DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Blijde incomsle li-in 138e Jaargang Prins Bernhard zur Lippe Biesterleld is reeds een der onzen geworden. Gistermiddag heeft Prinses Juliana zich met Haar verloofde voor het eerst officieel tezamen laten zien en dadelijk heeft de jonge Prins door zijn innemende ver schijning aller harten veroverd. Twee gelukkige jonge menschen namen het gejuich van een gelukkige bevolking in ontvangst. Het moet beiden diep geroerd hebben, dat hun geluk bij alten, die zich zoozeer aan het Huis van Oranje verknocht voelen, onmiddellijk groofen weer klank heeft gevonden. In één slag populair. QURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Mo- 213 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 9 September 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Het jonge paar feestelijk ontvangen Vreugde heerschte over het heele land bij het vernemen van het blijde bericht, dat zoo onverwacht was gekomen. Spontaan werden de vlaggen uitgestoken, hier eerder dan daer, doch des middags zal wel van alle to rens de driekleur feestelijk hebben gewap perd, toen ook het weer wat opklaarde en zelfs de zon op sommige oogenblikken door kwam. Het verrassende bericht bereikte ons ver van de residentie en op onze treinreis door het land naar de stad, waar aller ge dachten deze dagen verwijlen, zagen wij reeds een enkele vlag wapperen. Hoe later het werd, hoe meer vlaggen lieten zich zien, en Den Haag was al in de stemming van feestelijkheid, die spoedig tot een vreugde roes zou aanzwellen. Oranje boven! Het was al blijheid, wat men zag. De trams waren rijkelijk gepavoiseerd, talrijke huizen vlagden en vele voorbijgangers droe gen oranje in het knoopsgat. Kinderen met oranjesjerpen liepen na het middaguur over straat en dat werd alles nog feestelijker, naarmate de middag verstreek. Kooplieden met oranje deden goede zaken en iedereen tooide zich gaarne met de teekenen die van den onverbrekelijken band tusschen ons volk en ons vorstenhuis getuigen. Natuurlijk ging in de voornaamste plaats de belangstelling uit naar het pa leis aan het Noordeinde, waar de ko ninklijke familie in den loop van den middag werd verwacht. De duizenden wachtenden zijn daar niet teleurgesteld. Omstreeks half drie kwam de koningin daar aan, per auto van den Ruigenhoek, en om zes uur verscheen er het jonge vorstelijke paar, dat voor het eerst zijn blijden intocht deed in de straten der residentie. De koningin werd overal langs den weg hartelijk toegejuicht en bij haar aankomst ten paleize zwol het gejuich aan tot een ovatie. De gelukkige moeder beantwoordde vriendelijk wuivend de enthousiaste blijken van aanhankelijkheid der bevolking, kenne lijk zeer verheugd over zooveel medeleven met deze belangrijke gebeurtenis in haar huis. Op het bordes voor den ingang bleef de koningin eenige oogenblikken staan, om si dat enthousiasme in ontvangst te nemen. Zij dankte met een handgebaar, doch het gejuich nam maar geen einde. Het Wilhel mus weerklonk en het werd uit talrijke ke len meegezongen. Nog eenmaal vertoonde de vorstin zich voor een der vensters van de eerste verdieping en weer steeg het gejuich °P uit de menigte. Toen werd alles weer stiller bij het paleis. De wacht liep heen en weer, de koninklyke standaard hoog in de lucht wapperde fier ih een zonnig contrast tegen de inmid e s geheel blauw geworden lucht, achter ae g a- zen deuren van den paleis-ingang zag 'llen de uniformen van het hofpersoneel in bezi ge bedrijvigheid. Het publiek verspreidde zich voor een deel, vooral toen het bene de ronde deed, dat de prinses met haar ver loofde pas veel later zou komen, doch velen bleven wachten, bevreesd hun goede plaats je te zullen verliezen. En inmiddels wer en "k felicitatie-registers reeds druk geteekend. Daar zijn ze! Zoo werd het langzamerhand zes uur. De schare der wachtenden was weer aange groeid en grooter nog geworden dan tevo ren. Bloemen werden het paleis binnen ge bracht, fraaie bloemstukken, die den ver vaardigers eer aandeden en in de gangen en zalen van het paleis de feestelijke stemming op waardige wijze kwamen verhoogen. Maar ook kleine bouquetten, getuigend van even goed gemeende trouw en belangstel ling. Velen kochten een bloemetje op straat en gingen ermee het paleis binnen, om al dus op bescheiden maar juist daarom wel licht treffende wijze uiting te geven aan hun warme gevoelens van genegenheid. Een auto met een diplomatiek onderscheidings- teeken en voorzien van de Japansche vlag reed voor het paleis, voor, maar moest on middellijk weer doorrijden, zonder te stop pen. De lang verwachte vorstelijke personen konden immers ieder oogenblik komen! En waarlijk, even later verschijnt om den hoek een motor met zijspan van de politie, daarachter een open auto met gevolg van de prinses en danAller halzen rekken zich, er wordt gejuicht, gewuifd, met hoeden en zakdoeken ge zwaaid. Achter deze eerste auto rijdt een tweede, een grijze open two-seater met een Duitsch nummerbord en een voor velen vreemd vlaggetje. Daarin zit prinses Juliana en naast haar zit een jonge man blootshoofds aan het stuur: haar toekomstige gemaaL Met een vlotte zwenking draait de prir.s zijn auto tot voor den ingang van het pa leis. Een vlotte jonge man zit aan het stuur van zijn auto en het schijnt de gewoonste zaak van de wereld. Achter groote dikom- rande brilleglazen toont hij een vriendelijk gezicht, dat lacht en dankbaar is voor zulk een hartelijke ontvangst. De prinses heeft een tuil prachtige rozen in den arm: zij vooral is verheugd en zij dankt met lachend hoofdknikken voor de enthousiaste begroe ting, waarvan de warmte haar toestraalt. De auto draagt een driehoekig vaantje met de horizontaal gescheiden geel-roode kleuren van Lippe, waarop in het midden de roode vijf blader ige roos uit het wapen der Lippes. Vlak voor den ingang houdt de wagen stil. De begroeting. Met een vluggen zwaai is prins Bernhard al uit de auto gewipt, een jeugdige spor tieve figuur, die wars schijnt van ieder stijf vertoon. De koningin is inmiddels op het bordes verschenen en is de treden afge daald om het jonge paar te begroeten. De begroeting is hartelijk. Een omhelzing tus schen een moeder en haar a.s. schoonzoon geeft blijk van innige verstandhouding. De prinses is inmiddels eveneens uitgestegen. Ook zij omhelst haar moeder allerhartelijkst. Dan staan er drie gelukkige menschen op de trappen van het bordes van het paleis. De koningin staat glimlachend naast haar beide kinderen en neemt me de de toejuichingen van de enthousias te menigte in ontvangst. De politie-afzet- ting wordt verbroken en met moeite weten de dienaren der wet de bevolking (Foto F. Ziegler, den Haag). en de talrijke fotografen nog op een eerbiedigen afstand te houden. De prin ses en prins Bernhard danken bJ;jde voor de hun gebrachte hulde. Wanneer het vorstelijke gezelschap het paleis is binnengetreden, blijft de laaiende geestdrift der aanwezigen over het voor plein klinken. Even later verschijnt het jon ge paar op het met tapijten versierde balcon en opnieuw groeit het enthousiasme aan. „Lang zullen ze leven" wordt gezongen en het Wilhelmus wordt aangeheven. Steeds maar blijven de prinses en de prins glimlachend op het balcon staan, buigend en wuivend, zichtbaar getrof fen door de betuigingen van zooveel aanhankelijkheid. De lange gestalte van prins Bernhard naast de kleine figuur van onze prinses teekent zich scherp en duidelijk af tegen den achtergrond van de paleisdeuren. Daar verschijnt ook weer de koningin en het gejuich klinkt weer luider op. Tenslotte verlaten de vorstelijke personen het balcon, doch aan het enthousiasme der bevolking komt zoo spoedig geen einde. Weer wordt het Wilhelmus aangeheven; thans wordt het door allen meegezongen. Nog even verschijnen de koningin en het jonge paar voor een der ramen van het pa leis en dan is het feest van deze eerste be- j groeting afgeloopen. De menigte voor het paleis gaat langzaam uiteen en het wordt weer rustiger op het Noordeinde. Ook 's avonds juicht een duizend koppige menigte koningin en verloofd paar toe. De inwoners der residentie hebben gisteravond op ondubbelzinnige wijze van hun belangstelling en vreugde over de verloving van onze prinses met prins Bernhard blijk gegeven. Duizenden en duizenden Hagenaars zijn langs het ko ninklijk paleis aan het Noordeinde ge trokken om H.M. de koningin, prinses Juliana en prins Bernhard hartelijk toe te juichen. Van de binnenstad uit trokken zij, voor zien van een oranje strikje, speldje of bloem, naar het paleis aan het Noordeinde. Op het ruime plein zochten de velen een goed plaatsje, in afwachting van de dingen, die zouden gebeuren. Tot ongeveer acht uur ge lukte het de politie den rijweg vrij te hou den. Tot dat tijdstip had men geduldig ge wacht. En degenen, die er niet in slaagden hun geduld meester te blijven en op ver trouwelijke wijze bij de politie informeer den, wat er zou gaan gebeuren, moesten toch teleurgesteld worden, omdat de politie het ook niet wist. En met de drukte, want onafgebroken hield de stroom van belang stellenden aan, steeg de spanning. Ook het voorplein vulde zich geleidelijk met jong en oud. Een ovatie. Om goed half negen, toen eerst de konin- ging, en even later de prinses met haar ver loofde zich voor de verlichte vensters ver toonden, steeg uit de compacte menigte een machtig gejuich op, dat aanzwol tot een ovatie. Men wilde steeds meer naar voren dringen, en de politie, die in groote getal sterkte onder leiding van den hoofdcommis saris aanwezig was, had de grootste moeite de massa tegen te houden. En terwijl in de verte muziek weerklonk, verschenen de vorstelijke personen op het balcon. Het enthousiasme steeg ten top en spontaan werd het Wilhelmus en daarna „Lang zullen ze leven" gezongen. Op hetzelfde oogenblik verscheen de kop van den stoet van de duizenden, die gevolg hadden gegeven aan den oproep van de af- deeling den Haag van het Nationaal Jonge ren Verbond om in optocht met fakkels langs het paleis te trekken. Het bestuur van de Haagsche afdeeling van het N.J.V. opende den stoet. Dit be stuur droeg een bloemstuk, voorstellende het N.J.V.-embleem, waarin oranje orchi deeën verwerkt waren. Vervolgens kwam de muziek van het 3e half regiment huza ren, gevolgd door tallooze belangstellen den. In de eerste rijen liepen kolonel Diemont, de regimentscommandant en verschillende huzaren-officieren mede. Bij het paleis aan gekomen begaven het bestuur van de afdee ling den Haag van het N.J.V. en het hoofd bestuurslid, mr. O. Verdoorn, zich oaar bin-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1