krU,fö AKKERTJES CAJCHETS) s ^Binnenland Lstet merk ucuitcfóAeid {j&dajnrmrolop! SeuiUetM E CHINEESCHE POSTZEGEL Jladioptogtamma v I l 8 ooè Wij spelen Simpico. Een kermisvermakelijkheid te Zant- voort onder goedkeuring van de justitie. Uit het Engelsch door HERMAN ANTONSEN. 0 (Van onzen R.-redacteur). Zandvoort is en blijft het Nederland- sche Monte Carlo! We hebben er eenige jaren geleden „straperlo" gespeeld en nu spelen we er „simpico". Twee na men voor een gelijksoortig begrip: een min of meer geslaagde poging tot be vrediging van de goklust, welks nu een maal aan velen onzer eigen is. Een bad plaats, die zich in de internationale we reld wildoen respecteeren, behoort een hazardspel te hebben, denkt men wel licht In Zandvoort. En als het dan op de eene manier niet gaat, dan maar op een andere wijze. Daar heb ik me natuurlijk aan een schro melijke vergissing schuldig gemaakt. Men spreekt in Nederland niet over hazardspel, want dat is het ergste, wat er aan slechtheid op de wereld bestaat. Nog erger dan de pok ken of de oorlog. We noemen het behendig- heidspel en we zijn gered. Bij „straperlo" scheen de behendigheid voornamelijk te ko men van de zijde van de ondernemers, die erin slaagden een seizoen lang knikkertjes over een soort rouletteschijven te laten dansen, zonder dat de justitie ingreep. Hier, bij het nieuwe „simpico", wordt meer aan de behendigheid van de spelers zelf overge laten. De justitie uit Haarlem is het zelf komen constateeren. Aan het eind van de vorige v/eek zijn de heeren op uitnoodiging van de directie komen kijken, ze hebben eenige malen (zonder inzet) het spelletje gespeeld en er tenslotte hun goedkeuring aan ge hecht Zandvoort mag zijn „simpico" als een behendigbeidspel behouden en wie er lust in heeft kan er zijn geld op bescheiden wijze inzetten met hoop op winst. Behendigheid. Of de heeren van het parket uit Haarlem genoeg behendigheid aan den dag hebben gelegd om naar willekeur met het spel te winnen of te verliezen, ben ik niet te weten gekomen. In ieder geval meenden zij blijk baar, dat het m o g e 1 ij k was om het te doen. En dat is voldoende. Inderdaad heeft iedere speler het zelf in de hand, in te grij pen in het spel, en na eenige dure oefening kan men het wellicht zoo ver brengen, dat men steevast wint. Het principe van „simpico" is zoo eenvoudig, als de naam blijkbaar be doelt aan te geven. Op elke kermis vindt men tentjes met ronddraaiende vliegtuigjes, die na een druk op een knop een bommetje laten vallen. Wie dan op het juiste moment afdrukt, be reikt daarmee, dat zijn bommetje de roos raakt van een serie cijfers eron der, en wie het hoogste heeft, krijgt een prijs, welke bekostigd wordt uit een deel van den gezamenlijken inzet. Wel nu, het Zandvoortsche spel is iets der gelijks. Hier zijn aan den wand naast elkaar zes draaiende schijven met de even nummers van 2 tot 24 aangebracht. Deze schijven cor- respondeeren met electrische knoppen op een ervóór staande tafel. Drukt men op een knop, dan staat de daarmee verbonden schijf onmiddellijk stik Wiens schijf op het hoogste nummer stilstaat, heeft het gewon nen. Zijn er meer behendigen van gelijke kracht, dan gaat het spel tusschen hen door, tot er één overblijft. De inzet bedraagt 50 cent of een gulden per persoon en de winst is navenant een rijksdaalder of vijf gulden. Een eenvoudige berekening brengt tot de conclusie, dat er bij elk spelletje resp. 50 cent of een gulden aan den strijkstok blijft hangen. Dat is de eenige winst voor de ..bank", maar daar staat geen verlies tegen over. Wie naar Zandvoort gaat, om de bank eens te laten springen, komt bedrogen uit. Men speelt niet met fiches, maar koopt een kaartje, dat „ticket" genoemd wordt, bij een met groote overredingskracht begaafde jongedame. Dat kaartje neemt de meneer bij de schijven, die de leiding heeft van de „course" (zooals dat hier heet) en min of meer de rol van een croupier vervult, weer in. Elke winnaar krijgt een bonboekje, waar mee hij verder kan spelen, of dat hij bij een andere juffrouw in een soort bazartentje kan inwisselen tegen dingen, die in zulk verband kunstvoorwerpen plegen genoemd te worden, of tegen geld. Teleurstellingen. Het genoegelijkste van dit etablissement is wel, dat men er tot des morgen vijf uur onderdak kan zijn. Om één uur sluit de zaak, maar dan gaat onmiddellijk in dezelf de ruimte een sociëteit open, waarin .men u gaarne introduceert. Erg opwindend was het er in die Zandvoortsche bar met haar „sim pico" overigens niet. Ik stelde me zoo voor, een mondain gezelschap te zullen vinden met heeren in smoking en dames in mooie avondtoiletten, alles in een geladen atmos feer, waar men nauwelijks durft te fluiste ren. Enfin, u kent dat wel uit de romanne tjes en van de film. Dat was de eerste te leurstelling voor me, maar volgens het per soneel was het er zoo stil wegens de feeste lijke stemming in den lande, die de aan dacht van etablissementen als dit zou aflei den. Mogelijk. De tweede teleurstelling voor me was, dat ik er niet in kon slagen, mijn schijf op het hoogste nummer te laten stil staan, zelfs niet nadat ik een paar gratis proefritjes had mogen maken om het spel te leeren. Wel had ik eerst al met eenigen schrik naar de „kunstvoorwerpen" gekeken, die de juffrouw, bij wie ik eerst entree had moe ten betalen, in haar tentje had uitgestald, maar ik was getroost met de gedachte, dat ik mijn winst ook in klinkende munt kon realiseeren. Wat zou het leuk geweest zijn, als ik, thuis gekomen, een aardig bedragje aan mijn directie kon overmaken in plaats van een declaratie van gemaakte kosten. Stel u voor, dat ik met een vaasje of met een lucifersstandaard was komen aanzetten; dat zou veel dwazer geweest zijn. Maar niets van dat alles. Ik heb er niet eens de onkosten uitgehaald, laat staan, dat ik met winst zou zijn thuis gekomen. Dat komt, omdat op die hinderlijke schijf het ge tal 24 geëscorteerd wordt door twee veel la gere getallen. De 22 ligt daar weer een plaatsje vandaan. Zoodoende bleef mijn schijf eenige malen op 12 staan, wanneer ik de 24 bedoelde. Dat is infaam. Als men lan ger dan een halve minuut wacht met het drukken op de knop, gaat de schijf vanzelf stilstaan en wordt uw nummer, zooals ter plaatse in bloemrijke taal wordt aangege ven, „aan het toeval blootgesteld". Misschien had het toeval me weP wat laten winnen, maar ik vind het zoo vernederend, om eigen „behendigheid" zoozeer daaraan onderge schikt te maken. En trouwens, wat zou de justitie in Haarlem ervan gezegd hebben? EXPLORATIE OP NIEUW-GUINEA. Nieuws van het Kon. Nederl. Aard rijkskundig Genootschap. Wij ontvingen van dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn de volgende mededeeling: Met groote belangstelling heb ik kennis genomen van de voorgenomen exploratie tochten, die door den resident der Molukken en den heer Colljn eenerzljds, door het Kon Nederl. Aardrijkskundig Genootschap an- derszijds, naar de Carstensztoppen op Nieuw- Guinea zullen worden ondernomen. Want niet alleen zal het hierbij gaan om de be klimming van de Carstentsztoppen, maar om de bevestiging van een waarneming, door mij op 30 Juni 1912 gedaan, dat zich ten 0e toiartioy. Op AKKERTJES komt nevenstaand merk voordan alleen kunt Ge teker lUn een "AKKERTJE1' te hebben sekreten. Overtuig U, dat men U geen waardelooss prullen In de hand stopt. Met een ..AK KERTJE" waarop het merk AKKER In rult-vorm voorkomt, kunt Ge erop reke nen dat Uw hoofdpijn, kiespijn, senuw- pijn. influenia of sriep dadelijk verdwijnt. xonder dat Ge maag-krampen Dit AKKER-merk waarborgt echthè: NederlandscH Product - Recept van Apotheker Dumont Koker met 12 stuks S2 ct. Zakdoosje, 8 stuks 20 ct. Noorden van de toppen van de Carstenoz- reeks een sneeuwbergland zou uitstrekken, dat van Noord naar Zuid gemeten, ten min ste 20 K.M. breed is. De waarneming werd gedaan van een op 2720 M. hoogte gelegen punt, ten Z.W. van den Wilhelminatop. Het exploratiedetache ment van Zuid Nieuw-Guinea, waarvan ik toen deel uitmaakte, had zijn exploratie- werk langs de Noordweitrivier nagenoeg beëindigd en zou op 10 Juli door een gou- vernementsstoomer naar de Bloemenrivier worden gebracht. In afwachting van de komst van dlcn stoomer werd van 19 Juni tot 8 Juli met een beperkten vivresvoorraad een laatste ver kenningstocht gedaan, met het doel, he brongebied van de Noordwestrivier op te sporen. Deze rivier bleek te ontspringen op den Wilhelminatop. Voedselgebrek, ziekte en uitputting (ruim 90 van de deelnemers moest rm thuis komst worden geëvacueerd) beletten een verder doordringen tot dien top, zoodat op het hoogst bereikte punt van 2720 meter de tocht moest worden afgebroken. Van dit punt af werd op een uitzonderlijk helderen dag de Carstenszreeks zeer duidelijk ^aar- genomen. Meestal zijn deze toppen slechts enkele dagen per jaar van de kust waar te nemen. De afstand tot de Carstensztoppen bedroeg van dit punt af hemelsbreed plm. 16°, De toppen waren dien dag zeer duidelijk waarneembaar. Door den kijker van d*n theodoliet-boussole waargenomen, leken de hellingen zeer steil, vooral van het hoogste gedeelte van den top. Een beklimming lijkt niet voor de poes te zullen zijn. Ten Noorden van de Carstenszreeks, waar van de Carstensztop de hoogste i», werd een hoog berglandschap waargertomen. Een lichte nevel belette, een goede observatie van dit gebied. Er viel niet met absolute zekerheid uit te maken of de toppen zeer hooge kalkbergen, dan wel sneeuwbergen waren; dit laatste is echter wel het meest waarschijnlijk, gezien de groote hoogte der toppen. Door andere explorateurs is de waar neming voor zoover mij bekend nim mer bevestigd, iets dat, gezien het feit dat de toppen het grootste deel van het jaar in mist en nevels gehuld zijn, geen verwonde ring behoeft te wekken. t Zoo zijn dus de tochten, die binnenkort ondernomen zullen worden, voor de ontdek kingsgeschiedenis van Nieuw-Guinea van bijzondere beteekenis. Dat zij het bestaan van een vrij uitgestrekt hoog bergland met vele sneuw bedekte top pen zullen vaststellen, is voor mij een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid. HET VERGAAN VAN DEN VLAARDINGSCHEN MOTORLOGGER THOR. Een onderhoud met schipper Struis. Men schrijft aan de N.R.C. uit Vlaardingen. Giatermiddag te ruim half drie ia de be manning van den Vlaardingschen motor- haringlogger Thor, VI. 20, van de Visscherij Mij. Mercurius, directeuren de heeren Joost Pot Fzn. en Frank Pot Fzn., die onder En geland is gezonken, behouden te Vlaardin- gen aangekomen en om 3 uur zaten wij reeds in de woning van schipper Struis om hem geluk te wenschen met zijn behouden thuis komst. Dadelijk vonden wij hem bereid ons zijn ervaringen mede te deelen. Schipper Struif vertelde, dat hij zich Za terdagmiddag 12 September om kwart over vijf met zijn schip bevond op 55 gr. 34 min. N.B. en 0 gr. 7 min. W.L. Er was een stijve bries en de zee was hoog, doch het zicht uit stekend. Wij voeren met den koer» Z.O. ten O. en de wachtsman zag in het Noorden van ons een schip op 3 a 4 mijl afatand, die vol gens ons kompas met den koers Zuid-voor kwam stoomen. Toen het schip op ongeveer 1 )4 scheepslengte bij ons vandaan was, heeft de wachtsman de telegraaf op „volle kracht vooruit" gezet, teneinde nog wat ruimte te geven, daar hij bemerkte, dat het «chip, het- welk een groote treiler bleek te zijn, weinig of niets van koers veranderde. Op deze wijze trachtte hij nog voor den treiler voorbij te varen, doch daar dit schip met een vaart van ca. 12 mijl aan kwam stoomen, was de botsing reeds geschied, voor onze motor volle kracht werkte, zoodat de treiler, die bleek te zijn de Asquimaux, ge merkt H (uil) 22, reeds met volle kracht op ons schip voer, 3 a 4 meter achter de mid scheeps. Dus kreeg ons schip een gat in het dek van ongeveer één meter lengte en daar de treiler min of meer een schuine steven Plotseling verslapte de geheele houding van Donald en hij liet zich in een met wit pluche bekleeden stoel neervallen en haalde zijn sigarettenkoker voor den dag. „Allons!" zei hij met een kortafgebroken lachje. „Hier zit ik, Queen... op heeter- daad betrapten dat nog wel door jou!" „Toeval!" zei Ellery, „en 'n heel gelukkig toeval ook, ten minste voor jou, onvoorzich tige domkop, 'n Ander, die wat heeter ge bakerd was dan ik, zou je eerst neerge schoten hebben en dan pas begonnen zijn met je vragen te stellen. Dat is een gevaar lijke liefhebberij van je. Kirke, om zoo mid den in den nacht in een slaapkamer binnen te dringen en rond te snuffelen. Dat kan je ieelijk in ongelegenheid brengen". Ellery ging op zijn gemak in een leunstoel zitten en haalde eveneens zijn sigaretten te voorschijn. Een poosje zaten ze zwijgend te rooken en keken elkaar strak aan. Dan haalde Ellery een mondvol rook in en zei langzaam: „Heb je zin om te praten? Vertel dan eens, wat je te zoeken had in die kaptafel van miss Irene Llewes?" „Dat vertel ik je niet... en daarmee is het uit!" zei Kirke beslist. „Jammer!" mompelde Ellery. Het was weer stil. Eindelijk hernam hij: „Kijk eens, malle stommerik, dat je bent, geloof je niet, dat je nu lang genoeg over dat geheim van je hebt zitten tobben? Waarom kan het nu toch niet door die dikke hersenpan van jou heendringen, dat de grootste stommi teit, die je in dit heele geval hebt uitge haald, hierin bestond, dat je geen vertrou wen in mij hebt willen stellen?" Kirke keek hem angstig aan. „Het is mijn eigen geheim niet, Queen", zei hij dof. „Och, dat is ook al geen bijzonder nieuw tje voor me", antwoordde Ellery bedaard. „Als het een geheim van jezelf was, dan was je er allang bij me mee voor den dag gekomen. Hoor eens, Kirke, geen enkele man zou het kunnen dulden dat de vrouw, die hij liefheeft, een afschuwelijk verdraai den en misvormden indruk van hem krijgt, als zijn tong om zoo te zeggen niet ver lamd was door de noodwendigheid, om iemand anders te beschermen. En ik zou als opmerker geen knip voor mijn neus waard zijn, als ik niet bespeurd had, dat het je zuster Marcella is, die je voor narig heden behoeden wilt". „Goeie genade maar Queen!" „Weet ze, wat haar boven het hoofd hangt, Kirke?" „Neen!" „Net als ik dacht. En jij wilt haar ervoor behoeden. Je bent een flinke kerel, Kirke. Echt zoo'n ouderwetsche heldenfiguur. Ik had er geen idee van, dat zulk soort kerels nog op de wereld voorkwamen. Neen, Kirke, bal je vuisten nu maar niet. Ik spot er werkelijk niet mee. Dat meen ik. Je houdt je weigering natuurlijk stokstijf vol, daarvan ben ik overtuigd". Op het voorhoofd van Kirke zwollen de aderen dik op. „Neen", bracht hij er met moeite uit. „Of... eigenlijk... ja!" „En toch ben ik er zoo goed als zeker van, dat je op het punt hebt gestaan, het op den avond van den moord tegen mijn vader te vertellen, Maar toen vonden we dat lijk en trok jij je dadelijk in je schulp terug. En je was echt van plan mij om raad te vragen, is het zoo niet, Kirke?" „Ja... maar niet hierover. Wel over diedie dat mensch van een Llewes of Sewell „Aha... dan heeft dat geheim betref fende je zuster dus niets te maken met die bekoorlijke miss Llewes?" „Neen, neen, dat heb ik niet gezegd. Och, Queen, maak het me toch niet zoo verdraaid moeilijk. Heusch, ik kan je niets meer zeggen, dan ik gedaan heb!" Ellery stond op en ging naar het open staande venster. Hij staarde een poosje omlaag in de stille straat en keerde zich dan om. „Zeg, nu we het hoogtepunt van ons ge sprek hier denkelijk wel bereikt hebben, zou het nu niet verstandig zijn, hier van daan te gaan, voordat de vrouw des huizes terugkomt en alarm slaat?" „Ik ben tot je dienst", zei Kirke met ge dempte stem. Ellery hield de deur voor hem open en draaide dan het licht uit. In donker gingen ze naar de voordeur vin de hal en kwamen Zaterdag 19 September. HILVERSUM, 1875 M. (VARA- uitz.) 8 - Gr.pl. 10.- VPRO-mor- genwijding. 10.15 VARA-Groot- orkest, VARA-tooneel en orgel. .12.-1.45 Gr.pl. 2.— Gr.pl. 2.10 Voordracht. 2.30 Gr.pl. 3.15 De laat ste brief van groote figuren. 3.35 Grpl. 4.45 Causerie voor de J.V.A. 5 05 Gr.pl. 5.40 Literaire causerie. 8.- Orgelspel. 6.30 De Wielewaal. 7t_ Causerie over de Amsterdam- sche diamanttentoonstelllng. 7.20 Voor zon en vrijheid, tafreelen uit het kampleven der arbeidersjeugd 8Ber. 8.03 ANP-ber., VARA- Varia. 8.15 De Flierefluiters. 8.45 Neerlandla- en mannenkwartet. 9— September-VARA-maBnd. 9.15 Ra- diotooneel met muziek. 9.50 Gr.pl. 10.—ANP-ber. 10.05 VARA-Groot- orkest. 11.12.Gr.pl. HILVERSUM, 301 M. (KRO-ults.) 8.-9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30—12— Godsd. halfuur. 12.15 KRO-orkest en gr.pl. 2.— Voor de jeugd. 2.30 Verv KRO-orkest. 3.— Kinderuur. 4.— Gr.pl. 4.15 KRO-melodisten en solist. 4.45 Voor de R.K. Aquarium liefhebbers. 5.- KRO-melodisten. 5.30 Esperanto-nieuws. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gr.pl. 6.20 Journ. weekoverzicht. 6.45 Gr.pl. 8.50 Inleiding a.s. Esperanto- cursus. 7.- Ber. 7.15 De onderwij zer en geestelijke volksgezondheid. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8. Ber., mededeelingen. 8.10 Meditatie. 8.30 Omroep-oproep door 8.35 KRO-orkest, KRO-boys en zang, voordracht en causerie. 10^30 ANP-ber., mededeelingen. 10.35— 12.Gramofoonplaten. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Indian women today end in the future. 11 20 BBC-Northern-orkest en so praan. 12.35 Gr.pl. 1.20 Commodore Grand orkest. 2.20 Het BBC-Schot- sche orkest, mmv. soliste. 3.20 or gelspel. 3 50 BBC-Midlandorkest. 4.50 Het Serge Krish Septet, mmv. sopraan. 5.35 Dansmuziek. 6.20 Ber. 6 40 Sportnieuws. 6.35 Welsch in termezzo. 7.10 BBC-Theater-orkest. 8.20 Radiotooneel, met muziek. 8.50 Variété-orkest. 10.— Ber. 10.30 Voordracht. 10.50 BBC-orkest m m. v. solist. 1150 Ber. 12.—12.20 Dansmuziek. RADIO PARIS. 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pL 11.20 Orkestconcert. 2.50 Gr. nl. 4.20 Dansmuziek. 5.50 en 8.50 Gr.pl. 8.35 Opera-uitz. 11.50—12.35 Populair concert. KEULEN. 456 M. 6.50 Orkestcon cert. 12.20 Populair concert. 2.35 Gr.pl. 4.20 Gr.pl. 5.50 Mannenkoor concert. 6.20 Omroepkwintet. 7.20 Literair-muzikaal progr. 8 30 Gev. progr. mmv. het Omroepkleinorkest en solisten. i0.50-12.20 Vrooltjk programma. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Salonorkest. 1.30 Omroeporkest. 1.50 Gr.pl. 2.23 Ka mermuziek. 3.20 Gr.pl. 3.35 E. Loi- seau's orkest. 4.35 Gr.pl. 5.20 Om roeporkest. 8.20 Gr.pL 7.20 Zang. 7.45 Gr.pl. 8.20 Cabaret. 9.20 Salon- orkest en zang. 10.30 Gr.pl. 11.35— 12.20 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.30 Sa lonorkest. 1.50 Gr.pl. 2.20 E. Lou- seau's orkest. 3.20 en 4.35 Gr.pl. 4.50 Zang. 5.35 Dansmuziek. 6.35 Om roeporkest. 8.20 Symph.-concert. 9.20 Hoorspel. 9.55 Verv. symph.. concert. 10.30 Dansmuziek. 11.20 12.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Operaconcert. 10.20 Ber. 10,35 Sportrep. 10.50 Waldhoorn en piano. 11.05 Weerber. 11.201.15 Omroep. Amusementsorkest. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8—8.45, Norman- dië 8.4510.50, Keulen 10.5011,20 Parijs R. 11.20—12.20, Brussel Vl 12.2014.20 Brussel Fr. 14.2014.35 Keulen 14.3515.20, Brussel VI. 15.20—16.20, Parijs R. 16.2017.20 Keulen 17.2019.20, Parijs R. 19.20 19.40, Beromünster 19.4020.05 Keulen 20.0522.20, Brussel Vl! 22.20—22.30, Brussel (Fr.) 22.301 22.50, Berlijn 22.50—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8—10.35, Lond. Reg. 10.3513.20, Droitwich 13.20-! 18.20 Brussel VI. 18.2018.50, Lond. Reg. 18.50—19.20, Droitwich 19.20-! J2.en Lond. Reg. 22.24 Zondag 20 September. HILVERSUM, 1875 M. (8.55—12— en 5.—V ARA, de AVRO van 12.5.en 8.12.en de VPRO van 6.8.— uur). 8.55 Gr.pl. 9._ Postduiven- en voetbalnieuws. 9.05 Tulnbouwpr. 9.30 Postduivenber, gr.pl. 10.15 Limburgsch halfuurtje (toespraak, zang en piano). 10.45 VARA-orkest. 11.15 Van Staat en Maatschappij", causerie. 11.30 Verv. concert. 12.Stafmuziek 5de R. I, I.30 Kovacs Lajos' orkest. 2.— Boekbespr. 2.30 A'damsche Man- nenzangvereen. „Euterpe". 3— Omroeporkest en solist 4.30 Gr.pL 4 45 Sportnieuws ANP. 5.05 Orgel spel. 5.30 Sportpr. 5.50 ANP-iport- nieuws. 6.Lezing. 8.30 „Niet-Ari- sche Christenen", causerie. 6.45 Kerkdienst. 8.ANP-ber. 8.15 Ge varieerd progr., m. m. v. solisten, koor, Omroeporkest en Avro-dan* orkest. 9.15 Causerie. 9.20 Relais uit de Vereen. Staten. 9.50 Gr.pL 10— Radio-Journaal. 10.15 Kovacs Lajos1 orkest en orgelspeL 11— ANP-ber, II,10—12.— Renovakwintet HILVERSUM. 301 M. (8.30—8.30, 12.15—5— en 7.45—11.30 KRO, de NCRV van 9.30—12.15 en 5—7.45). 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek, gr.pL 9.50 GereL kerk dienst Hierna orgelspeL 12.15 KRO-orkest (10— Literaire cause rie). 2— Vragenhalfuur. 2.30 KRO- Symphonie-orkes* en gr.pL 415 Gr.pi. 4.25 Voor de zieken. 455 Sportnieuws. 5— Gewijds muziek, gr.pL 5.50 Ned. Herv. kerkdienst hierna gewijde muziek, gr.pL 7.48 Sportnieuws. 7.50 Middenstands causerie. 8.10 ANP-ber. en mede deelingen. 8.20 KRO-orkeet 9.10 Gramofoonpl. 9.20 Relais uit ds Vereen. Staten. 9.50 KRO-Trouba- dours. 10.30 ANP-ber. 10.38 Gr.pl 10.40 Epiloog. 11—11.30 Esperanto- A lezing. f| had was deze zoover in onze brug gedron gen! dat de spaken van het stuurrad aan bakboord stuk waren. Voor echter de aanvaring plaats had, schreeuwde een der leden van onze beman ning achterin, waar ik mij met den stuur man en den machiniat bevond, dat een aan varing zou plaats vinden, doch eer wij ge legenheid hadden naar boven te komen, was de botsing reeds geschied, 't Was een hevige schok, dadelijk gevolgd door een tweede Toen ik boven kwam, zag ik, dat reed» 7 leden van onze bemanning op de Esquimaux waren overgesprongen. Dadelijk liet ik onze motor, die nog werkte, stopzetten en ben toen met de overige leden der bemanning, 9 in getal, waaronder 4 jongens, onze red- zoo In de gang. Er was niemand. Ze bleven een oogenblik doodstil staan. Toen zei Do nald Kirke op effen toon: „Nou dan... goeien avond!" en liep de gang uit. Ellery keek hem na, hoe hij met han gende schouders wegging. Hij wachtte nog even tot hij niets meer hoorde, stak zijn looper weer in het sleutelgat en trad op nieuw de vertrekken van miss Llewes bin nen. Miss Irene Sewell, alias Llewes, kwam dien nacht om twee uur thuis. Ze neuriede een vroolijk deuntje. Ze zag er heelemaal niet naar uit, dat ze urenlang door de politie aan een vinnig kruisverhoor onder worpen was geweest. Ze had een pakje, in bruin papier gewikkeld, onder haar arm. „Lucyl" riep ze opgewekt. „Lucy!" Haar stem weergalmde door de zitkamer, maar ze kreeg geen antwoord. Met een onverschillig schouderopha len liet ze haar kostbaren pelsmantel van haar armen zakken en liep de salon binnen Daar draaide ze, nog steeds neuriënd, het licht open toen bestiert het geluid op haar lippen. Mijnheer Ellery Queen zat glimlachend in een der clubfauteuils met zijn beenen over elkaar. Naast hem stond een aschbakje met sigaretteneindjes. „Meneer Queen!" riep zo verontwaardigd uit. „Wat heeft dat te beteekenen?" „Welkom thuis, miss Llewes", zei Ellery vriendelijk en stond uit zijn stoel op. „Uw gedrag was bewonderenswaardig, maar uw stem verraadt uu bent zenuachtig. Vindt u zelf niet?" „Ik vroeg u, wat u op dit uur op mbn kamers doet?" herhualde ze scherp „Hebt u alleen ie's Vegen het late UUr dingboot buiten boord gaan zetten, wat ons ook gelukte. Zoodra wij in de boot hadden plaats genomen, zijn wij naar den treiler geroeid. Toen wij echter zagen, dat ons schip dadelijk zonk, heb ik den achipper van J® Esquimaux geraadpleegd om het schip in de naastbijgelegen haven, in dit geval Shields, binnen te sleepen. Vier leden van onze be manning zijn dadelijk met onze boot terug gegaan en hebben door middel van 'n stan- troa de VL 20 met de Esquimaux verbonden, doch nadat wy 5 a 8 mijl gesleept hadden brak de tros. Andermaal werd de verbindii'5 tot atand gebracht: nu echter met 20 va»m ankerketting van de VL 20, waarop 2 sta»1" trosten van de Esquimaux bevestigd zouden en zou ik anders welkom zijn? Heel vrien delijk van ui"... HU geeuwde op een be* leefde manier en vervolgde: „Hé, hè, »a was een lange rek, miss Llewes. Ik bern haast te gelooven, dat u mijn vader een bijzonder hoffelijken gastheer vondt". Ze greep zich vast aan de leuning vl® den stoel, die het dichtst by haar ston en liet haar maaker vallen. Het pakje hie ze nog ateeds onder haar arm. „Zoodus was het een valstrik?" vroe" ze langzaam. „Hij gaf me de juweelen va Kirke terug en stelde allerlei vragen..- Haar oogen werden wijd van schrik teleurstelling, toen ze door de opensta»" - deur der slaapkamer zag, dat de onder* lade van haar toilettafel open stond. „U hebt het dus gevonden!" zei ze bit Ellery haalde de schouders op. „Het was nog al onhandig", antwoor hU. „Ik had zoo gedacht, dat een v^° van uw ondervinding wel een betere be piaata zou hebben weten te vinden, heb het gevonden en dat ie de reden, ik in dezen stoel heb zitten wachten- is er een, om vreeseüjk slaap in te krijg® Met vreemd onzekere stappen kwam naar hem toe. Maar eigenlijk trachtte niet een zijwaartsche beweging naar achrijfbureautje te komen. „En?" vroeg ze aarzelend. jSS „O, die revolver ligt daar niet meer, Llewes", zei Ellery bedaard. „U kun gerust gaan zitten". jets Ze werd nog wat bleeker, maar zei ®n ging naar den divan, waarop 'ie na„ 'oom liet neerzinken. Ellery begon m henken heen on weer te loopen. tWordt vervolgd'"

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10