PROFESSOR SLIM EN ZOON Pa .«JSKflkn Omlaag die kosten! leggen' yiumnciaai 'lïiemos OUDKARSPEL HEILOO UITGEEST NOORDSCHARWOUDE EGMOND AAN ZEE CALLANTSOOG BEVERWIJK £uchtvaact mïddanvaf" Langs de zandwegen. £and- en JjdHéouat JUnwieutos COURANTENRECLAME IS NIET TE VERVANGEN SCHRIJVER VAN DREIGBRIEF GEARRESTEERD. Hij had nog meer op zijn kerfstok. De gemeente-politie te Kapelle a. d. IJsel heeft gearresteerd den 23-jarigen chauffeur J. N., gedomicilieerd te Ouderkerk a. d. IJsel, die heeft bekend aan het meisje G. de J. uit Kapelle a. d. IJsel, met wie hij enkele jaren geleden omgang had gehad, een met doodskoppen en revolvers geïllustreerden driegbrief te hebben geschreven. Tevoren was bij de politie de klacht ingekomen, dat B. het meisje, dat eenige jaren met een an der verloofd was, herhaaldelijk lastig viel De politie is B. op het spoor gekomen, door dat hij gelijktijdig wordt gezocht door de gemeentepolitie te Hilligersberg, waar bij een meisje, waarmede hij verkeering had gehad, bedreigd had en op straat tegen den grond had gesmakt. Bij onderzoek bleek B. voorts nog te worden gezocht door de politie te Gouderak, als verdacht van oplichting van een houder van een benzinepomp. Hij is na verhoor opgesloten in het huis van be waring te Rotterdam. VAKEXAMEN VOOR WINKELIERS. In de koloniale waren en comes- tiblesbranche. De landelijke organisaties van winke liers in de koloniale waren en comestibles- branche, samenwerkend in een top-cen- trale, organiseeren sedert 1934 jaarlijksche cursussen in warenkennis, administratieve kennis en economie. Dit streven naar verbetering van de vakbekwaamheid, zoowel van den onder nemer als het personeel had de aandacht der regeering, met het gevolg, dat dit jaar voor het eerst de examens worden afge nomen met medewerking en toezicht van daarvoor aangewezen regeeringsambtena- ren. Gedurende 4 k 5 dagen zullen de candi- daten uit alle deelen van het land te za- men komen in een der zalen van het Bin nenhof te Den Haag om hun proef af te Examencommissie en examinatoren be staan uit verschillende heeren directeuren van keuringsdiensten, deskundigen uit den groothandel op administratief en eco nomisch gebied. Voor de geslaagden wordt een diploma verstrekt, mede onderteekend door een ambtenaar van het ministerie. De bedoeling is met het bewijs van vak bekwaamheid voor de huidige en toekom- stigen ondernemers en verantwoordelijke chefs in levensmiddelen-bedrijven de in wording zijnde vestigingswet in toepassing te kunnen brengen. Vergadering van den Nederl. Tuindersbond, afd. Oudkarspel. De voorzitter, de heer K. Kaan, wees er op, dat de druk voor de tuinders haast on duldbaar wordt. De tuinder kan geen dag en geen nacht meer wachten op behoorlijke hulp van de regeering. Het verheugt ons, dat het Centraal Bureau voor de veilingen het initiatief heeft genomen, om alle tuin ders in Nederland te vereenigen in één ge heel om zoodoende meer druk op de regee ring te kunnen uitoefenen. De vergadering van het Centraal Bureau te Utrecht gehou den, kan ons echter niet bevredigen. Daar kwam niet tot uiting, wat er onder de tuin ders leeft. De standsorganisaties hebben daarom be sloten om in alle provincies vergaderingen te beleggen. Voor Noordholland wordt deze gehouden a.s. Zaterdag te Alkmaar, waar natuurlijk al onze tuinders aanwezig zullen zijn. Van het hoofdbestuur was een schrijven inge komen betreffende het tewerkstellen van tuinders in eigen bedrijf. Het hoofdbestuur zet in dit schrijven uiteen hoe de af dee lingen het beste kunnen handelen om dit doel te bereiken bij gemeentebesturen e.a. De voorzitter deelde mede, dat naar aan leiding van dit schrijven het bestuur der af- deeling een schrijven heeft gezonden naar het gemeentebestuur. Van B. en W. was een schrijven terug ontvangen, waarin zij mede deelden, dat, door B. en W. volkomen met de toestand der tuinders in de gemeente op de hoogte zijn, zij een bespreking niet noo- dig achten. Verder dat het gemeentebestuur een schrijven tot den minister van Sociale Zaken heeft gericht met een uiteenzetting .van den toestand. Betreffende den Landdag te Alkmaar deel de de voorzitter mede, dat de kosten voor de bus zullen bedragen 35 cent retour. Daar het bestuur echter van meening is, dat dit voor eenigen mogelijk nog te hoog zou zijn, stelt het voor dit terug te brengen tot 25 cent en de 10 cent dan bij te passen uit de kleine reserve die er is. Aldus besloten. Den heer K. Borst miste op het programma van den Landdag het punt: „Aanvullende steun". Dit moet wel terdege naar voren ge bracht worden. De voorzitter antwoordde dat dit punt zeker naar voren gebracht zal worden. De heer Volkers gaf in overweging om op den Landdag bekend te maken het schrijven van deze gemeente tot den minister gericht en er op aan te dringen dat andere gemeen ten dit voorbeeld volgen. De heer Kalver- dijk wees op het voorstel van Oudkarspel betreffende een aanvullenden steun tot een minimum inkomen van 750, welk voorstel door de provinciale commissie was aange nomen, maar nu door het hoofdbestuur werd teruggenomen, met het verzoek, dit nader uit te werken, daar het hoofdbestuur dit niet passend kan maken voor den heelen tuinbouw in Nederland. Dit is wel een eigenaardige opvatting, want het ligt toch op de weg van het hoofdbestuur om het in orde te maken, maar spreker meende toch dat wij hieraan moeten voldoen. De voorzitter zeide dat dit voorstel vast liep op de groote bedrijven. Hiervoor is deze regeling practisch niet mogelijk. De heer C. Borst merkte op, dat er veel meer kleine bedrijven zijn dan groote. Hij is het met Kal verdijk eens, dat als het hoofdbe stuur er geen raad mee weet, wij de rege ling nader moeten uitwerken. In het kort zette spreker zijn meening uiteen. In elke gemeente moet een controle-commissie komen, die controleert of de tuinder zijn bedrijf goed beheert. Tevens moet in elke gemeente een commissie worden benoemd, die de ontvangsten en uitgaven der tuin ders moet controleeren en berekenen of zij aan de 750 inkomen toekomen. Spreker is van meening dat, als de regeering het min dere inkomen tot 750 aanvult, dit voor de regeering aanleiding kan zijn om dan ook de vaste lasten te verlagen, daar de regee ring dan tenslotte deze lasten moet betalen Het voorstel zal in dezen geest worden uitgewerkt en worden ingediend. Besproken werd nog de loonbijslagregeling. Uit de be sprekingen blijkt wel dat deze regeling heel ongelukkig is. De voorzitter gaf echter in overweging hiervoor toch goed bij te houden, voor men dan kan aantoonen, dat er niets van deugt. De heer G. Langedijk was ontevreden over de regeling voor de witte kool en over de toepassing van de kor tingen bij afwijkende kwaliteit. De prijzen worden maar buiten ons om vastgesteld en wü hebben ten slotte niets meer over onze producten te zeggen. De heer C. Borst zeide, dat de wittekool- verbouwers een dergelijke regeling maar niet hebben te nemen. Alleen valt er weinig te bereiken, maar gezamenlijk wel. De heer L. Kalverdijk wees op de a.s. regeling voor de pootaardappelen, waarin een groot gevaar schuilt, daar de tuinder aanstonds zijn aardappelen niet mag op houden, wanneer de prijs boven den garan tieprijs van 4 is. De kooplieden zullen hiervan profiteeren. De heer Swager zeide, dat de tuinders zelf een verkoopcentrale voor de pootaardappe len moeten oprichten. Na nog enkele opmerkingen bij de rond vraag sloot de voorzitter de vergadering. Wit-Gele Kruis. Het Wit-Gele Kruis hield Woensdag avond vergadering in het Brunogebouw. De voorzitter, dr. Schretlen deelde mede, dat was besloten om een afdeeling op te richten, n.1. Kraamverzorging. Ingekomen is een ver zoek van den r.k. Volksbond, waarin ge vraagd werd om een lid van den Volksbond in het bestuur aan te wijzen. De voorzitter zeide, dat ieder die lid is, het bestuur kan kiezen. Van aanwijzen kan geen sprake zijn. De voorzitter deelde mede, dat er door het W.-G. Kruis is bepaald, dat er als voor- loopig bestuur veel medewerking ondervindt, zocht, n.1. mevr. Schretlen, mevr. Haare- man, Zuster van Vugt, mevr. Ypma, mevr. Brantjes en mej. Rozing. Met genoegen, al dus de voorzitter, is ervaren, dat het voor- loopig bestuur veel medewerking ondervind. Het aantal leden is 54 en 30 donateurs. De concept statuten en huishoudelijk reglement kwamen in behandeling. De contributie werd bepaald op 2.50. Zij die na 1 Januari 1937 lid worden betalen entree. Leden van het W.-G. Kruis moeten niet extra betalen. Voorgesteld werd om de kosten van hen die van de kraamverpleging gebruik maken te bepalen op een mininmum van 3 en een maximum van f 15. De verpleegtijd werd be paald op 14 dagen. Onvermogenden kunnen vrijstelling bekomen. Statuten en reglement werden goedgekeurd. Opgemerkt werd, dat men propaganda moet maken voor deze in stelling .Een 54 leden op 700 gezinnen is veel te weinig. Na gehouden rondvraag volgde sluiting. Hoog bezoek. Op Donderdag 1 October a.s. zal de com missaris der koningin in deze provincie zijn vierjaarlijksch bezoek aan onze gemeente brengen. De commissaris zal ten gemeente huize aanwezig zijn des morgens van half elf tot half twaalf. Zangvereeniging „Crescendo". Naar wij vernemen is onze plaatselijke zangvereeniging „Crescendo", dirigent de heer Willem Hespe, wederom uitgenoodigd om een concert te geven voor de A.V.R.O. te Hilversum en wel op Zondag 18 October a.s. Comité voor Oranjefeesten. Woensdag had in hotel Het Witte Huis een bijeenkomst plaats, waarvoor verschil lende belangstellenden waren uitgenoodigd, ten einde te komen tot oprichting van een Oranjevereeniging. Besloten werd tot op richting van een comité voor Oranjefeesten, ten doel hebbende de viering van alle fees ten van het Vorstelijk Huis. In dit comité hebben 10 personen zitting. Als voorzitter werd gekozen de heer F. Snoeks Jr., als vice-voorzitter, de heer B. A. van Kleef, als secretaris mr. J. J. Spit en als penningmees ter, de heer W. van Eenennaam Jr. Staande de vergadering werden plannen ontworpen om het huwelijk van prinses Juliana met prins Bernhard op feestelijke wijze te vieren. Een nieuw stratenplan. Door de N.V. Maatschappij Zeebad Eg- mond is een plan ontworpen tot aanleg van straten en een plantsoen op haar terreinen, begrensd door de Julianastraat, Wilhelmina- straat en Boulevard. Op deze wijze zal de grond der Maatschappij bouwrijp gemaakt worden, waarna het in de bedoeling ligt daar een villawijk te stichten. Canrïidaatstelling verkiezing dijkgraaf. By de candidaatstelling ter verkiezing van een dijkgraaf van den polder Callants- oog, gehouden op 23 Sept. jX, werden can- didaat gesteld de heeren: T. Blokland, J. Kruisveld en J. C. van der Plas. De verkie zing zal worden gehouden Woensdag 21 Oct. De candidaatstelling en verkiezing zijn noodig wegens aftreden van den dijkgraaf, den heer H. Kruisveld. Najaarsveemarkt. De groote najaarsveemarkt, welke jaar lijks op de Meerstraat gehouden wordt, zal ditmaal Zaterdag 31 October plaats vinden. De markt begint des morgens om zeven uur. Uitgebreid colportageverbod. Door B. en W. is het besluit uitgevaar digd, dat op de hoofdwegen met zijstraten gedurende de werkdagen van 8.30 uur v.m. tot 4 uur n.m. niet gecolporteerd mag wor den. In den omtrek van het raadhuis boven dien niet des Woensdags en Vrijdags van 4.306.30 uur. ONZE POSTVLUCHTEN. De Djalak is op de uitreis te Bagdad ge land. DUITSCH VLIEGTUIG BOVEN FORT NABIJ MECHELEN. Volgens een particulier telegram aan het blad „Soir" is een Duitsch militair vlieg tuig over het fort Waelhem, nabij Mechelen gevlogen. BELGISCH VLIEGTUIG NEERGESTORT. Vlieger gedood. Gistermorgen is bij het houden van oefenvluchten in België een militair vlieg tuig neergestort te Petit-Roeul nabij Nyvel in Henegouwen. Het toestel, een jacht vliegtuig, werd geheel vernield. De vlie ger werd op slag gedood. Onderweg Is 't mid den van den weg niet de gulden midden weg, maar juist de „foute middenweg "1 (Op wegen met vier rijbanen moet men steeds zooveel moge lijk rechts houden en alleen op de midden- baan komen bij het inhalen. En op de lin kerweghelft 1 Daar... nooit!) Paden van stilte en schoonheid. Rustige wegen door bosch, heide, bouwland en duin. Ik zou den lof willen zingen van de zand wegen, die helaas oOk al, zooals zoovele goede dingen dezer aarde, als zoovele schoo- ne dingen der natuur, zeldzamer worden in Nederland. Tusschen de vele berichten die van de toenemende verarming van natuur en landschap getuigen, berichten over af braak van molens, kanaliseering van beken, afgraving van wallen, ontginning van heide, demping van wateren, toename van reclame, verminking van gevels, tusschen al deze be richten, die zich aaneenrijgen tot een lange droevig lange rij, treffen ook telkens weer de mededeelingen die ervan spreken hoe er ergens in een mooi stuk Nederland weer een zandweg verdwijnen gaat en in werkver schaffing in een straatweg wordt veranderd. Dat zal hier en daar wel noodig en nuttig wezen. Ik geef het graag toe. Maar het ge beurt ook wel vaak daar, waar het niet noo dig en niet nuttig is, waar een andere vorm van werkverschaffing de voorkeur verdie nen zou. Wie daaraan denkt, voor hem rijzen herinneringen op aan de schoonheid die juist langs de zandwegen zich zoo karakte ristiek en ongerept ontplooit. Hier langs de zandwegen is niet het lawaai en de ben zinestank van het moderne verkeer. Er zijn gelukkig ook nog gebieden waar die niet doordringen en de zandwegen voeren daar heen. Hier is nog de stilte, altijd de stilte en de eenzaamheid, vaak, meestal de eenzaam heid die elders al te zeer gaat ontbreken. Het zandpad, meestal ligt er een oud of een modern fietspad langs en in de vacan- tiedagen die achter ons liggen waren het dan ook naast de in de eere herstelde wan delaars de scharen fietsers die hier het blijde, het ook wel eens storende gerucht van menschen brachten, maar nu, in de herstelijke eenzaamheid van vele nevelige of zondoorglansde uren, nu is het meestal maar een enkele boerenwagen die het zand even op doet stuiven, zonder gerucht en die karakteristieke stoffage aan het rustige landschap geeft. Zóó, recht en lang, maar ook vaak in de bochten zich slingerend, gaan de zandwe gen door de bosschen, de heiden van de Veluwe, door en lang de duinen van Hol land, door Frieslands bouwvelden ook. Zoo is het zandpad, dat door bruggen en vonders telkens onderbroken, aan het oude Giethoorn de rust waarborgt, die er mede de bekoring van uitmaakt. Zoo liggen er nog overal door ons vaderland aan de zandwe gen de stille gehuchten en de verscholen boerderijen, vlakbij of ook ver van het mo derne verkeer, oasen van stilte langs onbe- baande wegen, te midden van woestijnen van geraas en kakophonieën van geluiden. Hier in de zonnige herfst, die we in deze Septemberweken tot onze blijde verrukking mogen beleven, is het langs de zandwegen mooier dan ooit. Doordringende pittige herfstgeuren van dorrend aardappelloof, van stervend blad, van dennen en zwammen, vervullen de atmospheer en kunnen hier nog vrij zich verspreiden. Kleurend loof en glanzende vruchten fonkelen langs het pad. Vlier en lijstesbes, kamperfoelie en vuilbes, duindoorn elders, kardinaalsmuts en vele andere heesters en struiken prijken met veelkleurige vruchten. Elders zijn ze be stoft, bestoven, hier blinken ze frisch in het laatste zomerlicht, in den grijsgouden glans van den vroegen herfst. De vogels, die ginds het rumoer van de straat niet overstemmen kan, laat hier zijn Septemberliedje hooren na de rust der late zomerdagen. De egel kruipt hier te voor schijn en blijft hier onverlet, de ree durft zich hier vertoonen en de zilveren webben hangen ongeschonden, de kleurige libellen, vol gratie, vliegen hier onbelemmerd in t licht. 't Is te begrijpen, dat vele boeren aan deze zandwegen, denkend niet alleen aan mooie zomerdagen en zonnige herfsttijd, maar ook aan de weken waarin de paden drassig en vrijwel onbegaanbaar zullen zijn, naar verandering verlangen en de werkverschaffing, die verbetering belooft, blij begroeten. Maar er zijn ook van deze landpaden genoeg, wa.r deze drang en wensch niet spreekt, waar de kosten de moeite niet loonen, waar de natuur in haar ongereptheid ook een beslissend woord mee dient te spreken. Men vergete het niet: langs de zandwegen, juist langs de zandwegen ontvouwt zich veelal het rijkst en zuiverst de schoonheid van Ne derland. A. L. B. BOLLEN VEILING WEST-FRIESLAND. De bloembollenveilingsvereeniging West- Friesland heeft gisteren te Bovenkarspei haar twaalfde veiling van leverbare bloem bollen gehouden. De aanvoer van tulpen bollen neemt sterk af. In het geheel werden 319 nummers geveild. Van meer beteekems was de aanvoer van plantgoed (811 num mers). Er was evenals verleden week nog tamelijk veel belangstelling, maar deze be paalde zich vrijwel alleen tot den handel in plantgoed, waarnaar voldoende vraag was Wij noteerden de volgende prijzen: mr. v. d. Hoef, zift 11—12, 1.051.10; couleur cardinal, 11, 95 ct. a 1; murillo, 11—12, 1.40; crocus, geel, 55 ct.; yellow queen, 6—7, 65 ct., wedgwood, 8—9, 80 ct.; de zelfde, 910, 45 ct.; dezelfde, 10 en op, 1.15; generaal De Wet, 13—op, 3.15; peach blossom, 11—12, 1.20; lill. crosecum 16op, 3.10; crocus Maximilliaan, blauw 1.05; couleur cardinal, 12op, 1.45; hyacint L'Innocence, 17—18, 4.25; dezelfde! 15—16, 3, Vict. d'Oliveira, 12op, 1.30 1.40; coplan, 1011, 80 k 90 ct., bartigon, 11—12, 1.10; lil regale, 16—18, 90 cent; lilium dubbele, 50 ct.; electra, 10—11, 90 ct.; wedgwood (gebloeid) 3 ct.; Prins van Oos tenrijk; 11—12, 95 ct. k 1.15; generaal De Wet, 11 12, 2.75 2.85; bar de la tonnay, 11—12, 1; macros pelu, 10—11, 80 cent; copland, 1011, 80 ct.; grand duc, 12op, 2.75 2.85; blauwe druifjes, 9—op, 11 12 ct.; dezelfde, 69, 7 ct.; iris hugtenburg, 28—op, 40 ct.; dezelfde, 24—28, 30 ct.; iris op, l; dezelfde, 8-8. 90 ct 9- 50 ct.; iris The First, 810 30 tigon, 10-11, 80 ct.; dezelfde H W galanthus, boven 16, 5 ct.; brillant^ 1 op, 1.80; dezelfde ll_i2 T£>Ur. 12- 10-11, 1.30 1.40. PrHzen v„ ®zelfc:' per 100, narcissen per kg„ hyacint^1*' per 100. Eflmrent.— Warner Bros maakt in Amerika geweuT reclamemet haar reclame. Wat wil: wij, gebroeders Warner, advent rechtstreeksch van onze kantoren uit millioenen, en van deze reclame profil gij, bioscoop-exploitanten., als gjj Wam films huurt. De filmmaatschappij beweT" dit niet alleen, maar heeft een heele advertenties van een volle bladzijde plaatst, waarin zij details en cijfers geeft- «T advertentie-contracten die zjj heeft »f sloten zjjn werkelijk verbijsterend. Een ?T wine Warner-advertenties gaat over de Sta ten tijdens deze „issue-afterissue mass cir' culation campaign". Alle bladen met hur! geverifieerde oplagen erbij, worden noemd; de heele campagne is vrij voor ac" countantsonderzoek, en de eerste film diè ervan moet profiteeren is „Anthony Ad. verse", met Fredic March, Olivia de Havi! land, Claude Rains, enz. Het aantal lezerj dat door deze advertenties wordt bereikt bedraagt ruim 37 millioen. Van de gewone bladen waarin wordt geadverteerd, heeft „American Weekly" de grootste opUge (ruim 6 millioen), dan volgt de „Saturday Evening Post" met bijna 3 millioen. blad met de kleinste oplage is het tooneel. blad „Stage" (30.000); merkwaardig fc groote oplage van het jongensblad .Boy1, life" (278.475). Van de filmbladen was „Photoplay" een jaar geleden nog het populairst, thans Ig dit maandblad onttroond door „Modem Screen"; „Photoplay" heeft ruim 450.000 lezers, „Modern Screen" 475.000. Nieuwe films van Paul Hörbijer Paul Hörbiger en Heinz Rühmann spelen de hoofdrollen in een vroolijke Weeniche film „Lumpazivagabundus" getiteld, Geu von Bolvary is de regisseur. Terzelfderljjd wordt in Weenen een tweede film, waarin Paul Hörbiger optreedt, opgenomen onder regie van E. W. Emo: „I führ zwa harte Rapp'n". In deze film is Hörbiger een koetsier, met Gusti Huber als partnerin. Nico Dostal com poneerde voor deze film, die geheel in Weensch dialect wordt gesproken, en waar in ook veel gejodeld wordt, de liederen die Hörbiger zingt: Meir Zeug döe steht am Grab'n", „Meins Stol: is, i bin halt an echt'i Weaner Kind", enz. Triaagle. Walter Reisch, de auteur van „Maskera de" en regisseur van „Episode", regisseert thans voor London Films een film naar zijn scenario „Triangle". Wanneer U een peer vfboeoen koopt, betaalt U mee aan de h jitines machines die se hielpen maken. Zulke machines vervaardigen echter tallooze schoenen; Uw deel in die koeten wordt daaeéeer al kleiner en kleiner. Zooals nu mach mee de prodie- t i e kosten van den fabrikant ver lagen, zoo maakt doeltreffend* reclame (niets anders dan een moderne „verkoopsmachine") het hem mogelijk zijn verkoop- kosten te verkleinen. Het gevolg: voor legeren prijs. Maar zooals machines getfown worden, met het oog op productivi teit nuttig effect zoo moet ook die „verkoopsmachine" mei overleg bepaald worden. Kiest productieve de motor met het hoogste l in elk verkoopssysteem: Courant 199. Daarna werd een bijenpootje onder het glas ge legd. Dat zag er ook heel andars uit dan je verwacht zou hebben. Pietje was nog vol bewondering voor het geen hij hier zag, toen de professor hem ergens op wees. Een eindje verderop hing een heel snoer van bijen en tak. Dat u>nr.^ a... hun kameraden cuiuje veraerop ning een neei shw.-^ aan een tak. Dat waren byen die met hun kameraden >uzie hadden gekregen en nu een eigen nest wilden uwen. Het snoertje werd zienderoogen dikker,

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6