fllkmaarsche Courant. Agenda £aatste berichten QemeetUecadeH Amstecdamscfie Jieucs Stad en Omgeving. lüe&Aeddit srft-r.«- PERMAHEHT OUPLEX HAARDEN UMRDKnCHELS SITTERS 6 7. KAR TOM en HH BOIiEMflHME, Hoogslt.t Verliest ons land een belangrijk afzetgebied? WARM EN HUIZEN ML1*» De volgende giften zijn gisteren bij den secretaris van den Armenraad ingekomen: Stedelijk Museum Ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 91 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, half acht, hoofdnum mer De wandelende dood (sens.); hoofdrol len Boris Karloff, Ricardo Cortez, Edmund Gwenn, Marguerite Churchill. Toegang bo ven 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stellingen. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De lok kende stem (muzikale film); hoofdrol Mar- tha Eggerth. Toegang alle leeftijden. Zondag voorstelling om 2, 4.30 en 8 uur. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Een hart van goud (rom.); hoofdrollen Harry Baur en Suzy Vernon. Extra: Het meisje uit de onderwereld (sens.) Toegang boven 14 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stellingen. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Dui vels van het verkeer (sens.); hoofdrollen James Cagney en Pat O'Brien. Toegang boven 14 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stellingen. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Vrijdag 25 September. 8 uur, 't Gulden Vlies, vergadering ver- eeniging voor kindervoeding. Zaterdag 26 September. Muziektuin, tot 8 uur, Floralia- en huis- vlijttentoonstelling. Zondag 27 September. Muziektuin, tot 8 uur, Floralia- en huis- vlij tten toonstell in g. Maandag 28 September. Muziektuin, tot 8 uur, Floralia- en huis- vlü tten toonstelling. (Ongecorrigeerd). Bezwarende maatregelen der Griekscbe regeering. De Nederlandsche zuivelproducenten, in het bijzonder zij, die met Grieksche klanten contracten hebben aangegaan, ten aanzien van de levering van gecondenseerde melk en melkpoeder, hebben door de nieuwste maatregelen, welke de Grieksche regeering te dien aanzien heeft getroffen, een belang rijk afzetgebied voor hun producten vrijwel geheel verloren. De Grieksche regeering heeft deze maand besloten, dat de invoer van gecondenseerde melk en melkpoeder alleen aan die landen is toegestaan ten opzichte waarvan Grie kenland een actieve handelsbalans heeft en dan nog slechts op compensatiebasis. Voor Nederland komt deze maatregel neer op een invoerverbod. Immers: Griekenland heeft ten opzichte van ons land geen actieve handelsbalans en bovendien, al ware zulks wel het geval, dan zou het nog zeer moeilijk blijken te zijn, toestemming tot particuliere compensatie te krijgen. Deze maatregel, welke een nieuwe en ernstige bedreiging van onzen toch al zoo geslonken export beteekent, is zoo kwam ons ter oore het gevolg van een reeks van besluiten door de Grieksche regeering in den loop van 1936 genomen. Einde Mei van dit jaar heeft de Griek sche minister van economische zaken aan de kamers van koophandel in zijn land een rondschrijven gericht, waarin belangheb benden werd aangeraden, geen bestellingen in het buitenland te doen in verband met een op komst zijnde wijziging in de invoer- reglementeering. welke op 1 Juli 1936 van kracht zou worden. De Grieksche pers meende, dat deze aan gekondigde wijziging zou neerkomen op een beperking van den invoer in dien zin, dat producten, die tot dusverre vrij konden worden ingevoerd, thans alleen tegen ruil zouden kunnen worden geïmporteerd en of wel naar hoeveelheid, of naar waarde, zou den worden gecontingenteerd. Het bleek, dat de pers juist had gezien en dat de wijziging in de invoerreglementee- ring inderdaad het karakter had, dat hier boven omschreven is. De maatregel be paalde voorts nog, dat de invoer van pro ducten, welke reeds voor de inwerking treding van dit besluit gecontingenteerd waren, afhankelijk zou worden gesteld van de handelsbalans van het betrokken land Voor gecondenseerde melk en melkpoeder werd een halfjaarlijksch contingent van 600.000 K.G. en voor margarine een contin gent van 85.000 K.G. toegestaan. GIJ MOET BEZUINIGEN Plaatst dan alléén aw advertenties in die krant, die we» keljjk gelezen wordt, de krant, die in alle kringen op de tafel in de huiskamer ligt. Zoo'n krant is de De tot dusverre geldende vrije invoer van deze producten werd zoodoende tot een beperkten invoer gereduceerd. Bovendien was de vaststelling dezer contingenten be langrijk beneden de normale invoercijfers. De invoer in Griekenland van geconden seerde melk bedroeg 1.110.000 K.G., waar van Nederland 970.000 K.G. invoerde. Thans werd de invoer van dit product van hooger- hand op 600.000 K.G. bepaald. In de afgeloopen maand is de Grieksche regeering nog een stap verder gegaan op den door haar ingeslagen weg, door te be sluiten, dat invoer alleen is toegestaan uit landen ten opzichte waarvan Griekenland een actieve handelsbalans heeft en dan nog slechts op compensatie-basis. Dit besluit zou zoo werd ons ver zekerd neerkomen op een invoerverbod, waardoor onze zulvelbereiders niet meer in staat kunnen worden geacht, hun verplich tingen tegenover Grieksche klanten na te komen. Een belangrijk afzetgebied voor onze zui velproducten zal verloren gaan, wanneer voor deze moeilijkheden geen oplossing ge vonden wordt. DE DEBACLE VAN N.V. LAKEMAN'S BANK. Ongeveer 1200 crediteuren. Naar wij vernemen, zijn bij de débacle van N.V. Wed. Lakeman's bank te Enkhui zen ongeveer 1200 crediteuren betrokken, terwijl het bedrag tesamen 2 millioen gul den omvat. De voornaamste crediteuren zijn wel de Levensverz. Mij. „Arnhem", „De Eerste Ned. Levensverz.mij.", de „Nationale Levens- verz.mij en de „Hollandsche sociëteit van levensverzekeringen". Nadeelig slot van 42.694.51. De raad dezer gemeente vergaderde Donderdagmiddag te vijf uur in het gemeen tehuis. Alle raadsleden waren tegenwoordig. Na opening werd overgegaan tot behande ling van de ingekomen stukken, w.o. de goedkeuring op de verordening op de hef fing van vermakelijkheidsbelasting. Ged. Staten deelden mede, dat het quo tiënt, bedoeld in het tweede lid van art. 16 van het financieele verhoudingsbesluit voor het rekeningsjaar 1934 voorloopig is vast gesteld op 15.7368. Medegedeeld werd, dat naar aanleiding van het gedaan verzoek uit den raad om op de reductie op de belastbare huurwaarde van koffiehuizen e.d. inrichtingen nog ver dere verlaging toe te passen, ingevolge een schrijven van den minister van binnenland- sche zaken deze reductie slechts kan blijven beperkt tot de gelijkstelling van perceelen, die voor twee-derde in de belastbare huur waarde der personeele belasting worden aangeslagen. De heer Groot vroeg of dit dan nog een verbetering beteekende voor de betrokke nen. De voorzitter antwoordde ontkennend. Reeds verleden jaar is de aanslag voor de belastbare huurwaarde vastgesteld op 2/3. Naspel van brand bij Zutt. Aankoop grond. Het vernielde hek. B. en W. stelden voor van den heer D. Zutt, wonende in de Fuik, tot verbreeding van den weg aldaar, een perceel grond aan te koopen ter grootte van 33 M2. tegen den prijs van 75. De voorzitter gaf een korte toelichting van de situatie, waarvan de raadsleden op de hoogte zijn. De heer Groot informeerde er naar of de heer Zutt voor het hek zorgde. De voorzitter bevestigde dit. De heer de Groot vroeg verder of het hek ter plaatse aan den anderen kant van den weg al in orde was gemaakt. Spr. heeft de eigenares gesproken, die er naar gevraagd heeft of het wordt gemaakt. De voorzitter merkte op, dat de veroor zaakte schade aan het hek voor rekening is van den eigenaar. Het bleek, dat het hek niet tegen brand verzekerd was. Anders zou de verzekering de schade hebben te be talen. In de polis is echter opgenomen, dat het hek er niet bij behoort Spr. gaf in over weging goed de polissen na te kijken als men een verzekering sluit. De voorzitter antwoordde ontkennend op de vraag of de eigenaar toestemming heeft gegeven voor de vernieling van het hek. Daar wordt niet op gewacht bij een brand. Er wordt niet meer vernield dan noodig is. De heer de Groot vond het vreemd, dat de assurantie geen vergoeding gaf. Het was toch in het voordeel der maatschappij dat dit gebeurde. Van gemeentewege heeft men echter niet op herstelling te rekenen. Benoeming lid gascommisaie. Aan de orde was hierna de benoeming van een lid van de gascommissie in verband met de benoeming van den heer P. J. Mink tot wethouder. B. en W. stelden voor nu een ander lid uit het midden van den raad te be noemen. In de commissie hebben zitting de heer Dekker voor den raad en de burgemeester als vertegenwoordiger van B. en W. Gekozen werd bij de eerste vrije stem ming de heer C. Roozendaal met 5 stemmen. van Vrijdag 25 September 1936. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N. V. (Ontvangen per draadlooze telefoon). Koers van heden te Vonge koers STAATSLEENINGEN. 4 Nadarl. 1934 4 Nad.-India 1934 5K Uuitscbland 1930 Idam mat verklaring BANK-INSTELLINGEN. Amaterd Bank Handel Mpij CerL v. 250 t Koloniale Bank t a Ned. ind Handelsbank Rotterd. Bank - INDUSTR. OND BINNENL Aig. Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvft Delit CerL NederL Ford Philips GloeiL Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting f Anaconda Bethleh. Steel Cities Service Kennccott Copper Steel comm. U. S. Leatber CULTUUR MAATSCH. H. V. A. Java Cultuur Ned. ind. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg. bzplor. Mij. Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtscbe Petr. Kon. Petr. Perlak Philips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon Ned. Stoomboot TABS.1ÏIN"" Deli Batavia. Oude Deli Senembab AMER. SPOORWEGEN. Atcbison Topcka Southern Pacific So^bern Railw. Cert Union Pacific RNoteering per 50. z) ez-coupon tExclaim. PROLONGATIE «o.ltfe koers WISSELKOERSEN AM AM 99*/, 23'%, 121»/. 13 47'/. 104'/. 117 29»/. 34»* 59'/, 2271* 16t»/. IIC»/, pl.m. 1.30 9b 21»/. 23i-"fo pl.m. 1.46 pl.m. 2.00 pl.m. 2.15 29»/.-'/, 228 164-51* lló'/H 48'/4 48 23»/» 23'/. 4>»/m 2»/,. 29'/, 437,, 2'/. 285 112 92 2'VlS- 43»/.-V« 1651* 116»/, 29»/, 43f-V» 60'/. l65>/4 1 116'/,-/ 23»/, 2'Vt. 285>* 2837, 29»/, Ti 60»/, 165'/. 116»/,-/ 23^, 2'V)« 29'/, 43-Vis 262»/, 19'/. 10 1U 162»/. 162 201»* 200 286»* 285 304'/, 304-3 82'/. 82 267. >3^1. 131-»%, H'/ie ll'Vtt-I 146'/, 147% 3 9i 94»* 3#7, 39 66'/. 66»* 2'/M iyM 547, 54'/. 180 180 244 245 228'/, 228 48'/. 48»* 267. 26'/. 3a/ifi 13»/, 85'/. 85 IV, pCt 'Exdividend. 301 2»/. 229J-300 300 298J 62»/, 13 147 2'/. 2 <2 26»/» 13"A. m-u/i« 13"A«-| li11/!. 146'/4 t 146 65%. NIET OFFICIEEL. N«w-York i t c Londen Berlijn 4 Parijs Brussel (Beiga) Bazel Kopenhagen Stockholm i 4 Oslo Madrid Vorige koers 1.497, 59 35 9.72'/4 24 9?»/, 4812»/, 33 50 38.55 37 60 00.00 Koers op heden 2 uur 148»/, <.49 59 47 4.74'/. 25.01 48 16 »3.45 18 60 17 65 00 00 De heeren U. Slot en P. Tesselaar verwier ven elk één stem. Voorloopige vaststelling rekeningen 1935. B. en W. stelden voor, over te gaan tot voorloopige vaststelling der rekeningen van het gem. gasbedrijf en de gemeenterekening over 1935. De heer P. Tesselaar, die rapporteur was van de commissie welke deze beide rekenin gen heeft nagezien, zeide, dat de rekeningen waren nagezien, waarbij was komen vast te staan, dat de gemeenterekening sloot voor den gewonen dienst op een totaal aan ont vangsten van 155.775.58, uitgaven 198.470.09, nadeelig saldo f 42.694,51. Spreker noemde verschillende der belang rijkste posten, waarvan wij er eenige laten volgen: Het nadeelig saldo wordt ten deele veroorzaakt door achterstallige baten tot 'n bedrag van 16.000. De steun aan werkloo- zen heeft 3432.30 bedragen, de loonen uit betaald in de gem. werkverschaffing waren 14.783.67 in totaal, de kosten der centrale werkverschaffing te Schoorl bedroegen 9365.80; aan bijzondere toeslagen was 251.08 gulden aan werkloozen verstrekt. In deze werkverschaffingskosten be draagt de normale rijksbijdrage 81.8 per cent. De loontoeslagregeling kostte 1314.70. De kosten van het toezicht op de gem. werkverschaffing waren f 941.11. Het hoofdstuk armenzorg, w.o. is opgenomen het salaris van den gemeente-geneesheer gaf een totaal van f 19.000. De bijdrage van het rijk is geraamd op 26.000. Verder wordt gerekend op een uitkeering uit het werkloosheidssubsidiefonds van 6476. De rekening gaf geen aanleiding tot op- of aanmerkingen en werd aldus voorloopig vastgesteld. De kapitaaldienst sloot in ont vangsten op 64.580.09, in uitgaven op 88.105.74, 't nadeelig saldo was f 23.525.65. De rekening van het gasbedrijf sloot in ontvangsten op f 56.915.93, uitg. 56.207.13, voordeelig saldo 708.80. Kapitaaldienst: ontvangsten 17.091.04, uitgaven 17.014.79, voordeelig saldo 76.25. Deze rekening werd eveneens vastgesteld. Bij de rondvraag vroeg de heer de Groot de straatverlichting te willen verbeteren, daar het op de hoogte van zijn woning zeer donker is. De voorzitter kon de verheugende mede- deeling doen dat B. en W. hebben besloten dat de straatverlichting het volgend jaar met ingang van 1 September volledig zal branden. Daarna sluiting. ACHT OCTOBERVIERING. De drie hier gevestigde middenstandsver- eenigingen hebben besloten gedurende de acht Octoberfeesten een etalagewedstrijd te organiseer en. Reeds hebben zich ruim 100 winkeliers voor deelname aan den wedstrijd opge geven. Aan het publiek worden mooie kansen gegeven om zijn beoordeeling met prijzen beloond te zien. BEGRAFENIS VAN HET VERDRONKEN JONGETJE. Onder groote belangstelling van heel de burgerij werd Woensdagmiddag te Scher- merhorn het lijkje van het door verdrin king omgekomen 7-jarig zoontje van de familie Beets ter aarde besteld. De lijk baar, die werd weggedragen door jonge lingen, was bedekt met een zestal kransen. Aan het graf werd door het hoofd van de openbare school, den heer W. C. van Setten van der Meer, een treffende toespraak ge houden. VERKEERSPUZZLE. Gistermiddag te 1.30 uur had op den hoek KoorstraatHeul een aanrijding plaats tus- schen een wielrijder en een luxe auto. De oorzaak hiervan was, dat toen het motor rijtuig een andere auto op dit kruispunt, rij dende over de Koorstraat wildé passeeren, de wielrijder juist vanaf de Heul de Koor straat kwam oprijden en met zijn rijwiel tegen de auto opreed. De wielrijder, ge naamd L. M., wonende te Alkmaar, bekwam geen letsel, doch het rijwiel werd bescha digd. De schade werd onderling geregeld. ONZICHTBARE RICHTINGAANWIJZER. Te 6 uur gistermiddag vond een aanrijding plaats tusschen een taxi, bestuurd door J. N. te Alkmaar, en een vrachtauto, bestuurd door A. C., wonende te Anna Paulowna. De oorzaak was, dat de bestuurder van de vrachtauto, die over den Stationsweg reed in de richting van het station, links af de Forestusstraat inreed op het moment dat de taxibestuurder dit motorrijtuig links wilde inhalen en passeeren. De richtingaanwijzer van de vrachtauto was urel naar links uitge stoken, doch voor den taxichauffeur onzicht baar, omdat een dekkleed, dat over de cabine van de vrachtauto hing, den richtingaanwijzer geheel verborg. Contra den bestuurder der vrachtauto wordt proces-verbaal opgemaakt. VOOR DE ARMSTEN DER ARMEN. Z. Z. z N. P. B, 1f50 P. d. B. Sportclub In totaal is er thans ingekomen 320.50. karr„!Lgi8ter ™ar een klein r»»kje aan de h 11 h ,eV8n' a met giften beladen ™<»r naar waarnemingen, verricht in den van Vrijdag 25 September. 8®n Medegedeeld door het Kon. Nederl Instituut te de Bilt. Met- Hoogste barometerstand 772 0 m v Vestmanör. k Laagste barometerstand 749,3 m.M Ingö. te Verwachting, geldig tot den avond Zaterdag 26 September: an Zwakke tot matige wind uit westeliik richtingen; nevelig tot zwaar bewolkt betrokken; waarschijnlijk regenbuien- koeler. Iets Buitenlandsch weeroverzlcht. Nog vrij somber weer, met lanmm, opklaring. De oceaandepressie is thans stationnair geworden. Kleine minima hebben zich Z het hoofd-minimum afgescheiden en trék ken in zuidwest-noordoostelijke riehtinè over het vasteland en de Noordzee, hun baan zware regens veroorzakend. Een langgerekt gebied van lagen luchtdruk strekt zich uit van zuid-Noorwegen over Engeland en Ierland naar den Oceaan. Langs de zuidzijde zijn de temperaturen hoog en is het weer overal nevelig en de atmospheer in de onderste lagen vochtig en tot groote hoogte zeer warm, langs de noordzijde waaien over Schotland krachtige winden die polaire luchtmassa's naar het westen transporteeren. Het weer is hier op. klarend en de luchtdruk stijgt er sneL In Zwitserland en zuid-Duitschland veroor zaakt een voorbijtrekkend minimum weer zware regens, evenzoo gaven de minima die over Engeland naar Noorwegen trokken langs hun baan overvloedige regens. In oost- en midden-Duitschland is het weer nog mooi en zomersch met warme continen tale winden. Het is te verwachten dat het weer hier It lande nevelig tot zwaar bewolkt zal blijver en slechts langzaam zal opklaren. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 19.21 uur tot 6.24 uur licht op. ZONDER VOORUITBETALING Agenten voor Alkmaar, Hoorn en Den Helder: SNELHEIDSMANIAK OP DE FIETS. Te 6 uur gisteravond vond nog een aan rijding plaats tusschen een wielrijder, ge naamd P. M. Z., wonende te Alkmaar, en den bestuurder van een luxe auto, genaamd J. S. van T., wonende te Heiloo. De wielrijder kwam met groote snelheid de Tuinstraat uitrijden en lette niet op het verkeer dat over den Geestersingel uit de richting Texel- schehek aankwam. Het rijwiel van Z. werd ernstig beschadigd, doch hij zelf bekwam geen letsel. Door de politie wordt tegen den wielrijder proces-verbaal opgemaakt PLOTSELING OVERGESTOKEN. Te 6.15 uur werd de 11-jarige wielrijdat* A. M„ wonende te Alkmaar, die op den Kennemerstraatweg reed in de richting van Heiloo, aangereden door een vierwielig Per" sonenmotorrijtuig. De wielrijdster, die rechts op het rijwielpad reed, zag haar moeder aan den overkant van den weg en reed toen on doordacht plotseling naar links van den straatweg. De autorijder remde krachtig, doch kon niet voorkomen dat het meiaj® werd aangereden. De eerste hulp werd doo den Geneeskundigen dienst verleend, doen het meisje kon met een ziekenauto weer naa huia gaan. De schuld lag geheel bu B®»! meisje. DE DEBACLE VAN LAKEMAN'S BANK- Langzamerhand begint, naar het VW- meldt, tot de belanghebbenden door dringen van welk een omvang de r^nP- gevolg van de déb&cle van Lakeman s B zal worden. u. Nu bekend geworden is, dat de cre ren groote verliezen zullen moeten U vreest men in de kringen van deblle" ün ingrijpende maatregelen op korten ter ten behoeve van de eerste groep. n bijzonder in den landbouwhoek waa»' credietnemers schijnen te zitten. blal\ „,ing met bezorgdheid de verdere ont^'k de gade. Men hoopt, dat het comité, dat op onlangs gehouden openbare vergader f De Doelen door de stands-organisaties den tuinbouw is aangewezen, samen"1 en met het z.g. comité-Haspels zal jen bereiken, opdat ook de bijzondere e deii van den land- en tuinbouw zullen behartigd. Wand- Door het kringbestuur van den Ne schen Tuinbouwbond is den hr. bet wethouder van Beverwijk, verzocht comité zitting te nemen.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2