Onqzzmden Stukken JiuHst en Wetenschap Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. m Heinekens bier verkocht werd, had 116111 derzoek ingesteld en was tot de ont- gekomen dat W. bier verkocht dat de uirr, 7plf in Heinekens fleschjes gebot- door hem «n. ^officier, die het misdrijf zeer ernstig eischte een geldboete van 200, fiO dagen hechtenis. Uitspraak t 50 Se subs. 20 dagen hechtenis. Baldadige dronkenschap. electricien J. S. te den Helder was in nacht van 16 Mei, na een vroolfjke nd in het Ke«elhu,s te den Helder, op aV0 naar huis aangeland bij een weegauto- t die zich bevond in het portiek van Vinkelier C. v. Baaren te den Helder. «Lr had S. kans gezien op onverklaarbare Le de automaat onderste boven te krjj- n een feit, waarvan hij evenwel den kleermaker M. A. Smits, eveneens uit den Helder, den schuld gaf. Hoewel het heele verhaal nogal verward gj daar de heeren zich ten aanzien van wer en dergelijke niet onbetuigd hadden laten, verklaarden twee feestmakkers de monteur D. H. Dortmund en genoemde o-jts beiden dat de automaat door S. waS oitigeloopen. Beiden hadden S. in het oortiek zien verdwijnen en kort daarop een donderenden slag gehoord, waarna het drie tal zich ülings uit de voeten had gemaakt. De officier eischte een geldboete van 60 iubs. 30 dagen hechtenis. Uitspraak 2 maan den voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 2 jaar, benevens een geldboete van S 25 subs. 15 dagen hechtenis en toewijzing van een civiele vordering van den winkelier van Baaren groot 47, zijn de de herstellingskosten van de vernielde automaat. Zitting Meerv. Strafkamer van 6 Oct. Uitspraken. p. B. te Berkhout. Uitspraak: 1 jaar voor waardelijke gevangenisstraf, 3 jaar proef tijd met onmiddellijke invrijheidstelling. H. H., arbeider te Wieringen. Zeden-de lict. Uitspraak: 1 jaar voorwaardelijke ge vangenisstraf, 3 jaar proeftijd. J. N. te Wieringer, arbeider, zeden-delict. Uitspraak: 6 maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar. J. H. E. te Wieringerwaard, chauffeur, zeden-delict. Uitspraak: 10 maanden voor waardelijke gevangenisstraf. W. R„ bloembollen-handelaar te Uitgeest. Brandstichting, hooger beroep. Eisch 6 maanden gevangenisstraf onvoorwaardelijk en 6 maanden gevangenisstraf voorwaarde lijk met een proeftijd van 3 jaar. Uitspraak: 12 maanden gevangenisstraf, waarvan 4 on voorwaardelijk en 8 voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. R. H„ liedjes venter te den Helder; dief stal van offerbusje en brieven; eisch 2 jaar gevangenisstraf. Uitspraak: conform. D. H., slager te Leeuwarden; defstal van gouden ringen; eisch 1 jaar gevangenisstraf. Uitspuraak: conform. M. G., garagehouder te Weringen; ver keersovertreding; hooger beroep vonnis kantonrechter. Eisch vrijspraak. Uitspraak conform. A. W. te den Helder; verkeersovertreding; hooger beroep vonnis kantonrechter. Eisen bevestiging vonnis kantonrechter, luidende 30 boete of 10 dagen met ntzegging rijbe wijs voor den tijd van 6 maanden en toe wijzing civiele vordering ad f 48.30. Uitspraak: conform. H. v. d. P., winkelier te den Helder. Over treding wet op de uitverkoopen; hooger beroep vonnis kantonrechter, luidend 75 boete of 15 dagen hechtenis. Eisch bevestiging van het kantonrechter- lijk vonnis. Uitspraak 25 boete subs. 10 dsgen. G. M., tuinder te Akersloot; overtreding clement der Nederlandsche sierteelt-cen- tr»le; hooger beroep vonnis kantonrechter luidende 75 boete. Eisch geen oplegging van straf. Uitspraak: conform. A. G., C. G. en P. U., tuinbouwers te Heerhugowaard: mishandeling; eisch resp. vrijspraak, 3 maanden gevangenisstraf en 1 maand gevangenisstraf. Uitspraak: resp. vrijspraak. 3 maanden gevangenisstraf en 5 boete of 25 dagen. TE VEEL KOEIEN IN WAGON GELADEN? Officier eischt 75 boete. Voor de rechtbank van Amsterdam had rich gisteren in hooger beroep een 35-jari- ge vee-expediteur te verantwoorden, omdat hÜ teveel koeien in een spoorwegwagon had doen vervoeren, waardoor enkele beesten schaafwonden hadden gekregen. De man had in Rotterdam 17 koeien in een wagen Seladen en de kantonrechter had hem we- Rens overtreding van de voorschriften op j?et veevervoer per spoor veroordeeld tot 7S boete subs. 25 dagen hechtenis. »En waarom bent u in hooger beroep ge- k°men, de feiten geeft u toch toe", wilde de President weten. »Ik heb naar m'n beste goeddunken gela den". President: „Ja, als 't ook maar naar het 6°eddunken van die arme beesten is ge beurd. U bent al herhaaldelijk gewaar schuwd". Getuige Smit, hoofdinspecteur van de ••Sophiavereeniging", verklaart, dat de koeien te Amsterdam met schaafwonden zijn ingekomen. Als getuige a decharge treedt de heer v. Akker, inspecteur veevervoer der Nedeil. Vereeniging tot bescherming van dieren, op. Naar zijn meening is het mogelijk, dat de jonden zijn ontstaan bij het vervoer van °e beesten per auto naar het station. De ge tallen zeggen m ^it geval weinig; het hangt ,an de grootte van de koeien af, of ze vol- °6nde ruimte hebben. j e °fticier is van meening, dat de déchar- getuige het bewijs niet ontzenuwt, daar e?e de koeien bij aankomst niet heeft ge- an- Spr. vordert bevestiging van het von- msnvar> den kantonrechter 75 boete). e verdediger mr. Simon de Jong wijs, tLlP,dat het hier een strijd betreft tusschen e dierenbeschermersvereenigingen. Een strijd welke wordt uitgestreden over de rug gen van de expediteurs, die niet weten waar aan ze zich moeten hauden. In Rotterdam is verdachte van een zelfde feit vrijgespro ken. Eigen beurs vordert, dat ze voorzichtig met de dieren omgaan. Met nadruk dringt pleiter er ten slotte op aan, dat van over heidswege nauwkeurige voorschriften wor- den gegeven, zoodat de expediteurs weten waar ze aan toe zijn. Pleiter dringt aan op vrijspraak. DE UNIFORM VAN DEN NATIONALEN JEUGDSTORM. Strafbaar-verklaring zonder opleggen van straf. De Hooge Raad heeft indertijd uitge maakt, dat de uniform van den nationalen jeugdstorm niet in het openbaar gedragen mocht worden. Op grond van dit arrest is de N.J.S. ontbonden en werd een nieuwe ver eeniging opgericht van denzelfden naam met andere statuten. Ook de uniform is toen ver anderd. Te Utrecht is ook ten aanzien van het dragen van de nieuwe uniform proces verbaal opgemaakt, doch zoowel kanton rechter als rechtbank gaven ontslag van rechts vervol gin g. Ook in den Haag is proces-verbaal opge maakt. Het betrof hier het dragen in het openbaar van de oude uniform. Deze zaak is heden behandeld voor het kantongerecht in den Haag. De ambtenaar van het O.M., mr. Langemeyer, betoogde, dat het hem niet te doen was om de oude uniform, waarvan het dragen blijkbaar op een vergissing be rustte. Spr. wilde de zaak echter principieel stellen en betoogde, dat wanneer iemand als de heer van Geelkerken, een der vooraan staande figuren uit de N.S.B., de leiding heeft van deze jeugdorganisatie, hij onge twijfelde zijn stempel daarop zoodanig drukt, dat men moet aannemen, hier te doen te hebben met een politieke organisatie. Het is uitgesloten, dat zich jeugdigen bij deze jeugdgroep zouden aansluiten, die niet in groote lijnen de nationaal-socialistische beginselen aanvaarden. Spr. concludeerde tot strafbaar-verklaring, zonder het opleggen van straf. Mr. van Vessem uit Utrecht trad op als gemachtigde en betoogde, dat de N.J.S. geenszins een politieke organisatie is. Kin deren sluiten zich er bij aan, wier ouders wenschen, dat zij zich bij een organisatie aansluiten die niet politiek gekleurd is. Pleiter herinnerde er aan, dat de minister in de Tweede Kamer zeide, dat het voor toe passing der wef niet voldoende is, dat °en organisatie uitgaat van een orgaan, dat zelf ee staatkundig streven vertegenwoordigt. Dat de heer van Geelkerken de leider is, zegt niet. Spreker zelf vervult in Utrecht bestuursfuncties in organisaties, die men allerminst nationaal-socialistisch kan noe men. De kantonrechter zal op 17 October schriftelijk vonnis wijzen. NOGMAALS DEVALUATIE. Geachte Redactie. Als ik U nog eenige plaateruimte vraag is dat niet om te protesteeren tegen de (enkele) brieven, die natuurlijk anoniem zijn en waarin ik lichtelijk wordt uitge scholden. Ik ben nog niet zóó „regirungs- fahig", dat ik terug moet schelden, zooals tegenwoordig zelfs van de regeeringstafel geschiedt. Ik heb te goede argumenten en mij bovendien een levensopvatting aange meten, dje door verdachtmakingen in het minst niet beinvloed wordt. En aan een van de schrijvers alleen dit: ik ben geen eng politiker, ik behoor tot geen enkele partij, ook in het geheim niet en de poli tieke leuze, die ik meer dan ooit zou wil len prediken is nog steeds: samenwerking tusschen intellect, kapitaal en arbeid. Nu meer dan ooit Er is echter een schrijver, geachte re dactie, die mij verwijt wel tegen devalua tie op te trekken, rraar niet te vertellen wat het is. Als ik dan ook nog van U mag vertellen wat het is, dan kunnen we mis schien (U en ik) enkele menschen een paar elementaire begrippen bijbrengen, die ze als lezers van de kranten en de radio hoorders niet kunnen bezitten, hoewel ministers en professoren maar schijnen aan te nemen, dat iedereen weet wat gou den standaard is, wat hertaxatie beteekent enz. En er komt geen politiek bij te pas. In de buurt van Parijs bevindt zich het „Huis van den Meter". Daar wordt de standaardmeter bewaard, die onder een bepaalde temperatuur precies de lengte van den Meter aangeeft. Dat dit zooge naamd een 40-millioenste van den aardom trek is, doet er weinig toe. Hoofdzaak is, dat alle lengte-, vlakte- en inhoudsmaten, zelfs de gewichten daarvan worden afge leid en daarmee kunnen worden vergele ken. Al die maten hier genoemd hebben betrekking op concrete, dus tastbare din gen en die tastbare dingen kunnen daar mee gemeten worden. En, wanneer ik mij bepaal tot de lengtematen alleen, dan be grijpt iedereen wel, dat ook de lengte van den yard, van den decimeter, centi- en millimeter, van den Amsterdamschen, den Rijnlandschen voet, of wat men nog meer als maat gebruikt, daaruit met absolute juistheid kan worden vastgesteld. Wat is nu met de waarde van de dingen het geval? Ook die wil men meten. Wie nu een oogenblik alle geleerdheid, die hem den laatsten tijd is opgedrongen geworden eens volkomen wil vergeten (want het waren grootendeels leugens) zal wel be grijpen, dat voor het meten van de waarde van een of ander voorwerp, handelswaar, arbeid of dienst, ook een meter noodzake lijk is. Zoo'n waardemeter moet dan door een stof met handelswaarde geleverd worden en men heeft daarvoor vrijwel over de geheele wereld het goud genomen. (Ik laat om begrijpelijk te blijven alle verouderde systemen buiten beschou wing). Goud heeft vrijwel steeds alle eeuwen door dezelfde waarde gehad. Wel is de productie der mijnen toegenomen maar toevalligerwijs heeft de meerdere aanvoer vrijwel gelijken tred gehouden met het meerdere wereldgebruik door aanwas van bevolking, door vergroote toe passing, waarbij ik denk aan de gouden tanden, de chemische instrumenten en zelfs aan de fotografie, die veel goud in haar emulsies verwerkt. En alle geldsoorten, het pond en de franc, de mark, de gulden en de dollar hadden een waarde, die feitelijk, werd be paald naar de waarde van de hoeveelheid zuiver goud, die in die muntsoort verwerkt werd. Zoo zaten in de gulden (een-tiende van het gouden tientjes dus) 0.6048 gram goud, in het pond 0.7318, in de frank 0.312 gram, enz. Daaruit volgde van zelf, dat de oorspronkelijke waarde van die munten de oude bekende verhoudingen aangaf. En, nu moet men wel goed inzien, andere kon fabriceeren, door versmelting dat men uit de eene muntsoort steeds de andere kan fabriceeren, door versmelting van de eene en aanmunting van de andere. Die aanmunting kostte zoo weinig, dat in derdaad slechts de goudwaarde van belang was. Wat deden nu de centrale banken? Die gaven „papieren" bewijzen af, die recht geven op een zeker aantal van die gouden munten (of een gedeelte daar van). Dat papier is „geld". Geld is ook het „zilveren", het „nikkelen" en het „kope ren" bankpapier, dat we munten noemen. Ook die vertegenwoordigen slechts een ge deelte van de hoeveelheid goud, die in een gouden gulden verwerkt is. Als we dus prijzen noemden, bedoelden we een zekere hoeveelheid goud, die een artikel, een ding, een arbeid waard was. Waarmee we derhalve de waarde van het handelsobject vergeleken hadden. En op deze manier sprak het eene land van gul dens, het andere van dollars, ponden, francs, enz. Nu kunnen we echter de vraag stellen: waarom waren we tevreden met papier terwijl we toch aan het meten waren met goud? Dit is de vraag zoo begrijpelijk mo gelijk stellen. Dat kwam, omdat we steeds (mits voor een voldoend groot bedrag) ons geld kon den inwisselen tegen echt goud aan de Ned. Bank. waarbij natuurlijk een bepaal de hoeveelheid vertrouwen in de betrouw baarheid van de bank een rol speelde. Voor binnenlandsch gebruik was die goud- opvraging nooit noodzakelijk. Voor beta lingen in het buitenland wel, want, wan neer naar onze meening de gulden in het buitenland te hoog of te laag geschat werd, konden wè immers steeds onze toevlucht nemen tot het zenden of opeischen van goud. De hier eerder genoemde gewichten geven dan door eenvoudige berekening aan hoeveel van de eene muntsoort uit de an dere gemaakt kan worden (de zoogen. goudpunten). En wat is er nu gebeurd? Door de vrije goudhandel stop te zetten is de „rem" op de verrekenings- en papie- rengeld-pryzen tuiten werking gesteld en (wat de hoofdzaak is) het vertrouwen is geslonken. Nu vermoedt onze regeering, dat dat vertrouwen een waardevermindering van 20 tengevolge zal hebben. We kunnen even goed veronderstellen van 30 en het kan wel 40 en 50% worden als het buitenland vindt, dat het beheer van ons land financieel niet houdbaar is door bo venmatige uitgaven. Tegenover deze „zwevende" gulden staat de mogelijkheid van onze regeering om de gulden weer een vaste goudwaarde te geven. Zou ze op een gegeven oogenblik zeggen: de goud waarde is 0.3024 gram (de helft van 0.6048) dan valt de gulden op de helft, doet ze er 0.4536 gram in (3/4 van 0.6048) dan wordt de waarde ook 3/4 (in centen gesproken 75 cent). Dit is de technische kant, maar wat is nu het geval? Door het loslaten van die goudwaarde is de waardemeter nu een stuk kleiner geworden. Stel U eens voor, dat iemand een meter goed koopt in een winkel. En stel U eens voor, dat morgen aan den dag onze regeering goed vindt, dat de meter, die gebruikt wordt, verkort wordt tot 80 centimeter. Ziet U dan in, dat iedereen dan meer stoffen in zijn winkel heeft, dat Uw tafel ir. Meters grooter is geworden en Uw land en alles? En ziet U in, dat de notaris, die Uw land heeft te verkoopen vandaag in de kranten adver teert 16 Hectare en den volgenden dag 20 Hectare? Boerenbedrcg zult U zeggen, want het land is nog even groot! Juist! Maar nu de gulden. Al Uw. bezit tingen gaat U nog eens overmeten, ditmaal met den kleineren gulden en al Uw bezit tingen zijn op eens evenveel procenten waardevoller geworden dan ze gisteren waren. Ziet U in, dat zulks niet zoo is. Dat alles nog dezelfde waarde heeft maar dat die waarde nu wordt uitgedrukt in een grooter aantal guldens, omdat die guldens kleiner zijn geworden? Als de prijzen veranderen weten we dus niet meer, welk gedeelte aan waardever meerdering of vermindering van het ar tikel is toe te schrijven en welk gedeelte door vermindering van den gulden. W e meten een stuk elastiek de koopwaar) met een ander stuk e 1 a s t i e k (de gulden). En van vorderin gen en schulden kunnen we slechts de groote onbillijkheid constateeren, dat die in aantal gelijk blijven maar dat een van de partijen er dus leelljk aan verliest. Die ontvangt zijn vordering in hetzelfde aan tal, maar minderwaardige guldens. Zoo ook de werkman, de verzekerde, de intel lectueel, de gepensionneerde en de heele groep menschen, die ik al opnoemde. En daarom moet ik (onder moeilijke terughouding van mijn diepe verontwaar diging) protesteeren tegen de schande lijke voorlichting door een deel der groote pers. Er is een heel groot blad, dat Maan dag den 28en Sept. vertelde, dat er geen handel in goud was, maar de firma Drijf hout, als ze zou verkoopen zou vragen per K.G. 2500. Den volgenden dag was er wel handel en terwijl de gewone goudprijs steeds nog 1648 per K.G. is, werd er Dinsdag den 29en Sept. verkocht tegen 1950. Wat schreef het gesignaleerde blad echter dien avond? Dat het goud gedaald was van 2500 tot 1950. Terwijl ieder een zal inzien, dat het goud gestegen was van 1648 tot 1950, zoodat de gulden be langrijk gedaald was en niet gestegen, zooals bedoeld blad den menschen door zijn eerste noteering wilde doen denken. En dan de laatste plaat van Raemaeker en die politieagent, die iemand vraagt hoe veel er in den winkel voor een artikel ge vraagd is, want niet waar: er zal tegen prijsopdrijving fel worden opgetreden. En de drie middenstandsorganisaties werken met den minister mee. Zijn dat de voormannen van den mid denstand? Zien ze dan niet, dat de groot handel, de veemen, de plantages, de sui kerfabrieken, ja wie niet, reeds bezig zijn alles duurder te noteeren. Deze „hertaxa ties', zooals het met een camouffleerend woord genoemd wordt, zullen tengevolge hebben, dat aanstonds de middenstand na verkoop van de voorraden 20, wellicht 30 meer moet betalen en dan ook meer in rekening zal moeten brengen aan al len, die in zijn winkel komen, waaronder duizenden paupers, die niet profiteeren van den guldenval, omdat ze niets bezit ten? En dat, terwijl hun loon hetzelfde blijft, dus minder wordt. De middenstandsorganisaties werken mee aan den val van den middenstand. Allerwege verdient de groothandel reeds aan de hertaxatie en wanneer die niet verdient, verliest ze er in geen geval bij. De duizenden balen tabak, suiker, thee, koffie, graan, enz., enz., slaan op, maar de „voorgelichte 'winkelier verkoopt tegen oude minderwaardige guldentjes en mag zijn deel niet hebben. Hij wordt verzocht zoet te zijn, evenals de klanten en onder- tusschen halen ze zijn zakken leeg. Maar het is goed gezien, want de winkelier en de klant zijn de partijen, waartusschen straks de botsingen komen. Die moeten zoo lang mogelijk in vrede leven. Maar diezelfde middenstand zal de klanten straks aan het verstand moeten brengen, waarom hij moet opslaan. Dat heeft de groothandel, de beurs en de regeering zelf niet te doen. Er zijn trouwens in de heele regeerings- argumentatie ontstellende onjuistheden (laat ik het zoo noemen) en ik wilde er nog even op wijzen, dat deze devaluatie opleving zou moeten geven en handel ter wijl dezelfde regeering de menschen ad viseert niet meer te koopen dan gewoonlijk de export waarschuwt de buitenlandsche regeeringen niet te ontstemmen door te veel goed uit te voeren. (Dumping). Dan heeft ze plotseling uitgevonden, dat de crisiswetten hier zoo goed dienst kun nen doen om prijsopdrijving tegen te gaan. Dat is werkellj keen meevaller voor de re geering en we zien dan ook, dat de boter niet in prijs gestegen is (fwtelijk al heel wat) doordat de regeering de belasting op boter heeft verminderd met de prijsstij ging. Alweer boerenbedrog. En vraag U zelf eens af, waarom de re geering de 80 cents gulden wel kan be- heerschen met deze 300 millioen en waar om ze dan de gave gulden daarmee niet beheerscht heeft? Weet U waarom dat niet kon? Omdat onze regeering toen die 300 millioen nog niet had. Die heeft ze eerst van Uw guldens afgetroggeld. Van deze devaluatie profiteert in hooge mate ten koste van den pauper en van den handelsman (ja zelfs ten koste van den groothandelaar) de beursgokker. Niet de bona file handelsman, die zich op zekeren termijn moet dekken om de incasso van zijn buitenlandsche vorderingen, maar de echte gokker, die niets doet, die nu han delt in geld, dat wil dus zeggen in de waardemeter zelf. Het is alsof een bepaald •?.ntal menschen bezig is alle lengtematen op te koopen, die vermindert en de lengte afhankelijk maakt van vraag en aanbod. Indien de regeering werkelijk de gulden zonder goudwaarde „in het vertrouwen" had willen aanbevelen, had ze als absolu te consekwentie den windhandel in geld moeten verbieden. Niet wantrouwen doet de gulden nu vallen en drijft de prijzen op, maar hoofdzakelijk de handel in geld, dat wil zeggen de menschen, die loten o p een stijging of een daling, doordat ze geld aankoopen, dat ze straks niet willen ont vangen of verkoopen terwijl ze het niet hebben. Ze verrekenen dan op vastgestel- den datum het verschil. En zij zijn het, die ons economisch leven beheerschen en ver nietigen. Ik hoop maar één ding. Dat ons publiek wat minder gaat lezen en wat meer gaat nadenken. In bescheidenheid denkt men gewoonlijk; dat zullen die knappe men schen wel weten en ik begrijp zooiets niet. Ons volk heeft gezonde hersens en het moet evenals een kind steeds aan onze regeerders gaan vragen: waarom doet U dat zoo? En, als „vadertje Staat" dan niet kan antwoorden, dan hoop ik, dat ons volk zal inzien, dat het mis loopt. En tegen dien tijd is het noodig, dat er ten minste een kern bestaat van menschen, die de samen werking van d_e fatsoenlijke elementen van intellect, kapitaal en r-beid voorop stellen. Bij deze economische gassing kan dat de kelder worden, waarheen we vluchten. Met dank voor de plaatsing. ELFRING. DE BUURTVEREENIGING ZAAD- MARKT EN DE KORENBEURS. Mijnheer de Redacteur! Zoudt U zoo goed willen zijn 't volgende in Uw blad te plaatsen? In de vergadering der buurtvereeniging „Zaadmarkt" is besloten dit jaar niet tot versiering der gracht over te gaan, terwijl daarna geen besluit is genomen om door bovengenoemde vereeniging ten behoeve van één of meer caféhouders de Graanbeurs voor 8 October van de gemeente te huren. Nu blijkt, dat echter de Graanbeurs wél verhuurd is en let wel: aan bovengenoemde buurtvereeniging door aanvrage van den secretaris, terwijl een deel der aanwezige leden zich uitdrukkelijk tegen éxploitatie door de buurtvereeniging heeft uitgesproken. De aanvraag tot verhuring moet dus zon der toestemming van, doch wel namens de buurtvereeniging geschied zijn. Hopende dat B. en W. alsnog naar een en ander een grondig onderzoek zullen instel len, teeken ik inmiddels met dank voor plaatsing, Een lid van b.g. Buurtvereeniging. KERSTFEEST OP ZBE. Ned. Zeemanscentrale. Alweer maken wij alles gereed voor de verzending der Kerstkisten naar onze sche pen, die vanuit Amsterdam, Dordrecht, Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Vüs- singen en Zaandam vertrekken. Van 15 October af geven wij ze mee en brengen ze onzen zeelieden, die het Kerst feest niet bij de hunnen thuis kunnen vieren, de verzekering, dat velen in den lande hen gedenken! Wie helpt mee de kisten vullen? Allerlei nuttigs, aardigs, vroolljks of lekkers is wel kom, als: dassen, slip-overs, kussens, mooie Holl. en Eng. boeken, tijdschriften, dam-, schaak- en dominospelen, sokken, wanten, tabak, versnaperingen, pantoffels, pijpen, kalenders, kooigordijntjes, enz. enz. Voor comité Amsterdam (gem. giro 7107). Mevr. F. J. JONGMANS-v. d. STROOM, p.a. Waterschoutskartoor, Nieuwe Vaarts 2 Amsterdam. Voor comité Rotterdam (giro 54176) Jonkvr. J. H. ORTT, Leeszaal N. Z. C. Veerhaven 17, Rotterdam. JAN SLAUERHOFF t. Een jonge, bekende schrijver heen gegaan. Gisteravond is op 38-jarigen leeftijd te Hilversum de letterkundige Jan Slauerhoff overleden. Jan Jacob Slauerhoff werd op 15 Septem ber 1898 te Leeuwarden geboren. Na de la gere school volgde hij in zijn geboortestad de hoogere burgerschool, waarna hij aan de universiteit van Amsterdam geneeskunde studeerde. Na voltooiing van zijn studie werd hij scheepsarts bij de China-Japanlijn en daarna by de Koninklijke Hollandsche Lloyd en bij de V.N.S. Laatstelijk was hij arts in Marokko. Zoowel in poëzie als in proza zijn ver schillende werken van zijn hand verschenen. Als gedichten verschenen „Archipel" in 1923, „Clair Obscur" in 1926, „Oost-Azië" in 1927, „Eldorado" in 1928, „Serenade" en „Sa- turnus" in 1930, een bundel Fransche ge dichten „Fleur du Haricage" in 1928 en een bundel Chineesche bewerkingen, getiteld „Yoeng poe Tsjoeng" in 1930. Als proza verschenen „het Lente-eiland" (Kau Lung Seu) en „Schuim en asch" in 1930, „Het verboden rijk" in 1932. Als drama schreef Slauerhoff „Jan Pie- tersz. Coen" in 1930 en „Het leven op aar de" in 1934. MEVROUW MANN—BOUWMEESTER HEEFT EEN OOG-OPERATIE ONDERGAAN. Mevrouw Th. Mann-Bouwmeester, die sedert eenigen tijd leed aan sterk vermin derd gezichtsvermogen van haar rechter oog. is gisteren in de ziekeninrichtlng aan de Prinsengracht te Amsterdam door prof. dr. W. P. C. Zeeman geopereerd. Ondanks den hoogen leeftijd van de pa tiënte, is de operatie uitstekend geslaagd, zoodat mevr. Mann na verloop van ongeveer twee weken weer haar volle gezichtsvermo gen zal terug hebben, zy het dan met behulp van een speciaal geslepen bril. HULDIGING JAAP DOOYEWAARD. Benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Bij de opening van zijn eere-tentoon- stelling ter gelegenheid van zijn 60sten verjaardag is de Blaricumsche kunst schilder J. Dooyewaard Zaterdagmiddag op buitengewone wijze gehuldigd. Onder de aanwezigen waren o. m. de heer P. Visser, chef van het departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, het Kamerlid mr. J. Duys, de burgemeester van Laren en Blaricum, prof. Huib Luns, Bart Peizel, Willy Sluiter en voorts tal van kunstbroeders en zusters en genoo- digden. Reiswagen in botsing met melkauto. Het October-nummer van De Nieuwe Gids heeft verscheidene bijdragen van dr. Wil lem Kloos. Hy bespreekt „Juliana van Oranje, Bernhard von Lippe-Biesterfeld", geeft „Binnengedachten" en geeft eenige beschouwingen mede over ,,'t Algemeene en het eigene". Dr. G. Karsten schrijft over Theun de Vries en Aleida Timmerman-van Pellecom bespreekt het boek van Prof. Hui- zinga „In de schaduwen van morgen". Er zijn verzen van Hélène Swarth en van Jo zef Cohen. Het buitenlandsch overzicht is van Maurits Wagenvoort, de dames-rubrie* van Jeanne Kloos-Reyneke van Stuwe en de bibliographie van H. J. J. Maas. Panorama heeft een artikel over „Spin- dag op de Veluwe", waarbij interessante kieken zijn opgenomen. Uitvoerig zijn de 3- Octoberfeesten in Leiden beschreven onder den titel „Een halve eeuw Drie-October- feesten" en er zyn daarbij van vroeger feestvieringen tal van fraaie foto's opgeno men. De bestuursoverdracht in Ned Indië wordt in beeld gebracht en alleraa ligste opnamen zyn gedaan van de Dinsd gsche markt in Groningen. Boomen in hei fsttooi geven naturuljjk tal van mooie foto's. De filmrecensent bespreekt ditmaal de film „Ship Ahoy" waarin Shirley Templ3 een hoofdrol speelt. Er zijn fraaie opnamen van binni o- en buitenlandsche gebeurtenissen, de v-n - wenrubriek en de sport zyn natuurlij vergeten en velen hebben aan den litterai» ren inhoud van dit nummer weer medege werkt. Er zijn verhalen of novellen van Berry Dan Poste, van Roy Brendow, van Axel Rudolph en van Priscilla Wayna.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 11