professor slim en zoon Rechttemaken den doodelijk ongeluk op onbewaakte gjlallatie burgemeester van beilen. Glimlachje Verkeersongelukken. Terwijl wü hiermede bezig waren, worden' een der trossen in de schroef van geraak ,p]. zoodat beide schepen hulpeloos jon tl"£l j 7uraartp van Hp hfirht. VAF1 door de zwaarte van de bocht van l«Sen-*kerketting, kwamen beide schepen &tie ^.kboordzüde tegen elkaar te liggen, met j* r een vreeselijk gebots en gekraak w °ri pp de VL. 20. Zoodra de tros uit da °nt5t°f van de Esquimaux verwijderd was, of vfln ae üBvjum»>u^ wv - - »ch i wederom met sleepen begonnen n,dellik door te sterk aanzetten is ae Xtting dadelijk gebroken en daar het gflK® wn« mnpsfnn J"nmaonker geworden wee. moeelen fiL oogingen, mede door te hooge zee, v 'kt worden. Schipper Struis heeft toen *e'ta!tuurman order gegeven een wit licht de" etten, teneinde de VL 20 met donker oPute( 00g te kunnen houden. Wij bleven in drijven, zoodat het witte licht goed v',k was, doch om ca. 1 uur in den nacht te z terdag op Zondag verdween het licht. v«" "V toen ons schip vermoedelijk is ge- r Wü bleven echter op dezelfde plaats tot 's morgens 7 uur en daar wij ook niets meer zagen bleek ons vermoeden zwaarheid. Ons mooie schip, de VL 20, "Ito de diepte verdwenen. «.rvolgens is de Esquimaux zijn koers zetten naar Huil, waar wij om 6 uur Sihoiiden aankwamen. De schipper had j. naar Huil geseind, zoodat een autobus '*7 ons klaar stond, die ons naar het Zee- bracht, waar wij met zeer veel ""l werden opgenomen en het bijzonder J*. Rebben gehad. Per Hull-boot zijn wij aangekomen. kun- f. Rotterdam aangekomen, Oo onze vraag of men nog iet« had ,n redden, antwoordde de schipper ons, dat Ja alleen zijn scheepspapieren in veiligheid ïgd kunnen brengen. Noch hijzelf, noch zijn ne" ïïminning hebben iets van hun eigen goed ^veiligheid kunnen brengen. Vijftienjarig meisje het slacht offer. Gistermiddag te omstreeks half één werd meisje, de vijftienjarige A. Broos uit nnrdrecht op den onbewaakten spoor wegovergang aan den Kil weg te Dubbel- fr* door e«n passeerenden sneltrein ge- j-epen en op slag gedood. Het lijk werd door de politie naar de ^ireer.e begraafplaats te Dordrecht vervoerd. De uit Dordrecht komende trein had een uur vertraging. Vorige burgemeester plechtig herdacht. Ia ten plechtige raadsvergadering gister- Biddag om 3 uur ie de nieuwbenoemde burgmeester van Beilen. mr. dr. H. J. Wy- ler.a, alt soodanig geïnstalleerd. Deze heeft dearbtj een rede gehouden, wairbij bij in de eerste plaats zijn oprechte verheugenis uitsprak over de verloving van prinses Juliana, en de hoop uitte, det de bid tusschen Oranje en Nederland, waar van de hechtheid dezer dagen bij de intrede vin den aanstaanden prins-gemaal weder om zoo duidelijk ia gebleken, nimmer zal worden verbroken. Voorts herinnerde spr. eraan, dat de re den van zijn aanwezigheid in haar oor- iprong zeer droevig is. Ik ben er dan ook van overtuigd, aldus mr. Wytema, dat ik in uw aller naam spreek, als ik hier hulde breng aan de nagedachtenis van mijn voor ganger, wiens kunde, werkkracht en door- Zdtmgsvermogcn aan de gemeente Beilen zoo zeer ten goede zijn gekomen en van wiens voortreffelijke eigenschappen zij nog zoo veel profijt zou hebben kunnen trekken. Met burgemeester Froentjes is, door een- zelfden slag van het lot, wethouder Eleveld uit het leven weggenomen. Bij diens ter aardebestelling is overtuigend gebleken, hoezeer zijn verscheiden wordt gevoeld als een verlies, ook aan zijn nage- toehtems zij hier daarom een woord van buide gewijd. Daarna wenschte spr. wethouder Schu ring geluk met zijn herstel en sprak de boop uit, dat de gemeen te-secretaris, die van het ongeval nog niet hersteld is, zijn werkzaamheden spoedig zal kunnen hervet ten. In het vervolg van zijn rede gaf mr W y- tfcma de verzekering, dat hij allea wat in rijn vermogen ligt, zal aanwenden om een goed burgemeester te zijn, dat hü zal trach ten aan particulier initiatief en vereeni- Rngsleven. dat zich in dienst der gemeen- stelt, de helpende hand te reiken, ter- *111 bü aan de ambtenaren, waar mogelijk, gaarne zijn steun toezegde. Ihnslotte zeide spr. met het betrachten v*n verdraagzaamheid jegens elk van het *Ö»e verschillend inzicht te hopen, op den grondslag van goede onderlinge verstand houding, samenwerking te bevorderen en Verdeeldheid te overbruggen. Am menschen - Hoe kunnen ati uit_ 'och altijd dezelfde domh halen! - AANMAAK VAN GASMASKERS. Bedrijvigheid bi) Hevea. Naar wy vernemen, zal het personeel van de Hevea-rubberfabrieken, te Doorwerth, een niet onbelangrijke uitbreiding onder gaan. Zulks in verband met verhoogde ac tiviteit in de afdeeling voor den aanmaak van gaimaskers ten behoeve van het rijk. Tot dusver werden voor het rijk per dag 360 gasmaskers aangemaakt. Met ingang van Maandag a.s. zal de productie worden opgevoerd tot 500 atuks per dag. (N.R.C.) DE HANDEL IN MOSSELEN. Vragen aan minister Decker*. Het Tweede Kamerlid van Dia heeft aan den minister van landbouw en visscherij de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat onder de mosselhandelaren ln Zeeland ernstige ontstemming bestaat over het feit, dat velen hunner door hun Centraal verkoopkantoor van mosselen te Bergen op Zoom worden uitgesloten van den mosaelhandel, ook al vonden zij in dien handel jaren lang hun bestaan? 2. Weet de minister, dat een groote meer derheid der mosselkweekers eveneens voor stander is van den vrije mosselhandel? 3 Kan de minister meedeelen of het Juist is, dat de mosselexport naar Parija, welke anders eind Augustui, begin September pleegt aan ta vangen tot 15 October a.s. is stopgezet? 4. Indien de vorige vraag bevestigend moat worden beantwoord, is de minister dan be reid mededeeling te doen van de reden of redenen, welke tot die stopzetting genoopt hebben? 5. Acht de minister het niet noodzakelijk, gezien de uitschakeling van tal van kleine mosselhandelaren, wier bestaan daardoor 'n zware slag wordt toegebracht, alsook de ernstige bedreiging van den Zeeuwachen mosselhandel door dien van Duitschland, dat het Centrale verkoopkantoor den mos aelhandel vrij laat? DREIGEND CONFLICT BIJ DE „SPHINX". Te Maastricht. Gisteravond hebben de bij de N. V. de Sphinx te Maastricht werkzame leden van den r. k. Fabrieksarbeidersbond „8t. Wil- librordus" en van de moderne vakbewe ging elk in hun lokalen, druk bezochte vergaderingen belegd om te beraadslagen over de situatie bij de N. V. de Sphinx. bij welke fabriek sinds 21 Juli j.L een con- tractlooze perioda was ingetreden. Na inleidingen van hoofdbestuursleden, werd met vrijwel algemeene stemmen be sloten een ultimatum aan de directie van de „Sphinx" te zenden met bijgevoegd ontwerp van een collectief contract en met een ontwerp-reglement van een fabrieks- commitsie. Verlangd wordt dat het col lectief contract vóór 5 October a.s. zyn be slag zal krijgen. Indien dit niet gebeurt, zullen de arbeiders met ingang van dien datum het werk neerleggen. DE BRAND IN HET RAADHUIS. Brandstichting ia bet spel? Omtrent den brand in het raadhuis te Steenbergen wordt nader gemeld, dat ryka- en gemeentepolitie naar da oorzaak een nauwkeurig onderzoek instellen, daar het vermoeden bestaat, dat ar brandstichting in het spel is. Aanvankelijk meende men aan kortslui ting te kunnen denken, te meer, daar boven in het gebouw onder het torentje een oude electrische leiding lag, waar niemand ooit naar keek. Toen bleek echter, dat kort voor de brand uitbrak, voorbijgangers nog licht op de tweede verdieping hebben zien bran den. Een van hen had zalfs den indruk, dat vlammen uit het torentje sloegen terwijl dit licht brandde, weshalve hij terstond den burgemeester ging waarschuwen. Toen de ze persoon naar het raadhuia terugkeerde, bleek de bovenste verdieping reeds in brand te ataan. In de bovenverdieping van het gebouw kwam zelden iemand, uitgezonderd de man, die met het opwinden van de blok was be last, hetgeen in de morgenuren geschiedde. (N. R. C.) WERKKAMPEN AMSTERDAMSCHE BURGERWACHT. Wijken niet af van andere werk kampen, blijkens het antwoord van minister Colljn. Op de vragen van den heer Vorrink (i d. a.p.) betreffende de organisatie van kampen voor jeugdige werkloozen in forten, door de Amsterdamsche burgerwacht, heeft minister Colyn in overleg met den minister van sociale zaken, geantwoord, dat in de van wege het departement van financiën met het bestuur van de vereeniging Vrijwillige bur gerwacht te Amsterdam, gesloten overeen komst o m. is bepaald, dat de batrokken forten door de huurster uitsluitend mogen worden gebruikt: a tot huisvesting ven jeugdgroepen met de bij die jeugdgroepen behoorende leiders en zulks met uitsluitend doel, jeugdwerk op nationalen grondslag te organiseeren. b. voor het laten kampeeren of tot huis vesting van recruten van de vrijwillige bur gerwacht met hun instructeurs; c voor het inrichten van kampen ter op leiding van leiders der vrijwillige burger wacht; d. tot huisvesting van personen, leden van de burgerwacht, belast met de uitvoe ring van en het toezicht op de in de overeen komst genoemde werkzaamheden. Ten aanzien van deze werkzaamheden is in die overeenkomst bepaald, dat de verde digingswerken door en op kosten van de huurster moeten worden onderhouden en dat de huurster gerechtigd is, aan de Verde digingswerken veranderingen aan te bren gen, mits deze veranderingen in het belang zijn ven het eventueel in staat van verdedi ging brengen van die verdedigingswerken of althans de bestemming van de verdedi gingswerken niet zullen schaden. Plannen tot dergelijke veranderingen be hoeven te voren de goedkeuring van den minister van defensie. Voorstellen tot restauratie van de forten zijn van geen onder het departement van defensie ressorteerenden dienst afkomstig en liggen ook niet in het voornemen. De jeugdige werkloozen die in het be doelde werkkamp zullen worden geplaatst, zullen, evenals dit het geval is in andere overeenkomstige kampen, niet langer den acht weken in het kamp mogen verblijven. De minister van sociale zaken acht het geen bezwaar, dat onder auspiciën van de fede ratie voor werkkampen, aan welke instelling de subsidietoezegging ten behoeve van de vereeniging Vrijwillige burgerwacht Am sterdam is gedaan, de leiding van het kamp geschiedt in den geest, welke de burger wacht eigen is. Daar de burgerwacht een door de regee ring erkende Instelling ls en de opzet van bedoeld kamp voldoet aan de eischen, welke ln het algemeen voor dergelijke kampen zijn gesteld, is de minister van sociale zaken niet van oordeel, dat hier in strijd wordt gehandeld met de tot nu toe gevolgde prin cipes. Hoofddoel van de te verrichten werk zaamheden is, de werklooze jeugd voor zoo ver deze bij de vereeniging Vrijwillige bur gerwacht Amsterdam is aangesloten, even als zulks ln andere jeugdkampen geschiedt, eenigen tijd aan nuttigen arbeid te plaatsen. Wat dus geschiedt, wijkt in feite niet af van wat in de andere kampen wordt verricht GASZINKER TE VELZEN HERSTELD. Van Wienen's duiktoren verlaat de plaats der werkzaamheden. Naar wij vernemen, is men met het om vangrijke werk van de reparatie van den gaszinker in het Noordzeekanaal te Velzen gereed gekomen. De duiktoren van ir. van Wienen, met welk apparaat de beide lekken gevonden en gedicht zijn, zal vanmiddag naar het terrein van de Amsterdamsche Droogdokmaatschap pij geileept worden. Proeven met den gaszinker hebben aan getoond, dat zich thani op geen enkele plaats nog lekkage voordoet. De technische commissie, die in verband met het opgetre den defect was ingesteld, la dan ook zeer tevreden over den gunitigen afloop van het zware karwei. 4** KINDERVERLAMMING. Te Zevenhuizen nabij Buitenpost (Fr.) heeft zich een geval van kinderverlamming voorgedaan bij een 12-jarig meisje, dat gisteren na een kortetondig lijden ia over leden. De noodige voorzorgsmaatregelen tegen uitbreiding van deze ziekte zijn ge nomen. PRINS BERNHARD LID VAN DEN A. N. W. B. „De Kampioen" van daze week bevat een mededeeling van den bondsvoorzitter, den heer Edo J. Bergsma, dat in de lijat der can- didaat-Ieden van den Kon. Ned. Toeristen bond A.N.W.B. de lezers een naam zullen vinden, die ln enkele dagen in den lande 'een prettige bekendheid verwierf als slechts zeer zelden het geval ia, hat is de naam van prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld, den verloofde onzer kroonprinses. De voorsteller ia jhr. ir. W. Röell, secreta ris der wandelcommissie van den A.N.W.B., die aan den prins als secretaris is toege voegd. Het is te begrijpen, schrijft „De Kam pioen", dat het bestuur van den A.N.W.B. het buitengewoon op prijs stelt, ook de toe- komstigen prins-gemaal onder onze gewone leden te mogen tellen. JONGETJE DOOR AUTOBUS OVERREDEN EN GEDOOD. Op het „Autobus-station" op het Vree burg te Utrecht is gistermiddag om 4 uur een ongeval gebeurd, waarbij een ongeveer 8-jarig jongetje doodelijk is gewond. Het ventje was ter plaatse aan het spe len en heeft vermoedelijk niet gelet op de zware autobussen, die daar voortdurend manoeuvreeren. Bij het achteruit rijden van een groote autobus is hij onder het voertuig geraakt, waarby een der achterwielen hem over het lichaam ging. Het knaapje was op slag dood. Het HJkje is naar de rijksklinieken over gebracht. De identiteit is nog niet vastge steld. Men vermoedt, dat het ventje ln de buurt van het autobusstation woonde. DOODELIJK ARBEIDSONGEVAL. Hedenmorgen is de 23-jerige onge huwde arbeiders J. Heuts, wonende te Heerlen, die ln dienst was van den aan nemer v. d. Hoeven en werkzaamheden verrichtte op de bovengrondsche wer ken ven de Oranje-Nassaumijn I, bij het doorgraven ven een d(jk ln het slikbas- sin, door plotseling losbrekend slik be dolven en gestikt. EEN ZAANDAMSCHE VEETE. Wegene mishandeling met doode- 1 ijken afloop een jaar geëiicht. Op 16 Juni was er op een tuin van het eoogen. Blauwe Zand te Zaandam ruzie ont staan tuaachen een 66-Jarigen man en een 3fl-Jarlgen loswerkman. Deze aloeg den ouden man daarbij tegen den grond en het slachtoffer werd met zware wonden aan het hoofd naar het ziekenhuis gebracht, waar hij enkele dagen later is overleden. Gistermiddag atond verd. voor de Haar- lemsche rechtbank terecht, beiehuldigd van zwara mishandeling, waar na enkele dagen de dood op was gevolgd. Verdachte, die bij stukjes en beetjes de voorgeschiedenis en de aanleiding tot de ru zie vertelde, stelde het voor, als wes hij door den verslegene bedrogen. Dr. Hulst, els deskundige gehoord, ver klaarde, det de verwondingen, die hij op het stoffelijk overschot van den verslagene had geconstateerd, zeer waarschijnlijk met een hard voorwerp waren toegebracht. De ver dachte bleef echter bij zijn verklaring, dat hü met zijn vuist had gealagen. Ook een der getuigen wist zich te herinneren, dat verd. hem onmiddellijk ne het gebeurde had ge zegd, dat hij „met de hand" hed geelagen. Het slachtoffer was bü zijn val op den rand van een kist terecht gekomen, zoodat het zeer goed mogelijk was, dat enkele verwon dingen op deze wijze waren ontstaan. Blijkens de verklaringen van den politie chef, die het eerste onderzoek had geleid, stonden zoowel de verdachte als de versla- gene by de politie gunstig bekend. Anderen wisten te vertellen, dat de verslegene be moeizuchtig wes, hoewel hij verdachte altijd zeer terwille wei geweest. De weduwe ven het slachtoffer vertelde omstandig, hoe goed zij altyd voor het huisgezin ven verd. weren geweest en hoe heer men door een uitvoeri ge correspondentie had getracht aan den ouden huisvriend, een pleegkind bijna, het vroegere huiselijk geluk weer te geven. Vest kwam echter te steen, dat da verslegene zich vaal moeite had gegeven om de verlo ving van verdachts mat -het meisje uit Zaandam ongedaan te maken. De Officier van Justitie, mr. W. M. Paar- dekooper Overman, bepaalde zich in zijn re- quiaitoir tot de eigenlijke daad, dia hü ten volle bewezen achtte. Det verdachte een di rect doodelijk letsel had toegebracht, was volgens zyn meening uit de behandeling niet duidelijk geworden, daar het slacht offer leed aan een ernstige aandoening der luchtwegen. Gezien het verschil in leeftijd tusschen de twee wilde hü geen noodweer aannemen. De Officier elschte een gevange nisstraf voor den tüd van een jaar. In zün verdediging voerde mr. H. J. Pot een, dat verdachte, een goedige, maar zwak ke men, door den verslegene in een bepaal de richting was gedwongen. De verslegene wilde hem een huwelyk opdwingen, dat hü niet wenschte, terwijl een andere, voor ver dachte misschien gunstige oplossing ver ijdeld was. Pleiter verzocht de rechtbank een reclaiaeeringsrapport over verdachte te willen inwinnen, en vroeg voor zijn cliënt een voorwaardelijke straf, of, zoo de recht bank hiertoe niet zou willen besluiten, de uiterste clementie. Uitspraak op Donderdag 1 October. DOODEL1JKE AANRIJDING TE LEIDEN. In den ochtend van Zondag 3 Mei j.1. is in de Breestraat te Leiden, de 61-jarige mevrouw J. V„ geboren van L., die aldaar op het trottoir liep, door een uit de richting Noordeinde komende auto, bestuurd door den Leidschen monteur J. P, van P., zoo danig aangereden, dat zij aan de gevolgen daarvan is overleden. De oorzaak van deze aanrijding was hierin gelegen, dat een langs het trottoir geparkeerde auto door den bestuurder, den koopman S. van der H., uit Delft, die verzuimde den richting- aanwyzer uit te steken, plotseling naar het midden van den rijweg reed. Van P. wilde deze auto ontwyken, doch botste daarbij tegen een uit tegenovergestelde richting komende tram, waardoor hy de macht over het stuur verloor en op het trottoir terecht kwam. Beide autobestuurders hebben zich giste ren voor de Haagsche rechtbank te verant woorden gehad wegens overtreding van ZIJ DURFDE BIJNA NIETS ETEN. Altijd indigestie totdat zij een ontdekking deed. „Ik kan Kruschen Salts niet hoog genoeg roemen, want ik leed langen tijd aan Indi gestie; op 't laatst durfde lk bijna niets meer eten. Eenige maanden geleden begon lk Kruschen Salts te nemen, niet meer dan eiken ochtend een beetje in mün eerste kop thee, en dit bleek werkelijk een prach tige kuur te zijn. Ik ga door met Kruachen Salts, en heb nu geen Indigestie meer, lk kan weer gewoon mee eten en voel mij veel beter". Mej. A. P. te S. Indien Uw voedsel niet snel en geregeld door Uw inwendige organen wordt ver werkt, begint het te gisten, er ontstaan gassen en zuren, welke maagpijnen of on passelijkheid e.d. veroorzaken, zoodat elke voeding een bron van ellende wordt. Bovendien hoopen zich afvalstoffen ln Uw lichaam op, welke de algeheele gezondheid schaden. De zes minerale zouten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, hebben de eigenschap Uw inwendige organen aan te sporen tot snelle en geregelde werking. De afvalstoffen zullen zich daardoor niet meer kunnen ophoopen en worden gere geld verwijderd. Zoodoende wordt ook de oorzaak van Uw onpasselijkheid en Uw maagbezwaren weggenomen. Slechts de kleine dageltjksche dosis ln Uw eerste kop thee of koffie op de nuchtere maag, en alle spysverteringsklachten behooren tot het verleden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro gisten a 0.40, 0.70 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat Op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Han dels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. art. 307 W. van St, (dood door schuld). Uit het onderzoek ter zitting kwam vast te staan, dat van P. geen rijbewijs had. Vol gens dezen verdachte zou er ruimte genoeg geweest zyn tusschen de naar links rijden de auto van van der H. en de tram, welke echter met te groote snelheid naderde om een aanryding te voorkomen. Volgens den verdachte van der H. zou hü bü het af- ryden geconstateerd hebben, dat er geen auto uit de richting Noordeinde kwam. Na een uitvoerig getuigenverhoor eischte het O.M. waargenomen door mr. Cohen Tervaert, tegen elk der verdachten zes maanden gevangenisstraf met intrekking van het rijbewijs gedurende een jaar voor van H. en met bepaling dat aan van P. een dergelijk bewys binnen dien tüd niet zou worden verstrekt. De ambtenaar achtte de schuld van verdachten even groot, daar «ij beiden op hoogst roekelooze wijze waren te werk gegaan. Door jhr. mr. Sandberg was namens den bloemist Hosman, wiens winkelpul en ruiten door deze aanrijding vernield waren, een civiele vordering ad 70 ingesteld. De verdedigers mr. L. Weül uit Lelden en mr, J. H. Willems concludeerden tot vrü spraak. Uitspraak over 14 dagen. TWEE GOOISCHE INBREKERS VOOR DE RECHTBANK. Voor de Amsterdamsche arr.-rechtbank hebben twee personen, een 29-jarige schoen maker uit Huizen en een 27-jarige kapper uit Hilversum terechtgestaan, die ervan worden verdacht verschillende inbraken in het Gooi te hebben gepleegd. De Huizer schoenmaker ontkend* bü hoog en bij laag. Wel was er gestolen goed in zijn woning gevonden, maar hoe dat mogelijk was, was voor hem een onoplosbaar raadsel- Hij was waarschijnlijk dronken geweest, toen iemand het hem in bewaring gaf, ten minste hij herinnerde er zich niets meer van. Zijn medeverdachte probeerde hem tot andere gedachten te brengen: „Beken nu maar eerlijk, dat we samen hebben ingebro ken te Huizen en te Hilversum". Het antwoord is minder geschikt om weer te geven, maar de kapper zweeg verder msar en hield zün goedgemeende raadge vingen voor zich. De officier van justitie, requireerde tegen den kapper, die verminderd toerekenings vatbaar is, een jaar gevangenisstraf door te brengen in de bijzonder strafgevangenis te Scheveningen. Tegen den ontkennenden verdachte luid de de eisch heel wat hooger: twee en een half jaar gevangenisstraf. Verdedigers waren mr. van Everdingen en mr. Koldewijn, die op clementie aandron gen. De rechtbank zal 30 Sept. vonnis wüzen. Waarom de voorkeur aan een dagbladadvertentie? Wel, enkel dan alleen krügt gy van elk attentie! 187. Wanhopig holde Pietje heen. Hü schreeuwde, maar niemand hoorde hem. Als pa me nu maar zag, docht Platje, die zou me wel weten te redden. 188. Maar pa liep zelf zijn ongeluk tegemoet. Hü had een nieuw soort bijennest gevonden, dat bestond uit een rolletje van boombladeren. De byen hadden de bladeren afgegeten en daarna nestjes opgerold en met was aan elkaar geplakt.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 11