gemeenteraad van alkmaar. Hedenmiddag 1 uur kwam de gemeente- f. in openbare vergadering byeen. Op de publieke tribune was dezen keer de belangstelling zeer groot. Bij de opening der vergadering was afwe id de heer Venneker. r„ zijn openingswoord herinnerde de or zit ter. burgemeester jhr. van «„«hot, aan de vorstelijke verloving, wel- hii met vreugde had begroet. Deze be- f J-1ke gebeurtenis, welke de zware ver ijlen die de koninklijke familie in de laat- ja'ren leed, eenigszins doet vergeten, JL-heugt ons oprecht. Spr. getuigde, dat rins Bernhard zich terstond in aller eerbied Left mogen verheugen. Spr. sprak met erkentelijkheid over de -roote feestviering, welke hier ter stede bij 5eie blijde gebeurtenis plaats had, een feestviering als nooit te voren. Spr. hoopte, dat deze verloving zal zijn tot heil ook van jand en volk. (Applaus.) De heer Go vers betuigde namens den raad dank aan den burgemeester voor diens initiatief inzake het feest. (Applaus.) Bij m vroeg mej. N i e r o p inwilliging van het verzoek, omdat anders de bewaar school zal moeten worden gesloten. De heer Venneker steunde dit, omdat de scholen voor groote moeilijkheden zullen komen, als alle subsidie wordt ingetrokken. Spr. had geen bezwaar tegen vermindering met 25 pCt., maar om voor allen in te trek ken omdat Den Haag niet meer geeft, is te erg. De heer Appel vroeg aandacht voor adressen der vakcentrales over de steunver- slechtering. Spr. zag geen heil in een debat, maar zou gaarne zien wat hier gedaan wordt terzake huurverlaging van de vele gemeentewoningen aan Tienenwal, Tromp straat, enz., nu de huurbijslag met ingang van gister gedeeltelijk is ingetrokken. Voor een vereeniging is het wat het bewaarschoolonderwys betreft een groo te strop, dat de 25 pCt. bezuiniging voor de Alkm. Fröbelschool wordt ingevoerd. Laat de gemeente tot een goede oplossing mee werken. De heer Vogelaar stelde voor punt r in de financieele commissie te bespreken. De heer B o n s e m a zegt, dat den heer Pameyer natuurlijk eervol ontslag wordt verleend. De kwestie wordt bij den Gen. dienst nog besproken en men zal nader op een eventueele vervulling der vacature van schoolarts terugkomen. Wethouder van Slingerland deelt mede, dat een hoogere instantie medege deeld heeft dat 5000 moeten bezuinigd worden op het bewaarschoolonderwys. Dat onderwijs wordt aangetast. Er is reeds een bidrag uitgekeerd maar B. en W. moeten aan den wenk van hoogere instanties gevolg geven, zoodat de bewaarschool voor het vierde kwartaal niets zou krijgen. De heer Venneker vroeg te trachten de bezuiniging ditmaal tot 1250 te beperken. Spr. wil dit gaarne prdbeeren, en de moeilijkheden van het bestuur onder de aandacht brengen. Maar hy heeft weinig hoop op de resulta ten. De voorzitter betreurde, dat de frö belschool de subsidie zal missen, maar was weinig hoopvol ten aanzien van een andere houding van Den Haag. De heer Venneker noemde het ka- potslaan" was nu gebeurt, men kan het niet meer bezuinigen noemen op de fröbelschool Het onderwijs zal dan niet kunnen doorgaan. Spr. stelde voor, het college uit te noodi- gen alsnog pogingen te doen subsidie te krijgen van Den Haag. Dit voorstel werd met algemeene stem men aangenomen. De heer v. Slingerland zou niet in gaan op de bespreking van de stukken over de steunverlaging. B. en W. hebben terstond na het bekend worden der verslechteringen maatregelen getroffen, maar Den Haag bleef op het bekende standpunt. Intusschen zul len de nieuwe bepalingen voor 87 gezinnen verbetering beteekenen. Voor 499 gesteun- den zullen zij een vermindering beteekenen. De berekening van het gezinsinkomen zal anders geschieden. Spr. gaf dit nader aan. Voor de zeer groote gezinnen zal dit betee kenen een verhooging van steun. Wat aangaat het standaardloon, een der tigtal personen zal daaronder komen te val len. B. en W. hebben ten aanzien van de huur verlaging inlichtingen ingewonnen by de bevoegde instanties en bij de woningbouw- vereenigingen. De heer Klaver voegde hieraan toe, dat de woninghuren hier over het algemeen niet te hoog mochten worden genoemd. De directeur van Bouw- en Woningtoezicht was °ear Den Haag geweest en had o.a. ge vraagd: Wat is redelijke huur? Het antwoord was geweest, dat die ver bad houdt met de bouwkosten, de exploi- tatie moet de stichtingskosten van dit °°genblik dekken. Alleen huizen met rijksvoorschot of -bij drage gebouwd, vallen onder de regeling der regeering. Voorzoover de kosten van dit oogenblik de huren zouden overtreffen, kan de rijks bijdrage worden gevraagd. Verlaging van huur kan ingaan, zoodra de regeering de voorstellen der gemeente dienaangaande heeft goedgekeurd, d. w. t. een vier- of vijftal dagen na de ontvangst ervan. De heer Venneker drong op spoed aan bij het voeren van overleg met de woning bouwverenigingen. Hoe willen B. en W. handelen met de wo ningen, voor welker bouw het Rijk geen 'teun heeft verleend? „De heer van D r u n e n vreesde moei lijkheden met de particuliere eigenaars van Woningen, als de huurders den minder ont vangen toeslag van de huur afhouden. De heer Appel constateerde, dat er hoop op huurverlaging voor woningen, ge- °uwd met Rijksvoorschot, Ten aanzien van particuliere woningen fou men weer terug moeten hebben de nuurcommissies, nu de inkomsten der werk lozen zoodanig zijn verlaagd, dat zy de thans veelal geldende huren niet meer kun- betalen. Wat de mededeeling van weth. van Slin gerland betreft, zei spr., dat de verminderde huurtoeslag voor bijna alle gesteunden geldt. De tweede verslechtering is het stan daardloon, en ook deze kwestie dient op korten termyn te werden opgelost. Wethouder Klaver merkte op, dat de kwestie alleen gaat over woningwet-wonin gen. De huren der particuliere woningen zullen zich daarnaar allicht regelen, omdat de werkloozen, zoo mogelijk, zeker zullen verhuizen naar woningwet-woningen, zoo dat de particuliere zullen leegstaan. Wethouder Slingerland zei in ant woord op den heer van Drunen, dat Maat schappelijk Hulpbetoon bevoegd zal zijn de huur voor particuliere woningen van den steun af te houden, indien deze een rede lijke verlaging heeft ondergaan. Spr. gaf, naar aanleiding van het betoog van den heer Appel, een becijfering van de steunuitkeering, waarbij hij zijn eerste be wering vol hield. Ir\gekomen zijn: a. Een brief d.d. 9 September j.L, nr. 302) van Gedeputeerde Staten dezer pro vincie, ten geleide van het door hen goed gekeurd raadsbesluit van 25 Juni 1936, nr. 7, tot vaststelling van een nieuw uit breidingsplan Tienenwal en omgeving, met de bebouwingsvoorschriften. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een besluit d.d. 22 Juli j.L, nr. 51, van hetzelfde College, tot verdaging hun ner beslissing omtrent het raadsbesluit van 25 Juni j.1., nr. 16, tot wijziging van de verordening tot regeling van het ge woon en uitgebreid lager onderwijs. Als voren. c. Een brief d.d. 29 Juli j.1., nr. 77, van hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 17 Juli J.1., tot verhuur van een gedeelte van het gemeente-terrein aan het Zeglis, sectie F. nr. 3324 aan een door Burge meester en Wethouders aan te wijzen huurder. Als voren. d. Een brief d.d. 29 Juli j.L, nr. 76, van hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 17 Juli j.1., inzake verhuur van het bene dengedeelte van het perceel Langestraat nr. 85, met tuin, aan de Openbare Lees zaal en Boekery. Als voren. e. Een brief d.d. 29 Juli j.1., nr. 81, van hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 17 Juli j.1., tot verkoop van een perceel bouwterrein sectie E. nr. 1215 ged. en 3845 ged., gelegen aan den Westerweg, aan A. D. van Eek, alhier. Als voren. f. Een brief d.d. 29 Juli j.L, nr. 81, van hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 17 Juli j.L, tot verkoop van een perceel bouwterrein sectie C., nr. 3526 ged., ge legen aan de Houtvaart, aan P. Dekker, alhier. Als voren. g. een brief d.d. 29 Juli j.L, nr. 100, van hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 25 Juni j.1., nr. 16, tot vaststelling van eene verordening tot vaststelling van het getal der gemeentelijke scholen, waarin gewoon en uitgebreid lager onderwijs wordt gegeven. Als voren. h. Een brief d.d. 5 Augustus j.L, nr. 4, van hetzelfde College, houdende de me dedeeling dat eene beslissing omtrent de toepassing van een korting op de jaar wedden van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers is aangehouden en in Sep tember a.s. aan de orde zal worden ge steld. Als voren. i. Een brief d.d. 5 Augustus j.L, nr. 183, van hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbe sluit van 17 Juli j.L, tot vaststelling eener suppletoire gemeente-begrooting, dienst 1935. Als voren. j. Een besluit d.d. 12 Augustus j.L, nr. 34, van Gedeputeerde Staten dezer pro vincie, houdende verdaging hunner be slissing omtrent het Raadsbesluit van 17 Juli j.L, tot het garandeeren van de rente en de aflossing eener geldleening aan te gaan door Regenten van het Centraal Ziekenhuis. Aangenomen voor kennisgeving. k. een brief d.d. 19 Augustus j.L, nr. 118, van hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbe sluit van 14 Mei j.L, nr. 6, tot intrekking van het uitbreidingsplan „West", voor zooveel betreft het gebied, besloten tus- schen Bergerweg, Houtvaart, Kromme- sloot en Hoeverweg, en tot vaststelling van het uitbreidingsplan „Bergerweg Zuid". Als voren. L een brief d.d. 19 Augustus j.L, nr. 94, v: hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 17 Juli j.L, nr. 21, tot het aangaan van eene gemeenschappelijke regeling inzake de toelating van leerlingen uit de gemeente Oudkarspel tot de openbare scholen voor gewoon lager- en uitgebreid lager onder wijs in deze gemeente. Als voren. De heer v. Drunen vroeg hoe nu voor taan de schoolarts in dienst zal worden ge regeld en of die zal worden opgedragen aan den gemeentelijken geneesheer. Bij de adressen inzake huurverlaging enz. vroeg de heer v. D r u n e n naar de tot dus ver genomen maatregelen. De heer Venneker sloot zich hierbij aan. m. Een brief d.d. 26 Augustus j.L, nr. 76, van hetzelfde College, met betrekking tot de bij raadsbesluit van 17 Juli 1936, nr. 10, vastgestelde wijziging van de ver ordening op de heffing van rechten, onder den naam van leges. B. en W. stelden voor alsnog te voldoen aan den brief van den Voorzitter van Ge deputeerde Staten, d.d. 31 Juli j.1., 3e afd. B., nr. 36g/16208 en artikel II van het raadsbesluit hiermede in overeenstemming te brengen. n. Een brief d.d. 2 September j.L, nr. 174, van hetzelfde College, ten geleide van een afschrift van een uittreksel uit het Koninklijk besluit van 15 Augustus 1936, nr. 159, houdende goedkeuring van de bij Raadsbesluit van 17 Juli 1935 nr. 8 vastgestelde tijdelijke afwijking van ar tikel 2 der verordening op het heffen van markt-, staan- en waaggelden. Aangenomen voor kennisgeving, o. Een brief d.d. 9 September j.L, nr. 191 van hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbe sluit van 25 Juni j.L, nr. 5 B, tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1935. Als voren. p. Een brief d.d. 9 September j.L, nr. 800», afd. Kab., van den Minister van Binnenlandsche Zaken, houdende kennis geving van de verloving van H. K. H. Prinses Juliana met Prins Bernhard von Lippe-Biesterfeld. Als voren. q. Een brief d.d. 18 Juli j.1. van den heer D. J. Scheffel, berichtende de benoe ming tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim aan te nemen. Als voren. r. Een rapport d.d. 22 Juli j.1., nr. 2422, van den Directeur van het Centraal- bureau voor verificatie en financieele ad viezen der vereeniging van Nederlandsche gemeenten, omtrent kasopneming en con trole administratie Lichtbedrijven over 3e kwartaal 1936. met brief van den Di recteur der Lichtbedrijven d.d. 29 Juli d.a.v. Als voren. s. Een brief d.d. 6 Augustus j.L van Dr. J. H. Pameyer, verzoekende hem als schoolarts met ingang van 1 September 1936 eervol ontslag te verleenen. Het gevraagde eervol ontslag, te reke- Het gevraagde eervol ontslag werd, te rekenen met ingang van 1 September 1936, verleend,onder dankbetuiging voor de in deze functie bewezen diensten. t. Verslagen van het Centraal Bureau voor verificatie en financieele adviezen der Vereeniging van Nederlandsche ge meenten, van de opneming van kas en boeken op 21 Juli en 11 en 27 Augustus j.L, van het gemeente-slachthuis, het be drijf der gemeentewerken en het grond bedrijf. Aangenomen voor kennisgeving, u. Een adres dd. 17 Augustus jl. van het Bestuur van den Algemeenen Alk- maarschen Werkloozenbond, protesteeren- de tegen de intrekking van den huurtoe slag en het invoeren van een standaardloon ver beneden het normale loon. Als voren. v. Een brief dd. 25 Augustus jl. van het Bestuur van de Nederlandsche Vakcen trale, verzoekende by de regeering aan te dringen op terugneming, c.q. herziening in gunstigen zin van de gewijzigde steun regeling. Als voren. w. Een adres dd. 27 Augustus jl. van den Hoofdbestuurder van den Nederland- schen Christelyken Bond van personeel in publieken dienst, verzoekende aan den eervol ontslagen gemeentewerkman K. Blokdijk boven zijn invaliditeitspensioen alsnog de uitkeering te verstrekken, als bedoeld in artikel 30 van het werklieden reglement. In handen gesteld van B. en W. om be richt en raad. x. Een brief dd. 9 September jl., nr. 184, van Gedeputeerde Staten dezer pro vincie, ten geleide van de door hen goed gekeurde gemeentebegrooting en begroo tingen der bedrijven voor den dienst 1936. Gevolg gevende aan de in den brief ver melde opmerkingen, werd vastgesteld het ontwerp-besluit tot wijziging dezer ge meentebegrooting. ij. Een brief dd. 9 September jl., nr. 44, van hetzelfde college, ten geleide van hun besluit, waarbij het quotiënt, bedoeld in het tweede lid van artikel 16 van het Financieele-verhoudingsbesluit, voor deze gemeente vooi het rekeningsjaar 1934 voorloopig is vastgesteld. Aangenomen voor kennisgeving, z. Een rapport dd. 17 September 1936, nr. 310, van den Directeur der Gemeente- we-ken, omtrent den aankoop van een stukje grond aan den Kennemersingel, ter grootte van 1 M2„ van K. Bakker, al hier. Tot den aankoop werd besloten overeen komstig het bijgevoegd ontwerp-besluit. aa. Een brief d.d. 16 Sept. j.1., nr. 39, van Ged. Staten dezer provincie, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 20 Febr. 1936, nr. 17c, tot wijziging van de begrooting van het grondbedrijf voor 1936. Voor kennisgeving aangenomen, bb. Een brief d.d. 16 Sept. j.L, nr. 46, van hetzelfde college, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 17 Juli 1936, nr. 7, tot het garandeeren van de rente en de aflossing eener geldleening, aan te gaan door regenten van het Centraal Zie kenhuis. Als voren. cc. Een brief d.d. 18 Sept. j.1. van de commissie voor huisverzorging, houdende dankbetuiging voor de toekenning van het subsidie. Als voren. dd. Een brief d.d. 21 September j.L van het Bestuur der Vereeniging „Alkmaarsche Fröbelschool", verzoekende in verband met de verlaging van het subsidie, over het vierde kwartaal 1936 geen huur te vorderen van de schoolgebouwen. Aangehouden. ee. Een brief d.d. 19 Sept. j.1., nr. 36c/ 16323 van den voorzitter van Ged. Staten, houdende enkele opmerkingen omtrent de bij raadsbesluit van 17 Juli 1936 vastgestel de verordeningen regelende de heffing en invordering van schoolgelden voor het lager onderwijs. De verordening werd aldus aangevuld en opnieuw vastgesteld. ff. Een brief d.d. 16 September j.1., nr. 38, van Ged. Staten dezer provincie, ten ge leide van de door hen goedgekeurde raads besluiten van 20 Februari j.1., nr, 17, 2 April j.1., nrs. 8 en 9, 14 Mei j.L, nr. 13 en 25 Juni j.1., nr. 12, tot wijziging van de begrooting voor 1936. Voor kennisgeving aangenomen. gg. Een adres d.d. 23 September j.L van den heer H. Rotteveel, alhier, pachter van de boerderij aan den Bergerweg nr. 141, daarbij verzoekende deze boerderij voor de bestaande pachtsom voor den tyd van 5 ja ren opnieuw te mogen huren, zoo mogelijk met 3 optiejaren. In handen van B. en W. om bericht en raad. hh. Een brief d.d. 23 September j.L van den Bond van kleine kooplieden, alhier, daarbij de aandacht vragende voor het door dien bond ingezonden adres d.d. 2 Juni j.L, inzake het venten door kleine kooplieden in deze gemeente. Voor kennisgeving aangenomen. De heer vandeVall herinnerde aan de besprekingen over bedoeld adres en vrceg spoedig advies. De heer B o n s e m a deelde mede, dat nog is ingekomen een verzoek tot verhuring van een stukje grond te Bergen. Spr. stelde voor daaraan te voldoen. Aldus besloten. Benoeming leeraren gemeentelijke avondschool lager nijverheidsonderwijs. Voor benoeming voor den cursus 1936/37 werden voorgedragen: 1. voor bouwkundig teekenen, de heeren A. Rauwerda en R. Rauwerda, beiden leera ren aan de ambachtsschool en H. Tauber te Oudorp, die ook reeds den vorigen cursus werkzaam waren, alsmede de heer C. D. van Reyendam, alhier; 2. voor werktuigkundig- en smidsteeke nen, de heeren J. Jongens en J. Wiegers, beiden leeraren aan de ambachtsschool, die ook reeds den vorigen cursus werkzaam wa ren; 3. voor electro-techniek en electro-tech- nisch teekenen, de heer D. C. van Reij en- dam, alhier; 4. voor materialen- en gereedschapsken nis, verband houdende met electro-techniek, de heer G. Visschers, leeraar aan de am bachtsschool, die ook reeds den vorigen cursus werkzaam was; 5. voor Natuurkundige, stoomwerktuigkun de en motorenkennis, de heer D. W. Abels kamp, alhier, die reeds als vast leeraar aan deze school is verbonden; 6. voor wiskunde, de heer W. A. Barten, alhier. b. voor vast, ingaande 1 October a.s.: voor hand- en decoratief teekenen, den heer J. F. Kuyper, alhier, sedert 22 October 1934, tijdelijk als zoodanig werkzaam. De heer Venneker had bezwaar tegen den heer Tauber, omdat die in Oudorp woont. De voorzitter wees erop, dat de heer Tauber het vorige jaar goed voldeed en merkte op, dat de man vlak bij Alkmaar woont, iets wat voor den heer V en n e k e r geen verschil maakte, omdat de man zijn geld hier zal verdienen en in Oudorp uit geven. Jij de nu volgende stemming werden de rgedragenen benoemd met algemeene stemmen. Wijziging salarissen politiepersoneel. Het bekende voorstel tot wyziging der salarissen van het politiepersoneel, waarover tot tweemaal toe de stemmen hebben ge staakt, kwam thans wederom aan de orde. Tegen waren de heeren Leesberg, Appel, Van de VaH, Bulens, van Drunen, Bonsema, mej. Nierop, Raat en Woldendorp. Het voorstel is dus aangenomen. Kosten schoonheidscommissie. Zooals men zich herinnert, stelde mr. de Groot by de behandeling van de wijziging der gemeentebegrooting in Juli j.1. voor, om den post „Kosten schoonheidscommissie" tot 50 te verlagen, over welk voorstel toen de stemmen staakten. De voorzitter stelde thans een nieu we stemming aan de orde. De heer d e G r o o t trok het voorstel in, omdat thans reeds een te groot deel van het jaar is verstreken. Bijdrage Ned. Jeugdherberg-centrale. In de vergadering in Juli j.1. stelde de heer Bakker bij de behandeling van de wyziging der gemeentebegrooting voor om de bij drage aan de Ned. Jeugdherbergcentrale te handhaven. Aangezien de stemmen over dit voorstel staakten, moest thans opnieuw ge stemd worden. Vóór de heeren Appel en Sietsma en de leden der soc-dem., zoodat het voorstel thans is verworpen. Distributie goedkoope groenten. Zooals B. en W. in bijl. 116 (zie ons blad van Woensdag) mededeelen, waren de bei de vereenigingen van groentenhandelaren hier ter stede niet eenstemmig over de wij ze, waarop de handel in de groentendistribu- tie dient te worden ingeschakeld, terwijl zij voorts boven de bestaande marge van ct. per kilo nog een surplus van de gemeente vroegen van 3 4 4 cent per kilo. B. en W. zetten voorts uiteen, dat de kosten tot dus ver voor de gemeente per K.G. bedroegen 2.07 cent, welke kosten over de laatste drie maanden belangrijk lager zijn, aangezien het salaris van den administrateur, die al leen 's morgens voor de groentendistributie werkt, sedert 1 Juli voor de helft ten laste komt van die distributie. De omzet is in de laatste paar maanden stijgende. Naar aanleiding van een en ander geven B. en W. opnieuw in overweging de groen tendistributie tot 1 Jan. a.s. voort te zetten. (In de vergadering van 25 Juni j.1. werd eenzelfde voorstel aangehouden.) De heer Raat ging niet met het voorstel accoord. Hy ging de becijfering door B. en W. na en kwam daarbij tot de conclusie, dat de kosten hooger zijn dan het college aan neemt. De heer Appel kon zich met de bijlage zeer goed vereenigen en noemde den exploi tatie-opzet van den heer Raat absoluut oi>- juist. Wat de vereenigingen van handelaren willen is niet uitvoerbaar, de thans gevolg de wijze van distributie is de beste. De ver minderde inkomsten der gesteunden zullen aanleiding zijn tot steeds grooter omzet. De heer Stoutjesdijk was ervoor om werkloozen van goedkoope groenten te voorzien, maar vond verkeerd dat die in handen van anderen komen. Spr. \ioc^ hoeveel kilo groenten is aangevoerd en verkocht. Mr. Leesberg vond, van koopman standpunt gezien, dat de heer Raat gelijk heeft, ofschoon de thans gevolgde wijze voor de gemeentekas de voordeeligste is. Spr. stelde voor, in afwachting van een ander stelsel met de zaak voort te gaan tot 1 Jan. De heer Keysper vond de becijfering van den heer Raat wèl juist; de heer Appel had den arbeid van een paar personen niet gerekend, ofschoon die toch moet worden betaald, van welke zyde ook. Spr. wees erop, dat het de bedoeling is van den minister om den handel in te scha kelen. Spr. is er niet tegen om de zaak nog tot 1 Jan. vol te houden. De heer van deVall was het er mee eens, dat de bedoeling moet zyn de werk loozen door goedkoope groenten te helpen. Hij wilde daarmee doorgaan, om tegen 1 Jan. te overwegen hoe de zaak daarna gere geld moet worden. De heer Vogelaar vond het voor de gemeente moeilijk om met de handelaren in zee te gaan, nu die niet eensgezind zijn. Zyn dienen met elkaar overeenstemming trachten te bereiken, omdat het anders moeilijk wordt om na 1 Jan. den handel in te schakelen. De heer K e ij s p e r meende, dat het ge mis aan eenstemmigheid nog niet persé be hoeft te beteekenen een uitschakelen van den handel. Er zyn toch ook nog standsor ganisaties, die advies kunnen geven. De heer v. Slingerland zette uiteen, dat het financieel verschil aanleiding was tot het voorstel van B. en W. Als straks, in verband met een uitlating van den minister, de handel zou kunnen worden ingeschakeld, zou spr. daar vóór zijn, mits het voor de ge meente niet te duur zou zijn. De vragen van den heer Stoutjesdijk zou spr. niet zoo maar kunnen beantwoorden. Wat er overblijft aan producten, gaat terug. De heer Stoutjesdijk zou willen weten waarheen? Er is aan de Alkm. veiling in de laatste week méér vernietigd dan hier werd gedistribueerd. De heer Slingerland zou op ge gronde bezwaren tegen het koopen van groenten in handen van niet-bevoegden wil len in gaan, mits met bewijzen gestaafd. De heer Stoutj esdijk zei, dat de teruggestuurde groenten vernietigd moesten worden en dit is niet gebeurd. Spr. vroeg dienaangaande controle. De heer Slingerland zegde dit toe. De heer Keysper zou bij het overleg met de groentenhandelaren een paar ver tegenwoordigers van de standsorganisaties willen zien. Mr. Leesberg vroeg of de wethouder zich zal houden aan 's ministers antwoord op de vragen van het Kamerlid Stumpel, voor het geval de distributie op breedere banen wordt gebracht. De heer Appel bleef uit principe zoo wel als om het financieele voordeel voor de gemeente, vóór gemeentelijke distributie. Wethouder Slingerland, moest, in antwoord op mr. Leesberg, zich houden aan zijn restrictie, dat het niet te duur moet worden voor de gemeente. Dan had spr. geen dekking en moest de Raad er nader over beslissen. Het voorstel werd z. h. st. aangenomen. Verhuring woning Laat no. 35a. B. en W. stelden voor, over te gaan tot or.derhandsche verhuring van het perceel Laat no. 35a. Conform besloten. Verhuring boerderij aan de Noorderkade. Nu mevr. de wed. Th. Smit in verband met het overlijden van haar man heeft ver zocht de huurovereenkomst van de boerderij en het land aan de Noorderkade te mogen beëindigen, stelden B. en W. voor daarin toe te stemmen en met den heer W. Hop man alhier een nieuwe overeenkomst aan te gaan en de boerderij met ingang van 1 Sept. 1936 tot Kerstmis 1937 en het land tot 30 April 1938 aan hem te verhuren tegen den zelfden prijs. Conform besloten. Verkoop grond aan de Nic. Beetskade. B. en W. stelden voor om aan den heer P. Dekker alhier een perceel bouwterrein aan dc Nic. Beetskade, groot ongeveer 297 M2.. te verkoopen voor 2525, voor het bouwen van twee woningen. Conform besloten. Aan- en verkoop van grond aan den Westerweg. B. en W. stelden voor: a. aan te koopei. van den heer L. Berger en cons. een perceel bouwterrein aan den Westerweg, sectie E nr. 1383 ged., gr. 138 M2., voor f 10.50 p. M2.; b. te verkoopen aan den heer A. Vos, aan nemer alhier, twee perceelen bouwterrein aan den Westerweg, sectie E nr. 1215 ged., groot 431 M2. en nr. 1383 ged., groot 138 M2., voor 10.50 per M2. Conform besloten. Verkoop grond aan de Juliana van Stolberglaan. B. en W. stelden voor, aan den heer E. Th. J. van Latum te verkoopen een perceel grond aan de Juliana van Stolberglaan, groot ongeveer 671 vierk meter, voor 7725, voor het bouwen van drie woningen. De heer v. Drunen ging de geschiedenis van dit verzoek na: er waren twee gega digden, aan wie niet dezelfde vragen waren gesteld. Toen kwam een derde, die het heele stuk grond wenschte te koopen, wat de an deren niet wilden. De directeur van het be drijf heeft zich in deze kwestie bemoeid met dingen, waarmee hy niet te maken had, want hy stelde voorwaarden, die behooren bü de schoonheidscommissie. Ook ander op treden van denzelfden directeur ten aan zien van raadsleden keurde spr. af. Spr. stelde zich de vraag of verschillende menschen, die nu in het Heilooërbosch wo nen, niet daarheen trekken na onaangename ervaringen met den directeur van het grond bedrijf. Spr. meende, dat de heer Frankenberg, de eerste bieder voor een perceel aan de Jul. van Stolberglaan, nog in de gelegenheid moet worden gesteld een stuk grond aldaar te koopen.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7