Jtwrn DE VERRADERLIJKE KLEINIGHEID bergen door L. F. HARTMAN ALKMAARSCHE COURANT van MAANDAG 5 OCTOBER 1936 BROEK OP LANGENDIJK HEERHUGOWAARD NOORDSCHARWOUDE o 'jPxavutaiial Vijftien-jarig bestaan „Bergen's Mannenkoor". V or „Bergen's Mannenkoor" was het y°rdag een bijzondere dag. Dien dag toch het 15 jaar geleden, dat dit koor werd "f-rirht waarna dit 3e lustrum op feeste- Se wijze werd gevierd. In het „Oranje Hotel" werd des middags -ceptie gehouden en uit de talrijke inge ven bloemstukken bleek wel tenvolle, a t het koor, als cultureel verschijnsel in Bergen, in breeden kring waardeering ondervindt. Namens het Alkmaarsche koor „Orpheus" erscheen een deputatie, die in hartelijke bewoordingen bij monde van den heer Veld huis, het koor geluk wenschte en een fraai bloemstuk aanbood. Ook een deputatie van bet V. V. V.-bestuur, dat eveneens een bloemstuk zond, verscheen om het bestuur te complimenteeren. Het harmonica jeugd-ensemble „Trudi" uit Amsterdam, dat voor den feestavond was uitgenoodigd, verscheen des middags, onder groote belangstelling van de zijde van het publiek, om een serenade te brengen. Reeds tijdens de receptie heerschte er een feestelijke stemming, waarvan de heeren David de Grot en Jb. Koster, als eenige leden, die vanaf de oprichting deel van het boor uitmaakten, het middelpunt vormden. De feestavond, die eveneens in het Oranje Hotel" plaats had, trok zooveel be langstellenden, dat elk beschikbaar plaatsje moest worden benut Deze avond werd ook bijgewoond door de wethouders Macdonald en den Das en het raadslid Voüte met hun dames. Onder leiding van den dirigent, den heer Karei Böhne zong het koor eenige liederen, waarna de heer A. van Diepen zich als viool- solist, begeleid door den heer A. Kooger, deed hooren en het jeugd-ensemble „Trudi" met de harmonika-muziek de harten ver overde. Over dit gedeelte van het program ma volgt hier een beschouwing van onzen muziekverslaggever. Na de pauze volgde het optreden van het duo Daan Pool en Tommy Bouwman. Dat beide solisten, gezien de feestelijke stem ming die er heerschte, veel succes oogstten, behoeft geen verwondering. De avond werd besloten met een feestbal met verrassingen, onder leiding van den heer Jan Otten, dat tot laat in den nacht duurde. Bergen's Mannenkoor heeft door de aan bieding van dezen feestavond aan de leden, zijn vriendental belangrijk versterkt Onze muziekresencent schrijft: Nadat Zaterdagmiddag de gelegenheid ge geven was, Bergen's mannenkoor te com plimenteeren met het vijftien-jarig bestaan var het koor, gaf men 's avonds eveneens in het Oranjehotel een feestavond, die buiten gewoon druk bezocht was. Elk bezoeker werd bij het binnenkomen een bloemetje aangeboden, en op het podium prijkte een schat van de fraaiste flora. De voorzitter van het koor, de heer W. van Vuuren, opende de bijeenkomst met een welkomstwoord, tevens in 't kort relevee- rende het wel en wee van het koor in het afgeloopen tijdperk. De vele bloemstukken, zoo vermeldde spr., kwamen van de Berger koorvereemging de Maskerspelers, de Ar beiders Tooneelvereeniging, V. V. V., de Be- stuurdersbond „Eendracht", B. S. V., Be Quick, de Stem des Volks (gemengd koor), firma Schoelink (allen te Bergen), het mannenkoor Orpheus, den heer Corn. Jon ker (beide uit Alkmaar) en Schoorl's ge mengd kooi De tweede spreker, de heer Vasbinder, voorzitter der feestcommissie, begon met te zeggen, dat hij voor St. Nicolaas zou spelen. Hij kwam n.L met eenige verrassingen. De koorleden ontvingen elk een speldje met de letters B. M. K., de heer van Vuuren een voorzittershamer, de heer Koster een rook stel; de heer de Groot een sigarenkoker; en Hun vrouwen bloemen. Genoemde heeren zijn vanaf de oprichting tot heden zonder Jecovitol levertrdtn wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en jL drogisten f 0.75 per flacon. Squiiteton 3) Stacy trok zich bij hunne begroeting een weinig terug. Hij kreeg opeens het eigen aardige gevoel van tusschen twee polen van hoogspanning te staan en hij was blij, dat Marion Galbraith naar hem toekwam en hem meetrok. ..Zeg Stacy Graham, weet je wel, dat jij hier de eenige bent, die nog een beetje menschelijk is?" ..En jij de eenige, die iets engelachtigs heeft?" vroeg hij plagend terug. Maar terwijl ze samen druk stonden te babbelen, trachtte h« toch iets op te van gen van het gesprek, dat naast hem gevoerd werd. ..Dat wil ik graag gelooven", hoorde hij Legrand zeggen „Mijnheer Lane zou w mijn land heusch geen introductie noodig hebben, zeker niet na dat geval Merri- wether". Het antwoord van Lane ontging hem ech ter. maar hij wist, dat Lane juist op dat geval bijzonder trotsch was. onderbreking lid van het koor geweest, de heer Koster gedurende dien tijd tevens penningmeester. Voorzitter en penningmeester dankten voor dit blijk van waardeering, de heer Koster voegde daaraan toe dat voor hem het mooiste geschenk zou zijn een toene mend aantal werkende leden tot een 60 a 70- tal, wat zijns inziens in Bergen mogelijk is. Uit den aard der zaak was het grooten- deels een amusementsprogramma, dat men tesamengesteld had. Onder leiding van den heer de Marchant speelde het Amsterdamsch jeugd-accordeon- ensemble „Trudi" verschillende nummers, beginnende met een „Zangersfeestmarsch". Die negen jongelui, nog op en top kinde ren, bespeelden hun instrument verrassend goed, zelfs zin voor nuanceering was al merkbaar. Het tweede gedeelte van het programma, waarover hieronder iets gezegd zal worden, werd geheel in beslag genomen door voor drachten van Daan Pool en Tommy Bou- man. Onze plaatsgenoot, de violist A. van Diepen, leerling van Jul. Röntgen aan het Amsterdamsch conservatorium, oogstte een groot en zeer verdiend succes met de voor dracht van de „Cavatine" van Raff, de Ro mance van Soendsen en „Czardas" van Monti. Rustig en beheerscht was zijn ver tolking. Bij zijn entree op het podium werd Karei Böhne, de dirigent van het koor, toegespro ken door den voorzitter der feestcommissie, en hem uit dank voor zijn vijfjarig werken een sigarettendoos geoffreerd. Daarna zong het koor toewijdend en enthousiast „Te huis", van Bonset, en „Er was ereis", van C. v. d. Linden. Verbetering van den Bergerweg. De gevaarlijke kromming ver dwijnt! De minister van Sociale Zaken heeft goedgekeurd dat het laatste gedeelte van den Bergerweg tusschen den voormaligen tol en de Barnebrug in werkverschaffing wordt verbreed en verbeterd. Tevens zal de gevaarlijke kromming in het wegge deelte, waar dit jaar reeds eenige onge lukken voorvielen, worden weggenomen. Wanneer dit gedeelte is verbreed en van fietspaden is voorzien, zal Bergen een toegangsweg bezitten waarop het met reden trotsch kan zijn. Benoemd. Met ingang van 1 October 1936 is Zr. M. Strooker, alhier, tot wijkverpleegster- huisbezoekster te Lopik, Jaarsveld, en Willige Langerak in Utrecht benoemd. Zr. Strooker werd te Bergen reeds gere geld belast met de waarneming van de functie van de wijkzuster A. IJ. Eggers, tijdens vacantie of ziekte. Afscheid J. Apeldoorn. Donderdag heeft de heer J. Apeldoorn, heemraad van den Bergermeerpolder, wegens het bereiken van de leeftijds grens zijn laatste vergadering als zoodanig medegemaakt. De Dijkgraaf, de heer S. Jonker, heeft aan den heer Apeldoorn met eenige woor den van waardeering namens de ingelan den een fraai rookstel aangeboden. Bloembollen. De achtste droge bloembollenveiling van de Langendijker Groenten Centrale mocht zich wederom niet verheugen in eenige belangstelling. De aanvoer bedroeg ruim 120.000 stuks, welke allen werden doorgedraaid voor rekening der regeering. De Nederlandsche Tuindersbond be treurt zeer, dat de maatregelen ten aanzien van de inlevering van plantgoed enz. zoo lang uitblijven. De plantgoedvei lingen zijn al eenige weken aan den gang en men hoort er nog niets van. Over de onlangs gehouden vergadering van Sierteelt Centrale en organisaties, voor welke de bloembollenkweekers zeer zeker groote belangstelling zullen hebben, deelt de N. T. B. mede, dat aldaar bespro ken werden de te nemen saneeringsmaat- regelen voor het a s. seizoen. Verreweg de groote meerderheid van de aanwezige or ganisaties was van oordeel, dat naast de teeltbeperking onherroepelijk het bestaan de systeem gehandhaafd diende te blijven van de minimumprijzen en inkoop van het surplus. Ten aanzien van de vaststelling van de i I Wil 'I z- VXflBMBr-A -MA.— Ik.Xif „Vind je niet, dat die meneer Legrand wonderlijke oogen heeft?" vroeg Marion fluisterend. Stacy gaf er geen antwoord op. „Er zit iets in, dat me denken doet aan de klauw van een katjeheel zacht, maar met scherpe nagels er in verborgen". „O... maar alles gaat ook in dat geheim zinnige notitieboekje", klonk de stem van Bridges tegen Legrand, want Lane had het boekje te voorschijn gehaald en krabbelde er enkele gegevens over scarabeeën in, die Legrand hem verstrekt had. „Bridges denkt dat het geheele geheim van mijn vroeger beroep in dit boekje de- sloten ligt", zei Lane met een droog lachje. „En ik heb hem altijd n.aar in dien waan gelaten. Wat denkt u, zou ik dat volhouden? Hoor eens, Bridges, ik ben er zoo goed ais zeker van, dat mijnheer Legrand nu al in staat is je heel aardig te vertellen, wat voor soort dingen er werkelijk in dit boekje staan, is het zoo niet, meneer Legrand?" Legrand haalde heel even de schouders op, maar antwoordde toch dadelijk: „Och, een stuk of wat adressen en mis schien een of andere afspraak. En nu ik weet, dat mijnheer Lane zich voor oudhe den interesseert, veronderstel ik, dat er ook wel aanteekeningen in staan over publieke veilingen en de daar opgebrachte prijzen Heb ik het vèr mis?" „U hebt volkomen gelijk", antwoordde Lane. „Kijk zelf maar, Bridges. Hier heb je de aanteekening over je diner, vorige week in de club gemaakt. Kier heb je de prijzen van de veiling bij Levering en hier 't adres in te leveren hoeveelheid waren de mee ningen eveneens verdeeld. De meerder heid meende dat het nuttig zou kunnen zyn als er plantgoed werd ingenomen. Dit moest echter «en vrywilligen opkoop zijn tegen een vastgestelden prjjs. De kweeker die wil inleveren kan dit doen en men voorkomt hiermede dat zij die een slecht gewas hadden, verplicht worden plantgoed af te staan. De minderheid wilde 1 KG plantgoed per Rijnl. Roe inleveren. Vastgesteld is, dat er te veel leverbaar van vroege tulpen in het surplusfonds komt om hiervoor de gestelde 85 pet uit te betalen. Er kan dus op worden gere kend, dat een gedeelte hiervan gratis moet worden ingeleverd. De conclusie van den N. T. B. is, dat de minimumprijzen gehandhaafd blijven nu de organisaties er alle voor waren; verder dat maximum 1 K.G. per R. R. mo'et wor den ingeleverd, terwijl elke kweeker een gedeelte van zijn vroege bollen gratis moet inleveren. Voor de bloembollen kweekers is de mededeeling, dat de aan vulling tot 85 pet. van de in 1935 ingele verde bollen is afgewezen, wel een teleur stelling. Een uitvoering door samen werking. Zondag 4 en Zondag 11 Oct. geeft het muziekensemble „Onder Ons" alhier in samenwerking met de bekende balletclub „Hygiëa" uit Noord-Scharwoude een uit voering te Heer-Hugowaard en Stompe- toren. Als de voorteekenen ons niet bedriegen belooft dit een succes te worden voor ge noemde vereenigingen, aangezien er al zeer veel plaatsen besproken zijn. Op 15 September zijn zij in het Heeren huis te Midden-Beemster opgetreden en met groot succes, daar de zaal te klein bleek te zyn. Over deze uitvoering schrijft de Water- lander o. m. het volgende: We mogen echter ook niet vergeten dat de violisten keurig streken. We begeven ons op gevaarlijk terrein als we speciale tnusici gaan noemen, want het gezelschap vormde een harmonisch geheel, waar Heer-Hugowaard trotsch op kan zijn. Over de balletten is het volgende een greep uit het verslag: De dansen waren rythmisch en harmonisch keurig verzorgd en de aankleeding, zoowel costumes als decors verdient een extra woord van lof. Het zigeunerballet was zeer origineel evenals de Spaansche en Russische dansen. Ook „De drie meren" was vol lof, zoo dat wij ieder kunnen aanraden deze nit- voeringen te bezoeken. Bestuursvergadering Noorder- marktbond. Belangrijke verga dering. In het betaalkkntoor hield het bestuur van de veilingvereeniging De Noorder- marktbond Vrijdagmiddag een vergade ring. Alle bestuursleden waren aanwezig. De voorzitter, de heer J. Ootjers, open de de vergadering met welkom, waarna hij memoreerde, dat het aantal bestuur ders met twee achteruit is gegaan, door dat twee vereenigingen niet in staat waren tot het benoodigde bedrag aan omzet te komen, zoodat een bestuurslid van elk moest aftreden. De voorzitter dankte de beide afgetredenen, de heeren C. Keeman te Noordscharwoude en H. Dekker te Ha renkarspel voor hetgeen zij voor den Noordermarktbond hebben gedaan. De voorzitter hoopte, dat zij weer spoe dig in de vergadering zullen terugkeeren. Ten aanzien van de gebeurtenissen der laatste dagen was spr. niet optimistisch gestemd, hoewel hij vertrouwen uitsprak in de regeering en hoopte, dat het ge- wenschte resultaat werd bereikt, ook voor den tuinbouw. De omzetten. Mededeeling werd gedaan van de om zetten van de maanden Juli en Augustus, welke resp. 87946.79 en 77.877.98 wa ren geweest. Dit is niet hoog en komt vrij wel overeen met verleden jaar. Ook de totaal omzet van de eerste negen maanden van het jaar was ongeveer gelijk aan die van verleden jaar. De voorzitter deelde mede, een verga dering te hebben bijgewoond over de uit- ^oooo@ö© Jladuyptoqtamma Dinsdag 6 October. HILVERSUM, 301 M. (AVRO-uitz.) 8.Gr.pl. 10.Morgenwijding, gr.pl. 10.30 Ensemble Jetty Cantor. 11.— RVU. 11.30 Jetty Cantor's en semble. 12.30 Kovacs Lajos en gr.pl. 2. Lyra-trio. 2.45 Omroeporkest en deel. 4.30 Kinderkoorzang. 5. Voor kleine kinderen. 5.30 AVRO- Aeolian-orkest. 6.30 RVU. De mo derne jeugd in Nederland. 7.— Voor de kinderen. 7.05 Kinderkoorzang. 7.30 Causerie over „Eskimo's. 8.— ANP-ber., mededeelingen. 8.10 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.20 Bridgeles. 11.— ANP-ber. 11.10— 12.Dansmuziek. HILVERSUM, 1875 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 en 10.— Gr.pL 11.30—12.— Godsd. halfuur. 12.15 KRO-melodis- ten, zang en gr.pl. 2.— Vrouwen uur. 3.— Gr.pl. 3.10 KRO-orkest en gr.pl. 5.45 Felicitatiebezoek. 6. Gr.pl. 6.15 De KRO-melodisten en zang. 7.Ber. 7.15 Causerie: De angst voor het leven. 7.35 Sport- halfuur. 8— ANP-ber., mededee lingen. 8.10 De KRO-melodisten en zang. 8.40 Gr.pl. 8.50 Radiotooneel. 9.50 Gr.pl. 10.05 KRO-orkest en viool. 10.30 ANP-ber. 10.35 P. God- win's orkest. 11.30—12.— Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Kook- praatje. 11.20—11.50 Gr.pl. 12.10 Het Royal Theater orkest. 12.50 Het Amington-orkest en zang. 1.50 2.20 Jac. Wilson's kwintet. 4.20 Act. causerie. 4.40 Het Forum Theater- orkest. 5.05 Gr.pl. 5.35 W. Collins en zijn orkest. 6.20 Ber. 6.45 Orgelspel. 7.20 Het BBC-Harmonie-orkest. 7.50 Geologische causerie. 8.20 Opera- concert. 9.20 Ber. 9.40 Wetenschap pelijke causerie. 10.Causerie. 10.05 BBC-orkest en zang. 11.20 Deel. 11.4012.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 11.20 Orkestconcert. 2.50 en 4.20 Gr.pl. 5.50 Orkestconcert. 9.05 Zang. 11.05—12.35 Dansmuziek en populair concert. KEULEN, 456 M. 5.50 en 11.20 Or kestconcert. 12.35 Omroeporkest. 1.35 Gevar. concert. 3.35 Omroep koor en orkest. 4.30 Omroepklein- orkest. 7.20 Openingsavond van het Winterhulpwerk (tot 9.20). BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest. I.30 Klein-orkest. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Omroeporkest. 6.50 en 7.20 Gr.pl. 8.20 Operette-uitz. 10.30 II.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 Klein-orkest. 1.30 Omroep orkest. 1.50—2.20 Gr.pl. 5.20 Zang. 5.35 en 6.35 Gr.pL 6.50 Salon-orkest. 8.20 Omroeporkest. 10.3011.20 Gramofoonplaten. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.05 Opening van het Winterhulp- werk. 9.20 Ber. 9.50 Het Mewes- kwartet. 10.05 Ber. 10.2011.20 Gramofoonplaten. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Parijs R. 8.059.05, Keu len 9.05—11.20, Parijs R. 11.20— 12.20, Brussel VL 12.2015.05, Pa rijs R. 15.05—17.20, Brussel (VI.) 17.20—18.50, Parijs R. 18.50—19.50, Beromünster 19.5020.20, Brussel Fr. 20.20—22.20, Berlijn 22.20—23.20 en Weenen 23.2024. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Nor- mandië 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35 12.50, Droitwich 12.5014.20, Lond. Reg. 14.2016.50, Droitwich 16.5018.20, Luxemburg 18.20 18.45, Droitwich 18.4519.50, Lond. Reg. 19.5020.20, Droitwich 20.20 21.20, Lond. Reg. 21.20—24.—. voering van de Landbouw Uitvoerwet. De eischen welke aan de verschillende pro ducten worden gesteld zijn niet overdre ven, zeide spr. Roode kool moet b.v. zijn gelijk van soort, gezond en vast, ontdaan van overtollig blad en struik, terwijl het minimumgewicht op 3 ons is gesteld. De voorzitter sprak den wensch uit, dat dit goede resultaten mocht hebben en de export ten goede kwam. De controle is aan de veilingen, die te vens belast zijn met de afgifte van de be noodigde verklaringen. Afzet pootaardappelen. Vervolgens werd besproken de afzet van pootaardappelen, waarmee men maar niet zoo dadelijk klaar was. De voorzitter gaf een résumé van den toestand in den poterhandel. Er schijnt weer eenigszins stilstand te zijn. Spr. las de reeds eerder door ons gepubliceerde circulaire voor be treffende het veilen van poters. De voorzitter meende dat het een ge vaarlijke zaak was, zich over te leveren aan de datum 15 October welke in die cir culaire wordt genoemd. De meening van het dag. bestuur is gedeeltelijk, een hoo- gere ophoudprijs te vragen, terwijl een paar anderen dit willen vrijlaten tot 31 October. Dat men niet mag ophouden boven 4 per 100 K.G. achtte een der bestuursleden zeer drukkend, als men weet, dat de nor male dagprijs thans 5 en 4.50 is voor A en B. Als gezegd werd, dat tegen dag prijs kon worden opgehouden was het nog iets anders. Vast staat, dat in deze zaak iets moet worden gedaan. Meerdere meeningen werden achtereen volgens naar voren gebracht, waarvan wij deze vermelden, dat door de handelaren volgens een der dag. bestuursleden een overeenkomst was gemaakt om niet hoo- ger te gaan dan 5 voor A en 4.50 voor B. Men is dit contractueel overeengeko men. Dezen spr. werd door een der com- missionnairs, die thans de deur plat loo- pen voor deze prijzen, medegedeeld, met het verzoek, omdat hij dit had verteld, h..n de aardappelen te gunnen, aangezien de prijzen toch niet hooger worden. Deze aardappelen zullen door slechts één ex porteur aan Duitschland worden geleverd. Naar aanleiding hiervan werd doo* meerderen in het midden gebracht, ta trachten door een Centraal verkoop lichaam de poters in het vervolg te ver- koopen aan Duitschland, dat toch maaf over één centraal punt (de Staatstelle) inkoopt. Dit is voor dit jaar echter te laat. Ver schillende manieren om te probeeren poot aardappelen te veilen werden nog bespro ken. De eindconclusie der vergadering was, dat men aan de Ned. Groenten- en Fruit Centrale zal verzoeken vry te mogen blijven tot 31 October. Hierna werd de witte koolregeling be sproken. De voorzitter lichtte deze rege ling nader toe. Het resultaat van de ver hooging der minimumprijzen vond spr. tevredenstellend althans een verbetering, nu men toch niet kon handelen als drie jaar geleden. De regeling voor het toege ven is falikant uitgeloopen. Andijvie. Het andijvie-veilen vormde hierna het onderwerp der besprekingen. De voorzit ter noemde de verschillende bezwaren, welke alzoo tegen het veilen van dit pro duct naar voren waren gebracht. Het vei len is echter verplicht. Nu heeft de N. M. B. vergunning gekregen, de andijvie op monster te veilen. Dit is^en verbetering en tevens een goede oplossing van het vraagstuk. Er moeten monsters van 10 krop worden geveild. Voor gebonden an dijvie wordt een vergoeding van 0.20 per 100 stuks verleend boven den ge- maakten prijs. Dit monster-veilen ontmoette nog eenige bedenkingen, omdat men bij b.v. over een week leveren heel wat in kwaliteit ach teruit kan gaan. Voorts sprak deze heer als zijn meening uit, dat de andijviever- bouwers niet te spreken zullen zijn over het passeeren van hun meeing. In de ver gadering waar besloten is de andijvie te veilen werd er de voorwaarde aan verbon den, dat in overleg zou worden getreden met de andijvie-verbouwers. Na nog enkele opmerkingen, welke deze van een Chineesch restaurant. Je ziet, alles is even gewoon als het maar kan Bridges had het boekje van hem aange nomen en bladerde er nieuwsgierig in, ter- wyl hy Legrand over zijn schouder liet meekijken. „Wat schrijf jij toch een fijn kriebel- pootje!" merkte Bridges lachend op. „We hadden het daareven over veilingen in Londen", merkte Legrand op, het ge sprek een andere wending gevend. „U hebt beiden zeker wel veel belang gesteld in die veiling van Weyland bij Botheby?" „O ja, dat moet ik u beslist laten zien!" zei Bridges dadelijk. „Voor Lane is het niets nieuws, maar u zult het wel belangwekkend vinden. Ik heb zelf een stuk of wat dingen op die veiling gekocht". Bridges haalde enkele voorwerpen uit 'n kastje te voorschijn en legde die Legrand voor. En toen ze daar druk over bezig wa ren, viel Lane hen in de rede met de op merking: „Je moet mijnheer Legrand vooral ook de smaragden van die oude koningsmuts la ten zien, Bridges!" „Tóch?" riep Legrand verwonderd. „He.ot u die hier? Ik had er geen idee van, dat die óók al naar Amerika waren verhuisd". „En nog wel naar mijn huis", lachte Brid ges, genietend van de verwondering van zijn gast. „Maar u begrijpt, die laat ik zoo maar niet in een kast liggen". Hij ging Legrand voor naar een brand kast, die in een hoek van het vertrek stond, draaide aan het cijferslot en opende de deur. „Zooals u weet, zit de waarde van die steenen vooral in hun afkomst", zei Brid ges, zijn sleutel in de binnendeur stekend. „De steenen zelf zijn vrij klein en onaan zienlijk". „Ja, ik herinner me vaag, dat er een legende aan verbonden is. Dienden ze niet als voorbehoedmiddel tegen booze geesten? Die oostersche heerschers waren toch „Zeg, Selwyn, komen je gasten nu nooit aan tafel?" Mevrouw Bridges was binnengekomen er. naar de drie heeren toegegaan. „Als het nog langer duurt, wordt de soep steenkoud en die oudheden zullen dat wel niet worden!" zei ze glimlachend. „Best, dan zullen we die steenen aan stonds nog wel bekijken", zei Bridges, zich omkeerend. „Mag ik de heeren dan ver zoeken „Ouwe jongen, ik moet je even hebben!" Bridges tikte Lane op zyn arm en tro«c hem mee uit het groepje, dat bezig was Marion Galbreith te complimenteeren over het lied, dat ze juist gezongen had. „Ik moet je iets laten zien", vervolgde Bridges, zijn vriend meenemend naar het museum. Het vertrek was leeg en er brand de slechts eer. enkel lampje. Uit den salon klonk nog druk lachen en praten. Bridges liep regelrecht naar de brandkast toe en trok een der ijzeren laadjes open. Hij wees op een stelletje mahoniehouten doosjes, die er in stonden. Een ervan was leeg. „Daar hebben de smaragden in gelegen! zei hy. Crawford Lane trok langzaam de wenk brauwen op. Scherp richtte hij zijn blik op het leege doosje, waarin zich nog slechts een klein stukje watten bevond. „Ze zyn... na aanvang van het diner., weggenomen", zei Bridges. „Ben je daar wel heel zeker van?" „Beslist! Toevallig heb ik vanmiddag nog in deze lade gekeken". „En daarna is die kast niet open ge weest?" „Niet voordat ik hem daarnet zelf open gedaan heb!" Crawford kneep zyn lippen opeen. Zyn blikken zwierven door het vertrek, als zag hy reeds een of ander spoor, „Sluit de deuren en zorg, dat niemand hier binnenkomt!" zei hy kortaf. Terwyl Bridges een der bedienden fluis terend een bevel gaf, onderzocht Lane alle ramen en deuren. Dan gleed zyn blik over den vloer en langs de wanden. „En?" vroeg Bridges eindelijk een beetje ongeduldig. Ze waren nu alleen in het museum. Door de gesloten deuren hoorden ze Marion zingen. „Het is een van je bediendenof een van je gasten", zei Lane. „Ik kan voor al mijn bedienden instaan", antwoordde Bridges terstond. „Ze zyn al jaren bij me!" „Voor elk van je gasten ook?" „Nou ja, natuurlijk zei Bri ,es met een wanhopig gebaar. „Verdraait., neenl Daar wil ik zelfs niet aan denken!" (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 9