden gezonden. De troepen, welke aan de manoeuvres zouden deelnemen, zullen on verwijld naar Aldershot worden terugge zonden en in geval afkondiging van d"n staat van beleg in Palestina onvermijdelijk is, zullen deze troepen onverwijld naar het mandaatgebied worden getransporteerd. DE GISTING BIJ DE SOVJETS. Geheime toebereidselen voor stakingsactie en opstanden? De „Matin" meldt, dat de in de unie der sovjet-republieken heerschende agitatie thans ook de arbeidersmassa begint aan te grijpen. In het industriegebied van Magnitogorsk zou een samenzwering zijn ontdekt. De lei der der z.g. Tabakofbeweging, een vriend van Tomski, die, zooals men weet, onlangs zelfmoord heeft gepleegd, daar ook zijn naam in het proces-Zinovjef c.s. was ge noemd, zou samen met twaalf anderen 'ge arresteerd zijn. Tabakof zou het gelukt zijn, de slechtbe- taalde arbeiders in het Donetsbekken om zich te verzamelen, waarbij de door de Sta- chanof-beweging te voorschijn geroepen on tevredenheid hem zou hebben geholpen. Thans zou de politie een heel net van co- mité's hebben ontdekt, die bezig waren met de voorbereiding van een stakingsactie, waarmede tegelijkertijd opstanden onder de boeren en in het roode leger gepaard zou den gaan. De viering van het 40-jarig ambts jubileum van den heer J. G. Bos- sc haart. Donderdagmiddag had in het gymna stieklokaal der openbare lagere school de huldiging plaats van den heer J. G. Bos- schaart, hoofd der school, ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum als onderwijzer. Aanwezig waren o.m. burgemeester C. J. Eyma, met de beide wethouders en den ge meente-secretaris, de inspecteur van het L o. in de inspectie Alkmaar, de heer G. Chr. Dun, de directeur der gemeentebedrijven, de heer P. Schotsman, de heer C. Vermeer, voorzitter der commissie voor de inspectie vergaderingen, dokter C. Belonje en het vol tallige personeel. Toen de heer en mevr. Bosschaart met hun beide jongste zoons in de feestelijk ver sierde zaal hadden plaats genomen, riep de heer C. Bakker, waarnemend hoofd, hun het welkom toe. Daarna zongen de kinde ren het voor deze gelegenheid gemaakte feestlied, onder leiding van den heer J. Gorter. Mia van Eenennaam bood vervolgens het cadeau der kinderen aan, een zilveren pot lood, terwijl Lijpje van der Pol mevr. Bos schaart een fraaie bouquet in de Egmond- sche kleuren aanbood. Burgemeester Eyma, hierna het woord nemende, herinnerde er aan, hoe hij van de 40 jaar, dat de heer Bosschaart zijn ambt vervulde, er persoonlijk 21 had meegemaakt. Hij werd 21 jaar geleden gekozen met alge- meene stemmen, hoewel hij nr. 3 op de voordracht stond en over deze keuze heeft men zeker nooit berouw gehad. Toen de jubilaris naar Egmond kwam waren de toe standen aan de school niet rooskleurig maar hij wist daarin door zijn tactvol op treden spoedig verbetering te brengen. Voor de wyze waarop hij de kinderen heeft opge leid, voor zijn onvermoeid streven om er welopgevoede menschen van te maken, ver dient hij den grootsten dank. Daarnaast meende de burgemeester te moeten memo reer en, hoe de heer Bosschaart, bijgestaan door zijn vrouw, die hij daarvoor eveneens dank bracht, naast zijn werk tijd had weten te vinden om een ijverig secretaris der V. V. V. te zijn. Hij dankte hem daarom tot slot, niet alleen voor hetgeen hij gedaan had voor de Egmondsche jeugd, maar tevens voor wat hij deed voor Egmond in het alge meen. Inspecteur Dun had geen moment geaar zeld, toen hij den vorigen dag van het ju bileum hoorde, om dezen middag aanwezig te zijn. Op zichzelf is het natuurlijk geens zins een verdienste om 40 jaar bij het on derwijs te zjjn, het komt alleen aan op de wijze, waarop men zijn werk doet. Wat dit betreft had hjj voor den heer Bosschaart oprechte waardeering, want pis hij dat niet had, zou hij ook niet gekomen zijn. De ju bilaris had voor het onderwijs het beste gegeven, wat hij in zich had. Hij stond in Egmond voor een moeilijke taak, maar die staalt de kracht en het bewijs, dat hij ge slaagd is levert de jubilaris door de onge broken kracht, waarin hij zich mag ver heugen. Hij hoopte tenslotte dat de jubilaris, die over enkele jaren het onderwijs zal ver laten, dan blijvend zal mogen terugzien op een mooie loopbaan, die velen kinderen tot zegen was. De jubilaris dankte allereerst de kinderen voor hun cadeau en voorts allen, die hem dezer dagen gedachten en in het bijzonder degenen, die de plechtigheid van dezen dag door hun aanwezigheid vereerden. Hij had altijd zijn best gedaan, maar was zich daar bij bewust, dat er natuurlijk wel wat aan ontbroken had. Wie dank oogst, vraagt zich onwillekeurig af, heb ik die wel verdiend? Over de laatste 20 jaar had hij voldoening en hij was blij, dat hij de gelegenheid had om te komen tot de verhoudingen, zooals ze nu zijn. Dit dankte hij echter niet alleen aan zichzelf maar ook aan het personeel, de ouders en de kinderen. Het personeel dankte hij ook nog in het bijzonder voor het bewijs van sympathie, de fraaie leeslamp, die hij bij dit jubileum mocht ontvangen. Hierna werden ververschingen rondge diend en was er gelegenheid den jubilaris en zijn echtgenoote persoonlijk te compli menteeren, terwijl de kinderen in hun klasse genoten van de aangeboden tractatie. De President van Sears, Roebuck Cy., deelt mede, dat door de maat schappij-in 1936 een bedrag van 954 miflioen dollar zal worden besteed voor een reclamecampagne in couran ten. Er zal worden geadverteerd in 851 Amerikaansche bladen. Dit plan is gebaseerd op de proeven, die deze maatschappij reeds sedert elf jaar heeft genomen met alle mogelijke reclamemiddelen. 1 Mr. Cunningham, de reclamechef van het bedrjjf verklaarde: „De resultaten hebben bewezen, dat dt courant verreweg het meest effec- tieve middel Is om de omzetten van den detailhandel te vergrooten". Herfstbloeiers. De tuin begint nu een echt najaarsbeeld te vertoonen. Thans zijn het vooral de hoog- groeiende planten als: herfstasters, Soli- dage of guldenroede, Helianthus of zonne bloem, Rudbeckia, Helenium en Polygonum of veelknop die in deze maand onze tuinen sieren. Deze hooggroeiende soorten moeten vooral goed worden aangebonden opdat ze by storm of regen niet afbreken en tegen den grond slaan. We binden de planten flink breed uit opdat ze, waar dat noodig is, open plekken maskeeren en de bloemen massa zoo voordeelig mogelijk uitkomt. Daarbij is het vaak wenschelijk om enkele takken schuin naar voren aan te binden zoodat de planten losser en breeder worden. Onder de laag-groeiende vast planten zijn ook verschillende goede najaarsbloeiers. Zoo bloeien thans de variëteiten van Aster Amellus, een asterplant met groote bloe men en die niet hooger wordt dan 30 a 40 cm. Ook Sedum spectabilis purpureum bloeit thans met groote purper-rose bloem- schermen. Vooral deze sedum wordt op zonnige dagen druk bezocht door tal van kleurige vlinders die den tuin dan op een prettige wijze verlevendigen. Van de één-jarige zomerbloemen bloeien nu nog rijk Tagetes of Afrikanen, Tropae- olum of O.I. kers, Amaranthus of Katte- staart, Cosmea, Asters en Penstemen en deze soorten gaan met bloeien door tot in het late najaar. Een belangrijke najaars- bloeier is de alom bekende Dahlia. Men verzuime niet om steeds alle uitgebloeide bloemen tijdig weg te snijden; niet alleen komt dit het aanzien van den tuin ten goede, maar ook zullen vooral Dahlia's daardoor rijker en langer doorbloeien. Zoo vordert het onderhoud onzer bloemen tuinen in het najaar veel zorg en arbeid. Wildgroeiende ranken en takken van klim planten als: klimmende veelknoop of Po lygonum Auberti, wilde wingerd of Am- pelyopsis, Kamperfoeli of Lenicera capri- folium, klimrozen en tal van anderen, wor den aangebonden of voorzoover ze gemist kunnen worden afgesneden. De uitge bloeide stengels van vaste planten en ook van één-jarige zaadbloemen snijden we af en verder zullen we reeds de eerste val lende bladeren hebben op te ruimen. Bij droog weer maken we ijverig gebruik van schoffel en schrepel om het onkruid te we ren, want als het wat verder in het voor jaar is wordt de strijd daarentegen steeds moeilijker. A. G. (Ongecorrigeerd). GREISER NIET NAAR GENEVE. In zijn plaats gaat Böttcher. Naar de persafdeeling van den senaat me dedeelt, heeft de secretaris-generaal van den volkenbond den senaatspresident me degedeeld, dat de raad in zijn September- zitting kennis zal nemen van het rapport der Poolsche regeering over de Poolsche stappen met betrekking tot het incident bij het bezoek van den Duitschen kruiser „Leipzig" aan Danzig. De secretaris-gene raal heeft den senaatspresident gevraagd, of de Danziger regeering aan de behande ling van deze kwestie door den raad wenscht deel te nemen. Naar de persafdee ling van den senaat mededeelt, acht Grei- ser het niet noodig, zelf naar Geneve te gaan. Hij heeft den leider van de buiten- landsche afdeeling van den senaat, staats raad dr. Böttcher, et de waarneming, en eventueel met de afdoening van deze aan gelegenheid belast. HET BEZOEK VAN LLOYD GEORGE AAN DUITSCHLAND. Conferentie met von Ribbentrop. Lloyd George heeft heden een vrij lang durig onderhoud gehad met den Duitschen ambassadeur te Londen, von Ribbentrop. De Britsche staatsman zal vandaag in te genwoordigheid van von Ribbentrop door Hitier worden ontvangen. De aanvoer bedroeg heden 142000 K.G. of 11000 K.G. meer dan in dezelfde week van het vorig jaar, 25000 K.M. meer dan in de zelfde week van 1934 en 4000 K.G. meer dan in dezelfde week van 1933. De prijs was 17.50 of f 0.50 per 50 K.G. lager dan in dezelfde week van het vorig jaar. De handel was traag, zoodat het grootste gedeelte van den aanvoer verkocht werd voor 15.5016. De onzekere toestand maakt, dat de handel op speculatie koopt, in de verwachting op een verhooging van. de concenten naar Duitschland en Frankrijk, die het vorig jaar om dezen tijd r^tds waren verstrekt. Wan neer men weet, dat Duitschland nog altijd in ons land per jaar voor 110.000.000 meer invoert, dan ons land naar Duitschland uit voert, dan begrijpen wij steeds niet, waarom onze regeerijvggdbze gunstige positie voor de producenten in ons land niet beter benut. Naar Frankrijk .voeren wij f 3.000.000 meer uit dan Frankrijk naar ons land uitvoert. Wanneer echter ééns statistisch werd vast gelegd wat Nederlanders als toeristen in Duitschland en FrAnkrijk uitgeven en wat Duitschers en Franschen in ons land ver teeren, 4an, wij zijn er van overtuigd, zou de positie van ons land er nog veel gunsti ger voor komen te staan. Bij de lage kaasprjjzen speelt de hooge melkproductie van dezen zomer ook een belangrijke rol. Ook dient in aanmerking te worden genomen, dat de productie van thans zich niet voor bewaring leent, wat met het vette September-product wel het geval is. Ten aanzien van de markt als handels centrum kan voorts worden opgemerkt, dat de producenten nog steeds onomwonden blijk geven de markt boven een kaasbeurs te verkiezen. Van aanwijzingen, dat de markt gaat ver dwijnen, kan dan ook aflérminst worden ge sproken. Toch blijft het voor ons gemeente bestuur zaak er bij de regeering op aan te dringen, dat het crisiszuivelbureau een deel van de marktkosten voor zijn rekening neemt. Dit toch is het eenige middel om de niet aanvoerende fabrieken, die op de prijszetting van hun producten op de markt parasiteeren, ook in de kosten te laten bij dragen. EEN ERNSTIG ONGELUK. Tusschen een locomotief en deur bekneld. een Naar wij vernemen is hedenmorgen on geveer twaalf uur in de locomotievenloods van de Spoorwegen een ernstig ongeluk plaats gehad. De spoorwegbeambte Hofman is daar bekneld geraakt tusschen een deur en een zich daar bevindende locomotief waardoor hij zoo ernstig verwond werd, dat hij door de ziekenauto van der heer Pouwels naar het Sint Elizabethziekenhuis moest wor den overgebracht. De patiënt was bij kennis maar klaagde over pijn in heupen en borst. GEGUND. Burgemeester en Wethouders hebben het asfalteeren van den Kennemersingel en Geestersingel gegund aan de N.V. Bitumen- weg te Utrecht en het vernieuwen van de Kennemersingelbrug en de Hoeverbrug aan J. Moeijes en Joh. van Harskamp te Obdam en Oterleek. FIETSENDIEVEN. Te omstreeks 6 uur werd gistermiddag telefonisch bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een damesrijwiel, dat voor een perceel aan de Van Everdingenstraat stond. Het mocht de politie na een onmiddellijk in gesteld onderzoek gelukken een kwartier later een tweetal personen op den Kenne- merstraatweg aan te houden, die in het be zit waren van het gestolen rijwiel. Zij zijn naar het bureau van politie overgebracht, alwaar proces-verbaal tegen hen is opge maakt. Vandaag zijn beide personen ter be schikking van de Justitie gesteld. OF TIJD GERED. Gistermiddag geraakte een kindje van een jaar te water in de Oudegracht. Twee bewoners van de Oudegracht sprongen ge kleed te water en slaagden erin het kind op het droge te brengen, waarna zij zelf door handreiking op het droge konden worden gebracht. De ter plaatse verschenen genees heer kon geen noemenswaardige letsel het kind constateeren. bij ALKMAAR ONTZET. Op 8 October, den dag van Alkmaar's Ont zet, zal een groot aantal ballonnen worden opgelaten. De ballonnencommissie, adres G. Grondsma, Kaarsemakersgracht, vraagt thans, welke firma's bereid zjjn, om deze ballonnen gratis te leveren. POLITIE-EXAMEVS. Bij de op 2 September gehouden examens van den Alg. Ned. Politiebond werden 162 candidaten geëxamineerd, van wie er 90 werden afgewezen. Het diploma verwierf o.a. de heer S. Boterhoek te Schoorl. Bij de op 3 September gehouden examen werden 180 candidaten geëxamineerd, van wie er 112 werden afgewezen. Het diploma werd toen o.a. behaald door de heeren P. Davids te 't Zand en J. Ph. Castricum te Egmond-Binnen. GESLAAGD. Voor het toelatingsexamen der Rijkstuin bouwschool te Boskoop slaagden o.a. de can didaten J. Krüger te Castricum en O. de Haan te Hippolytushoef. FAILLISSEMENTEN. Gedeponeerd is de eenige uitdeelingslijst in het faillissement van P. Drijver te Den Helder, met geen uitkeering aan concur rente schuldeischers. BEVOLKING. Onderstaande persoon wordt verzocht zich zoo spoedig mogelijk aan te melden ter ge meente-secretarie, afd. bevolking: Mies Mors, geboren te Alkmaar, 8 April 1918. DE BANK-MOEILIJKHEDEN TE ENKHUIZEN. Op initiatief van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor West-Friesland werd Woensdag ten stadhuize te Enkhuizen onder voorzitterschap van den heer C. Kroon, voorzitter dier Kamer, een vergade ring van belanghbbenden bij de surséance van betaling van wed. S. Lakenman en Zns. Bank te Enkhuizen gehouden. In deze vergadering werd een comité ge vormd bestaande uit de heeren: J. C. Has pels, burgemeester van Enkhuizen; mr. A. van der Deure te Bennekom; Jb. J. Sluis te Enkhuizen; W. Lub Jzn. te Amsterdam; dr. C. Drossaart van Dusseldorp, secretaris Ka mer van Koophandel te Hoorn. Het is de bedoeling, dat dit comité zal trachten de belangen van de bij deze sur séance van betaling betrokken bedrijven zoo goed mogelijk te behartigen, opdat niet ieder op eigen gelegenheid een andere bankrelatie zoekt. PROEF- EN DIPLOMAZWEMMEN IN PESIE'S NATUURBAD. In den loop van deze week hebben de volgende zwemmers (sters) hun diploma ge oefend zwemmen behaald in Pesie's Natuur bad. De dames G. Kes, T. Helder, G. Middel beek, A. Moerbeek, H. WieseSlottenga, Tr. Booy, Tr. Roskam, G. v. Tiel, J. Wentink, L. Stroomer, M. Kreb, A. Kreb, C. Gerritsen- Plaggert, R. Beunder, Wijers, L. v. d. Worp, R. Ungarobeck, L. de Haas, W. Brankwijk, A. Miesen en de heeren J. Knook, J. Narold, M. Kes, H. IJpma, W. v. Resteren, R. Koop man, Fr. de Haan, N. de Haan, W. Kleymeer, F. v. Leeuwen, A. Jahg, C. v. d. Worp, J4. Zwakman, R. Prins, J. v. d. Vegt, Waale wijn. Er is in onze stad indertijd zeer veel te doen geweest over een eventueel invoeren van Montessori-onderwijs. Vele pogingen in deze richting zijn mislukt, andere had den een klein succes en het eindresultaat van dit alles is nu, dat er zich een kleine kern van geïnteresseerden gevormd heeft, aan wien het gelukt is althans het kleu ter-onderwijs in een zoodanigen baan te leiden, dat de toekomst met gezond opti misme tegemoet gezien kan worden. Want al is dan het groepje kleuters, waarmee men een nieuw cursusjaar inzet niet groot (15), er is dan toch een begin en zooals het spreekwoord zegt, dan is reeds de helft van het werk gedaan. Nu kan men hier niet heelemaal spreken van een begin, want reeds eenigen tijd was er ten huize van Dr. Hamburger in de Wil- helminalaan een kleuter-schooltje zij het op uiterst primtieve wijze waar volgens de Montessori-methode de kin deren in vrije opvoeding de eerste begin selen van het onderwijs werd bijgebracht. Dit klasje, dat onder deskundige leiding stond, voldeed ten volle aan de verwach tingen en met de beschikbare middelen trachtte men zich zoo goed mogelijk te behelpen. Al spoedig echter werd de hoop uitgespioken, dat dit kleuter-onderwijs op wat hechtere basis geschraagd zou kunnen worden en het ijverige comité heeft dan ook niet stilgezeten om in de c -ii of andere richting een oplossing te vinden. Deze oplossing heeft men inder daad gevonden, want gistermiddag is met een officieel tintje het nieuwe huis ge opend in een der mooie buitenwijken van onze stad, n.1. in de Costerstraat no. 20. En zoo zijn wij dan op dezen zonnigen nazomerschen middag getuige geweest van een eenvoudige plechtigheid, een voor het Montessori-comité gewichtig oogen- blik, n.1. de ingebruikneming van de nieuwe kleuterschool. Met veel zorg en smaak is de voorka mer van dit huis ingericht als Wasje- fnsch-geschilderde tafeltjes en stoeltjes', aardige wandversiering, veel bloe men, tal van leermiddelen langs de wad den en m de kasten tentoongesteld, m£- e«eheel tot *ets onged wongen-ver- ongetw iifelH de kleine peuters *»ch voflen en L SP°ed'g zullen thuis- een driet 1 Z1J Z 'n den 1°°P van hechten 0ngetwiJfeld aan zullen De suite-kamer is bedoeld als werkka- toelegg'en oT™ de ™h meer werk66tenrwijlP terS£?L naar waarnemingen, verricht in den morven van Vrijdag 4 September. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 764,1 m.M. te Sarna en Stensele. Laagste barometerstand 747,4 m.M. te Stornoway. Verwachting, geldig tot den avond van Zaterdag 5 September; Matige, aanvankelijk tijdelijk toenemen de zuidelijke tot westelijke wind; zwaar bewolkt met opklaringen; waarschijnlijk regenbuien; iets Ier. Buitenlandsch weeroverricht. Buiig weer; met toenemende afkoeling. De depressie in het westen is weer verder oostwaarts doorgedrongen. Haar kern be vindt zich thans ten noorden van Ierland. Een secundaire ligt over de Iersche zee en Wales, terwijl een andere uitlooper zich tot over Duitschland uitstrekt Gisteravond passeerde de as van laatstgenoemden uit- loopers ons land met eenig onweer en be trekkelijk weinig neerslag. De wind ruimde van het zuidoosten naar het zuidwesten. In Frankrijk en west-Duitschland ging de omslag plaatselijk met zware regens ge paard. De depressie over Finland is verder oostwaarts getrokken, over Scandinavië stijgen de barometers nog. De algemeene weerstoestand is over het vasteland aan zienlijk verslechterd. Over Frankrijk zijnde temperaturen gedaald en blijft het bij zuid westelijken wind betrokken en regenachtig, evenals in Zwitserland. Over Duitschland is de temperatuur nog gestegen doch neigt de toestand tot onweersvorming. Ten onzent is bij buiig weer nog eenige afkoeling te wachten. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van de Bilt hedenmiddag te 12.M uur aan alle posten: „Weest op Uw hoede". LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 20.10 uur tot 5.49 uur licht op. En het is aan Mej. A. Manhoudt zeer zeker toevertrouwd de leiding van dit klasje op zich te nemen, zij heeft reeds haar sporen op dit terrein ten volle ver diend en naast paedagogisch inzicht zjl het vriendelijk karakter haar in staat stellen de kinderen een zoodanige opvoe ding te geven als aangegeven is door de Montessori-methode. Gistermiddag waren vele ouders met hun kinderen aanwezig toen mevr. E. M. Bleesde Ranitz het openingswoord uit sprak. Het deed spr. allereerst genoegen de aanwezigen in dit eigen schoollokaal van harte welkom te heeten. Nu wij zoo ver zijn, past ons in de eerste plaats een woord van dank aan den heer en mevr. Hamburger, die ons zoozeer terwille ge weest zijn bij de oprichting van ons kleu terklasje. Doch men voelde toch wel zeer duidelijk het gemis aan een eigen locali- teit. Dat wij daarover nu beschikken is mede door den steun en de medewerking der ouders. En wij kunnen met dit resul taat tevreden zijn. Alles is hier voor de kinderen pasklaar gemaakt, deze kamers zullen de kinderen rust en werklust ge ven, het zijn vriendelijke vertrekken en hier kan ongetwijfeld eerst de door ons voorgestane vrije opvoeding tot haar recht komen. Ik wil thans eindigen, aldus spr., met den wensch uit te spreken, dat wü over eenige jaren ook een eigen lagere Montes sorischool zullen kunnen openen en ver klaar thans deze kleuterschool voor ge opend. (Applaus). Hierna werd het schooltje bezichtigd, konden inlichtingen ingewonnen worden, en werden ververschingen aangeboden, en hiermede was het kleuterschooltje volgens de Montessori-methode een feit geworden. ONGEWENSCHTE COLPORTAGE. Naar aanleiding van de waarschuwing betreffende de colportage van boekwerk jes, waarop de naam „Genootschap voor Geloofs- en Gewetensvrijheid" voorkomt, schrijft de secretaris van den Armenraad ons nog het volgende: Dit genootschap is de z.g.n. Reformatie beweging der Zevende-Dags-adventisten. De leden colporteeren met verschillen de blaadjes, zooals „Waar zoekt U ge zondheid? En waar vindt U die?" „Leven en gezondheid". „De weg tot gezondheid". „De Vriend der Kinderen". „Waarom wankelt de aarde zoo, en waarom gebeu ren er zooveel ongelukken op de wereld?" Deze blaadjes worden verkocht tegen prijzen van 25 cent tot 10 cent, waarvan ongeveer de helft den colporteurs ten goede komt. De andere helft dient om nieuwen voorraad aan te maken. Het af te dragen gedeelte van het geld behoort te worden gezonden aan den he^r P. G. Jans te Heerlen. Hij is reiziger bij de Singer Mij. De colportrices alhier deden, naar ons bleek, bij verschillende inwoners voorko men, alsof het door hun verkochte boekje betrekking had op tuberculose-bestrij- ding. Een enkele maal werd de Zending als doel van verkoop aangegeven. Daar de colportrices meermalen den indruk wekken, dat een liefdadig doe wordt gediend, werd reeds meer dan eens in de dagbladen er tegen gewaarschuwd

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 3