8 t I I Qjechtszakm Jkomnciaal QemeetUecadm JiadiopeoqiaMMa JiiuvU en WzteHsdiaf Huchtuaact Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Glimlachje URSEM HEILOO EGMOND BINNEN OUDE NIEDORP HEERMUGOWAARO LIMMEN STOMPETOREN Criiia-publicafi». Zitting meerv. strafk. van 22 Sept. Een steler en een heler. De timmerman P. B. uit den Helder had in den loop van de maanden April en Mei van dit jaar kans gezien bij verschillende neringdoenden te Den Helder vaak niet onbelangrijke hoeveelheden goederen te ontvreemden. Zoo had P., blijkens het getuigenver hoor, by' den koopman K. Heerkens uit Den Helder, een étui met 6 Gero zilveren vorken en lepels weggenomen, by den groentenhandelaar K. Bregman eveneens te Den Helder een hoeveelheid busgroen- terv; by den winkelier Th. G. Grover was door verdachte uit het pakhuis een bedrag aan geld ter waarde van 8 benevens een aantal wapenstokken, patroonhulzen etc. meegenomen. Den grooten slag had P. ge slagen by den winkelierster mej. E. Oud- kerk. Daar was door verdachte een aantal van 37 jumpers, 12 directoirs en 64 hand schoenen ontvreemd. De ambtenaar der reclasseering, de heer J. H. Wiggers, had aangaande ver dachte een reclasseeringsrapport uitge bracht en achtte de reclasseeringskansen niet geheel twijfelachtig. Groot achtte ge tuige de kans echter niet. Een verblijf in de gevangenis achte spr. evenwel ook niet wenschelyk, omdat verdachte geestelijk niet geheel volwaardig is. De officier van justitie voelde niets voor een voorwaardelijke veroordeeling. Het was hem n.L gebleken dat de reclassee- ringsambtenaar door verdachte was bedro gen en daardoor hechtte spreker ook geen enkele waarde aan de beloften van ver dachte, dat hij zich geheel aan de voor waarden in het rapport gesteld zou hou den. Spr. eischte een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf voor den tijd van 8 maan den door te brengen in de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen. De verdediger, mr. Bromberg, achtte een onvoorwaardelijke gevangenisstraf geheel niet op haar plaats. Verdachte is geestelijk minderwaardig en daaraan zal een ge vangenisstraf niets maar dan ook m het geheel niets veranderen. Verdachte, die nu reeds 5 maanden in voorarrest heeft geze ten, had geen enkel voordeel van de dief stallen. Hy stond sterk onder invloed van verkeerde personen en dient onder streng toezicht te worden geplaatst. Spreker concludeerde tot een voorwaar delijke gevangenisstraf. Uitspraak 29 September. De machinebankwerker J. H. B. uit den Helder, die vervolgens terecht stond, had de door B. gestolen goederen in bewaring ge nomen en had zich deswege wegens heling te verantwoorden. De verdachte, die het tenlaste gelegde bekende, zeide de goederen van B. in bewa ring te hebben genomen en feitelijk het oog merk had te hebben deze later van de hand te doen. De heer Wiggers, die ook aangaande dezen verdachte een reclasseeringsrapport had uit gebracht, achtte ook hier de reclasseerings kansen niet groot. Hoewel het hier een zeer slap type betreft, zou getuige adviseeren den verdachte nog een kans te geven. De officier voelde in dit geval wel voor een voorwaardelijke veroordeeling en eischte 8 maanden voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van 3 jaar. De verdediger, mr. Kamminga, sloot zich by dit requisitoir aan, doch pleitte ten aan zien van de strafmaat clementie. Uitspraak 29 September. Ook na deze verklaringen bleef verdachte ontkennen. Getuige M. J. de R. verklaarde, dat ver dachte tegen hem had gezegd: „Ik heb met mijn neef Gerrit ruzie gehad. Ik pakte een broodmes en maaide hem dat in het lijf. Hij had er gauw genoeg van, want hij zakte ineen. Ik ben slager geweest en weet pre cies, waar in iemand raken moet". Na deze verklaring zeide verdachte: „Het is wél mogelijk, dat ik van G. heb vermoord er. ik geloof ook wel, dat ik zoo iets aan de R. heb verklaard, maar ik ontken, van G opzettelijk gedood te hebben. De advocaat-generaal, mr. W. Massink, was er van overtuigd, dat van B. zijn neef Ger rit van G. heeft doodgestoken en hy achtte de schuld overtuigend bewezen. Hy eischte op juridische gronden vernietiging van het vonnis der rechtbank en veroordeeling van den verdachte wegens zware mishandeling, den dood tengevolge gehad hebbende, een gevangenisstraf van zeven jaren. De verdediger, mr. van Nispen, te Seve naar bepleitte een mildere straf. Uitspraak 6 October. EEN VAN DE MOORDEN IN OSS. Tegen verdachte zeven jaar geëischt. In hooger beroep werd gistermiddag voor het gerechtshof te Den Bosch behandeld de strafzaak tegen J. J. van B. uit Oss, die door de rechtbank te 's-Hertogenbosch was ver oordeeld tot tien jaar gevangenisstraf, om dat hy op 11 Dec. 1929 te Oss zijn neef Ger rit van G. opzettelijk met eenige messteken van het leven heeft beroofd. Zoowel de officier van justitie als de ver dachte hadden hooger beroep tegen dit von nis aangeteekend. Verdachte beweerde in eerste instantie onschuldig te zijn. De getuigen legden ech ter zeer bezwarende verklaringen af. Mej. J. van H. uit Oss zeide, dat, toen van B. uit het Huis van Bewaring te 's-Her- togenbosch was ontslagen, hy tegen haar had gezegd: „Ik pakte een broodmes en duwde het zoo hard in van G., dat de duivel het zelfs niet houden kon". Getuige P. de R. verklaarde, dat van B. hem gezegd had: „Ik steek er liever tien kapot, dan dat zij het mij doen en als ik hem niet van kant had gemaakt, dan had hy het my gedaan". GETRACHT ZIJN BAAS TE VERMOORDEN. 6 jaar geëischt. De officier van justitie by de rechtbank te Roermond eischte gister zes jaar gevange nisstraf tegen den 20-jarigen varensgezel J. V., geboren te Deventer, die op 14 Juli van dit jaar na een van te voren beraamd plan en met de bedoeling.om hem te dooden zyn baas, den schipper N. Verduin met een En- gelschen sleutel op het hoofd had geslagen. De slag was evenwel niet doodelyk geweest en de schipper wist uit het ruim te komen, waarin de knecht hem gelokt had. De ver dediger vroeg een psychiatrisch onderzoek. Uitspraak 6 October a.s. DE DOODSLAG TE KONINGSBOSCH. Uit noodweer gehandeld. Gistermiddag diende voor de Roermond- sche rechtbank de strafzaak tegen den 29- jarigen L. Lennartz, arbeider te Echt, wien ten laste gelegd is, dat hy in den nacht van 9 op 10 Februari van dit jaar te Echt op den mijnwerker Bronnenberg met opzet heeft geschoten en dezen in het onder lichaam zoodanig raakte, dat hy aan de ver wondingen is overleden. In den laten Zondagavond van 9 Februari trachtten een drietal jongelui, waaronder ook het slachtoffer B., by verschillende café houders te Koningsbosch nog eten en drank te krijgen. Ze kwamen ook by het café Lennartz, waar allen reeds te bed lagen. Ze wilden drank hebben en toen men niet opendeed, begonnen de jongelui herrie te schoppen. Vader en zoon Lennartz kwamen toen naar buiten en werden op een aframmeling ge- tracteerd. De zoon van L. ging daarop een eindje op zy en loste een schot uit een re volver in de lucht. Daarop kwamen ook de moeder en zuster van L. naar buiten. Even later gingen allen weer naar binnen, en slo ten alles goed af. Toen begon buiten de herrie pas goed. Met palen werd het huis van L. bewerkt. De deur werd geramd en een raam van de slaapkamer vernield, zoo dat het houtwerk en luiken op straat vielen. Bedreigingen werden geuit, vooral door B. Deze schijnt toen gepoogd te hebben door het vernielde raam naar binnen te dringen. De zoon van L. heeft toen uit een oud Duitsch legergeweer tweemaal geschoten en een schot raakte B. in het onderlijf. B. is daarop ineengezakt en naar het ziekenhuis te Sittard vervoerd, waar hij den volgenden dag overleed. Dr. Hulst uit Leiden, die de sectie ver richtte, heeft geconstateerd, dat B. een schotwond had in den buikwand. De zoon L. is destijds gearresteerd en be kende uit noodweer te hebben geschoten. De dader, die gunstig bekend stond, is eenige dagen later op verzoek van zyn verdediger, mr. P. Tripels uit Roer in vrijheid gesteld. Een zevental getuigen a charge werd in deze zaak opgeroepen en een drietal a décharge. De officier van justitie eischte ontslag van rechtsvervolging. Omdat naar zijn mee ning verdachte uitsluitend uit noodweer had gehandeld. Uitspraak 6 October. hondenbelasting van den heer J. Laan werd aanleiding tot het schrappen op het kohier. De heer Schaap achtte het gewenscht, dat er bekendheid wordt gegeven aan de goed keuring van den minister inzake de bagger- regeling, die elk oogenblik mag aanvangen. De heer Broertjes vroeg hoe het staat met de commissie van het Middenstandsborgstel- lingsfonds. Dit wordt een punt van bespre king voor de hierna te houden geheime zit ting. De heer de Goede deelde mee, dat het pad in onbruik is geraakt. Een mooi object voor werkverschaffing. Werd aan B. en W. overgegeven. Het pad in de Mijzen zal wor den onttrokken aan de publieke dienst en van de legger worden afgevoerd. De heer Stam dankte voor de hartelijke woorden door den voorzitter by zijn benoe ming tot wethouder gesproken en gaf toe zegging in het belang der gemeente te zul len werken. en dan komt er nog by Janus, dat ik me nooit heb willen buigen! Maandagmiddag vergaderde de Raad. Na een openingsspeech, waarby de voorzit ter de blijde verloving in ons Vorstenhuis memoreerde, werd het nieuw gekozen raadslid J. Schaap Czn. beëedigd en door den voorzitter hartelijk toegesproken. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van Ged. Staten houdende voor- loopige vaststelling van de rekenings quotiënt voor 1934 als bedoeld in Art. 16 van het fin. verh. besluit. De door het ge meentebestuur vastgestelde uitgaven voor politie, lager onderwys en armenzorg, uit gezonderd werkloosheidsvoorziening, zyn door Ged. Staten voorloopig vastgesteld op 17.800.97. Tengevolge van enkele wyzigin- gen stellen Ged. Staten het quotiënt voor loopig vast op 127422 (door het gemeente bestuur was dit vastgesteld op 128511). Van Ged. Staten de gemeenterekening 1934 plus nota van opmerkingen, hoofdzake lijk op de administratie betrekking heb bend. De raad besloot naar aanleiding van een schryven van Ged. Staten het raadsbe sluit van 31 Juli j.1., betreffende de wijzi ging grondslagen personeele-belasting, in te trekken. Tot wethouder in de vacature-A. Komen werd gekozen den heer J. Stam met 4 van de 7 stemmen (3 verspreid). De be handeling van het concept gemeenschap pelijke regeling bouw- en woningtoezicht liep na een van verschillende kanten ge voerde discussie uit op een verdaging van het definitief besluit tot men de houding van de andere samenwerkende gemeenten kent. De vergadering stelde daarna het eer ste suppletoire kohier hondenbelasting 1936 vast, aangezien by inspectie langs de huizen bevonden is, dat 8 personen ten onrechte nog niet waren aangeslagen. De reclame Afdeeling van het Nederlandsch Bijbelgenootschap opgericht. In het vriendelijk kerkgebouw van de Ned.-Herv. gemeente waren Dinsdagavond een 45-tal personen bijeengekomen om te luisteren naar ds. Bloemhoff, Ds. Boeke en ds von Meyenfeldt, die spraken over het bijbelgenootschap. Ds. Bloemhoff opende met gebed en sprak een openingswoord over de waarde van den bijbel. Geleerden van naam prefereerde de bybel boven andere boeken. De bybel wordt door zeer velen gewaardeerd. Het beste en diepste wat ons raakt is Gods woord in den bybel. We vinden er in de kracht en steun die we noodig hebben. Rede van ds. Boeke. In Nederland, aldus spreker, is een groot werk tot stand gekomen door het bybel genootschap die de bybel verspreidt. In 1497, dus voor de reformatie, was er reeds een vertaling van den bijbel. Spr. ging na wat de bybel ons leerde in de middel eeuwen. De verspreiding in Nederland en zyn overzeesche gewesten is een werk van beteekenis, vooral in het laatste in een ge west 60 maal zoo groot als ons land. Is de bijbelverspreiding een handelszaak1 Spr. beantwoordde de vraag ontkennend. We moeten den bybel verspreiden aan hen die er behoefte aan hebben. Er zyn bijbels in. allerhande formaten en ook voor bepaalde religies als Doopsgezinden, Luteranen e.a. Van groot gewicht is de verspreiding in onze overzeesche gewesten, waar men het in elke taal kan bekomen. Geleerden van naam vertalen en alleen aan hen die daar voor speciale studie maakten, is dat gewich tige werk toevertrouwd. Daardoor komt onze verspreiding in een teeken te staan van belang Onze vertalers zyn veelal de advi seurs der zendelingen. Van groot belang is de zendeling, doch van even groot belang is, dat ieder het kan lezen in zyn eigen taal. Breedvoerig wijdde spr. uit over de betee kenis van den bijbel voor ons godsdienstig leven. Tot slot wekte spr. allen op om hier een afdeeling op te richten. Over de taak, die men alsdan zou hebben, was later te praten. Ds. von Meijenfeldt spreekt. 't Slotwoord sprak ds. v. Meyenfeldt, geref. predikant te Alkmaar. Naar aanleiding van de tekst „En we hebben het profetische woord" enz. Christus zal in ons geopenbaard worden, was zyn uitgangspunt. Een slotwoord van ds. Boeke. Spr. deelde mede, dat men lid kan worden voor een minimum bedrag van 0.50. Beter is 2.50 per jaar, dan krijgt men het maand blad en heeft men meer contact. Het aantal dat zich opgaf, was groot genoeg om een afdeeling op te richten, waar men dan ook toe overging. Vergadering afd. L. T. B. Maandag-avond hield de afd. van den L. T. B. te Rinnegom een algemeene verga dering. De opkomst was matig. De voorzitter, de heer S. Zuurbier, zeide in zyn openingswoord, dat de bijeenkomst belangrijk was, eerstens om de groote pro test-vergadering, die op Dinsdag in Den Haag gehouden werd en vervolgens om de algemeene vergadering, die op 28 Sept. in Haarlem zal gehouden worden. Na het lezen der notulen werd besloten, dezen winter geen nieuwen land- of tuin- bouwcursus te laten geven, omdat nog het tweede halfjaar van een loopenden cursus moet gegeven worden. Voor de byeenkomst in Den Haag waren 5 kaarten beschikbaar, die aan de deelne mers werden uitgereikt; de reiskosten per bus worden vergoed. Hierna kwam aan de orde de beschry- vingsbrief van de vergadering te Haarlem. De 138 punten lange agenda werd, dank zy de goede voorbereiding van het bestuur, be trekkelijk vlug afgehandeld. Besloten werd de candidatuur van de aftredende leden van het hoofdbestuur te steunen. Nadat nog over enkele onderwerpen van gedachten gewisseld was, en waarby de heer Ory klaagde speciaal over te weinig mede werking van de tuinders, spoorde de voor zitter de leden aan meer belangstelling te toonen en by anderen op te wekken voor het werk, dat het bestuur toch in aller be lang verricht. Daarna sluiting. Middenstandscampagne. Ter gelegenheid van de te houden Mid denstandscampagne zal op één van de dagen 7, 8, 9 of 10 October a.s. een vliegmachine boven deze gemeente trekken De vleugels van deze machine, bestuurd door den ser geant-vliegenier J. Th. Ryntjes, zijn gemerkt met „M.I.C.A." Tijdens de vlucht zullen eenige parachutes uitgeworpen worden. Gehakt. Binnenkort zal in deze gemeente een aanvang worden- gemaakt met de distribuee ring van gehakt in blik. Donderdag 24 September. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO- uitz.) 8.Gr.pl. 9.Kovacs Lajos' orkest. 10.— Morgenwijding, gr.pl. 10.30 Gr.pl. 11.30 Ensemble Marcel lo. 1.Avro-Aeolian-orkest. 2. Eten en drinken, ook by andere volkeren, causerie. 2.30 Viool- en piano-recital. 3.Omroeporkest. 4.Voor zieken en ouden van da gen. 4.30 Gr.pl. 4.50 Voor de jeugd. 5.30 Kovacs Lajos' orkest en orgel spel. 6.30 Sportpr. 7.—.... en nu, naar bed. 7.10 Causerie over de Zonnestraal-collecte. 7.20 Gr.pl. 7.30 De Staalmeesters. 8.ANP-ber. 8.10 Solistenconcert. 8.40 Verruim Uw kennis, causerie. 8.50 Radio- tooneel. 9.20 Omroeporkest en so liste. 10.30 Dansmuziek. 11.ANP- ber. 11.10 Dansmuziek. 11.3012. Gramofoonplaten. HILVERSUM, 301 M. (8.—9.15 en 11.—2.— KRO, de NCRV van 10.— 11.— en 2.—11.30 uur). 8.—9.15 en 10.Gr.pl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gr.pl. 11.30—12.— Godsd. halfuur. 12.15 KRO-orkest en gr.pl. 2.Handwerkcursus. 3.Gr.pl. 3.153.45 Voor de vrouw. 4.Bij bellezing. 5.Cursus handen arbeid voor de jeugd. 5.30 Alt, cello en piano. 7.Ber. 7.15 Journ. weekoverzicht. 7.45 Rep. 8.ANP- ber. 8.15 Arnhemsche Orkestvereen. 9.Het Capitulantenstelsel, cause rie. 9.30 Verv. concert. (10.ANP- ber.) 10.30—11.30 Gr.pl., schriftle zing. DROITWICH, 1500 M. 11.2511.50 Gr.pl. 12.10 Het BBC-Welsh-orkest mmv. soliste. 1.05 De BBC-zangers 1.352.20 Dansmuziek (gr.pl.) 3.10 „What is a great man", causerie. 3.30 Het Bronkhurst Trio. 4.05 Gr. pl. 4.30 Het MacNaghten-Stryk- kwartet en soliste. 5.35 Dansmu ziek. 6.05 Causerie over de School- uitzendingen. 6.20 Ber. 6.40 „This way out", causerie. 7.Piano recital. 7.20 Radio-tooneel met mu ziek. 8.20 Het BBC-Symph.-orkest mmv. solist. 9.25 De „Roosters" in hun repertoire. 9.40 Programma-be spreking. 10.Ber. 10.30 Korte kerkdienst. 10.50 Het Londensrh Stryktrio. 11.3512.20 Dansmuziek RADIO PARIS. 1648 M. 7.20 en 8 2n Gr.pl. 11.20 Orkest-concert. 2.50 e 4.20 Gr.pl. 5.20 Radio-tooneel g 20 Cello en zang. 9.05 Radio-tooneni 10.05 Nat. orkest. 11.5012^5 w bert-orkest. KEULEN, 456 M. 6.50 en 12.20 Or kestconcert. 1.35 Weragkamer-* orkest. 4.20 Dansmuziek. 5.40 Gevar concert. 6.35 Gr.pl. 7.20 Omroen kwintet. 8.30 Volksliederenconcert 9.10 Opera-uitz. 10.55—12.20 Dan/ muziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M 12.20 Gr.pl. 12.50 Klein-orkest. 1 jij Omroeporkest. 1.50—2.20 Gr.pl. 5 20 Dansmuziek. 6.50 en 7.20 Gr pi 8.20 Cabaret. 9.20 Omroeporkest 10.30—11.20 Gr.pl. 484 M.: 12 20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest. 1,30__ 2.20, 5.20, 6.35, 7.05 en 7.35 Gr.pl. 8.20 Omroeporkest. 9.05 Gr.pl, 9.35 Symph.-concert. 10.30—11.20 Gr pl DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M! 8.30 Gevar. progr. uit Frankfort! 9.20 Opera-uitz. 10.2C Ber. 10.50 Blaas-trio-concert. 11.05 Weerber. 11.2012.20 't Omroepkleinorkest! GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.8.45, Norman- dië 8.4510.05, Keulen 10.0511.20, Parijs R. 11.2G13.05, Brussel VL 13.0514.20, D.sender 14.2014.35, Keulen 14.3515.20, Parijs R. 15.20 15.30, Droitwich 15.3016.20, Keulen 16.2017.20, Brussel VL 17.20—18.35, Keulen 18.3S-20.05, Lond. Reg. 20.0520.30, Berlijn 20.30—22.20, Brussel (VI.) 22.20— 22.30, Brussel Fr. 22.3022.50, Boe dapest 22.5023.10, Berlijn 23.10— 24.—. Lijn 4: Brussel (VL) 8.10.35, Lond. Reg. 10.3517.35, Droitwich 17.3518.20, Luxemburg 18.20— 18.40, Lond. Reg. 18.40—19.20, Droit wich 19.2021.40, Lond. Reg. 21.40 —24.—. Arm uit de kom geschoten I De arbeider Nap kwam by het verha len van een lorrie kaas in de zuivelfabriek Excelsior, met de wielen van de lorrie tegen een oneffenheid Bij het pogen om het voertuig vooruit te halen schoot plot seling de arm bij den elleboog uit de kom, zoodat het inroepen van geneeskundige hulp noodzakelijk bleek. De Karperton verhuurd Naar wy vernemen is het gebouw van de voormalige kaasfabriek Karperton v huurd aan een Amsterdamsche combinatie, welke daarin het bedrijf van automobiel- beurs, autohandel en slooperij zal gaan uit oefenen. Esperanto. Dinsdagavond hield de esperantoclub .Kurajo" in café Renses een byeenkomst waar de onvermoeide propagandiste, mevr. Veenendaal uit West-Graftdyk, een en an der vertelde over het leven van dr. Zamen- hof en het ontstaan van zyn nieuwe wereld taal. Reeds 1600 jaar geleden, aldus dc spreekster, zag de heilige Augustinus reeds in, dat het taalverschil de verwijdering der volken bevorderde. Pas 300 jaar geleder, werden die gedachte beter begrepen en be gon men in ernst eraan te werken, tot het in 1886 dr. Zamenhof, na groote inspanning ge lukte, een levende hulptaal, samen te stel len, welke met eenigen ernstigen wil, door ieder geleerd kan worden, in veel korter tijd dan men voor een andere vreemde taal noodig heeft om te leeren. Veel vertelde mevr. Veenendaal over hare ervaringen o.m., dat thans reeds vijftig nieuwsbladen ge regeld een Esperantorubriek laten verschij nen in ons land. Vooral de jeugd spoorde zy aan, zich te gaan oefenen, daar zij den tyd zag naderen, dat men als achterlijk be schouwd wordt, wanneer men het esperanto niet machtig is. De volgende week hoopt men een proefles voor beginnenden te geven, welke door een advertentie bekend zal wor den gemaakt en waarbij de heer Bankersen de leiding heeft. Met een woord van dank aan de spreek ster sloot de voorzitter, de heer P. Leeg water de bijeenkomst. STEUNVERGOEDING ERWTEN. u erland,sche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteitsklas se, gedenatureerd in het tijdvak van 7 lMeT^eV936^ V met 12 SePtemt*r 1936 2.60 per 100 K.G. zal bedragen. de vroen1? tWvak ««denatureer- vLir j erwten v«n de laagste klasse en voor andere erwten zal die steunvergoe ding 2.10 per 100 K.G. bedragen STEUNVERGOEDING VELDBOONEN. maDakt /^^bouwcentrale voor vpiHhn ,1 steunvergoeding hJtTen' Welke werden gedorscht •fc»2S?lS bedragen Per 100 K'G' 281 Voor in het tijdvak van m c tot en met 16 September l9JS Ïh veldboonen zal dez* «edorschte P« 100 ld LtvT 3 25 ERASMUS-TENTOONSTELLING TE GOUDA. Een zeer merkwaardig document. Op de Erasmus-tentoonstelling welke van 26-80 September a.s. in de Boterbal te Gouda zal worden gehouden, zal als een zeer belangrijk document worden geëx poseerd een eigenhandige brief van Eras mus. die in 1522 is geschreven aan den gouverneur Herman Lethmaet, waarin Erasmus hem raadgevingen zendt, hoe hij zich moet gedragen aan het hof van Karei de Vijfde. Uit dezen brief blykt, hoe Erasmui, die toen ongeveer 55 jaar was, een afkeer had van het hofleven. Hij spreekt er over met bitteren spot en raadt zyn ongeveer 25 jaar jongeren vriend Lethmaet aan, zich zoo veel mogelijk buiten alles te houden. Ook in de zaak van Luther, die 5 jaar te voren zyn stellingen de wereld had in gezonden, raadde Erasmus zijn vriend Lethmaet zich niet te mengen. Maar, zegt Erasmus, weest als je iets moet doen, bil lijk. Erasmus bindt tenslotte zijn vriend vooral op het hart de wetenschap en de bevordering van de kunst voor te staan. Deze merkwaardige brief, die hoewel Erasmus aan het slot daarvan vraagt hem te verbranden, wat niet geschied is, is door een achterneef van Herman Lethmaat aan de Goudsche Librye vermaakt en berust in deze Stadsboekerij. De brief, die op een paar vouwen ver sleten is, en weer aan elkaar is geplakt, ziet er geel en vervlekt uit. De inhoud echter leesbaar en de vertaling daarvan door dr. A. Lievegoed, rector van he gymnasium te Gouda verzorgd, wow» naast het origineel geëxposeerd. ONZE POSTVLUCHTEN. De „Rietvink" (uitreis) te Rangoon aan gekomen. De Kwak (thuisreis) bereikte Bagdad. .DJALAK" NAAR 1ND1E VERTROKKEN. Hedenmorgen te 6.10 uur is het K- L. M-" vliegtuig „Djalak" van Schiphol vertrok* voor de reis naar Indië. Geboekt hebben volgende passagiers: I Twee Amsterdam—Bangkok, een Amster damRangoon, een AmsterdamAllahaD*0» een AmsterdamJodphur, een Amsterdam-^ Karachi, een MedanBatavia en drie gapore—Batavia. -J Medegenomen is 252 K.G. briefpost, 4 R pakketpost en 152 K.G. vracht. NIEUW HOÓGTERECORD. De sovjet-piloot, majoor Yumachef, h*®* een nieuw wereld-hoogte-record geves met een Ant 6 vliegtuig met 4 motoren, van 800 P.K. Hy bereikte met een last v 12 ton een hoogte van 2700 meter. DE GORDON BENNETT WEDSTRIJD Bemanning van de „Lop" schau aangekomen. De beide militairen, kapitein J*nU*Lj0n luitenant Brenk. werden aan het de begroet door vertegenwoordigers v n;g- militaire autoriteiten en een'enornie te.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10