8 8 D publicaties 1 8 Gemeenteraden jProvinciaal 'Hieuw* feuilleton E CHINEESCHE POSTZEGEL Inschrijving voor den dienstplicht. ALKMAARSCHE COURANT van DONDERDAG 1 OCTOBER 1936 |ooooeo© ftxidiopt&qtamma 0 BEVERWIJK KOEDIJK SCHERMERHORN BERGEN Uit bet Engels cb door HERMAN ANTONSEN. Jij..." De BURGEMEESTER van ALKMAAR maakt bekend, dat in OCTOBER a.s. voor dienstplicht moeten worden inge- 0 die geboren zijn in 1918. a-b. C.-F- G.-H. I.-K1- vreven personen, die geboren zijn in 1918. SCVoor de aangifte ter inschrijving zal het BIJZONDER gelegenheid worden Legeven in de VOORZAAL van het STADHUIS, Langestraat, voor hen, wier geslachtsnamen aanvangen met de letters: DONDERDAG, 15 October 1936. voormiddags 1012 1/2 uur. namiddags 21/24 1/2 uur. 1 VRIJDAG, 16 October 1936. voormiddags 10—121/2 uur. namiddags 2 1/24 1/2 uur. ZATERDAG, 17 October 1936. ga.L. voormiddags 10—121/2 uur. MAANDAG, 19 October 1936. jK.—P. voormiddags 1012 1/2 uur. g—Sm. namiddags 21/2—41/2 uur. DINSDAG, 20 October 1936. gt,__Ve. voormiddags 10121/2 uur. yt—Z- namiddags 2 1/24 1/2 uur. gij de inschrijving gelieve men mede te brengen het trouwboekje der ouders of andere familiepapieren; is een der ouders of jjjn beide ouders overleden, dan moeten worden overgelegd de stukken, die betrek king hebben op de voorziening in de voogdij. Zij, die In aanmerking komen voor vrij stelling wegens broederdienst, leggen tevens over alle stukken betreffende den dienst hunner oudere broeders. Omtrent deze inschrijving en omtrent de Inschrijving, die in sommige gevallen binnen een anderen termijn moet plaats hebben, gelden de volgende bepalingen van de Dienstplichtwet en van het Dienstplicht besluit. Wie wel en wie niet ingeschreven moeten worden. Voor den dienstplicht wordt ingeschreven: a. de Nederlander, die op 1 October van het jaar, waarin hij 18 jaar oud wordt, woonplaats heeft in Nederland of wiens wettelijke vertegenwoordiger op dat tijdstip aldaar woonplaats heeft. b. de niet-Nederlander, die op dat tijdstip ingezetene is; Voor den dienstplicht wordt niet inge schreven de ingezetene, niet Nederlander, die is geboren in Nederlandsch-Indië, Suriname of Curagao; b. blijkt te behooren tot een Staat waar de Nederlanders niet aan verplichten krijgs dienst zijn onderworpen of waar ten aanzien van den dienstplicht het beginsel van weder- keerigheid is aangenomen. In welke gemeenten de inschrijving moet geschieden. De inschrijving voor den dienstplicht geschiedt: a. indien de wettelijke vertegenwoordiger in Nederland woonplaats heeft in de ge meente, waarin deze woonplaats is gelegen; b. indien de in te schrijven persoon in Nederland woonplaats heeft in de gemeente, waarin deze woonplaats is gelegen, tenzij hij een wettelijken vertegenwoordiger heeft, die in een andere gemeente in Nederland woonplaats heeft Voor de toepassing van het vorig lid wordt in aanmerking genomen de woon plaats, die de ingevolge art. 6 der wet in te schrijven persoon of zijn wettelijke verte genwoordiger had op 1 October van het jaar, waarin eerstbedoelde persoon 18 jaar oud wordt of de woonplaats, die de inge volge art. 7 der wet in te schrijven per soon of zijn wettelijke vertegenwoordiger had op den dag, waarop het in dat artikel bepaalde van toepassing is geworden. Aangifte ter inschrijving. Behoudens de door de Kroon vast te stel len uitzonderingen geschiedt de inschrijving voor den dienstplicht op aangifte bij den burgemeester der door de Kroon aan te wijzen gemeente. De aangifte geschiedt door den in te schrijven persoon zelf, bij zijn verhindering door zijn wettelijken vertegenwoordiger. Is een rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging, een inrichting of een instelling van weldadigheid wettelijk vertegenwoor diger, dan rust de verplichting tot aangifte by verhindering op den bestuurder. De aangifte kan geschieden door tusschen- komst van een daartoe schriftelijk ge machtigde. De aangifte geschiedt: a. de ingevolge art. 6 der wet in te schrij ven personen, in de maand OCTOBER van het jaar, waarin zij 18 jaar oud worden; b. voor zooveel betreft de ingevolge art. 7 der wet in te schrijven personen, binnen dertig dagen na den dag, waarop het in dat artikel bepaalde op hen van toepassing is geworden. Inschrijving zonder aangifte. Zonder aangifte wordt voor den dienst plicht ingeschreven hij die a. is opgenomen in een krankzinnigen-, idioten-, doofstommen- of blindengesticht, een rijksopvoedingsgesticht, een tuchtschool, een gevangenis of een rijkswerkinrichting; b. ingevolge art. 39 van het Wetboek van Strafrecht ter beschikking van de Regeering is gesteld en niet in een rijksopvoedings gesticht is opgenomen; c. als vrijwilliger behoort tot de land macht, de zeemacht of de overzeesche weer macht, uitgezonderd den vrijwilligen land storm. Inschrijving vóór den gewonen tijd. Hij, die een jaar eerder wenscht te worden ingeschreven dan naar zijn leeftijd zou moe ten geschieden, vraagt daartoe met opgaaf van redenen toestemming bij een verzoek schrift, dat hij aan den Minister van Defensie zendt, vóór 1 Mei van het jaar, waarin hij 17 jaar oud wordt. Hij legt daarbij over een bewijs van instemming van zijn wettelijken vertegenwoordiger. De minister stelt den belanghebbende in de gelegenheid een on derzoek te ondergaan ter zake van lichame lijke geschiktheid en lichamelijke geoefend heid, een en ander voor zoover niet bij het verzoekschrift verklaringen zijn overgelegd, waaruit de geschiktheid en de mate van ge oefendheid voldoende blijken. Inschrijving na den gewonen tijd. Voor den dienstplicht wordt ook of wordt opnieuw ingeschreven voor zoover hij niet reeds ingevolge art. 6 der wet is inge schreven a. de Nederlander, die na 1 OCTOBER van het jaar, waarin hij 18 jaar oud wordt, en vóór 1 Januari van het jaar waarin hij 25 jaar oud wordt, zijn woonplaats in Neder land heeft gevestigd of wiens wettelijke vertegenwoordiger in dat tijdvak zijn woon plaats aldaar heeft gevestigd; b. hij, die in bedoeld tijdvak Nederlander of opnieuw Nederlander is geworden indien hij of zijn wettelijke vertegenwoordiger in Nederland woonplaats heeft; c. de niet-Nederlander, die in bedoeld tijdvak ingezetene of opnieuw ingezetene is geworden; d. de ingezetene niet-Nederlander, die in bedoeld tijdvak ophoudt te behooren tot een staat als bedoeld in art 6, tweede lid, onder b, der wet. Met betrekking tot het bepaalde onder c geldt art. 6 tweede lid, der wet. Strafbepalingen. Met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd vijftig gulden wordt gestraft: a. hij, die niet voldoet aan een ingevolge art. 8, tweede lid der wet (verplichte aan gifte), op hem rustende verplichting; b. degene, die de in verband met deze wet van hem gevraagde opgaven niet of niet naar waarheid verstrekt. Met gevangenisstraf van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste zes honderd gulden wordt gestraft hij die opzet telijk een der in het eerste lid bedoelde feiten pleegt. Vrijstelling van den dienstplicht Hij, die vrijstelling wenscht wegens BROEDERDIENST of wegens het bekleeden van een GEESTELIJK of een godsdienstig menschlievend ambt of opleiding tot zoo danig ambt, behoort daartoe, voor zoover mogelijk, aanvraag te doen bij de aangifte ter inschrijving. Bij die aangifte bestaat tevens gelegenheid om, indien de in te schrijven persoon ver moedelijk een andere reden van vrijstelling zal kunen doen gelden, ook hiervan opgaaf te doen. Vrijstelling wegens BROEDERDIENST wordt op aanvraag verleend, indien een wettige broeder of een wettige halfbroeder is het uit- van den ingeschrevene op 1 OCTOBER van het jaar der inschrijving verkeert in een der volgende gevallen: a. tot gewoon dienstplichtige bestemd is voor zoover de voor zijn inlijving bepaalde datum nog niet is aangebroken; b. als gewoon dienstplichtige of als vrij williger tot de land- of de zeemacht behoort- c. 30 dagen in werkelijken dienst geweest; d. militair pensioen geniet of heeft ge noten; e. gedurende zijn werkelijken dienst is overleden. Wie vrijstelling verlangt wegens oplei ding tot geestelijke, enz. moet daartoe voor zoover mogelijk, by de aangifte ter inschry ving overleggen een verklaring, waaruit blijkt, dat hy behoort tot degenen, die vol gens de wet voor vrijstelling op dien grond in aanmerking komen. Beteekenis van de uitdrukking „wettelijke vertegenwoordiger". Waar in de Dienstplichtwet of in Dienstplichtbesluit wordt gebezigd de drukking „wettelijke vertegenwoordiger' wordt daaronder verstaan degeen, die de ouderlijke macht, de voogdij of de curateele uitoefent. Bij twijfel omtrent de gemeente, waar men zich ter inschrijving moet aanmelden wende men zich persoonlijk tijdig tot de afdeeling Militaire Zaken ter gemeente secretarie om inlichtingen. Alkmaar, 1 October 1936. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. STEMMEN BIJ VOLMACHT. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat de kie zer, met inachtneming van het in de Kieswet bepaalde, bevoegd is BIJ VOL MACHT te stemmen, indien zyn beroep of werkzaamheden medebrengen, dat hij herhaaldelijk of althan gedurende een gedeelte van het jaar werkzaam pleegt te zijn buiten de gemeente, mits zijn afwe zigheid, indien hy gedurende het tijdvak of de tijdvakken, waarin hij aldus werk zaam is, een of meermalen in die gemeente terugkomt, als regel telkens langer dan drie dagen duurt. Mede is bevoegd by volmacht te stem men de vrouw, welke gehuwd met een kiezer, die voldoet aan bovenstaande voorwaarden, met haar man, in verband met diens beroep of werkzaamheden, afwezig pleegt te zyn. De aanwijzing van den gemachtigde geschiedt eerst nadat de belanghebbende een daartoe strekkend verzoekschrift aan het gemeentebestuur heeft ingediend; de indiening moet ge schieden vóór 1 JANUARI. Formulieren voor deze verzoekschriften zijn van heden af kosteloos verkrijgbaar ter gemeente-secretarie, le Afdeeling. Voor het opmaken der volmacht moeten de kiezers zich in persoon vervoegen ter secretarie. Alkmaar, 1 October 1936. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. Vrijdag 2 October. HILVERSUM, 301 M. (8.—12.— 4.—8._ en 11.—12.— VARA, de AVRO van 12.—4.— en de VPRO van 8.—11.— uur). 8— Gr.pl. 10.— VPRO-morgenwyding. 10.15 Voor dracht. 10.35 Gr.pl. 11.— Voordr. 11.20 VARA-orkest. 12.Gr.pl. 12.30 Omroeporkest en gr.pl. 2.30 Het Lyra-trio. 3.15 Dansmuziek. 4.05 Gr.pl. 5.Voor de kinderen. 5.30 De Flierefluiters mmv. solist en gr.pl. 6.30 Politiek radio-journaal. 6.50 Melody Circle. 7.Causerie over „Het plan van den arbeid". 7.20 Verv. concert. 7.50 ANP-ber. 7.57 Herh. SOS-ber. 8.— Ber. V.G.P. 8.05 Causerie „Mensch en geschie denis". 8.30 Cello en piano. 9.25- jarig bestaan Vereen, v. Vryz. Prot. Militaire Tehuizen. 9.30 Verv. con cert. 10.Nieuwe werken over religieuze kunst, causerie. 10.30 Gr.pl. 10.40 Avondwijding. 11. Causerie: Opvoeding van de rijpere jeugd. 11.30—12.— Orgelspel. HILVERSUM, 1875 M. (Alg. progr. KRO). 8.9.15 en 10.Gr.pl. 11.30 12.Voor zieken en oudqp van dagen. 12.15 Gr.pl. 1.— KRO- orkest en gr.pl. 2.45 Gr.pl. 3.— Zang en piano. 3.30 Gr.pl. 4.05 Zang en piano. 4.35 KRO-orkest. 5.15 Gr.pl. 5.30 KRO-melodisten en solist. 6. Land- en tuinbouwcauserie. 6.20 Verv. van 5.30 7.— Ber. 7.15 De KRO-luchtlijn. 7.35 Musica catho- lica. 8.— ANP-ber. 8.10 De KRO- Troubadours. 9.— Gr.pl. 9.15 Sted. orkest Maastricht en solist. 10.25 Gr.pl. 10.30 ANP-ber. 10.35 De KRO-boys. 11.— Gr.pl. 11.15 De KRO-boys. 11.3512.Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.05—11.20 Medische causerie. 12.10 Orgelcon cert. 12.50 Dansmuziek. 1.352.20 Piano-recital. 4.20 BBC-Midland- orkest. 5.35 Het Parkington kwin tet. 6.20 Ber. 6.45 Gr.pl. 7.10 Muzi kale causerie. 7.40 Operette-uitz. 8.40 BBC-symph.-orkest, -koor en solisten. 10.— Ber. 10.30 Scheep- 10.50 Het BBC- 11.3512.20 Dans- vaartcauserie. Theater-orkest, muziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 11.20 Orkestconcert. 2.50 Gr.pl. 4.20 Parysch strijkkwartet. 5.50 Orkestconcert. 8.20 Zang en piano. 9.05 Operette-uitz. 11.05 I.05 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 6.50 Orkestcon cert. 12.20 Omroeporkest. 2.35 Gr. pl. 4.20 Lezingen en gr.pl. 6.20 Dres- densch Philh. orkest. 8.30 Voor Oud-strijders. 10.40 Orkestconcert. II.2012.20 Populair concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 1.302.20 Klein-orkest. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Gr.pl. 6.35 en 7.20 Klein-orkest. 8.20 Omroep orkest en voordracht. 10.3011.20 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.40 Zang. 12.50 Klein-orkest. 1.30 Gr.pl. 1.50 Zang. 2.2.20 Gr.pl. 5.20 Klein-orkest. 6.35 Gr.pl. 6.50 Piano recital. 7.35 Gr.pl. 8.20 Symphonie- concert en zang. 10.3011.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Brucknerconcert. 9.30 Solisten concert. 10.20 Ber. 10.50 Triocon cert. 11.05 Weerber. 11.20—12.20 Dansmuziek. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.8.45, Norman- dië 8.4510.05, Keulen 10.0511.20, Parijs R. 11.2013.05, Brussel VL 13.05—14.20, Keulen 14.20—14.50, Parijs Radio 14.5016.05, Keulen 16.05—18.20, Lond. Reg. 18.20— 19.20, Brussel (VI.) 19.20—19.50, Lond. Reg. 19.5021.25, Brussel VL 21.2521.40, Beromünster 21.40 22.20, Brussel VI. 22.20—22.30, Wee- nen 22.3024. Lijn 4: Brussel VI. 8.10.35, Lond. Reg. 10.3516.20, Droitwich 16.20 18.20, Brussel (VI.) 18.20—18.45, Droitwich 18.4522.Luxemburg 22.22.50, Droitwich 22.5024. Tot radiodistributie besloten. Verlaging huren woningbouw- vereenigingen. De raad dezer gemeente kwam Dins dagavond ten Raadhuize in openbare verga dering bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester, mr. H. J. J. Scholtens. In deze zitting moesten ruim 60 benoe mingen geschieden in verband met het ontstaan eener nieuwe gemeente Beverwijk op 1 Mei j.1. De stembriefjes, lagen getypt en wel voor de raadsleden klaar en behoef den slechts op nummer in de stembus ge worpen worden. Het geheele huidige perso neel werd gekozen. Voorts moesten de instructies van den secretaris en ontvanger worden vastgesteld, wat eenige spitsvoudige discussies oplever de, evenals het regl. van orde. Het voorstel van B. en W., om de rondvraag af te schaf fen, werd verworpen. Besloten werd aan ongeveer 50 werkloozen een lapje grond tegen zeer lage pacht te verhuren voor be bouwing voor eigen gebruik. De radiodistributie ontlokte een lang durige discussie, daar de heer Visser de toe wijzing aan een uitvoerende firma in het openbaar wenschte te zien geschieden. Wethouder van Dok wees echter op de behandeling der financiëele mogelijkheden der gegadigden, wat beter in een klein col lege kan geschieden. Het amendement werd verworpen en het voorstel van B. en W., om tot stichting te komen van een radio-distributiebedrijf, in handen van de gemeente met een particu liere N.V., werd aangenomen. Hoewel de monetaire toestand nog weinig zekerheid biedt en men kans loopt van stijging der huren, werd besloten de huizen, gebouwd naar de Woningwet, in huur te verlagen, daar zulks door den minister was toegestaan. De verlagingen bedragen 0.25 0.75 per week. De Raad besloot de lange agenda niet af te werken, doch schorste de openbare zit ting, waarna men in comité general ging. Telegram H. K. H. Prinses Juliana. Voor den aanvang van den raad sprak burgemeester Scholtens een woord van ge- lukwensch naar aanleiding van de verlo ving van H. K. H. Prinses Juliana en stelde voor namens den raad een felicitatietele gram aan H. K. H. te zenden, waartoe werd besloten. Nieuwe cursussen. Hier is Woensdag 30 September aange vangen een cursus in houtarbeid. De lessen worden gegeven Woensdagmiddags en zijn begonnen met 25 leerlingen, zoo dat wel blijkt dat er in ons dorp belangstelling be staat. Vandaar dat er cok pogingen in het werk worden gesteld om te komen tot het oprichten van een damescursus in leerar- beid. De leiding is berust bij onzen on icr- wyzer den heer Sietsma. 55 jaar getrouwd. Onder groote belangstelling vierde het echtpaar J. Klerk en T. KlerkBood op 29 Sept. zijn 55-jarige echtvereeniging Beiden mogen zich nog in een uitstekende gezondheid verheugen. De heer Klerk is 77, zijn echtgenoote 72 jaar oud. Geen overleg gepleegd. De heer L. den Das verzoekt ons het volgende te publiceeren: Mij werd heden een uitnoodiging toege zonden van het Werkloozen-comité te Bergen, om te komen debatteeren op een vergadering, welke door bedoeld comité wordt gehouden op Zaterdag 3 October a.s. Aangezien bovengenoemd comité wel eens de ingekomen stukken onjuist of in het geheel niet voorleest, of een resumé geeft, dat het meest in zijn kraam te pas komt, verzoek ik u de volgende verklaring te willen plaatsen: „Ik ben genegen om te komen debattee ren met de gepubliceerde sprekers, onder de volgende voorwaarden; Overleg inzake plaatsbepaling, datum en uur. Overleg inzake tijdverdeeling en ver dere verloop der vergadering. Vaststelling der onderwerpen van be spreking." Fatsoenlijke lieden plegen gewoonlijk vooraf overleg met tegenstanders en ver gewissen zich of van verhindering of an dere bezwaren sprake kan zijn. Dit overleg is niet gepleegd en toevallig ben ik Zaterdag verhinderd om op die ver gadering te komen. „Ja", zuchtte Osborne bedremmeld. »U weet allen, dat by een clericalen boord een hooggesloten vest gedragen wordt, zonder das en ik begreep, dat de moordenaar dat vest meegenomen moest bebben, omdat anders de heele zaak dade lijk uitgekomen zou zyn. Maar dat besefte veel te laat, om het nog terug te kunnen vinden. Er was toen geen gelegenheid meer, °m iedereen nog eens te doen fouilleeren Osborne, vertel ons nu eens waar °m heb je een volkomen onschuldig man gedood? Je bent toch werkelijk geen moor denaarstype. Veel baat kon je er niet by bebben, want dien postzegel moest je im mers heel in het geheim ergens zien te ver- koopen. Maar ook al had je er vyftigdui- zend dollar voor „OssieOsborne in vredesnaam" be gon Donald Kirke, snakkend naar adem. »>Ik had nooit kunnen droomen... dat ..Ik deed het voor haar", antwoordde Os borne met een vreemd glimlachje. „Het was een misrekening van me.,, Maar «j was de eerste vrouw in mijn heele leven, die ooit eenige toenadering tot me getoond had. Ik ben maar arm. En zy had eens tegen me gezegd, dat ze nooit zou trouwen met iemand, die niet in staat was, haar allerlei gemakken.. Nu ja, toen ik de gelegen heid kreegkon ik er niet tegen op. Maanden geleden had hy een brief aan meneer Kirke uit China geschreven. Ik maakte dien brief open, zooals ik met alle zakenbrieven van meneer deed. Hij schreef daarin over dien zegel, over het geld, dat, naar hy hoopte, die zegel voor zyn missie kon opbrengen, dat hy zelf naar New-York wilde komen en zoo meer. Ik greep die gelegenheid aan. Ik schreef hem terug onder den naam van meneer Kirke. Maar ik vertelde meneer zelf er geen woord over. En tegen haar heb ik ook geen woord gezegd! Het werd een uitvoerige briefwisseling. Daaruit kwam ik te weten, dat hy geen vrienden of verwanten in Ame rika had, die naar hem zouden informeeren of zoeken, als hy spoorloos verdween. Ik schreef hem, wanneer hy verwacht werd en hoe hy hier komen moestik gaf hem allerleiraad! Ik heb nimmer geweten, of beter gezegd, ik heb er geen oogenblik aan gedacht, dat hy zijn boord zonder das en achterstevoren zou dragen „Juist., ga maar door!" drong Ellery bij hem aan. „Toen ik hem hier in de wachtkamer gelaten had, ging ik heen, maar kwam een poosje later terug en vertelde hem, dat ik er niet eerder aan gedacht had, maar nu toch meende, dat hy de man uit China moest zyn, die verwacht werd, en dat ik alles van den zegel afwist en dat meneer Kirke gezegd had, dat hy de zaak wel met mij kon afhandelen. Toen kwam hij wat los en vertelde, hoe hij met den zegel naar New-York was, om hem daar te ver- koopen. Als ik hem dus doodde, dat be greep ik terstond, moest ik zorgen, dat nie mand ooit vermoeden zou, wie hy eigen lijk was". „Waarom?" vroeg EUery. „Omdat de politie, zoodra ze uitgevischt had dat hij tot een Chineesche missie be hoorde, daar natuurlijk over dien zegel zou gaan informeerenen dan by meneer Kirke ernaar vragen, die er niets van af zou weten en dan zou ik beschuldigd wor denMisschien, dat ze eenige brieven van me zouden vinden en mijn handschrift herkennen in de onderteekening Ik durfde dat niet wagenik wist, dat ik door de mand zou vallen En toen kwam het ineens by me op, alles achterstevoren te zetten. Maar van dat koord en die kas ten en zoo, dat had ik al lang te voren overdacht en in orde gemaakt. Toen alles voorbij was en ik hem daar had staan, probeerde ik of het gingmaar de eer ste keeren lukte het nieten ik heb het wel vier maal moeten overdoenEn dan die das die kon ik niet krij gen „En die vrouw.." vroeg Ellery, „was dat miss Diversey?Als je haar er niets van verteld hebt... dan heeft ze er ook na tuurlijk niets mee uit te staan „Oh!" kreunde miss Diversey en zonk be wusteloos in elkaar. Ellery gaf sergeant Velie een wenk en deze trad op Osborne toe. Maar met een afschuweUjken kreet van angst week deze terug gejaagd niet lettend op zijn bewegingen Achteruitmet een sprong De aanwezigen uitten een gil van ontzet ting. Osborne was in zijn vaart tegen de vensterbank van het openstaande raam ge- stooten. Hij struikelde achterover, stiet een schreeuw van schrik uit en voordat iemand hem kon grijpen, was hy ruggelings door het raam heen gestort op het plat, vier ver diepingen lager... Toen inspecteur Queen en Ellery zich uit het raam bogen, zagen zij den ongelukkige roerloos liggen, het hoofd akelig ver achter over geknikt. In gedrukte stemming verliet het gezel schap de wachtkamer. Maar Ellery hield Donald Kirke terug. „Ik zou je graag even alleen spreken", zei hy. „Dat vindt u toch wel goed, miss Temple?" Miss Temple liet den arm van haar ver loofde los, maar Kirke zei beslist: „Neen, QueenZij kan me niet anders dan geluk brengen. Ik wil voor haar niets verborgen houden". „Heel verstandig van je", antwoordde Ellery, terwijl hy uit zyn jas, die hij over een stoel had gehangen, een klein pakje te voorschijn haalde. „Het is nog niet zoo lang geleden", zei hy, „dat ik je een verlovingscadeautje ge geven heb. Mag ik je nu een huwelijkge- schenk geven?" Kirke slikte een paar maal, keek Ellery aan en vroeg met stokkende stem: „Soms de brieven van Marcella en ÜJa". „Oh... Queen.,, ik had nooit duiven hopen, dat je die voor me terug zou krijgen. Ik ben je toch zooveel verschuldigd..." „Tut, tut., „suste Ellery. „Hoor eens, ik vind het prachtig van je, dat je zoo groot vertrouwen in je toekomstige vrouw stelt, maar ik zou je toch aanraden deze papieren niet onder de oogen van anderen te laten komen. Je kunt niet beter doen dan ze ver branden Ziezoodat is ook al weer voorbijIk wensch jullie beiden van harte het allerbeste!" „U bent doodgewoon een schat, meneer Queen", zei Jo Temple. „U hebt uzelf in dit moeilijke geval meer dan royaal gedragen en ik zou u dan ook niet met veel vragen durven lastig vallen. Maar ik zou toch zoo graag wat meer weten... over dat mandarijntjeDaar hebt u geen woord meer van gezegd, mijnheer Queen!" Ellery's gezicht betrok even en hy schud de het hoofd. „U weet, hoe ingewikkeld Osborne allea voor ons gemaakt had. Het is dus te be grijpen, dat ik overal en overal iets achter zochtEn nu is het misschien toch wel te begrijpen, miss Templeziet u? u waart zoo pas uit China gekomenen een mandarijntje een Chineesche vrucht en die arme man had er vlak voor zyn door een gegetenis het dan wonder, dat ik „Oh!" viel ze hem teleurgesteld in de re de, „was dat alles? Had het verder niets te be teekenen?" „Neen, niets anders dan dat die arme ke rel waarschijnlijk dorst had en dankbaar gebruik heeft gemaakt van de hem aange boden verfrissching. EINDE.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 9