JSinnmland PROFESSOR SLIM EN ZOON EGMOND BINNEN EGMOND AAN ZEE GRAFT ZUIDSCHARWOUDE OUDESLUIS ZIJPE NOORDSCMARWOUDE LANGENDIJK n»"-• o,':td£r waar men in belgie van nederlandsche guldens i.eefde, Teleurstelling en ongemak, nu sinds Zondag de inkomens ver- minderd zijn. 4 Onbezoldigd veldwachter benoemd. De heer P. H. Koelewün te Castricum, jachtopziener van den heer J. A. A- M. van Es te Wassenaar is benoemd tot onbezoldigd veldwachter der gemeente Egmond-Binnen. Polderbestuur. Woensdag 15 October is er candidaatste^- ling voor een lid van bestuur van den Sam- merspolder. Aftredend is de heer J. Noort, die wegens vergevorderden leeftijd niet meer herkiesbaar is. Ontslag aanvrage. Het hoofd der r.k. school St. Adelber- tus, de heer J. Verheggen, heeft wegens on gesteldheid met ingang van 15 Nov. ontslag uit zijn betrekking aangevraagd. Aanrijding. Dinsdagmorgen had op den hoek bij den heer Zoon een aanrijding plaats tusschen een zandauto komende uit de richting Cas tricum en de bakfiets bestuurd door den vischhandelaar C. Broek, die van den ouden Egmonderstraatweg kwam gereden. De chauffeur van de zandauto had geen verkeer uit dien weg verwacht, omdat dezen weg thans slechts bestemd is voor éénrich ting-verkeer naar Egmond aan Zee. C. Broek kreeg een gekneusde knie. De materieele schade was niet groot. Een belastingverordening, die niets opbrengt. Tot de eischen door de regeering aan de gemeente Egmond aan Zee gesteld voor het verkrijgen van rijkssteun over het dienst jaar 1936, behoorde ook het vaststellen van een belastingverordening, waarin geregeld wordt het verhaal van kosten ingevolge de Besmettelijke Ziektenwet gemaakt. De ge meenteraad heeft ook aan dezen eisch vol daan. De opbrengst wordt voor deze ge meente echter geschat op „nihil"! Volksspelen. Gedurende de kermisdagen werden al hier kinder- en volksspelen gehouden, waar van de uitslag als volgt luidt: Volksspelen: Tonrollen. Heeren: le pr. P. Wals, 2e pr. Nic. Bommer, 3e pr. D. Veldboer, 4e pr. J. Blaauw Hz.; balrace, ongehuwde dames: le pr. mej. Stien Slooten, 2e pr. Trien Nij- man, 3e pr. Mien Mul, 4e pr. Gees Oudejans, troostprijs Tr. Zwaan; spijkerslaan, gehuw de dames: le pr. mej. G. van Tiel; 2e pr. mej. Salentijn, 3e pr. mej. Kieft, 4e pr. mej. Ris, troostprijs mej. Besseling. Kinderspelen: Hemdenraces, jongens van 1213 jaar: le pr. Jacob Smit, 2e pr. Piet Plukker, 3e pr. Piet Schrama; Meisjes van 11, 12 en 13 jaar: le pr. To v. Diepen, 2e pr. Bets Kaandorp, 3e pr. Annie Oudejans; hemdenrace, jongens van 8, 9 en 10 jaar: le pr. J. Scholten, 2e pr. KL Oudejans, 3e pr. Nic. Molenkamp, 4e pr. P. Roelofsen; meisjes van 8. 9 en 10 jaar: le pr. Gré Roelofsen Nd., 2e pr. T. Meijer, 3e pr. Mien Bruin, 4e pr. Mien Smit; meisjes van 6 en 7 jaar: le pr. Trien Oudejans, 2e pr. Annie Smit, 3e pr. Gré Mul; jongens van 6 en 7 jaar: le pr. G. Kieft, 2e pr. J. v. d. Gragt, 3e pr. J. v. d. Gragt. Voor den cursus 1936/37 van de Teeken- school van de Vereeniging tot bevordering van het Vakonderwijs in Westfriesland afd. Langendijk hebben zich 29 leerlingen opge geven. De cursus zal 5 October a.s. aanvan gen. Overgeplaatst. De heer A. Kossen, lijnwerker bij de Ned. Spoorwegen, alhier, tevens belast met den verkoop van plaatskaarten alhier, is be vorderd tot ploegbaas en zal als zoodanig worden overgeplaatst naar Bobeldijk. Overgeplaatst. De heer A. W. Hettema, opzichter bij den Rijkswaterstaat, zal ingaande 1 October a.s. worden overgeplaatst van Alkmaar naar St. Maartensvlotbrug, gem. Zijpe. Een jubileum. De volgende maand zal de sociëteit Ons Genoegen alhier 25 jaar bestaan. Groote feestelijkheden zijn hieraan niet verbonden. Het ligt in de bedoeling dit jubileum in in- tiemen kring te herdenken. Het prijsverloop der veilingen. De door de regeering getroffen maatre gelen ten aanzien van de gulden hebben nog geen invloed uitgeoefend op het prys- verloop aan de veilingen, hetgeen ook moei lijk zou kunnen, aangezien er slechts wei nig producten worden geëxporteerd op dit moment. Het eenigste product, dat er het meest voor in aanmerking zou komen waren de uien, met de verschillende sorteeringen. Deze worden momenteel geëxporteerd naar Engeland en België en hierop zou dus in vloed kunnen worden uitgeoefend. Dit is evenwel nog van weinig beteekenis. Wel is de prijs voor uien en nep iets gestegen, doch of dit een gevolg is van de monetaire maat regelen durven wij niet beweren. De mo gelijkheid bestaat echter. Van eenige ongerustheid onder de hande laren en tuinders is niets te bemerken. Men neemt het heel kalm op. Over het algemeen zijn de tuinders de idee toegedaan, dat er door verlaging van de waarde van den gul den tegenover de andere landen, meer ex portmogelijkheid zal zijn. Dit zou wel het geval zijn. als een van de grootste struikel blokken maar niet was de contingenteering van de invoer der verschillende tuinbouw producten in de landen welke voor onze ex port in aanmerking komen. Naar wij vernemen is door de te Oud- karspel gevestigde houthandel van de firma Eecen de prijs van het hout verhoogd met een derde van de verleden week geldende prijs, voor nieuwe bestellingen. Oude bestel lingen worden nog tegen de oude prijzen geleverd. DE REGELING DER ZIEKEN VERZORGING. Over het vierde ontwerp tot regeling der ziekenverzorging is al veel te doen ge weest. De Federatie van Vereenigingen voor Zie- kenhuisverpleging, welke een sterke tegen standster is van dit ontwerp van wet, ver zoekt ons, in het kort te willen opnemen, welke haar bezwaren tegen een dergelijke regeling zijn. Het hoofdbezwaar tegen hef wetsontwerp is, dat de inrichting en de werking der zie kenfondsen tot in bijzonderheden in 25 arti kelen van de wet zijn opgenomen, doch dat het zich ten aanzien van de ziekenhuisver- pleging bepaalt tot twee artikelen, die boven dien slechts schematisch aangeven wat de bedoeling is. Daarbij komt nog, dat in het ontwerp wordt gezegd, dat de ziekenfondsen worden belast met „bevordering van de ziekenhuisverpleging", waardoor de con clusie voor de hand komt te liggen, dat de ziekenfondsen het werk der vereenigingen voor ziekenhuisverpleging uit de hand zul len nemen, hetgeen nog vergemakkelijkt wordt, doordat de rechtspositie van laatst genoemde vereenigingen geheel komt af te hangen van het wellicht wisselend inzicht van elkaar opvolgende ministers. Verder is een bezwaar, dat de welstands- grens welke de vereen, voor ziekenhuisver pleging niet kennen er via de ziekenfondsen in kan komen, waajegen gewaakt moet wor den. Het wordt niet juist geoordeeld, dat de plaatselijke geneesheeren de helft van het aantal bestuursplaatsen bezetten, waarvoor geen enkel motief bestaat. De leden van de federatie hebben getoond zichzelf te kunnen helpen. Zij hebben de millioenen voor de ziekenhuisverpleging bij elkaar gebracht en besteed in het belang van alle klassen van landgenooten. En dat in meer dan de helft van het aantal gemeenten van ons land. De federatie geeft wel verpleging en specialisti sche hulp. Het feit, dat nog maar zeer weinig ziekenfondsen die geven, is een bewijs, dat de federatie de zaak niet licht heeft opge vat. Men vraagt zich af, waarom het werk der federatie dan zou moeten worden ver nietigd. Het wetsontwerp is bedoeld voor zieke ar beiders en kleine middenstanders, niet voor het heele volk. De arbeiders en middenstan ders hebben samen ziekenhuisfondsen opge richt zonder hulp en zonder medewerking der regeering. Zij hebben zich zelf geholpen. Met welk recht kan men dan nu de orgari- satie splitsen of breken? Als voorbeeld wordt genoemd het z.g. kruis-werk, dat voor de in menging der ziekenfondsen moet worden gespaard, omdat het hoofdzakelijk zieken verpleging ten doel heeft. Daarom wordt het als een willekeur gevoeld, dat het werk der federatie dat zich op hetzelfde terrein be geeft als het z.g. kruiswerk moet worden ondergebracht bij de ziekenfondsen. Waar om dit alles? Zonderlinger is. dat de federatie de ge neeskundige behandeling in het ziekenhuis door een huisarts zou moeten verzorgen be nevens de voorziening van de noodige ge neesmiddelen, iets dat nu de ziekenfondsen doen. Het geheele ontwerp wordt gezien de belangen van den medischen stand te bewa ken. Tenslotte wordt gewezen op de geringe reserve welke men wil vormen, n.1. slechts 1 van de jaarlijksche contributie. De fede ratie propageerde als minimumeisch een reserve van een jaarcontributie te bereiken in 10 jaar. Alles bijeen genomen komt het federatie bestuur tot de conclusie, dat het aangeboden wetsontwerp blijk geeft niet voldoende aan dacht te hebben geschonken aan de histo risch gegroeide positie der ziekenhuisverple- gingsvereenigingen en acht het daarom voor de fondsen onaanvaardbaar. Men is niet tegen een regeling van de positie, doch maakt front tegen de in het oog springende mis kenning en de achteruitzetting die de fede ratie dreigt. Regelt men de ziekenfondsen tot in bijzonderheden in de wet, dan vraagt men dat ook voor de vereenigingen voor ziekenhuisverpleging. Gelijke monniken, ge lijke kappen. WERELD DIERENDAG. Men schrijft ons: Ofschoon de nood onder de mensclien groot is, vraagt ook het lijden der dieren onze volle aandacht. De Werelddierendag nadert weer, maar omdat de 4de October ditmaal op een Zondag valt, zal de stich ting Anti-vivisectie-Bond haar propaganda naar buiten dit jaar op Zaterdag 3 October voeren. Evenwel zal Zondag 4 Oct., de sterf dag van Franciscus van Assisi, ons juist een mooie gelegenheid geven om het leed der dieren te overwegen en door overdenking te trachten de oplossing der problemen in een juiste richting te leiden. Op Zaterdag a.s. komt de stichting in ver schillende plaatsen met haar propaganda op straat. By B. en W. dezer steden, zoowel als bij de politie hebben wij de meest welwil lende medewerking ondervonden en hierbij spreken wij openlijk onzen dank daarvoor uit. Helaas is het ons nog niet mogelijk in alle steden van ons land onze propaganda- papieren te verspreiden, maar in de navol gende plaatsen zullen wij op Zaterdag 3 Oct. a.s. een of meerdere marktkramen langs den openbaren weg hebben voor ons propa gandawerk en den verkoop onzer speldjes: Alkmaar, Amersfoort, Amsterdam (propa- gandawinkel), Apeldoorn, Arnhem, Deven ter, Hengelo (O.), Groningen, 's-Graven- hage, Haarlem, Hilversum, Leeuwarden, Nij megen, Utrecht, Soest, Zeist en Zwolle. Er mogen misschien menschen zijn, die zullen zeggen: „Waarom wordt er voor de dieren gevraagd, terwijl zeer veel menschen het ook nog zoo moeilijk hebben?" Wij zuü- den hier dit op willen antwoorden: Het is niét onze bedoeling, dat dieren vóór men schen moeten gaan, maar wij zouden willen, dat ook de dieren een redelijk bestaan zul len hebben op deze aarde en het zou* on- logsich zijn ze te laten wachten op onze hulp totdat het lot van alle menschen ver beterd zou zijn. Dit zou gelijk staan met het tot in het oneindige laten wachten der die ren op onze hulp. Maar dierenbescherming en het belang der menschen gaan hand in hand en dit is zeker het geval met den strijd tegen de vivisectie; want dieren èn men schen worden gebruikt als proefmateriaal! Het doel van de stichting Anti-vivisectie- Bond is het bekendmaken van de vivisectie op dieren, van de vivisectie op menschen en daarnaast van de Vivisectie-vrije Genees kunst. Voor deze propaganda vragen wij op Dierendag uw aandacht en uw financiëele bijdrage. Al het geld, dat wij tot nu toe ont vangen hebben voor de S.A.V.B. is niet „op gepot", maar is weer uitgegeven aan papier, inkt, porti, advertenties, zaalhuur, enz. Wij hebben dus het geld weer onder de men schen gebracht en allerlei groepen in de maatschappij hebben dus ook weer aan de S.A.V.B. verdiend. Waarmede wij maar zeg gen willen, dat als gij iets weg te geven hebt, het bij de S.A.V.B. in goede handen is: gij helpt daarmee verschillende menschen aan arbeid en doet een goed werk voor de die ren. Daarom: draagt allen uw steentje bij op Dierendag! Er worden aardige speldjes ver kocht met een hondje erop. Wij doen een dringend beroep op U, om U op te geven voor medewerking aan de verschillende kraampjes en verzoeken U zich in Alkmaar te willen wenden tot het volgende adres: mej. mr. D. Haremaker, Waerdendelstraat 9. VAN DE CEL NAAR HET ZIEKENHUIS. Arrestant slikte een vork in. Dinsdagmiddag had in het arrestanten lokaal der gemeentepolitie te Venlo een eigenaardig incident plaats. De 36-jarige zwerver H., afkomstig uit Rotterdam, die Maandagavond onder verdenking van dief stal van een rijwiel in het arrestantenlokaal was opgesloten, slikte gistermiddag, toen hem het eten werd gebracht, zijn vork in. Te voren had hü den steel van de vork af gebroken en het andere gedeelte, waaraan de tanden zitten, door zijn slokdarm naar binnen laten verdwijnen. Al spoedig kreeg de man het erg benauwd en belde om hulp. Hij vertelde wat hij gedaan had, waarna een dokter werd ontboden. Op diens advies werd H. naar het R.K. ziekenhuis overge bracht, waar men na opname vgn een rönt genfoto kon vaststellen, dat de vork zich werkelijk in den slokdarm van den man be vond. Langs operatieven weg zal men trach ten het voorwerp te verwijderen. Bü ondervraging door den inspecteur van politie gaf H. als motief voor zijn daad op, dat hij overspannen was. Hij was pas kort geleden uit een gevangenis in Duitschland ontslagen. Gelijktijdig bekende hij zich aan den fietsendiefstal te hebben schuldig ge maakt. Hij had het rijwiel te Eindhoven ontvreemd. is SENSATIONEELS VLUCHT. Vluchteling nog zoek. In verband met dé Inbraken in het Gooi heeft de Hilversumsfche politie, zooals ge meld, in samenwerking met die van Laren een aantal personen gearresteerd. Onder de aangehoudenen bevindt zich echter slechts één emdeplichtige, daar de hoofddader op het moment, dat de recher cheurs een inval deden in het perceel aan den Zeedijk, waar de man verblijf hield, is ontvlucht en na een sensationeelen tocht over de daken is ontsnapt. Deze, een 25-jarig jongmensch, die aan de politie welbekend is, hoorde de recher cheurs gisternacht naderen en onmiddellijk nam hij een ren naar den zolder. Hij wist ^oor een raam in de dakgoot te klimmer er in de duisternis via de daken aan de politie te ontsnappen. Wel werden nog eenige waarschuwings schoten door de rechercheurs gelost, doch de man verdween en is ook momenteel nog voortvluchtig. De politie wist. dat het jongmensch ge vaarlijk was en daarom wenschte men hem van zijn bed te lichten. Bij een onderzoek in de kamer, waar hij vertoefd had, is dan ook een revolver, met scherpe patronen ge- iaden, gevonden. Het onderzoek naar den gevluchten jon geman wordt voortgezet. AARDAPPELWRATZIEKTE TE OVERLOON. Te Overloon is op een veld aardappelen toebehoorende aan de wed. A. Meyer wratziekte geconstateerd. De plantenziek- tekundige dienst te Wageningen, die de zaak onderzocht, heeft deze ziekte inder daad bij de betreffende planten vastge steld .De planten zijr in beslag genomen en op het terrein zullen geen aardappelen mogen worden verbouwd, alvorens de re geering hiervoor toestemming heeft ge geven. In het algemeen is het voorkomen van de wratziekte op uitgestrekte terreinen, zooals hier het geval is, geen onoverkome lijke ramp. Meestal wordt na eenigen tijd toestem ming gegeven tot 't verbouwen van andei soorten, die niet door de ziekte zijn aange tast. Erger is het wanneer in een dichtbe bouwde streek de ziekte uitbreekt. Sommige landen bepalen n.1. dat geen aardappelen ingevoerd mogen worden, die op een bepaalden afstand van door de ziekte aangetaste aardappelen geteelt zijn. De ziekte beteekent dan een groot nadeel voor den aardappelexport. In het onder havige geval zal het echter wel bij plaat selijke gevolgen blijven. SERIE INBRAKEN TE OOSTZAAN OPGEHELDERD. Gedetineerde legt bekentenis af. Een groot aantal inbraken die den laatsten tijd in de omgeving van Oost- zaan, den lip, Purmerend zijn gepleegd, is thans tot klaarheid gekomen. Een te Alkmaar in het Huis van Bewaring vertoevende poelier W. de B., die ter zake van diefstal van een groot aantal kippen te Uitgeest in voorarrest zit, heeft een volledige bekentenis afgelegd van een gepleegden diefstal van kippen te Oostzaan, en ruim tien rijwielen te Amsterdam, welke in Gelderland zijn verkocht, van een inbraak gepleegd in de Coöperatieve Vereeniging „Ons Belang" te den lip van een diefstal van ganzen te den lip en van een straatroof, gepleegd op de markt te Purmerend. DIEVEN HADDEN NIETS AAN DEN INHOUD VAN DE BRANDKAST. In samenwerking met de Hilversumsche recherche is de Larensche politie er in ge slaagd, de hand te leggen op een der daders van de geruchtmakende inbraak bij den heer Z. van de B. te Laren, waar eenige weken geleden de brandkast werd weg gesleept. Gisternacht heeft de politie een inval ge daan in verschillende perceelen te Hilver sum en daarbij drie personen gearresteerd. Eén der gearresteerden, de 23-jarige reci divist M. de J. bekende tenslotte, met een kameraad de inbraak te hebben gepleegd. Zij hadden de brandkast op een auto gezet en in de woning van de J. open gebroken. Toen deze niets anders bleek te bevatten dan geldswaardige papieren op naam. hebben zij de kast weer od de auto gezet en bij de Hak- kelaarsbrug onder Muiden in het water geworden. Hedenmorgen is de kast weer opgevischt en de inhoud bleek geheel in tact te zijn. Den medeplichtige van de J. hoopt men heden of morgen te kunnen arres teeren. VEREENIGING „TOT STEUN". Men schrijft ons: Het zal op 2 November a.s. 50 jaar geleden zijn, dat de Vereeniging „Tot Steun" werd opgericht. Gij kent de vereeniging en haar nobel doel? Zij ontfermt zich over kinderen, die verwaarloosd zijn. Bij haar werk laat zij zich door twee hoofdbeginselen leiden. Zij stelt zich vooreerst op het standpunt, dat de plaats van het kind is in het gezien. Wel brengen vaak de kinderen, die aan hare zor gen worden toevertrouwd, eerst eenigen tijd door in een der vijf doorgangshuizen, waar over de vereeniging beschikt, waar zij kun nen worden geobserveerd en aan orde en regel worden gewend, doch zoo spoedig mo gelijk volgt daarna de plaatsing in een pas send gezin*. Voorts is de vereeniging werk zaam in vrijzinnig-godsdienstigen geest. Mogen wij enkele cijfers noemen? Onder de hoede der vereeniging en haar hoofdbe stuur staan thans circa 230 minderjarigen. De vereeniging telt bovendien 30 afdeelin- gen, in onderscheiden plaatsen van het land gevestigd; deze af deelingen verzorgen teza men circa 500 minderjarigen. Zoowel de ver eeniging als de afdeelingen ontvangen een regeeringsubsidie ter gedeeltelijke tege moetkoming in de kosten van onderhoud en opvoeding van de door den rechter aan hare zorgen toevertrouwde kinderen. De vereeni ging zelf moet, om haar werk te kunnen voortzetten, jaarlijks op een bedrag van minstens 30.000 aan contributiën en groote en kleine giften kunnen rekenen. Ook de af deelingen moeten over contributiën en giften kunnen beschikken. Het vereischt, in deze zorgelijke tijden, een buitengewone krachts inspanning, deze bijdragen te verkrijgen, maar het getuigt ook van groote offervaar digheid en naastenliefde, dat de vereeniging tot dusverre nimmer tevergeefs een beroep op hare vrienden en begunstigers deed. Natuurlijk wordt ook thans wederom zulk een beroep gedaan. Bü de viering van het wij haar een belangrijke som crfdl aanbieden, opdat zoowel de vere..„ W,,!(?ri hare afdeelingen in staat zullen worri"^ M> stcld. twee nieuw e rubrieken van worl? ge" heden te verrichten, voor welke th aani* middelen aanwezig zijn en voor welk' gP'"1 geen regeer in gssubsid ie kan worden VP,i?°k gen Daar ,s in de eerste plaats de zoo u Z.ame nazorg. Het is veelvuldig rehioi ''at. ook nadat de h(* derjarig is geworden en dus de voop^ N vereeniging of afdeeling. maar d Van ook het subsidie, een einde hebben 1 af leeli„B<T-0' stuur toezicht blijft oefenen leiding m geven, den meerderjarig geworden* ia 1 1 aai i-n i i trret waarmede een oud-pupil vooral in de i .lig.' liMS.ee 1„I ighwlrn vr.od hUl' dig na de verkrijging zijner zelfstandig*: te worstelen heef,, zoude kunnen tte,d gaan hetgeen w,j hoopten, onzen pupil '°°l' zijn leven tr hebben medegegeven Dan vaak bijstand metterdaad, die uitgaven 'S eischt, dringend van noode. er" Daar is in de tweede plaats het sohP„„ van de mogelijkheid van de aanvaardt van z.g. vrije pupillen: kinderen die n? wel niet d-ot den rechter worden toever' trouwd, maar die, om hen voor ondergas ie I" h dei '1 rn zicht van eene vereeniging als „Tot Steun» behoeven. WÜ komen u vragen, uwe bijdrage in het jubileumfonds te storten. De zinspreuk van de vereeniging „Tot Steun" luidt: Ieder mensehenleven heeft oneindige waardei Is een verdere aanbeveling dan wel vs- noode? De penningmeester is mr. r. e. Kielstr (Kas-Vereeniging Amsterdam postgiro 877 met vermelding „Fonds Tot Steun". Zeer merkwaardig en toch ook te begrij. pen is het, dat de gevolgen van de gewij zigde Nederlandsche monetaire politiek, zich aanstonds in het Belgische grensgebied veel sterker hebben doen gevoelen, dan zulks in Nederland het geval is, aldus de N R C. In verschillende grensdorpen heeft iet loslaten van den gouden standaard schril; en ontsteltenis gebracht en wel voornn»- lük in die dorpen, waarvan een groot deel der bevolking in Nederland werkzaam is. Een typisch voorbeeld daarvan levert het Kempische dorpje Arendonk. waarvan eeni ge honderden inwoners werk vinden in de Nederlandsche sigarenfabrieken in de Acht Zaligheden, rond Eindhoven. Deze sigaren makers brachten meermalen een loon thuis van 12. 14 tot 16 gulden toe, hetgeen hen herleid in Belgische franc de richards On der hun medeburgers deed zijn. Vele.i bouwden dan ook eigen huizen, waardoor vrüwel in geen enkel grensdorp zooveè! gebouwd werd, als de laatste jaren te Arendonk het geval was. Rond het oude dorp Is vrüwel een geheel nieuw gebouwd, terwyl de meeste hieuwe huizen royaal zijn opgezet, zoodat het dorp een uiterst welva renden indruk maakt. Daarentegen is de geest onder de bevolking er allerellendigs', omdat zü. wien het geluk niet te beurt :s gevallen van „te werken in Holland", met afgunst zien naar hun dorpsgenooten, dia hun weekloon in guldens thuisbrachten. Thans echter zyn de rollen omgedraaid! Want toen Zaterdag j.L weer eenige hon derden Arendonkers met hun weekloon in guldens in hun Belgische woonplaats kwa men. moesten zü tot hun schrik ervaren, dat omwisseling in francs niet mogelijk wa>. terwyl ook de winkels geen guldens in be taling wilden aannemen. En dat terwijl des Zondags de kermis begon! Géén geld en bc- vendien nog bespot door tal van hun dorps genooten, die hun leedvermaak niet onder stoelen of banken staken. Het kon dan oo< vrüwel niet anders of by het opgewonde. Vlaamsche volkje kwam het van woord*11 tot daden, zoodat spoedig rake ktoPP®" vielen. Door een en ander werd echter de kerm- een mislukking: de „rükste" dorpeJuH»» immers hadden geen geld. terwyl ook rechte kerrmsstemming ontbrak. Ook de neringdoenden voelden reeds delyk den terugslag, aangezien zy door feit, dat een groot deel der bevolking weekloon in Nederlandsche guldens tn bracht, vele artikelen voor meeIj, „g. krachtigen in voorraad hebben, e,a kelen men in verder van de grens dorpen niet aantreft. m Het spreekt vanzelf dat een en andei alleen voor Arendonk geldt, doch in m dere of mindere mate voor vrijwel ale aan de Nederlandsche grens gelegen gische dorpen. 209. Nou, dat was net op het nippertje, want de boot was juist op het punt om te vertrekken. De professor en Pietje renden de loopplank op en in de haast moest de professor wel zes maal terug om zijn hoed te halen, die steeds afwaaide. 210. En toen hy eindelyk naar het dek doorholde, <- hy geen kans om zyn vaart in te houden. In een holi' j door vloog de professor naar den anderen kant en w P daar over boord. De scheepskat en Pietje waren eenigen die de ramp zagen gebeuren.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10