DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BETREKKINGEN. No 225 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 23 September 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 138e Jaargang De Spaansche revolutie URUGUAY VERBREEKT DE DIPLOMATIEKE Nieuwe vorderingen der opstandelingen, DE TOESTAND AAN HET FRONT. De spanning in het verre Oosten. Een militair gedood. De Zweedsche regeering afgetreden. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. A PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke r^gel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Uit Montevideo wordt vernomen, dat Uruguay de diplomatieke betrekkingen met de regeering te Madrid heeft ver broken in verband met de terechtstel ling van drie zusters van den vice-consul van Uruguay te Madrid. Sedert tien dagen had men niets ge hoord omtrent het lot der drie dames. Gister echter werd haar stoffelijk over schot gevonden tusschen de slachtoffers van een communistische terechtstelling. De regeering van Uruguay protesteerde onmiddellijk bij de regeering te Madrid en stelt een rapport op aan den Volken bond. Hoewel dit bericht natuurlijk niet van belang ontbloot is, moet men zich toch niet al te ongerust maken over deze diploma tieke stap In den regel toch denkt men bü zoo iets direct aan een oorlogsverklaring en hier is geen sprake van. Het gebaar van Uru guay moet men meer beschouwen als een zeer sterk protest tegen de Spaansche regee ring, die blijkbaar geen kans ziet, om vreem delingen te beschermen. En in het onderhavige geval blijkt dat wel heel duidelijk, want een telegram uit Buenos Aires maakt nog melding, dat de vrouwer. op het oogenblik van haar verdwijning een band om den arm droegen met de kleuren van haar land en voorzien waren van een behoorlijk door de autoriteiten gewaarmerkt vrijgeleide. Een onderdaan van Uruguay, die zich naar het lijkenhuis begaf, kon de lijken der vermisten nog herkennen, juist op het oogenblik, dat men zich gereed' maakte om deze op heimelijke wijze te begraven. Uit Montevideo vernemen wij nog, dat de Urugeesche regeering een decreet heeft uit gevaardigd, waarin de volgende punten op den voorgrond treden: 1. De legatie van Uruguay te Madrid is gesloten en de diplo matieke vertegenwoordiger teruggetrokken tot aan het oogenblik, dat Spanje waarbor gen kan geven, dat het gezantschap zijn arbeid kan voortzetten. 2. De zaakgelastigde van Uruguay te Madrid zal aan den minister van buitenlandsche zaken een protest over handigen en schadevergoeding eischen. 3. Men zal aan Argentinië verzoeken de belan gen van de onderdanen van Uruguay in Spanje te behartigen. 4. Aan den Volken bond zal mededeelingen worden gedaan van het besluit. De toestand aan het front. Uit een communiqué van gistermiddag van radio-Sevilla blijkt, dat de rechtsche troepen aan het front van de Siërra Gua- darrama gereed zijn, om geheel bezit te nemen van Loyossa, waar zich het hoofd kwartier de volksfronttroepen bevindt. Aan het Noordelijk front, aldus gaat het communiqué voort, wordt de opmarsch in Guipuzcoa voortgezet. De rechtsche strijd krachten hebben Repetia, Sumaraga en Ascoitia bezet, welke plaatsen de voornaam ste verdedigingspunten van Bilbao vormen. In Asturie heeft de rechtsche colonne het n>ijnbekken bezet. De colonne heeft Grandos bezet en rukt thans op naar Trubia, zich een belangrijke kanonnenfabriek bevindt, en dat kolonel Aranda thans tracht Weiken om de verbinding met het gros r troepen tot stand te brengen. het front van Aragon heeft een on verwachte aanval van het garnizoen van Hl«sca de Catalaansche milities verrast, 2°odat zij het gesticht, dat een der toegan gen tot de stad beheerscht, moesten ontrui men. De regeeringstroepen lieten talrijke d(»den en gewonden achter en verloren een aanzienlijke hoeveelheid materiaal. Aan het fr°nt van Teruel is geen wijziging ingetre den- Een aan het Guadalajera ingezette aan- Val naar het Zuiden trof doel. Vorderingen van generaal Franco. Met voornaamste gedeelte van de troepen J'an generaal Mola bevindt zich nog tusschen zumaya en Azpeitia, dit is ruim 60 kilometer *an Bilbao en zij hebben daar opnieuw j^'ge strategische punten bezet. Zü wijten e" langzamen opmarsch aan de moeilyk- n van het terrein, doch blijven voor nemens Vrijdag in den vroegen morgen Bil- !n te nernen. Vliegtuigen hebben giste- n boven deze stad en boven Santander LV!ogen en biljetten uitgeworpen, waarin Ge bewonen worden aangespoord zich ten digste over te geven. Oviedo en Huesca, meiHWelke plaatsen reeds bij herhaling ge in h Js: dat zÜ weldra den regeeringstroepen bezet ,1 Zouden vallen, worden nog steeds 001 hun tegenstanders en de comman dant van Oviedo heeft afwijzend geantwoord op het verzoek der regeering te Madrid de vrouwen en kinderen de stad te doen ver laten. Een aanval der rechtsche troepen om Huesca te ontzetten is volgens een commu niqué uit Barcelona, afgeslagen. In het kamp der opstandelingen wordt de inneming van Maqueda als van het grootste belang beschouwd, omdat het het laatste ■groote bolwerk der regeeringstroepen vorm- df op den weg naar Madrid. Het was daar om in een bijzonder krachtigen staat van ver dediging gebracht. Er waren drie linies loopgraven aangelegd en machinegeweren opgesteld ingemetseld in gewapend beton. Nog. kort te voren had de president der republiek een bezoek gebracht aan dit ge wichtige punt. De bezetting ervan moet tevens verschillende verbindingswegen van de hoofdstad met het Zuiden des lands heb ben afgesneden. Generaal Franco te Talavera. De speciale correspondent van Havas meldt: Talavera heeft het aanzien van een mie renhoop. Slechts 5000 van de 13000 burgers zijn in de' stad gebleven, doch de troepen der opstandelingen omvatten 20.000 man. De aanvallen der regeeringsvliegtuigen zijn zeld zaam. Op den weg ziet men de overblijfse len van drie vliegtuigen der regeering, die Maandag omlaag zjjn geschoten. Vanuit Maqueda worden de operaties voortgezet in (betichting wan San Martin de Val de Iglesias naar Naval. Camera en Tole- do. Strijders, die van de gevechtslinie terug keerden, verzekerden dat de vijand op de vlucht is gedreven. Generaal Franco is te Talavera aangekomen. Regeeringscommuniqué. In het te tien uur gisteravond uitgegeven regeeringscommuniqué wordt medegedeeld, dat de regeeringstroepen een vooruitge schoven post der opstandelingen hebben aangevallen, zoodat deze zich ijlings naar Oviedo moest terugtrekken. Aan het front van Aragon in den sector Alcaniz Caspe zijn de regeeringstroepen vier kilometer opge rukt en hebben zij een aanval van den vijand afgeslagen. Een afdeeling opstande lingen is op wanordelijke wijze teruggge- trokken en heeft verscheidene dooden achter moeten laten. In den sector van Siguenza werd een opstandelingenpatrouille, die een verrassende beweging wilde uitvoeren, ge vangen genomen. De regeeringstroepen be- zettten aan het front van Granada de dorpen Guadarteria Tocon Huetor en Desantillan. Aan het front van Talavera heeft een sterke colonne der opstandelingen een aanval ge daan, doch de regeeringstroepen verdedig den zich hevig. Berichten van opstandelingenzijde. Het hoofdkwartier van generaal - Franco heeft officieel medegedeeld: de rechtsche troepen hebben de stad Torrijos, bij Toledo bezet, waar de regeeringstroepen 80 dooden echter achtergelaten, zoomede tal van ge vangenen. In Guipozcoa hebben de rechtsche troe pen Vergera bezet. Aan het front in Anda- loezie zijn twee vliegtuigen der regeering neergeschoten. De luchtmacht van generaal Mola. De Radioclub te Teneriffe heeft medege deeld, dat de luchtmacht van generaal Mola opnieuw proclamaties heeft uitgeworpen boven Bilbao en Santander. Mola hoopt deze steden voor 25 dezer zonder verzet in han den te krijgen. Vliegtuigen der opstandelingen hebben het hoofdkwartier der regeeringstroepen te Sama Delangreo (Asturie) gebombardeerd en daarbij ernstige schade aangericht. De verrichtingen der colonne van Yague. Radio Cadiz deelt mede, dat de colonne van Yague 55 K.M. is opgerukt in de rich ting van Madrid sinds Tala Vera door de troepen der opstandelingen werd bezet. Azana zou, volgens radio Cadiz althans, besloten hebben zich over te geven, maar Largo Caballero heeft zich met beslistheid daartegen verklaard. Largo Cabellero is van meening over voldoende middelen te be schikken om den strijd voort te zetten. Het garnizoen van Lerida, aldus radio Cadiz, zou zich voor de zaak der opstande lingen hebben verklaard. De troepen van generaal Franco bevinden zich thans op 8 K.M. van Toledo, waar de regeeringstroe pen bij de laatste gevechten tal van gesneu velden hebben moeten achterlaten. Het incident van Pakhoi. De Japansche consul-generaal heeft een onderhoud gehad met den gouverneur van de provincie over het incident van Pakhoi, doch dit onderhoud heeft geen resultaat op geleverd. De commissie van onderzoek aan land gegaan. De Japansche commissie van onderzoek naar de incidenten van Pakhoi is onder de bescherming van zeven oorlogsbodems en geëscorteerd door een lahdingsdetachement, aan wal gegaan. Tègelijkertijd begaven de leden der Chineesche commissie zich aan land. Japansche eischen. Uit Nanking wordt uit betrouwbare bron vernomen, dat de Japansche ambassadeur in het onderhoud, dat hij 15 dezer met den Chineeschen minister van buitenlandsche zaken heeft gehad, de volgende eischen heeft gesteld: 1. Samenwerking der beide landen tegen het communisme. 2. Uitbreiding van den politieken raad van Hopei en Tsjahar met het doel een autonome zóne te vormen, die Hopei, Tsjahar, Soeijoean, Sjansi en Sjantoeng omvat. 3. Toestemming voor Japan, luchtverbin- dingen met China te openen. 4. Verlaging der rechten, waaraan de Ja pansche producten onderworpen zijn. 5. Staking van de anti-Japansche cam pagne, o.a. door onderdrukking van deze propaganda door middel van schoolboeken. 6. Terugzending van de Koreaansche on derdanen, die in de militaire academie te Nanking verblijven. Deze eischen zouden in hun geheel on aanvaardbaar zyn geacht Het bericht van den correspondent te Sjanghai van de „Nitsji Nitsji" Sjimboen, die meldt, dat de Chineesche minister van buitenlandsche zaken Tsjang Tsjoen, den Japanschen ambassadeur in China, Kawa- goe, op 22 September heeft voorgesteld, dat de ChineeschJapansche besprekingen vandaag geheel opnieuw zullen worden geëntameerd, zonder acht te slaan op het geen zich heeft afgespeeld tijdens de Chineesch-Japansche besprekingen aan gaande het herstel der goede betrekkingen tusschen China en Japan, op 15 en 16 dezer te Nanking, heeft groote sensatie gewekt. De correspondent zegt, dat dit een im passe in de besprekingen beteekent, hij voegt hieraan toe, dat de Chineesche autori teiten sinds het incident te Tsjengtoe er naar streven door middel van interventia der Britsche regeering de Chineesch- Japansche betrekkingen te leiden in een voor Nanking voordeelige richting. De correspondent verzekert, dat prelimi naire besprekingen aangaande een Britsche interventie te Kanton zijn gehouden tus schen Sir Andrew Caldecott, den gouver neur van Hongkong, en generaal Tsjang Kai Sjek. De correspondent gelooft, dat Tsjang Kai Tsjek over enkele dagen te Hongkong de bespreking met Sir Andrew zal voortzetten. Er zou dan een beslissing worden genomen aangaande een Britsche voorspraak bü de regeling der ChineeschJapansche betrek- kir gen. (Dit bericht, dat ook te Tokio sensatie heeft gewekt, laten wij natuurlijk geheel voor rekening van de Nitsji-Nitsji Sjimbo, in het bü zonder vot die van den corres pondent van dat blad te Sjanghai). DE VOLKENBONDSVERGADERING. Mag Abessinië intusschcn de Assemblee bijwonen? Nu de commissie tot verificatie der vol machten met algemeene stemmen besloten heeft de Abbessinische kwestie naar het Permanente Hof te verwijzen, moet beslist worden over de vraag, of in afwachting van het advies van het Hof, de Abessinische de legatie zal kunnen deelnemen aan de werk zaamheden der Assemblee. Men acht het mogelijk, dat de vraag of Abessinië aan de büeenkomsten van den Volkenbond zal kunnen deelnemen, heden in een openbare zitting aan de orde zal ko- men. In internationale kringen is men alge meen van meening, dat een der gevolgen van de gisteren genomen beslissing zal zün de afwezigheid van de geheele Italiaansche delegatie ten minste zoolang het Hof zün advies nog niet zal hebben geformuleerd. Indruk over Genève te Rome. Het feit, dat de kwestie van de geldig heid van het mandaat van de Abessinische delegatie is voorgelegd aan het Haagsche hof heeft te Italië weinig indruk gemaakt. In de kranten wordt büna geen melding gemaakt van dit besluit, hetgeen in over eenstemming is met de houding, welke is aangenomen sedert het einde van den veld tocht in Abessinië. Als voorwaarde voor het deelnemen van Italië aan de werkzaamhe den van den Volkenbond was gesteld, dat de Abessinische delegatie niet zou worden toegelaten en Rome doet alsof hetgeen be langstelling heeft voor de wijze waarop dit geschied. In werkelükheid verlangt Italië zoo spoedig mogelük zijn plaats in te ne men. Rome twüfelt er niet aan, of aan de gestelde voorwaarden zal worden voldaan, vooral nu zulke ernstige dreigingen boven Europa hangen. BUITENGEWONE ZITTING VAN HET BELGISCHE KABINET. Minister-president van Zeeland heeft de leden van het kabinet gisteravond in zitting bijeen geroepen. Aan deze zitting kent men in politieke kringen groote beteekenis toe. De ministerraad heeft in zijn zitting van gisteravond kennis genomen van de gewone begrooting 1937, die in evenwicht is en een geleidelijke vermindering van den druk crisisbelastingen mogelük zal maken. De ministerraad hechtte zün goedkeuring aan een verhooging der ambtenaarstracte- menten en pensioenen met ingang van 1 October. Hü hoorde een rapport aan van den mi nister van justitie over de in het land ver richte huiszoekingen en bestudeerde de ontwerp-koninklüke besuiten en wetsont werpen dienende ter aanvulling en preci seering van strafbepalingen. Een beperkte ministerieele commissie is gevormd voor de grondige bestudeering en de uitwerking van de maatregelen waarvan sprake is. DE STAKINGEN IN FRANKRIJK. Overeenkomst bereikt in de machinistenstaking. De tusschen delegaties van werkgevers en werknemers gehouden besprekingen inzake de staking van machinisten in de textiel industrie te Tourcoing en Roubaix, heeft tot een overeenkomst geleid. Thans ook staking in de Parijsche chocoladefabrieken. De „Jour" meldt, dat het personeel der chocoladefabrieken van Parüs en omstre ken sinds Dinsdagavond in staking is en de werkplaatsen bezet heeft. Alle groote Fransche chocoladefabrieken zün bü het conflict betrokken. DE TOESTAND VAN TITULESCOE. Een onrustigen nacht gehad. Titulescoe heeft een zeer onrustigen nacht gehad. In den morgen genoot hü wat rust, terwül hü eenige lichte voeding tot zich kon nemen. De verbetering in den bloedtoestand houdt aan, hoewel de algemeene toestand ernstig blüft. Volgens het communiqué, dat de dokto ren gistermiddag hebben gepubliceerd om trent den toestand van Titulescoe, is hü nog steeds zeer ernstig ziek. DE DEENSCHE VERKIEZINGEN. Samenstelling van het nieuwe Landting. Gisteren zün te Roskilde, Hernig en Roenne de verkiezing gehouden voor 28 af gevaardigden voor het Landting. Door deze verkiezingen hebben de regeeringspartüen, sociaal-democraten en radicalen, die reeds eenige jaren in het Folketing de meerder heid hadden, thans ook in het Landting de meerderheid behaald. De verdeeling van de zetels in het nieuwe Landting over de ge kozenen is als volgt: Sociaal-democraten 12 (9) Gematigde linkschen 7 (12) Conservatieven 6 (2) Radicalen 3 (3) In het Landting hebben thans 38 aanhan gers van de regeering, 31 sociaal-democraten en 7 radicalen zitting, terwül de oppositie over 37 zetels, 22 gematigd linkschen en 15 conservatieven beschikt. Hieraan zal de ver kiezing van een afgevaardigde voor de Far- Oer, welke in October plaats zal hebben, niets veranderen, aangezien Far-Oer zich neutraal houdt in alles, wat niet direct de zee-eilanden betreft. DE RADIOCONFERENTIE TE GENEVE. Italië boudeert. De Italiaansche delegatie, die tot dusverre heeft deelgenomen aan de zittingen van de internationale conferentie voor het sluiten van een conventie betreffende het gebruik van den radio-omroep ten dienste van den vrede, heeft den president heden doen weten, dat zy niet langer de zittingen kan by wonen. Motieven werden nog niet opge geven. SAMENZWEERDERS GEARRESTEERD TE TOKIO. 26 leden van de „Godgezonden troepen" zün door de politie gearresteerd, verdacht een samenzwering op touw te hebben gezet voor een reactionnaire putsch. Luitenant kolonel Tetsunosuke Yasuda en 53 andere leiders van deze beweging, die in 1933 wer den gearresteerd in verband met een sa menzwering, stonden gisteren terecht. Ernstig ongeluk bij de leger- oefeningen in Noordbrabant. Vanmorgen om kwart over zeven heeft bü de legeroefeningen in Noord brabant een droevig ongeluk plaats ge had. Op een afstand van ongeveer twee ki lometer ten Oosten van Nispen had een stuk 6 c.M. veldgeschut stelling geno men. Men had het geladen met losse munitie. Toen een infanterie-patrouille naderde, vroeg deze verlof om het stuk te mogen passeeren, en nadat dit was toegestaan, trok de patrouille voorby. Door tot dusverre niet opgehelderde oorzaak, ging plotseling een schot af, dat één van de laatste mannen, behoo- rend tot de mortieren-compagnie van het 14e regiment infanterie te Bergen op Zoom, in den rug trof. Korten tüd later is de militair aan de opgeloopen verwondingen bezweken. Het gebeurde heeft grooten indruk bü de troepen gewekt. Verdere ongevallen. Verder zün in den loop van den nacht eenige ongevallen van minder ernstigen aard voorgevallen, waarvan twee huzaren het slachtoffer werden. Twee paarden, die schrokken, wierpen hun berüder af. Een huzaar liep verwondingen aan het gelaat op, de andere liep een trap van een paard op, waardoor hü een been brak. Voorts is een eskadron huzaren in het duister terecht gekomen in een aantal rü- wielen langs den weg. Zeven rüwielen wer den onder de hoeven der paarden vernield. Hansson nieuw kabinetsformateur. De Zweedsche minister-president Pehrsson heeft hedenmorgen by den koning het ontslag van het kabinet ingediend. Een en ander is een gevolg van de eenige dagen geleden gehouden ver kiezingen, waarbü de socialisten een overwinning behaalden. De leider der sociaal-democraten, Hansson, zal worden belast met de vor ming van een nieuw kabinet. DE STRIJD IN PALESTINA. Arrestaties en veroordeelingen. Sedert het uitbreken van de staking op 19 April tot 20 September zün in Palestina, naar officieel wordt meegedeeld, 2643 Ara bieren gearresteerd en 346 joden. Hiervan werden 1646 Arabieren en 218 joden veroor deeld, 710 Arabieren en 71 joden werden vrügesproken, terwül nog 287 Arabieren en 57 joden wachten op hun vonnis. Wederom twee bataillons infante rie naar Palestina vertrokken. Gisteren zün wederom twee bataillons in fanterie naar Palestina vertrokken. Zü vor men het voorlaatste transport van het expeditieleger. Het laatste transport, even eens twee bataillons infanterie, zal 2 Octo ber a.s. vertrekken. OVERVAL OP NONNENKLOOSTER IN FRANKRIJK. Er zouden politieke tegenstanders binnen geweest zijn. Gisternacht heeft een bende een overval gepleegd op het nonnenklooster te Vennis- sieux, waar zü de ruiten hebben ingeworpen van de slaapzaal. Er werd zelfs in de rich ting der kloostergebouwen geschoten. De politie heeft een onderzoek ingesteld, dat aan het licht heeft gebracht, dat ver scheiden personen, die vermoedden dat een door de aanhangers van kolonel de la Rocque georganiseerde büeenkomst in het klooster werd gehouden, de deelnemers er van aan den uitgang opwachtten. Dit was evenwel niet het geval, geen enkele aanhanger van deze groep was he? gebouw binnengegaan. DE SNELSTE PERSONENLIFT VAN EUROPA. De in 1905 gebouwde lift op den Burgen- stöck aan het Vierwoudstedenmeer is thans vergroot. De nieuwe lift brengt haar passa giers in 62 seconden 160 M. omhoog en is daarmede de hoogste en snelste lift van Europa. SING-SING MAAKT EEN RECORD. 2466 gedetineerden. De Sing-Sing-gevangenis houdt met 2466 gedetineerden het record van alle Ameri- kaansche gevangenissen, waar In het geheel 14.496 lieden zün opgesloten.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1