t Anistecdamsche ïëeucs KOOT RA HTIG P LIEK" ALKMAARSCHE 'MIDDENSTAND JUaowciaai TUeums Pluimveeteelt. ALKMAARSCHE COURANT Voor de Huisvrouw. PAS OP DIE JAS! Jnqmcmdm Slakken HOOGWOUD STOMPETOREN WIER1NGEN HEEMSKERK LANGENDIJK 1 Pbilipa Oil Oostkust fer ]W..1 hum De heer Sietsma meende, dat het niet aangaat uit te zien naar een kooper voor het geheel, als er een gegadigde is voor het geheel. Ook uit overweging, dat de jonge architecten gelegenheid moeten krijgen tot bouwen, had spr. bezwaar tegen het voor stel. Spr. bleef op het standpunt, dat wie het eerste zich aanmeldde, recht heeft op een perceel, ook al omdat daardoor geen onjuiste verkaveling van het terrein plaats zou heb ben. Spr. was tegen de bijlage. Mr. Leesberg was van meening, dat de directeur van het grondbedrijf bij een aanvraag om grond zijn functie van direc teur van gemeentewerken niet behoeft uit te schakelen. Voor de gemeente is het meest voordeelig om op het voorstel van B. en W. in te gaan. De heer K e ij s p e r wilde zien ge ïnformeerd of de eerste gegadigde het per ceel in zijn geheel zou willen koopen. In dat geval zou spr. hem de voorkeur geven, omdat hij moreele rechten heeft. (De zitting duurt voort). De oudste. De heer H. F. C. Habermann te Hoog woud viert Zaterdag zijn 90ste verjaardag. Toen hij 16 jaar was kwam zijn vader uit Duitschland naar ons land en vestigde zich te Hoogwoud waar hij een manufacturen zaak begon. Na zijn diensttijd, welke de jongen in Duitschland moest doorbrengen brak de Fransch-Duitsche oorlog van 1870 uit, welke de thans 90-jarige geheel meege maakt heeft. Hij bracht het tot onder-officier en werd voor zijn dapper gedrag gedecoreerd. Na den oorlog naar Holland teruggekeerd huwde de heer Habermann met een Hol- landsche, mej. v. d. Cord, die thans nog in goede gezondheid den 90sten verjaardag van haar heer gemaal kan mee vieren. Het volgend jaar hopen zij samen hun gouden huwelijksfeest te herdenken. „Allerzielen". Vele leden hadden aan de oproep van het bestuur van de afdeeling van den Boe- rinnenbond gehoor gegeven, om in café Kamsteeg te komen luisteren, naar den hr. Hemmer uit Midden-Beemster, Jie ons uit „Allerzielen", het zinnebeeldig tooneelstuk van Herman Heijermans, zou voordragen. Na eenige zakelijke besprekingen, en het keurige verslag van die te Utrecht gehou den algemeene vergadering, door mevrouw Klerk-Rootjes, kreeg de heer Hemmer het woord. Na een verklarende inleiding liet hij de drie hoofdpersonen voor ons leven, bracht de verschilende conflicten, helder aan het licht, zoodat het een genotvollen avond werd, waarvoor de presidente, mevrouw v. d. Laan, hem hartelijk dank zeide. Vervolgens wekte zij de leden op, den dansavond van het ensemble de Geus te be zoeken, en las het verzoek van de H. M. v. Landbouw en de L. en T.-vereeniging voor om gezamenlijk een filmavond te organi- seeren, waarmee men accoord ging. Na be kend gemaakt te hebben, dat 14 Oct. om elf uur de vergadering van het Prov. verbond te Alkmaar wordt gehouden, sloot zij de bij eenkomst. een goede belangsteling bestond. De uit voering hebben wij zelf niet bijgewoond. Er wordt schijnbaar geen prijs op gesteld. Een meer uitvoerig verslag van deze too- neeluitvoering moeten wij- dan ook ach terwege laten. De Cinema Schinkel heeft ook weer een groot aantal bezoekers getrokken, hoewel de vertoonde films niet waren zooals men die van Schinkel gewend is. Er werd ditmaal in zes café's kermis gevierd. Het zevende, dat al eenigen tijd leeg staat, was nog door een caféhouder te Noordscharwoude in orde gebracht, doch aangezien de vergunning meer dan drie maanden niet gebruikt was kon een en ander geen doorgang vinden. De deur moest gesloten blijven. Woensdag van kermis werd bij den heer P. Kramer nog een wedstrijd in kolven ge houden, terwijl de heer Kaper een attrac tie op touw had gezet voor beginnende ton-knuppelaars. Hiervoor bestond dezen vierden, niet-officieelen kermis-dag nog vry veel animo. Bij de verloting van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw afd. Wierin- gen is de hoofdprijs, een vette koe, gevallen op lot nr. 35, getrokken door J. Vermeulen te Westerland. Gladiolen. De eerste gladiolen-contracten van de soort Sunrise zyn vanuit het aardbeienland met bestemming voor-Ned.-Indië geteekend. Het was een exporteur bekend dat een kweeker zijn knollen rooide en om deze voor de buitenlandsche verzending zoo go- zond mogelijk te verkrijgen kan met de op name niet gemakkelijk te vroeg, wel te laat begonnen worden. Het veilen van andijvie. Eenige dagen geleden vergaderde de Langendijker Groenten Centrale met de verbouwers van andijvie, ter bespreking van het veilen van dit product. Op deze vergadering waren verschillen de wenschen naar voren gebracht ten aan- zien van het veilen. Deze wenschen zijn I aan de Nederlandsche Groenten en Fruit Centrale medegedeeld en heeft de L. G. C. nu de mededeeling van genoemd lichaam ontvangen, dat vergunning is verleend, de andijvie op monster te veilen onder de uit de vorige circulaire bekende voorwaarden. Vroege witte kool. Met ingang van 21 September is de mi nimumprijs en vergoedingsprijs voor vroege witte kool en Deensche witte kool vastgesteld op 0.80 per 100 K.G., tot en met 31 December a.s. Een en ander in ver band met de vastgestelde wittekoolrege- ling. Door de Ned. Groenten- en Fruit Ceiv trale is bepaald, dat de veilingen, die een aanvoer van beteekenis zullen hebben te verwerken, een aanvoerregeling zullen moeten maken, opdat een geregelde af name voor de zuurkoolbereiding mogelijk wordt gemaakt. Ten aanzien van het z.g. toegeven voor afwijkende kwaliteit, een raAdje, of te kleine kool is door de Provinciale Com missie besloten, dat de keurmeesters van de veiMngen zullen vaststellen, welk per centage moet worden toegegeven. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord in sluiten en blad vermelden. Een en ander over de verlamming van jonge hennen. Een lezer die verleden week een vraag stelde over verlamming, raakte daarmede een zeer brandend punt aan, want we kunnen wel zeggen dat we op het oogen- blik, wat de ziekten betreft, in het stadium der verlamming staan. Het is wanhopig te zien hoeveel verlamming er heerscht en hoe enorm veel schade daardoor geleden wordt, niet alleen in ons land, maar vrij wel in alle landen waar de pluimveehou derij op groote schaal beoefend wordt. Reeds jaren houdt deze ziekte de pluim veehouders en de menschen der weten schap bezig en inplaats van beter wordt het erger in alle landen. Wij zijn er zelfs wat dat betreft nog niet eens zoo erg aan toe als in Engeland waar de sterfte veel grooter is. Het ellendige van deze ziekte is dat zij meestal dieren van 4 a 5 maand oud treft, dus jonge hennen waar heel veel moeite aan ten koste gelegd is, die een 'hoop geld gekost hebben en die nu juist in den tijd dat ze wat zullen gaan opbrengen het af leggen. De dieren gaan niet direct dood maar zoodra ze de eerste verschijnselen vertoonen, houdt de groei op. Ze gaan achteruit in gewicht en spoedig zijn ze ge heel uitgeteerd en sterven aan uitputting. De ziekte is ongeneeslijk en dus is de eerste les zij het dan ook een heel on aangename dat we direct elk dier dat verschijnselen vertoont, moeten opruimen. In ons land blijft dat meestal tot 10 a 15 zieke dieren beperkt als het in een koppel komt, in andere landen loopt het soms tot 40 a 50 En wisten we nu de oorzaak maar, doch daar zit de geheele zaak juist op vast. Elk oogenblik krijgt men weer hoop, komt er weer de een of andere theorie omtrent de oorzaak, doch het blijkt meestal zoo te zijn dat het niet voor alle gevallen past. Men heeft in den loop van twintig jaren dat men de ziekte kent aan van alles en nog wat de schuld gegeven en op het oogenblik is men zoo ver dat men wel verband brengt tusschen de moderne manier van pluim- veehouden met allerlei kunstmethoden, broedmachines, kunstmoeders, weinig vrye uitloop, ondoelmatig voer, hooge produc tie, enz. enz., maar geen dier dingen apart kan men als oorzaak aanwijzen. Als mijn eigen meening, na heel wat jaren de ziekte bestudeerd te hebben en er veel proeven over gedaan te heben, kan ik wel zeggen, dat we tot nu toe nog geen duidelijke oorzaak der ziekte kennen, maar dat deze ziekte noodlottig in de hand ge werkt wordt door het fokken van eerste legs hennen. Ik beschouw het fokken van eerste legs hennen naast de ondoelmatige voeding als de voornaamste oorzaak van het verlies aan weerstandsvermogen van ons pluimvee. Is eenmaal het weerstands vermogen weggefokt op die manier, dan staat de deur open voor allerlei ziekten en zoo ziet men ook in de laatste jaren dat ziekten steeds meer een schadepost van het bedrijf worden. De ziekte komt bij ons pluimveehouderssysteem, waarbij in het voorjaar gefokt wordt, het meest voor in het najaar. Ik heb over de afgeloopen tien jaren alle gevallen die naar de Rijksse- ruminrichting gezonden werden eens per maand opgeteld en kom dan voor de twaalf maanden des jaars op de volgende getallen: Jan. 77, Febr. 43. Maart 30, April 14, Mei 28, Juni 33, Juli 88, Aug.166, Sept. 193, Oct. 191, Nov. 144, Dec. 92. We zien dus dat de ziekte in het voor jaar byna niet voorkomt, maar dat de maanden September en October de kwaad ste zijn. Dit zit meer in verband met den leeftijd der dieren dan met het weer, want in tropische streken, waar men op andere tijden des jaars broedt, komt de ziekte ook het meest voor als de dieren bijna volwas sen zijn. Er hebben dan natuurlijk in het lichaam enorme veranderingen plaats, de groei gaat nog door en inmiddels vormt zich de eierstok voor den leg, wat dubbele inspanning van het lichaam vergt. Voor ik verder ga wil ik op één ding wijzen: Er zijn kwakzalvers die beweren dat zij de ziekte kunnen genezen en die allerlei middeltjes verkoopen (voor duur geld) om in het voer of het drinkwater te mengen. Koop dergelijke middeltjes zoo veel ge kunt, doch betaal ze pas als ze ge holpen hebben. Een beter bestrijdingsmid del tegen dergelijke kwakzalverij kan ik niet geven. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. (Nadruk verboden). CONTACT alléén en afdoend door de Ditmaal kreeg ik een heel moeilijke op dracht! Een lezeres wilde me 'n patroontje voor zich laten uittellen! Daar heb ik on mogelijk den tijd voor! Ik vertel het hier, om anderen haar teleurstelling te bespa ren. Zulke dingen moet u mij liever niet vragen; iedereen heeft wel handwerkonder- wijzeressen of andere deskundigen !h haar buurt, die haar met zoo iets willen helpen; voor my is dat met al het krantenwerk er bij veel te tijdroovend. Die lezeres vroeg mij, of ik haar anders een ander patroon voor een kinderspreitje kon opgeven. Zij wilde het liefst breien. Aan dat verzoek wil ik heel graag voldoen. Ik heb een patroon, dat ongeveer 107 c.M. in het vierkant is; het werd gebreid met 3 draads wol; maar u kunt het natuurlijk even goed van breika toen of andere wol werken. Zet 113 steken op en brei recht heen en recht terug tot de lap vierkant is. Dat is het middenvak; hieromheen werkt u een open rand. Nu kunt u dat middenvak dus net precies zoo groot maken, als u zelf wenscht; u kunt het tot een vierkant breien of tot een langwerpige lap. Ik laat de keuze geheel aan u over! Als het binnen vak klaar is, gaat u meteen door met den rand in het volgende patroon: lste toer: 2 recht, omslaan, 3 recht; A 1 af halen, 2 tezamen, den afgehaalden over de mindering heen halen (dus dat noem ik verder: 3 tezamen), 3 recht, omslaan, 1 recht, om slaan, 3 recht; van A af herhalen tot de laatste 8 steken; dan: 3 tezamen, 3 recht, omslaan, 3 recht; van A af herhalen der alle even toeren: averecht Aan t>eide einden van alle averechte toeren moet u 1 st. meerderen, door eerst den voorkant en daarna den achterkant van den eersten en den laatsten steek averecht te breien; in de andere toeren werkt u diezelfde steken dan recht. 3de toer: A 3 recht, omsl, 2 r., 3 tezamen, 2 r., omsl.; vanaf A herhalen tot de 3 laat ste steken, dan 3 recht. 5de toer: 1 recht; 2 tezamen, omsl., 1 r., omsl., 1 r.; A 2 tezamen; 1 r., omsl., 1 r., omsl., 3 tez., omsl., 1 r., omsl., 1 r.; van A af herhalen tot de laatste 8 st.; dan 3 tez., 1 r., omsl., 1 r., omsl., 2 tez., 1 r. 7de toer: 1 r., omsl., 1 r., omsl., 3 tez., omsl., A 3 tez., omsl., 1 r., omsl., 1 r., 3 tez., 1 r., omsl., 1 r., omsl.; van A af herhalen tot de laatste 8; dan 3 tez., omsl., 3 tez., omsl., 1 r., omsl., 1 r. 8ste toer. Averecht. Met deze 8 toeren is het patroon klaar. Ik raad u aan twee patronen te breien; dan is de spreirand wel breed genoeg; u kunt ook het middenstuk veel kleiner maken, en dan een rand van 4 of 6 patronen. Zie zelf maar eens, wat het aardigste over het wiegje of ledikantje staat. Vóór u afkant, moet u, voor het afmaken van den open rand, drie toeren recht heen en recht terug breien. Daarna neemt u 113 lussen op (of zooveel als er steken zyn!) langs den volgenden kant van de sprei en werkt daar eenzelfden rand langs; en zoo gaat u in de rondte. Als u klaar is, naait a de hoeken dicht, en perst het werk, zoo noo- dig, op. In dit zelfde patroon kunt u ook een aller- Een prima reflector en een wit achter- spatbord op uw fiets baten niet als er roo iets gebeurt I (U weet toch, dat die witte achterspatborden ook overdag vrplicht zyn?!) aardigst manteltje breien. Gebruik hiervoor 3 draadsch wol; en 1 paar breinaalden no. 3%). Mijn voorbeeld is 27 c.M. lang van den schouder tot den on derkant; de mouwtjes zijn 18 c.M. lang en het manteltje is 75 c.M. wyd. Begin aan den onderkant van den rug met 83 steken op te zetten, en brei de eerste 3 toeren recht. Daarna werkt u het patroon, zooals ik bij de sprei beschreef. Als u 10 pa tronen gebreid heeft, moet u in den laatsten toer van het 10de patroon 23 st. aver. wer ken, dan 37 afkanten en de overblijvende 23 weer averecht. Zet de schoudersteken op een aparte naald om ze later aan te mazen. Nu het rechter voorpand gaan werken met 47 st. op te zetten; brei weer het patroon. Er zijn hier 4 steken extra; die moet u steeds recht breien; zy vormen het randje aan de voorzijde van den mantel en moeten dyg gebreid worden aan het einde van de ave* rechtsche en aan het begin van de rechte toeren. Brei 9 patronen en kant in den 3den toer van het 10de patroon 24 st. af. Brei de ove rige steken weer in het patroon. Op deze st. breit u nog 4 toeren het patroon, eindigend met den zevenden toer. Laat deze steken ook op een naald staan om aan te mazen. Werk nu het linker voorpand precies als het rechter; alleen moeten de 4 randsteken aan het eind van de rechte toeren en aan het begin der averechte vallen. En de 24 st. moeten nu afgekant worden aan het begin van den 4den toer, die dus een averechte is. Dan averecht tot het einde van den toer en nog 3 toeren breien in het patroon, eindi gend met den 7den toer van het patroon. Voor de mouwen 43 st. opzetten en 6 pa tronen breien; volg de aanwijzingen, die ik b(j den rug gaf en kant de mouwtjes af. Zet nu de schoudernaden aan elkander; naai de mouwtjes in en de zynaden dicht. Haak met een middensoort beenen haakpen een halsrandje om er een stuk waschbaar lint doorheen te rijgen; en werk aldus: aan den hals den draad vasthechten: 5 lossen, A 2 gebr. st. oversl., 1 stokje in vgl. steek; 2 lossen; van A af herhalen rondom den hals. Vgl. t.: in elk gaatje van den vorigen toer: 1 vaste haken 3 lossen en 2 stokjes; afhech ten; rijg ook een lintje door het openge werkte patroon aan den pols. IS HUURVERLAGING NOOD ZAKELIJK EN BILLIJK? Mijnheer de Redacteur! Dat in de tegenwoordige omstandigheden huurverlaging noodzakelijk is, zal niemand ontkennen. Immers bij den grooten omvang der werkloosheid en de steeds toenemende daling der loonen van de nog werkenden is het op den duur een onmogelijkheid de hooge huishuur op te brengen. De hooge huurprijs moet vanzelf leiden tot wanbetaling, uitzettingen, verhuizing en allerlei ellende voor huurders en ook voor verhuurders. In een gemeente als Alkmaar, waar zoo ongeveer 1500 huisgezinnen van den steun moeten leven en de huur dikwijls 50 pet. van het geheele inkomen t>edraagt, is het licht te begrijpen, dat dit zoo niet blijven kan en de huren noodzakelijk op het peil van voor den wereldoorlog terug moeten. Ook de werkenden, die van zeer lage loonen moeten leven en nog zware belas tingen op moeten brengen, kunnen de veel te hooge huishuur niet meer opbrengen. Er worden aan alle kanten ontberingen ge leden, alleen om den huisheer te bevre digen. De regeering die in den oorlogstijd^^ wetten uitvaardigde om de willekei U|r« speculanten en huisbezitters wat aailr den te leggen, doet nu niets in het?T ba«- der huurders. ^lan» Nu blijven de huiseigenaars een,,, m den staat vormen en zijn zy ati« meester om te doen wht zy wjJu hierin zou verandering zeer bilTGv 0(* noodzakelijk zyn. en ook Het ontstaan der huurverhooein»» een natuurlijke oorzaak. Immers had oorlogstijd zakte de gulden voor den koopwaarde. De gulden bleef wel] no in ten waard, maar in koopwaarrf* Ceiv- dit lang niet. Het gevolg was ,Was loonen en ook hooger huishuur n get* ruchte aanpassingspolitiek kwam w b®* alles naar beneden, hoog en laag w JtT*1 de dupe van, behalve juist de h,r r naars. Zeker hun bezittingen zakt?*16*" verkoopwaarde maar de veel te vL."1 huren bleven meerendeels gehandhaafd' Als men m den oorlogstijd 6 per huur moest betalen, ontving men eigenlijk een waarde had van 2 a f e van nu. 1 Toch laat men dezelfde huur betal van voorheen. Ik woon in één der Landstra ten. rw huizen zyn over het algemeen 30 jaar of? Er zijn ook nieuwere, maar deze bedt ik niet. Die huizen hebben door elk. nieuw gekost van 1250 tot 1500 stuk. Is het nu billijk en noodig, dat zullü huizen 5 6 huur opbrengen? Ja, zal men antwoorden, de specul=M, heeft deze huizen duur gemaakt. Nu heeren eigenaars, brengt ze iw, eens in openbare verkoop, dan zult U qT dervinden, wat de tegenwoordige waarde dezer huizen is. Als U gelukkig speculeert houdt U de winst voor U zelf, verlangt d» niet, dat bij verlies de huurders dit moeten betalen. Men behoeft zich niet te beroepen het dure onderhoud der huizen. De huur* der vraagt om verf. behang, reparatie var" wat kapot is en krijgt in de meeste g». vallen niets. Zit Hij, of zy, of beide, in een dure ver- velooze, vochtige, trekkerige woning met kapotte vloeren en meer van dat moois dan laat de huisheer dit in den regel slechts maken, als de huurder verhuisd ij en hij zoo geen nieuwe huurder vinder, kan. Ik meen op deze gronden in het kort aangetoond te hebben, dat de eisch vu huurverlaging noodzakelijk is en ook e kwestie van billijkheid. Mijnheer de Redacteur, in het algemeen belang verzoek ik U beleefd deze regelen te willen plaatsen in de Alkmaarsche Cou rant. Bij voorbaat myn dank. J. R. M. van Donderdag 24 September 1936. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N. V. (Ontvangen per draadlooze telefoon). Koers van heden ta STAATSLEENINGEN. 4 Nadert 4 Ned.-lndi* 1934 5 H Duitschland 1930 Idem m«t verklaring BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mpij Cart v. 250 Koloniala Bank Nad. Ind. Handelsbank. Rotterd. Baak INDUSTR. OND BINNENL Alg. Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvé Delit Cart. t NederL Ford Pbilipa Gloeit Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL Am. Smelting Anaconda Betbleh. Steel Citiea Service Kennecott Copper Steel comm. U. S. Leatber CULTUUR MAATSCH. H. V. A. Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actiona MIJNBOUW. R1^ EJPf°rk M* Kediang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr. Per lak Shell Union Tide Water RUBBERS. Amaterd. Rubber Dcli Bat Rubber Heaaa Rubber Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot taba&IN"" u°" Deü Batavia. Senembab' AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific Southern RaOw. Cert Union Pacific «Notec'ing per x) tEiclaua. PROLONGATIE vorig. kow WISSELKOERSEN AMSTERDAM N.w.y.,kIET 0FF'C™- UndM Kopenhagen oïw- Madrid Vorige koers 2*1 21 23% 122% U'1/» 47% 100 117% 29% 34% 59%, 227 16b llt% 49% 41% 2u/is 29%, 43% 3% 286 115% 95'/, 19 10.00 163 200% 288% 306% 81 26%, 11% 148% 73% 95'/, 39% 66% 2% 1%. 54% 184 248 2301/, 48% 2*% 13% 84 pl.m. 1.30 99*/, 96% 21%-% 23% pin». 1.46 pl.H. 2.00 2. li 29% 29»/,-% 228 166% 116% 48% 23 41% 2u/is-% 29»/, <3% 3 166i-7i 116% 29*-% 29%-JO 59 166%-7 116%-7 167* 117 231% 23|-% 2%-* 29% 43%-f 285-6 284% >5 284'/, 29% 43 284»/4-5 163 200 306»/, 82 26'/, 13!% H'/ia-l iS8-* 73% 94% 39 305f 6) 305%-6 «3»%-4 11 i-% 13%-4 11% -I 147% *8 147»/, 38% 54% 305V l3%-4 11%-I 147-* 66* 54* 184 247 229 179-80 246 26 13»/, 85 1% pCt Heden 1% pCt 'Exdividend. Vorige Koer* op koer* heden 2 uur l.47!% J-49'/, 59 35 «.73% 24.97 48 12 33.60 38 70 37 70 00 U0 1.47'% 7 49»/, 59.35 9.72% 24 97% 48 12% 3350 38.55 37 60 00.00

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 8