DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. OPSTANDELINGEN RUKKEN OP NAAR SAN SEBASTIAN. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENi Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. 138e Jaargang De Spaansche revolutie De geheele noordgrens in hun handen. Zal het Alcazar heden vallen? NA DEN VAL VAN IRUN. Nederlandschë motor schoener vergaan. Het incident van Tsjengtoe. KMAARSCHE COURANT. |^0 211 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 7 September 1936 De val van Irun, dat door beide par tijen als een punt van groote strategi sche waarde werd beschouwd, heeft vrijwel de geheele Fransche grens strook in het bezit van de nationalisten gebracht. San Sebastian, dat in het Noorden het volgend doelwit der rebellen is, zal, daar het thans geheel van de overige regeeringsstrijdkrachten is afgesloten, naar alle waarschijnlijk heid zijn tegenstand niet lang kunnen volhouden. Het offensief der opstandelingen in de richting van San Sebastian is in vollen gang. Zij trekken om Renteria en het fort Guadelupe heen, omdat zij deze plaatsen, ondanks de ontruiming, niet vertrouwen. Langs Pasaje Sancho dalen de opstandelin gen rechtstreeks af naar het station Pasajes, dat achterin de baai als een kleine haven ligt De Pasajes San Juan met het fort Trincherpe, dat door de regeeringstroepen sterk bezet is, zal vermoedelijk de grootste hinderpaal blijken in den opmarsch der op standelingen naar San Sebastian. Behalve dit sterk verdedigde fort ligt er vrijwel niets op hun weg. De slag is hier gister morgen begonnen. De troepen van generaal Mola hebben in den loop van Zaterdagnacht de toppen bo ven Pasaje Sancho bezet. Gistermorgen slaagden zij er in met hun mitrailleurs be langrijk op te rukken, ondanks het hevige verdedigingsvuur van Trincherpe. Tegen negen uur leken zij dicht bij den weg naar San Sebastian te zijn aangekomen, welken zü in ieder geval onder vuur houden. Om half twee gistermiddag was het niet moge lijk nauwkeurige berichten te krijgen over de posities van dat oogenblik. De wegen voorbij de Bidassoa zijn bedekt met trans porten der opstandelingen: batterijen artil lerie, op auto's gemonteerde mitrailleurs, gemotoriseerde convooien en muilezeltrans- porten. De opstandelingen wantrouwen Guadelupe nog steeds, zij denken dat het ondermijnd is. Van tijd tot tijd ontploft een granaat boven het fort, terwijl beneden op den weg van Fuentarrabia wandelaars van het mooie weer profiteeren. Fuentarrabia door de opstandelingen bezet In den nacht op Zondag hebben de troe pen der opstandelingen na een kort vuurge vecht met de regeeringstroepen de op 3 K.M. ten noord-oosten van Irun aan de monding van de Bidassoa gelegen plaat3 Fuentarrabia ingenomen. Het fort Guade lupe is nog steeds in handen der regeerings troepen. Verscheidene gezinnen van regeerings- leden zijn eergisteren uit San Sebastian te St Jean du Luz aangekomen De evacuatie wordt voortgezet. De correspondent van Havas meldt, dat Zaterdagavond de kanonnen bij de poorten van San Sebastian bulderden. Een kanon, dat in het midden van de stad stond opge steld heeft Hermani onder vuur genomen, aangezien dit plaatsje, dat op 7 K.M. afstand ligt, in handen der opstandelingen is. De stad lijkt uitgestorven. De straten zijn ver laten, de winkels gesloten. Er zouden 300 gijzelaars zijn geëxecuteerd in den loop van de laatste tvee weken. De gouverneur, Ortega, heeft Zaterdagavond de journalisten bij zich ontvangen. Hij gaf toen blijk nog zeer optimistiscth te zijn. Wij zul len stand houden, zoo verklaarde hij, want wij zijn sterk en welgewapend. Dit blijkt echter niet de opvatting te zijn van de meer derheid der bevolking. Trouwens er lijkt verdeeldheid te heerschen onder de verde digers der stad. Men gelooft niet, dat den Baskische nationalisten en zelfs de socialis ten er in zullen toestemmen, dat San Sebas tian een zelfde lot ondergaat als Irun. Aan het front van Irun. De brand te Irun is bijna uitgewoed. Daar het Zaterdagnacht windstil was, is een groot deel der huizen en eenige kerken door de vlammen gespaard gebleven. De mili taire toestand is onveranderd. Het hoo van de Internationale brug is nog door on geveer 10 volksfrontaanhangers bezet. Een Belgische communist, die eenige uren ge e den uit Irun, waar hij aan de rug machinegeweer bediend heeft, is aan®e men, vertelt, dat zich nog slechts °n^eer 100 volksfrontaanhangers als laa s e po te Irun bevinden. De rustige morgen werd door eenige vluchtelingen gebruikt, om naar Irun terug te keeren, teneinde daar eenige eigendommen te halen. Hendaye zelf heeft zijn normale aanzien herkregen. De duizenden vluchtelingen zijn bijna allen met speciale treinen en autobussen verder vervoerd. De opstandelingen bezetten het bruggehoofd bij Irun; wilde vlucht der regeeringsaanhangers naar Hendaye. De laatste groepen regeeringsaanhan gers, die zich nog aan het Spaansche deel van de Internationale brug bevon den, zyn Zaterdagmiddag, door een verrassenden aanval der opstandelingen, die onverwachts uit het Noorden kwa men opzetten, na een korten maar bij zonder hevigen en bloedigen strijd, ge dwongen geworden over de Internatio nale brug naar Hendaye te vluchten. In de laatste vijf minuten van het ge vecht telden zij dertien dooden en om 1.20 uur bezetten de af deelingen der Franco-beweging het bruggehoofd. De speciale correspondent van het D.N.B. bevond zich tijdens het gevecht temidden van de Fransche grenswacht aan de Inter nationale brug. De kogels vlogen langs de brug, links en rechts. Elkeen wierp zich op den grond of trachtte de veilige ingangen der huizen te bereiken. Een lid der Guarda Civil bleef liggen. Hij had een ernstig been schot opgeloopen. Men wist hem echter in veiligheid te brengen. Toen de regeeringsaanhangers inzagen, dat elke tegenstand nutteloos was en hun verliezen steeds grooter werden, brachten zij zich over de Internationale brug in vei ligheid, onophoudelijk bestookt door het vuur der opstandelingen. Eenige regeerings aanhangers hadden zich ter bescherming matrassen op den rug gebonden. Alvorens zij aan de Fransche grensgen- darmen hun wapenen afgaven, uitten zij wilde scheldwoorden en verwenschingen aan het adres der opstandelingen, die zij met opgeheven vuist en met het geweer be dreigden, totdat de Fransche politie hen geleidelijk het wachtlokaal binnenleidde en hen ontwapende. Oneenigheid te San Sebastian? Te Hendaye uit San Sebastian aangeko men vluchtelingen vertellen dat te San Se bastian oneenighc'd zou heerschen tusschen anarchisten en de andere bondgenooten van het volksfront. Eerstgenoemden zouden nl. aandringen op een strijd tot het uiterste en voor het geval de opstandelingen de stad zouden innemen deze te voren in brand willen steken. Berichten van het Toledo-front. Zaterdag is aan het front van Talavera del Tajo gunstig geweest voor de regeerings troepen, die de opstandelingen noodzaakten terug te trekken op de 20 K.M. welke zij den dag daarvoor waren opgerukt. Bij het aanbreken van den dageraad deden aanzienlijke troepen opstandelingen een aan val op het dorp Maqueda, op de kruising der wegen naar Torrijos en Toledo. De regee ringsaanhangers deden een tegenaanval en dwongen de rechtschen, alle door hen inge nomen stellingen met al het oorlogsmate riaal te verlaten. Ook de luchtmacht heeft er veel toe bijgedragen de posities der op standelingen hier te verzwakken en hun op marsch naar Toledo onmogelijk te maken. De belegering van het Alcazar te Toledo. Draadloos is te Burgos bericht ontvangen, dat de militairen de cadetten en de burgers, die in het Alcazar te Toledo zijn opgesloten, een feest hebben georganiseerd ter viering van de overwinning der opstandelingen by Talavera de la Reina. De cadetten hebben radio-ontvangtoestellen en -zenders opge steld, zoodat zy thans in contact kunnen blijven met de verschillende hoofdkwartie ren der opstandelingen. Door het ontvang toestel is de kolonel, die het commando in het Alcazar voert, in staat een blad te laten drukken, dat de laatste berichten over den strijd bevat, zoodat de belegerden op de hoogte blijven van den toestand. De correspondent van Havas is gisteren naar Toledo geweest, waar hij zich begeven heeft onder de Volksfrontmilitie, die het Al cazar belegert. Des nachts was het paleis van den militairen gouverneur, dat door de opstandelingen bezet was, afgebroken en waren de opstandelingen langs ondergrond- sche gaanderijen naar het Alcazar gevlucht. De vernieling van dit paleis zal de benade ring van het Alcazar gemakkelijker maken. De artillerie gaat voort het Morenpaleis stukje voor stukje af te breken. De linker toren is reeds verdwenen, terwijl een deel van den rechtertoren afgebrokkeld is. De toestand der belegerden is wanhopig en tel kens, wanneer de artillerie vuurt, hoort men het gejammer van vrouwen en kinderen. Stormafdeelingen, die gespecialiseerd zijn in het werpen van granaten, hebben in het Alcazar een klein# brand weten te doen ontstaan, waardoo» opstandelingen verstikt worden. De belegfrden hebben gebrek aan munitie voor hun mortieren, die reeds vier dagen niet meer vuren. Ook hun geweren en mitrailleurs zwijgen. Men verwacht dat binnen 24 uur het Alcazar zal zijn ver overd. Een vliegtuig der opstandelingen heeft pakken levensmiddelen neergeworpen bo ven het Alcazar in Toledo. Slechts een en kel pak kwam echter binnen de muren van het Morenpaleis neer. Opstandelingen, die trachtten zich meester te maken van de overige pakken werden door mitrailleur- vuur gedwongen te vluchten. Zy verloren daarbij verscheidene mannen. Talavera de Ia Reina door de op standelingen bezet Naar wordt vernomen van de Spaansche grens hebben de deehtschen na een verbit terd gevecht van drie dagen Talavera de la Reina bezet De. bijzondere correspondent van het te Lissabon verschijnende blad „Seculo" schreef ien aanzien van dit ge vecht uit Caceres o.a. dat de regeerings troepen voordat de rechtschen de stad bin nentrokken nog 200 personen die met de opstandelingen sympathiseerden vermoord den en vervolgens de banken en particu liere woningen leegroofden den opstan delingen vielen by de bezetting van de stad 12 stukken geschut met een volledig muni tietransport, twee vliegtuigen, 20 vracht auto's, een spoortrein met levensmiddelen en een groot aantal handvuurwapenen in handen de regeeringstroepen lieten on geveer 1500 dooden achter. In de straten lagen honderden lyken. Kort nadat de stad door de opstandelingen was bezet werd deze door vliegtuigen van de regeering ge bombardeerd. Azana aan het front. President Azana is aan het front van Talavera Del Tajo aangekomen en daar door de troepen met groote geestdrift ont vangen. Zijn aanwezigheid verhoogde het moreel der regeeringsstrijdkrachten. De burgerbevolking, die gisteren het dorp Ta lavera ontruimde, is vandaag teruggekeerd. Het oppercommando treft toebereidselen voor beslissende operaties. Men acht het gevaar voor een opmarsch der rebellen op dit front geweken. Mededeelingen van de regeering. Het ministerie van oorlog publiceert de volgende pfficieele nota; „Onze troepen blijven oprukken. In Ara- gon oefenen de republikeinsche troepen een sterker druk uit op de opstandelingen. In Asturie bombardeeren onze luchtstrijd krachten en onze artillerie voortdurend Oviedo, waardoor zy de demoralisatie onder de burgerbevolking doen toenemen. De co- lonne-Arenda heeft den laatsten hoop ver loren, aangezien de streek geheel be- heerscht wordt door de republikeinsche troepen, met uitzondering van de hoofdstad. Aan het front van Zalavera hebben onze troepen een krachtig offensief ingezet, wagrvan het resultaat was het terugtrek ken van den vijand over ruim 20 K.M. De prachtige gee6t en strijdlust onzer troepen doen hopen, dat binnenkort de opstande lingen-colonne die in dezen sector nog weer stand biedt uit den weg geruimd zal wor den. Hèt bombardement van het Alcazar te Toledo is den geheelen dag voortgezet. Da demoralisatie van de opstandelingen is zoodanig, dat verscheidene officieren po gingen in het werk gesteld hebben langs de gootpijpen te vluchten. De vernieling van de gebouwen der militaire leiding aan den kant van het Alcazar brengt den weerstand terug tot een minimum. Regeeringstroepen verlaten Majorca. De radiopost van Jerez de La Fronteia heeft gistermorgen het volgende bekend ge maakt: „Bij het evacueeren van Majorca heeft kapitein Bayo een belangrijke hoe veelheid materiaal achtergelaten o.m. vier vrachtauto's, 2500 geweren, eenige mitrail leurs, talryke paarden en muilezels, bene vens 600 uitgehongerde gevangenen. Bij San Sebastian is de berg Hueldo door de nationalen genomen. De spoorwegverbinding tusschen San Se bastian en Bübao is afgesneden. In Asturie heeft de eolonne-Arenda een afdeeling mi litie-troepen op de vlucht gedreven en een commandant en twee officieren, benevens vier mannen der Guardia Civil gevangen genomen. De radiopost van de streek Ma laga meldt, dat de stad volkomen omsingeld is. Geen enkel Spaansch oorlogsschip ligt in de haven. Fransch wapentransport in handen van de opstandelingen gevallen. Volgens berichten van het radiostation Pardo hebben de opstandelingen bij de in name van Irun tevens een Fransch wapen transport bemachtigd. Het transport bestond uit modern mate riaal met de noodige munitie. Naar verder wordt medegedeeld, wordt de val van Fuentarabia binnen 24 uur verwacht. Fransche marinevliegers wilden naar Spanje. In de marinevlieghaven van Rochefort heeft men op het allerlaatste oogenblik een poging van vier Fransche marinevliegers kunnen verijdelen om zich met een drie- motorig Fransch bombardementstoestel naar Spanje te begeven, teneinde zich ter beschikking van de regeering te Madrid te stellen. Het onderzoek, dat streng geheim is gehouden, heeft uitgewezen, dat de vier marinevliegers hun plan tot in alle bijzon derheden hadden voorbereid. Het is slechts aan het toeval te danken, dat het op 't laat ste oogenblik kon worden verijdeld. De vier soldaten zijn gearresteerd, en naar de militaire gevangenis overgebracht. Bisschop van Valladolid gefusil leerd. Ook vele geestelijken door val van Irun gedood. De radiopost van Jerez de La Frontera zond gistermorgen uit, dat vóór den val van de stad Irun de zich aldaar bevindende bisschop van Valladolid en talrijke geeste lijken door de volksfrontmilitie zijn gefu silleerd. De opmarsch der opstandelingen naar San Sebastian is terstond ingezet. Men hoopt, dat met Irun's voorbeeld voor oogen, San Sebastian onnoodig bloedvergieten zal willen voorkomen en zich zonder strijd zal overgeven. De strijd om Huesca. De bevelhebber van den Huescasector deelt mede: Gisteren hebben de troepen gedeeltelijke successen behaald. Met name bezetten zy het kerkhof Loporzano, dat een centrum van weerstand der opstandelingen vormde nabij den Monte Aragon. De troepen heb ben de helft van de stad Bistamo bezet. De opstandelingen blijven verzet bieden in de kerk, de kazerne en het fort Deze stad vormt den toegangssleutel tot Huesca. De bezetting van het krankzinnigengesticht van Huesca isoleert geheel het oostelijk gedeel te van den Monte Aragon en den Quinto- pas. Twee colonnes hebben de verbinding tusschen Huesca en Jaen bezet. De lucht strijdkrachten der opstandelingen hebben de linies zonder groote resultaten gebombar deerd. VERKLARING VAN GENERAAL RYDS SMIGLY. Bij zijn vertrek uit Parijs. De Poolsche gezant Rydz Smigly heeft gisteravond voor zijn vertrek tegenover een vertegenwoodiger van Havas verklaard, dat hy dankbaar is voor de vriendelijke en har telijke ontvangst hem bereid. Het meest hebben hem getroffen de bewijzen van ge negenheid jegens het Poolsche leger. Hij was generaal Gamelin zeer erkentelijk voor de hem geboden gelegenheid de manoeu- Rydz Smigly vres by te wonen en een bezoek te brengen aan eenige belangrijke militaire centra. In het bijzonder met generaal Gamelin heeft generaal Rydz Smigly zich op vertrouwe lijke en nuttige wijze onderhouden. De Poolsche bladen wijden groote aan dacht aan het bezoek van generaal Rydz Smigly aan Parijs en constateeren met vol- doenning het herstel der vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide landen, waar bij in het bijzonder wordt gewezen op de groote beteekenis van een hechte samen werking tusschen Frankrijk en Polen. Generaal Rydz Smigly huistoe. Generaal Rydz Smigly is gisteravond om kwart over negen per specialen trein van 't Oost-Station te Parij6 naar Warschau ver trokken. Tal van autoriteiten hebben den Pool- schen veldheer uitgeleide gedaan. Opvarenden gered. Vrijdagnacht omstreeks middernacht is de Nederlandsche motorschoener „Anna", eigenaar en gezagvoerder de heer Nieboer, op de Noordzee omgesla gen. De Nederlandsche bemanning, on der wie zich de vrouw van den schip per bevond, slaagde er in de redding boot uit te zetten en daarmede weg te varen. In een vliegenden wind moesten de schipbreukelingen nog dertien uur over de woeste zee rondzwalken. Zaterdagavond zyn zy te Parmouth aangekomen. Gezagvoerder Nieboer verklaarde by het aan land gaan, dat hij uit Parmouth was uitgeloopen. Er stond toen een hooge zee, tengevolge waarvan de „Anna" steeds meer slag zij ging maken, zoodat de opvarenden tenslotte gedwongen waren de redding- booten uit te zetten. Zij lieten nog vuur pijlen op, doch deze werden niet opge merkt. Een half uur nadat de beman ning het schip verlaten had, sloeg de „Anna" geheel om. Hel verre Oosten Japanners stellen een onderzoek in. Naar verluidt heeft het onderzoek door apansche ambtenaren ter plaatse ingesteld naar alle omstandigheden die geleid hebben naar het incident van Tsjentoe, waarbij twee Japansche journalisten werden gedood en twee apansche burgers werden gewond, tot een conclusie geleid. Op instructies van het departement van buitenland- sche zaken van 5 September zal de Japansche ambassadeur Kawagoe, naar verluidt, de Nankingregeering op grond van dit onderzoek met de ver antwoordelijkheid belasten. In verband hiermede verneemt de Asahi Sjimboen, dat de toedracht als volgt is: in 1918 was in Tsjengtoe, een Japansch con sulaat geopend, dat voorloopig, tegelijk met de consulaten in andere afgelegen plaatsen gesloten was in 1931 na het Mandsjoerij- sche incident. Toen nu de Nankingregee ring in kennis werd gesteld van de Japan sche wensch het consulaat te Tsjentoe te heropenen, hetgeen 23 Juli was, deelde zy mede door het Chineesche centrale nieuwsagentschap, daartegen gekant te zyn. In aansluiting hierop publiceerden alle Chineesche bladen van Nanking en Sjang hai hoofdartikelen tegen het heroenen van het consulaat, terwijl massabetoogingen werden gehouden in Sjanghai, Nanking en Szetsjoean, terwijl verder manifesten wer den rondgezonden, waarin de openbare meening werd opgejaagd, met het gevolg, dat in Tsjentoe, een rel ontstond, die tot de bekende gebeprtenissen leidde. De regeering van Nanking heeft onbe twistbaar den grondslag gelegd tot de tra gedie van Tsjentoe. Het is zeer betreurens waardig dat ondanks de herhaalde verze keringen, dat het anti-Japansche beweging in toom zou houden de Nanking-regeering zelve de Chineesche massa's heeft opge stookt, hetgeen geleid heeft tot het recen te incident te Tsjentoe, dat een zeer don kere schaduw werpt op de Chineesch-Ja- pansche betrekkingen; De grensincidenten. Het hoofdkwartier van het Kwantoeng- leger deelt mede, dat apansche gendarmes, die uitgezonden waren om een onderzoek in te stellen naar het grensincident, dat zich bij Hsingloengtoeng op 28 Augustus heeft voorgedaan, plotseling van Russisch grondgebied zijn beschoten. Donderdag morgen j.1. een half uur later werden we derom schoten op hen gelost, klaarblijke lijk, aldus wordt gezegd, om het onder zoek te verhinderen. Er verluidt in verband hiermede, dat de Japansch-Mandsjoerysche autoriteiten het nemen van passende maatregelen overwe gen ter voorkoming van een toespitsing van den toestand. Een Koreaansche onafhankelijk heidsbeweging. De Japansche politie heeft kortelings ruim 100 Koreanen in het geheele land verspreid gearresteerd, daar zy samen- zweerden voor de Koreaansche onafhanke lijkheidsbeweging. Achttien hunner wor den te Tokio nog vastgehouden voor ver der onderzoek. De politie maakt bekend, dat zy de hand heeft gelegd op plannen tot het uitvaardigen van een oproep, waar-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1