de beide kamers vergaderen. De strijd bij Talavera en Toledo. SSmSSmS?»* ontdekt, die men ALKMAARSCHE COURANT van VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1936 Parlementair overzicht Discussie in den Senaat over het adres van antwoord. De Tweede Kamer wijst de interpellatie-aanvraag-Kupers af. DE EERSTE KAMER. tweede KAMER. De Spaansche revolutie Twee zeer belangrijke fronten. MADRID BEDREIGD? Zwaar weer verwacht in Amerika brand in een petroleumtrein. het roode leger. De inleidende vergaderingen onzer volks vertegenwoordiging na de openingszitting plegen kort te duren, immers wetgevende arbeid valt er nog niet te doen en de be noeming van diverse commissies verloopt gewoonlijk vlot. Een enkel ander puntje daar tusschendoor echter kan nog wel eens een geanimeerd debatje te weeg brengen.. Zooals gisteren gebeurde. In den senaat was 't naar aanleiding van het ontwerp-Adres van Antwoord op de Troonrede, in de Twee de Kamer bij de behandeling van het ver zoek van den heer Kupers om te mogen in- terpelleeren over de wijzigingen in de steun regeling. Om met de Eerste Kamer te beginnen: Daar stond als eenig punt op de agenda de lthandeling van genoemd adres. Men weet. dat de sociaai-democraten voorstanders zijn van afschaffing van dit staatstuk, omdat het sedert langen tijd ook niet meer door de Tweede Kamer wordt verzonden en het h.i. een zinledige formaliteit is, zich rechtstreeks jn niets zeggende bewoordingen tot de niet- verantwoordelijke Kroon te richten aan gaande de door de regeering te volgen poli tiek. Zij meenen met een soort natuurlijk in beleefde termen gekleed bericht van ont vangst van de Troonrede te kunnen vol staan. Omdat zij reeds eenige malen hun standpunt te dien aanzien hebben uiteen gezet, volstaan zij in de laatste jaren met daarnaar te verwijzen en aanteekening te vragen van geacht te willen worden te heb ben gestemd tegen het voorstel om de Troonrede te beantwoorden. Gelijk zij ook j.1. Dinsdag hebben gedaan. Zonder verdere discussie zou gisterochtend het Adres van Antwoord dan ook wel weer onder den hamer zijn doorgegaan, ware er geen N.S.B.-er in den senaat aanwezig ge weest. Sedert deze partij op het politieke tapijt verschenen is, laten haar vertegenwoordi gers regelmatig van die aanwezigheid blijken; ook in die gevallen, waarin het voor de pu blieke tribune den schijn heeft dat er alleen maar een voorzitter en geen „Kamer" is. De heer de Marchant et d'Ansembourg nu verklaarde zich slechts te kunnen vereeni gen met de eerste en laatste alinea van het ontwerp-Adres, welke resp. luidden: 1. De Eerste Kamer van de Staten-Gene- raal deelt levendig in de vreugde door Uwe Majesteit te midden van de volksvertegen woordiging uitgesproken over het voorge nomen huwelijk van de kroonprinses, een gebeuren van zoo bijzondere beteekenis voor het Nederlandsche volk. 4. Van ganscher harte stemt de Kamer in met Uwer Majesteits bede, dat de Almach tige God ons sterkte en wijsheid moge schenken bij het volbrengen der taak, die voor ons ligt. Deze laatste alinea vooral was voor den heer d'Ansembourg aanleiding, om zijn stem aan 't Adres te onthouden, want I hy eveneens oordeelt dit als een zinledige formaliteit, als de Kamer niet haar oordeel geeft over het regeeringsbeleid en den poli- tieken toestand, welk beleid aldus de heer d'Ansembourg tegen den wensch van het volk ingaat. Hij beschouwde het Adres van Antwoord, naar de bestaande op vatting geredigeerd, als vernederend voor de Kroon en beschamend voor het parle ment. In het begin van zijn rede, welke een wat komisch effect op de Kamer had, maakte hij de opmerking dat het Adres de eenige ge legenheid was, waarbij de Kamer zich recht streeks tot de Kroon inzake het politieke beleid richt. In een omgeving, waarin het wemelt van Juristen, die zeer thuis op staatsrechtelijk terrein zijn, werkte deze opmerking als de bekende knuppel in het bekende hoender hok, Mr. Briët (a.r.) kwam er 't eerst op af om primo vast te stellen, dat voor een politiek debat ministers aanwezig moeten zijn; en dezen waren niet uitgenoodigd. Secundo, te betoogen dat deze opvatting van den afge vaardigde der n.s.b. verouderd was, aan gezien de Kroon onschendbaar is en de mi nisters verantwoordelijk zijn. Tertio, te constateeren, dat de Eerste Kamer geen copie van de Tweede is, en dew enschelijk- heid in het licht te stellen, dat een nationale traditie als deze gehandhaafd blijft, een tra ditie, welke niet zinloos is, evenmin als de plechtige opening van de Staten-Generaal Mr. Mendels (s.d.a.p.) zag zich genood zaakt nog eens even het standpunt van zyn Party in deze kwestie uiteen te zetten, waar na hy in 't bijzonder den heer d'Ansem bourg bestreed. Nauwelijks en zonder dat de Tweede Kamer haar meening had gege ven, behoorde de Eerste Kamer geen poli tieke beschouwingen over het program der regeering te geven. De leider der socialistische fractie vervolg de op heel wat scherper toon zyn les in staatsrecht dan de heer Briët den afgevaar digde der n.s.b. had pogen te beleeren. ..Waar haalt de heer de Marchant de enormiteit in staatsrechtelijk opzicht van daan aldus mr. Mendels als zouden de Kamers persoonlijk contact hebben met de Kroon? Die is onschendbaar; de Kamers heb ben zich te wenden tot de ministers Waarop de heer de Marchant et d'Ansem bourg interrumpeerde, dat hy niet gespio- ken had van persoonlijk, maar recht- streeksch contact. Hetgeen den heer Mendels niet de minste zeden gaf om zijn staatsrechtelijke opva :n- 8en geschokt te zien. Evenmin gaf hy anderzijds den heer B toe, dat het traditie-argument van betee kenis was. Het was een geanimeerd debat, dat ein digde met aanvaarding van het Adres van Antwoord z.h.s. Aanvaarding voorzitterschap. Aan de overzijde van het Binnenhof heeft prof. mr. P. J. M. Aalberse, door de Ko ningin op de bijna eenstemmige voordracht der Kamer tot voorzitter voor het nieuwe zittingsjaar benoemd, zijn functie met een rede aanvaard, die in pittigheid weinig voor die van zijn collega der Eerste Kamer on derdeed. Na dank aan de Koningin en erkentelijk heid aan de Kamer te hebben betuigd, drong de heer Aalberse op beknoptheid by de Kamer, in het vooruitzicht van een drukken tijd, aan, daarbij den nadruk er op leggend, dat beknoptheid aan de dege lijkheid en helderheid van staatkundige betogen geen afbreuk behoeft te doen, ge lijk de ervaring wel bewezen had. Helderheid en beknoptheid noemde de voorzitter de cardinale deugden van den goeden parlementariër. En, voegde hij er met zijn fijnen zin voor woordspelingen aan toe, en als deze dan de helderheid nog tracht te bereiken door be knoptheid, dan nadert hij het volmaakte. Te meer drong de voorzitter op beknopt heid, helderheid en hoffelijkheid aan „in dezen fel bewogen tijd, waarin sommigen hun land meenen te moeten dienen door een even grove als zakelijk vaak volstrekt onjuiste kritiek op de volksvertegenwoordi ging". Met gegronde kritiek ons voordeel doende, onjuiste kritiek terzijde leggende, en elke grofheid met verschuldigde min achting bejegenende, zullen wij voortgaan on6 land te dienen naar beste weten en kunnen, pal staande voor de handhaving van de in de historie gewortelde rechten en vrijheden van ons volk". Dat was de quintessence van wat de voorzitter bij den aanvang van het zittings jaar zijn mede-leden op het hart te binden had. Bekende klanken in ons parlement! Wat „de in de historie gewortelde rechten en vrijheden van ons volk" betreft, welke wy gehandhaafd wenschen te zien, hebben de voorzitters van beide Kamers deze da gen niet mis te verstane geluiden laten hooren. Onder applaus der leden, zoowel aan deze als aan gene zijde van het Bin nenhof! Na dit traditioneele begin heeft de Ka mer zich geruimen tyd bezig gehouden met de samenstelling van diverse commissies, welke elk jaar worden benoemd, zooals de commissie voor buitenlandsche zaken, voor de Rijksuitgaven; vaste commissies zooals die voor privaat- en strafrecht, belastingen, openbare werken enz., voor overleg met de Regeering inzake handelspolitieke aangele genheden. Verder de huishoudelijke com missie, voor de stenografie enz. Namen van leden dier commissies kun nen gevoeglijk achterwege blijven. Het zal den lezers meer interesseeren, dat een commisie van voorbereiding is benoemd voor de wetsontwerpen tot wijziging en aanvulling van de middelbaar onderwijs wetten van de hooger-onderwijswet, be staande uit de heeren: Albarda, Suring, Boon, Tilanus, Moller, Joekes en Terpstra. Er is gedebatteerd over de kwestie of de in terpellatie van den heer Kupers (S.D.A.P.) moet worden toegestaan of niet. De voorzitter stelde voor haar toe te staan. Later motiveerde hy dit met te zeg gen, dat hy dit mocht doen daar zich geen redenen van staatkundigen of constitutio- neelen aard of van orde daartegen verzetten, alhoewel de diverse ingebrachte bezwaren terdege overwogen hebbende. De heer de Geer (c.h.) deed een tegen voorstel namelyk om de interpellatie niet toe te staan. Een weinig gebruikelijk voorstel, want wie tegen de voorzitters voorstel is, kan er tegen stemmen. Merkwaardiger wijze maakte de communist de Visser de Kamer daarop attent. Het was alleen heel grappig formeel bezwaar van dien kant te verne men! De bezwaren van den heer de Geer (c.h.) kwamen hierop neer: Het is heel moeilijk nadat een week geleden over de zelfde kwestie in de Eerste Kamer is ge ïnterpelleerd, nieuwe informaties van de Regeering te verkrijgen, of haar op haar standpunt te doen terugkomen. Iets anders is het als de regeering ter verontwaardiging moet worden geroepen. Maar daarvoor weet men nog niets van de uitwerking van haar maatregelen af en dat kan beter gebeuren bij het a.s. algemeene debat over de Rijksbegrooting. Dan heeft men tevens het voordeel van een schrifte lijk voorbereid debat, wat men bij de inter pellatie-de La Bella in de Eerste Kamer zoo gemist heeft. De heeren Goseling (r.k.) die zich overigens voor zijn geheele fractie stelde op het standpunt van de in de Eerste Kamer aangenomen motie-de Bruyn en Joekes (v.d.) bleken de zienswijze van den leider der chr. historische fractie te deelen. De heer de Visser (c. p.) sloot zich zij 't dan op wat feilen toon aan bij den heer Albarda (s.d.a.p.), die uitsprak dat het voor de rëgeering van belang kan zijn óók het oordeel der Tweede Kamer te vernemen en dat men rekening er mede moet houden, dat zij daarvoor gevoelig is. Of de behandeling der interpellatie poli tieke gevolgen zou hebben, moest het ver dere verloop uitwijzen. De Kamer wilde blijkbaar thans dit risico niet loopen en nam het voorstel-de Geer met 49 tegen 27 stemmen aan. Tegen stemden de (s. d. a. p), de communisten de Visser en Schalker en de heeren Cohen (v.d.), Arts (k.d.p.), van Houten (c.d.u.) en de voorzit ter. De sociaal-democraat mr. Duys (ex. s. d. a. p.) stemde voor. De Kamer hield zich nog een tyd lang bezig met het opmaken van de voordracht voor een vacature in de Algemeene Reken kamer. Nummer één werd de heer Th. San ders, directeur der Staatsloterij en plaats- vervangend lid der Rekenkamer. Bij de regeling van werkzaamheden, welke is gehouden, is besloten de wetsontwerpen tot herziening van de Grondwet op 22 Sep tember in de afdeelingen te onderzoeken, derhalve vóór die der rijksbegrooting voor 1937, waarvan het afdeelingsonderzoek op 6 October begint. Voor 20 October is een reeks kleine ont werpen op de agenda voor de openbare ver gadering gebracht, maar ook één groot ont werp: de nieuwe grondwet! Tot dien dag schijnt de Kamer alleen afdeelingswerk te doen. Er is genoeg... Hoewel in den Spaanschen burger oorlog de stryd om Madrid met den dag belangrijker wordt, moeten wy in dit overzicht eerst nog even gewag maken van schermutselingen op andere plaat sen, hoewel die natuurlyk in min of meer nauw verband staan met den stryd om de Spaansche hoofdstad. Als wij n.L de berichten uit het kamp der opstandelingen mogen gelooven dan zou de val van Toledo aanstaande zijn. En dat is een zeer belangrijk stra tegisch punt, want de stelling van Toledo beheerscht den besten weg naar Madrid en naar den spoorweg van Alicante naar Valencia. Wat die strijd om Toledo betreft, generaal Franco meldt, dat de regeeringstroepen al daar in de laatste dagen 3000 dooden zou den hebben achtergelaten, terwijl tevens zeven vliegtuigen zouden zyn neergescho ten. Intusschen wordt de kring om Madrid voortdurend nauwer en behalve op het hier reeds genoemde front van Toledo mag men binnen zeer korten tijd een hevigen strijd verwachten ten zuid-westen van de Spaan sche hoofdstad, nL aan het front van Tala vera. Daar worden de best uitgeruste en best geoefende troepen van beide partijen geconcentreerd en hoewel de gevechten er tot nu toe slechts uit schermutselingen be stonden, mag men vandaag of morgen hier een- groote slag verwachten. Het is toch duidelijk, wat dit alles betee- kent: Wanneer de troepen van generaal Franco de Toledo-stelling zouden hebben veroverd en vervolgens het front van Talavera zou den hebben verbroken, dan zouden de op standelingen als 't ware in één aaneengeslo ten front Noordwaarts naar Madrid kunnen oprukken. En dan zou er een wonder moe ten gebeuren als Madrid niet vieL De toestand in Noord-Spanje. De speciale vertegenwoordiger van Havas meldt: Te Irun zyn de represaillemaatregelen begonnen. Een twintigtal personen werden, onder beschuldigingen van betrekkingen met het volksfront te hebben onderhouden, terechtgesteld. Naar vernomen wordt zijn te San Sebastian vele arrestaties verricht, waaromtrent de vonnissen later zullen wor den geveld. By het bezoek van generaal Mola Woensdag aan San Sebastian gebracht, vlogen een drietal regeeringsvliegtuigen over de stad, die enkele bommen wierpen. In geval van een overwinning der opstan delingen zou generaal Martinez Anido ge roepen worden een vooraanstaande plaats te vervullen in de regeering der militaire dictatuur. Anido draagt een gedeelte der Spaansche bevolking groote achting toe om zijn vastbeslotenheid. Hy zou dan by zijn taak worden bijgestaan door de generaals Mola en Franco. In het Alcazar. Na de weigering van het garnizoen in het Alcazar om zich over te geven, zetten de regeeringstroepen hun aanval op de citadel voort en Reuter meent te weten, dat zy reeds in het binnenste daarvan zyn doorge drongen. Mijnwerkers hebben loopgraven aangelegd en mijnen aangebracht, waarvan de ontploffing elk oogenblik verwacht kan worden. Zy worden van tijd tot tijd in hun werk gestoord door vertwijfelde uitvallen der belegerden, die met handgranaten en mitrailleurvuur 't leggen der mijnen trach ten te beletten. De inneming van het Alca zar dan wel de opheffing van de belegering als gevolg van de aankomst der rechtsche hulptroepen zou een zeer groote n\oreele uitwerking hebben. Madrid bedreigd? En nu de stryd rondom Madrid, of liever die ten westen van de Spaansche hoofdstad. Tot een punt van gewicht in den burger oorlog begint zich te ontwikkelen de strijd ten westen van Madrid. Daar vormen de rechtsche troepen onder kolonel Yague, op rukkend langs den straatweg van Talavera naar Madrid, volgens de Manchester Guar dian, wellicht grooter bedreiging voor de hoofdstad dan op eenig ander front. Anders dan op de wegen over de passen in de Siërra de Guadarrama en in de Siërra de Gredos (Noordelijk van Talavera) waar men zich van weerszijden als het ware heeft vastgezet, zyn er niet zulke sterke natuur lijke stellingen op den weg van Talavera naar Madrid. Na den val van, Badajoz (14 Augustus), waarbij kolonel Yague zich heeft onder scheiden, heeft hy zich beijverd zyn strijd krachten naar Talavera te brengen over een afstand van bijna 300 K.M., over welken practisch geen tegenstand is geboden. Op 4 of 5 September bezette Yague Talavera. Dit dorpje, liggende aan den oever van den Taag en den weg en spoorweg beheer- schende, welke van Madrid naar Lissabon leiden, heeft in de geschiedenis reeds van zich doen spreken. Het werd door generaal Victor, een van Napoleon's aanvoerders, uit gekozen als een geschikte plaats om Wel lington weerstand te bieden toen deze in 1809 oprukte naar Madrid. Noordwaarts van Talavera leidt een weg naar Avila, welke het den troepen van kolonel Yague moge lijk maakt zich te voegen bij de opstandige strijdmacht in de bergen ten Noorden van Madrid. Het schijnt zelfs dat reeds eenig contact tot stand is gekomen. De regeeringstroepen, die 12000 man sterk zyn, worden aangevoerd door generaal As- cencio, een der weinige officieren, die ge weigerd heeft zich bij de rechtschen te voe gen en die zich onderscheiden heeft in de Marokkaansche oorlogen. De strydberichten van weerszijden omtrent de situatie aan het front van Talavera spreken elkander tegen, maar de vaagheid van de regeeringscommu- niqué's en het onloochenbare feit dat er schermutselingen hebben plaats gehad 15 K.M. oostwaarts van Talavera, wekken den indruk, dat de regeeringstroepen zijn terug geslagen in de gevechten op 4 en 8 Septem ber. De rechtsche troepen bevinden zich nu reeds verder dan Maqueda, daar, waar de weg uit Madrid den weg uit Toledo snijdt. Zooals wij reeds hebben gemeld is één van hun doeleinden hulp te bieden aan hun partij genooten, die nu reeds zoo lang in het Alcazar te Toledo stand houden en eerst daarna willen zij den opmarsch naar Ma drid voortzetten. De belangrijkheid van dit front wordt gemarqueerd door bezoeken van zoowel generaal Franco als president Azana. Ministerie van oorlog meldt overwinning. Het ministerie van oorlog heeft per radio medegedeeld, dat de regeeringstroepen twee kanonen hebben buitgemaakt en twintig manschappen hebben gevangen genomen te Casa Frances in den sector van Huesca. Een bommenwerper der regeering heeft 's avonds een jachtvliegtuig der opstande lingen, dat er uit zag als een Duitsch toestel, boven Tala Vera Del Tajo neergeschoten. Het jachtvliegtuig stortte brandend neer. Stappen ten behoeve van niet- strijdenden, die zich in het Alcazar bevinden. Vertegenwoordigers der Zuid-Amerikaan- sche kolonies te Madrid hebben machtiging gevraagd nog eens stappen te ondernemen om de vrijheid te verkrijgen van vrouwen, kinderen en grijsaards, die zich in het bele gerde Alcazar van Toledo bevinden. Het hoofdkwartier heeft een afwijzend antwoord gegeven met het oog op het falen der jongste onderhandelingen. Groote hoeveelheid oorlogsmateriaal gevonden. Uit Bilbao wordt gemeld, dat 1000 gewe ren en 40 mitrailleur ontdekt werden in zekere lokalen der kazerne van Garellano, welke, naar men weet, niet bezet zou zijn. Het Meteorologisch Instituut te Washing ton heeft de waarschuwing gericht tot de koopvaardijschepen en de plaatsen langs de kust van den Atlantischen Oceaan, dat van daag tegen 6 uur 20 Amsterd. Z.T. een hevige orkaan kan worden verwacht, welke, komende uit het Zuid-Oosten zich voort plant met een snelheid van 10 a 150 K.M. per uur. Dertig vliegtuigen zijn uit vrees voor dezen buitengewonen storm op het vlieg veld te Popefield (Carlina) gedaald en 12 te Bollingfield (New York). De orkaan zou zyn maximum-hevigheid bereiken bij Kaap Hatteras (Carolina) door de zeeliedenwereld „Het Matrozengraf" ge noemd. Het Amerikaansche vrachtschip El Amirante, dat zich op 100 K.M. ten Zuiden van Hatteras bevindt, heeft draadloos mede gedeeld, tengevolge van den hevigen storm in moeilijkheden te zijn geraakt. Reeds voorzorgsmaatregelen genomen. Van Atlantic City tot Kaap Hatteras worden overal voorzorgsmaatregelen geno men met het oog op den aangekondigden buitengewoon hevigen storm, welke dien van 18 September 1932, waarbij 375 perso nen om het leven kwamen, nog in hevigheid schijnt te zullen overtreffen. 4000 man van de kuswacht zijn gemobili seerd, terwijl ook het Roode Kruis personeel in zoo groot mogelijke sterkte op alle ge beurlijkheden voorbereid is. BOTSING OP DE NEWA. 14 dooden. De „Iswestia" bericht, dat op de Newa in Leningrad een passagiersschip tegen een sleepschip botste. Het passagiersschip zonk onmiddellijk, van de 35 opvarenden konden 21 gered worden. De overigen verdronken. COMMUNIST TOT 10 JAAR DWANGARBEID VEROORDEELD. De krijgsraad van Lithauen heeft den be kenden Lithauschen communist Sakalans- kas, leider van een geheime communistische organisatie met een terroristisch karakter, tot 10 jaar dwangarbeid veroordeeld. DEVIEZENSMOKKEL IN TREIN ZURICHSCHAFFHAUSEN. De Duitsche douane-beambten hebben in gehouden, terwijl ook de reizigers van den slaapwagen moesten achterblyven. E K schijnt Is een advocs.t te Zunch bij deze zaak betrokken. Onachtzaamheid van beambten. Naar de „Pravda" uit Rostiwow (Rusland) bericht, is nabij Bakoe door een botsing van een locomotief met een petroleumtrein m brand gevlogen. Hierbij moeten talryke per sonen om het leven zyn gekomen. In tegen spraak met de voorschriften en niettegen staande herhaalde waarschuwing van da blokwachters, liet een machinist zyn loco motief op een geblokkeerde lyn rangeeren. Een petroleumtrein, welke op de lyn reed, kwam met deze locomotief in botsing, waar door de trein in brand vloog, en een aantal tanks ontploften. Het vuur sloeg over op een personen trein, welke naast de petroleumtrein stond, zoodat nog drie derde klasse wagens ver brandden. Verscheidene reizigers kwamen hierby m de vlammen om. De brandweer moest uit enkele nabijgelegen steden in de Kaukasus worden gehaald. Ook den blokwachter treft schuld, aange zien hy niets heeft gedaan om den petro leumtrein op te houden, toen hij zag, dat de machinist met de rangeerende locomotief toch op de verboden lijn bleef rijden. Het aantal slachtoffers wordt geheim ge houden. GEEN volksfront in belgie? Vandervelde er sterk tegen. De Brusselsche vereeniging der Belgische arbeiderspartij heeft gisteren op een bui tengewoon congres de vorming van een volksfront in België naar Fransch en Spaansch voorbeeld besproken. De meerderheid der sprekers verklaarde zich tegen zulk een volksfront, evenals de voorzitter der partij, de gezondheidsmims- ter Vandervelde, die krachtig gesteund werd door den minister van buitenlandseba zaken, Stark. Na ampele discussies werd besloten, de stemming over een resolutie in deze kwestie de volgende week Woensdag te doen plaats vinden. Een rede van Worosjilof. Worosjilof, de Russische Volkscommissa ris van oorlog heeft gisteren te Kief een rede gehouden, die door middel van luid sprekers een menigte van 150,000 personen bereikt heeft. Zonder de namen van Hitier of Goebbels te noemen zeide de minister) Als ooit een vijand zou trachten Wit-Rus- land of de Oekraine binnen te vallen, dan zal hij ons roode leger gereed vinden, niet alleen om zijn aanval af te slaan maar om den strijd naar zijn eigen gebied over te brengen. Wy zijn een volk van limoen dat den vrede liefheeft, maar niet bereid om voor het geringste dreigement op zy te g De Dekraine is volkomen eensgezind met het overige Rusland om lederen aanval met de grootste energie af te weren. En ondanks ons prachtige leger, dat bij de jongste ma noeuvres de bewondering van alle toeschou wers en militaire deskundigen uit ander® landen heeft opgewekt, zouden wy bereid zijn de soldaten naar hun fabrieken of boe renerven terug te zenden als de kapitalis tische staten onze vredesvoorstellen zouden aanvaarden. Maar zoolang hier geen sprake van kan zijn bij hun tegenwoordige menta liteit zal ons leger onze vrijheden, onzein stellingen en bovenal onze onafhankelijkheid tegenover iederen tegenstander waarborgen. OVEREENKOMST IN DE TEXTIELINDUSTRIE ONDERTEEKEND. Gisteravond heeft minister Chautemps by het verlaten van het gebouw van het mi nister-presidium verklaard, dat de vertegen woordigers van de werkgevers en werk nemers de overeenkomst hadden ondertoe- kend, welke een einde maakt aan het ge schil in de Fransche textielindustrie. Een vertegenwoordiger der werkgevers verklaarde, evenals minister Chautemps dit tevoren had gedaan, zeer verheugd te zyn over de totstandkoming van dit accoord. Verder verklaarde hij, dat die punten welke de werkgevers vooral ter harte gingen, ge regeld waren en wel de ontruiming der fa brieken en de formeele verplichting van da delegatie der arbeiders, in de toekomst be zettingen of uitsluitingen in deze industrieën te voorkomen. De ministers Blum, Chau temps en Salengro hebben persoonlijk na mens de regeering aangenomen voor da uitvoering dezer verplichtingen borg ta staan. Met deze resultaten voor oogen heb ben de werkgevers zich bereid verklaard toe te geven op het punt der loonen. DE RAMP VAN DE „POURQUOI PAS?" Tot nu toe zijn 22 lijken der opvarenden van de „Pourquoi Pas?" aan land gebracht. Zij werden op 'n met gras begroeiden heuvel geplaats op korten afstand van de kust. De eereplaats werd ingeruimd aan prof. Char- cor die in het midden der tragische groep rust, gekleed in zyn blauwe reiskleeding. Enkele lijken vertoonen hoofdwonden, ter wijl andere teekenen vertoonen van een in allerijl kleeden. De gelaatsuitdrukking dar slachtoffers is echter rustig. Vandaag zullen de slachtoffers per motor boot naar Reykjavik worden overgebracht, waar in de kapel van het St. Joseph-zieken- huis een katholieke dienst zal worden ge houden.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5