Bouclé voor mantels JAC. BENOIT POLAK, Dagblad-reclame is actueel! Langestraat 47, Alkmaar. Herfst- en Winterstoffen Mainlien en Modern Pansonderwijs ENORM is ons assortiment nieuwe 1.85 p. el, 145 c.M. br. Wollen ruiten „BEAR IN MIND THAT BAD DANCING IS A DISCOURTESY TO YOUR PARTNER" Leeraar i. h. Dansen b. h. Koninklijk Instituut v. d. Marine KONINGSTRAAT 77 DEN HELDER TEL. 276 zal voor INSCHRIJVING van LEERLINGEN en STRIKT BESLOTEN CLUBS ZITTING houden op WOENSDAG 30 SEPTEMBER in het gebouw „HARMONIE'' van IM uur; van 3-6 uur en van 7-9 uur. Eigen filialen in alle voorname plaatseni n Nederland. en nog iederen dag ontvangen wij iets nieuws. Wij geven hierbij GRATIS een patroon naar maat, hoewel onze prijzen uiterst laag zijn, b.v. v.af 55 ct. enz. In baai en flanel brengen wij jarenlang beproefde kwaliteiten. Onze WOLLEN ONDERKLEEDING voldoet aan de hoogste eischen, en kunt U in ieder model krijgen, zoowel uit voorraad, als naar maat- Extra bevelen wij U aan het dragen van onze anti-rheumatiek wollen onderkleeding. De reeds ingeschreven leerlingen (speciaal de Gymnasium- en H.B.S.scholieren) worden tpt een bespreking van lesuren etc. uitgenoodigd tusschen 3.30 u. en 5.30 u. vulling ervan te blijven aandringen onder het devies „De aanhouder wint", besloot spr. zijn inleiding met de woorden „Het groote tuindersfaillissement is nabij". Onze tuinbouw en de handcis- verdragen. Over dit onderwerp sprak de heer Kaan uit Oudkarspel. Hij begon met te herinneren aan de groote vergadering te Utrecht, waar hetzelfde on derwerp is behandeld, maar waarvan toch ook een onbevredigd gevoel overbleef. Het leeuwendeel van onze tuinbouwvoort- brengselen moet geëxporteerd worden, zei spr., en als daarin een storing van beteeke- nis komt, zooals in dezen tijd, ontstaat er een ramp in den tuinbouw. Dat weet de regeering wel, zij heeft dat meermalen te kennen gegeven, maar daden om den export op gang te houden, blijven nog steeds uit. En de wachtende tuinders kunnen niet lan ger meer wachten, maatregelen als tot dus ver door de regeering genomen, zijn onvol doende. Er bestaat nog in het buitenland groote behoefte aan onze producten, dat weten we allen, maar waarom poogt de regeering dan geen maatregelen te treffen, opdat onze export weer kan worden hersteld? Spr. zag als oorzaak hiervoor dat waarschijnlijk de belangen van den tuinbouw bij de onderhan delingscommissie inzake de handelsovereen komst met Duitschland niet zwaar genoeg hebben gewogen. Wij begrijpen dat niet, zei hij, want de nood in den tuinbouw is erg ge stegen. De regeering erkende de waarde en het belang van onzen voedselvoortbrengen- den arbeid. Maar als dit dan niet voldoende tot uiting komt bij de regeling van een han delsovereenkomst, zal men dit moeten wijten aan de te groote bescheidenheid van de tuinders, die niet voldoende geluid laten hooren. En dit nu moet anders worden: de ineenstorting van den tuinbouw is veel dichter bij dan men denkt. Wij mogen ver langen dat daarom met onze belangen meer dan tot dusver rekening wordt gehouden. Spr. stelde vast, dat bij de clearingover- eenkomsten de voortbrengselen van den tuindersarbeid vóór dienen te gaan boven de rentebetalingen. Vele tuinders zijn reeds ondergegaan en velen zullen nog volgen, hoewel zij zich zooveel mogelijk bij de om standigheden hebben aangepast en met wei nig tevreden zijn. Echter thans is het zoover, dat ook de zoogenaamd goedgezeten tuin ders ernstig met ondergang worden bedreigd en nu moest het zóó zijn, dat waar werd het woord, dat de regeering den tuinbouw sleepende zou houden door de crisis heen tot betere dagen. Spr. waarschuwde tegen moedeloosheid onder de tuinders, zooals men in deze dagen helaas zoo vaak kan opmerken na veilingen, waarop weer te lage prijzen werden besteed voor de producten. De tuinders moeten be seffen een taak te vervullen in de samen leving en dat deze taak door de overheid moet worden erkend, m.a.w. dat het haar plicht is de belangen van de tuinders zoo danig te behartigen, dat zij kunnen worden gebracht tot betere tijden. En dit moet mogelijk zijn, want zoo als het nu gaat zal de regeering het zelve ook niet steeds kunnen doen: steun en nog eens steun kan niet blijven bestaan. De tuinder verlangt gelijk-berechtigdheid, heeft recht op een zij het sober bestaan. Voor den afzet van onze producten zijn en blijven wij op Duitschland aangewezen, al zal zeker in de naaste toekomst de goede- renruil een aangewezen manier zijn om otize producten naar dat land te zenden, m.a.w: hoe meer artikelen Duitschland in ons land kan plaatsen, hoe grooter kans dat wij onze tuinbouwproducten daarheen kunnen expor teeren. Spr. verklaarde zich daarom tegen den hier en daar waargenomen boycot van Duitsche waren. Wij eischen van de regeering te doen wat zij kan om ons bestaan mogelijk te maken. Wij mogen verwachten, dat de regeering onzen werkelijken toestand zeer goed kent, maar wij vragen ons wel eens af: zijn het wel altijd juiste adviezen die haar gegeven worden? Wij moeten thans aan de regeering een geluid laten hooren, dat niet kan worden misverstaan: regeering, onze tuinbouw ligt op sterven, doe onzen export herleven, doe zooveel, dat de Nederlandsche tuinbouw kan blijven bestaan. De volgende spreker, de heer K e e s s e n uit Aalsmeer, had als onderwerp Het dwangbuis der vaste lasten. Spr. betoogde, dat de regeering, die door verbeterd onderwijs en goede voorlichting ertoe meewerkte dat ons land tot meerdere welvaart kwam, zich er nu moet voorspan nen om te maken dat de tuinbouw kan blij ven bestaan. Allerlei vaste lasten, indirecte belastingen, rusten op de bedrijven. Wij zijn het, die de electrische bedrijven doen bloeien, die de rentetrekkers aan hun inko men moeten helpen, enz. Wij hebben in tij den van hoogconjunctuur groote leeningen kunnen aangaan tot verbetering van onze bedrijven, en is het nu moreel verdedigbaar, dat wij thans, nu de prijzen onzer producten haast tot niets gedaald zijn, nog voor die volle schulden aansprakelijk blijven en de voor dezen tijd hooge rente moeten blijven betalen? Als het bedrijf verkocht wordt is de totale opbrengst nog minder dan het be drag der daarop rustende schulden. Daarom moet er herschatting der bedrijven komen met een hertaxatie der schulden, om het evenwicht hersteld te krijgen. Het staat er met ons nu zóó voor, dat we niet verder meer kunnen, wij zitten in diepe armoede, kleeding en voeding zijn in vele gevallen totaal onvoldoende, op de bedrijven wordt roofbouw gepleegd. Daarom is het plicht der regeering om te zorgen dat niet een deel der bevolking volslagen slachtoffer wordt van het andere deel. Waar blijft zij nu, die des tijds zei: „In ons land zal geen honger wor den geleden!" Eenerzijds heerscht er volko men gebrek en anderzijds vernietigt men duizenden kilo's voedzame producten. Waar om wordt niet ingegrepen in dezen chaoti- schen toestand? Tuinders en bloemisten moeten worden geholpen vooral de laat- sten zijn het stiefkind van de regeering, zoo als wel bleek op de vergadering van den L.T.B. te Den Haag, waar met geen woord werd gerept over den bloemisterij. Spr. stelde dan de volgende eischen aan de regeering, bij elk ervan een uitvoerige toelichting gevend: 1. voldoende steun aan alle noodlijdende cultures en bedrijven en vóór alles steun aan de bloemisterij; 2. herziening van de lasten en herschatting van de schulden; 3. sterke progressie op de lasten van het inkomen; 4. kwijtschelding van de credieten, door regeering en provincie verstrekt aan de tuinderij in haar geheelen omvang; 5. reorganisatie en verlaging van de vaste lasten, lagere tarieven voor licht en water. Spr. beval aan, dat er commissies zullen worden gevormd, aan welke moet worden opgedragen het verzamelen van gegevens omtrent de verhoudingen in de tuinderij; deze moeten worden opgestuurd aan de regeering als middel om haar tot hulp te be wegen. Niets mag onbeproefd worden ge laten, aldus spr., om ons bedrijf dat ons lief is, te handhaven en ons te doen blijven wie we zijn. De laatste spreker, de heer M u y e n uit Heemskerk, behandelde het onderwerp De tuinbouw en onse bedrijven. Hy begon met te wijzen op de ontzettende vermindering van de omzetten op de veilin gen, waaraan hij verschillende beschouwin gen vastknoopte, die hem tot de conclusie leidden, dat, omdat de vroegere omzetten een zeker bedrag aan winst meebrachten, de tegenwoordige veilinguitkomsten doen zien, dat de tuinder niet alleen niets ver dient, maar nog groote schade lijdt boven dien. De door de regeering vastgestelde mi- nimiJmprys voor de verschillende producten is veel te laag, er kan niet méér van betaald worden dan de kosten van het vervoer van den tuin naar de veiling; en zelfs die mini mumprijs wordt nog niet ten volle uitbe taald, hy wordt gesteld slechts om te maken dat de handel de producten niet heelemaal voor niemendal ontvangt. Spr. verdedigde uitvoerig het verlangen naar uitbetaling van den geëischten produc tiesteun, die zal maken dat de tuinder ten minste nog eenige inkomsten geniet. Van hetgeen tot nu toe is gekregen, kunnen mis schien de onkosten worden betaald, maar het geeft den tuinder geen mogelijkheid om er zelf ook nog van te leven. Maar daar komt nog bij, dat geen enkele tuinder de volle 100 pet. van zijn oogst binnenhaalt, want altijd is er wel een product dat een misoogst oplevert, en aangezien daar geen productie steun voor wordt gegeven, wordt het be drag daarvan telkens weer verminderd. Kwaliteitssteun, op zichzelf heel goed, om dat het bevordert het streven van het op voeren der kwaliteit, begint meer en meer zijn beteekenis te verliezen, want de tuinder beschikt niet meer over voldoende middelen om zyn grond zóó te bewerken, dat de kwa liteit op peil blijft stellig zal die dus niet stijgen. In dit verband gaf spr. een paar staaltjes van schrille armoede in tuindeis- kringen in Kennemerland. Van de pl.m. 600 tuinders in zyn woonplaats moesten in den afgeloopen winter ongeveer 200 zich wenden tot het burgerlijk armbestuur. En bij alle armoede komt nog het dreigende spook van executie, wat o.a. bleek te Andijk, waar de boerenleenbank op betaling der schulden aandrong onder de waarschuwing dat andere maatregelen werden overwogen. Spr. vond het verschrikkelijk, dat tuinders, niet door eigen schuld, maar tengevolge van verkeer de of nagelaten maatregelen der regeering worden beangst door de gedachte van hun bedrijven te zullen worden gejaagd. Naast productiesteun tot het volle bedrag moet er een aanvullende steun komen voor misoogst e.d. en op spoedige betaling daar van moet worden aangedrongen. By het vaststellen van het bedrag van den laatst genoemden steun moet rekening gehouden worden met de duurte in bepaalde streken des lands, zooals ook geschiedt met de sala rissen van ambtenaren. Spr. gaf nader aan hoe de aanvullende steun moet worden be rekend uit de boekhouding van de belang hebbenden. Alleen indien thans voldoende wordt gesteund, zei spr., zullen we, als er straks na de crisis weer betere jaren komen, een flinken, ondernemenden tuindersstand hebben, die dan voldoende kan meedingen op de wereldmarkt. Een resolutie. Alvorens tot sluiting van de bijeenkomst werd overgegaan, las de heer Blom, secre taris van het district Noordholland van den Nederlandschen Tuindersbond, een uitvoe rige resolutie voor, waarin gezegd wordt, dat de toestand thans van dien aard is, dat totale vernietiging van den tuinbouw en de daarbij betrokkenen dreigt, zoodat oogen- blikkelijke maatregelen noodig worden ge acht, die doelbewust en afdoende kunnen bewerkstelligen, dat a. de tuinbouw inder daad in stand wordt gehouden en b. de tuin ders op hun bedrijf worden gehandhaafd en door de komende winterperiode worden heengeholpen. In de resolutie worden dan verder de door de verschillende sprekers aangegeven maatregelen genoemd als nood zakelijk voor het gestelde doel, terwijl voorts nog wordt gewenscht méér uniformiteit in de verschillende maatregelen in diverse ge meenten, de mogelijkheid van tewerkstellen van den tuinder op zijn eigen bedrijf, ver strekking van goedkoope levensmiddelen ook aan tuinders indien zij zulks wenschen, en tenslotte het maken tot staatszaak van het crediet-beheerschende geld- en koopkracht scheppende monopolie der circulatiebank. De resolutie werd door de aanwezigen on der luid applaus goedgekeurd, waarna de heer Schermer een kort slotwoord sprak, waarin hij o.a. zei, te hopen, dat men zich ook in de toekomst niet onbetuigd zal laten, als het bestuur van den Ned. Tuin dersbond gezamenlijk optreden der aange slotenen noodig acht. VERGOEDING VOOR DENATURATIE VAN AARDAPPELEN, OOGST 1936. Van bevoegde zyde vernemen wy, dat met ingang van Maandag 28 September a.s. vergoeding zal worden verleend voor het denatureeren van aardappelen van den oogst 1936 met uitzondering van vroege aardappelen en fabrieksaardappelen welke zijn geteeld en worden gedenatureerd met inachtneming van de dienaangaande voorschriften. De grootte van de denaturatievergoeding zal afhankelijk zyn van de rubriek, waarin de aardappelen worden ingedeeld, en van het tydstip van denaturatie. Het bedrag der denaturatie-vergoeding is voor denaturatie in het tijdvak van 28 fCn!' u 1938 f 0 75 per 100 K« - van ,n^ember 1936 tot 1 Maart 1937 0.80 per lS?7 f nC?nVan Maart tot en met 15 Jul1 1937 f 0.90 per 100 Kg„ met dien verstan de, dat voor aardappelen der rubriek a U Jul.mi£ï tydHak Va" 1 Febr' tot en me' en ÏÏh gedenatureerd zullen worden behoudens nadere wijziging dezer ru briek, 1.50 per 100 Kg. zal worden uitbe taald. In de rubriek a zullen worden ingedeeld de volgende rassen van den kleigrond, voor zoover de aardappelen voldoen aan nader te stellen eischen: Bevelanders, Noordeling, Bonte Star (bonte roode stad), roode star, blauwe eigenheimers, furore, westeinder blauwe, Zeeuwsche blauwe, Zeeuwsche bonte. Omtrent deze nader eischen zullen t z. t verdere publicaties worden gedaan. Hoofd zaak is hierbij, dat de aardappelen zullen moeten voldoen aan de eischen, welke rede lijkerwijze aan een goede consumptieaard appel gesteld kunnen worden. Alle andere aardappelen worden in de rubriek b ingedeeld. De denaturatie kan geschieden zoowel door georganiseerden by een der provincia le landbouw-crisis-organisaties, als door handelaren by de Nederlandsche Akker- bouwcentrale als georganiseerde aangeslo ten. De aanvragen om denaturatie moeten op dezelfde wijze als vorig jaar door georga niseerden bij een L. C. C., geschieden aan die L. C. C., en door handelaren, die uit sluitend bij de Nederlandsche Akkerbouw- centrale zyn georganiseerd, aan deze cen trale. Om voor steun in aanmerking te komen, mogen in de partij niet voorkomen aaard- appelen, welke kunnen vallen door een ope ning van 35 m m. vierkantsmaat, terwijl ook nat-rotte knollen moeten zyn verwijderd. Ook zullen van steun worden uitgesloten partijen aardappelen, die, naar het oordeel van genoemde centrale, zoodanig door ziek te zijn aangetast, dat zy niet meer voor vee voeder geschikt kunnen worden geacht, en partyen, die stukken bevatten, welke op andere wyze dan bij het rotten of omwer ken ofwel door vretery van insecten zyn ontstaan. BEDRIJFSRADEN VOOR HET TUINBOUWBEDRIJF IN NOORD- EN ZUIDHOLLAND. De beide bedrjjfsraden voor het tuin bouwbedrijf in Noord- en Zuidholland kws- men dezer dagen te Haarlem in vergadering byeen. Na de behandeling der ingekomen stus ken stelde de voorzitter, in verband met terugtreden van den heer ir. A. W. Aus*®* aan de orde, het benoemen van een nieuw secretaris. j Op voorstel van verschillende leden voor beide bedrijfsraden benoemd secretaris de heer W. Th. A. van Bee» Haarlem. nrê. De raden hebben voorts breede besp kingen gewijd aan diverse belangryke gelegenheden, w.o. collectieve con tuinbouwonderwijs etc. KREGEN DE PLUIMVEEHOUDERS GRAANRECHTEN TERUG? Wy ontvingen een exemplaar van een schrift van mr. H. W. J. Sannes, L't"e£ne comité-leden en voorzitter der alge» Nederlandsche pluimveeteelt vereerir over de vraag: Kregen de Pluimvee de Graanrechten terug, waarin deze ontkennend wordt beantwoord.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 8