D Toledo door Franco's troepen veroverd HcuUlctOH E CHINEESCHE POSTZEGEL ♦oooosoe Jiadiopeoqeamma I De Spaansche revolutie Hevig bombardement van Bilbao. Het Alcazar ontzet. AZANA TREEDT NIET AF? Uit het Eugelsch door HERMAN ANTONSEN. De niet-inmenging. Een rede van Hitier. Bij do ingebruikneming traject autoweg Berlijn—Brealau. Prinses Juliana voor de radio. Byna 2 maanden hebben de verdedi. gers van het Alcazar, dat in het begin van den Spaanschen burgeroorlog door de nationalisten werd bezet, met den moed der wanhoop hun positie verde digd. Langzaam zagen zij hun vesting onder zich afbreken en gedurende de laatste week zullen weinigen van hen nog gehoopt hebben op een mogelijke ontzetting. Mogen wij echter de bericht geving gelooven, dan is het aan Franco's troepen gelukt, het laatste restje der nationalistische verdedigers van het Alcazar te bevrijden. Een bericht van nationalistische zijde meldt hierover het volgende: Zaterdag bij het aanbreken van den dag hebben de rechtsche troepen een laatsten aanval ontketend, waarbij zij 4 K.M. opruk ten. Na te hebben halt gehouden om een manoeuvre naar links mogelijk te maken, zijn zij tegen den middag een K.M. verder opgetrokken. De strijd op dezen vleugel van den sector was zeer moeilijk. Generaal Varola had het op den linker vleugel heel wat gemakkelijker. Daar moest de artillerie tot het bombar dement overgaan om den aanval te steunen. De stormcolonne van kolonel Barron heeft een groote omtrekkende beweging uitge voerd, welk het mogelijk maakte het dorp Dargas te bezetten en den weg tusschen Toledo en Madrid op ongeveer 12 K.M. ten noordoosten van Toledo te doorbreken. De verliezen van de regeeringstroepen zijn zeer hoog. De derde colonne is zonder veel belemme ring opgerukt tot de brug bij San Martin, de eenig mogelijke doorgang in oostelijke richting. Zaterdagavond hebben de nationalistische colonnes Toledo veroverd en gisteren heb ben in deze stad de heldhaftige kadetten hun broeders met open armen ontvangen. Aan het front van Andalusië hebben de nationalisten Espero bezet en daarbij een zeer belangrijke hoeveelheid oorlogsmate riaal buitgemaakt. Zij 'lebben tevens nog eenige andere plaatsen bezet, o.a. Castro el Torre Hermanos". Het radiostation Teneriffe heeft, naar het D. N. B. uit St. Jean de Lux meldt, de be vrijding van Toledo door de rechtsche troe pen bevestigd. Nadere bijzonderheden heeft Teneriffe echter nog niet medegedeeld. De eerste secties opstandelingen zijn Zondagmiddag om een uur door de Puerta Visacra en de Puerta del Cambron de stad binnengekomen. Commandant Muzzim was de eerste, die met 20 man de muren passeer de. Om half twee kwamen de troepen in het centrum der stad aan, na een hevig vuur gevecht. Des middags heeft de regeeringsartillerie haar bombardement op het Alcazar en om geving voortgezet. De luchtmacht was aan beide zijden zeer actief. De manschappen van het regeeringsleger vluchtten te voet en in auto's over de brug van San Martin naat Ciudad Real, daar de weg naar Madrid over verscheidene K.M*s onder het vuur der op standelingen ligt Het gros der troepen zal heden onder be vel van generaal Varela Toledo binnentrek ken. Twee regeeringsvliegtuigen om laag geschoten. De radio-zenders van de opstandelingen deelen mede, dat bij Toledo twee vliegtui gen van de regeeringstroepen zyn neerge schoten. De troepen van generaal Mola, die in de provincie Avila strijden, zijn he den aanzienlijk opgerukt. De cavalerie heeft de regeeringstroepen aanzienlijke verlie zen toegebracht en de dorpen Santa Cruz en San Bartolome zijn bezet. De toestand aan de fronten. Het was Zaterdag vrij moeilijk, een over zicht te krijgen van den toestand aan de fronten. Aan den ka~t der regeeringstroe pen is vooral de luchtmacht zeer actief en afdeelingen van 20 en van 15 vliegtuigen hebben de vijandelijke stellingen gebombar deerd. De vliegtuigen der opstandelingen zijn er niet in geslaagu, de in den Talavera- sector bij Santé Olalla Torijos op strategi sche punten opgestelde artillerie te berei ken. Het agentschap Fabra deelt mede, dat de te Madrid ontvangen berichten bevestigen, dat de regeeringstroepen aan verschillende fronten methodisch oprukken en dat de vijandelijke verliezen enorm zijn, evenals het aantal krijgsgevangenen. In het door de regeeringstroepen belegerde Cordova zou den de opstandelingen zooveel personen hebben gefusilleerd, dat hun aantal nog niet bekend is. Het bombardement van Bilbao. Nadat het ultimatum der opstande lingen aan de stad Bilbao om zich over te geven Vrijdag voormiddags te een uur was afgeloopen, begon om 9 uur 's morgens het bombardement Van 9 tot 11 uur wierpen 5 driemotorige bom bardementsvliegtuigen, die begeleid werden door drie jachtvliegtuigen, circa 150 bommen op de stad. Het noorder station staat in brand, vele woonhuizen zijn vernield en eenige regeeringsge- bouwen zijn getroffen. Het aantal slachtoffers zou zeer groot zijn, men spreekt van 100 dooden en 300 gewonden. Onder de bevolking heerscht groote opwinding en in link- sche kringen eischt men, dat een aantal van de 400 gijzelaars, die in handen der regeeringstroepen zijn, zal worden ge fusilleerd n a elk bombardement. Havas verneemt, dat twee bomaanvallen op Bilbao meer dan honderd dooden hebben veroorzaakt. De verontwaardigde bevolking verzamelde zich in de straten en riep „den dood aan de gijzelaars". Men weet nog niet, of repressaille-maat- regelen hebben plaats gevonden, daar de gemeentelijke autoriteilten dienaangaande elke verklaring weigeren. Als gevolg van deze gebeurtenissen zijn twee met gijzelaars bemande vrachtschepen verplaatst en ge plaatst tegenover de internationale zone van Lasarenas. De regeeringsvloot die zich ter hoogte van Malaga bevond, begeeft zich in allerijl naar Bilbao. De vloot bestaat uit de kruisers „Libertad", „Cervantes", „Jaime I" en twee torpedojagers. Uit Teneriffe wordt inmiddels gemeld, dat het bombardement op Bilbao voort duurt. Vele voorname gebouwen zijn ver nield, o.a. het huis van den burgerlijken gouverneur, van de provinciale regeering en van de noordelijke spoorwegmaatschappij. Andere gebouwen zün in brand geraakt Er is een betooging gehouden om de leiders te verzoeken zich aan de opstandelingen over te geven. Zaterdagavond vlogen vliegtuigen der rechtschen boven de stad en wierpen biljetten omlaag, waarin de stad verzocht wordt zich over te geven, teneinde een voortzetting van het bombardement te voor komen. Bilbao is Zondagmorgen voor den derde keer gebombardeerd. De stad zou Zondag ochtend nogmaals worden gebombardeerd. In den sector van Trubia (Asturië) duren de gevechten voort Twee driemotorige vliegtuigen en twee andere toestel'en der regeeringstroepei. werden vernield. In den sector van Cordova hebben de opstandelingen Montrillo en Cas tro del Rio bezet. Uit Bilbao wordt vernomen dat tenge volge van het bombardement door de op standelingen brand is uitgebroken in het noorder-station. Verscheidene huizen in de omgeving van het Fransche consulaat wer den vernield, doch geen enkel Fransch on derdaan werd getroffen. Cordova van belegeraars bevrijd. Havas meldt, dat de stad Cordova, welke een maand lang door de regeeringstroepen is belegerd, Zondagmorgen is bevrijd. Doordat 2000 leden der volksfrontmilitie op de vlucht zijn gedreven naar Espejo, na te zijn aangevallen door een colonne van kolonel Buruaga. 80 miliciens werden ge 35) „Toen de moordenaar de zakken van zyn slachtoffer leeghaalde, vond hij dat baga- gerecu, waarop de stempel van het Chan- cellor Hotel stond. En omdat zijn voor naamste doel was, de identiteit van het slachtoffer te verbergen, was het mij dui delijk, dat hij moest zorgen, die bagage uit het Chancellor Hotel weg te halen, om te voorkomen, dat die in handen der politie vieL Toch was hij bang. Het hotel werd streng bewaakt. Hij treuzelde, totdat het te laat was. Toen vatte hij het plan op, om in het bezit der bagage te geraken door dat valsch onderteekende briefje, dat vijf dollar biljet en dien boodschappenjongen. Toe vallig konden we dat spoor onmiddellijk volgen. Hij hield de wacht en zag terstond, dat hij het spel verloren had. Aan het Cen traal station haalde hij den koffer dus niet op en daardoor viel die in onze handen. Bij het openen van den koffer vonden we de kleeren met de merken uit Sjanghai er op. En omdat al die kleeren zoo goed als nieuw waren, moesten ze kort geleden in China gekocht zijn. En nu is er slechts één klasse van christenmannen in dat land van Boedhisme en dat zijn de missionarissen Er werd hard op de deur, waartegen in specteur Qeuen geleund stond, geklopt. De oude heer keerde zich om en deed open. Sergeant Velie kwam binnen. Ellery snelde naar de deur. Velie reikte hem iets over en Ellery onderzocht het, voordat hij het in zijn stak stak en zich weer naar het gezelschap omkeerde. „Het spijt me, dat ik even moest onder breken", zei Ellery verontschuldigend, „maar sergeant Velie heeft iets heel bij zonders ontdektWaar was ik ook weer gebleven? O, jaIk wist dus al vaag, wie de bezoeker van Donald Kirke moest ge weest zijn. En bij eenig nadenken meende ik den sleutel gevonden te hebben, die me het motief voor den moord kon openbaren Het was duidelijk, dat die geestelijke zelf aan alle hier aanwezigen onbekend moest zijn. Toch was hij Kirke komen bezoeken en had met name naar hem gevraagd. Er komen slechts drie soorten menschen hier bij Donald Kirke op kantoor. Postzegelver zamelaars, juweliers en schrijvers of ande ren, die met de uitgeverij te maken hebben Toch had die geestelijke geweigerd tegen mijnheer Osborne iets te vertellen van het doel van zijn komst., hij had zelfs zijn naam niet willen noemen. Dat leek niet veel op een zaak, die met de uitgeverij te maken had, en dus moest het wel een bezoek zijn, dat betrekking had op twee liefhebberijen van Kirke, namelijk postzegels of juweelen De goedkoope soort kleeding, het beroep van het slachtoffer en de verre reis door dood. De regeeringstroepen zijn thans tot op 40 K.M. ten zuiden van Cordova terugge slagen. Del Vayo spreekt het aftreden van Azana tegen. De Spaansche minister van buitenland- sche zaken, Alvarei: del Vayo, heeft catego risch alle geruchten omtrent het aftreden van president Azana tegengesproken. De minister verklaarde den vertegenwoordiger van Havas: „Ik heh met Azana een telefo nisch onderhoud gehad en deze zeide mij, dat hij Irujo, vertegenwoordiger van de katholieke Baskische nationalisten heeft benoemd tot m:ni ter zonder portefeuille. Argentijnsch ambassadeur ontkent dat hulp zou zijn verleend. De ambassadeur der Argentijnsche repu bliek, die zich thans te Cibourne bevindt, heeft officieel het bericht tegengesproken, dat Azana en verscheiden leden der Spaan sche regeering bescherming zouden hebben gevraagd van de Argentijnsche ambassade te Madrid en zouden hebben verzocht aan boord te worden geromen van den Argen- tijnschen kruiser 25 Mayo. Regeeringstroepen pogen vergeefs Maquedo te heroveren. Naar het blad „Seculo" uit Torrijos be richt, hebben de -egeeringstroepen getracht Maquedo te heroveren. Zij werden evenwel door de verdedigende opstandelingen terug geslagen. Alfonso Xm niet aan boord van de „Rex". Een journalist, die Vrijdagavond aan boord van de „Rex ging, deelt mede, dat koning Alfonso XIII zich niet aan boord van dit schip bevond. Ook de officieren van het schip verklaarden dat de ex-koning zich niet aan boord b-vond. Regeeringscrisis in Katalonië. President Companys heeft Zaterdagoch tend besprekingen gevoerd tot oplossing van de regeeringscrisis. Hij heeft op de eerste 'plaats den voorzitter van het Katalaansche parlement Casanova ontvangen. Een nieuw kabinet is gevormd, bestaande uit drie republikeinen, drie communisten, vier socialisten en vier leden van den anarchistische vakvereeniging. Companys blgft president van de generaliteit. Aanval op Cadix verwacht? De opstandelingen te La Linea hebben Zaterdagmiddag meer dan 50 autobussen, die den geregelden dienst tusschen Gibral tar en La Linea onderhouden, in beslag ge nomen. De bussen vertrokken vol met soldaten met onbekende bestemming. Men vermoedt, dat zjj naar Cadiz gaan, waar de regeer in g voornemens zou zyn met behulp van de vloot troepen aan land te zetten. Naar ver nomen wordt bevindt zich op het oogenblik geen enkel oorlogsschip te Malaga. Mededeeling van het ministerie van oorlog. Het ministerie van oorlog heeft Zondag avond om half elf medegedeeld, dat de re geeringstroepen in de provincie Cordova weerstand hebben geboden aan den aanval der opstandelingen die groote verliezen hebben geleden na een slag van vier dagen. Het communiqué vermeldt voorts, dat de regeeringstroepen in den sector van Toledo eenige aanvallen hebben ondernomen op de vijandelijke flanken, waarbij men goede resultaten heeft bereikt. Het geschut, dat te Toledo is opgesteld heeft een uit Vigo komende colonne, welke zich naar Toledo begaf, gebombardeerd. De luchtmacht der opstandelingen heeft eenige wijken van Toledo gebombardeerd, maar de vliegtuigen werden door lucht afweergeschut verdreven. Ook Portugal in non-interventie commissie. Na de besprekingen, die de laatste dagen te Genève gevoerd zijn tusschen den Portu- geeschen minister van buitenlandsche zaken, Monteire, en den voorzitter der coördinatie commissie voor de toepassing van het non- interventieaccoord betreffende den burger oorlog in Spanje, Morrisson, is overeen stemming bereikt, zoodat Portugal zich zal laten vertegenwoordigen op de zitting der commissie, die morgen te Londen zal worden gehouden. De correspondent van de „Petit Jour nal" te Genève meldt, dat de Spaansche delegatie Zaterdagavond bij het secreta riaat van den Volkenbond een belang rijk memorandum heeft ingediend, hem gemaakt, bracht mij tot de overtuiging, dat hij niet gekomen was, om iets te koo- pen. Hij kwam dus verkoopen. En dat was des te waarschijnlijker, omdat ik wist, dal Kirke hartstochtelijk verzamelaar van Chi- neesche postzegels was, zoodat het waar schijnlijk leek, dat die geestelijke in het be zit was van 'n zeldzamen Chineeschen post zegel dan wel edelsteenen. En, toen ik voor mezelf tot die conclusie gekomen was. gaf ik sergeant Velie opdracht, naar een Chinee schen zegel te zoeken op het terrein van de misdaad". Ellery hield even op en stak een sigaret aan. „En daarin heb ik goed gezien", vervolg de hij. „De sergeant heeft succes gehad. Hij heeft den postzegel gevonden 1" Iemand hijgde naar adem. Maar toen Ellery opkeek, zag hy op niemands gezicht iets anders dan angstige geslotenheid. Glimlachend nam hij een lange, gele en veloppe uit zijn binnenzak. Daaruit haalde hij een kleinere van buitenlandsch fabri kaat met een, waarschijnlijk Chineesch adres erop en een gestempelden postzegel in den rechterbovenhoek. „Mag ik de heeren Kirke en Macgowan, onze twee gezaghebbende postzegelkenners, verzoeken, my mee te deelen, wat ze hier van te zeggen hebben?" Onwillig en toch nieuwsgierig kwamen ze uit de groep naar voren. Kirke nam de enveloppe langzaam aan en Macgowan keek over zijn schouder heen. En opeens gaven beiden een schreeuw en begonnen met ge dempte stem gejaagd onder elkander te praten. Dinsdag 29 September. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO- uitz.) 8.Orgelspel. 8.20 Gr.pl. 10.Morgenwijding, gr.pl. 10.30 Ensemble Romania. 11.Kookpr. 11.30 Verv. concert. 12.30 Omroep orkest en gr.pL 2.Gr.pl. 3.Om roeporkest en solist. 4.Zang en piano. 4.30 Radio-kinderkoorzang. 5.05 Kinderuurtje. 5.35 De Palla- dians. 6.30 RVU.: Het werk der Volksuniversiteiten. 7.Voor de kinderen. 7.05 Causerie over de a.s. kniplessen. 7.10 Dansmuziek. 8. ANP-ber. 11.10—12.— Dansmuziek. HILVERSUM, 301 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.3012. Godsd. halfuur. 12.15 KRO-orkest en gr.pl. 2.Vrouwenuur. 3. Gr.pl. 3.15 KRO-orkest. 4.Gr.pl. 5.05 KRO-melodisten en zang. 5.45 Gelukwencchen. 6.Gr.pl. 6.15 Verv. van 5.05. 7.Ber. 7.15 Reli gieuze causerie. 7.35 Sportpr. 8. ANP-ber., mededeelingen. 8.15 KRO-Troubadours en gr.pl. 9.15 Gr.pl. 10.Syrnph.-orkest. 10.30 ANP-ber. 10.35 Verv. van 10. 11.15—12.— Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20—11.50 Gr.pl. 12.10 Het Birminghamsch Theatre Royal Orkest. 12.50 Het BBC-Northern-Ireland Fanfare orkest en solist. 1.502.20 Kwintet concert en solist. 4.20 Causerie over Abessinië. 4.40 Het Hungaria- Zigeunerorkest. 5.05 Gr.pl. 5.35 Het Victor Olof Sextet. 6.20 Ber. 6.45 Het Vario-trio. 7.20 Dansmuziek. 8.05 „This freedom of ours", cause rie. 8.20 BBC-Symph.-orkest en zang. 10.Ber. 10.30 Quatremains. 11,Voordr. 11.2012.20 Dansmu ziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pL 11.20 Orkestconcert. 2.50 en 4.20 Gr.pl. 4.50 Pianorecital. 5.05 Gr.pl. 5.50 Orkestconcert. 9.05 Radiotooneel. 11.05—12.35 Dan«v, ziek en populair concert KEULEN, 456 M. 6.50 en 12 20 r> kestconcert. 1.35 Sachsen-orW 2.35 Gevar. concert. 4.20 OmrJ„ kleinorkest. 6.20 en 7.— Gr pl non Dansmuziek. 9.20 Omroeporkest 10.20. BRUSSEL, 322 en 484 M 322 u 12.20 Gr.pl. 12.50 Dansmuziek 130 Omroeporkest. 1.50—2.20 Gr.pl 5'on Salonorkest. 6.50 en 7.20 Gr.pl 8 20 Omroeporkest en zang. 10.30—11 90 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 oin roeporkest. 1.30 Dansmuziek. 15o_I 2.20 Gr.pL 5.20 Voordr. en piano recital. 6.35 Gr.pL 6.50 Salonorkest 8.20 Gevar. progr. 9.35 Salonorkest 10.30—11.15 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 IIja Livschakoffs orkest eii Blaasorkest. 10.20 Ber. 10.50 Kwar tetconcert. 11.05 'Veerber. 11.20 12.20 S. Wagner-concert. (Gr.pl.) GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.8.45, Norman- dië 8.4510.05, Keulen 10.05—11.20, Parjjs R. 11.2012.20, Keulen 12.20 —13.20, Brussel (VI.) 13.20—14.20, Keulen 14.2015.20, Parijs R. 15.20 16.20, Keulen 16.20—17.20, Brussel VI. 17.20—18.50, Parijs R. 18.50— 19.50, Lond. Reg. 19.5020.20, Keu len 20.2021.20, Berlijn 21.20— 22.20, Brussel (VI.) 22.2022.30, Droitwich 22.3023.Berlijn 23.-24.—. Lijn 4: Brussel (VL) 8.—10.35, Lond. Reg. 10.3512.10, Droitwich 12.1014.25, Lond. Reg. 14.25— 16.40, Droitwich 16.4018.20, Lu xemburg 18.2018.45, Droitwich 18.45—22.—, Lond. Reg. 22.—24^% waarbij gedocumenteerde bewijzen wor den geleverd voor schending der niet- inmengingsovereenkomst door Italië, Portugal en Duitschland. Hoewel het secretariaat een volledig stil zwijgen in acht neemt meent de correspon dent te weten, dat deze documenten af doende bewijzen leveren, zoowel wat aan gaat de levering van militaire behoeften ooor de drie genoemde landen als wat be treft het in dienst stellen van militaire in structeurs. Duitsche en Italiaansche vliegers, die door de Spaansche troepen zijn krijgs gevangen gemaakt, hebben bekend, dat zij dienst hebben moeten nemen. In nota's aan Berlijn, Rome en Lissabon worden zekere bewijzen opgesomd aangaan de de levering van wapens, munitie en tanks. Een gedeelte van dit materiaal zou aangevoerd zijn met de „Kameroen", Ter gelegenheid van de in ge bruikneming van een nieuw 91 K.M. lang traject BrealauBunzlau heeft Rijkskanse lier Hitier ver klaard: Over 18 maan den aal Duitsch land niet meer gedwongen zijn benzine in te voeren en over vier jaren zullen alle vraagstukken, welke betrekking hebben op het automobilisme en de rubberfabficat'e zijn opgelost. Hitier zette vervolgens de redenen uiteen, welke hem er toe hebben gebracht den aanleg van autowegen onder oogen te zien, met name de ontwikkeling van het automobilisme: van daag, aldus Hitier, zijn ondanks alle moeilijk heden en ondanks alle pessimistische voor spellingen duizend K.M. autowegen in dienst Dankwoord over de beide zenders. Zooals wij reeds in een deel van onze vorige editie konden mede» deelen, ligt het in het voornemen van de Prinses, morgen (Dinsdag)- namiddag te 12.45 uur voor de radio een kort woord te spreken ten einde dank te betuigen voor de vele blijken van belangstelling, bj) haar verloving met Prins Bernhard. Dit dankwoord zal over beide zenders en naar Indië worden uit gezonden. genomen en over vijf jaren zullen de esrits 7.500 K.G. gereed zijn. Hitier bevestigde, dat deze wegen voor altijd zijn aangelegd. Toespeling op koloniaal gebied. Indien wij duizenden vierk. K.M. kolo niën zouden hebben, indien onze bevolking minder dicht zou zijn, indien wij een over maat van graan en grondstoffen zouden hebben, zouden wij ons misschien kunnen veroorloven het democratisch regiem 1* laten raaskallen en dat iedereen op **D wijze als het hem goeddunkt. Maar in een land, waar het aan alles ont breekt, was het noodzakelijk alle krachtbron nen te concentreeren. Wij hebben niets tegen buitenlandsche democratieën, maar in ieder g«* val zal Duitschland een politieken vorm i>e- houden, welke in overeenstemming is met zijn mogelijkheden en behoeften en waarbij m'0 minder zal spreken en meer zal doen. OOK GRIEKENLAND PAST ZIJN VALUTA AAN. Men meldt uit Athene: Ook Griekenland heeft besloten zyn valuta aan te passen. „Wel, heeren, we zyn razend benieuwd iets te hooren", zei Ellery. „Wat is het?" De zegel op de enveloppe was een klein rechthoekig stukje taai papier in helder oranje bedrukt. In de omlijsting bevond zich de gestyleerde teekening van een kronkelenden draak. De druk van den ze gel was grof en de enveloppe was gekreu keld en geel van ouderdom. Op de binnen zijde der enveloppe stond in het Chineesch een bericht geschreven, op de ouderwetsche manier, waarbij papier en enveloppe één stuk zyn en na het schrijven dichtgevouwen werden. „Dit is wel het merkwaardigste ding, dat ik nog van mijn leven gezien heb", bromde Donald. „Voor een China-specialist is het een vondst van reusachtig groote waarde. Het is de eerste officieele postzegel van China en nog ouder dan de allereerste uit gave, die in de catalogi vermeld staat. Het was een proefuitgave van zeer kleinen om vang en die is slechts enkele dagen bij de posteryen in gebruik geweest. Zoo een heet men nog nooit gevonden. Drommels, wat een prachtexemplaar is dat!" „Zelfs in speciale Chineesche catalogi komt hij niet voor", zei Macgowan met heesche stem, de enveloppe begeerig be- kijkend. „Er komt alleen een vermelding van voor in een oude verhandeling over postzegels en hy wordt alleen naar zijn kleur vermeld, zooals verzamelaars ook met eer bied spreken over de eerste nationale uit gave van den Engelschen zwarten één- penny-zegel. Groote goedheid, wat een prachtsuk!" „Bent u van meening", vroeg Ellery lang zaam, „dat dit een stuk van groote waarde is?" „Van waarde?" riep Donald. „Maar man» deze is voor een verzamelaar van veel me waarde dan een zegel van Britsch Guian Als die ten minste echt is! ^Btuur^'^,fan er een deskundig onderzoek moeten ged worden". M „Hij ziet er wel echt uit", meende gowan. „Hy is op de enveloppe zelf ge r en het poststempel is duidelijk en de is aan de binnenzijde „Hoeveel waarde kent u er aan „Zooveel u maar wilt! Beslist on p ar Die dingen zjjn waard, wat een veIZ*m*LMt er voor geven wil. De Guiana-zegel voor vijftigduizend dollar geprijsd „Ah zoo. Dank u weL heeren'je Ellery stak de gele enveloppe weer m andere en stopte die in zijn binnenza „Deze Chineesche postzegel" vervolg hij dan, „bracht onzen vriend, de naris uit China, er toe hierheen te^k ik veronderstel, dat hij dien zege e„ ander verborgen hoekje ontdekt 1 de kans schoon zag, om een jn som voor zijn missie bijeen te 1 'J^kvelijk Sjanghai kon hij er natuurlijk ge genoeg achter komen, waar een ghi* bekende verzamelaar van derge y neesche zegels te vinden was, die 1 keyjlc den prijs voor zou willen geven. po- heeft hij dus in Peping den naar" wven« nald Kirke gehoord... En <*at moord de reden van zyn moord, wan werd op diens naam bedreven (Wordt vervolg'

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6