AmstecdaMsche ïBeucs de verkiezingen in zweden. SfJOCt Rechtszaken EEN „ROODE" KAMER. draverijen te lisse. na de bierfuif. poging tot omkooping? ^heepvaarten. Hoe men stemt en hoe men gestemd heeft. den strijd voor een betere regeling bij werkverschaffing niet moest voeren te- n het college van B. en W. maar tegen 'dere instanties, hetgeen hij niet oirbaar rdeelde voor een centrale gezagsdrager. Weth. Plomper verzekerde, dat hij geen d terug nam van hetgeen hü op de ver- dering gezegd had. Een staking in de werkverschaffing blijft spr. onjuist oordee- toch wel wenschte hJJ, dat de eischen de stakers voor 100 pCt werden inge- (Van onzen Zweedschen correspondent). Zondag zijn er in Zweden verkie zingen voor de Tweede Kamer gehou den, waarbij de nationalen, de conser vatieven en de boeren, alsmede de links-socialisten zetels verloren, de vrijzinnigen die in vele opzichten de tradities van de liberalen voortzetten en de communisten elk een paar ze tels wonnen en de sociaal-democraten opnieuw een paar honderdduizend «temmen en daarmee een tiental nieu we zetels erbij kregen. In beide Kamers van den Rijksdag teza men staan rechts en links nu gelijk; beide hebben zij 190 van de in totaal 380 zetels, maar een nieuw gekozen afgevaardigde van de vrijzinnigen Kerstin Hesselgren, een békende persoonlijkheid in den Internatio nalen Vrouwenraad is niet burgerlijk zuiver op de graat en zal, evenals vroeger toen zij als „wilde" in de Eerste Kamer zat, in bepaalde gevallen met de linkerzijde mee gaan, zoodat die, wanneer, tengevolge van tegenstrijdige besluiten in beide Kamers afzonderlijk, een gemeenschappelijke stem ming gehouden wordt, de meerderheid kan hebben. Bij onderwerpen van zuiver wet- gevenden aard heeft de Eerste Kamer echter het recht van veto en de burgerlijke partijen kunnen dan de linkerzijde remmen, omdat zij daar in den senaat nog een meer derheid hebben van 83 tegen 67. Maar in de Tweede Kamer is er dan nu voor de eer ste maal een roode meerderheid: van de 230 zetels worden er door sociaal-democraten en links-socialisten onderscheidenlijk 112 en 6 of te zamen 118 en dus meer dan de helft bezet en bovendien zijn er hier nog S communisten. Zweden is naar links gezwaaid, niet plot- willlgd. Men kan van spr. niet eischen, dat hij alle aan het college opgelegde maatrege len goedkeurt. Noch als particulier, noch als overheidsorgaan zal hij echter menschen tot onbehoorlijke daden opruien. Aan mej. V. van der Plaats werd, op haar verzoek, eervol ontslag verleend als leerares aan de Huishoud- en Industrieschool voor meisjes. Tot toelating van het gekozen verklaarde raadslid J. Vlaar, werd besloten. seling, want de verkiezingen van vier jaar geleden, die de vorige sociaal-democrati sche regeering aan het bewind brachten, gaven reeds een duidelijke verschuiving naar links te zien en die tendenz is nog be krachtigd bij de verkiezingen voor de pro- vinicale staten in 1934, maar toch wel on verwacht. De conservatieven rekenden er mee, dat zij hier en daar op het platteland mischien een paar zetels aan de boerenpar tij zouden moeten afstaan, de sociaal-demo craten dachten ondanks de felle aanvallen van rechts en links hun positie te kunnen handhaven en als het erg meeliep een zetel of drie te kunnen veroveren, maar dat rechts elf zetels en daarmee de meerderheid aan links zou moeten afstaan, had wel nie mand kunnen vermoeden. En dit verrassende verkiezingsresultaat moet voor Zweden van groote beteekenis geacht worden, misschien van grooter of ernstiger beteekenis dan nu nog te voorzien valt. Dat de roode dictatuur aangebroken zou zijn, zooals een zeer teleurgesteld con servatief blad constateert, is nonsens, want de Zweedsche sociaal-democraten zijn niet alleen socialisten, maar ook en vooral de mocraten. Daarom ook denken zij er niet aan, in zoodanige mate met de links-socia listen, laat staan de communisten, samen te werken, dat zij van deze niet zuiver-demo- cratisch of anti-democratische groepen af hankelijk zouden worden. Over een volks front praat men hier niet. De mate waarin de sociaal-democraten, die nu opnieuw aan de regeering komen, bij de voortzetting van hun „welvaartspolitiek" van de laatste drie jaar ook naar links steun zullen zoeken, hangt voornamelijk af van de houding, die men aan de burgerlijke zijde tegenover de sociaal-democraten ranneemt en dan wel in de eerste plaats van de bereidheid van de boerenpartij om opnieuw de economische en sociale politiek van de roode regeering te steunèn, natuurlijk ook dan weer in ruil voor een voortzetting en een mogelijke ver betering van de landbouw-crisis-maatrege- len. Hoe het hier mee gaan zal valt nog niet te zeggen, maar het staat vast, dat rechts geenszins zoo welwillend tegenover een so ciaal-democratisch bewind staat als in 1933 en ook nog in 1934 het geval was en uit de ze minder gr ede verhouding kunnen moei lijkheden ontstaan, kunnen misschien zelfs conflicten geboren worden. Maar voorals nog zal de aanstaande soc.-dem premier desondanks zeker eerder naar rechts dan naar links, eerder bij de boerenpartij dan bij de links-socialisten steun zoeken, en zijn streven naar samenwerking, naar het be reiken van een zoo groot mogelijke eensge zindheid over belangrijke onderwerpen, voortzetten. Al zitten we hier dan in „den rustigen hoek van Europa" zooals het tegenwoor dig in de Scandinavische toeristenpropagan- da heet nu elders velen immers meer naar rust dan naar middernachtzon, duizend me ren en lichte zomernachten verlangen en al hebben de Scandinavische landen dan weinig in de internationale melk te brokken, toch hebben deze verkiezingen wellicht ook eenige beteekenis voor het buitenland. Ware het niet, dat de communisten, de anti-demo craten van de linkerzijde, hun zeteltal van twee tot vijf vermeerderd hadden, zij het cok voornamelijk ten koste van de links-so cialisten, dan zou men kunnen constateeren, dat de democratie in Zweden aanmerkelijk versterkt was. Nu vormt die, weliswaar ge ringe, communistische vooruitgang een don ker punt, te meer daar recente gebeurtenis sen in Rusland in den Zweedschen verkie zingsstrijd herhaaldelijk ter sprake zijn ge bracht, maar daar staat weer tegenover, dat de nationaal-socialistische groepen ook dit maal geen zetel hebben kunnen bemachti gen, dat het „half-nationaal-socialistische" nationale verbond alle drie zijn zetels kwijt geraakt is en dat de conservatieven het ver lies van negen hunner drie-en-vijftig zetels zeker voor een goed deel aan bepaalde wei nig democratische methodes tijdens de ver kiezingscampagne te wijten hebben. Ook zonder de meer of minder democratische ge zindheid van de verschillende partijen nauwkeurig tegen elkaar te gaan afwegen kan men vaststellen, dat de democratie in Zweden niet verzwakt is, hetgeen ook de aanhangers van de democratie buiten de grenzen niet onverschillig zal laten. Te meer niet, omdat het feit niet op zichzelf staat. Bij de verkiezingen in Finland in be gin Juli en bij de verkiezingen voor het Deensche Landsting kortgeleden bleek het zelfde. Of dit ook in Noorwegen, waar over goed drie weken de verkiezingen voor het Storting plaats vinden, het geval zal zijn, willen wij niet voorspellen. Noorwegen vormt in verschillende opzichten een uitzon dering in vergelijking met de andere Scan dinavische landen. Ofschoon ook daar de arbeiderspartij verreweg het sterkst is, ge- looven wij niet, dat de democratie daar even vast verankerd is als in de drie andere landen. De Noorsche arbeiderspartij heet trouwens niet sociaal-democratisch, maar so cialistisch, zonder meer. lloe men in Zweden stemt. Maar laten we na deze beschouwingen over hóe men stemde en wat de beteekenis van den verkiezingsuitslag is, ook nog wat woorden wijden aan het stemmen zelf. Wie niet wil, behoeft in Zweden niet te stemmen, want de Zweedsche staatsburger of staats burgeres boven de 23 jaar heeft, tenzij hij permanent armlastig of krankzinnig is of bij wijze van bijkomende straf zijn burgerrech ten heeft verloren, stemrecht en dus geen stemplicht. Dit houdt o.a. verband met de enorme afstanden in sommige deelen des lands en om dezelfde reden worden de ver kiezingen steeds op een Zondag gehouden. Tengevolge van deze regeling blijkt in sommige districten, waar de kiezers soms vele tientallen kilometers moeten loopen voor ze hun stembiljetje in de stembus kun nen doen, de deelneming aan de verkiezin gen zelfs procentueel grooter te zijn dan in steden, waar men misschien op z'n hoogst tien minuten te wandelen heeft en desnoods nog een taxi kan nemen. Want daar voelen dan velen juist op den verkiezings-Zondag vooral als die zulk schitterend herfstweer schenkt als ditmaal een onbedwingbaren lust om er op uit te gaan, de bosschen en velden in om paddestoelen te zoeken of om alleen maar te loopen en te genieten. En zoo is het gewoonte geworden, dat een derde a een vierde deel van de kiesgerechtigden hun stemrecht niet gebruiken, maar ook, dat alle partijen alle moeite doen juist on der die „spijbelaars" en „thuisblijvers" en „slapers" en hoe men ze al meer noemt, re serves te mobiliseeren. Dat gaat met druk werkjes bij millioenen, met huisbezoek en opwekkingen door de radio en dat gaat in dit land van de telefoon natuurlijk ook per telefoon. Schrijver dezes heeft er niet van mogen genieten, omdat hij als buitenlander niet op de kiezerslijsten staat, maar verschil lende partijen hebben ook ditmaal weer jon ge en oude dames met vriendelijke stem dag in dag uit per telefoon de kiezers laten op bellen om hun te vertellen, dat ze stemmen moeten en op welke partij ze hun stem heb ben uit te brengen. Volgens de telefoon propagandistes krijgen zij slechts in een van de dertig gevallen een onvriendelijk ant woord of heelemaal niets te hooren, omdat de hoorn op den haak werd gelegd. Men zegt wel eens, dat de Zweden wei-opgevoed ge boren worden. Maar aan de Zweedsche ver kiezingen nemen ook niet, zooals ten onzent, tientallen doch slechts negen partijen deel, en daarvan zijn er nog vijf kleintjes. Een ander merkwaardig verschil met ons land is, dat iedereen theoretisch een candi- datenlijst kan opmaken en die niet van te voren behoeft in te leveren. Hij heeft er slechts voor te zorgen, dat de candidaten in derdaad verkiesbaar zijn en dat de lijst een partijnaam draagt. Want men stemt in Zwe den feitelijk niet op personen maar op par tijen of althans op lijsten en er is dus geen cirkeltje rood of zwart of blauw te maken, er is op 't stembureau alleen maar één lijstje van één partij in een enveloppe te doen en die in de stembus te laten verdwijnen, na tuurlijk onder de noodige geheimhouding en de noodige controle. Het kiezen beperkt zich dus tot het kiezen van een lijst en aJle par tijen zorgen er uiteraard voor, dat elke kie zer hun lijst in handen krijgt om die, als hij dat tenminste wil, in zijn enveloppe te stop pen. Men krijgt de lijstjes per post, men krijgt ze tusschen drukwerk, maar men krijgt ze vooral bij het betreden van het stembureau. Daar staan dan de Hjstuitdee- lers in twee rijen voor de deur met kleurige sjerpen met den partijnaam er op of in een uniform, dat nog net door de mazen van de uniformwet kan. De eene kiezer negeert alle uitdeelers, omdat hij zijn lijst al in den zak heeft, de ander stapt regelrecht op den lijst- uitdeeler van zijn party toe, een derde ac cepteert een paar lijstjes van élle partijen en een vierde treuzelt, kijkt de rijen eens langs, neemt hier een lijstje aan om het een oogenblik later weg te gooien, een ander te vragen en tenslotte toch een derde mee te nemen naar binnen, waar men waden moet door hopen weggeworpen stembiljetjes. En omdat vele kiezers niet zoo erg zeker van hun zaak blijken te zijn zorgen alle partijen er voor, dat zij op 't laatste moment nog door den persoon of het uiterlijk van hun lijstuitdeelers propaganda maken. Zondag waren zij er weer, de politieke grootheden, die den eenvoudigen kiezer met een glim lach smeekten het papiertje aan te nemen, bejaarde arbeiders, die rustig de kiezers af wachtten en flirtende jongedames, die eiken jongeman met een verleidelijken glimlach tegemoet traden, gelaarsde nazi's en com munisten in leeren jassen en daar waren ook fleurig en kleurig de lijstuitdeelers van de boerenpartij, blozende jongedochters in na tionale dracht, aan wie de nu aftredende premier het zeker voor een groot deel te danken heeft, dat er in de koninklijke hoofd stad nog ettelijke duizenden boeren-stem- mers bleken te zijn. Schieten. JUBILEUMWEDSTRIJDEN „NIMROD". Vierde dag. De voorspelling, dat den vierden dag een groot aantal schutters den vreedzamen strijd op de banen in het café-restaurant 't Wapen van Heemskerk zouden aanbinden om één der talrijke mooie prijzen te kunnen be machtigen, is volkomen bewaarheid gewor den. En als dan des middags om 3 uur de wed strijden worden voortgezet, ontketent zich een felle kamp, die tot het sluitingsuur on afgebroken voortduurt. Steeds meer en meer stijgt de spanning. Overal ziet men clubjes schutters, die met elkaar de kansen bespreken, Ieder schot wordt becritiseerd. En steeds opnieuw wordt meer rustig en kalm aangelegd, steeds weer op dat kleine zwarte cirkeltje, „de roos". Uitroepen van goedkeuring en teleurstel ling wisselen elkaar af. En is een schutter niet al te gelukkig geweest, heeft hij een lager aantal punten behaald dan de ver wachting was, toch blijft de joviale, prettige geest heerschen. Niet de minste wanklank wordt vernomen, waaraan niet vreemd is de gastvrijheid der jubileerende vereeniging. Hierin blijkt het bestuur volkomen voor deze taak berekend te zijn. Ook heden waren er weer verschillende vereenigingen uit andere plaatsen, o.m. de B.W. van den Helder. De leden dezer afdee- ling maakten in hunne groene uniformen een keurigen indruk. Ook waren aanwezig de Burgerwachten van Heiloo, Haarlem en Bloemendaal, de B. v. L. van Egmond, Heiloo en Bergen en de Haarlemsche schietvereenigingen „Otto van Lennep" en „Voor Vaderland en Koning". Een groote aantrekkelijkheid van deze wedstrijden zijn de extra dagprijzen en pre mies en de verrassingen, die de geluksbaan brengt. Onvermoeid werken de leden van Nimrod in de diverse functies, het geheel onder de kranige en eminente leiding van den voor zitter, den heer A. J. A. Genefaas. Het keu rige verloop der wedstrijden, de regelingen, de administratie, kortom alles dit concours betreffende, dwingt bewondering af. Uitslagen. Korps wedstrijd. Afd. A I: 1. B.V.L. Alkmaar; 2. Burger wacht Bloemendaal; 3. Alkm. P.S.V. Alk maar; 4. Burgerwacht Alkmaar II; 5. Bur gerwacht Alkmaar I; 6. Alcmaria Alkmaar; 7. Burgerwacht den Helder; 8. B.V.L. Heiloo. Afd. A II: 1. B.VX. Egmond; 2. Alkm. P. S.V. Alkmaar; 3. Scherpschutters Egmond aan Zee; 4. Burgerwacht Bloemendaal; 5. Burgerwacht den Helder; 6. B.V.L. Heiloo; 7. B.V.L. Bergen. Personeele wedstrijd. Afd. A: 1. C. F. Visse, Bloemendaal, 47 (46); 2. Th. v. Gij zen, Alkmaar, 47 (43); 3. J. Volberda, Alkmaar, 45 (47); 4. K. J. v. Apeldoorn, Bloemendaal, 45 (36); 5. L. v. d. Aakster, Alkmaar, 42 (37); 6. C. M. Beste man, Alkmaar, 42; 7. P. J. Roele, Bloemen daal, 41; 8. O. J. Keizer, Haarlem, 40. Afd. B: 1. J. Groothuizen, Alkmaar, 42; 2. J. B. Kaandorp, Schoorl, 38; 3. A. de Waard, Egmond aan Zee, 37 (35); 4. J. Marbus. Alkmaar, 37 (4-8); 5. G. de Braai, Haarlem, 37 (4-7); 6. Th. Hulskamp, Alkmaar, 36; 7. L. A. Duyn, Haarlem, 34; 8. H. A. Moors, Haarlem, 33; 9. S. Molenaar, Alkmaar, 32; 10. J. Hollstein, Alkmaar, 31. Jubileum wedstrijd. Afd. A: 1. C. F. Visse, Bloemendaal, 43 (7-8); 2. O. J. Keizer, Haarlem, 43 (7-7); 3. A. Schipper, Bloemendaal, 40; 4. P. J. Win kel, Haarlem, 39; 5. J. Rompa, Haarlem, 36 (5)6. H. v. d. Laan, Haarlem, 36 (4). Afd. B: 1. L. Duyn, Haarlem, 34; 2. J. B. Kaandorp, Schoorl, 27 (X-4-7); 3. H. de Goede, Egmond, 27 (X-4-6). Kampioenswedstrijd: C. F. Visse, Bloe mendaal, 132. Vrije Baan. Afd. A: 1. C. F. Visse, Bloemendaal, 86; 2. J. Rompa, Haarlem, 84 (28); 3. A. Schipper, Bloemendaal, 84 (27); 4. C. v. Dam, Alk maar, 81; 5. P. J. Winkel, Haarlem, 80 (27- 27-27); 6. Th. v. Gijzen, Alkmaar, 80 (28-26- 26); 7. O. J. Keizer, Haarlem 79 (27-27-25); 8. H. J. v. Tongeren, Vogelenzang, 79 (29-26- 24); 9. P. J. v. Apeldoorn, Bloemendaal, 79 (30-26-29). Afd. B: 1. L. A. Duyn, Haarlem, 85; 2. H. de Goede, Egmond, 84; 8. J. B. Kaandorp, Schoorl, 83; 4. A. J. Venverloo, Alkmaar, 80; 5. J. Walter, Alkmaar, 79; 6. G. de Boer, Eg mond, 78; 7. Wijker, Egmond, 77; 8. A. dr Kort, Alkmaar, 76; 9. A. de Waard, Eg mond, 75. Dagprijzen. Vrije baan: afd. A: J. Rompa, Haarlem. Afd. B: L. v. Duyn, Haarlem. Geluksbaan: Th. v. Gijzen, Alkmaar, 78i punten. Extra premies: 1. C. v. Dam, Alkmaar; 2 J. Noom, Alkmaar; 3. J. Kaandorp, Schoor]; 4. P. J. Winkel, Alkmaar. Voortzetting der wedstrijden Vrijdag 2 October van 3 tot 11 uur. Sluiting Zaterdag 3 October a.s. Openirp der banen 3 uur, einde 8 uur. Paarden. Te Lisse werden gisteren kortebaandra- verijen gehouden. Van de 27 ingeschreven paarden kwamen er 21 op. 1. X. Smilling (eig. J. Haan, ber. J. Ver gay), Wijde-Wormer. 2. Uniform (eig. J. de Vlieger, ber. N. v. Leeuwen), Nieuw-Vennep. 3. Xatxus (eig. en ber. W. Geersen), Hil versum. 4. Imperio (eig. J. Bolwijn, ber. B. Bol wijn) Groningen. Een student veroordeeld. De student K. uit Den Haag had in Rot terdam gefuifd; dat had een heelen nacht in beslag genomen. Tegen den ochtend zou K. met zijn vrienden naar Delft vertrekken, wat nogal moeilijkheden teweeg bracht, omdat. K. reeds zoodanig onder den invloed van sterken drank was, dat hij zijn auto niet meer kon vinden. Toch is hij achter hel stuurrad terecht gekomen, en naar Delft ge reden, waar de politie het rijden van K. zoo-v danig vond, dat zij hem aanhield. In den auto vond de politie negen ledige bierflesschen K. liet gisteren bij den Delftschen kan tonrechter verstek gaan. MISHANDELING. De gevolgen van merkwaardige praktijken in den paarden handel. Op 23 Juli was het paardenmarkt te Mep- pel. Daar werd ook een slachtpaard te koop aangeboden. Zes handelaren spraken af het paard beneden den prijs aan te koopen, nie mand zou meer dan 40 bieden en de te maken winst zou door de combinatie wor den verdeeld. Bij de afspraak was ook J. Godfried, die zijn instemming met de af spraak niet uitsprak, doch het paard voor 85 kocht. De andere heeren waren hier over ontevreden en toen J. G. ook nog te kennen gaf, dat hij het paard voor zich al leen hield, toen maakte Petrus Franciscus L. te Hoogeveen zich zoo kwaad, dat hij den ander een klap toediende. Voor die mis handeling werd hij bij verstek veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Van dit vonnis was hij Woensdag in verzet. Het vonnis werd echter bevestigd. Een koopman te Meppel zeide, dat dergelijke afspraken zeer veel werden gebruikt. Wierdensche wethouder voor het hof. Het gerechtshof te Arnhem heeft gister middag behandeld de zaak tegen den land bouwer R. B., wethouder der gemeente Wierden, die door de rechtbank te Almelo wegens poging tot omkooping was veroor deeld tot 300 boete, sub. 3 maanden hech tenis met ontzegging van bevoegdheid om te kiezen of gekozen te worden voor den tijd van 5 jaar. De verdachte zou aan het lid van den raad van Wierden, H. St., een Dedrag van 500 a 600 hebben beloofd, indien er bin nen twee jaar geen meerderheid in den Wierdenschen raad zou worden gevonden om hem, St., tot wethouder te kiezen. Tot het uitbetalen van het geld is het evenwel niet gekomen, omdat het raadslid St. zich niet aan de afspraak zou hebben gehouden om op B. te stemmen. De verdachte, die allereerst door den pre sident mr. baron de Vos van Steen wijk werd gehoord, ontkende alle schuld. Het raads lid H. St. werd vervolgens als getuige ge hoord. Deze verklaarde dat zich voor de wethoudersverkiezing een meerderheid en een minderheid in den raad hadden ge vormd. De meerderheid was het er over eens, dat één der zetels door een r.k. wet houder zou worden bezet. Voor den tweeden zetel kwam öf de ver dachte of St. in aanmerking. Getuige heeft toen met den verdachte afgesproken, dat laatstgenoemde gedurende de eerste twee jaar zitting zou nemen. Dan zou hij aftreden en zou St. zijn plaats innemen. Werd hiervoor evenwel geen meerderheid in den raad gevonden, dan zou get. een be drag ontvangen van 500 600 van yer- dachte. Getuige verklaarde evenwel niet op dit voorstel te zijn ingegaan, omdat hij aan een dergelijke daad zich niet wilde schuldig maken. De verdachte verklaarde hierop aan St. niets beloofd te hebben. Als getuige a decharge werd o.m. het raadslid G. Br. ge hoord, deze behoorde tot de raadsmeerder- heid. Hij deelde mede, dat St. eens gezegd zou hebben, dat verdachte hem geen geld had aangeboden. Nadat de verdachte nogmaals had ver klaard, niet over geld met St. te hebben ge sproken, nam de advocaat-generaal mr. Visscher requisitoir. Deze merkte op, dat de groote vraag in deze zaak is, of het raadslid St. mag worden geloofd. Spr. meende die vraag bevestigend te moeten beantwoorden. Sprak hij onwaar heid, dan was dit nog veel erger dan de han deling zelf. Er is alle reden om het vonnis van de rechtbank te bevestigen en spr. eischte dan ook dezelfde straf. Mr. E. M. G. Roelink uit Almelo, als ver dediger optredend, bepleitte vrijspraak. Uitspraak op 15 October a.s. van Vrijdag 2 October 1936. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUW CREDIET N- V. (Ontvangen per draadlooze telefoon). Koers ven heden te or ge m pi pi>B. pi,m. k0#re 1.30' 1.45 2.00 2 15 STAATSLEENINGEN. 4 Nedcrl 1934 100 100 lOO-l/ic 4 N«d.-lndiè 1934 Wu/16 99'/, 99V, 5H Duitachland 1930 22 31 2U»/i idem met verklaring 24 22'/, •ANK-INSTELLINGEN. Aaisterd. Baak 135 Handel Mpij. CerL v. 250 163 161-4 1657, Koloniale Bank 6J>/« 65-6 65-Vi 65'/«65'/4- /4 Ned ind. Handelsbank, 12'ty, 125 124-5 Rotterd. Bank i t 126 INDUSTR. OND B1NNENL. Alg Kunstzijde 39-387/, 38>/4-'/, 38'/4-9 38f-97, V. Berkels Patent 403 4 Calvé Delit Cert71'/4 72'/s 72'/« 72'/, 72'/, NaderL Ford 255 Pbdips Gloeil. Gem Bezit 210»/, 213-4 2'4 215 6 2151 6j Unde ver 1437, 14MS 147»/,.9 1487,-9 1487,-9 IHDUSTR. OND. BUITENL Am. Smelting 58'/4 59 Anaconda28'/, 28j 28»/,,-| Betbleh. Steel51 j-»/i« Cities Service e JfVs '*37* Kennecott Copper 35'/, 37 36'/, 36'/, 37-»/, Steel co mm52'/, 53'/, 53f >37*-è M'/isè U. S. Leatber t 3'/* CULTUUR MAATSCH. H- V. 36]'/, 369-7 369*-71 3>1 Java Cultuur 1317, 135 136-8 Ned. Ind. Suiker Unie H® 113-5 116-7 ll'-8 ll'Vs.8 Vorstenlanden 26'/;6 25'/4-6 25'/, 26 Uito actiona ...se.et 15.00 MIJNBOUW. Alg. Eaplor. Mij. 177 Vi Radiang Lebong t e 275 PETROLEUM. Dordtache Petr. 330 Kon Petr350'/. 33CJ 2j 1501-3J 352V.-5 35!»/,-5 Periak91'/4 V3 91-2 92 »/4 Philips Oil 31 3"/, Shell Union 1'Vis 18-z»6/], 17-87]» 1 ®-Vie 18-Vie Ttde Water U8/» ^uhfi H|'u/ie (4f-l»/w RUBBERS. Werd. Rubber 197-8'/, 197-81/, 198'/,-9 199 Dali Bat Rubbar 95'/, Heaaa Rubbar -.»•#••• 174'/, 125'/, 126 Ooatkuat ..et»*»*» 49'/, StrcaJiddi i i i i i 80'/4 84 85 (j- kderc. Rubber 2»/i6 29/» 27, Via 2»/Jg K-ua Ned. Stoomboot ^^Scheepvaart Unie 76'/, 78Vs 78-'/, 78i-9»/4 V9>/, Dek Batevin233 234 231 234-6 Ouu, Dell 287'/, 287'/, 286 7 287-97» 289? 90 Senembah 262 260 263 264-7 **KR. SPOORWEGEN. Atchisoi. TopekaJV* s. Southern PacificXJ* 31 Southern Railw Cert Utdon Pacific"Va '00 Wjo'eering per S 50. z) e*-coupon «eiaim PROLONGATIE vorige koer» 2»/, pCt Heden 274 pCt WISSELKOERSEN AMS i 'AM •Eadividend. Vorige Koers op koers heden 2 uur n NIET OFFICIEEL. I g.ji ge,. iw/4 9U/4 7050 u* ParijiI 9-05 8.65 t Brussei ,8.1*'1 30-871/« 31.25 f Baiel I 42 12'/, 42 73 yrnh,,; 45.50 10 627, Stockholm 1 46 62'/t 47.00 Oslo 40 30 46 00 Madrid 0000 00.00

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7