Landdag Nederl. Tuindersbond. ^Binnenland PROFESSOR SLIM EN ZOON JlcooiHciaat Tïieums De Duitsche kerkstrijd. De nieuwe Zweedsche regeering. De Volkenbondszitting. HEILOO BROEK OP LANGENDIJtf WARM EN HUIZEN ZIJPE BEVERWIJK SCHAGERBRUG EGMOND BINNEN Land- en Tuinbouw De ineenstorting van den tuinbouw staat voor de deur. Aandrang op spoedige afdoende hulp. Politie verbiedt kerkdienst. Gisteren is het eerste geval bekend geworden van een Berlynschen predi kant, die met geweld uit zijn kerk is verwijderd. De tot de oppositie behoo- rende predikanten der belijdende kerk hebben van den kansel medegedeeld, dat de nationaal socialistische kerkelijke autoriteiten den populairen predikant Bucholtz van de voorstad Tempelhof verleden Zondag verboden hebben te -reeken. Honderden leden zijner ge meente begaven zich naar een in de nabijheid te houden bijeenkomst om zijn zegen te ontvangen. Doch de politie verhinderde, dat de dienst daar werd gehouden. Gisteravond werd medegedeeld, dat Bu choltz is gearresteerd. Een ontzaglijke menigte, waaronder lie den, die de uniform van de luchtmacht droegen, zijn naar de preek van dominee Niemöller in de voorstad Dahlem gaan luisteren. Verscheidene vrouwen konden hun tranen niet bedwingen toen deze de lange lijst van predikanten uit geheel Duitschland voorlas, die thans uit hun ker ken zijn gezet. De nieuwe Zweedsche regeering zal een coalitieregeering zijn van de sociaal-de mocraten en de agrariërs. Deze laatsten zullen vier zetels krijgen. Het kabinet ziet er als volgt uit: Per Alibn Hansson: Staatsminister (d.w.z.: premier). Rickard Sandler: Buitenlandsche Zaken. prof. Westman: Justitie. Janne Nilsson: andsverdediging. Ernst Wigforss: Financiën. Gustav Mcller: Sociale Zaken. Arthur Engberg: Kekelijker Zaken. Axel Pehrsson: Landbouw. Albert Forslund: Verkeer. Edvin Sköld: Handel. Bovendien maken nog twee consulatatie- ve ministers (zonder portefeuille dus) deel uit van het kabinet. De Spaansche burgeroorlog ter sprake. De Fransche minister van buiten landsche zaken. Delbos, heeft voor de Volkenbondsvergadering een rede ge houden, waarin hy begon met uiting te geven asm het vertrouwen van Frankrijk in den Volkenbond. Wat w(j willen, aldus Delbos, is met u de vrijheid, gelijkheid en broeder- achap der volkeren te verdedigen, om dat dit de voorwaarden zijn noodig voor de internationale veiligheid en recht vaardigheid. Met betrekking tot de gebeurtenissen in Spanje zeide Delbos: „Wanneer de Fransche regeering gepleit heeft voor niet-inmenging, is dit niet uit onverschilligheid, doch met het oog op de gevaren van ravaliteit in de levering van wapens en de fatale gevolgen van inciden ten, die niet hadden kunnen uitblijven." Vervolgens behandelde Delbos de andere ^uropeesche problemen. Met betrekking tot het Locarno-pact, dat 7 Maart door Duitsch- tond opgezegd, hoopt Frankrijk dit Vr*agstuk voor den herfst te kunnen rege len in een atmosfeer van ontspanning onder auspiciën van den Volkenbond, teneinde den Europeeschen vrede op hechte grondslagen to vestigen. Spr. wees er op, dat de Fran- Khe regeering zich heeft aangesloten bij initiatief, dat in dit verband is onder- tomen, en dat zy bereid blijft, verdragen te sluiten, die de veiligheid der betrokken stoten waarborgen met uitsluiting van ledere bijgedachte aan overheersching, om- Jtogeüng of doodverklaring, en tot den Europeeschen vrede moesten bijdragen. Laten wy echter niet vergeten, aldus spr., tot het in de eerste plaats de taak van den Volkenbond is, de veiligheid zijner leden te Waarborgen zoals het pact dit heeft gewild. Delbos wees op de wenschelijkheid van ontwapening, en verlangde, dat het bureau ontwapeningsconferentie haar taak zal h*rvatten. Voor de ontwapening stelde hij drie etap pes voor: Controle, beperking en vermindering. Rede van Koht. Na den Franschen minister Delbos sprak e Noorsche minister van buitenlandsche f®ken Koht, die de bezorgdheid van de Kleine mogendheden ten aanzien van den Oewapeningswedloop van de wereld uitte, "y verklaarde, dat Noorwegen wenschte, tot de Volkenbond de bemoeiingen tot ont- wnpening, waartoe de bond bij het pact van u 19 verplicht is, weer ter hand neemt Dit niet tot stand komen, als de landen, die totoenteel buiten den bond staan niet mee- werken. Hierna sprak nog de vertegenwoordiger Panama, waarna de vergadering werd v«rtoagd tot heden. CHEF VAN TSJECHO-SLOWAAKSCHEN GENERALEN STAF TE PARIJS. De chef van den generalen staf van het sjecho-Slowaaksche leger, generaal Kejci, is Zaterdagmorgen te Parijs aangekomen, waar hij werd ontvangen door den chef van den Franschen generalen staf, generaal Gamelin. NIEUWE STRIJD IN ABESSINIE. Abessinisch contra-offensief tegen Italiaansche troepen. De regeering van West-Abessinië zou bevel hebben gegeven voor een contra- offensief tegen de Italiaansche strijdkrach ten, die naar Gore oprukken. Ras Desta, de schoonzoon van "Hen negus, zou dezen tegenaanval leiden aan het hoofd van 30.000 man .bijgestaan door Aserra, een zoon van Ras Kassa. NIEUWE SMOKKELARIJ ONTDEKT. De Belgische wapenhandel. De bladen berichten, dat een nieuwe wapensmokkelaffaire is ont dekt te Ostende. Een Belgisch schip zou 300 kisten wapenen en munitie buitengaats brengen en in volle zee overladen op een Spaansch schip, dat dan onmiddellijk koers zou zetten naar Spanje. Gemeenteraadslid van Ostende gearresteerd. In verabnd met de aan boord van de ..Rymond" in de haven van Ostende ont dekte wapensmokkel-affaire is gisteren het socialistische lid van den gemeente raad en van den provincialen raad Majoor uit Ostende, die tevens in dienst is van den socialistischen transportarbeidersbond, ge arresteerd, nadat reeds Zaterdag de alge- meene secretaris van genoemden bond te Antwerpen, r' fte, gearresteerd was. Beide functi n worden ervan ver dacht, aan he elen van wapens voor de regeeringsg ve troepen in Spanje te hebben meeegewerkt. Op verschillende plaatsen heeft de politie naar illegale wa- penvoorraden gezocht en te Libramont zou zij een hoeveelheid verborgen wapens hebben gevonden. Delbrouck weder op vrye voeten. De bladen melden, dat, aangezien het tegen den socialistischen afgevaardigde van Luik, Delbrouck, geopende onderzoek geëindigd is, diens gevangenhouding niet langer noodzakelijk werd geoordeeld, zoo dat hy op vrije voeten is gesteld. DE ZUIVERING IN RUSLAND. Rykow van zijn functie ontheven. I Tass meldt, dat by besluit van het bureau van het centraal uitvoerend comité der Sovjet Unie, Rykow ontheven is van zyn ambt van volkscommissaris voor P. T. T. In zijn plaats is benoemd de volkscommissaris van binnenlandsche zaken, Yagoda, terwijl diens laatste thans wordt ingenomen door Nicolas Yanowitsje Ejow. Ambtenaren ontslagen. De regeering heeft bij decreet alle ambtena ren, behalve degenen, die zuiver militairen dienat verrichten, ontslagen. Het decreet heelt betrekking op verscheiden tienduizenden ambtenaren. Direct na de in werking treding dezer wet zullen al deze ambtenaren opnieuw toelating tot het ambtenarencorps kunnen vragen. Ech ter zullen alleen zij, die het vertrouwen genie ten der organisaties van het volksfront, weer in dienst kunnen worden gesteld. Bedoelde ambtenaren zullen voorloopig in functie blijven in afwachting der te nemen be slissing, omtrent hun al dan niet in dienst blij ven. Nieuwe arrestaties in Rusland? Volgens berichten uit Moskou zal Stalin pas in de tweede helft van October van zijn verlof naar Moskou terugkeeren. Voorts wordt ge meld, dat Radek sedert een week is gear resteerd en dat een onderzoek tegen hem wordt ingesteld, evenals tegen den gear resteerden redacteur van het „Journal de Mos- cou Rajewski. In officieele kringen weigert men elke inlichting omtrent Radek en Ra jewski. Tenslotte wordt nog meld dat Boecha- rin, hoewel hij van vacantie is teruggekeerd en zijn naam nog in de „Izwestia" staat genoemd, zijn functie als hoofdredacteur niet uitoefent. STAATSRAAD RAMBONNET ZIEK. Gisteravond werd zijn toestand zorgwekkend geacht. Naar de „Tel." verneemt, is de Staats raad vice-admiraal J. J. Rambonnet, oud minister van Marine, eenige dagen onge steld. Gisteravond werd zyn toestand zorgwekkend geacht. Aan de padvinders is medegedeeld, dat admiraal Rambonnet, die hoofdverkenner van de Ned. Padvinders Vereeniging is, ernstig ziek is. DE BENZINEREKENING WERD TE HOOG. Drie monteurs en twee vracht rijders aangehouden. De Haarlemsche politie heeft drie mon teurs aangehouden, die benzine, olie en autobusonderdeelen ten nadeele van de N. Z. H. T. M. hebben ontvreemd. Het was de directie van deze maat schappij opgevallen, dat het benzine- en olieverbruik der autobussen in den laatsten tijd een stijging vertoonde, waarvoor geen oorzaak was aan te wyzen. Een onderzoek leverde geen resultaat op, waarna de poli tie in de zaak werd gemengd. Eenige re chercheurs stelden zich verdekt op in de garage aan de Leidschevaart en zagen nog in den nacht van Zaterdag op Zondag twee monteurs benzine uit de tanks der autobussen in benzineblikken overhevelen. Toen de mannen de gevulde blikken naar een gereedstaande auto wilden brengen, werden zij gearresteerd. De benzine en een party tje kleine onderdeelen, dat was klaar gezet om eveneens mede te nemen, werden in beslag genomen. Zondag is nog een monteur gearres teerd, die eveneens by de diefstallen be trokken was. De aangehoudenen hebben verklaard, dat zij het gestolene naar twee vrachtrijders brachten, resp. wonende te Santpoort en te Zandvoort. Deze vracht rijders zijn gister eveneens aangehou den, verdacht van heling. Het staat nog niet vast, voor welk bedrag de Noord - Zuidhollandsche Tramweg Maatschappij voor deze diefstallen is benadeeld. DIPHTHERITIS OP SCHOOL. Drie kinderen te Bleyerheide overleden. In den laatsten tijd zyn in de eerste klas sen eener bijzondere school te Bleyerheide (L.) verschillende gevallen van diphtheritis voorgekomen. Onlangs zijn drie kinderen, van wie twee naast elkaar woonden, aan deze ziekte bezweken, terwijl zeven patiën tjes nog in het ziekenhuis te Kerkrade verpleegd worden. Op last van den inspec teur der volksgezondheid is thans de eerste klasse der school gesloten. De geneesheer directeur dr. A. Willemse deelt mede, dat zich de laatste dagen geen nieuwe ernstige gevallen hebben voorgedaan. WERING VAN SCHOOLVERZUIM TE HEERIIUGOWAARD. Naar we vernamen benoemde de Commis sie tot Weering van Schoolverzuim-Zuid, den heer Hartog, hoofd van school II, tot haren secretaris, terwijl door de Commissie -Noord de heer Post, hoofd van school III, als zooda nig werd aangewezen, VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE JONGERENORGANISATIE. De Noord- en Zuid-Hollandsche afdee- lingen van de Vrijzinnig-Democratische Jongeren-organisatie zullen op 3 en 4 Oct. een conferentie op het slot Assumburg by Heemskerk houden. Als sprekers zullen op treden prof. mr. A. C. Josephus Jitta, drs. G. J. de Voogd en ir. S. A. Posthumus. De onderwerpen zullen betrekking hebben op den internationalen toestand. De algemeene vergadering van de Vrij zinnig Democratische Jongeren-organisatie zal gehouden worden op 31 October en 1 November a.s. in de Jeugdherberg De Zon- nehoeve te Blaricum (N.-H.) Benoemd. Tot secretaresse van het burg. armbe stuur is benoemd mevr. Ypma-Bleijendaal. Een hoenderpark naar den prins vernoemd. De heer Kruit, die een nieuw hoender park aan de Oosterzijweg heeft gesticht, heeft zyn park „Prins Benno genoemd. Rioleering. De werken aan de riooleering zijn be gonnen aan de Kerklaan bij de Rechte Hondsboschelaan. Zoolang de buizen niet zijn aangekomen wordt er met een 10-tal personen gewerkt. Toevoeging. Naar we vernemen zullen B. en W., nu de heer Greeuw heeft bedankt als secreta- res der commissie voor werkverschafifng, 'n secretaris aan de commissie toevoegen. De heer Greeuw blijft als lid der commissie in functie. Verstrekking van gehakt in blik en goedkoope margarine. By beschikking van den minister van scoiale zaken is bericht ontvangen dat wederom gehakt in blik kan worden ver strekt, voor gezinnen van 2 tot en 4 per sonen 1 en daarboven 2 bussen gehakt. De verkoopprijs zal bedragen 32 K cent. Naast de verstrekking van goedkoope margarine aan huisgezinnen boven 6 per sonen, kan eveneens aan gezinnen van 2 tot en met 5 personen 1 pakje van 250 gram per gezin per week verstrekt worden. Bovenstaande is echter uitsluitend voor hen die opgenomen zijn in de steunrege ling en werkverschaffing. Mica-Nieuws. Een groot aantal georganiseerde Mid denstanders heeft zich opgegeven voor deelname aan de Mica. De prijzen zullen worden geëtaleerd bij mej. de wed. N. Slot. Tijdens de Mica-attractie zal op enkele da gen gelegenheid worden gegeven op een z.g. ruilbeurs de Mica'tjes die men dubbel heeft, te ruilen onder elkander. De opening van de Mica is vastgesteld op Zaterdag 10 Oct. i.s. in de zaal van café Jac. Wester. De aandacht wordt nog gevestigd op het in de pers inmiddels verschenen bericht, dat op één der dagen vóór de opening van de Mica de Mica-vliegmachine boven iedere deelnemende plaats, dus ook boven War- menhuizen, zal verschijnen en daar een kleine parachute zal uitwerpen, die voor degene die ze vindt, een verrassing zal blijken. R.K. Middenstandsvereeniging. De R.K. Middenstandsvereeniging De Hanze heeft Donderdagavond een lezing gehouden waarin de heer V. Keijsper uit Alkmaar de belangen van den middenstand heeft besproken. Openstelling werkverschaffing. De werkverschaffing by Staatsbosch- beheer zal met ingang van Maandag 28 Sept. a.s. wederom worden opengesteld voor werkloozen uit deze gemeente. Tegen groentendistributie en lande- rijenverhuur aan werkloozen. Door de plaatselijke afdeelingen van de kooplieden „Handelsbelangen" is een vergade- ring gehouden, waar de bondssecretaris, de heer J. Reitsma, een rede heeft gehouden, Spr. kantte zich tegen de distributie van goed koope groenten aan werkeloozen. De klein handelaar heeft thans niet alleen te kampen met de concurentie van het grootwinkelbedrijf, maar ook met het gemeentelijk distributie- orgaan. Bij de rondvraag gingen uit de vergadering stemmen op, die protesteerden tegen het voor stel van B. en W. om landerijen goedkoop te verhuren aan werkelooze- en armlastige land bouwers. Zoo mogelijk in samenwerking met de tuin dersorganisaties zal getracht worden een actie hiertegen te voeren. Steun aan tuinders. Van het eerste voorschot 1936 wordt op 1 October de steunuitkeering gehouden door de Ver. Veilingen „Kennemerland" en de „Vrije Veiling". Het totaalbedrag is onge veer 4000. Geslaagd. Onze plaatsgenoot, de heer C. de Moor, is geslaagd voor het candidaats-examen ge neeskunde. Hoog bezoek. Op Donderdag 1 Oct. a.s. des namiddags 4 uur zal de commissaris der koningin uit deze provincie, vergezeld van den referen daris ter provinciale griffie, het gemeente huis bezoeken. Geen feest. In een Donderdagavond gehouden verga dering van de Schoolfeestcommissie, waarbij ook de burgemeester, de pastoor en de eerste wethouder aanwezig waren, werd na ampele bespreking besloten geen feest te organiseeren ter gelegenheid van de verloving van Prinses Juliana. Hoezeer ieder verheugd was over deze ver loving, in verband met de werkloosheid, den treurigen toestand in het tuindersbedrijf en de algemeene malaise, die hier zeer drukkend gevoeld wordt, waarbij nog komt, dat de ker mis weer voor de deur staat, vond de meerder heid der aanwezigen het beter de festiviteiten uit te stellen tot het aanstaand huwelijk. HET KLOKKENSPEL WORDT WAARSCHIJNLIJK BINNEN AFZIEN- BAREN TIJD VERNIEUWD. Er zyn teekenen, die er op wijzen, dat het indertyd door brand verwoeste Hemony- carillon binnen afzienbaren tijd zal worden hernieuwd. Reeds geruimen tijd is te Hoorn onder voorzitterschap van den heer G. Scholten een commissie bezig de hiervoor benoodigde gelden te verzamelen. Dat het plan veler sympathie heeft, blijkt wel uit het feit, dat o.a. families en buurtvereenigingen speelklokken hebben geschonken. Deze klokken werden dezer dagen in een houten stellage opgehangen en geplaatst voor het plaatselijke museum, waar ze thans eer. attractie vórmen. Op vele klokken zijn de namen van de schenkers vermeld. Men hoopt voor de nog ontbrekende klokken spoedig schenkers te vinden, zoodat ze daarna als volledig klokkenspel in den toren kunnen worden geplaatst. De klokken zijn vervaardigd in de Klok kengieterij te Heiligerlee, waar men kort geleden ook de restauratie van het klokken spel te Enkhuizen heeft uitgevoerd. Het mag zeker worden vermeld, dat de klokken voor Hoorn dus van Nederlandsch fabrikaat zullen zyn. Aandrang op spoedige afdoende hulp. De landdag van het district Noordholland van den Ned. Tuindersbond had Zaterdag middag niet plaats in de wielerbaan, zooals was aangekondigd, maar op het sportpark. De tribune was nog niet geheel bezet, zoo dat we niet kunnen zeggen, dat het bezoek erg meeviel. Eerlijk gezegd, we hadden méér deelnemers verwacht, juist omdat het hier een provinciale meeting betrof. Onder de aanwezigen bevonden zich ook de Kamer leden Cramer (soc.-dem.) en Kooiman (vrijz.-dem.), alsmede vertegenwoordigers van het district Friesland van den Ned Tuindersbond en van de moderne organi saties. Openingswoord. De heer A. S c h e r m e r uit Venhuizen, voorzitter van het district Noordholland, sprak een welkomstwoord, waarna hij de vraag besprak waarom deze landdag noodig was. Het gaat er om, zei hy, om te zeggen hoe groot de nood is in de tuinderij, die niet voldoende door de regeering wordt begre pen. Tot nu toe heeft or2e actie nog iraar weinig resultaat gehad en er is groeiende ontevredenheid onder onze menschen, om dat de ons verstrekte steun nog steeds on voldoende is. Wij blijven erbij, dat de maat regelen der regeering méér aansluiting moe ten hebben op de belangen van den tuin bouw, om dezen tak van bedrijf weer te doen floreeren. Wij vragen daarom productie steun tot de volle 100 pet. en nog andere maatregelen, alle noodig om den tuinbouw eenigermate rendabel te maken. Tot nu toe is slechts 65 k 75 pet. productiesteun uitge keerd en pas na lange besprekingen konden we een misoogststeun krijgen, maar slechts voor 60 pet. van het geleden verlies, zoodat de achteruitgang al grooter en grooter werd. Nu is er wel een vage toezegging dst bij den steun voor 1936 rekening zal wor den gehouden met den misoogst van '35, maar daar mogen we niet veel van verwach ten. Getroffen door alle mogelijke slagen, staan wij nu zoover dat de mogelijkheid van voortzetting van het bedrijf ernstig bedreigd is. In dit verband wees spr. op de aadappel- ziekte van dit jaar. De regeering trad prys- regelend op, wat zeer goed was, maar nu werd het kwantum niet te plaatsen aardap pelen zóó groot en het doordraaien zóó esg, dat er ingekuild moest worden. De eerste helft hiervan werd door de regeering be taald, zoodat de partijen waarin de ziekte uitbrak, voor rekening van de verbouwers bleven. In de bloemisterij is de toestand al even nijpend en onhoudbaar als in de tuinderij. Ook daaraan zal de regeering méér aan dacht dienen te schenken, indien zij wil voorkomen dat het bedrijf ondergaat. Voor beide soorten van bedrijven kan slechts uitbreiding en export voldoende red ding brengen en daarom zal de regeering daarnaar moeten streven, meer dan tot dus ver gedaan is. In de clearingovereenkomsten is niet genoeg rekening gehouden met de belangen van den tuinbouw en de bloem- kweekery; de handelsovereenkomsten met Duitschland zijn gebaseerd op den export in de jaren 1933 en '34, wat al magere jaren waren, men had moeten nemen het peil van 1929. De volkomen ineenstorting van den tuin bouw en de daarmee samenhangende be drijven is nog slechte een kwestie van een paar maanden, misschien zelfs weken, en zou de regeering nu niet op korten termijn maatregelen kunnen nemen om die débacie te voorkomen? De export zou kunnen worden verbeterd, want in Duitschland is nog groote behoefte aan onze tuinbouwproducten. Spr. toonde dit aan met te wijzen op de veiling te Venlo, waar uien en komkommers on verkoopbaar waren en dus vernietigd moes ten worden, terwijl even over de grens deze artikelen duur betaald werden. Spr. roerde hierna nog even het vaste- lasten-ontwerp aan, waarvan hij het verwer pen door de Tweede Kamer betreurde. Het zou wel niet een uitkomst hebben gebracht, maar indien het was aangenomen, zouden we toch verder zijn geweest dan nu. De vaste lasten blijven nu nog in volle zwaarte op de bedrijven drukken. Opwekkend om de verlangens van den tuinbouw volledig te handhaven en op ver- 203. Even later verscheen professor Slim aan de ont bijttafel en maakte den brief open. Hij was erg ver baasd over den inhoud, want hem werd gevraagd een boek te schrijven over alle mogelijke grassoorten. 204. Nog diezelfde dag trok professor Slim er op uit om alle grassoorten te bestudeeren. En nu eerst kwam hij tot de ontdekking dat er in gras een veel grooter verscheidenheid was, dan je eigenlijk zou denken.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7