DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De feestvreugde in den lande. Den Haag, Amsterdam en Rotterdam zijn enthousiast. ALKMAAR VIERT FEEST. het programma voor Zaterdag. Politie stond weer machteloos. Alkmaar ontwaakt. No. 215 Vrijdag II September 1936 138e Jaargang „Er waren twee koningskinderen." DOET ALLEN MEEI Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENÏ Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. AANBIEDING VAN GELUKWENSCHEN. H. M. de Koningin heeft gister avond 6 uur ten paleize noordeinde ontvangen de voorzitters van de Eerste Kamer en van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, den voor zitter van^ den Ministerraad en de ministers, den vice-president van den Raad van State, den commissaris der koningin in Zuid-Holland, den goe- verneur der residentie, den directeur van het Kabinet der Koningin en den burgemeester van 's Gravenhage, teneinde hen in de gelegénheid te stellen hun gelukwenschen aan te bieden aan de koningin en aan prin ses Juliana en aan prins Bernard van Lippe Biesterfeld. Al weer zeer druk. Het was den geheelen middag in de omgeving van het paleis zeer druk. Dui zenden en duizenden stonden in de om geving van het paleis te wachten, in de hoop de prinses en den prins te zien. Men kortte zich den tijd door het zingen van liederen, afgewisseld door het geroep: leve de prinses en de prins. Van half zes af was het een aan- en afrijden van auto's, welke de autoriteiten, die om zes uur ter audiëntie genoodigd waren, naar het pa leis brachten. De audiëntie duurde tot ruim half ze ven. Toen zag men de minister en de overige genoodigden vertrekken. Eenigen uit het publiek zagen een glimp van prin ses Juliana voor een der ramen van de bovencorridor. Toen barstte een gejuich los, dat over ging in luid gejubel en gezang, dat minu ten lang aanhield. Men riep om de prinses en den prins. Zij lieten zich echter niet zien en menigeen, die uren had staan te wachten meende reeds, dat hij weg moest gaan zonder prinses Juliana of prins Bernhard gezien te hebben, toen een lakei voor een der vensters verscheen en dit hoog open schoof. Toen was het publiek niet meer te houden. Men begreep, dat het verloofde paar zich wederom zou vertoonen om de menigte te danken voor alle hulde en be wijzen van aanhankelijkheid. En inderdaad enkele seconden later Verschenen prinses Juliana en prins Bernhard, lachend en wuivend voor het venster en dankten vriendelijk voor de hartelijke ovatie, welke het publiek hen bracht. De menschenmenigte drong op, men kon slechts met moeite door de politie op een afstand gehouden worden. Honderden en honderden vlaggetjes verschenen eensklaps niemand wist waar deze zoo plotseling vandaan kwa men zakdoeken en hoeden gingen in de lucht, kortom het was weder een van die spontane en grootsche betoogingen van aanhankelijkheid en trouw zooals ons vorstelijk huis deze in den loop der laat ste dagen reeds tallooze malen heeft ont vangen. Het jonge paar trok zich terug, en tot verrassing van het publiek kwam de ko ningin met de prinses van LippeBies terfeld even voor het open raam en ook zij hadden een hartelijke hulde in ont vangst te nemen. Nog eenmaal verscheen prinses Juliana met prins Bernhard voor het venster, wederom barstte een gejuich los. Toen deed prins Benno met een kwiek gebaar het raam dicht, wuifde nog eenmaal met beide handen en verdween met de prin ses. Het publiek begreep, dat het toen af- geloopen was en langzaam begon het zich te verspreiden. Tienduizenden Hagenaars be- toogen wederom. Geweldige geestdrift. Gisteravond, thans reeds voor de derde maal, zijn tienduizenden Ha genaars bij het koninklijk paleis aan het noordeinde samengestroomd om de vorstelijke personen toe te jui chen. Tot half negen had de politie de toegangswegen in de onmiddellijke nabijheid afgezet gehouden. Toen werd de druk te groot en stormde men van de trottoirs naar voren, tot dicht voor het paleis. De doorbraak vertoonde een dergelijk beeld als de avond tevoren. Vele vrouwen en ook kinderen werden onder den voet geloopen en uit de massa naar buiten gedragen. Tusschen de col- lonnade warren leden van het Roode Kruis aanwezig om hulp te verleenen. Tegen negen uur vertoonde prinses Ju liana met prins Bernhard zich voor een der verlichte ramen aan de voorzijde. Een oorverdoovend gejuich barstte los. Aan het hoera-geroep en het zwaaien met de Hedennioruen namen wil een foto van het huldeblijk, dat door de kaasdragers werd handen kwam schier geen einde. Ook ver toonde het verloofde vorstelijke paar zich voor de ramen van den linker zijvleugel. Met ongekende geestdrift en enthousias me jubelde de menigte. Innig gearmd, stralend van geluk, namen de prinses en haar verloofde deze huldebetuiging in ontvangst, terwijl zij vriendelijk terug- wuifden. Enkele oogenblikken later vertoonden zich ook H. M. de Koningin en de moeder en broeder van prins Bernhard voor een der ramen. Gejubel en gejuich steeg op nieuw uit de menigte op. Daarna trachtte de politie de betoogers te bewegen naar huis te gaan. De reactie was echter het zingen van het lied: „we gaan nog niet naar huis". Nog eenmaal verscheen het jonge paar voor het venster. Toen trokken de vorstelijke personen zich terug. Prins Bernhard bleef even alleen staan. Daarna sloot hij het gordijn. De lichten werden gedoofd en de ramen gesloten. In de massa kwam eenige beweging. Langzaam, heel langzaam verspreidde zich de menigte. Het bleef evenwel in de omgeving van het paleis tot laat in den avond zeer druk. Oranjeavond in den Haag. In de tot in de uiterste hoeken gevulde groote kerk hielden gisteravond de ver- eenigingen „Bijbel, Oranje en Nederland" en „Bijbel en Oranje' 'een dank en bede stond, bij gelegenheid van de vorstelijke verloving. Als sprekers traden op de Haag- sche predikanten der Nad. hervormde ge meente ds. s. Voorsteegh en ds. D. A. van den Bosch. Vele autoriteiten woonden deze plech tigheid bij, het koninklijk huis was verte genwoordigd door den eersten kamerheer ceremoniemeester van H. M. de koningin, jhr. A. G. Sickinghe. Voorts waren aanwezig de ministers Slotemaker de Bruine en Deckers, de staatsraden luit.-generaal Muller Massis en dr. J. Schoking, de gouverneur der re sidentie jhr. W. Roëll, de voorzitter der Eerste Kamer mr. W. baron de Vos van Steenwijk, jhr. Dedel, kamerheer van H. M., luitenant-generaal Ph. W. Weber, luitenant-generaal van Terwishga, baron van Lynden, opperkamerheer van H. M. de Koningin, oud-minister van oorlog J. J. C. B. van Dijk, alsmede tal van militaire en burgerlijke autoriteiten. In deze bijeenkomst verleenden mede werking mejuffrouw H. Muller Massis (sopraan) die vaderlandsche liederen zong, Sam Swaap, le concertmeester van het Residentieorkest en de heer Adr. Engels, organist der groote kerk. Het inleidend woord werd gesproken door di. P. Nomes, ger. predikant van den Haag-West. (Radio-uitzending naar Indië). Donderdagmiddag heeft de Phohi een speciale uitzending naar Indië verzorgd in verband met de verloving van prinses Juliana en prins Bernhard van Lippe. Een programma van nationale muziek en reportage der verlovingsgebeurtenissen was samengesteld. De heer D. Hans sprak tot de Indische luisteraars over het onderwerp: „Er waren twee koningskinderen". Hij verklaarde dankbaar te zijn, een her denkingswoord te mogen spreken temid den van het feestgewoel, dat bruist en davert door de straten. Zoo had hy in zijn lange journalistieke loopbaan het volk van den Haag nog nooit gezien, behalve mis schien bij de geboorte der prinses. Er wa ren twee koningskinderen, die kregen elkander zoo lief en een jubelsstorm is over Holland geslagen. Een buitenlandsch journalist seinde de zer dagen naar zyn blad: „Het Nederland- sche volk is thans het gelukkigste ter we reld". Inderdaad. Wij vergeten eenige dagen den nood der tijden en zien alleen de na tionale bruid en haar bruidegom en hun familie. Nederlanders in Indië zei spr. denkt niet, dat gij thans ver af zijt van ons. Neen, wij voelen als het ware uw harte- klop, wy hooren uw stem, wy vernemen uw geestdrift en uw vreufgde uit de vele telegrammen, die ons bereiken, en zoo zijt gij bij ons en leeft en staat gij in ons mid den. Het een één volk, één stam, één dynastie. Spr. schetste daarop nader de beteeke- nis der verloving en de persoonlijkheid van prinses Juliana en haar prins, hy vertelde Zaterdag de dag van nationaal gedenken! Dat was misschien wel het allerbe langrijkste bericht, dat wij gisteren in de krant opnamen, want het be- teekende immers niet meer of min der dan dat Zaterdag het geheele land spontaan zou feest vieren. Onze beide Oranjevereenigingen heb ben direct na het bekend worden van het besluit der regeering een voorloopige bespreking gehouden en reeds gistermid dag per oranjebulletin een programma bekend gemaakt. Daarna hebben deze vereenigingen gis teravond nogmaals vergaderd en het pro gramma verder uitgewerkt. Zij zijn er in geslaagd, van den Zaterdag een totalen Oranjedag te maken en zijn gekomen met het volgende officieele programma: 'sMorgens: 8.008.30 uur klokgelui. 9.009.30 uur carillon-bespeling. 10.0011.00 uur kerkdiensten. De predikanten der verschillende pro- testantsche kerken, gezien het desbetref fende schrijven van B. en W. van Alk maar, hebben besloten Zaterdag van 10V411H in de Groote Kerk een samen komst te houden, waar achtereenvolgens hopen te spreken Ds. von Meyenfeldt, Ds. Baar, Ds. Kuiper, Ds. Warners en Ds. Rappold. In verband met den nationalen feestdag zal morgen door de Ned. Isr. gemeente van 8.30 tot 10 uur een extra synagoge dienst worden gehouden in de synagoge aan de Hofstraat alhier. De herdenkingsrede zal worden uitgespro ken door den heer de Wolff. 12.001.00 uur carillon-bespeling. 's M i d d a g s: 3.00 uur kinderoptocht met versierde fietsen en wagens. De deelname staat voor ieder open. Voor den mooist versierden wagen of fiets worden prijzen beschikbaar ge steld. Samenkomst in den Bergerhout. Vandaar met muziek een rondgang door de stad. Ontbinding der stoet op het Waagplein, waar de kinderen worden toegesproken. Ouders, wekt uw kinderen op, hieraan mede te doen. De optocht moet worden een grootsche manifestatie voor onze geliefde prinses en haar a.s. gemaal. 'sAvonds: 7.30 uur: Fakkel- en lampionoptocht. Opstelling op het Doelenveld. Alle Alkmaarsche Vereenigingen wor den opgewekt, hieraan mede te doen, liefst voorzien van fakkels en banieren, terwijl de oudere kinderen worden uitge- noodigd, met lampions in den stoet mee te loopen. Samenstelling der stoet op het Doelen veld. Vertrek 7.30 uur naar het Waag plein, waar de deelnemers worden toege sproken en waar de fakkels en lampions worden ontstoken. Daarna volgt een muzikale rondwande ling door de stad. Alkmaarders, ouderen en jongeren, doet allen mee en helpt het comité, om dezen dag te doen worden een grootsche uiting van onze dankbaarheid en blijdschap voor het feit van de verloving van onze Prinses. Laat deze Zaterdag staan in het teeken van Oranje en laat het gezien worden: Oranje en Nederland zyn één en Oranje en Alkmaar zyn één! Een korte opwekking. Ofschoon het niet noodig zal zyn, willen wij gaarne nog een korte opwekking schry- ven. Uit bovenstaande blijkt, dat onze beide Oranjevereenigingen niets hebben nagela ten, om den Zaterdag werkelijk te doen wor den een dag van nationaal gedenken. Maa; zij kunnen alleen niet alles doen. Zy hebben de volle medewerking noodig van alle Alk maarders. Welnu Alkmaarders, blijft Zaterdag niet thuis, maar komt! En doet mee in grooten getale, opdat wy Maandag kunnen schrijven: Duizenden hebben deelgenomen aan de eenvoudige, maar spontane festiviteiten: duizenden hebben Zaterdag getoond, dat Oranje en Alkmaar één is; duizenden heb ben hun aanhankelijkheid betoond aan ons Vorstenhuis en hebben blijk gegeven van hun medeleven met het geluk van onze koninklijke familie. Lezers, wat schrijft ons vandaag een echte Alkmaarder? Leest het zelf: „Een Alkmaarder geeft zich nu een maal niet gauw, maar als hy los komt is hij ook niet meer te houden. Ik herin ner mij nog zoo levendig het Kronings feest van H.M. de koningin, haar trouw feest, de geboorte van onze prinses, de Onafhankelijkheidsfeesten, de verschil lende koninklijke bezoeken enz. enz. Voor dezen keer verklaar ik het wei nige enthousiasme uit de onverwachte gebeurtenis van de verloving. Maar nu is het sein gegeven tot feest vieren. Morgen zal het een nationale feestdag worden en dan zult u eens zien hoe Alk maar daarover denkt. Dan ziet u geen huis zonder vlag, dan ziet u niemand zonder Oranje, dan is het feest, dan hopen wij den geheelen dag de muziekcorpsen door de stad te zien trekken met groot gevolg. En dan zult u eens zien hoe Alkmaar over Oranje denkt! Van Alkmaar de Victorie! Welnu, burgers van Alkmaar, laat dan de Alkmaarsche feestdag Victorie kraaien!" Hieraan hebben wij niets meer toe te voe gen. Wij vertrouwen, dat deze echte Alk maarder zyn stadgenooten kent! Eenige mededeelingen. De Chr ist. Gymn. Ver. „Advendo" verzoekt al haar leden boven 12 jaar, zich Zaterdagavond om 7 uur te melden in haar gymnastieklokaal. Zij worden bovendien verzocht, zooveel mogelijk vlaggen mede te nemen, opdat de vereeniging in grooten ge tale en met vele vlaggen aan den optocht kan deelnemen! De afd. Alkmaar van den B.V.L. verzoekt haar leden en de officieren zich morgenavond om 7 uur te melden bij het café van Gijzen, om daarna gezamenlijk op te trekken naar het Doelenveld, teneinde mee te doen aan den optocht ter eere van de verloving van prinses Juliana. Voor de radio. De burgemeester van Alkmaar zal hedenavond tusschen 7 uur en 7.15 uur een korte toespraak houden over de 5de lijn der radio-distributie, waarin hij een korte opwekking zal uitspreken, om aan de feestelijkheden van morgen spontaan deel te nemen. De route van den fakkeloptocht. De fakkeloptocht gaat langs de volgende route: Ramen, Nieuwesloot, Koningsweg, Paternosterstraat, Kerkplein, Lange- straat, Mient-W.Z., Waagplein, (op het Waagplein wordt halt gehouden en het woord gevoerd door enkele sprekers), Voordam, Zijdam, Lut- tik Oudorp N.Z., Bierkade, Limmer- hoek, Keetgracht, Oudegracht Z.Z., Zil verstraat, Emmabrug, Nieuwlandersin- gel, Kennemerstraatweg, Varnebrork, Kennemersingel, Geestersingel, Berger- brug, Zevenhuizen, Gasthuisstraat, Kerkplein, Paternosterstraat, ontbinding op het Oude Ziekenhuisterrein. hoe en waar deze beide koningskinderen elkander vonden, wydde woorden van eerbiedige genegenheid aan de koningin en verzekerde den nieuwen prins, dat ons volk bereid is ook hem zijn vastbesloten trouw te schenken, wanneer fcy Juliana gelukkig maakt, hij, die weer een jonge en sterke man zal zyn in de eenzaamheid der beide vrouwen op en bij den troon. De jubel gaat over de lage landen, en het is zei spr. tenslotte of de geest van den grooten Zwijger zweeft over ons juichend volk en met liefde en welgevallen neerziet op zyn jongste nazaat. Het is, of uit den schemer der historie de lichtende figuur nader komt van de stammoeder der dynastie, Juliana van Stolberg, en zich met een edelen glimlach zegenend heenbuigt over haar naamgenoot, over het jonge paar. Het Nederlandsche volk hier en in de tro pen viert thans feest in geestelijke verbon denheid met alle vroegere generaties, die ons land hebben grootgemaakt en zich in lief en leed schaarden om den troon ven

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1