JbuitetdaMd -"rERICHTKN omtrent onlusten in polen tegengesproken. italiaansch vice-consul in vallauris lastig gevallen. winter in het poolgebied ingetreden. ALKMAARSCHE COURANT van VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1936 wetsontwerp-verkoop automaten, Officieel wordt tegengesproken dat in t district Zamosc nieuwe onlusten zijn Üftcebroken. Men verzekert dat de politie- ^terkingen, die tijdens de jongste onlus ten naar dit gebied waren gezonden, reeds teruggetrokken zijn. ne Matin" bericht uit Nizza, dat de rtaliaansche vice-consul te Cannes, Di ravlabria tezamen met den Italiaanschen «orlogsverminkte Campinotti te Vallauris lastig gevallen door een aantal jonge lieden Campinotti wilde een politieman te hulp roepen, doch de jongens vielen hem en mishandelden hem en eerst nadat 2e vice-consul hulp uit het raadhuis had haald kon het slachtoffer worden ver lost. De vice-consul fieeft bij den perfect geprotesteerd. Volgens een draadloos bericht van het sovjet.Russische schip Sverdlovsk dat zich in de IJszee bevindt, is de winter in het poolgebied reeds ingetreden. De toestand is voor de bevolking in deze gebieden zeer moeilijk, aagezien het zeer moeilijk is hen van levensmiddelen en kleeding te voor zien. ERNSTIG AUTO-ONGELUK IN ITALIË. Drie dooden. In den afgeloopen nacht zijn bij een bot sing tusschen een particuliere auto en een militaire vrachtwagen bij Florence drie per sonen gedood, twee ernstig en één licht ge wond. DE NIEUWE ZWEEDSCHE REGEERING. Agrariërs in de nieuwe regeering? De Zweedsche bladen melden, dat de sociaal-democratische kabinetsformateur Hansson verscheiden portefeuilles zou heb ben aangeboden aan de Agrariërs. Sommige bladen spreken van de porte feuilles van landbouw, justitie, landsver dediging en verkeerswezen. De minister-president der afgetreden regeering zou minister van landbouw wor den. DE „MANCHESTER GUARDIAN" IN DUITSCHLAND VERBODEN. Op last van den Duitschen minister van binnenlandsche zaken is de „Manchester Guardian" voor Duitschland tot nader order verboden. INTERNATIONAAL KATHOLIEK PERSCONGRES GEOPEND. In de groote zaal van het Angelicum in Vatikaanstad is in tegenwoordigheid van het college van kardinalen en het diploma tieke corps het internationaal katholiek perscongres geopend, waaraan 25 landen deelnamen. Kardinaal-staatssecretaris Pa- celli heeft de openingsrede in acht talen uitgesproken. ANTI-REVOLUTIONNAIRE BEWEGING IN FRANKRIJK. De beide Fransche rechtsche kamerleden Bouissoud en Bataille hebben besloten een anti-revolutionnaire beweging op touw te zetten, welke tegen het Fransche volksfront is gericht. In alle provincies zal propaganda worden gemaakt om binnen afzienbaren tijd een krachtige beweging te organiseeren. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN TITOELESCOE. Toestand gestadig verbeterende. De dokters van Titoelescoe hebben het volgend bulletin gepubliceerd: De verbete ring van den bloedstoestand en den alge- meenen toestand houdt aan. Bezoeken zijn nog steeds verboden. DE ZIEKTE VAN DEN GRAAF VAN CAVADONGA. 13e bloedtransfusie toegepast. Integenwcordigheid van de ex-koningin van Spanje, is gisteren te New York de der tiende bloedtransfusie toegepast op den graaf van Cavadonga. DE BEWAPENINGSWEDLOOP. Het Zwitsersche volk is bereid zijn onafhankelijkheid te verdedigen. Aan de grens van Duitschland en Oosten- heeft het Zwitsersche leger groote m*noeuvres gehouden, waaraan 30.000 man deelnamen. Na het einde van de manoeuvres hield de chef van het miltaire departement, hanger, een toespraak waarin hg zeide, dat "iet alleen het Zwitsersche leger, doch het geheele Zwitsersche volk bereid is het va derland en de Zwitsersche neutraliteit te verdedigen. AANSLAG OP ZUID-SLAVISCH KAMERAFGEVAARDIGDE. Slachtoffer doodelijk gewond. Onbekende daders hebben op den tot de regeeringspartij behoorenden Skoepsjtina- •'gevaardigde der Zuid-Slavische kamer Bogdam Milintsjitsj geschoten. Er bestaa weinig hoop hem in het leven te houden. VECHTPARTIJ TE ROUAN. Vijf personen gewond. Gisternacht heeft te Rouen een vechtpartij Plaats gehad tusschen leden van het volks front en volgelingen van kolonel de la t\_ ...;i/ion aanülak- en volgelingen van "u,u' J°que. De volksfronten, wilden aanPlak" hiljetten van de vuurkruisers afscheuren en dezen verzetten zich hiertegen. Enkele schoten werden gelost en vijf vuurkruisers twee volksfronten *«id«u gewond. VAN ZEELAND VORMT GEEN NIEUWE PARTIJ. Een dementi van den premier. Minister-president van Zeeland heeft in een verklaring in de „Soir" medegedeeld, dat de geruchten als zou hij voornemens zijn een nieuwe politieke partij te vormen absoluut onjuist zijn. Èr is nooit sprake ge weest van de vorming eener nieuwe partij, terwijl hijzelf nooit politicus is geweest, doch steeds boven de partijen wenscht te staan. DE WAPENSMOKKELARIJ IN BELGIE. Intensief onderzoek ingezet. Te Ostende zijn, zooals gemeld, aan boord van het s.s. „Raymond" wapens tot een be drag van twee millioen francs ontdekt. In verband hiermede heeft de rechter van in structie uit Antwerpen heden den geheelen dag den algemeen-secretaris van den socia- listischen transportarbeidersbond, de Witte, gehoord, daar gebleken is, dat de Witte de „Raymond" had gecharterd. Bovendien zijn heden ten huize van de Witte en in de lokalen van den Antwerp- schen transportarbeidersbond te Antwerpen huiszoekingen gedaan. Verder zijn huiszoe kingen verricht bij zekeren F., die bestuur der is van de maatschappij Armat, waarvan de kantoren gevestigd zijn in het Antwerp- sche torengebouw. Het was aan het licht ge komen, dat de kleine machine-geweren, die enkele dagen geleden in beslag genomen zijn, bestemd waren om te Antwerpen in entrepot te worden opgeslagen ten name van F. De huiszoekingen hebben echter tot dusver voorzoover bekend niets opgeleverd. Granatenfabriek te Tongeren ontdekt. Door middel van de documenten, die zich in de gevonden acte-tasch van den Spaan- schen kapitein Huerta bevonden, heeft het parket te Luik een geheime granaten-fa briek ontdekt in een ijzergieterij te Tonge ren. Deze fabriek had een opdracht ontvan gen voor de levering van 50.000 granaten, waarvan er 500 per dag werden afgeleverd. Onderzoek naar wapenvoorraden. Het parket van Brussel heeft gisterochtend bg een maatschappij te Vilvoorde, welke een contract had gesloten met de vertegen woordigers van een buitenlandsche mogend heid voor de levering van 20.000 granaten, een onderzoek ingesteld. Het contract was gesloten voor Mexico, maar men weet nog niet de definitieve be stemming. Eveneens heeft men een onderzoek inge steld in een ijzergieterij te Haren, waar men den laatsten tijd onderdeden van gra naten maakte, zoomede bij een onderneming te Berchem St. Agatha. Er was geen uitvoervergunning gevraagd. De machinerieën zijn in beslag genomen, terwijl het gefabriceerde materiaal is ver beurd verklaard. De Volkenbondsvergadering Bureau der Volkenbondsvergadering gekozen. De Volkenbondsvergadering heeft heden zes vice-presidenten gekozen, die met de door de groote commissies gekozen presiden ten het bureau der Volkenbondsvergadering vormen. De zes gekozen vice-presidenten zijn: Frankrijk, dat 49 stemmen verwierf, Zuidslavië met 44 stemmen, Canada met 39 stemmen, Rusland met 35 stemmen en Italië met 32 stemmen. De zitting werd daarna opgeheven. Het bureau kwam in vergadering bijeen. Bolivia candidaat der Latijnsch- Amerikaansche staten. L»e vertegenwoordigers der Latijnsch- Amerikaansche staten hebben eenstemmig Bolivia aangewezen als candidaat voor den zetel, die vrij komt door het periodieke af treden van Argentinië. Italië treedt niet uit. Men heeft thans zekerheid verkregen, dat Italië niet als lid van den Volkenbond zal aftreden. Overigens verluidt, dat Rome een nog grootere reserve tegenover den bond zal aannemen dan tijdens de toepassing der sancties het geval was. Het aantal raadszetels. De eerste commissie van de Volken bonds vergadering heeft aan het slot van haar de bat over de hervorming van den Volken bondsraad een motie aangenomen, waarin de voorstellen worden aanvaard, volgens welke het aantal niet-permanente raadsze tels voor een beperkte tijd zou gebracht wor den op 11, waarbij wordt voorbehouden de schepping voor den tijd van drie jaar van twee zetels, van welke een zou worden toe gewezen aan de niet-gegroepeerde Europee- sche staten en de andere aan een Aziatischen staat. Verder wordt aanbevolen dat zoo spoedig mogelijk een definitieve oplossing wordt getroffen en dat daartoe een commis sie van deskundigen wordt benoemd. De eerste commissie van de Volkenbonds vergadering, welke onder voorzitterschap staat van mr. J. Limburg (Nederland) en belast is met de bestudeering van juridische en constitutioneele aangelegenheden is van ochtend bijeengeweest ter bespreking van de kwestie der samenstelling van den Vol kenbondsraad waarvan in den loop van een jaar door een speciale commissie een hervor ming was voorgesteld de handhaving van den in 1933 voorloopig aan Portugal toege wezen zetel, waarvoor dit jaar vele gega digden betsaan, zoomede de instelling van een vijftienden zetel voor China. In de zitting van vanmorgen maakte de afgevaardigde van Noorwegen er bezwaar tegen, dat Zuid-Amerika een te groot aan tal zetels bezet: drie. Hij critiseerde voorts de strekking het aantal raadszetels te ver- grooten, waardoor de raad een doublure der Assemblee zou worden. De negus is dankbaar. De negus heeft gistermiddag de pers een boodschap overhandigd, waarin hg uitdruk king geeft aan zgn dankbaarheid jegens de Assemblee, welke Abessinië recht heeft doen wedervaren. In naam van het volk van Abessinië, dat „in ellende is gedompeld", spreekt hij zijn erkentelijkheid uit tcgtBovtf den Volken bond. Ingediend door minister Gelissen. Blijkens de thans verschenen memo rie van antwoord inzake het wetsont werp tot regeling Van den verkoop door middel van automaten zijn in dit ontwerp belangrijke wijzigingen aan gebracht. Minister Gelissen geeft in deze me morie het volgende exposé van den toestand, zooals die practisch zal worden indien het ontwerp in den thans voorgestelden vorm tot wet zou worden verheven. Buiten de wet vallen sommige verkoop automaten, in verband met verkeersbelan- gen, enz. De overige verkoopautomaten mogen alleen in gebruik zijn bij het hoofd of den bestuurder van een winkel in den zin der wet en moeten in of bij den winkel zijn, opgesteld. De ruimte, waarin uitsluitend door middel van automaten wordt ver kocht, beschouwt de wet niet als winkel, tenzij het een café, restaurant of dergelijke inrichting betreft. a. Te verkoopen waren: door middel van een verkoopautomaat mogen alleen waren worden verkocht, die in den win kel, waarbij de verkoopautomaat behoort, aan het publiek in het klein plegen te worden verkocht. Uitzondering: door middel van bij café's e.d. behoorende „buitenautomaten* mogen uitsluitend bederfelijke levensmiddelen worden verkocht. b. Plaatsing. Automaten behoorende bg gewone winkels of café's e.d. mogen zoo wel buitef» als binnen de inrichting staan. Automaten, behoorende bg hotels moe ten binnen staan. c. Verkooptijd. Automaten, behooren de bg gewone winkels: a. Staan zij in den winkel, dan regelt de verkooptijd zich naar den tijd van sluiting van den winkel; b. zijn het „buiten-automaten", dan is de verkooptijd onbeperkt. Automaten, behoorende bij café's e.d.: a. staan zij in het café, dan regelt de verkooptijd zich naar den sluitingstijd van de winkelsluitingswet, zoodat dus in het algemeen in den tijd, dat de gewone win kels gesloten moeten zijn, slechts spijzen, dranken of tabaksartikelen voor verbruik ter plaatse door middel daarvan mogen worden verkocht; b. zijn het „buiten-automaten", dan is de verkooptijd onbeperkt. Automaten, behoorende bg hotels: De verkooptijd richt zich naar de win kelsluitingswet, dus in het algemeen mag in den tijd, dat do gewone winkels gesloten moeten zijn, slechts worden verkocht aan logeergasten; d. Bijvulgelegenheid. Automaten behoorende bij gewone win kels: a. staan zij in den winkel, dan mag te allen tijde worden bijgevuld; b .zijn het „buiten-automaten'', dan mag gedurende den tijd, dat de winkel gesloten moet zijn, niet worden bijgevuld. Uitzondering op b: beperkte gelegen heid tot bijvullen met bederfelijke eetwa ren op Zondag en op werkdagavonden. Automaten behoorende bij café's e.d.: a. staan zij in het café, dan mag te allen tijde worden bijgevuld; b. zijn het „buiten-automaten", dan is er een beperkte bijvulgelegenheid óp Zon dag en op werkdagavonden. Automate nbehoorende bij hotels: de bijvulgelegenheid is onbeperkt, e. controle op het bijvullen. „Buiten automaten" moeten zoodanig zijn ge plaatst, dat bijvulling daarvan uitsluitend op van den openbaren weg af gemakkelijk zichtbare wijze kan geschieden; f. overgangs- en invoeringsregeling. Tegenwoordige exploitanten van ver koopautomaten, niet-houders van een winkel, zoomede hunne rechtverkrijgen den, zullen de exploitatie hunner verkoop automaten nog gedurende twee jaren na de inwerkingtreding der wet op denzelfden voet mogen voortzetten. De bepalingen betreffende het bijvullen van „buiten-automaten" en de controle op het bijvullen daarvan treden eerst na twee jaar in werking. „spellingsvrede" bestrijdt het stelsel-slotemaker de bruine. Onder voorzitterschap van mr. dr. E. W. Catz heeft het bestuur van „spellingvrede te Amsterdam, bijna voltallig vergaderd in zake de plannen van minister Slotemake, de Bruine. Gelijk viel te voorzien, hebben de denkbeelden van den huidigen bewinds man aan het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen in de vereem- ging veel critiek ontmoet. Gesproken werd over een onafgerond stelsel over de „evident manlijke" zelfstandige naamwoor den zal een. nog niet eens benoemde com missie van deskundigen het eens moeten worden dat practisch onuitvoerbaar zal blijken. Bovendien, door zijn gemis aan dui delijkheid, tal van vragen opwerpt, waarop vooraanstaande Neerlandici in ons land, en anderen, reeds hebben gewezen. Tenslotte zijn, te midden van de bekende spellings antithese binnen onze landpalen „kool" en „geit" al te zeer gespaard. In het belang van het onderwijs, dat weer Wat de schrijfwijze betreft op losse schroeven zou komen te staan, behoort de methode-Slotemaker niet verwezenlijkt te worden. De eenvoudige regels van het compromis-Marchant hebben aldaar, in el ke beteekenis des woords, „school" gemaakt en hun bruikbaarheid volkomen bewezen, zonder de taal zelve te schaden. Het bedrgfsleven neemt de schrijfwijze 1934 evenzeer in toenemende mate op en heeft zich tot dus ver oaec u> komen vast te staan weinig of niets aangetrok ken van plannen, die behoudens de raad selachtigheid van evident-manlijke substan tieven veelal facultatief stellen, hetgeen mr. H. P. Marchant obligatoir had voorge schreven. Bovendien maakt het systeem „elke minister zijn eigen spelling" te mid den van de nooden en groote vragen van onzen tijd, een pijnlijken, zelfs ontmoedi- genden indruk. Op die gronden is het hoofdbestuur van „spellingvrede" hoezeer het uiteindelijke rust en stabilisatie zou toejuichen van oordeel, dat zijn voorkeur voor de spelling 1934 ongewijzigd dient te blijven. In dien zin zullen derhalve leden en geestverwan ten worden geadviseerd, terwijl met alle gepaste middelen het gestelde doel zal wor den nagestreefd. De vereeniging constateert overigens met voldoening, dat in alle „kam pen" den wensch levendig is geworden de materie, althans in hoofdzaken, neer te leg gen in een wet, terwijl dan een of meer koninklijke besluiten de bijzonderheden zouden kunnen regelen. Staatsrechtelijk be zien is dat trouwens de voor de hand lig gende oplossing. De gebruikelijke propaganda-bijeenkom- sten zullen ook dezen winter voortgang hebben, naar alle waarschijnlijkheid aller eerst te Hilversum, waarvoor o.m. de taal kundige adviseur der vereeniging, prof. dr. N. J. H. Gerlach Royen O. F. M„ hoogleer- aar aan de rijks-universiteit te Utrecht, als spreker zal worden uitgenoodigd. Het stand punt van „spellingvrede" zal tijdens dat sa menzijn, en in vergadering elders, nader worden uiteengezet. BOLSJEWISME EN JODENDOM. Opperrabijnen doen een beroep op het wereldgeweten. De opperrabijnen van verschillende ge meenten in de wereld publiceeren een ver klaring op den vooravond van den grooten verzoendag, waarin zij stelling nemen te gen uitingen aangaande het jodendom op het jongste nazi-congres te Neurenberg. De chef-rabbi of The British Empire dr. J. H. Hertz) heeft tot den opperrabbijn van den Haag het verzoek gericht om zich bij dit protest aan te sluiten. Deze voldoet daaraan in de volgende bewoordingen: De Duitsche machthebbers leidden op het jongste congres te Neurenberg een campag ne van fanatieke onteering in tegen de ge heele jodenheid over de wereld. Zij pogen het jodendom de moeder der godsdien sten te vereenzelvigen met bolsjewisme, een stelsel, dat getoond heeft elke religie omver te werpen. Zg willen zeventien mil lioen joden, verspreid over de vier hoeken der aarde, strafbaar stellen voor de daden van een handvol menschen in Rusland, die zich volkomen hebben losgemaakt van de jodenheid en van hun voorvaderlijk geloof. De beschuldiging van de Duitsche macht hebbers, dat „98 procent van de leiders van de Sovjet-en-boeren-republieken joden zgn" is onwaar. Van de presidenten der verschil lende Sovjet republieken en de volkscom missarissen zgn op een totaal van negentien slechts twee van joodsche afkomst. Zg lanceeren verder ongeronde bewe ringen omtrent de verantwoordelijkheid der jodenheid voor het afgrijselijke bloed bad aan beide kanten in het tragische con flict in Spanje. Deze fantastische en uit de lucht gegre pen beschuldiging is klaarblijkelijk bedoeld om overal de hartstochten van de groote massa op te zweepen tegen den jood. Israël is dikwijls vertrapt en was vaak hulpeloos, maar het verloor nooit de hoop en het vertrouwen, uit het geloof voortge sproten. „Geen wapen, dat tegen u wordt ge smeed, zal slagen" luidt de belofte van den profeet Jesaja. Israel's ondoordringbaar pantser tegen de nazi-beschuldiging is ver trouwen in den god der gerechtigheid. Hij alleen kan de boosaardige plannen verijde len, hij alleen kan de harten van hen, die door haat verblind zijn, reinigen en hun oogen openen voor het heilige karakter van de rechtvaardigheid en van de broeder schap tusschen de menschenkinderen. DE KONINKLIJKE FAMILIE TERUG OP HET LOO. Gistermiddag om half vier is de Konink lijke familie met een extra trein uit Nij megen te Apeldoorn aangekomen. Bg het station stond een auto gereed, die het hooge gezelschap naar het paleis op het Loo bracht. Daar de tgd van aankomst slechts weini gen bekend was, was er niet veel publiek bij het station aanwezig. BOTERNOTEERING. Een stuiver minder dan vorige week. De commissie-noteering voor Nederland- sche boter is voor de week van 28 September tot 3 October vastgesteld op 53 cent per K.G. AVONTUREN VAN EEN AUTO. De heer F. K. te Bussum, moest gister middag om zes uur, toen hij met den trein uit Amsterdam kwam, vaststellen, dat zijn auto, die hij eiken dag in den tuin van hotel Nieuw Bussum laat parkeeren, verdwenen was. Terwijl hij bij een kellner informaties inwon, kwam een kennis vertellen, dat hij den groen-grijzen auto iets verder op den 's-Gravelandscheweg des middags had zien staan. De heer K. spoedde zich er heen, maar de villabewoners wisten van niets. Hij belde de garage op, die de auto gisteren zou nazien. De auto was om drie uur naar hotel Nieuw Bussum gebracht, hetgeen bleek te kloppen. Maar de garagehouder vertelde hem tevens, dat hij omstreeks half zes de auto, die een bijzondere groen-grijze kleur had, te Weesp had zien staan. Hg dacht, dat de heer K. daar een boodschap moest doen en had op het geval verder geen acht geslagen. Maar hij had de auto beslist herkend. De heer K. deed aangifte bij de politie en toen hij tegen zeven uur in zijn woning aan de Breelaan thuiskwam, zat er de heer P. uit Arnhem te wachten, die met hem de schade wenschte te regelen van de aanrij ding. die hij middags met den heer K. tu6- BAKKER KON ZIJN DEEG NIET KNEDEN. Stijve armen door rheumatiek. Nu weer gezond als een visch. „Ik had rheumatiek, zoo erg als het maar kon. De gewrichten in mijn armen, beenen, handen en voeten waren verstijfd. Ik kon nauwelijks loopen, en als ik een paar minu ten had gezeten, werd het een heele toej om weer overeind te komen. Ik ben bak ker van beroep, dus U begrijpt wel dat ile al mijn kracht noodig heb om deeg to kneden. Mijn handen waren echter zóS machteloos, dat ik mij bezorgd begon af te vragen of ik nog wel ooit zou kunnen wer ken. Ik probeerde verscheidene middelen, maar tevergeefs. Na een flacon Kruschen Salts ging ik mij een beetje beter voelen. Ik verbruikte nog twee flacons, en ik moei bekennen, dat ik weer plezier in mgn werk heb. Geen pijn of last meer, dank zij Kruschen Salts. Ik kan het niet genoeg roemen, want ik voel mij weer zoo gezond' als een visch." A. T. H. te K, Indien Uw afvoerorganen op de juiste wijze tot betere natuurlijke werking wor den aangespoord, voorkomt U ophooping in Uw lichaam van afvalstoffen, zooals het urinezuur, dat maar al te dikwijls da oorzaak is van rheumatiek, ischias, spit e.d. Kruschen Salts bevat zouten, die zorgen voor een afdoende vêrwijdering van af valstoffen, doordat zij Uw afvoerorganen, ingewanden, lever en nieren, aansporen tot krachtiger werking. Zoodra Uw bloed zuiver is geworden, zullen de rheumatische pijnen verminderen om tenslotte geheel weg te blijven. Probeer het eens. U hebt Uw geluk in eigen handen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro gisten a 0.40, 0.70 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op d« buitenverpakking de naam Rowntree Han dels Maatschappij, Amsterdam voorkomt. schen Bussum en Hilversum had gehad. De heer K. zette groote oogen op en het volgende verhaal te hooren: de heer P, was omstreeks vijf uur aangereden van achteren door een grijs-groene auto, die evenals hij, in de richting Hilversum reed. De automobilist zeide de schade te willen regelen en haalde uit de auto, de wegen kaart, zoodat de heer P. het adres kon notee- ren. Zoo zat dus deze bij den heer K., die aldus zekerheid had gekregen, dat zgn auto ergens met een ingedrukten bumper aan het rijden was en dat hij een aanrijding had ge had dicht bij Hilversum en daarna te Weesp was gesignaleerd. De politie te Bussum stel de zich met die van Weesp in verbinding en hoewel de auto nog niet is gevonden, meent men te Weesp de dief op het spoor te zijn. (N.R.Crt.) PRINS BERNHARD BIJ DE NEDERLANDSCHE HANDEL MU. Naar wij vernemen, heeft prins Bernhard heden zgn werkzaamheden aanvaard ten hoofdkantore van de Ned. Handelmaatschappij, welke werkzaam heden er op gericht zgn, van de werk wijze dezer groote financieele instelling op de hoogte te komen, hetgeen te meec waarde heeft in verband met de verbin dingen, welke de maatschappij onder houdt met onze overzeesche gewesten. De aanstaande prins-gemaal zal voorloo pig op de directioneele afdeeling werk zaam zijn, doch het ligt in de bedoeling dat de prins zich ook van den gang van zaken in de andere afdeelingen op de hoogte zal stellen. MOTORRIJDER OP ONBEWAAKTEN OVERWEG DOOR TREIN GEGREPEN. Op den onbewaakten overweg te Zalné, gemeente Zwollerkerspel, is gistermiddag omstreeks vijf uur de motorrijder, de heer Biersma uit Dalfsen, toen hg naar aijn woonplaats terugkeerde door den trein, welke even tevoren uit Zwolle in de richting Coevorden was vertrokken, aangereden. De motor werd ongeveer een twintig meter meegesleurd, terwijl de heer B. over een af stand van tien meter werd weggeslingerd. Ernstig gewond bleef hij langs de rails lig gen. Hij is naar het Sophia-Ziekenhuis te Zwolle overgebracht, waar bleek, dat hij beide beenen en een arm had gebroken en voorts hoofdwonden en inwendige kneuzin gen had opgeloopen, Hoewel de oorzaak van het ongeval nog niet is vastgesteld, ver moedt men, dat de motorrijder niet voldoen de heeft opgelet, of er een trein naderde, daar het uitzicht ter plaatse zeer goed is. Het motorrijwiel werd geheel vernield. De trein had ongeveer 15 minuten vertraging. ALLE „DOORGEDRAAIDE" GROENTEN INGEBLIKT. Voor zoover zij daartoe geschikt bleek. Op de vragen van mevrouw Bakker-Nort betreffende het aan werkloozen uitreiken van groenten, welke op de veilingen de mi nimumprijzen niet kunnen opbrengen heeft de minister van sociale zaken geantwoord: Inderdaad zgn den laatsten tgd nog en niet alleen te Venlo, doch ook wel op an dere veilingen groenten vernietigd moe ten worden. De minister is van oordeel, dat vernieti ging van groenten, voor zoover mogelijk, dient te worden voorkomen. Zijnerzijds wer den daarvoor dan ook reeds voor eenigen tijd maatregelen genomen. De minister besloot voor «enigen tijd om de groenten, die doordraaide en niet in da versche groentendistributie kon worden op genomen, voor zoover deze daarvoor ge schikt was, te doen inblikken, daartoe ip staat gesteld door den minister van lanch bouw en visscherij, die deze groenten ter ba- schikking van den minister stelde. Practisch kan worden gezegd, dat «O» groenten, die in den laatsten tijd „door draaide" en voor conserveering geschikt was, voor de distributie bestemd is gewor den-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5