het nieuwe politiebureau Een goed merk VAN HOUTENS CACAO v> SOU De 8 Octobervereeniging jubileert. ALKMAARSCHE COURANT van ZATERDAG 3 OCTOBER 1036 Stad en Omgeving Architectonische beschouwing over Kropholler's nieuwste schepping. gen aanwinst voor Alkmaar. B )U7E! LUI de nieuwe verpakking Moge Alkmaar's ontzet nog eens door alle stadgenooten eendrachtelijk gevierd worden. De feestplannen. Thans, nu de werkzaamheden aan het nieuwe politiebureau binnen korten tijd hun einde zullen nemen en daarmede, niet al leen dit nieuwe gebouw maar ook het ge hele Kropholler-complex, bestaande uit: het „Hooge Huys" het „Princenhof'en het Politiebureau, in een toestand komt, waar in het voorloopig wel blijven zal, is het oogenblik gekomen om aan dit, uit stede bouwkundig oogpunt, zoo belangrijke stads deel en aan het nieuw-ontstane gebouw in het bijzonder, onzen aandacht te schenken. Een opmerkelijk verschijnsel is, dat de werken van den architect Kropholler met evenveel felheid worden gelaakt als ge prezen, nooit laten zij indifferent, zij stoo- ten af of wekken bewondering op. Volle dig uit te pluizen hoe het komt dat deze architect door zijn scheppingen de gemoe deren zoo in beweging brengt, zou voor dit bestek te ver voeren. Echter wil ik er dit van zeggen. Waar men eenerzijds heeft: de vereering voor den on berispelijk vlakken muur, voor de groote spiegelruit, voor de volmaakte uitvoering en in plaats van het bouwen, de „montage" van in de fabriek klaargemaakte onderdee- len; kortom dat streven, dat men gemaks halve met den naam van „de nieuwe zake lijkheid" aanduidt, heeft men anderzijds: de richting waarvoor het etiket nog niet is gevonden, de richting die werkt met de van ouds beproefde middelen van 3e schoonheid van het materiaal, de schoon heid van een zichtbare constructie, de schoonheid van een pannendak en van een stuk natuursteen. Van deze richting is Kropholler de uiter ste figuur. Wordt Kropholler dus bestreden, dan is het omdat hij niet is een tusschen- man doch een radicaal. In de werken van dezen architect zal men overal dezelfde elementen aantreffen, den steen van groot formaat, de volle voeg, den natuursteen, het hooge dak, de deuren van blank hout met de zware hengsels, het glas in lood en voor zoover het kerkgebouwen betreft, de zichtbare kapconstructie. Dezelfde elementen ziet men bij de Kerk Pascalis in den Haag, het raadhuis te Waal wijk, het raadhuis te Noordwijkerhout, het Klooster te Egmond en thans weer bij de drie gebouwen in Alkmaar. Overal hetzelfde, doch toch ook weer overal verschillend naar gelang de plaats, waar zij toegepast werden en naar gelang de omstandigheid, waaronder zij verwerkt werden. Ook dient vermeld te worden de groote duidelijkheid, waardoor de gebouwen van Kropholler zich kenmerken; de Kerk lijkt inderdaad een kerk, het raadhuis eea raad huis. Een deugd, die velen misschien vanzelf sprekend zullen achten, doch die het daar om nog niet is. Talloos zijn de voorbeelden van raadhuizen die scholen, kerken die bioscopen of pakhuizen gelijken, of het ge sticht dat een villa of erger, de villa die een gesticht lijkt. Begeven wij ons thans naar het eigenlij ke terrein van onze belangstelling. Ter waarschuwing zij gezegd, dat men zich niet moet voornemen te gaan kijken uitsluitend naar het pas voltooide gebouw, doch naar het voltooide complex in zijn ge heel. Als bewoner van deze stad zal men gedre ven door zijn nieuwsgierigheid en aange trokken door de, nu nog iets te felle kleur van het nieuwe gebouw, te veel de neiging hebben dit als een afzonderlijk iets niet in verband met de rest te zien. Men denke zich dus den toestand in van iemand, die voor het eerst van zijn leven de stad binnenkomt, veronderstellen wij, Van de zijde van het Ritsevoort. Vanzelfsprekend zal de blik het eerst Wan naar de St. Laurenskerk, naar het Koor, naar het hoekje ter linkerzijde met den overdekten ingang van de Kerk. Dingen. waarvan ik U de schoonheid niet zal behoe ven te beschrijven, dingen, die weer lederen dag opnieuw een vreugde zijn om te aan bouwen. Nu verder gaande, nadat ons oog even langs de bescheiden, zich aan den Plaatse- lUken toestand volledig aanpassende bebou- ter rechterzijde gegleden heeft, wordt d® blik als vanzelf getrokken door de hof partij van het gebouw van de Noordholland- Levensverzekering. Het mooie hier is ®at de afsluiting van Ritsevoort en Koor- ®traat eerst gevormd door het Koor en aan bouwt je van de Kerk thans op een verder *e egen pi^ voorgezet wordt door het ver «ekerir - n«sgebouw. Het zacht rood van den baksteen harmo £!!Ln steunt tegelijk het grijs van ue kerk- De overwelfd* oortiek met de zware de overwelfde portiek het ge- ge- een ongra- iui* Architect J. Kropholler. hoekpijler drukt tegelijkertijd stabiliteit en bewogenheid uit. Opvallend is, dat het politiebureau pas in de tweede plaats ons oog zal treffen, on danks den massalen voorgevel, ondanks het hooge dak. Er is een laag gehouden breede hoofdin gang. een groote gevelsteen, eenige ramen. Daarboven 't vlak van den hoog opgaanden topgevel, geheel gesloten en toch door het steeds hooger worden der trappen en door de bekroning met de ranke pinakel niet lomp aandoend. Dit gebouw, als zetel van politie-corps, zetel van een gewapende macht, moet kracht, strengheid uitdrukken. Zetten wij onze bezichtiging voort, zoo zullen wij, wanneer wij ons ter hoogte van 't Landbouwhuis opstellen, wel door de top pen van de boomen, boven de rommelige groep huizen, den gevel van het politiebu reau gewaarworden, maar ook hier wordt onze blik getrokken naar de fijne geledingen van de ramen van de N.-H. Levensverze kering. Ook hier valt het schoone kleuren gamma van Kerk en nieuw-bouw op. Eerst thans nu het Kerkplein gesloten is, komt de monumentale lantaarn beter tot haar recht op den weinig beloopen driehoek tus- schen de verkeersbanen. Ook nu, weer naderbij tredende, zal men zien, dat het politiebureau niet onmiddel lijk de aandacht trekt. Men ziet den gevel nu weer uit 'n geheel anderen gezichtshoek en verbaast zich opnieuw, dat deze massa niet lomp aandoet doch veeleer het gevoel van vriendelijke beschutting geeft. De St. Lau- rensstraat ingaande, ziet men de conciërge woning met voorpleintje, waarachter het laag en bescheiden gehouden Princenhof. De lange gevel van het politiebureau ver toont een rustige travee verdeeling vaa groepen van twee ramen. Alleen de plaats van de kamer van den commissaris is door drie ramen aangegeven. Hier meer dan aan den voorgevel valt het op, dat stalen ramen zijn toegepast en dat van glas in lood geen gebruik is gemaakt. De ramen zijn hoog en zullen een aange name verlichting in de er achter liggende vertrekken geven, iets wat men van de kleine spelonkachtige ramen van het Prin cenhof niet verwachten zal. Beschouwt men den gevel in zijn geheel, dan valt in de allereerste plaats op het ge weldig hooge dak, dat dank zjj de genuan ceerde pannhn niet monotoon aandoet; het dak, dat even gebroken wordt door coquette dakkapelletje. Het ijzerwerk voor de ramen, de hengen van de deuren doen wel zeer weldig aan. Is echter het geheel meer bestorven van kleur geworden, dan zullen deze onderdee- len minder sterk spreken dan zij nu doen. De achter-gevel, zichtbaar vanaf dc Nieuwe Sloot, mist het ranke van den voor gevel door den hoog opgaanden schoorsteen welks top ontsierd wordt door cieuse betonnen uitmonding. De doorkijk door de St. Laurensstraat naar Koorstraat daarentegen biedt één der aardigste kijkjes op de drie gebouwen, zoo als zij onderling gegroepeerd zijn. Begeven wij ons thans in het pas voltooi de bouwwerk. De vertrekken zijn nog niet gemeubileerd, nog ontbreekt het stempel, die door het gebruik op een gebouw gezet wordt. Nergens ziet men een hoed, een jas en kepi of ander blijk, waaruit men kan op maken dat het gebouw bevolkt is. Wel ligt hier en daar nog rommel van den bouw, ziet men deuren zonder krukken, ziet men emmers, bezems en dweilen slingeren voor de aanstaande schoonmaak. Heeft het gebouw als geheel een represen tatieven plicht te vervullen, van al de ver trekken, die men er vinden zal, is dit niet te verwachten, zij zijn kantoor- of dienst- lokalen zonder meer en hebben in hun een voudige afwerking daarvan ook het uiterlijk. Geschuurde wanden, riftvloeren en een eigenlijk niet bij den stijl van het gebouw passende, gespoten lambriseering. Afwasch- baar en daarom waarschijnlijk verkozen boven een zooveel fijnere lambriseering van lichtgrijs schuurwerk. De eigenlijke representatieve ruimten zijn de hal beneden, het trappenhuis, de hal boven, de kamer van den commissaris en in mindere mate de kamers van de hoofdamb tenaren. Treffen de interieurs van de bouwwerken van Kropholler over het alge meen door een warmen toon in den vorm van welk product ook, behoort te verschijnen in een passend gewaad. Dat ons merk, met zijn onbetwiste wereldvermaardheid, kwaliteit vertegenwoordigt, waarborgt onze ervaring in de cacao- fabricatie van meer dan 100 jaren. De kwaliteit van onze cacao is niet meer te verbeteren, wij kon den slechts het uiterlijk der verpakking aanpassen aan den voor- treffelijken inhoud. Thans is het edele product te herkennen aan gij zult van zelf uit het groote aantal cacaosoorten grijpen naar de beste: van een vloer van roode tegels, een lambri- setring van baksteen, hier is het geheel der kleuren koel gehouden. Ook hier treft op geheel andere wijze dan bij het exterieur een zekere strengheid en zekere reserve, passend by den dienst, die in het gebouw uitgeoefend zal wurden. De vloer in de gang is belegd met kwartsietplaten, ruig van oppervlak, grijsblauw van kleur. De lambri seering van wit geglasuurden steen vloeit over in den opgaanden muur van witten steen, gebakken van Silezische klei. Deze witte, eigenlijk meer roomkleurige steen is ook voor het gewelf en voor de bogen in het trappenhuis gebruikt. De wamden zijn hier en daar verlevendigd door een nis, een terracotta relief. De gramieten trap opgaand, komt men langs het wat armelijk aamdoend glas in lood, dat een schraal, voor het geheel der hal en gangen weinig flatteus, licht doorlaat. Doorgaand door de bovenhal naar de kauner van den commissaris, wordt men ge troffen door den fraaien mahonie parket vloer, de eiken lambriseering en de prettige verhoudingen vam het ruime lichte vertrek. Resumeerende kunnen wij dus constatee- ren, dat het nieuwe politiebureau, aanslui tende bij de vroegere bouwwerken van Kropholler en aansluitend by de St. Lau renskerk, uit archiiecturaal en stedebouw kundig oogpunt een aanwinst, een schoon heid te meer voor de stad Alkmaar is te achten. Ir. G. EFTING DYKSTRA. Wij leven in veel bewogen dagen. Nauwelijks zijn hier ter stede de feest klanken ter gelegenheid van de vorstelijke verloving verstomd, nauwelijks zijn wij een beetje hersteld van onze verwondering over de ingrijpende regeeringsmaatregelen op monetair gebied al hebben daarbij onze muziekcorpsen dan ook geen vroolijke mar- schen geblazen of daar nadert al weer de dag van den achtsten October, die dit maal, door het 75-jarig bestaan van een onzer meest populaire vereenigingen, een zeer bij zonderen feestdag belooft te worden. Wij laten hieronder een uitvoerig over zicht volgen van alles wat ons op dien dag en de daaraan voorafgaande dagen te wach ten staat in de goede beteekenis van het woord natuurlijk maar wij willen voor af nog een ernstig woordje spreken over de beteekenis van onze ontzetviering en over den plicht van iederen Alkroaarder er toe mede te werken, dat gedenkdagen als deie in alle opzichten kunnen slagen. De historische beteekenis *b Alkmaar's ontzet. Het is geenszins onze bedoeling hier nog eens als schoolmeester op te treden en met onze lezers de vaderlandsche geschiedenis van omstreeks 1573 na te gaan. Wij hebben als kinderen in de schoolbanken allemasfl onze jaartallen moeten opzeggen en wij we ten natuurlijk wat het ontzet van Alkmaar niet alleen voor onze stad, maar voor hed ons land heeft beteekend. Van Alkmaar begon de Victorie, van Alk maar, dat eenmaal moedig stand hield, ie de vrijmaking van deze gewesten begonnen en door Alkmaar's ontzet, waarin de stam vader der Oranje's zulk een groot aandeel gehad heeft, is de onverbreekbare band ge legd tusschen Nederland en Oranje, een band, die thans hechter dan ooit is en waar over het overgroote deel onzer landgenooten nog zoo kort geleden zijn bijzondere vreugde getoond heeft. Er zijn van die nuchterlingen, die rede neeren, dat Alkmaar's ontzet nu al zoo lang geleden is, dat wij het in deze veelbewogen tijden eindelijk maar eens moeten vergeten. Maar welke goede Nederlander kan zijd vaderlandsche historie vergeten en welke goede Alkmaarder in het bijzonder kan voorbijzien, dat het zijn voorvaderen waren, die in dagen van vrees en spanning het voorbeeld hebben gegeven en het juk der vreemde overheersching van de schouders hebben geworpen! Onze vrijheid is ons hoogste goed en al was het alleen maar om ons dat in de toe komst duidelijk voor oogen te houden, is het zoo nuttig, dat wij telken jaren weer even bijeenkomen en terugblikken op de dagen, dat wij, Nederlanders, ons zelf gered en de vrijheid van ons volksbestaan verzekerd hebben. Waarom nog altijd bezwaren? Het is de Ontzetvereeniging, later omge doopt in 8 Octobervereeniging, geweest, die de belangstelling voor dit historische gebeu ren, dat onze stadgenooten in zoovele poli- houden en het is alleen nog maar te betreu ren dat onze stadgenooten in zoovele poli tieke groepjes gesplitst zijn, dat er hier en daar nog altijd bezwaren opkomen tegen een herdenking en feestviering van de ge- heele bevolking, die toch in gelijke mate profiteert van de vrijheid, die onze voor vaderen gemeenschappelijk hebben bevoch ten. Wij hebben het bijzonder op prijs gesteld, dat de katholieken, die door geloofsoverwe- gingen den strijd om onze vrijheid van een geheel ander standpunt konden bezien, alle bezwaren tegen een gezamenlijke feestvie ring op zij gezet hebben en daarmede ge toond hebben goede Alkmaarders te zijn, die met ons slechts dankbaar willen gedenken wat onze voorvaderen voor de vrijheid van ons land hebben geofferd. Zoo moet deze jaarlijksche herdenking ge zien worden en dan is er ook geen enkele reden waarom één Alkmaarder zich daarbij afzijdig zou moeten houden. Wij allen pro- fiteeren in gelijke mate van onze onafhan kelijkheid en zelfstandigheid en het is daar om ieders plicht naar vermogen mede te werken om den dag der ontzetviering tot een vreugdevollen gedenkdag te maken. Geen politieke overtuiging van dit oogen blik mag ons den plicht der dankbaarheid voor de groote daden in het verleden doen vergeten en wij wekken met name de sociaal-democraten in onze gemeente op zich niet langer afzijdig te houden, met wat goe den wil over nog bestaande bezwaren heen te stappen en zich aan te sluiten bij alle stadgenooten, die slechts eendrachtig hulde brengen aan de mannen en vrouwen, die eenmaal op onze wallen gestaan hebben en door hun moed en uithoudingsvermogen een zoo groot aandeel hadden in de verdrij ving der vreemde overheerschers. Een gelukwensch voor de 8 Oc tobervereeniging. Een journalist heeft altijd het voorrecht, dat hij wat vroeger dan anderen kan felici- teeren en dat, van wat hij te zeggen heeft, in breeden kring zal worden kennis geno men. Wij maken gaarne gebruik van de gelegen heid, dat wij de komende feestelijkheden beschrijven om het bestuur der 8 October vereeniging van harte geluk te wenschen met zijn zeldzaam jubileum. Wie 75 jaar is begint in den regel aan verval van krachten te lijden, maar een vereeniging als de» demonstreert op zeer duidelijke wijze, dat men oud in jaren, maar sterk in daden kan zijn. Vele oud-Alkmaarders, vele verdienste lijke stadgenooten hebben in het verleden hun beste krachten aan de ontzetviering ge geven. Zij allen hebben er toe medege werkt, dat de thans jubileerende vereeniging gegroeid is tot de machtige organisatie, die in onze stad een zoo bijzondere plaats be kleedt. Telken jare blijkt, dat steeds meer straten versierd worden, dat een steeds grooter deel der bevolking aan de feestviering deelneemt, welnu laat het bestuur der 8 October-veree- r.iging, voor wie geen moeite te groot is, op dit 75-jarig bestaan eens verrast worden met de mededeeling, dat geen enkele volksgroep zich bij de algemeene feestviering nog lan ger afzijdig zal houden. Dan kan van een stadsfeest in de volle beteekenis van het woord gesproken wor den. Na deze inleiding zullen wij een expo» van de voornaamste feestplannen laten vol gen. DE FEESTELIJKHEDEN. Wij hebben zoo nu en dan al eens een tipje van den sluier opgelicht waaronder de komende feestelijkheden tot dusver nog voor de bevolking verborgen waren gehouden en wij zullen nu dien sluier heelemaal wegtrek ken zoodat men een globaal overzicht kan krijgen van alles wat op 8 October en op de voorafgaande dagen in Alkmaar staat te gebeuren. Maandagavond worden de feestelijkheden ingezet met een tweetal gratis variété-voor stellingen voor leden vergezeld van een dame in de Schouwburgzalen van 't Gul den Vlies w de iioïwiue»

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5