QemeetUemden 'Jxovtiiciaal Themus koedijk G £aatste betichten tPluimveeteelt. sas1 beets-2e pr-cor van 11 veer> grootebroek westwoud den helder. stompetoren heemskerk LIMMEN HEILOO SCHAGERBRUG Groote rede van 7 h den Paus. Beroep op geheel Spanje ten au, van den vrede. - De raad kwam Vrijdagavond voltallig byeen. In afwijking van de agenda, aldus de sterfte aan cholera, tuberculose en dergelijke de kippenhoudery al druk uitgeoefend werd en de eenden nog half in het wild leefden Als men eenden eenige jaren doorfokt op hooge leg en groote aantallen byeen houdt worden ze net zoo gevoelig als kippen, ik zou haast zeggen: gevoeliger daar voorzitter, maak ik u bekend, dat de heuge lijke tijding van de verloving van prinses Juliana ons met blijdschap heeft vervuld. De voorzitter weidde uit over de beteekenis van de verloving en sprak de beste wen- schen uit De heer Bakkum bracht rapport uit na-, mens de kascommissie en verklaarde de re kening 1936, ook van de nevenbedrij ven, in orde. Voorloopig vastgesteld. Ingevolge den wensch van Ged. Staten volgde een nadere vaststelling van de verordening der leges ter secretarie. Gewijzigd en aangevuld werd de veldwachters-verordening. In be handeling kwam de regeling huurwaarde woning hoofd o.l. school. In verband met den eerstdaags te benoemen functionnaris, stelden B. en W. voor nu reeds de huur waarde vast te stellen en te bepalen op 1 260 per jaar. Goedgekeurd. Voorstel toetreden tot Middenstands- Borgstellingsfonds en storting bijdrage in het stichtingskapitaal v. h. fonds. Het be drag is 15 cent per inwoner, een bedrag in eens. Er is geen reden om er niet op in te gaan. zeggen B. en W. De heer Bult vond het niet zoo eenvoudig. Als er nu tekorten ko men en wie kunnen voor steun in aanmer king komen? De voorzitter zeide dat er hoogstens 10 pCt. kan „zoek" raken. Het restant betaalt het Rijk. De heer Comman deur, voorzitter van den Middenstands bond, antwoordde den heer Bult. Alleen de Handeldr. en Ind. Middenstand kan gehol pen worden. Niet de bollenkweekers en tuinders, en alleen zaken die reeds 5 jaar bestaan, komen in aanmerking. Het zal zijn een borgstelling en geen criediet! De voorzitter zeide, dat er een plaatselijke commissie komt, die de aanvragen moet goedkeuren. De heer Bult bleef van mee ning, dat bollenkweekers, ook handelaren zijn en er voor in aanmerking moeten komen. Het voorstel van B. en W. werd goedgekeurd. In behandeling kwam de ver ordening op de heffing en invordering van schoolgeld voor het lager onderwijs. Er zijn. zeggen B. en W„ die jaren aaneen geen in komen hebben, doch wel vermogen. De in specteur heeft een regeling ontworpen voor de vermogens, welke ongeveer op het zelfde neerkomt. De regeering is reeds op de beslissing vooruit geloopen en heeft, de inkomens bepalend, een grens vastgesteld. Uit de toelichting blijkt, dat men met een vermogen van 3000 30 schoolgeld moet betalen. Voorts bieden B. en W. een heffing aan, het 8e kind betaalt geen schoolgeld. De in vordering geschiedt door B. en W. Na bespreking werd dit goedgekeurd. Aan de orde kwam een aanvrage om voorschot inzake de Landarbeiderswet ten behoeve van N. P. van Til Pzn., groot 2270. B. en W. stelden voor goedkeuring te verleenen Conform besloten. Rondvraag. De heer Bult vroeg wat B. en W. denken te doen met de nieuwe steunregeling, De voorzitter: Uitvoeren wat de regeering ons opdraagt. De heer Bult wilde protesteeren tegen de verslechtering. De voorzitter zeide, dat hy er niet aan dacht. De verslechtering is voor ons van geen belang. Een protest zou geen effect sorteeren en landelijk zooals de heer Dekker dat bepleitte heeft het voor ons geen zin. De heer Commandeur vroeg afronding van den Disseldorper weg bij den gevaarly ken hoek der openbare school. De voorzitter zeide, dat er aan is ge dacht Spr. was bereid om opdracht te geven de heesters te laten snoeien, teneinde het uitzicht te verruimen. Daarna ging de raad in comité ter behan deling van reclames der belasting. ziekten soms zeer hevig kan zijn, vooral bi eenden die onder niet al te beste omstan digheden verkeeren. De khaki Campbell kan een beste regeend zijn. De meeste Khaki Campbells heb ik zelf indertijd in ons land ingevoerd en op de voordeelen van deze eenden boven loop eenden gewezen. Ik had toen veel tegen werking van degenen die loopeenden hiel den doch de Campbell eenden bleken in de praktijk veel beter te voldoen dan loopeen den. Ze zijn minder zenuwachtig en hebben minder last van weersomstandigheden. Het kunnen beste winterlegsters zijn doch voor alle eenden, dus ook voor Campbells, geldt dat ze betrekkelijk gauw van streek zijn in den winter wat het leggen betreft en dat ze, als ze eenmaal om de een of andere on bekende reden ophouden met leggen, ze heel moeilijker weer aan den leg te krijgen zijn. Overjarige eenden te koopen raad ik u af, hoe kunt u controleeren of het overjari ge eenden zijn en niet over-overjarige? Bo vendien, goed overjarige eenden ruimen de fokkers niet voor een appel en een ei op, dus wat er aan de markt komt is meestal uitschot. Ik zou u dus raden koop liever een aantal jonge eenden bij den een goeden fokker en raad u aan u inzake adressen en wenden tot den secretaris der Algemeene Nederlandsche Pluimvee Fokker Vereeniging te Groene- kam. Beste overjarige Campbells kunnen gemakkelijk over de 180 eieren leggen, dat hebben ze bij mij vaak genoeg gedaan, maar om aan beste overjarige dieren te komen voor weinig geld, lijkt mij erg moeilijk. Het goedkoopste eendenvoer is gekookte visch, mosselen en mais. De eieren van zulke een den zyn echter niet eetbaar voor Holland- sche begrippen, met mosselen en mais gaat nog. Beter is het gewoon kippenlegmeel met graan. Eenden kunnen echter per dag wel 80 gram meel en 80 gram graan opeten, dus ze kosten heel wat aan voer. Eenden kunnen zeer goed zonder zwemwater, ook in den paartijd, maar als ze geen gelegenheid heb ben hun koppen zeer diep onder water te stoppen, krijgen ze gauw vieze korsten en kale plekken rondom de oogen en zien er verder onooglijk uit. De drinkbakken moe ten dus diep zijn en voortdurend van schoon water voorzien worden, daar eenden het water erg vuil maken. Een lezer vraagt mij de oorzaak van kreu pelheid bij eenden. Dat is vaak tuberculose en vaak voetgezwellen. Men zij dus voor zichtig. Nog iets in verband met de eendenhoude rij. Op het wereldcongres te Leipzig is veel gesproken over vergiftiging by den mensch door eendeneieren. Ik kom daar binnenkort op terug. Het blijkt zoo erg te zijn, dat in Duitschland van regeeringswege het eten van ongekookte eendeneieren ontraden wordt (dus ook zachtgekookte eieren, spie geleieren, mayonaisen). Verder moeten bin nenkort alle eendeneieren uit het buiten land gestempeld worden met den naam van het land van herkomst en moet er het woord „koken" by gestempeld worden. Een en ander zal de eendenhouderij in ons land, als er niet spoedig maatregelen getroffen worden, niet bevorderen. Ik raad daarom voorloopig aan voorzichtig te zyn met het beginnen van een eendenhouderij. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. Nadruk verboden. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezonden aan dr. te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord inslui ten en blad vermelden. EEN EN ANDER OVER EENDEN HOUDERIJ. Deze week opvallend veel vragen over eenden en daarom wil ik op enkelen even ingaan. De schrijvers hebben mogelijk even als andere vraagstellers al naar antwoord uitgekeken. Ik ben echter met het wereld congres te Leipzig overstelpt met werk ge west, dat de beantwoording der vragen in het gedrang kwam. De eene brief luidt: „Ik wensch uit het oogpunt van bijver dienste mijn tyd aan het verzorgen van een den te besteden. Ik prefereer eenden boven kippen omdat eenden sterker zyn en met eenvoudige droge huisvesting tevreden zyn. Mij is de Khaki Cambell-eend aanbevolen als prima legster en vooral winterlegster. Nu wilde ik uit zuinigheidsoogpunt Cambells 1937 br0ed van dat" I "«J- en in welke nlL™ meening hieromtrent door schoolkinderen voor petunia. eenden leveren bij doelmatige voeding? Wat is volgens u de goedkoopste en het meest ei- vormende voedsel voor eenden? Wat zou een eend aan voedsel kosten per maand? Gaarne ontving ik een vertrouwd adres voor Campbelleenden van goede stam. Ik beschik over geen zwemwater. Ik hoop dat u mijn bovenstaand verzoek niet euvel zult dui den daar het toch zoo moeilijk is om belan geloos gegevens te ontvangen. Kijk eens, lezer, ik geef gaarne allerlei in lichtingen om iemand te helpen in zijn be drijf, maar uit uw brief blijkt my dat u het eendenhoudersbedryf heelemaal niet kent en dan wordt het een uiterst moeilijke zaak om advies te geven. Feitelijk zou u een hand boek over eendenhouderij moeten hebben zoover my bekend, bestaat dat niet in de Nederlandsche taal. Wat uw vragen betreft in het kort het volgende: Dat eenden sterker zouden zyn dan kip pen is een verhaal uit vroeger dagen, toen Floralia-tentoonstelling. 1 Zondagmiddag werd ten huize van den heer W. Butter onze Floraliatentoonstelling gehouden. Er waren verschillende houtbe werkingen, lederwerk en verschillende ar tikelen ter opluistering. Te 2 uur opende de heer C. Stuffers als voorzitter der vereeni ging deze tentoonstelling. Hij was zeer te vreden over de inzendingen en bracht dank aan de commissies van beoordeeling voor de planten en bloemen, de heeren H. Schut, werkzaam aan den proeftuin te Alkmaar en Groen van de kweekery Dhalia te Pancras; voor hout- en lederbewerking de heeren Langhorst uit Alkmaar, Sietsma en Mole naar uit Koedijk; voor dameswerk, de da mes Zwetsman-de Geus, Buisman-Vethaak en Jansonius te Koedijk. Spreker hoopte op veel belangstelling. (Applaus.) De uitslag was: Planten gekweekt door volwassenen: Mi milus, 3e pr. M. Muis; granium, le pr. mej. Cosman, 2e pr. L. Pander, 3e pr. wed. Ter- plegt; voor Salvius, le pr. C. Stuffers, 2e pr. wed. Jn. Boon, 3e pr. C. Hartland; voor Dahlia, le pr. mej. Cosman, 2e pr. C. Stuf fers, 3e pr. Ali Blauwboer; voor Chrysan- tum, le pr. mej. Cosman, 2e pr. C. Stuffers, 3e pr. Alie Blauwboer; bouquetten, le pr. mej. Cosman, 2e pr. A. Zwetsman de Geus, 3e pr. mej. Mol-Over, 4e pr. Simon Dekker, 5e pr. mej. Mol-Over; planten gekweekt le pr. t Veer, 3e pr. Jaap de Graaf, 4e pr. Johan Otto; voor Age- ratum, le pr. Piet Coevert, 2e pr. Dieuw de Geus, 3e pr. Chiel van Esseveld, 4e pr. Siem Damiaans, 5e pr. Jacob Beets, troostprijzen Nellie Schaak en M. Mulder; voor Margriet, le pr. Rein Ploeger, 2e pr. K. de Geus, 3e pr. Cor Barsingerhom, 4e pr. Maarten Krap, 5e pr. Piet Slooten; voor de grootste verza ding cactussen: le pr. C. Pranger. Voor handwerken meisjes: le pr. Trien Klomp, 2e pr. Marie Zwetsman, 3e pr. Trien Slooten, 4e pr. Gerda Coevert, 5e pr. Alie de Geus. Teeken- en schilderwerk voor volwasse nen: le pr. W. Wagenmaker, 2e pr. C. van Twuiver, 3e pr. P. C. Schekkerman. Houtarbeid voor volwassenen: le pr. D. Kramer, 2e pr. D. Raat, 3e pr. P. Bakker, 4e pr. G. Visser. Huisvlijt voor kinderen: voor teekenen, le pr. Jaap de Graaf, 2e pr. Kees Slot; voor bouwdoozen, le pr. Cor Hartland, 2e p.r C. Stuffers; voor figuurzagen, le pr. Wim Bol de wijn, 2e pr. Henk Otto, 3e pr. Wim Otto; voor leer-arbeid, le pr. G. Beek, 2e pr. H, de Waal, 3e pr. M. Zwetsman. De prijzen bestonden uit planten en kunst voorwerpen. De kweekery Dahlia had 'n mooien stand Dhalia's. Verder had men gezorgd voor ver schillende attracties. 50 pCt. der baten ko men voor de uitzending van het zwakke kind. Te ruim 9 uur ging de voorzitter tot sluiting over en bracht dank aan allen die medegewerkt hebben aan het welslagen van deze tentoonstelling. De prijswinnaars van het sjoelen waren mej. Jansonius le pr., W. Wagenmaker 2e pr., Masteling 3e pr.,' Hofma 4e pr., Wim Boldewyn 5e pr.. G. Sietsma 6e pr. Na het uitreiken der prijzen en verkoop van ge schonken pryzen en een gezellig samenzijn gingen allen voldaan huiswaarts. Het geheel was een goed geslaagde dag. Burgemeesters jubileum De burgemeester, de heer J. A. Schrijnder herdacht Zaterdag 't feit, dat hij 12)4 3aar geleden als zoodanig werd benoemd. De heer Schrijnder geniet veler achting en sym pathie, zoodat de belangstelling zeer groot was. - - Gunning school. B. en W. hebben goedgekeurd, dat aan den laagsten inschrijver, den heer J. Op dam, de bouw van 2 schoollokalen is opge dragen (bouw r.k. Jongensschool). Naar men ons mededeelde is er nog al bedenking tegen geopperd, omdat de heer Opdam raadslid is. We vernamen dat de bouw, uitgaande van het r.k. Schoolbestuur, wel door een raads lid mag geschieden. Echter heeft de Ned. Aannemersbond een andere meening Gemeenteveldwachter benoemd. Met ingang van 1 October a.s. is be noemd tot gemeenteveldwachter de korpo raai bij de le afdeeling Politietroepen te Utrecht, de heer J. C. Wessels. politie Door de gementhoudster alhier is de lo- G. B. aangehouden, die wordt verdacht zich te hebben schuldig ge maakt aan overtreding van Art. 250bis W. v. S. Zij is ter beschikking van de justitie naar Alkmaar overgebracht Floralia-feestavond. Tjokvol was Zaterdagavond de zaal in café Kamsteeg, waar de feestavond van „Floralia" gevierd werd. De burgemeester begon met te wijzen op den geest van saamhorigheid, welke zoo n prettige herinnering naliet, en gaf toen het woord aan de aanwezigen, om met hem, door het zingen van eenige coupletten van het Wilhelmus, uiting te geven, aan het vreugdegevoel, ontstaan bij de blijde tij ding, ontvangen uit ons Vorstenhuis. Begeleid door de muziek van de gebr. van Meurs werd aan dit verzoek spontaan vol daan, waarna een „Lang zal zy leven" werd aangeheven, en nog meerdere Vaderland- sche liederen weerklonken. De feeststem ming was er, en bleef onder de uitvoering van het bonte, uitgebreide programma. Vlot, zooals wij dat gewend waren, speelde „Aurora" het Fransche blijspelletje „Meneer de Inspecteur" Bijzonder goed werden alle rollen uitgebeeld, het was met recht, een kostelijke, ouderwetsche vertooning. Ook Nieuw Leven" was prachtig op dreef, met Als men meisjes fopt", een grappige één- acter. Beide brachten de lachspieren ge weldig in beweging, zoodat het doel was bereikt. „Crescendo", onder de bezielende leiding van den heer H. J. Zaal uit Bergen, zong een viertal nummers, waarvoor men zich op het j.L gehouden concours te Wie- ringen den eersten prijs toegekend zag, zoo schoon, dat het applaus tot een ovatie aan zwol, waarna nog een rijken toegift volgde. Het dansje, door de meisjes van „Voor waarts" moest worden herhaald, en na het rhytmisch dansen van de damesgroep „Voorwaarts, steeg het enthousiasme, en be reikte 't hoogtepunt by den prachtigen stand van de beide groepen, versierd met de schilden, waarop in gouden letters „Leve Floralia en de Huisvlijt" te lezen stond. De presidente, mevr. Kruimel, had tot slot de prettige taak, om van harte alle medewer kenden uit den grond van haar hart te kun nen bedanken, voor hetgeen er geschonken was. Langen tjjd bleef men onder zang, muziek en dans in de groote kolfbaan bijeen. Rectificatie. Mevr. WeeshoffHenke behaalde op de tentoonstelling niet een eervolle vermelding, doch den 2en prijs voor haar ingezonden machinaal breiwerk. Boerderij loopt gevaar. De bekende boerderij Rijn en Berg, thans modelboerderij N. V. 1 loflanden, voorheen een reeks van jaren in 't bezit van mevr. Visscher v. Hazerswoude, gelegen aan het Hofland, loopt groot gevaar eerlang in an dere handen te zullen overgaan. De reden hiervan ligt in het feit dat het bestuur zich gedwongen ziet de consump- tiemelkwinning belangrijk te doen inkrim pen. Nog maar kort geleden is de stal dezer hofstede door de Nederl. Veehouderij Cen- tiale in den Haag uit hoofde van haar t. b. c.-vrij rundvee erkend als 1ste klasse stamboek- en fokvee, en niettegenstaande deze erkenning komt van de Nederl. Zuivel Centr., eveneens in den Haag gevestigd, het bevel het grootste deel van haar zuiver t b. c.-vrije melk uit de consumptie te hou den, waardoor de melk voor zulk een lagen prijs verkocht moet worden, dat het bedrijf ten doode zal opgeschreven moeten worden. Volks- en kinderspelen. Op het terrein achter de O. L. school alhier werden Zondagmiddag volks- en kin derspelen gehouden, waarvan de uitslagen luidden als volgt: Balgooien: (meisjes van 6—9 jaar): le pr. Tine Thomasz, 2e pr. T. Marees, 3e pr. M. Marees. Knotsen (meisjes van 6—9 jaar): le pr. T. Brugman, 2e pr. T. Marees, 3e pr. T. Thomasz. Tonrollen (jongens van 6—9 jaar): le pr. H. de Graaf, 2e pr. E. Everts, 3e pr. H. van der Sluis. Koekhappen (jongens van 6—9 jaar): le pr. H. de Graaf, van der Sluis. Bal op bordje (meisjes van 10—12 jaar): le pr. Jo Klomp, 2e pr. A. Bakker, 3e pr. M. van Rijswijk. Hindernisbaan (meisjes van 10—12 jaar): le pr. Marie Boontjes, 2e pr. Rie van Rijs wijk, 3e pr. Annie Brugman. Zakkenwedloop (jongens van 1012 jaar): le pr. Adriaan van Eekeren, 2e prijs Siem Brak, 3e pr. Klaas Brak. Waterhappen (jongens van 10—12 jaar)71 le pr. G. Anneveldt, 2e pr. C. Meijer, 3e pr. S. Brak. Hindernisbaan (jongens van 13—15 jaar): le pr. Piet Kuit, 2e pr. Cor Bood, 3e pr. Nic. de Beurs. Tonrijden (jongens van 13—15 jaar): lel Cor Bood, 2e pr. Piet Kuit, 3e pr. Dick 2e pr. S. Kuit, 3e pr. H. AUTO VAN DEN DIJK GEREDEN. Een luxe auto is vannacht onder Eenigen- burg van den West-Frieschen dijk gereden. Er zaten drie personen in, die zich uit een der portieren konden redden en met een nat pak en den schrik vrij kwamen. Nadere bijzonderheden ontbreken. HEVIGE BRAND IN POLEN. Elf personen om het leven gekomen. Vannacht heeft een brand gewoed in een schuur in het stadsdeel Bogul- schuetz te Kattowitsj (Polen). Elf perso nen zyn in de vlammen om het leven gekomen, van wie vier vrouwen. Volgens mededeeling van een der ge redden bevonden zkh vijftien personen in de schuur. Men vreest dan ook dat nog meer menschenlevens te betreuren zyn. Het betreft bijna uitsluitend dakloo- I zen, die in de schuur voor den nacht een toevlucht hadden gezocht. Het schijnt, dat de brand door onvoorzich tigheid is ontstaan. DE FRIESCH-HOLLANDSCHE REIS VEREENIGING VOOR DEN HOOGEN RAAD. De Hooge Raad heeft heden behandeld een cassatieberoep van bestuursleden der Friesch-Hollandsche Reisvereeniging, die hebben terecht gestaan voor het kantonge recht te Sneek. Hun was ten laste gelegd, dat zy zonder de vereischte vergunning een geregelden autobusdienst hebben geëxploi teerd tusschen Leeuwarden over den Af sluitdijk, Amsterdam en den Haag naar Rotterdam. De kantonrechter te Sneek achtte de te- lastelegging niet bewezen, met name niet, dat het vervoer geregeld geschiedde. De rechtbank te Leeuwarden bevestigde dit vrijsprekend vonnis, waartegen de offi cier van justitie cassatie aanteekende, stel lende, dat hier een bedekt ontslag van rechtsvervolging aanwezig was. Mr. N. J. Polak uit Groningen, die het cassatieberoep tegensprak, zeide hier een zuivere vrijspraak aanwezig te achten. On der „geregeld" vervoer, zooals dit heet in de wet op de openbare middelen van vervoer, verstond pleiter regelmatig en niet: „Vol gens een voorop gezet plan", hetgeen de officier meent.. Pleiter concludeerde tot niet-ontvankely k verklaring. De conclusie van het O.M. werd bepaald op 28 September. DE GOUVERNEUR-GENERAAL TE MEDAN. Feestelijke ontvangst. De nieuwbenoemde gouvern.-gen. jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer ar riveerde Zondag te halfacht te Belawan waar de burgemeester van Medan en de sultan van Deli hun opwachting maakten. De kennismaking met de landvoogdelijke familie had plaats in de muzieksalon, waarna het debarkement plaats had onder het spelen van het Wilhelmus door de stafmuziek uit Koetaradja. Onder toejui chingen van het publiek inspecteerde jhr. van Starkenborgh vervolgens de eere- wacht. Hierna begaf de nieuwe gouver neur-generaal zich met zyn familie, adju danten en de commissie van ontvangst per extra-trein naar Medan, vervolgens naar de woning van den resident, waarna men een rondrit maakte door de stad. Het ge zelschap vertrok wederom om elf uur per H-tTin naar Belawan. De „Johan van Oldenbarnevelt" 12 uur weer weg. Vanochtend heeft Z. H de p de zaal der Zwitsen» 350 SnaT* vluchtelingen ontvangen, „„de zich tal van priesters en relilj* bevonden, die onder leiding War de bisschoppen van Cartagena tosa, Viche en Urgell. De vluchten werden voorgesteld door kardinaa f .igthart. Hindernisbaan (meisjes van 13—15 jaar): le pr. M. Brak, 2e pr. O. de Moor, 3e pr. D. Boontjes. Muilenwedloop (meisjes van 1315 jaar): le pr. B. Kuit, 2e pr. A. Homan, 3e pr. G. Homan. Volwassenen: Kinderwagenrace: le pr. mej. S. Ligthart, 2e pr. mej. T. Kuit, 3e pr. mej. J. van der Woude, 4e pr. mej. A. Thomasz, 5e pr. mevr. Moerbeek. Kruiwagen wedloop: le pr. de heeren A. van der Werff en A. Noot, 2e pr. de heeren A. Pool en P. Woudstra, 3e pr. de heeren J. W. Engelbarts en W. J. van Loenen, 3e pr. de heeren C. Koning en R. Jonker. Pius XI Paus Pius 11, die bij zijn binnenkom»! de zaal luide werd toegejuicht, sprak de microfoon zijn redevoering uit De Paus begon te zeggen, dat de W woordigheid zijner zonen en dochteren d uit Spanje hebben moeten vluchten, V hem een reden is tot smart en tot Hij bewondert met groote ontroering deV tuigenis van al diegenen, die in naam v- Jezus Christus hebben geleden en wensc op hen de woorden van den Heiligen Pauk toegepast te zien: gij zijt mijn vreugde c mijn kroon. Te meer daar hun lijden ec herstel heeft gebracht, trouw heeft betoor en eer en glorie heeft betuigd aan de Ga delijke Majesteit, die in Spanje en elderszc zeer miskend en zoo veracht is, terwijl or nieuw een verschrikkelijke nieuwe oor!» kreet weerklinkt: zonder God en tegen Voor den Paus is een zeer ernstige ss de gedachte aan zoovele slachtingen,® woestingen en ontheiligingen, welke ia dagen in Spanje worden begaan. Er vergiftige propaganda, welke, na de volt massa's te hebben verleid en opgehitst, de» wapent en hun plaatst tegenover iedm goddelijke en menschelijke instelling. Uit al deze tragische feiten zijn ernstige leeringen te trekken. De eerste is, dat de grondslagen van alle orde, van alle cultuur en van alle bescha ving rechtstreeks bedreigd worden. Een an dere les is te trekken uit het feit; dat indien de haat van deze vijanden zich keert, in het bijzonder tegen de katholieke kerk, dit zeg gen wil, dat de eenige werkelijke hinderpaa' voor hun vernietigend werk de christelijke leer is, welke alleen door de kerk wordt onderwezen. Andere overwegingen ter zijde stellend, wil de Paus zijn zegen geven aan de aan wezigen, zoomede aan hun afwezige en lij dende broeders en boven iedere politieke o wereldlijke overweging aan al diegenen, die de moeilijke en gevaarlijke taak ter hanc hebben genomen de rechten en de eer van God en den godsdienst te v erdedigen en te herstellen. Na verdere woorden van medelijden barmhartigheid en vergiffenis en een uit noodiging tot gebed voor allen die strijder; voor de kerk, eindigde de Paus zijn toe spraak met zijn bewogen gehoor zijn aposto lischen zegen te geven. ONGEREGELDHEDEN TE GIBRALTAR. Britsche vluchtelingen protes teeren. Zondagavond is het te Gibraltar tot ernstige ongeregeldheden gekomen, toen ongeveer 800 Britsche vluchtelingen uit La Linea tegen het besluit der overhad protesteerden, het vluchtelingenkamp te sluiten. Het kamp was ingericht voor de uit La Linea afkomstige Britsche vluchte lingen, die met het oog op den burger oorlog naar Gibraltar zyn gevlucht De mededeeling, dat het kamp Maandag zou worden gesloten, heeft groote onrust teweeggebracht. Zy waren niet bereid naar La Linea terts te keeren, daar zy den toestand aldaar als nog te onzeker beschouwen. De vluchtelingen begaven zich naar h*j regeeringsgebouw, waar zij evenwel n* werden toegelaten. Eenige personen den gearresteerd. De menigte geraakte his£ over in opwinding en probeerde het polios- bureau te bestormen. De p%litie maakte van de gummistok!^ zijn zeer gebruik, waarbij eenige personen gewond werden. Aangezien men voor een voor ting der ongeregeldheden vreest is het geeringsgebouw door de politie in bre van de geeringsgebouw omtrek afgezet. De vluchtelingen hebben den nacht Zondag op Maandag doorgebracht op pleinen der stad. DE POSITIE VAN GENERAAL DILL W PALESTINA. De nieuwe opper-bevelhebber van tina luitenant-generaal Dill, is Zondag Palestina aangekomen. Te[e. Volgens een bericht in de ..Dally a. graph" zou generaal Dill niet alleen nei litaire opperbevel op zich nemen, doen de controle op den politieken toestand. voer te Waarom de voorkeur aan een M I d«gbI»d•dV•rt,"ll, publiek op d°e en er w" vetl w'!- »kd d"" kr»«' "Vtó-*'

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 12