D Stad m Omgevitu} Zenuwpijnen overal? AKKERTJES !huiUeUui J{adiapc4Qcamma E CHINEESCHE POSTZEGEL Uit het Engelsch door HERMAN ANTONSEN. „DE VIERBOND". Vergadering van „De Vierbond op Za terdag 26 September 1936, 's namiddags 3 uur in het Landbouwhuis te Alkmaar. Vertegenwoordigd waren de veilingen te Broek op Langendijk, Noordscharwoude en Warmenhuizen. Van de veiling te Obdam en de vereen ï- ging „De Kpophandel" waren geen afge vaardigden opgekomen. Daar de vergadering was belegd op ver zoek van den Noorder Marktbond, fungeerde de heer J. Ootjers als voorzitter. Naar aanleiding van de notulen deelde de heer de Boer mede, dat de L. G. C. inmid dels toestemming heeft ontvangen om an dijvie op monster te veilen. De veilingen te Noordscharwoude en War menhuizen blijken deze toestemming even eens te hebben ontvangen. De heer de Boer deelde nog mede, dat aan de L. G. C. alle andijvie ongebonden mag worden aangevoerd. De koopman heeft het recht te laten binden, doch moet dan 0.20 boven den veilingsprijs betalen. De mon sters van 10 stuks worden gewogen. De voorzitter stelde hierna het eenig punt van de agenda aan de orde, namelijk de door den Noorder Marktbond voorgestelde aanvoerregeling van de bewaarkool. De voorzitter lichtte toe, dat het bestuur van den Noorder Marktbond den zeer onge- regelden aanvoer van de winterproducten aan onze veilingen wenscht te bespreken. We sukkelen hiermede reeds jaren, speciaal aan de veilingen te Noordscharwoude en Warmenhuizen. Practisch wordt aan deze veilingen slechts drie dagen geveild. Met het oog op den afzet van het product is dit zeer ongewenscht. Het is al eens geprobeerd om regelend op te treden, doch tot heden zit daar nog wei nig lijn in. Het bestuur van den Noorder Marktbond handelt in opdracht van zijn laatst gehouden algemeene vergadering en roept de mede werking in van de bij den Vierbond aange sloten veilingen om hierin verbetering te brengen. Het meent dat deze verbetering te berei ken zal zijn als op de drukste veilingdagen namelijk Dinsdags, Donderdags en Zater dags, telkens een derde gedeelte van den aanvoer uit de markt wordt genomen met de verplichting dat dit gedeelte den daarop volgenden dag moet worden geveild. Indien deze maatregel wordt ingevoerd, meent de Noorder Marktbond, dat in korten tijd een gelijkmatiger aanvoer kan worden verkregen. De heer K. Molenaar (Warmenhuizen) achtte dit een zeer eenvoudige oplossing. Toch zag hij bezwaren bij consequente toe passing. Als op een Zaterdag b.v. de aan voer niet groot is en alles graag verkocht kan worden, zou men toch eenderde ge deelte van den aanvoer moeten laten lig gen. Spr. wilde de mogelijkheid openstellen met bijzondere omstandigheden rekening te houden. De heer S. de Boer (Broek op Langen dijk) deelde mede, dat in het vorige jaar, toen de voorraad tengevolge van den mis oogst zoo gering was, ook te Broek het zelfde euvel naar voren is gekomen, hoewel in het algemeen op Zaterdag nimmer een bijzonder overmatige aanvoer was te con- stateeren. Spr. deelde verder mede, welke verschil lende maatregelen in zijne organisatie door diverse personen zijn aanbevolen, doch hij meende dat aan elke regeling bezwaren kleven. De heer W. Gutker (Warmenhuizen) con stateerde dat een regeling noodzakelijk is en zag geen betere regeling dan de voor gestelde. Spr. geloofde er echter niet aan dat elke dag voor het veilen gelijk is aan een anderen. Toch wilde hij het middel van den Noorder Marktbond probeeren, doch met soepele toepassing. De voorzitter was bang voor een soepele Van die verschietende pijnen, dan hier, dan daar? Ze blijven weg met Mn oi twee van die Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS toepassing. Bij radicale uitvoering van den maatregele is z. i. het euvel binnen korten tijd verholpen. De heer W Visser (L. G. C.) was het met den heer Gutker eens, dat de ongelijke aanvoer niet zonder grond is ontstaan. Za terdags is er altijd meer vraag. Spr. voelde meer voor een regeling, waarbij een ieder maandelijks 20 pet. van zijn voorraad aan de markt moet brengen. De heer J. Kliffen (N. M. B.) constateerde, dat zelfs als de laatste sprekers gelijk heb ben, thans toch iets moet gebeuren, want de ongelijke aanvoer is nu in elk geval veel te sterk. De heer P. Slot (L. G. C.) zag de bezwa ren van de ongelijke aanvoeren doch was het eens met den heer Molenaar, dat als het blijkt, dat de geheele aanvoer gemakkelijk tegen den gangbaren prijs kan worden op genomen, er moed toe behoort om dan even goed een gedeelte te laten liggen. Spr. wees ook op de mogelijkheid, dat November en December wel eens zeer groote aanvoeren kunnen geven. De secretaris wees er op, dat ingeval van bijzondere omstandigheden de veilingleiders toch altijd nog telefonisch overleg met el kaar kunnen plegen. De heer A. Hopman (Warmenhuizen) vroeg zich af of het noodig is het gedeelte dat moet blijven liggen steeds op 1/3 te be palen, ook in verband met het feit dat War menhuizen eigenlijk te weinig gele kool heeft en Broek te weinig roode. Na nog eenige discussie constateerde de voorzitter dat alle aanwezigen er voor waren de regeling welke door den Noorder Markt bond wordt voorgesteld in te voeren. Het veilingsbestuur te Broek op Langen dijk moet dit punt nog in een vergadering bespreken; het veilingsbestuur van War menhuizen heeft zich daarmede reeds ac- coord verklaard. De datum voor de invoering van den maatregel zal in onderling overleg nader worden vastgesteld. De voorzitter wenschte nog een opmer king te maken betreffende de goedgekeurde pootaardappelen. Om voor de garantie van de regeering in aanmerking te komen, zullen de telers hun pootaardappelen minstens 2 maal op mon ster ter veiling moeten aanbieden en wel één maal voor 15 October en zoo noodig nog één maal in de tweede helft van October, terwijl ze niet opgehouden mogen worden aan of boven een prijs van 4 per 100 K G. In verband hiermede is het noodig spe ciale veilingen voor pootaardappelen te houden. Op voorstel van den .voorzitter werd be sloten deze veilingen te houden voor Broek op Langendijk op Maandag en Woensdag; Noordscharwoude op Dinsdag en Donderdag en Warmenhuizen op Vrijdag en Zaterdag. Als conditie zal worden gesteld, dat ze binnen een week worden geleverd. Bij de rondvraag wees de heer S. de Boer er op dat het noodig zal zijn den aanvoer ders op het hart te drukken, dat het in hun belang is te zorgen, dat goede kwaliteit kool wordt aangevoerd, daar voortaan drie soor ten van producten worden onderscheiden, namelijk: 1. Producten, die voldoende beantwoorden aan de gestelde eischen; 2. producten, die nog toelaatbaar zijn, doch als „afwijkend" moeten worden geno teerd; 3. producten, die als „stek" moeten wor den geveild. De onder 1 bedoelde producten komen voor den minimumprijs met vergoeding en voor den toeslag in aanmerking, terwijl de onder 2 genoemde niet voor toeslag in aan merking komen. Voor de onder 3 genoemde producten geldt wel de minimumprijs, doch ze komen niet voor den vergoedingsprljs in aanmerking. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. ARCHIEF, MUSEUM EN BIBLIOTHEEK. Aan het jaarverslag van het gemeentelijk archief, het museum en de bibliotheek ont- leenen wij het volgende: Personeel. Het is zeer te betreuren, dat het personeel voor den dienst van archief, museum, bibliotheek en prentverzameling is inge krompen. De belangen van den dienst en het publiek kunnen er slechts door worden ge schaad. De adjunct-archivaris, ds. H. Makkink, die van 1917 af zijn functie bij het Alkmaarsche Archief bekleedde, werd op wachtgeld ge steld. Reeds een week nadat hem eervol ontslag was gegeven, kwam onverwacht het bericht van zijn overlijden. In het „Nederl. Archievenblad" heeft de archivaris in een „In Memoriam" zijn ver diensten voor het Alkmaarsche archief ge releveerd. Toestand der archiefbewaarplaats. De meerdere bergruimte, welke in de ar chieflokalen door het bijplaatsen van eenige kasten werd verkregen, blijkt niet over bodig te zijn geweest, daar hiervan reeds een groot deel in gebruik is genomen. Toestand der archieven en ver zamelingen. In het afgeloopen jaar werd ter binderij van het Rijksarchief te Haarlem wederom voor 's Rijks rekening een aantal deelen uit de Alkmaarsche archieven hersteld of op nieuw ingebonden. Het herstel van eenige deelen uit het rechterlijk archief, die vroeger door vocht nogal zwaar te lijden hebben gehad, vorder de veel tijd. Na beëindiging van dit zeer moeilijk her stellingswerk kon worden geconstateerd, dat zulks een betere bewaring zeer ten goede is gekomen. Voortgang der inventarisatie. Na het vertrek van twee werklooze kan toorbedienden, die langen tijd aan de ver vaardiging van allerlei klappers hadden ge arbeid, bleef nog een gedeelte der fiches op de 16de en 17de eeuwsche notarisakten on afgewerkt liggen. Het lexicografisch ordeqen der duizenden fiches neemt zeer veel tijd in beslag, veel meer dan die betreffende de 18de en 19de eeuw. Verwacht mag worden, dat de op de 16de en 17de eeuw betrekking hebbende fiches weldra in boekjes gebonden kunnen worden. De ordening en beschrijving van ver schillende onderdeelen van het stadsarchief werd voortgezet. Bij de ordening van het archief van het Weeshuis bleek, dat in het Weeshuis nog ge deelten van dat archief bewaard werden. Op verzoek van den archivaris kon nog een vrij belangrijk gedeelte worden bijeenge bracht en dit is thans door het stadsarchief overgenomen om bij de overige archivalia te worden gevoegd. Jammer is het, dat eenige 16de-eeuwsche charters nog niet zijn teruggevonden. Hel stadsarchief bezit hiervan slechts moderne afschriften. Van het Centraal Ziekenhuis werden eeni ge oudere archiefstukken, betreffende de administratie van het voormalig St. Elisa- bethsgasthuis en de Stadsapotheek, overge nomen, die bij de inventarisatie van die archieven eenige lacunes konden aanvullen. Aan den nieuwen inventaris der admi nistratieve archieven der stad wordt, voor- zoover de tijd zulks toelaat, regelmatig ge werkt. In verband met de samenstelling van den inventaris der Alkmaarsche kloosterarchie ven werd aan het Rijksarchief te Haarlem verzocht, de daar berustende archivalia van het klooster de Blinken (gestaan hebbende op de grens van Heiloo en Alkmaar) voor het Alkmaarsche archief in bruikleen te mogen overnemen. Op grond van het feit, dat zoo wel de steden Haarlem als Alkmaar zich op art. 19 der Archiefwet voor de verkrijging in bruikleen kunnen beroepen, vond men het bij het Rijksarchiefwezen ongeraden aan Alkmaar de voorkeur te geven wat betreft het in bewaring nemen. Bericht werd, dat die archivalia in de. Rijksarchiefbewaar plaats te Haarlem in depot blijven. De uitgave van in de archiefbewaar plaats berustende bescheiden. In de „Haarl. Bijdragen" e.a. publiceerde mr. dr. J. Belonje in den laatsten tijd stuk ken uit het notarieel archief dezer stad, die beter achterwege konden blijven. De twee belangrijke werken, door de hee- ren A. Wassenbergh en A. B. de Vries ge schreven over portretten in de 16de eeuw, bevatten verschillende gegevens aan de Alkmaarsche verzamelingen ontleend. Het Jaarbeurs- en Lentenummer van het Nederl. Weekblad voor Kruideniers gaf een uitvoerig artikel over de Alkmaarsche Kaas markt, waarvoor illustratiemateriaal uit onze prentverzameling beschikbaar was gesteld. Van de hand van den heer A. de Wolff verscheen in het „Centraal blad voor Israë lieten" een artikel „De Joden te Alkmaar", verband houdend met zyn 40-jarig leeraar- schap en* het 100-jarig bestaan van het ge nootschap „Gemilath Geesed Weëmeth" en der Joodsche begraafplaats. Voor de uitgave „Nederlandsche Klooster zegels" werden hier berustende zegels van Egmondsche abten gereproduceerd. 36) Ellery hield op en keek naar de kist, die voor zijn voeten stond. „Toen ik er dus achter was, wie het slachtoffer wezen moest al wist ik dar. ook zijn naam, die er trouwens weinig op aan komt, niet en 'n afdoende beweeg reden voor de misdaad gevonden had, be gon ik na te denken over de identiteit van den moordenaar. Geruimen tijd kon ik over dit allervoornaamste punt maar geen zeker heid krijgen. Toen schoten me eenige onver klaarbare feiten der misdaad te binnen, die niemand, dan ik alleen, in staat was geweest te verklaren. En toen heb ik een proef genomen, die me alles duidelijk heeft gemaakt". Zonder eenige verdere waarschuwing bukte hjj zich en nam het deksel van de kist. Sergeant Velie kwam zwijgend een schrede vooruit en samen zetten ze de pop in een zittende houding. Marcella Kirke uitte een zwakken kreet en drong zich tegen Macgowan, die naasi haar stond, aan. Miss Diversey slikte hoor baar. Miss Temple sloeg de oogen neer. Mrs. Shane prevelde iets binnensmonds- en Irene Llewes werd akelig bleek. Zelfs de mannen zagen erg betrokken. „U behoeft niet bang te worden", zei Ellery, opstaande. „Het is niet anders dan een vrij aardig resultaat van de kunst van een wassenbeeldenmaker. Maar let nu alstu blieft eens heel goed op". Hij ging naar de deur, die toegang gaf tot het kantoor ernaast, deed die opan, ver dween erdoor en kwam even later terug met een uiterst dunne Indiaansche mat, die voor de deur aan de zijde van het kan toor gelegen had. Die mat legde hij zorg vuldig over den drempel, zoodat een derde deel in de wachtkamer en de rest in het kantoor kwam te liggen. Dan stond hij op. nam een streng heel dun touw uit zijn zak en mat er een derde deel van af. Op dat punt wond hij dat touw om den koperen knop van den grendel, die zich aan de binnenzijde der deur in de wachtkamer bevond. Het koord hing nu van dien knop omlaag met een lang en een kort eind. El lery nam het korte eind en haalde het onder de deur door, zoodat het over de mat heenlag en tot in het kantoor reikte. Zonder den grendel aan te raken, sloot hij de deur. Die was dus wel dicht, maar niet gegrendeld. Allen volgden met wijd open oogen ieder zyner bewegingen. Ellery deed een stap terug eQ twee boekenkasten, die aan deur stonden, nauwkeurig op. Dan begon hij te trekken aan de kast, die, als hij met zijn gezicht naar de deur stond, rechts van hem was. Hij schoof die kast langs den rechter muur zoo wat vier voet opzij. Dan keerde hij terug naar de linker kast en begon daar aan te trekken en te schuiven, totdat die een eind in de kamer vooruit stak trok dan naar links, totdat de achterzijde vlak tegen de scharnieren van de deur aankwam en de rechterzij een eindje in de kamer stond, zoodat de kast een scherpen hoek met de deur vormde. Dan deed hy weer een stap achteruit. „U zult opgemerkt hebben", zei hij, „dat die twee boekenkasten juist zoo staan als we ze gevonden hebben, toen ve na den moord voor het eerst hier in dit vertrek kwamen". Als op een teeken kwam sergeant Velie nu naar voren en tilde de pop uit de kist. Allen zagen, dat die pop juist zoo was ge kleed als het slachtoffer en dat de kleeren achterstevoren aangetrokken waren. Velie zette de pop recht overeind en hield haar aldus vast. „Laat los, sergeant!" beval Ellery. Allen keken in spanning toe. De sergeant liet de pop los en deze zakte ineen en kwam in loodrechte richting omlaag naar den grond, waar ze op een hoop bleef liggen. „Zoo slap zinkt iemand in elkaar, die werkelijk dood is", zei Ellery. „Dan is het lichaam nog niet styf geworden. Dat blykt wel uit deze proefneming. Nu gaan we over tot da volgende Woensdag 30 September. HILVERSUM. 1875 M. (VARA uitz.) 8.Gr.pl. 9.30 Kookpr. 10. Morgenwijding. 10.15 Causerie, gr.pl. en voordr. 12.Gr.pl. 12.15 1.45 VARA-orkest en gr.pl. 2. Orgelspel. 2.30 Voor de vrouw. 3. Voor de kinderen. 5.30 Melody- Circle en gr.pl. 6.50 Causerie: Zon nestraal roept U. 7.Sportuitz. 7.15 De Roodborstjes. 7.40 Causerie „Sociale verzekering". 8.SOS- ber. 8.03 ANP-ber., VARA-Varia. 8.15 VARA-orkest. 9.Radio-too- neel. 9.30 Gr.pl. 10.Ber. ANP. 10.05 De Flierefluiters en solist. (In de pauze gr.pl.) 11.Causerie Huwelijksverhoudingen. 11.30— 12.Gramofoonplaten. HILVERSUM. 301 M. (NCRV-uitz.) 8.Schriftlezing. 8.159.30 Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11.12.En semble van der Horst. 12.15 Gr.pl. 12.30 Verv. van 11.1.15 Orgel spel. 2.Gr.pl. 2.15 Sopraan en piano. 3.Chr. Lectuur. 3.303.45 Gr.pl. 4.Trioconcert 5.Kinder uur. 6.Land bouwhalf uur. 6.30 Afgestaan. 7.Ber. 7.15 4 October. Dierendag, causerie. 7.45 Rep. 8. ANP-ber. 8.15 10-jarig bestaan Nederl. Oranjevereen. „Het zuiden" te Rotterdam. 10.25 Ber.-ANP. 10.30 11.30 Gr.pl. Hierna schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgel spel. 11.35—11.50 Gr.pl. 12.05 BBC- Northern-Ireland-orkest en soliste. 12.50 Jazzmuziek. 1.202.20 Bir- minghamsch Hippodromo-orkest. 3.10 Het Intern. Staf-orkest v. h. Leger des Heils. 3.50 Piano-recital. 4.20 Vesper. 5.10 Het MacArthur- kwintet. 5.35 Dansmuziek. 6.20 Ber. 6.40 Fransche causerie. 7.Het Bridgewater kwintet. 7.35 Russisch csbaret-progr. 8.20 Radiotooneel. 9.35 BBC-Variété-orkest en solis ten. 10Ber. 10.30 BBC-orkest en solist. 11.3512.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gi.pl. 11.20 Orkestconcert 9 Symphonieconcert. 4.20 GrDl Orkestconcert. 8.20 Concert Radiotooneel. 11.0512.35 ziek en populair concert KEULEN. 456 M. 6.50 en Dansmu- 12.20 Or- kestconcert. 1.35 Omroeporkest solisten. 4.50 Het Düsseldorfer c cert-orkest. 6.20 Piano-recital 7 Gr.pl. 8.35 Erntearbeit im rijksuitz. 9.05 Operette-uitz. 10 50 12.20 Westduitsch Kamerorkest solist. 1 en BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M 12.20 Gr.pl, 12.50 Salon-orkest l 30 Klein-orkest. 1.502.20 en 8.20 Gr pl. 6.50 Klein-orkest. 8.20 Omroep orkest. 10.30ll.20Gr.pl. 484 12.20 Gr.pl. 12.50 Klein-orkest. l 3q Salon-orkest. 1.502.20 Gr.pl. 5 25 Omroeporkest. 6.35 Gr.pl, 8.20 Symphonieconcert en zang. 10.30— 11.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 Piano-recital. 9.05 „Das Lied von der Ernte", rijksuitz. 9.35 Mili tair concert. 10.20 Ber. 10.50 Harp en fluit. 11.05 Wcerter. 11.2012.20 Dansmuziek. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.8.45, Norman- dië 8.45—10.—, D.sender 10.11.20, Parijs R. 11.2012.20, Keulen 12.20 13.20, Brussel VI. 13.20—13.35, Keulen 13.3514.50, Parijs R. 14.50 —17.20, Brussel Fr. 17.20—18.20, Keulen 18.2018.50, Parijs R. 18.90 19.50. Lond. Reg. 19.5020.20, Beromünster 20.2022.20, Weenen 22.20—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.10.35, Droitwich 10.3511.50, Lond. Reg. 11.5012.50, Droitwich 12.50—14.25, Lond. Reg. 14.2517.35. Droitwich 17.35—18.20, Brussel Fr. 18.20—19, Droitwich 19.20.20, Lond. Reg 20.20—24.—. In „Oud-Holland" verscheen een geïl lustreerd artikel van de hand van den archi varis over „Ceasar van Everdingen's nalaten schap", waarin verschillende gegevens ver werkt waren, ontleend aan archivalia van het Provenhuis Helena van Oosthoorn aan den Koningsweg, door het gemeentearchief in bruikleen verworven. Voor de Berger schoolvereeniging hield de archivaris op 6 April een lezing, toegelicht door een reeks kaarten en paarten betreffen de Oud-Bergen. Gebruik van de archieven. Het aantal bezoekers aan het archief be droeg in het afgeloopen jaar 526, tegen 459 in 1934. Op de tentoonstelling „Geschiedenis der Bloembollencultuur", van 15 Maart19 Mei, in het Frans Halsmuseu mte Haarlem ge houden, werden diverse stukken door ons ingezonden. Uitleening van archivalia geschiedde dit jaar aan het Algem. Ryksarchef Den Haag, Gem. archief Amsterdam, Univ. Bibliotheek te Amsterdam en te Utrecht, Rijksarchief Leeuwarden. Hier werden archivalia tijdelijk gedeoo- neerd uit het Algemeen Rijksarchief, Rijks archief te Leeuwarden, idem te Haarlem en te Zwolle, Gemeentearchieven te Enkhuizen, Twisk, Zwolle, Gouda, Hoorn; uit het bui tenland van het Rijksarchief te Kopenhagen en de Herzog August Bibliotheek te Wolffen- büttel. Museum. De teruggang, die in het vreemdelingen- bezoek aan onze stad valt op te merken, hield ook in het afgeloopen jaar aan. Het museum blijft den invloed daarvan onder vinden. Gedurende 1935 mocht het museum de vol gende aanwinsten boeken: Mej. G. M. P. Otto, Den Haag, legateerde twee portretten (aquarel1 en) in lijst, voor stellende: Hermanus Masdorp, koopman te Alkmaar (gedoopt te Buiksloot 16 Aug. 1767, overl. te Alkmaar 27 Mei 1836) en diens echtgenoote Hendrina Limpers (gedoopt te Alkmaar 3 Nov. 1772, aldaar overleden 21 Maart 1835). Zij stellen hen omtrent 1810, in het costuum van dien tijd, voor. De heer W. F. Slinger schonk in bruikleen: Twee gezichten op en vanaf het Zeglis, in 1802, geschilderd door Ouke Rondhout Aan het museum werd overgedragen h« vaandel van het v.m. Stedelijk Muziekcorps De 18de-eeuwsche schoorsteenmantel met stucwerk, door de familie de Lange, Lange- straat 66. aan het museum geschonkes, werd in een der vertrekken van het stadhuis, waar vroeger ook een dergelijke schoor steenmantel had gestaan, opgesteld, hetwelk het interieur aldaar ten goede is gekomen. Van den heer Grondsma werd eenig oud aardewerk, dat bij graafwerk in den grond van een perceel aan de Kaarsemakersgncht was gevonden, ten geschenke ontvangt Broeder Remigius schonk eenige steenen en fragment van een aardewerk kruikje, ge vonden op het terrein van het voormalig slot Nieuwburg bij de Zes Wielen. In het afge loopen jaar werden het groote schuttersstuk door Menton, alsmede de portretten van Willem V, erfstadhouder en Wigbold Adriaan, graaf van Nassau, afdoende gerestaureerd. Van 2022 April hield in de z.g. Bruin viskamer de Fotografische kring „Iris" een tentoonstelling van foto's. De schilders K. Stikvoort en J. de Wolf exposeerden in de tweede helft van Novem ber in het museum een reeks van hun wer ken Beide tentoonstellingen mochten zich in een druk bezoek verheugen. Prentverzameling. Diverse foto's, prentbriefkaarten, afdruk ken van cliché's werden door ons ter eom- pleteering onzer verzameling van verschil lende schenkers ontvangen. Voorts werden verkregen: Afbeelding van „La station du chemin de fer", naar penteekening d oor Lalanne. Litho, 1881. De „stroopapierfabriek even buiten Alk maar, op zijde van den weg naar Berger. Teekening c. 1890. Verzameling van 16 gravures, door B°" meyn de Hooghe, uit den „Spiegel van Staat", c. 1650, in portefeuille. Bibliotheek. De uitleening van boekwerken vertoonde in het afgeloopen jaar wederom een stijging' Uit andere bibliotheken, met inbegrip v^- het buitenland, werden 386 deelen (v.j. 329! ter uitleening, alhier, ontvangen. De muziekbibliotheek, in den Nieuw» Velie tilde de pop weer overeind. Ellerv ging naar de kast, waarin men de twee speren, die tusschen de kleeding van den doode gevonden waren, geborgen had. Deze stak hy door de broekspijpen en onder de jas door, zoodat ze boven bij 't hoofd eruit kwam en met hun venijnige punten langs het hoofd van papier-maché uitstaken. Daarna droeg de sergeant de pop naar de deur en zette haar in den hoek, gevormd door die deur en de linker boekenkast. De pop bleef daar stokstijf staan met de ijzeren punten als twee horens boven het hoofd. De voeten rustten precies op het eene einde van de Indiaansche mat. Sergeant Velie ging een eindje achteruit. Daarop nam EUery het afhangende eindo van het dunne touw en wond dat zorg vuldig om het bovendeel van de speer schacht, die het dichtst bij de deur was, vlak onder den ijzeren punt. Het wond het er tweemaal omheen. Allen zagen, dat het touw slap omlaag hing tusschen den knop van den grendel en de schacht van dc speer. .,U moet er wel acht op geven dat er geen knoop in het touw zit", zei Ellery Daarna bukte hij zich en duwde het af- hangende eind van het touw, dat om de speer gewonden was, onder de kier van de fnT P? .°Ver de mat heen' totdat het in het kantoor terechtgekomen was „Nu moet iedereen doodstil blijven staan en allen letten op die pop en op de deur" beval Ellery. Hy stak de hand u.t uIP,.n voorzichtig de deurknop beet, trok de deu. langzaam een weinig open, totdat de k'e wijd genoeg was, om hem door te l«e3* wrong zich omzichtig onder het slap haa gende touw door en verdween door den 1 in het kantoor. Hij trok de deur bed*"® achter zich dicht in het slot, maar n gegrendeld. j. Allen stonden in afachting. Gedure een halve minuut gebeurde er niets, bewoog zich de mat onder de deur. Ze uit de wachtkamer het kantoor nse ken met een ruk. Het kwam voor allen onverwachts. Ze reikhalsden om te wat er gebeuren zou. Het leek wel n der. Want tegelijkertijd, dat de ma rukt werd. gebeurden er verscheidene gen gelijk. De pop wankelde, wer zwaar en viel, omdat de beide spe n stijf hielden, langs de voor ui ge boekenkast in een richting, die ec gen- van de deur afgericht was. Maar ®°n htinR blik later gebeurde er iets, dat die cht veranderde. Het touw, dat van ae naar den grendel leidde, trok paar de pop tegen. Het ding *waai<?® Cvo0rover maal heen en weer en viel sty pe maai neen en weer en ufi v* op zijn gelaat, evenwijdig aan de bocht in het touw van de »c"ac 1 ((j on- grendeld werd minder, totdat he ge veer een voet van den gron ,,..aardigs En toen gebeurde iets heel me Het gewicht van de pop tr0 ge verder aan en daardoor sctin" va" oliede grendel denzelfden kan et lipie links naar rechts, totdat hi v0igd) op de deurstijl zat! (Wordt verv<w

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10