USpierpijnen? met AKKERsKloosterbalsem eu 'Jum&ou» Mr. Trip geeft toelichting op Egalisatiefonds. verdwijnen direcf De president der Nederlandsche Bank zeer tevreden over het verloop van zaken. Verkeersongelukken. De kleine boerenbedrijven. Wrijven, maar wrijven met ICloosterbaisem ral U ervan genezen want die spierpijnen omdat deze bijzondere balsem tot diep in de spierweefsels zijn oplossende, krachtig genezende werking voortzet.. tjjoiieke Kerk, onverschillig of zy zich voor doet als democratie of als dictatuur. Daar- om willen wy niets weten van den totalen Staat, die de onvervreemdbare rechten van het individu beschouwt als toevalligheid, afhankelijk van het staatsdoel zooals een bepaalde groep die ziet, en evenzeer van 'n jeekenstaat zooals die in een vorige eeuw werd gepropageerd, die de rechten van den godsdienst in de menschelijke samenleving ontkent. Dit zijn de beginselen, maar in de prac- tijk van het leven staat de katholiek en zelfs de katholieke kerk niet onverschillig tegenover den regeeringsvorm. Het episcopaat heeft op 2 Februari 1934 in een bisschoppelijk schrijven zeer nadruk kelijk betoogd, dat in Nederland de voor katholieken en voor het geheele volk meest menschelijke vorm van staatsbestuur is: de democratie. Zoolang Nederland is een pariteitsstaat, een staat waarin de diepste overtuiging van de staatsburgers op godsdienstig wysgeerig en zoo menig ander terrein zoo lijnrecht te genover elkaar staan, maar tevens de een heid van de natie gewaarborgd is door het gemeenschappelijk streven van eev ieder volgens eigen inzicht naar het welzijn van den Staat en de volksgemeenschap, zoolang is de democratie de aangewezen regeerings vorm. In de democratie immers vinden wij elkaar en wordt uit den schat der mee ningen gevonden, wat voor deze volksge meenschap het beste is. En daar komt bij, dat in weinig landen de democratie zoo hecht in de traditie gegrond is als in ons land. Wy zijn van ouds het land van de vrij heid Het is de traditie van ons Vorstenhuis om te poken het evenwicht tusschen de be volkingsgroepen te handhaven of tot stand te brengen. Wü vinden elkaar vandaag practisch by alle verschil in de beginselen, in het stre ven van eenheid door democratie. Wij ne men onder de volkeren van de wereld nog altijd met eere onze plaats in. Willen wij die behouden, dan moeten wij voortbouwen op onze traditie en wij moeten ook in moei lijke tijden onszelf durven zijn. Wij moeten bij alle verscheidenheid eensgezind de moei lijkheden het hoofd durven bieden- De tijden zijn slecht. Wy hebben één keer geprobeerd om aan slechte tijden te ontko men door onszelf uit te leveren aan een vreemde macht. De toestand is er slechts te erger om geworden, en het herstel kwam. toen wy ons bezonnen op onze volksvrijheid en wij weer eensgezind stonden om den eersten Oranjesouverein. Degenen, die ons een dictatuur willen op dringen van uiterst links of uiterst rechts, handelen tegen den Nederlandschen volks aard, de Nederlandsche traditie, het Ne- derlandsche volksbeginsel. Slechts in de eenheid in verscheidenheid zal het Neder landsche volk schoon en krachtig zijn! Opbouw door democratie. Vervolgens voerde het woord dr. P. H. Ritter Jr. Hij deed uitkomen, dat de Vereeniging Eenheid door Democratie zich bevindt op het standpunt der vrije meeningsuiting. Hij aanvaardt van harte de beginselen, die de vereeniging is toegedaan, maar hij geeft zijn persoonlijk inzicht over verschillende actueele kwesties, een inzicht, waarvoor de vereeniging niet verantwoordelijk is. De vraag van den tijd is de vraag naar de bestendiging der staatsrechtelijke vormen, waaronder wy leven. Maar deze vraag hang' samen met een andere, de otorische kracht van het democratisch beginsel. Wij redden onze samenleving niet door een defensief van aanwezige stellingen en formaties, maar alleen door een offensief, een aanval naar twee fronten, een aanval tegen de reactio naire machten, die de democratie bedreigen, maar ook een aanval tegen de sloopende krachten in eigen boezem, die de ware de- mocratie vernietigen. Onze nationaal-socialistische landgenooten wekken de voorstelling alsof zy en zij al leen den Augius-stal, die onze samenleving in vele opzichten vertoont, van misbruiken willen schoon vegen, en hunne tegenstan ders niet anders beoogen dan alle schanda len en fouten goed praten, die er ook onder bet huidig regiem voorkomen. Het is met de taak der democratie, zich te voegen naar hun figuur maar naar de eigen figuur. Het is het hare roeping een vermolmd gebouw te stutten, maar zelve de leiding m handen te nemen. Er is ongetwijfeld meer leiding "oodig in onze samenleving^ Maar de sa menleving heeft hier geen fascistische ex Perimenten noodig, de democratie is mans genoeg om het zelf te doen. Maar daartoe noodig, dat zelfgericht vooraf ga aan critiek °P den tegenstander. Spreker gaat daarna over tot ee"e "ltf®"" zetting van wat hy ziet als de wezenske merken van het democratisch beginsel Hy vindt daartoe aanleiding m de rede, die dI ^ietrich de Rijksperschef van de A- P. heeft gehouden voor den aanvang van den laatsten partijdag te Neurenbe^. Hij stelt tegnover elkahder chte van het „ationaal-sociaüsme. d* de verantwoordelijkheid aanu.peIf„r „arlemen- bevat, en de grondgedachte -n zich lre democratie, die de go a - Van *U verwezenlijken, zoo juist doo P^lf_cQr_ den Bergh geformuleerd, die zedelljk, reetie. Verantwoordelijkheid is werpt de leen machtsbegrip, en daaroi ver_ democratie otwoordelykheid, omdat zu j-tijhheids- hjk karakter van het verantwo begrip niet laat spelen. Spreker trok die vergelijking door, in hare toepasselijkheid op de verhouding tusschen Staat en volk, en concludeerde dat de nationaal-socialis tische verantwoordelykheidsidee volkomen vreemd is aan aard en oorsprong van de Nederlandsche nationaliteit. In de fouten die gemaakt zijn door de parlementaire de mocratie ligt geenerlei rechtvaardigings grond, om hier een systeem te vestigen dat te eenenmale vreemd is aan den volksaard. Het misleidende van het nationaal-so- cialisme in Nederland ligt hierin, dat zijn machtspositie onevenredig is aan de motie ven, waardoor massa's harer leden tot haar zijn gekomen. Het is een party van het ge organiseerd verzet, maar als het haar een maal mocht gelukken in de gelegenheid te komen de Führergedachte te verwezenlij ken, dan zal zy zich vele van haar huidige volgelingen zien ontvallen. Ook haar agita torische kracht is niet in overeenstemming met haar onduidelijk beginsel. Zij wekt acti_ zonder omlijnd beginsel. Het typische ken merk van een afbrekende revolutionnalre groep. Dat zy thans, nu ieder welgezinde Nederlander op vermaan van de nationale regeering bezig is door kalmte de veront rustende gevolgen af te wenden, waartoe de gewijzigde muntpolitiek aanleiding kan geven, van de benardheid van het oogen- blik misbruik maakt om de gemoederen in opstand te brengen, door een gisteren over het geheele land verspreid pamflet, acht spr, niet minder dan staatsgevaarlijk. Spr. ging daarna over tot de nationale taak van de democratie en besprak in ver band daarmede de verhouding tot Duitsch- land. Wij wenschen met Duitschland in vre de en goede nabuurschap te leven, wij wenschen de Duitsche vlag te respecteeren. wanneer die van Duitsche diplomatieke ge bouwen, van Duitsche schepen waait. Maar wij weten ook, dat in die Duitsche vlag een symbool voorkomt, dat aan vele goede Ne derlandsche staatsburgers met reden ergenis geeft. Wij willen daarom een buitenlandsche vlag niet misbruiken in dienst van binnen- landsche politieke bedoelingen. Dat de N. S. B. dat gedaan heeft, verdient scherpe af keuring. Spr. wekte de Nederlandsche democraten op tot waardigheid en eenheid. Hy wensch- te te protesteeren tegen een zinspeling door hem in een geestverwant vernomen op een geestverwante vergadering, toen een der sprekers den draak stak met Mussert's lichaamsgestalte. Dat is democraten on waardig! Wij behooren de ridderlijkheid tc handhaven. Ook tegenover een tegenstander wiens denkbeelden wy een verderf achten voor het land. Als de democratie één is en zich bewust is van haar constructieve taak, dan kunnen wy de gevaren afwenden die ons bedreiger In zekeren zin is de N.S.B. een organisatie zonder beginsel. In zekeren zin zyn de de mocratische groepen een beginsel zonder organisatie, al zijn zy patieel voortreffelijk georganiseerd. Reconstructie door demo cratie zij ons parool! Rede van den heer G. A. de Ridder. Laatste spreker was de heer G. H. de Ridder: Het nationaal-socialisme hier te lande en het onderscheidt zich daarbij niet van hetgeen soortgelijke bewegingen elders te zien gaven spitst, voorzoover het den po- litieken strijd principieel voert, dezen toe op de tegenstelling: democratie of leiders principe. Onder het begrip „democratie" (nog smadelyker bedoeld „demo-liberalis- me") vat men dan samen alle staatkundige principes, zich stellende op den gronslag van het in West-Europa sinds lang aan vaarde parlementarisme. Ook die staatkun dige partijen, welke zichzelf, voorheen al lerminst by uitstek als „democratisch" be schouwden of door anderen als zoodanig werden erkend. Hoe grof deze tegenstelling 0p zichzelf mo ge zyn, zij heeft dit ééne, groote voordeel, dat zij ook de aanhangers van het parle mentaire stelsel dwingt tot nieuwe bezin ning op de „democratie". Het communisme, to voor kort door velen geidealiseerd als democratie in haar zui verste gestalte en uiterste consequentie, wordt thans onderkend als van West-Euro- peesche democratie de principieele tegen- steling en daarom van democratisch stand punt principieel verworpen. De sociaal-de mocratie, wier economisch-politiek streven de onderschikking van de gemeenschap (den Staat) vorderde, ziet thans de democratie klaarder dan ooit gebonden aan de erken ning der individueele persoonlijkheidswaar- de. En de „burgerlijke partijen", voor wie het epitheton „democratisch" op zichzelf weinig aantrekkelijks bezat, worden zich thans klaar bewust, dat een gezonde de mocratie eerste voorwaarde is voor behoud en ontwikkeling onzer staatsinstellingen, ja van onze geordende samenleving zelve. Het begrip „democratie" krygt zoo door den gang der dingen zelf een nieuwen in houd, het wordt breeder, dieper gefundeerd, gelijk past bij onzen volksaard, zooals deze zich in onze geschiedenis heeft gevormd. De beweging voor „Eenheid door Democra tie" is op het juiste oogenblik in het leven getreden: zij ziet en propageert gezonde de mocratie, dat is de democratie, die aan de verscheiden inzichten, onder ons volk voor komende, recht wil doen wedervaren, als voorwaarde voor het elkander vinden in hooger, nationale eenheid. Die democratie is en kan voor haar dan niet enkel zijn een staatkundige leuze. Zij geeft veeleer uit drukking aan een diep besef van de on schendbare waarde der persoonlijkheid en van de onderlinge volksverbondenheid, wel ke alleen daaraan kan ontspringen. Die de mocratie is van de hoogste geestelijke en zedelijke waarde, haar ongerept ook voor komende geslachten van Nederlanders te bewaren een eisch, waarvoor geen offer ons te zwaar mag vallen. Deze democratie zal ook de oogen openen voor tal van cultureele en historische waar den, in onze volksgemeenschap gegeven en in een meer rationalistische periode al te zeer veronachtzaamd, zeer tot schade van ons openbare leven, dat daardoor ontegen zeglijk was verzwakt en verlakt. Reeds is hierin een merkbare en zegenrijke kente ring ingetreden. Dat byv. de school ook de openbare school haar taak op het ge bied der geestelijke volksopvoeding dieper opvatten moet dan tot dusverre wel ge schiedde, is een gedachte, aan de nieuwe gezonde democratie zeker niet vreemd. Zoo ook de onbegrensde vereering van ons Vorstenhuis als drager onzer hoogste volks goederen, by de verloving van Prinses Ju- liana zoo eensgezind aan den dag getreden, en waarbij het slechts te betreuren valt dat de N.S.B. zoo ostentatief apart ging staan. De democratie, gelijk zij thans bezig is gestalte onder ons te krygen, zal de mach tigste factor blijke» voor waarachtige volks eenheid, op onderlingen waardeering rus tend. Als overtuigd liberaal sloot spr. zich daarom van harte by de beweging „Eenheid door Democratie" aan, die ook de leiders onzer staatkundige partijen meer en meer zal kunnen doordringen van de noodzaak en de mogelijkheid om bij behoud van be ginselen, in het bestuur van land, gewest en stad te waken tegen partijzucht en klein zielige partijdigheid. Hij wekt daarom gaar- na ook anderen tot toetreding tot E. d D. op. Nederland heeft allerminst een dictator noodig, noch een gelijkschakeling door machtsoefening: het zal zijn eenheid vinden langs denzelfden weg, waarlangs het die ln moeilijke tijden immer neg gevonden heett. De president van de Nederlandsche Bank, mr. L. J. A. Trip, heeft een onderhoud toe gestaan aan het A. N. P., naar aanleiding van de voorgenomen instelling van een egalisatiefonds. Op de vraag, wat hierbij het uitgangspunt is geweest, antwoordde mr. Trip, dat men geredeneerd heeft: Wanneer er zich zulke internationale omstandigheden voordoen op monetair gebied als thans, kunnen wij den gulden, losgemaakt van het goud, niet een voudig de beweging van vraag en aanbod laten volgen. Zulks kan niet, omdat er in de wereld reusachtige bedragen aan kort geld zijn, welke heen en weer trekken en omdat er bovendien na het gouduitvoerver bod een speculatieve beweging is te ver wachten. Om de gevolgen daarvan voor onzen gulden te mitigeeren, moet men kun nen ingrijpen: dat is ook de basis geweest van het Engelsche egalisatiefonds. Wij wil len den trend, het koersverloop van den gulden op den langen duur, niet bedwingen, maar de schommelingen, die het gevolg zijn van het heen en weer trekken van het korte geld en van speculatieve operaties zooveel piogelyk voorkomen. De gulden en het pond. Op het oogenblik is de pariteit van den gulden volgens de muntwet onveranderd. Of er aanleiding zal zijn, deze te herzien en wanneer dat zal geschieden, hangt af van de omstandigheden. In Engeland is sinds Maart 1935 het Engelsche pond tegenover de goud-valuta en den dollar tamelijk sta biel gebleven. Dat heeft de Engelsche re geering bereikt met behulp van het egali satiefonds. Intusschen zou zich de mogelijk heid kunnen voordoen, dat Engeland wijzi ging in den pondenkoers bracht, wanneer de Engelsche regeering bleek, dat het pond te hoog was komen te staan. Zulks zou het geval zijn, wanneer het bleek, dat de beta lingsbalans van Engeland een deficit ver toonde, dat niet was aan te merken als een gevolg van het terugtrekken van kort geld, maar op den duur aanwezig bleef. In dat geval dus zou het pond by de tegenwoor dige Engelsche politiek, naar beneden moe ten, maar wanneer er door het fluctueeren van het korte geld tydelyk een te sterke druk op het pond komt, dan verbetert het egalisatiefonds den koers. Op de vraag, of het dan niet gewenscht is, dat er ten aanzien van onzen gulden zoo spoedig mogelijk vastheid komt, was het antwoord, dat men den tweeden dag na den monetairen maatregel van onze regeering, zeker niet kan vergen, dat er vastheid be staat. Het is volkomen begrypelyk, dat men eerst zegt: wy willen nu eens zien, hoe het met den gulden gaat. Over een langeren duur gerekend, kan men zeker calculatie- punten vaststellen en in verband daarmede den guldenkoers zooveel mogelijk regelen. Kan men dan niet, zoo luidde een volgen de vraag aan mr. Trip, den gulden het koersverkoop laten volgen van een der an dere groote valuta's, met name van het pond? Mr. Trip antwoordde: evenmin als er op het oogenblik een vaste verhouding be staat tegenover het goud, kan men zich bin den aan een vaste verhouding tegenover het pond. Wij moeten nu eerst de ontwikkeling der dingen aanzien. Op de vraag, of er dan niet na zekeren tyd een oogenblik is gekomen, waarop men met het oog op den dan ingetreden toe stand, waarin de gulden niet langer belang- ryke schommelingen vertoont, zal kunnen overgaan tot stabilisatie, luidde het be scheid: dat hangt er van af, in hoeverre de toestand internationaal rijp is om tot stabi lisatie te komen. Engeland weigert voor alsnog tot internationale stabilisatie mede te werken, o.a. omdat de oorlogsschulden nog niet geregeld zyn en bovendien, om dat het eerst eens wil zien. hoe het met Frankryk gaat. Vervolgens deelde mr. Trip enkele bij zonderheden mede, omtrent de werking van het egalisatiefonds. Wy kunnen c'en gulden alleen steunen, door buitenlandsche valuta te verkoopen. Deze kunnen wy krygen door ze op de markt te koopen en ze daarna te verkoopen. Dit koopen zal in het begin moeten geschie den, omdat er dan nog geen pondenvoorraad in het fonds aanwezig is, maar bovendien kan de Nederlandsche Bank byspringen met haar goudvoorraad. Zooals de heer A. Plate, vroeger commissaris van de Neder landsche Bank, zeide: „Het is geen stroo, wat in je kelders ligt, je hebt goud, om het te gebruiken". Waarom zoo vroegen wy vervolgens was het noodig, dat het egalisatiefonds door de regeering werd ingesteld en by de wet bekrachtigd? De Nederlandsche Bank, die tot nu toe gezorgd heeft voor de handhaving van de pariteit van den gulden tegenover de buitenlandsche valuta's, was daartoe toch ook in den vervolge in staat geweest, ook zonder dit fonds? Mr. Trip antwoordde: de Nederlandsche Bank, die het beheer over het fonds heeft en de operaties uitvoert, brijft zeker in deze een hoofdrol spelen, maar, wanneer het fonds niet bestond, zou men onmiddellyk moeten devalueeren. Ik moet myn goud blyven berekenen op den wettelijken koers, Hetzelfde is het geval in Engeland. De Bank of England houdt haar pond nog steeds op de oude waarde van 12.10, maar ook daar is het egalisatiefonds een regeeringsinstel- ling. Moet er dan geen herwaardeering van den goudvoorraad plaats hebben, volgens den thans ingetreden toestand?, luidde een vol gende vraag. Op het oogenblik antwoordde mr. Trip, dat de definitieve stabilisatie komt, d.w.z. wanneer het oogenblik is gekomen, dat die stabilisatie kan worden doorgevoerd, is er aanleiding tot herwaardeering van den goudvoorraad en realiseering van de even- tueele winst daarop. Waarom is het fonds 300 millioen groot?, zoo vroegen wy verder. Dat berag aldus mr. Trip is een schatting. In elk geval is het een flink be drag; men kan er een heeleboel mee doen. De loop van zaken moet bepalen, of met dit bedrag kan worden volstaan. Ook in Enge land is men begonnen met een lager bedrag dan tenslotte in het fonds is gestort. Voor welken tyd zoo luidde een vol gende vraag is dit fonds ingesteld? Het fonds wordt geliquideerd, antwoordde mr. Trip, by de definitieve stabilisatie. De middelen van het fonds komen uit den ver koop van het schatkistpapier, of de belee ning er van. Als er veel geld in de open markt is, kan dit papier ook daar worden geplaatst en dan kan de Nederlandsche Bank het voorschot, dat zy er op gegeven heeft, verminderen. Ik behoef niet direct het geheele bedrag van 300 millioen in voor schot te geven. Natuurlyk zoo vervolgde mr. Trip blyven de byzonderheden omtrent de wer king en de resultaten van het fonds ge heim, maar de Nederlandsche regeering, die er toezicht op uitoefent, kan door een ac countant, die de staten van het fonds krygt, den gang van zaken laten controleeren. ECHTELIJKE TWIST IN DE RESIDENTIE. En de gevolgen Een Engelsch echtpaar, dat sedert ge- ruimen tyd te Den Haag woonachtig is (de man is in den handel), had eergister avond gekibbeld. De vrouw had toen het huis verlaten met een handtaschje, waarin zy eenig geld en een aantal vry kostbare sieraden had opgeborgen. Hoewel zij sterk onder drankinvloed verkeerde, deinsde zij er niet voor terug in haar auto te stappen en zelf achter het stuur plaats te nemen. Na geruimen tijd rondgereden te hebben, stopte zij omstreeks half twaalf op den Leidschestraatv/eg. De motor weigerde en zy verzocht twee heeren haar even te willen helpen. Nadat de motor op gang was gebracht, stapte dit galante tweetal in. Zij zouden de be stuurster even den weg wijzen. Enkele oogenbliken later reed de ver bolgen dame tegen een boom op. Een van de heeren (beiden staan in een slecht blaadje bij de politie) kreeg een vrij ern stige hoofdwond en werd door den ge neeskundigen dienst naar het ziekenhuis Zuidwal vervoerd. De tweede werd minder ernstig ver wond en kwam er af met een lichte bles sure aan de rechterknie. De politie arresteerde hem onder ver denking van de bewuste handtasch gesto len te hebben. En de bestuurster kreeg een wondje aan de neus en werd ter ontnuchtering in be waring gesteld. PERSONEEL VAN PRINSES JULIANA. Men verzoekt ons, mede te deelen, dat aangezien omtrent de formatie van het per soneel, in dienst van de Prinses na haar huwelyk, nog geenerlei voorbereidende maatregelen zyn getroffen, op sollicitaties, om van dit personeel deel uit te maken, nog niet kan worden beslist. TELEGRAFISCHE EN TELEFONISCHE DRUKTE. Het telegraafkantoor in Den Haag heeft in verband met de door de regeering ge troffen monetaire maatregelen twee' bij zonder drukke dagen gehad. Vergeleken bij normale Zondagen nam ie verzending van telegrammen geduren- ie den afgeloopen Zondag met 250 toe. De ontvangst van telegrammen nam met 30 toe. Maandag nam het aantal verzonden tele grammen met 260 toe, vergeleken bij normale werkdagen en de ontvangst met 50 Het spreekt wel vanzelf, dat er des Zon dags niet volstaan kon worden met de op dien dag gebruikelijke bezetting van per soneel. Extra-krachten werden onverwijld ontboden, waardoor geen stagnatie in den dienst optrad. Dit geldt ook voor de telefonische ge sprekken, welke op Zondag en Maandag werden gevoerd. Het aantal binnenlandsche en buiten- I landsche telefoongesprekken (inkomende en uitgaande) bedroeg op Zondag J.L het tweevoud van het op normale Zondagen gebruikelijke aantal en op Maandag wer den anderhalf maal het aantal gesprekken van op normale werkdagen verwerkt. STEEKPARTIJ TE ROTTERDAM. Gelukkig goed afgeloopen. Gisteravond heeft in een pand op den Crooswijkschen weg te Rotterdam, een steekpartij plaats gehad, welke gelukkig nogal gunstig is afgeloopen. De bewoner, de 56-jarige C. L., kreeg ruzie met zijn 55-jarige vrouw A. M. S. De ruzie liep zoo hoog, dat de man een zak* mes greep en de vrouw er mede bedreigde. Op het gillen van de vrouw snelde de 38- jarige havenarbeider H. J. W., een buur man, toe en ontzette de vrouw. De echtge noot ontstak hierdoor echter zoo in woede, dat hij juist aan het steken ging. Met een steek verwondde hij zoowel de vrouw al6 den man aan de hand. De buurman en de vrouw zijn gezamenlijk naar het zieken huis aan den Bergweg gegaan, waar zij behandeld zijn. De politie heeft L. ingeslo ten en het zakmes in beslag genomen. ONTSLAGAANVRAGEN BIJ HET CENTRAAL VERKOOPKANTOOR VAN MOSSELEN. De heer G. Pj. P. van der Voort, direc teur van het centraal verkoopkantoor van Mosselen te Bergen op Zoom, verzoekt ons mede te deelen, dat hij eervol ontslag heeft aangevraagd aan het bestuur van genoemde stichting uit zijn functie als directeur. Ook de heer mr. A. J. van der Hoeven, voorzitter van het centraal verkoopkantoor van Mosselen te Bergen op Zoom meldde ons dat hij aan Z. Exc. den minister van landbouw en visscherij eervol ontslag heeft aangevraagd uit genoemde functie. BOTSING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Gistermiddag te ruim vyf uur is in de Sarphatistraat te Amsterdam een ernstig ongeluk gebeurd. Een auto kwam uit de richting van de Muiderpoort en wilde de Mauritskade oprijden. Op dat oogenblik naderde van de zijde van het Weesperplein een motorrijder, die, doordat hij de ma noeuvre van de auto niet zag, met den wagen in botsing kwam. Een 15-jarige jongen, die op de duo zat, werd op den grond geslingerd en door de auto over reden. Met een schedelbasisfractuur werd hij naar het Binnengasthuis gebracht. Voor hy hier aankwam, bleek hij echter reeds te zijn overleden. TWEE KINDEREN DOOR AUTO AANGEREDEN. Op den Rijksweg tusschen Nispen en Roosendaal zyn gisteravond omstreeks zeven uur twee kinderen, het elfjarig zoontje en het driejarig dochtertje van den landbouwer A. Bakx, die met 'n auto ped plotseling den weg overstaken, aan gereden door een uit de richting van de Belgische grens komende auto, bestuurd door den heer Sw. uit Haarlem. De kinde ren werden op verschillende plaatsen, vooral aan het hoofd, vry ernstig gewond en men vreesde, dat zij bovendien inwen dige kneuzingen hadden bekomen. Dokter Brabers uit Roosendaal verleen de de eerste hulp, waarna de kleinen naar het ziekenhuis Charitas te Roosendaal zyn vervoerd. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Dezer dagen heeft in een der zalen van het departement van landbouw en visscherij de installatie plaats gehad van de commissie van advies van den dienst voor de kleine boerenbedryven. Rede van minister Deckers. De minister van landbouw en visscherij, dr. L. N. Deckers, heeft daarby een rede uitgesproken, waarin hy allereerst er op wees, dat toen hy ruim een jaar geleden was opgetreden als minister van landbouw en visschery, hy zich had voorgenomen, byzondere aandacht te schenken aan het lot van den kleinen boer, wyl de behartiging van het algemeen welzyn eischt, dat de overheid zich niet in de laatste plaats het lot aantrekt van hen, wier welzyn het meest wordt bedreigd, de economisch zwakken. De Nederlandsche landbouw aldus de bewindsman heeft een dubbele taak: dengenen die er in werkzaam zyn, een re derijk bestaan te verzekeren en voedsel en grondstoffen voort te brengen ten behoeve van de niet-landbouwende bevolkingsgroe pen. Hy zal die taak beter kunnen vervul len, naarmate het getal van hen die onder redelyke voorwaarden in den landbouw werkzaam zyn, grooter is. Hulp aan de zwakken komt dus niet alleen dezen, maar ook den sterken ten goede. Volgens de tellingen van 1930 bezat Ne derland 175.000 zelfstandige landbouwers, die tezamen 2 millioen H.A. grond gebruik ten. 30 pCt. van deie zelfstandige landbou wers hadden een bedrijf van 5 H.A. of min. der. Dit zyn enkele cyfers, die duidelijk doen zien, van welk een beteeker:< het kleine landbouwbedrijf in Nederland S en hoe groot het aantal landbouwers is die vöor de crisis een zelfstandig bestaan kon den vinden in het kleine landbouwbedrijf. De minister wees vervolgens op de sociale waarde van den kleinen landbouw, op den schat van volkskracht en volksgeluk in de gezinnen van de eenvoudige, hardwerkende kleine boeren, waarom ook het behoud van dezen nationalen schat doel is van den ir stelden dienst voor de kleine boerenbc.li - ven. Zou zulk een dienst reeds in norm.de tijden van zéér groot nut zyn, de crisis maakte zyn instelling, naar s ministers meening, bepaald noodzakeiyk. Het valt

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 11