DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het Alcazar van Toledo gevallen. Ho 226 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 24 September 1936 138e Jaargang De Spaansche revolutie Optimistische mededeelingen der Spaansche regeering. De houding van Portugal. Wil Azana zich overgeven De Volkenbondsvergadering. Verificatiecommissie adviseert tot toelating van Abessinië. De spanning China-Japan. Een nieuw incident te Sjanghai; Japanech marinier gedood, twee anderen zwaar gewond. Ernstig spoorwegongeluk bij Lourdes. Nieuwe bergstortingen inde Nordfjord. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. w PRIJS PER GEWONE AD VER TENTIEN s Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Het Alcazar van Toledo gevallen! Dat is feitelijk het eenige nieuws uit Spanje, want hoewel de strijd natuur lijk overal nog voortwoedt, spreekt de val van het Alcazar van Toledo het meest tot ons. Wekenlang is er een zeer wreede krijg gevoerd om deze versterking; de opstandelingen hebben het gebouw met ongelooflijken moed verdedigd en de regeeringstroepen hebben met evenvee) moed, maar met een groote overmacht dagenlang getracht, de versterking in handen te krijgen en dat is hun tenslot te gistermiddag gelukt. Een belangrijk succes dus. Het Ag. Tabra deelt mede, dat vierhon derd man regeeringstroepen een aanval op de resten van het Alcazar deden. Vroeg in den middag waren de opstandelingen, die zich verschanst hadden in de eetvertrekken en de keukens, tot weerloosheid gebracht. De minister-president heeft zich naar Toledo begeven om den regeeringstroepen geluk te wenschen. Vóór dat dit bericht bekend werd meldde Radio-La Corune dat de troepen in den sec tor Toledo de omsingeling van deze stad zullen voortzetten, terwijl de voorhoede zich een weg zal banen naar het Alcazar om de belegerden te bevrijden. Radio-Sevilla bericht dat de linkschen bij de bezetting van Torijos 84 dooden hebben verloren, onder wie den commandant Pa- lamo. Blijkens een bericht uit Hendaye is Dins dag een vrachtschip met levensmiddelen, dat door de regeering naar Santander was gezonden, aan den ingang van de haven op een mijn geloopen en gezonken. Het schijnt dat niemand van de opvarenden zich heeft kunnen redden. Een oorlogsbodem van de opstandelingen heeft een visscherschip aangehouden, dat met een lading levensmiddelen aan boord op weg was naar Bilbao, dat zich eveneens nog in handen van de regeeringstroepen bevindt. De opvarenden werden gevangen genomen. Naar verluidt verschenen Dinsdag 25 vliegtuigen van de opstandelingen boven Madrid om de bevolking te waarschuwen dat de aanval spoedig te verwachten is. Naar uit Madrid wordt vernomen wordt de onteigening van verdeeling van het grondbezit in dat deel van Spanje, dat nog in het bezit van de regeering is, in versneld tempo doorgevoerd. Gisteren heeft het bu reau voor agrarische hervorming 70 bezit tingen in de provincie Madrid en 50 in de provincie Guadalajara, waaronder bezit tingen van den bisschop van Madrid en van graaf Romanones, tot staatseigendom ver klaard en overgedragen aan den bonden van landarbeiders ter bewerking. Volgens persberichten heeft de anti-fas cistische commissie te Puigzerda een franschman, een Fransche vrouwelijke journaliste en twee Italianen gearresteerd. Mededeelingen van de regeering. Het ministerie van oorlog deelde gister- "Mddag mede, dat aan het N. W. front de Voorhoede van de regeeringstroepen de Voorhoeden van de opstandelingen te Oviedo hebben aangevallen. De artillerie onder houdt een ononderbroken vuur. De bele gerde soldaten deserteeren in steeds groo- t*r getal. De regeeringstroepen versterken de stellingen, welke zij kort geleden hebben Ogenomen. Te Sietamo hebben de regeeringstroepen gisterochtend een aanval van de opstande- üngen afgeslagen, de aanvallers leden zwa- re verliezen. Aan het Zuidelijk front in Estramadura vielen de regeeringstroepen Cuesta Las Abezas aan en bereikten alle stellingen, welke men wilde bereiken. De regeerings- troepen bezetten eveneens Pinier. 400 op- handelingen werden omsingeld en gedeci- meerd. Hij Somosierra vierden de regeeringstroe pen heden het succes, dat zij gister behaal den. Bij Tavara en Santa Ollalla hadden enkele ontmoetingen tusschen voorposten Plaats, welke zonder gevolg bleven. Verder Valt niets te melden. De houding van Port «gal. He Portugeesche minister-president heeft een nota gepubliceerd, waarin de motieven r de houding van Portugal met betrek king tot de gebeurtenissen in Spanje wor den uiteengezet. Deze nota is in acht afdeelingen verdeeld en behandelt meer in het bijzonder de ge beurtenissen in den Spaanschen burgeroor log en de reserves der Portugeesche regee ring ten opzichte van het Fransche voorstel tot niet-inmenging. In de nota verklaart de minister-president o.a. dat het van belang is het wezen van de Spaansche onlusten en de politieke beteekenis van de overwinning van de eene of de andere partij vast te stellen. Het is volkomen duidelijk, dat de strijd slechts gaat om het communisme in Spanje, ook al heeft het er eerst den schijn van gehad, dat deze ging tegen de parlementaire democratie. Hierdoor hebben de Spaansche gebeurtenissen ondanks het nationale terrein van den strijd, een internationale beteekenis ge kregen. Frankrijk echter niet het Frankrijk van de „Quai d'Orsay" heeft de kwestie op internationaal terrein overgebracht, door de plicht tot materieele hulpverleen ing aan de roode militietroepen te motiveeren met de kwestie der veiligheid aan de grens der Py reneeën en de verbindingen met Noord- Afrika. Portugal heeft in het daarop gebaseerde Fransche voorstel tot niet-inmenging onder voorbehoud toegestemd. Ofschoon de mo gendheden de door Portugal gemaakte re serves stilzwijgend voorbij gegaan zijn, heb ben deze daardoor toch niet hun beteekenis verloren. Portugal heeft zijn verplichtingen voortvloeiend uit de principiëele toetreding tot de overeenkomst van niet-inmenging ge trouwelijk vervuld. Desondanks is 'n groote hetze-campagne tegen dit land op touw gezet. Twee kwesties zijn voor Portugal van be lang: 1. hangt van het resultaat van den grooten slag op het Iberisch schiereiland het lot van Europa af; 2. zou een omwenteling in Portugal voor het Iberische communisme van grooter waarde zijn dan wapenleveringen naar Madrid, daar hierdoor de opstandelin gen-legers in den rug zou kunnen wor den bedreigd. De vrees van de Portugeesche regeering is niet van romantischen aard, doch komt slechts voort uit de verdediging van de vrij heid. De minister-president geeft verder ui ting van zijn vertrouwen, dat Engeland de houding van Portugal zal kunnen begrijpen, zooals dit altijd het geval was, wanneer Portugal zoo overtuigende argumenten wist aan te voeren. De strijd in het Noorden. Kolonel Sandino deelt mede, dat de re geeringstroepen in den sector van Huesca zijn opgerukt en het strategisch punt Casa del Frances, dat dicht bij Huesca ligt, heb ben bezet. De regeeringsstrijdkrachten, al dus wordt verder gemeld, hebben alle aan vallen der opstandelingen op Castillo, Monte Aragon en den Quinto Cernes afge slagen. Bij het dorp Quincena heeft een hevig ge vecht plaats gehad. Een groep opstandelin gen, welke een levensmiddelentransport es corteerde, probeerde onder bescherming der artillerie van Huesca de linies der re geeringstroepen te passeeren. De colonne werd voorafgegaan door drie met mitrail leurs gewapende tanks. De opstandelingen werden verspreid. Zy moesten een tank en verscheiden geweren achterlaten. Het optreden der colonne Yaguex. De radioclub te Teneriffe heeft medege deeld, dat de colonne van Yague den op- marsch naar Toledo voortzet. Boven het Alcazar zijn biljetten uitge worpen, waarin den belegerden wordt me degedeeld, dat binnen 48 uur een aanval zal worden ontketend om hen te ontzetten. Ten noorden van Tala Vera is een aanval ingezet op San Martin de Val de Iglesias. Over enkele dagen zal worden overgegaan tot den aanval op Madrid, welke van twee fronten zal uitgaan: Tala Vera en Guada- rama. De radioclub houdt staande, dat het gar nizoen van Lerida in opstand is gekomen en dat de beweging tot de geheele provincie is uitgebreid. Te Carthagena Is het tot botsingen geko men tusschen de bemanningen van vis- schersschepen. Lugo: De radiozender heeft medegedeeld, dat de troepen in Ardaloezië Monte Corto hebben bezet. De verificatiecommissie heeft haar be raadslagingen gistermiddag gesloten. Waar zij het niet eens is geworden over het doen van een beroep op het Haag- sche hof in de kwestie der Abessinische volmachten laat zij in haar rapport aan de Volkenbondsvergadering dit plan varen. Zy is van meening, dat de Abes sinische gedelegeerden het voordeel van den twijfel hebben en in de vergade ring kunnen blijven. Italië zal zijn houding niet wijzigen. In Italiaansche politieke kringen blijft men onverschillig voor de beslissing van den Volkenbond te Geneve en het besluit om Abessinië toe te laten zal de houding van Italië niet wijzigen. Het is duidelijk, dat Italië geen vertegenwoordiging naar den Volkenbond zal zenden en hierin zal het volharden, tot de mogendheden zich defini tief hebben uitgesproken over de „twijfel". Verder heeft men den indruk, dat Italië, dat zijn medewerking in de Europeesche kwesties afhankelijk heeft gesteld van de liquidatie van de Abessinische kwestie, prac- tisch geen belang zal stellen in de conferen ties, welke op het oogenblik in voorberei ding zijn, zelfs als deze niet plaatsvinden binnen het kader van den Volkenbond, zoo als die van de Locarno-mogendheden. De negus niet aanwezig op de ver gadering. De Abessinische delegatie was aanwezig, doch de negus zelf was er niet. Politis las het rapport voor van de verificatie-commis sie, waarin wordt verklaard, dat overeen komstig het huishoudelijk reglement ieder vertegenwoordiger zitting kan hebben in de vergadering, ook al bestaat twijfel omtrent de wettigheid. De delegatie kan dan voor- loopig zitting nemen met gelijke rechten als de anderen, tenzij de vergadering anders mocht besluiten. Bij de stemming over het rapport van de commissie voor verificatie stemden Oosten rijk, Hongarije, Albanië en Equador tegen, Bulgarije, Siam, Venezuela, Zwitserland,Por tugal onthielden zich van stemming, terwijl Bolivie, Chili en Afghanistan afwezig wa ren. Met 39 stemmen werd het rapport aan genomen, waarmede de Abessinische delega tie werd toegelaten tot de zitting. Na het voorlezen van het rapport dankte de Abessinische vertegenwoordiger Taezas. Nadat de uitslag van de stemming bekend was gemaakt, werd de vergadering tot he denochtend 10 uur verdaagd. Het Poolsche rapport aan den Volken bond betreffende het incident van den kruiser „Leipzig". De Poolsche minister van buitenlandsche zaken, Beek, heeft uit naam zijner regeering aan den Volkenbondsraad een rapport doen toekomen omtrent het incident te Danzig ter gelegenheid van het bezoek van den Duit- schen kruiser „Leipzig". Hierin zijn de no ta's opgenomen die terzake zijn gewisseld tusschen de Duitsche en Poolsche regeering. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken, von Neurath, verklaart in zijn uiteen zetting van het incident met de „Leipzig", dat het de Duitsche regeering is, „die den commandant van den kruiser" instructie heeft gegeven, af te zien van een bezoek aan den hoogen commissaris van den Vol kenbond, Lester. De bedoeling zat derhalve niet voor om te handelen in stryd met het statum der vrije stad of met de rechten van Polen". Het Poolsche rapport besluit met er op te wijzen, dat zich geen enkel nieuw incident als dat hetwelk aan den Volkenbondsraad is voorgelegd heeft voorgedaan, en met de verklaring, dat „de Poolsche regeering te allen tyde bereid is, in de toekomst verzoe nend op te treden teneinde de moeilijkheden in kwesties betreffende de vrije stad Danzig uit den weg te ruimen". Ernstige gevolgen. Een nieuw Japansch-Chineesch inci dent, dat ernstige gevolgen kan hebben, heeft te Sjanghai plaats gehad. In de internationale concessie is een Japan- sche marinier door een schot gedood, twee mariniers werden gewond. In het geheel werden acht schoten gelost, men heeft een Chinees gearresteerd. Omtrent het jongste incident in de betrek kingen tusschen China en Japan wordt na der gemeld, dat Dinsdagavond omstreeks acht uur drie matrozen van de Japansche marine op den Woosung Road wandelden na bij 't Japansche consulaat-generaal in de in ternationale concessie. Plotseling werden zij door een aantal Chineezen beschoten. Een van de Japanners werd gedood, de beide anderen ernstig gewond. Een der daders kon worden gegrepen, de anderen slaagden erin te ontkomen. Een Japansch landings detachement bezette snel de omgeving van den moord, o.a. Haining Road, North Hai- ning Road en Woosung Road. De Japansche wijk te Sjanghai schijnt in staat van beleg te verkeeren. Wachtposten beletten het verkeer en de Japansche kolo nie is gemobiliseerd. Ook buiten Hongkioe hebben de Japanners nog eenige wijken af gesloten. Op den hoek van iedere straat staan tanks gereed en motorrijders patrouil leeren. Japanners, voorzien van de noodige documenten, kunnen alleen de versperrin gen passeeren. Ook het station Tiendongan, het eerste op de spoorlijn van Sjanghai naar Woesoeng, is door de Japanners bezet. De vertegenwoordiger der Japansche vloot heeft het bevel gegeven het leven der land- genooten tot het uiterste te beschermen. Te Tokio werd dit incident door extra edities bekend gemaakt. In politieke krin gen te Tokio vreest men, volgens D.N.B., dat de regeering door deze kwestie gedwongen zal worden maatregelen te nemen, waarvan het einde voor beide landen nog niet te overzien is. Algemeen is men zeer opgewon den over het geval en men is van meening, dat hier sprake is van een bewusten over val op Japansche landingstroepen. Ook te Sjanghai heeft de moord op den Japanschen matroos en het verwonden van zijn twee kameraden groot opzien gebaard. Het bestuur van de internationale nederzet ting heeft heeft een compagnie van het vrij willigerscorps gemobiliseerd, alsmede de bijzondere politie. Japansche maatregelen in Sjanghai. De Japansche landingstroepen hebben een groot deel van de stad bezet. Op de hoeken van de straten staan pantserauto's tot vuren gereed en door de straten patrouilleeren motorrijders. Alleen Japanners die zich kunnen legitimeeren mogen de sperkettingen passeeren. Ook het spoorwegstation Tien don Gan, het eerste Station op de lijn Sjang haiWoesoeng, is door de Japanners bezet. Het leven van de Japanners zal tot het uiterste worden verdedigd. De Chineesche politie is niet ontwapend en doet nog gewoon dienst. Er zijn overal aanplakbiljetten aangebracht, waarin de bevolking wordt aangespoord rustig te blijven. De Chinees, welke in verband met de schietpartij is gearresteerd weigert iets te zeggen. Japansche ambassadeur dreigt Nanking te verlaten. Het agentschap Domei verneemt uit Nan king, dat de Japansche ambassadeur, Kawa- goe, by het vernemen van den moord op een Japanschen matroos te Sjanghai ge dreigd heeft Nanking te verlaten „indien de Chineesche autoriteiten de onderhandelin gen over een herziening der Chineesch Japansche betrekkingen blyven vertragen". Te Sjanghai heeft de woordvoerder van de Japansche ambassade verklaard: „Wy kunnen geen vertrouwen stellen in de verzekeringen, die de Chineesche regee ring ons geeft, en daarom zijn wy vastbeslo ten zelf het leven en de bezittingen der Ja panners in dit land te beschermen". Japansche vloot paraat, De minister van marine zal niet deelne men aan de manoevres aangezien de toe stand zich heeft toegespitst en hy daarom op zijn post moet blijven. Het China-smaldeel van de Japansche vloot is gereed om bij verdere ontwikkeling van den toestand onmiddellijk in te grijpen. De toestand wordt ernstig beschouwd. Na den aanslag op den Japanschen marinier. Na den aanslag op den Japanschen mari nier te Sjanghai heeft de keizer de admira liteit gemachtigd versterkingen naar China te sturen, teneinde alle maatregelen te kun nen nemen, welke noodig mochten worden geacht voor de bescherming der Japansche onderdanen in China. Het transportschip Mucoto is uit Japan aangekomen met aan boord afdeelingen in fanteristen en mariniers. De Japansche autoriteiten bewaren het stilzwijgen over de sterkte en de bestem ming der effectieven. FUSIE VAN UITERST LINKSCHE PARTIJEN IN BELGIE. De militante aanhanger van Trotsky, Vereecken, by wien de politie gisterochtend compromitteerende documenten in beslag heeft genomen, verklaarde aan het blad „Soir" dat de revolutionair socialistische partij een fusie heeft gesloten met de inter nationale liga en met een nieuwe Leninis tische partij. Het blad van revolution- nair-socialisten en Spartacus van de liga zullen tezamen het blad „La Lutte Ouvriere" worden. Vereecken beschuldigde de Belgische communisten de revolutie verraden te heb ben. Hij is in 1927 uit de communistische partij gestooten. ATTLEE TEGENSTANDER VAN VOLKSFRONT. De leider der oppositioneele arbeiders partij Attlee, heeft verklaard, geen voor stander te zijn van een eenheidsfront of een volksfront op een of andere basis, behalve dan op dit van het socialisme. Hij voegde hieraan nog toe, dat 't democratische socia- R. Attlee lisme het eenig afdoend antwoord is op het fascisme. Ik geloof, aldus Attlee, dat ieder het met mij eens zal zijn dat Scandinavië op het oogenblik een voorbeeld vormt voor de overige wereld van een gezond oordeel. Sneltrein rydt in op boemeltrein; 14 personen gedood; 30 gewonden. Gistermiddag te ongeever 2 uur is eenigen afstand van Lourdes de snel trein BordeauxLourdes ingereden op een boemeltrein. De gevolgen van deze noodlottige botsing waren vreeselijk. Veertien personen werden dood onder de wrak- stuken vandaan gehaald, terwijl tot nu toe ongeveer 0 gewonden werden geteld. Laatstgenoemden werden naar ziekenhuiezn te Lourdes overge- braht. De materieele shade is zeer groot en het spoorwegverkeer ondervond be grijpelijker wijze ernstige stagnatie. Een nieuwe vloedgolf. Woensdagnacht hebben nieuwe bergstor tingen plaats gehad by Loen. Steenmassa's vielen van 900 meter hoogte in de Fjord en veroorzaakten een vloedgolf, die tot het plaatsje Nesda doordrong. De bevolking vluchtte naar de hooger gelegen weiden. De vier woningen bij Loen, die nog niet verlaten waren, zyn thans op last van de politie ontruimd. GROOTE MANOEUVRES IN RUSLAND. Wederom oefeningen met „lucht- infanterie". Bij manoeuvres in de omgeving van Mos kou werden in tegenwoordigheid van Molo- tow, na Stalin de hoogste autoriteit in Sov jet-Rusland, en volkscommissaris voor defensie, Worosjilof, wederom oefeningen gehouden met landen van troepen vanuit vliegtuigen in den rug van den vijand. Tijdens de gevechtsoefeningen daalden 220 parachutespringers omlaag, later ge volgd door 3000 man „lucht-infanterie". Molotow toonde zich zeer tevreden. De eerste politieke commissaris van het roode leger, Gamarnik, is te Chabarovsk aange komen om de manoeuvres van het roode leger in het Verre Oosten by te wonen. Vermoedelijk moet hij ook een onderzoek in stellen naar de politieke gezindheid van het leger van Bluecher. GEEN VOLKSFRONT IN BELGIE. De algemeene raad van de Belgische ar beidersparty heeft gister een beslissing ge nomen inzake de kwestie van een volks front. Zonder zich principieel te verzetten tegen de vorming van een volksfront in Bel gië, heeft de raad met meerderheid van stemmen besloten, dat voorloopig om tacti sche redenen geen volksfront kan worden gevormd. BRAND AAN BOORD VAN EEN BRITSCH SCHIP. Aan boord van het Britsche schip „Or- mon", metende 5000 ton, is gisteren brand uitgebroken in een deel der lading. Hoe wel geen onmiddellijk gevaar bestaat, be sloot de kapitein toch de Twofold-baai bin^ nen te loopen.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1