D San Sebastian door de opstandelingen bezet E CHINEESCHE POSTZEGEL ALKMAARSCHE COURANT van MAANDAG 14 SEPTEMBER De Spaansche revolutie Regeeringstroepen trekken zich terug naar Bitbao. VrouwAn en kinderen gered uit het Alcazar. San Sebastian bezet. Het nat. soc. congres Steeds meer uitdaging tegen Rusland. Leider van het arbeidsfront spreekt ieuiUeton Berichten van de fronten. De radiopost „Jerez de la Frontera" te Rabat, meldde, vlak vóór de bezet ting van San Sebastian, het volgende: Het bij San Sebastian gelegen Santé Barbare is bezet. Uit Badajoz wordt vernomen, dat zich in de omgeving van Talavera een gevecht heeft afgespeeld tegen de laatste regeeringscolonne, wel ke aan dit front opereert. Aan de zijde der volksfrontmilitie zijn 360 man ge sneuveld en werden 300 geweren, 3 machinegeweren, een mortier en een ambulance achtergelaten. Ernstige toestand in Madrid. Radio-Sevilla meldde daarna 't volgende: De krijgsraad zal het vonnis vellen over den officier Don Gonzalo, die in de gelede ren der volksfrontmilitie is gevangen geno men. Uit Madrid wordt gemeld, dat alle kerkklokken der hoofdstad zijn gesmolten, «n dat om versterking is verzocht, teneinde de verdediging te verzekeren. Er zijn sterke Catalaansche colonnes aangekomen. In den boezem der regeering hebben zich veelvuldig meeningsverschillen voorgedaan. De regeering kan haar gezag niet meer handhaven. De toestand te Madrid blijft ernstig, daar de luchtmacht der opstandelin gen het bombardement der militaire punten heeft hervat. Een kazerne is getroffen, waarbij 250 miliciens zijn gedood. De burgemeester van Salamanca heeft aan de journalisten verklaard: „Er bestaat slechts een regeering: die van de nationale junta". Uit Barcelona wordt vernomen, dat de generaliteit voortgaat colonnes te vormen. De colonne no. 18 is naar Teruel vertrok ken, waar zij een nederlaag leed. De op standelingen omsingelen San Ramon, dat door de regeeringstroepen was bezet, en dreven hen eruit, waarbij 200 man der re- gwringsstrijd krachten werden gedood. De gisteravond ondernomen tegenaanval werd afgeslagen en hierbij verloren de regee ringstroepen 30 man, alsmede vele geweren en een mitrailleur. Uit San Sebastian wordt gemeld, dat de troepen van generaal Mola na een hevig gevecht een radiopost hebben gevestigd op den berg Igueldo. Volgens een mededeeling van radio- Sevilla blijft het goud naar het buitenland stroomen. Gisteren heeft 250 K.G. het land verlaten. De algemeene toestand is gunstig, aldus het in handen der opstandelingen Zijnde radiostation. De krijgsverrichtingen te Talavera en aan de beide andere fronten hadden tot resultaat, dat aan de zijde der regeeringstroepen 560 man sneuvelden, ter wijl talrijken gewond raakten, onder wie verscheidene officieren. OPSTANDELINGEN 10 MIJL NAAR MADRID OPGERUKT. Tien regeeringsvliegtuigen neergehaald. De troepen der opstandelingen zijn tijdens de militaire operaties van gisteren tien mijl naar Madrid opgerukt. Tijdens de gevech ten zijn tien regeeringsvliegtuigen door het vuur der opstandelingen neergehaald. Mededeeling van hoofdkwartier te Valladolid. Het hoofdkwartier te Valladolid heeft medegedeeld, dat een regiment artillerie der opstandelingen Zondagavond heeft ge defileerd langs de boulevards van San Se bastian, waar het luide werd toegejuicht, den geheelen nacht was het druk op straat van de menschen, die uitdrukking wensch- ten te geven aan hun vreugde. De gouverneur van Pampeluna is in de stad aangekomen. Hy heeft maatregelen ge nomen ten aanzien van de water- en elec- triciteitsvoorziening. In de laatste dagen werden volgens het communiqué honderden gevangenen door Zaterdag tegen middernacht zijn de eerste troepen der opstandelin gen San Sebastian binnen getrok ken. In de stad hadden overal vuurgevechten plaats. Tegen twee uur drongen de opstandelingen steeds verder door. Plotseling werden vlammen zichtbaar: de „Kursaal" en verscheidene andere gebouwen stonden in brand. Eenige nationalistische Basken, die tot het laatst hadden gepro beerd San Sebastian te sparen, geraakten in gevecht met „Anar chisten", terwijl geregelde Ma- rokkaansche troepen verder trok ken en de stad geleidelijk in bezit namen. „anarchisten" doodgeschoten. Het commu niqué besluit met de mededeeling, dat de opstandelingen bij Toledo een vijandelijke concentratie hebben verspreid, waarbij de regeeringstroepen honderd dooden op het slagveld achterlieten. Mijngevaar. Radio Coruna heeft in de Engelsche taal de volgende mededeeling uitgezonden: „Voor alle schepen, die by de Spaansche kusten varen: De consul van Engeland te Coruna deelt mede, dat er, volgens inlich tingen van den commandant der vloot van de opstandelingen te Ferrol, gevaar bestaat de havens van Santander en Bilbao te nade ren, daar op 14 September direct na midder nacht mijnen zullen worden gelegd. Alle schepen, die zich thans in deze havens be vinden, moeten ze verlaten vóór het ge noemde tijdstip". Bijeenkomst der links-republikeinsche partij. De links-republikeinsche partij heeft een buitengewone bijeenkomst gehouden om haar houding te bepalen met het oog op den huidigen toestand. De minister-president der Catalaansche regeering, Casanoyas, die het woord voerde, verheelde niet, dat de oorlog van langen duur zou kunnen zijn, hij verklaarde, dat het probleem van de autonomie van Cata- lonië op buitengewone wijze is uitgegroeid, maar dat Catalonië op buitengewone wijze is uitgegroeid, maar dat Catalonië thans den plicht meent te hebben solidair te zijn met het volk van Spanje, dat tegen opstan delingen strijdt. San Sebastian wordt verlaten. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat gouverneur Ortega San Sebastian heeft verlaten. In een vergadering, welke onder voorzit terschap van Ortega in het paleis van de gouverneur werd gehouden, is besloten de stad over te geven, alleen twee anarchisti- schen commissarissen waren hiertegen. De ze twee werden gevangen genomen. Het hoofdkwartier van Ortega is naar Zumaya overgebracht. De verdedigers van San Se bastian, die uit de stad trokken, hebben een strategische positie ingenomen bij Orio, waardoor den weg naar Bilbao wordt be- heerscht. Ortega verklaarde, dat over een dag of acht een offensief zal worden ontplooid vanuit deze stellingen. In de vroege Zondagochtenduren was San Sebastian vrijwel in handen van de opstan delingen. Alleen nog enkele volksfronters dekken den aftocht van de verdedigers en vuren van verschillende punten op de op standelingen. Gil Robles ongunstig te Burgos ontvangen. Het blad „Politica" bericht, dat de leider van de katholieke volksactie, Gil Robles in de tweede helft van Augustus te Burgos is geweest en luer ongunstig is ontvangen door de Carlisten en Phalanxisten. Voor het hotel van Gil Robles werden de monstraties gehouden en men vermoedt dat hij hierom weigerde voor de radio van de opstandelingen te spreken en weer naar het buitenland is vertrokken. Het blad deel de verder mede, dat het „Comité van inter ventie in de industrie", dat 1600 bedrijven, welke door den staat in beslag zijn geno men, of worden gecontroleerd, beheert, recht doet aan alle diplomatieke aanvragen inzake het in beslag nemen van handels huizen of industrieele ondernemingen, wel ke geheel of gedeeltelijk in handen van bui tenlanders zijn. Tenslotte bericht het blad, dat in Marokko zekere elementen bezig zijn een opstand te verwekken tegen de opstandelingen. De ge neraals zullen binnenkort niet alleen geen troepen meer kunnen werven in Marokko, doch hier zelfs het hoofd moeten bieden aan een opstand. Verscheidene invloedrijke Caids ageeren onder de stammen, vooral de Bocoyas, welke nooit het militair beheer gunstig gezind zyn geweest. De evactatie van vrouwen en kinderen uit het Alcazar. De gezant van Chili, Nunez Morgado, heeft zich Zondagavond naar Toledo bege ven om te trachten, dat de 900 grijsaards, vrouwen en kinderen, die in het Alcazar zijn opgesloten, vandaar zullen kunnen ver trekken. De vluchtelingen zullen eventöfeel wor den ondergebracht in twee kloosters, waar zij onder bescherming van het corps diplo- matique zullen zijn. Hetgeen zal worden aangegeven met de Chileensche vlag. De regeering heeft aangeboden voor de beschermingen revitailleering der vluchte lingen te zullen zorgen. Het is nog niet mogelijk geweest deze voorstellen ter kennis te brengen van de op standelingen, daar er nog steeds geschoten wordt. De bevelhebber der regeeringstroepen zal het antwoord der opstandelingen overbren gen aan Largo Caballero, die het op zijn beurt aan Morgado zal overhandigen. In dien de opstandelingen het voorstel zullen aan nemen, zal een afspraak worden ge maakt voor een onderhoud van de opstande lingen met Morgado. Het woord voerend in de gisteren gehou den voorlaatste zitting van het partijcongres te Neurenberg heeft rijksorganisatieleider dr. Ley verslag uitgebracht over den ar beidsdienst. Hij deelde o.a. mede, dat het Duitsche arbeidsfront 95 van alle schep pende Duitsche menschen omvat. De maan- delijksche contributies in het arbeidsfront zijn van 23.8 milliMn mark in Augustus 1935 gestegen tot meer dan 30 mililoen mark in de afgeloopen maand. Het totale vermogen van het arbeidsfront bedraagt 300 mililoen mark, waarvan 80 millioen mark in baar geld. Hierdoor was het mogelijk geweest, een plan op te steUen voor den bouw. van zeeba den, ontspanningsgebouwen, zeemanshuizen enz. tot een gezamenlijk bedrag van 173 millioen mark. Dr. Ley vergeleek tenslotte de levens voorwaarden van den Duitschen met die van den Russischen arbeider, waarbij hij scherpe aanvallen deed op het bolsjewisme. Daarna werd nog gesproken door rijks kanselier Hierl, die aan de hand van eeni ge cijfers een aanschouwelijk beeld gaf van de resultaten van den arbeidsdienst in het begrootingsjaar 1935-'36. Het resultaat van den landcultuurarbeid van den arbeidsdienst in het laatste begrootingsjaar komt neer op een vergrooting van de Duitsche bodem oppervlakte met 77.500 H.A., d. L meer dan een vierde deel van het Saargebied. Met betrekking tot den arbeidsdienst voor vrouwen zeide Hierl, dat, waar de manne lijke jeugd in den arbeidsdienst door haar bewerking van den bodem, het Duitsche volk de levensmiddelenvoorziening helpt verzekeren, de vrouwelijke jeugd in den arbeidsdienst tot taak heeft de kinderrijke en behoeftige moeder, met name de zwaar belaste boeren- en kolonistenvrouw, te hel pen. De arbeidersdienst der vrouwelijke jeugd is moederdienst. De toetreding tot den arbeidsdienst geschiedt bij de vrouwe lijke jeugd voorloopig nog op grond van vrijwillige aanmelding. Slechts de toekom stige meisjesstudenten zijn tot arbeidsdienst verplicht. Redevoering van Hitier tot S.A., S. S. en Motorcorps. Hitier heeft gisterochtend het woord ge richt tot S. A., S. S. en het nationaal socia listisch motorcorps, die in de Luitpold- arena waren bijeengekomen. De rijkskanselier zeide o.m. „onze oude tegenstander, dien wij overwonnen hebben, probeert agitatie onder ons te verwekken. Hy bedreigt ons met den vuist. Men moet zich geen ilusies maken, wij zyn ieder oogenblik bereid. In het buitenland hebben overal manifestaties plaats. De massa's wor den opgehitst en bijeengeroepen in betoo gingen tegen het fascisme, tegen het na- tionaal-socialisme, voor het bolsjewisme, voor de levering van wapenen en voor het verleenen van financieele hulp. Ik heb Duitschland nog niet opgeroepen tot een belooging, maar, indien ik Duitsch land zou oproepen tot een betooging, zou er slechts een enkele betooging zyn. Men zou geen tien of twintigduizend menschen zon der eenige disciplinie zien, maar mililoenen en nog eens milloenen zouden zch verheffen tegen onzen ouden tegenstander, den erf vijand van de menschheid. Als oud-front strijder kan ik zegen, dat wij willen samen werken en geen vijandigheid, noch haat wenschen jegens iemand, maar nimmer zal Duitschland bolsjewistisch worden. Wij willen niet, dat het resultaat van ons werk door de internationale bolsjewisten en jo den wordt vernietigd. Wij weten, wat ons te doen staat en hebben daartoe geen raad nöodig van de Palestijnen, wy .weten, dat de toekomst van een volk geen geschenk is, maar dat het er voor moet strijden. Moord en doodslag ziet men elders. Bij ons is het volk gelukkig, sterk en manmoedig. Voor mjj is het een prachtige zaak uw kanselier te mogen zijn. Ik ben dit geluk verschuldigd aan allen, die in donkere uren in mij ge loofden. Laten wij den ouden eed van vriendschap en kameraadschap en trouw in ons eeuwige Duitschland herhalen. Nog een rede van Hitier. Rijkskanselier Hitier heeft op de jaarver gadering van het Duitsche arbeidsfront een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat in het leven der arbeidenden niet 't inkomen maar de vraag of zij van hun inkomsten kunnen rondkomen, van het meeste belang is. Om de inkomens echter ruimer te ma ken, moeten tienduizend fabrieken meer produceeren. Op zekere terreinen kan onze productie niet meer worden vergroot, dan moet dus weer elders zeer veel gepresteerd worden. Hitier zeide verder: „Alleen zyt gij niets, slechts in de gemeenschap, zyt gy alles. Wij zullen de problemen slechts oplossen, wan neer wy één front zyn. Als er één meening is, en één wil, worden de groote taken be lachelijk klein. Dan zullen de fabrieken uit den grond schieten. Iemand vraagt dan misschien: vanwaar krijgen wij onze benzine? Wij zul len het uit onzen bodem halen. Wij zullen Duitschland ook er voor bewaren, dat een ander van buiten af ingrijpt om deze op lossing onmogelijk te maken en chaos te scheppen". Hitier spreekt de Hitler-jeugd toe. In een rede tot de Hitler-jeugd heeft de führer gistermorgen verklaard: „Duitsch land heeft een groote toekomst. Wy voelen dit des te beter, wanneer wy ons met een ander land vergelijken. Hier leven, daar verschrikkingen, brand stichtingen, dood en wanhoop". Vervolgens herinnerend aan het bescheiden begin van de Hitlerjeugd, welke thans de geheele Duitsche jeugd omvat, zeide hy: „Indien wy zulk een groot doel in 5 jaar bereikten, wat zullen wij dan wel niet in 20 jaar ver wezenlijkt hebben? Wij zyn aan den strijd gewend. Ik beklaag my er dus niet over. Het uur waarin een beslissing genomen zal moeten worden, doet mij niet beven. Maar ik wil dat uur zien en sterk zyn om niet voor den aanval te wijken. Indien dat uur ooit zou slaan, zoudt gy mij aan mijn zijde staan, zoudt gij ons vaandels omhoog hou den. Als onze tegenstander ons zal kunnen -1 trotseeren en zich tegen ons zal kmyieft verheffen onder het embleem der SovJetJ zullen wy opnieuw overwinnen onder embleem van 't nationaal socialisme". VREESELIJKE RAMP IN NOORWEGEN Bergstorting veroorzaakt vloedgp8fl| 78 dooden. Naar uit Bergen in Noorwegen wordt gemeld, is in het Loen-meer in district Nordfjord in westelijk Noorwe gen een geweldig rotsblok in het meer gevallen, waardoor een vloedgolf werd veroorzaakt, welke twee kleine dorpen geheel vernielde. Men vreest, dat een vijftigtal menschen om het leven rijn gekomen en verscheidene gewond zijn. De Noorsche regeering heeft een vliegtuig gezonden met een arts, ver pleegsters en verbandmiddelen. Bij dit ongeluk zijn volgens de laat ste mededeelingen in het geheel 78 per sonen om het leven gekomen, van wien 30 kinderen. Negen personen werden ernstig gewond, de materieele schade wordt op 600.000 kronen geschat BRAND IN DE OPERA TE PARIJS. Kort na middernacht is brand uitge broken in het „Theatre de 1'Opera" te Parijs. De brandweer was evenwel spoedig ge waarschuwd en uit negen kazernes ver scheen groote materiaal. Tegen drie uur was het blusschingswerk ten einde. De schade bedraagt een millioen francs. PRESIDENT ROOSEVELT MAAKT BOOTTOCHT. President Roosevelt is in gezelschap ven procureur-generaal Homer S. Cummings, mevrouw Cummings en den minister ven binnenlandsche zaken, Harold Ickes, Zater dag aan boord van het jacht „Potomac" uit gevaren om een boottocht te maken in de Golf van Cheasepeake. Het gezelschap iel gedurende het week-einde wegblijven. COUGHLIN ZEGT, DAT DE REDEVOERINGEN VAN LANDON MOETEN WORDEN VOORBEREID. Pater Charles E. Coughlin heeft in een toespraak tot een bijeenkomst van atfn nationale unie voor sociale rechtvaardigheid, welke te Abbeta Field werd gehouden, ge zegd te vinden, dat gouverneur Alfred M. Landon, de republikeinsche candidaat voor het presidentschap zich zelf groote schade doet, omdat hij niet een goeden leeraar m dienst neemt om zyn, redevoeringen voor té bereiden. AUTO STORT IN 250 METER DIEPEN AFGROND. Op den over den grooten St. Bernhard voerenden straatweg heeft Zondagavond een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Ben dalwaarts rijdende personenauto vloog na bij het dorp Liddes uit de bocht en stortte in een 250 meter diepen afgrond, Daarbij kwamen drie der inzittenden, inwoners van Martigny, om het leven, terwijl de chauf feur slechts zijn arm brak. Het ongeluk is het gevolg van stuurbreuk. DE STAKING TE RUSSEL. Bijzondere bemiddelaar aangewezen. De Fransche minister-president Blum is Zondagavond uit Rijssel te Parijs terugge keerd. Hij is er niet in geslaagd de staking der textielarbeiders bij te leggen. Uit een officieel communiqué blijkt, dat de regeering voornemens is een arbitrale lof spraak te doen, welke door beide partiiep moet worden aanvaard. Leon Blum zal daartoe een der leden van de regeering aan wijzen. Intusschen dreigt de staking zich «rft té breiden tot de textielarbeiders in de Vogezen, waar de mogelijkheid van een algemeerfe staking aanwezig is. Uw circulaire kwam reeds in de pruHemtmUl Uw advertentie bracht U menig nieuwen Uit het Engelsch door HERMAN ANTONSEN 23) Osborne keek beurtelings den ouden heer Ellery aan en liet zich in zijn stoel zak ken. »NeemeneerIk heb niet veel k maken met de collectie oude juweelen mijnheer Kirke, zooals hijzelf u ver klaren kan. Hy bewaart ze in een kluis van bank, waar hy alleen in kan komen „Nou, dan zyn ze weg!" bulderde de in- ^cteur hem toe. "w<sg?" herhaalde Osborne geheel van 8 reek, „de heele verzameling?" „Dat moet ik nu juist zien te weten te komen", zei de inspecteur met een grijns- ac^e- „kom mee!" „Maar... maar meneer de inspecteur.. P«8°n Osborne, zich aan zyn lessenaar vast klampend, „u hebt toch niettoch met *}et Plan., meneer Kirke nü te gaan on- r*V.ragen? Mijnheer Kirke geeft juist een 8tie en !.ct zou heel onprettig zyn >.n Feestje? By Kirke?" vroegen vader en °°'1' elkaar verwonderd aanziende. „Wordt dat in de apartementen van Kirke ••■even?'' „Neen, meneer", antwoordde Osborne snel, „een verdieping lager in de kamers van miss Llewes. U moet weten, dat zy hen al len heeft uitgenoodigd op een cocktail-par tijtje ter gelegenheid der verloving van mynheer Donald Kirke. Daarom wilde ik „Verloofd?" mompelde Ellery, „is het nu .nog niet verbijsterend genoeg? Dan is dit zeker een Chineesch-Amerikaansch ver bond, niet waar Ossie?" „Wat?... O... ja meneer.... met miss Temple. In de gegeven omstandigheden „En nu we toch hier zijn, Ossie", zei Elle ry langzaam, „vertel eens, heb je ooit ge hoord van een Foochow-zegel van één dol lar, in geel en zwart, die door misdruk de zwarte teekening aan de gegomde zijde heeft gekregen?" Osborne bleef doodstil zitten. Zijn oogen gingen schichtig heen en weer en de knok kels van zijn handen werden akelig wit. „Ik ik kan me zoo'n misdruk niet herinneren!" stotterde hy verward. „Leugenaar, dat je bent", zei Ellery ge moedelijk, „wij weten er dan allemaal wél van af! Don Kirke heeft het zelf tegen ons verteld!" Osborne haalde zijn zakdoek te voorschijn en droogde zich het gelaat af. „Het spijt me, mynheer Queen, maar..." „Vooruit nou!" riep inspecteur Queen ongeduldig, „hé daar!" riep hy tegen den agent, die by de deur op wacht stond, „let erop, dat deze meneer Osborne in de eerste vijf minuten niet aan de huistelefoon komtWees verstandig, Osborne Nou, vooruit dan jongens De drie vertrekken van miss Llewes be vonden zich vlak onder de apartementen van dr. Kirke. De inspecteur schelde aan en een dienstbode met een hoekig gezicht en een roode puntige neus kwam opendoen. Ze begon tegen te sputteren, maar de inspec teur duwde haar zonder plichtplegingen op zij en liep door een kleine ontvangkamer een salon binnen, waar het druk en rumoe rig toeging. Als bij tooverslag werd het stil. Het geheele gezelschap was aanwezig. Dr. Kirke, Marcella, Macgowan, Berne, Jo Temple, Donald, Irene Llewes; bovendien waren er nog twee dames en een heer, die aan den inspecteur en zijn zoon totaal on bekend waren. Een der dames was van een sterk sprekend buitenlandsch type en hield zich druk met Berne op. Allen waren in avondcostuum. Miss Llewes kwam glimlachend naar vo ren „Zoo?" zei ze, „ja, u ziet, ik heb gasten, inspecteur. Misschien een anderen keer Macgowan en Donald Kirke keken het drietal onderzoekend en strak aan. De oude dr. Kirke kwam driftig in zyn ziekenstoel aangerold. „Wat hebben de heeren met deze indrin gerigheid voor?" barstte hy los, „Kunnen fatsoenlijke lui nu werkelijk niet ver schoon blijven van zulke bemoeials, die hun neus „Kalm aan, dr. Kirke", zei de inspecteur gemoedelijk, „het spijt me wel, dames en heeren, dat ik u storen moet, maar zaken zijn nu eenmaal zaken. We zullen het heusch heel kort maken. Meneer Kirke, ik zou u graag heel even spreken. Miss Llewes, kunnen we misschien even in een andere kamer gaan?" „Is er dan iets niet in orde, inspecteur?" vroeg Macgowan. „Neen, neenniets van beteekenis, Laat ik het gezelschap niet storen Juist dat is prachtig, miss Llewes". De dame had hen naar een deur gebracht, welke tot een zitkamer toegang gaf. Donald Kirke trad er bleek en ontdaan binnen, als een gevangene, die de cel der veroordeelden binnentreedt. Met hoog opgeheven hoofd en vasten tred volgde miss Temple. Donald zag haar niet, voordat de deur der zitkamer achter hen gesloten was en sergeant Velie er met zyn breeden rug voor was gaan staan. „Jo", zei hy schor, „ik zie je liever niet in deze onverkwikkelijke zaak gemengd. Toe ga de kamer uit, liefste en wacht by de anderen". „Ik blijf", zei ze beslist, en drukte hem glimlachend de hand, „waar heb je een vrouw vooral is ze dan nog maar je verloofde... als ze je niet in moeilijkheden bijstaat?" „Ohzei Ellery, „ja, alles gaat tegen woordig ook zoo gauw in z'n werk! Mag ik u myn welgemeende gelukwenschen aan bieden?" „Dank u!" mompelden beiden gedwee met neergeslagen oogen. Ellery vond hun ge drag wel wat vreemd. „Wel, kijkt u nu eens... begon de in specteur, „ik behoef zeker wel niet te zeg gen, meneer Kirke, dat u niet heelemaal rechtuit tegenover ons geweest bent. U hebt iets achtergehouden. Ik wil u de ge legenheid geven, om alsnog schoonschip te makent" „Ik weet niet precies, wat u daarmee be doelt, inspecteur", zei Kirke langzaan^ „Bent u dan niet het slachtoffer gewqj* den van een berooving en nog wel heel kalt geleden?" vroeg de oude heer vinnig. „Berooving? Kirke scheen totaal overbluft. „Geen denken aan!Ofv bedoelt u soms die geschiedenis met boeken van vader? U weet toch aeker m dat die al lang terug zyn „Ik heb die boeken heelemaal niet op het oog!" ,,'n Berooving?" herhaalde Kirke met ge fronste wenkbrauwen, „ik kan me niet... Neen, beslist niet!" „Bent u dan geen eigenaar van zekere oude en zeer kostbare juweelen... mu seumstukken?... bekend als de Roode Broche, de Tiara van de Groothertogin, een Chineeschen ring van jade uit de zestiende eeuw en zoo meer?" Oogenblikkelijk kwam het antwoord ven Kirke: „Neen, die heb ik verkocht!" De inspecteur keek hem een oogeribtjk bedaard aan en liep dan naar de deur. Ser geant Velie ging voor hem opzy en de oude heer deed de deur open en riep luid: „Miss Llewes... een oogenblikje, als ik vragen mag!" De groote vrouw kwam terstond binnen en keek met wyde vraagoogen rond. „Zou het niet beter zyn, miss Temple", vroeg de inspecteur vriendelijk, „als u een oogenblikje wegging?" Byna grappig trok ze heel even haar neusje op. Maar ze zei niets en ze liet de hand van Kirke geen moment los. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5