DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De strijd om Toledo duurt voort. Mo. 227 Vrijdag 25 September 1936 138e Jaargang Pc Spaansche revolutie Het Alcazar nog steeds niet vrij van opstandelingen. DE OPMARSCH VAN YAGUE. yy\\j ysyxii"'- Het incident te Sjanghai. Rede van Winston Churchill te Parijs. Tsjecho-Slowakije protesteert. De onrust in Palestina. Nieuwe botsingen nabij Hebron en Jenine. Het spoorwegongeluk nabij Lourdes. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De strijd om Toledo blijft nog steeds in een vrijwel gelijk stadium, al wordt de toestand geleidelijk meer kritiek voor de regeeringstroepen. lederen dag vordert kolonel Yague met zijn op- marsch naar Toledo. Met Torryos, dat ten Noordwesten van Toledo is gelegen, als uitgangspunt, hebben zijn troepen thans nieuwe punten bezet in de dorp jes Barcience en Rielves en ondanks aanvallen der regeeringstroepen op Torryos en hevige bombardementen op deze plaats, is de voortgang der recht- gche troepen niet gestuit. Van Toledo scheidt hen nu een moeilijk terrein aldus de N. R. Crt. dat aan hun tegenstanders alle gelegenheid heeft geboden om sterke stellingen in te nemen. Uit Burgos komt het bericht, dat men niet tot den aanval op Toledo wil overgaan, al eer men terdege voorbereid is, want het schijnt, dat de regeeringstroepen op het oogenblik ter plaatse over 10.000 man be schikken met inbegrip van de belegeraars van het Alcazar. De regeeringstroepen heb ben geprobeerd den vijand ernstige moei lijkheden in den weg te leggen door een dam van de Alberche, een zijrivier van de IfttMXA Taag, door te steken met het gevolg, dat de inhoud van een waterreservoir van 10 mil- lioen kubieke meter met donderend geweld in het dal van de Taag is gestort, dat hier zeer steil is. De Alberche mondt even boven Talavera in de Taag uit en regeeringsvlieg- tuigen hadden opgemerkt, hoe de vijand op deze plaats groote. voorraden oorlogs materiaal en met name een aantal kanon nen langs de oevers had opgeslagen. Te Ma drid, vanwaar dit gemeld wordt, weet men nog niet of groote schade is aangericht, maar men denkt van wel. Intusschen gaat langs de noordkust ook de opmarsch naar Bilbao verder. De recht- sche troepen hebben hun stellingen in het dal van de Deldeva verbeterd en de dorpen Escoriaza, San Prudencio, Placia, Alzola en Deva ingenomen. Het heele dal is nu in hun handen. Madrileensche bladen melden 'oorts het bombardement van Valladolid door regeeringsvliegtuigen. Zij lieten op den spoorweg en op een munitiefabriek groote hoeveelheden ontplofbare stoffen en zeer zware bommen vallen en dezelfde vlieg tuigen hebben ook Medina del Campo, een belangrijk knooppunt van spoorwegen en een munitiefabriek te Victoria gebombar deerd. Het commando te Burgos deelt verder ®ede, dat de troepen, die te Oviedo inge- "h>ten zijn, een uitval hebben gedaan en sen afdeeling regeeringstroepen op de vlucht hebben geslagen. Verder hebben zij Het dorp Ituz aan den weg naar Santander, dat door de regeeringstroepen aanzienlijk Was verstrekt, ingenomen. In vyf dagen zouden 22 vliegtuigen der r*geeringstroepen neergeschoten zijn; de opstandelingen zelf verloren, volgens hun •nededeelingen, slechts twee toestellen. Het Alcazar van Toledo. Wij hebben nu al twee keer gemeld, dat het Alcazar van Toledo in handen der regeerigstroepen gevallen was en beide keeren baseerden wij dit op eeni- ge oogenschijnlijk betrouwbare berich ten. Maar... in beide gevallen waren die berichten niet heelemaal juist, want n°g steeds wordt het Alcazar verdedigd door een klein aantal opstandelingen! Dat de gevechten op de puinhoopen van et Alcazar nog steeds voortduren, blijkt Wel uit de volgende beschrijving van een oorlogscorrespondent van Reuter, die Tole- 0° bezocht: 1Jt kwam Donderdag tegen den middag, aldus de correspondent, te Toledo aan en men vroeg mij of ik de gedeelten van het gebouw wilde zien, die Dinsdag door de militie waren ingenomen. Wij moesten krui pen tusschen de stukken metselwerk; de muren waren doorboord met groote gaten, terwijl andere geheel in puin gevallen wa ren. Halfverbrande balken lagen naast niet ontplofte granaten van 155 milimeter en het geheel maakte den indruk van de grootst denkbare verwoesting. Het geratel van een machinegeweer uit een venster noopte ons een schuilplaats te zoeken achter een muur tje, van waar de soldaten van het Volks front het vuur beantwoordden. Men bood mij aan een schot op den vijand te lossen, hetgeen ik afsloeg. Nadat ik tezamen met de militiesoldaten een goed maal genuttigd had toonde men mij het kerkhof der opstan delingen waar de 75 graven ieder door een houten kruis worden aangewezen. Men zei- de my, dat de tegenstanders uitsluitend ont plofbare kogels gebruikten. Het Zocodover-plein voor het Alcazar is geheel verwoest; de straten, die erheen voe ren, zijn afgesloten door barricaden van twee meter hoog, onder de dekking waar van de belegeraars de mitrailleurposten van hun tegenstanders bestoken. Twee vracht auto's zijn opgesteld aan één zijde van het plein en de kanonnen, van welke zij voor zien zijn, zijn gericht op den eenigen toren, die nog gedeeltelijk overeind staat en waar uit met tusschenpozen een geweersalvo wordt afgeschoten. Ik heb van mijn bezoek den indruk overgehouden, aldus vervolgt de correspondent van Reuter, dat indien de be legerden de keukens niet hadden moeten prijsgeven met de belangrijke voorraden levensmiddelen (men verzekerde mij er 7000 kilogram graan gevonden te hebben en een niet minder kostbaren voorraad drinkwater), zij het veel en veel langer had den kunnen volhouden. Nu kan de tegen stand van de laatste verdedigers slechts een kwestie van eenige dagen zijn; mi.in zegs lieden dachten ten hoogste drie da |n. Deze overgeblevenen worden tusschen de 800 en 1000 geschat. Communiqué der regeering. Het ministerie van oorlog heeft gistermid dag medegedeeld: In Asturië wordt het vuur van onze luchtvaart heftig voortgezet. Men verwacht de overgave van Oviedo. Te Burgos is een colonne der regeeringsaanhangers een op marsch naar Lomas Jacinto begonnen en heeft daarbij belangrijke stellingen ingeno men. Aan het front van Aragon hadden eenige schermutselingen plaats. In den sector Montoro hebben de opstandelingen artillerie gebruikt tegen de regeeringsstel- lingen te Espejoa en Zuaga, doch de lucht vaart heeft twee batterijen, die op het eerst- genoemden dorp vuurden, vernield. Aan het centrale front hebben de regeeringstroepen te Naval Perral drie stellingen genomen, terwijl de luchtvaart een escadron der op- standelingen-cavalerie heeft vernietigd. In den sector van Talavera en Santa Olalla zijn de regeeringstroepen een belangrijken opmarsch begonnen. De strijd bij Toledo. Generaal Franco heeft medegedeeld, dat de regeeringstroepen aan het front van Toledo een aanval wilden beginnen. Zij werden evenwel afgeslagen, waarbij zij 70 dooden verloren. De radioclub heeft medegedeeld, dat de belegerden in het Alcazar hun tegenstand voortzetten. Vliegtuigen der opstandelingen hebben levensmiddelen en munitie uitgeworpen. De troepen aan het front van Tala Vera zijn weer tot den opmarsch overgegaan. Het schijnt, dat zij zich in noordelijke richting begeven om de verbindingen tusschen Tole do en Madrid af te snijden. Radiomededeeling van generaal Queipo de Llano. Generaal Queipo de Llano heeft Donder dagavond voor- radio-Sevilla medegedeeld, dat de rechtsche troepen twee plaatsjes in de buurt van Cordova hebben bezet. De toestand te Madrid zou volgens den generaal dagelijks slechter worden. De militaire gouverneur van Madrid heeft opdracht gegeven de watervoorraden aan te vallen, ten einde een afsnijden van den watertoevoer door de opstandelingen zonder uitwerking te doen zijn. Volgens vertrouwelijke mededeelingen uit Madrid, aldus generaal Queipo de Llano, is Largo Caballero van plan het opperbevel over de regeeringstroepen op zich te nemen. Het verre Oosten 3500 man Japanners te Sjanghai. De toestand in Sjanghai blijft gespan nen. Gistermiddag zijn verdere verster kingen van de Japanners aan land gezet, zoodat zich thans 3500 man Japansche troepen in Sjanghai bevinden. Naar verluidt, willen de Japanners hun landingsdivisies verdrievoudigen. In politieke kringen acht men het waar schijnlijk, dat de Japanners de Zilver eilanden willen bezetten, welke de Jang Tse Kiang beheerschen. De Japansche kolonie in Sjanghai eischt, dat het Japansche leger in China wordt versterkt en verlangt verder, dat drie kruisers worden gezonden naar Dairen. Het doel van deze Japansche be weging is onbekend. Bij het vallen van den avond schoven de Japanners hun pantserwagens en tanks in voorste linie, doch lieten het verkeer onge hinderd doorgaan. Bijzonder scherp werden de Chineesche wijken, welke door de Japan sche groepen zijn bezet, bewaakt. Alle Japan sche bijeenkomsten in Sjanghai zijn uitge steld, de scholen zijn voorloopig tot Zondag gesloten, aangezien zij gebruikt moeten wor den voor legering van aangekomen verster kingen. Het Chineesche standpunt. De Chineesche regeering heeft thans haar standpunt bepaald omtrent het incident van Sjanghai, waarbij een Japansche matroos werd gedood en twee gewond. De regeering verklaart, dat men haar niet de schuld hier van kan geven, aangezien het incident plaats had in de internationale concessie. In ver band met de ernst van de kwestie heeft zü evenwel het stadsbestuur opdracht gegeven de Japansche autoriteiten bij het onderzoek zooveel mogelijk te steunen. Wederom een Japanner vermoord? Een gezelschap Japansche journalis ten, dat Woensdagavond uit Peiping was vertrokken, miste bij aankomst te Tientsin een van de leden. Gisteren werd een onderzoek ingesteld en het lijk van den vermiste werd ge vonden, liggend langs den spoorlijn bij het laatste station voor Tientsin. Het onderzoek duurt nog voort. Versterking van de Japansche strijdmacht in China. De „Yomiuri Shimbun" schrijft, dat het groeiend aantal anti-Japansche terroristische uitbarstingen in China de Japansche marine de overtuiging heeft gegeven, dat de Chinee sche regeering noch de wil noch de macht heeft de orde en de vrede te bewaren en de Japanners in China te beschermen. De Japansche marine heeft derhalve maat regelen genomen, het recht van zelfverdedi ging uit te oefenen en het Japansche smal deel in China, alsmede de landingsdetache menten te versterken. Het blad schrijft, dat het een open geheim is, dat de anti-Japan sche actie in China wordt begunstigd door de Kwo Min Tang. Gisterochtend zyn Japansche versterkin gen in Sjanghai aan land gezet. De comman dant van de Japansche troepen heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij ver klaart, dat de Japansche versterking alleen bedoeld is tot bescherming van de levens en eigendommen van de Japanners, doch met hen, die de orde verstoren en vijandig optre den' tegen de Japanners zal streng wor den gehandeld. De correspondent van de „Asahi Sjimbun" deelt telefonisch mede, dat op het oogenblik de toestand te Sjanghai nog niet zoo gespannen is, dat reden bestaat te vreezen voor een tweede Sjanghai incident. De Japanners zyn wel verontwaardigd, doch zij toonen zich gereserveerd, terwijl oe plaatselijke Chineesche pers zich afkeerig toont van de anti-Japansche uitbarstingen. Japan wil Noord-China helpen. Generaal Matsumuro, de politieke ver tegenwoordiger van het Japansche garni zoen in Noord-China verklaarde in een in terview dat Japan Noord-China kan helpen en daarom wenscht het een stabiele regee ring, welke aan geheel China ten voorbeeld kan 'worden gesteld. Matsumuro stelde de Kwo-Ming-Tang verantwoordelijk voor de voortdurende onrust onder het Chineesche volk. Hij acht thans den tijd gekomen voor een scherpe en gevoelige les. Ministerbespreking te Tokio. De conferentie der ministers van buiten- landsche zaken, marine en oorlog, welke na de incidenten van Sjanghai op 23 dezer, is bijeengekomen, heeft besloten de onderhan delingen met de Nanking-regeering voort te zetten tot algemeene regeling van het Chi- neesch-Japansche geschil. De conferentie heeft niettemin het depar tement van marine gemachtigd krachtige maatregelen te nemen om het leven en de bezittingen van de in China wonende Japan ners te beschermen. Het incident te Pak-Hoi. De Japansche delegatie, die gekomen was om een onderzoek in te stellen te Pak-Hoi, waar een Japanner is gedood, is onverrich- terzake vertrokken. Verklaring namens ministerie van buitenlandsche zaken te Tokio. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft tegenover jour nalisten de bereidheid van Japan bevestigd de onderhandelingen met China tot defini tieve regeling der Chineesch-Japansche kwestie niet af te breken. Hij voegde hieraan toe, dat de recente be sprekingen te Nanking tusschen Kawagoe, den ambassadeur van Japan in China en Tsjang Tsjoen, den Chineeschen minister van buitenlandsche zaken, niet tot een ont spanning hebben geleid en dat, indien de onderhandelingen vergeefsch zouden blijken „bij gebrek aan ernst van de zijde der Chi neesche regeering" Japan eenzijdige posi tieve veiligheidsmaatregelen onder oogen zou moeten zien. Buitenlandsche waarnemers zijn van mee ning, dat een Chineesch-Japansch conflict absoluut onwaarschijnlijk is. Engeland en Frankrijk zijn paraat. In een drukbezochte vergadering sprak de vroegere Engelsche kanselier van den schatkist Winston Churchill over de be trekkingen van Frankrijk en Engeland. Hij begon met de mogendheden in te deelen in drie klassen: zij die geregeerd worden door nationaal-socialisten, zij die geregeerd worden door bolsjewisten en zij die zichzelf regeeren. Deze laatste regeeringsvorm verzekert volgens Chur- chil niet alleen de rechten van den bur ger, doch geeft de volkeren ook een grooter materieelen welvaart. Vervolgens besprak Churchill de maatrege len, welke het moreel en de idealen van de beide democratiën Engeland en Frankrijk steunen, als eerste maatregel wenscht hij, dat beide mogendheden tezamen blijven voor vrede en vrijheid. Zij zijn niet zoo zwak en zonder verdediging als sommigen wel den ken. Churchill noemt hier het Fransche leger het mooiste ter wereld en van de Brit- sche vloot verklaart hij, dat deze sterker is dan in 1914 en zij zal dit blijven in de toe komst. De luchtvaart moet nog nader bestudeerd worden. Verder zeide Churchill, dat het ideaal van collectieve veiligheid moet worden gehand haafd, dit is het ideaal van de „groote massa" en dit drijft de groote massa tegen de extremisten. Sprekend over Spanje verklaarde Chur chill, dat de Spaansche regeering een fout beging toen zij de verantwoordelijkheid op zich bleef nemen, toen zij de macht niet meer uitoefende. Hierdoor wordt het handhaven van een strikte neutraliteit nog meer ge rechtvaardigd. Nogmaals kwam spreker op de collectieve veilig heid en hij ver klaarde, dat aan twee voorwaar den moet worden voldaan, de vreedzame landen mogen niet ont wapenen, zoolang de makers van den oorlog nog hun wapens sme- Churchill den en hun regi menten vormen en vervolgens, Wcumter wij deze collectieve veiligheid zoeken voor onszelf, moeten we dee ook ernstig aan de anderen aanbieden. „Engeland en Frankrijk vragen voor zichzelf geen enkele garantie voor veiligheid en on afhankelijkheid, welke wij niet bereid zijn aan het groote Duitsche volk aan te bieden, waarmee wij allen wenschen in goede ver houding van vrede en welwillendheid te leven". Tenslotte wees Churchill nog op de geva ren, welke een klassegeest oplevert voor de collectieve veiligheid en hij veroordeelde de interventie in binnenlandsche aangelegen heden en propaganda, welke een ernstige provocatie vormen. DE TWEE TE PUICCERDA GEARRESTEERDE ITALIANEN. Italië vraagt uitlevering. De consulaire agent van Italië te Port Vendres heeft het anti-fascistische comité te Puiccerda verzocht de generaliteit van Catalonie uit te noodigen voor middennacht aan het Italiaansche consulaat te Barcelona de beide te Puiccerda gearresteerde Ita lianen uit te leveren, die naar Barcelona waren overgebracht. De gevolgen van het congres te Neurenberg. De zaakgelastigde van Tsjecho-Slo wakije heeft zich naar het ministerie van buitenlandsche zaken begeven en staatssecretaris Dieckhoff een protest- nota overhandigd tegen het door Göbbels en Rosenberg op het congres van Neurenberg tegen Tsjecho Slowa kije gerichte verklaringen. Het protest richt zich met name tegen de bewering, dat in de nabijheid der Duitsche grenzen vliegvelden werden aangelegd en dat officieren van het Sovjet-Russische leger in Tsjecho Slowakije plannen voorbereiden van operaties tegen Duitschland. Deze sedert verscheidene maanden door de Duitsche pers verspreide beweringen wor den herhaaldelijk door Praag officieel te gengesproken, gelijk dit ook in verscheidene diplomatie besprekingen is geschied. De zaakgelastigde van Tsjecho Slowakije heeft de aandacht van den staatssecretaris gevestigd op het feit, dat deze herhaalde aanvalen de tusschen beide staten bestaan de betrekingen van goede nabuurschap zou den kunnen verstoren. Ook een Roemeensch protest? Anderzijds loopt het gerucht, dat de Roemeensche gezant van zijn kant een soortgelijken stap heeft ondernomen en mondeling heeft geprotesteerd tegen de door de Duitsche pers tegen Roe menië geuite beschuldigingen en met betreking tot don beweerden aanleg van strategische wegen, die Rusland met Tsjecho Slowakije over Roemeensch grondgebied verbinden. Tijdens zijn onderhoud met den Duitschen staatssecretaris zou de gezant van Roeme nië hebben verklaard, dat ëe aanvallen, die ondanks herhaalde tegenspraken blijven aanhouden, den indruk wekten, dat men de publieke opini in Duitschland en Hongarije voor wilde bereiden op een vijandelijke houding tegen Roemenië. Fransch journaliste in vrijheid gesteld. De Fransche journaliste Odette Caillou, bekend onder den naam van Jacqueline Dorval, die te Puiccerda door het anti-fas cistische Spaansche comité gevangen gehou den werd, is na door de Fransche autoritei ten gedane stappen in vrijheid gesteld. Gisteravond heeft een hevig gevecht plaats gehad tusschen Britsche politie en militai ren en gewapende benden. De strijd duurde tot laat in den avond, en wegens de duister nis was het niet mogelijk te ontdekken welke verliezen de Arabieren hebben geleden. Een Schotsch luitenant werd gewond. 44 dooden en gewonden bij een botsing bij Jenine. Tijdens een tusschen Britsche troepen en Arabieren in de nabijheid van Jenine ge leverd gevecht zouden 41 Arabieren gedood of gewond zijn door bommen, die door Brit sche vliegtuigen werden geworpen, terwijl door de militairen drie Arabieren werden gedood. Joodsch winkelier gewond. Een Joodsch winkelier op de markt in oud-Jeruzalem werd gisteren door een schot ernstig gewond. Hij is naar het ziekenhuis gebracht, waar men vreest voor zijn leven. De aanvaller is nog niet gearresteerd. De terroristen kunnen steeds moeilijker aan geld komen van de boeren, die zij tot nu toe schrik aanjoegen. Eergisteren overviel een gewapende bende een dorp en eischte geld, doch de bewoners verzetten zich en een vuurgevecht ontstond. De bende werd afge slagen. Aan beide zijden viel een gewonde. Te wijten aan een fout van een telefonist. Een ingesteld onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat het spoorwegongeluk, dat nabij Lourdes heeft plaats gevonden, gedeeltelijk te wijten is aan de schuld van een telefonist van het station Lourdes, die den stationschef bij vergissing heeft doen weten, dat de boemeltrein kon vertrekken. Ondervraagd door het parket zou de tele fonist die volkomen van streek is, hèt feit bekend hebben. Met het oog op zijn ge zondheidstoestand is hij op vrije voeten gesteld.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1