HAAS BOOG-AZUN Betri KIJKEN is KOOPELCLOECK ^Agenda „Vxui lOiee*nd&'JmetteH Stad en Omgeving. ^eeeéeeicfit Maatregelen tegen prijsopdrijving. Wat het publiek er van zegt. Er is over het sfgemeen vertrouwen. Tot zaken doen kwam men nu niet veel. Stedelijk Museum ingan? Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 91 uur; Zondags gesloten. Tot en met 3 Oct. Jubileum wedstrijden der vereeniging Nimrod, eiken dag 811 uur (Zaterdag 18 uur), in bovenzaal van Th. van Gijzen, Breedstraat. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, half acht, hoofdnum mer De wandelende dood (sens.); hoofdrol len Boris Karloff, Ricardo Cortez, Edmund Gwenn, Marguerite Churchill. Toegang bo ven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De lok kende stem (muzikale film); hoofdrol Mar- tha Eggerth. Toegang alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Een hart van goud (rom.); hoofdrollen Harry Baur en Suzy Vernon. Extra: Het meisje uit de onderwereld (rom.) Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Dui vels van het verkeer (sens.); hoofdrollen James Cagney en Pat O'Brien. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Woensdag 30 September. 10 uur, Stedelijke Muziektuin, landdag prov. afdeeling van den Nat. Bond Land bouw en Maatschappij; opvoering landspel „Moeder Aarde"; drie sprekers. naar voren, dat, ook al kan men met den minister-president van meening verschil len, of de aanpassing onder het oude re gime voldoenden voortgang maakte om het bedrijfsleven zonder te groote wonden in de effen banen van de kostenpariteit met het buitenland te brengen, het zeker is dat het tijdelijk verlaten van den gou den standaard onder de gegeven omstan digheden onvermijdelijk was en in het belang des lands is. Er behoeft geen vrees voor gekoesterd te worden zoo voegde de zegsman hier aan toe dat de zwevende waarde van den gulden en andere valuta's door een wedijver naar de laagste valuta gevolgd zal worden. De egalisatie-fondsen, welke den regeeringen daartoe ten dienste zullen staan ook de onze zullen het hun mogelijk maken, hun klaarblijkelijke be doeling, groote fluctuaties te voorkomen, ten uitvoer te leggen. Aldus kan ook de Nederlandsche maatregel aangezien wor den voor een stap in de richting van de stabilisatie van wisselkoersen, die voor waarde voor het wereldherstel is, maar waarvoor ook nog andere belangrijke din gen op het gebied van het vrijere goede renverkeer en saneering van zwakke staatsfinanciën in het buitenland geschie den moeten. Mits de stemming rustig blijft en goed beleid voorzit, zal een aanzienlijke stijging van de kosten van het levensonderhoud niet plaats hebben. Het peil van die kos ten zoo zeide dr. Heldring is immers nergens minder gedaald en nergens is de speling tusschen het indexcijfer van die kosten en dat der groothandelsprijzen grooter dan hier te lande. Er kan en moet heel wat van die speling af, voordat een stijging der kosten van het levensonder houd gewettigd is. Blijkens de radiorede van den minister-president zal de regee ring zich met kracht tegen onnoodige prijsopdrijving door particuliere onderne mers keeren. Prijsvormende maatregelen van groot belang. Van nog meer belang zijn de aangekon digde prijsvormende maatregelen, welke de regeering zelve zal uitvoeren en waar op een grondige herziening van de land bouwcrisisheffingen, toeslagen en uitkee- ringen volgen zal. De rijzing op de graan markt in de laatste maanden maakt het gemakkelijk, vele drukkende regelingen zonder schade voor den landbouw te ver zachten, zoo niet af te schaffen en tevens een bres te schieten in de overdreven amb tenarij op dat gebied. Wat de nijverheid betreft, de grondstof fen, die zij in overwegende mate moet in voeren, zijn in guldens duurder geworden, met het afgewerkte product op de wereld markt is dit echter in sterkere mate het geval. Zij zal dus over het algemeen een gemakkelijker afzet in binnen- en buiten land vinden. Zij zal er zich wel niet toe laten verleiden, hier haar prijzen boven matig op te zetten of haar exportprijzen te laag te stellen. In het eerste geval zou zy haar eigen glazen ingooien door er toe bij te dragen, de kosten van het levenson derhoud meer te verhoogen dan wensche- lijk is en in het tweede zou zij repressail- les van het buitenland uitlokken. De motieven voor bijzondere bescher ming der nijverheid in den vorm van con- tingenteering zijn in vele gevallen niet meer aanwezig en in dit verstarrende ver schijnsel dient zoo spoedig mogelijk ont spanning teweeggebracht te worden. Com pensatie in den vorm van een verhooging van invoerrechten is onnoodig geworden. Dat een en ander nauwkeurig overleg vormt, spreekt vanzelf. Werkgelegenheid zal zich uit breiden. Op een vraag inzake de werkgelegen heid deed dr. Heldring uitkomen, dat deze zich tengevolge van den stijgenden afzet zal uitbreiden. Evenals prof. Lieftinck ver wacht ik zeide spr. een grootere disponibiliteit van kapitaal. De onderne mingsgeest zal geprikkeld worden. De uit putting van de voorraden en de kans op betere zaken zal den invoer stimuleeren en den handel verlevendigen. De schatkist zal profiteeren van hoogere opbrengsten van invoerrechten en later van die van de directe belastingen, terwijl de werk loosheidsbestrijding en de subsidies aan bedrijven minder geld zullen vragen. Daarentegen moeten hooge drukkende be lastingen verlaagd worden, wil men een welvaartspolitiek, waartoe thans de gele genheid bestaat, volgen. Desondanks zal het eerste streven op budgetair evenwicht gericht moeten zijn, onontbeerlijk voor de handhaving van het vertrouwen in den toestand. De realiseering van deze verwachtingen kan echter in de kiem gesmoord worden door verzwaring der arbeidsvoorwaarden, welke den producent, thans gelijk gesteld, weer bij den buitenlandschen mededinger twn achter doen staan. Daarmede zou de bodem aan een verbetering op economisch gebied cntvallen. De gevolgen voor Indië. Dr. Heldring zeide voorts, dat Indië als uitvoerland met de daling van den gulden gebaat zal zijn. Evenmin als in het moeder land moet men zich echter gouden bergen beloven. Aan het teveel aan suiker en aan de onzinnige bescherming van bietsuiker in Europa verandert de nieuwe toestand niets en het is de vraag, hoe de pry'zen op de wereldmarkt van de artikelen, waarvan Indië de voornaamste producent is, op de daling zullen reageeren, terwijl het niet uitgesloten is, dat na de zeer drastische daling der productiekosten daar een stij ging ervan plaats vindt. Met dat al zoo besloot dr. Heldring 't onderhoud zijn dit slechts eenige over denkingen. Het is niet mogelijk, zich in detail den toekomstigen loop van zaken voor te stellen, maar ik zie geen grond voor pessimisme, al treden wij geen defi nitief stadium in. Het bestuur van de afdeeling 's-Gra- venhage van den Nederlandschen Krui- deniersbond, heeft aan de leden een rondschrijven gezonden, waarin hun dringend wordt verzocht zooveel als in hun vermogen is te waken het even tueel hamsteren bij het publiek tegen te gaan. Zich niet schuldig te maken aan prijs-opdrijving. Zooveel mogelijk de clientèle van advies te dienen, om toch vooral nor maal hun inkoopen te doen om daar mee het onnoodig omhoog drijven van prijzen te voorkomen, daar het niet uitgesloten moet worden geacht, dat ten opzichte van enkele artikelen hee- lemaal geen voordeel te behalen zou zijn, maar integendeel een nadeel. Elke handeling hiermede in strijd, hetzij van leden of niet-leden onmid dellijk ter kennis van het bestuur te brengen, opdat dit in deze, wat de overheid van haar vraagt, vervullen kan. De oproep der regeering zoo gaat het rondschrijven voort die juist een ernstig beroep op onze Middenstands organisaties deed hebben wij in elk op zicht trouw na te komen, want wij heb ben in deze een dienende taak te ver vullen. Bedenk tevens, dat elke handeling hiermede in strijd een o n s o c i a 1 e daad is tegenover de gemeenschap en ook door de overheid zal worden ge straft. Afschaffing van crisisheffingen gevraagd. De dagelijksche besturen van den Neder landschen Slagershond en den R.K. Hanze- bond van Slagerspatroons zijn Maandag middag te den Haag bijeengekomen ter be spreking van de huidige positie van de vee- en vleeschmarkt en het rondschrijven van den minister van Handel en Nijverheid, waarbij aan de bonden werd gevraagd me dewerking te verleenen om prijsopdrijving te voorkomen. De dagelijksche besturen hebben zich op het standpunt geplaatst, dat de slagersbon den de gevraagde medewerking in het alge meen belang zeer zeker dienen te verlee nen, doch dat van de regeering verwacht mag worden, dat deze het ook mogeliik maakt, prijsstijging van het vleesch te voorkomen. De slachtveemarkten van Maandag toonden door korten aanvoer een verdere tendenz tot stijging en een verhoo ging der vleeschprijzen. Een verhooging van vleeschprijzen zal ook niet kunnen uit blijven, indien deze prijsstijging van de markt zich voortzet, hetgeen zeer wel mo gelijk is bij de huidige voorraden slachtvee en de verwachting der bonden, dat de nieu we monetaire politiek der regeering zal brengen: verhooging der veeprijzen. De slager zal derhalve genoodzaakt zijn de vleeschprijzen toch te verhoogen, tenzij de regcering hem de helpende hand biedt door de crisisheffingen op rund- en var- kensvleesch af te schaffen of op te schor ten. Deze heffingen drukken thans zeer zwaar op het slagersbedrijf, wijl de vecprij- zen de laatste dagen sterk zijn gestegen. De beide bondsbesturen hebben in een onderhoud met den regeeringscommissaris dr. Groeneveld Meijer bij deze ook een ernstig beroep op de regeering gedaan, om tot afschaffing of opschorting der crisishef fingen over te gaan en zij meent dat hier toe gereede aanleiding kan bestaan, nu de regeering de toeslagen op vleesch- en vee export heeft opgeschort en bij de nieuwe economische verhoudingen aan afslachting van vee niet meer behoeft te worden ge dacht, zoodat de gronden, waarop crisis- heffingen op varkensvleesch en rundvleesch werden ingesteld, voor de naaste toekomst kunnen worden geacht te zijn vervallen. Geen prijsstijging der eerste le vensmiddelen. Gelfjk men weet, worden de prijzen van een aantal landbouwproducten, die tot de eerste levensbehoeften behooren, uit het landbouw-crisisfonds gesteund. Aan de landbouwers is voor deze producten door de regeering een richtprijs gegarandeerd. Deze richtprijs bestaat uit den wereldprijs vermeerderd met een daarop uit het land bouw-crisisfonds gegeven toeslag. Nu dc wereldprijs in Nederland door het verbod van gouduitvoer is gestegen, bestaat bij ver schillende artikelen de mogelijkheid den toeslag uit het landbouw-crisisfonds te ver lagen, zonder dat de richtprijs, welke de boeren ontvangen, wordt aangetast. In verband hiermede kan worden mede gedeeld, dat o.a. belangrijke eerste levens middelen als brood, aardappelen, boter, melk en consumptie-zetmeelen, geen prijs- verhooging zullen ondergaan. Geen prijsverhooging in de confec tie -industrie. Het bestuur van de federatie van vereeni- gingen van Nederlandsche confectie-fabri- kanten heeft in haar gister gehouden ver gadering den toestand onder de oogen ge zien, waarin de Nederlandsche confectie- industrie zich niet geplaatst door de be langrijke gebeurtenissen der laatste dagen op monetair gebied. Bezield met den wensch, om te voldoen aan het nadrukkelijk uitgesproken verlan gen van de regeering, verklaart zij, er bij haar leden op te zullen aandringen, dat geen prijsverhoogingen zullen worden toe gepast op den aanwezigen voorraad. Ook voor de toekomst blijft het streven der Ne derlandsche confectie-industrie er op ge richt, ongemotiveerde prijsverhoogingen met kracht tegen te gaan. (Van onzen R.-redacteur). In de omgeving van het gebouw van de Nederlandsche Bank, aan het Rokin te Amsterdam, stonden Maan dag. den eersten werkdag met een niet meer geheel gaven gulden, eenige menschen samengegroept. Zij keken echter met groote interesse naar de wijze waarop eenige heipalen, die ge diend hadden tot basis van een hulp brug tijdens den bouw van de nieuwe brug in het verlengde van de Doelen straat, door middel van een bok uit het water werden getrokken. Dat was al. Van een oploopje of zelfs maar van belangstelling voor het groote bank gebouw met zijn getraliede vensters zelf, geen spoor. Dat gemoedelijke Amsterdamsche ta- freeltje, van menschen, die naar een werk je, hoe onbelangrijk ook op zichzelf, staan te kijken, teekent de stemming in de hoofdstad. Het leven ging er gewoon zijn gang, de trams reden als gebruikelijk, de stoplichten en de armzwaaiende agenten bij de kruispunten, regelden het verkeer op normale wijze, auto's, fietsers en voet gangers bewogen zich langs de straten als of deze dag er een was als iedere andere. Alleen het onderwerp van de gesprekken op straat en in de trams week aanmerke lijk af van dat op andere dagen. Nou wordt meneer Trip nog rijker, oordeelde de conducteur van ljjn 11 op het achterbalcon. Eerst gaan ze daar een hee- leboel goud oppotten en dan wordt de gul den minder waard; nou hebben ze opeens voor veel meer guldens goud in d'r kel ders, zonder dat ze d'r iets voor gedaan hebben. Dat kunstje zou ik ook wel eens wil len leeren, grapjaste een heer, terwijl hij met zijn kleine oogjes knipperde. Tja, ging de conduteur verder. Straks krijgen we misschien een gulden, die voor meer dan 100 procent gedekt is. Kan dat nou eigenlijk wel, voegde hij er aan toe in rechtmatigen twijfel omtrent zijn eigen monetaire deskundigheid. Goud, goud, kwam een ander tus- schenbeide. Ze zeggen nu wel dat we van den gouden standaard af zijn, maar hebbie tevoren goud gezien? Ik kan me niet meer herinneren, dat ik een gouden tientje in mijn vingers gehad heb. Zoo zijn er meer, schamperde da conducteur. Colijn heb gezegd, dat we maar rustig onze gang moeten blijven gaan. Nou i k zal wel blijve rij je, als ze me niet op wachtgeld zette. Maar ik bin al zooveel gekort, dat ze me wel eens opslag moge geve. Ja, alles wordt straks misschien duur der, mengde zich de eerste heer weer in het gesprek. En d'r is al zoo aangepast! De rest van het gesprek ging voor mr verloren, omdat de tram juist den Dam bc reikt had. De sprekers waren al aardi' dicht bij het gevaarlijke terrein der poli tiek aangeland en ik vond het maar beter, hen daarin niet te volgen. Zoo normaal als het stadsbeeld overal elders was, zoo duidelijk was op het Damrak te merken, dat er iets bijzonders aan de hand was. Van een paniekstemming was geen sprake. Het was meer nieuwsgierigheid, die velen voor de verschillende banken en bankjes deed samendrommen. Een beeld, dat aan den na-oorlogstijd deed herinneren met zijn straathandel in vreemde valuta's, doch in wezen daar van verschillend, doordat toen zaken werden gedaan, terwijl er nu meer werd gediscussieerd. Wel liep er zoo nu en dan eens iemand een der banken binnen, nieuwsgierig na gestaard door het publiek op het trottoir doch wat ze daarbinnen deden bleef voor het meerendeel der belangstellenden ver borgen. Groepjes vormden zich om de menschen die den indruk wekten, er veel van weten. Je zult eens zien, voorspelde een heertje met een wiebelend lorgnetje op zijn neus, hoe het pond straks zal stijgen. Alles wordt duurder, als je van het buiten land iets hebben wilt En dan moeten de prijzen hier ook omhoog. Maar het wordt nu alles toch beter, zeggen ze... Een juffrouw mengde zich bedeesd in het gesprek. Ja, maar ze hadden het veel eerder moeten doen, antwoordde de deskundige. Nou, eerst zeggen ze dat er niks aan de pet is en een dag later laten ze de gul den vallen. Dat vind ik niet in den haak, critiseerde een ander. Voor het Plan van den Arbeid hebben ze geen geld, betoogde een politicus, en nu komen ze in eens met 300 millioen voor een egalisatiefonds of hoe dat heeten mag Daar hebben ze nu wèl geld voor. Als het maar voor het kapitaal is Hoeveel wordt de gulden nu, vroeg de juffrouw weer. Zeventig cent of vijf en zeventig? Dat hangt er van af, orakelde de deskundige weer. Colijn kan verschillen de dingen doen. Hij kan de gulden zweven de houden, hjj kan hem aan het pond vastkoppelen en hij kan ook een nieuw goudpeil vaststellen. Kan -ie dat zoo maar doen, ver zuchte de juffrouw met ontzag in haar stem, daarmede pogend te verbergen, dat ze van al die ingewikkelde manipulaties maar weinig begreep. Toen kwamen er opeens noteeringen op een bord bij een der banken te staan en aller belangstelling concen treerde zich op den jongeman met het krijtje in de hand. Londen, dat tevoren .46 had genoteerd, kwam nu te staan op 9.329.36. Dat was de cheque- noteering. Voor bankpapier werden groote marges genomen, die duidden op een onzekeren toestand. De handel aarzelde nog, dat bleek overduidelijk. En ook het publiek verkeerde in on zekerheid. Zakboekjes werden voor den dag ge haald. Berekeningen werden gemaakt. Het pond is met 25 gestegen, con cludeerde een vlugge rekenaar. Is dan nu de gulden maar 75 meer waard, vroeg een angstige huisvader. Dat hoeft nog heelemaal niet, stelde een ander gerust. De prijzen hoeven nog niet zooveel omhoog te gaan. Alles kan nog best zoo blijven. In den loop van den dag daalden de koersen der vreemde valuta's nog iets, als om dezen spreker ook op internationaal monetair gebied gelijk te geven. Zoo was ook de stemming in de winkels en de groote magazijnen er geen van groote opgewondenheid. Nergens was iets te merken van paniekachtige inkoopen. De prijzen liepen overal gelijk. Een juwelier plakte op zyn winkelruit een briefje met de aanmaning nu nog te koe pen voor de oude prijzenDat was de eenige aan wijzing in het zakenleven van den mid denstand, dat er iets bijzonders aan de hand was. Over het algemeen heeft het rustige woord van dr. Colijn, des morgens voor de radio uitgesproken, in de hoofdstad weer klank gevonden, zooals overal elders in den lande, en heeft zonder opwinding de gebeurtenissen over zich heen laten gaan. Er is vertrouwen en dat stelt in staat, de grootste moeilijkheden gezamenlijk te overwinnen. MEDEDEELING. Tengevolge van een storing moest een der technische afdeelingen van ons bedrijf hedenmiddag geruimen tijd stop worden gezet, waardoor het ons niet mogelijk was, de krant op tijd te laten verschijnen. De directie. AANRIJDING. Op de brug over de Oudegracht bij het Ritsevoort vond gistermiddag een aanrijding plaats tusschen een auto en een wielrijder. Het frame van het rijwiel is totaal verbogen. De oorzaak is zeer waarschijnlijk toe te schrijven aan het scherpe zonlicht, waardoor de wielrijder verblind werd. De schade is onderling geregeld. EEN ZWART HONDJE. Een zwart jong hondje is gisteren komen aanloopen bij een bewoner van de Land- straat. Inlichtingen hieromtrent zijn te be komen aan het Bureau van politie. KELKWAGEN AANGEREDEN. Auto's in de Boterstraat. k in de laatste maanden herhaaldsd^fc verkeersopstoppingen ver oorzaakt in de Boterstraat en vooral is dit erg, als in de straat zelf een auto of inder vervoermiddel geparkeerd staat. In oo n geval ontstond er meermalen reeds >eni botsing. Zoo ook gistermiddag. De nelkwagen van den heer A. de Graaf stond ter zijde van het trottoir, toen van den kant van de Laat een auto uit Bergen naderde en met een behoorlijk gangetje den melkwagen aanreed, ofschoon er vol doende ruimte voor passeeren was. Een ondeelbaar oogenblik later liep melksloot langs het trottoir en stoep vóór den melkwinkel een echte papboel vanwege den inhoud van eenige flesschen, welker scherven her en der waren gevlogen. Dat de melkwagen zelf er dehïïd °ngeSCh0nden afkwam, ligt voor En gelaten ruimde de heer de G den boel weer wat op -t was eerste keer dat zijn wagen werd reden. er een was de echte niet de aangc- te naar waarnemingen, verricht in dP„ van Dinsdag 29 September m°rg6n Medegedeeld door het Kon. Nederi Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 771 q Malinhead. '9 m'M' Laagste barometerstand 753 n m Ingö. m Verwachting, geldig tot den avond Woensdag 30 September: Zwakke westelijke tot noordelijke nevelig tot licht bewolkt; weinig 0f Jii' neerslag; weinig verandering in temnen? tuur. Buitenlandsch weeroverzicht. Goed herfstweer, met mist in ochtenduren. De hoogedrukking over de Britsche eilan den is toegenomen en heeft zich oost- en noordwaarts uitgebreid. De depressie over Scandinavië nam af en trok oostwaarts, e» kleine uitlooper deed den wind hier te lande tijdelijk naar zuidwest draaien. De Britsche eilanden hebben vrij zonnig weer met plaatselijk nachtvorst en een weinig regen aan de oostkust. Scandinavië heeft no# zware bewolking met weinig regen en iets zachter weer. In oost-Duitschland valt nog vrij veel regen, het westen en zuiden heb ben opklaring. Ook Frankrijk heeft vrij zonnig weer, maar de koude nacht heeft de temperatuur in het midden tot onder 0 gra den doen dalen, en de ochtendtemperaturen zijn hier en in Duitschland ver onder nor maal. De uitbreiding van de hoogedrukking zal het fraaie herfstweer doen voortduren, behoudens kans op mist in de ochtenduren. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 19.12 uur tot 6.30 uur licht op. PAND IN DE LANGESTRAAT GEVEILD. De uitslag der veiling gehouden op Maan dag 28 September 1936 ten overstaan van notaris G. A. Verkade, te Alkmaar, van win kelpand met bovenhuis en erf te Alkmaar, aan de Langestraat no. 88, (het pand firma Spanjaard), is, dat geboden werd 22500. De afslag blijft bepaald op Maandag Q Oc- tober a.s. 's avonds om 6 uur (aanvang 7 u.) in het café van den heer Bos, WaagpleiA, te Alkmaar. TWEE GOEDE BEKENDEN. Morgen zullen twee zeer bekende Alk- maarders een streep zetten onder hun diverse loopbanen. Het zijn de heeren Overeem en Feijen, die na een zeer lang- durigen dienst als agent van politie den dienst zullen verlaten met pensioen. J. Overeem Vele jaren lang hebben wij beide hoofd agenten hun rondes zien loopen, hun dien sten zien doen; thans zullen zij een ver diend pensioen mogen genieten. Wij drukken vandaag de eenige dagen geleden genomen foto's van de twee scheidende agenten af en hopen morgen nog terug te komen op het officieele af scheid, dat op het politiebureau zal plaats vinden. W. J. H. Feijen

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2