KIJKEN, sKOOPEILCLOECK GROOlWERKER Credietgevers. Politie-Oiploma. Donderdag a.s. Eet nu Schapenvlees. A. GROOT, Laat 195 hollandschZWITSERSCHEchocoiadefabriek IDeer&ericht Adtnictmtiën f 3000." Dagblad- Reciame Is actueel. zoekt betrekking, flink Loopmeisje, een Meisje KLEERMAKERIJ. ten nieuwe PIJP DIÉNSTBODE, ERVAREN GEVRAAGD. MIENT I ALKMAAR. De Nedenandsche Bank agentschap Alkmaar is op Donderdag 8 üctober a.s. alleen geopend van 9 tot 10 uur v.m. en uitsluitend voor verwisseling. De agent, OFFERS. Naar J. SUHttPmAKER, LANGtSihAAl 103 BIJ Ut GR0Q1E KtRK. Thans reeds in ruim 25.000 winkels verkrijgbaar. Beide zaken Laat 154 a en Rochdalestraat 1 zijn in verband met de 8 October-Feesten vanaf 2 uur GESLOTEN waarnemingen, verricht in den morgen na van Dinsdag 6 October. Hp2edeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 771,5 m.M. te rma aan de Noorsche kust. Laagste barometerstand 751,1 m.M. te ^Verwachting, geldig tot den avond van Woensdag 7 October. Zwakke tot matige noordoostelijke tot „ordelijke wind; gedeeltelijk bewolkt; wei nig of geen neerslag; weinig verandering in {omperatuur- Buitenlandsch weeroverricht. Weinig verandering in temperatuur. Het hoogedrukgebied, waarvan de kern wor de Noorsche kust is gelegen bleef vry- stationnair. Alleen wordt het thans 0i zijn noord en noordoostzijde aangetast jnor een daalgebied, dat zuid of zuidoost- „aarts schijnt te bewegen. In noord-Noor- vegen viel onder invloed hiervan reeds matige neerslag bij stijging van tempera tuur. In midden-Scandinavië komt nog matige vorst voor. De Oostzeedepressie vul de een weinig op. Zij vertoont aan haar achterzijde nog krachtige noorden winden, die over het vasteland polaire koude aan voeren. Ten onzent daalde de temperatuur boven 3000 meter veer 6 graden. Op 4000 meter wordt een record-koude aangetrof fen van plus minus 22 graad (vorig record min 21,6 op 14 October 1925). Tengevolge van de nachtelijke uitstraling daalden in oost-Nederland en midden-Duitschland de temperaturen aan den grond onder het vriespunt. In oost-Duitschland kwam onder den invloed van de depressie nog zware neerslag voor. De oceaan-depressie heeft weinig meer te beteekenen. Over de Brit- sche eilanden is het weer nog rustig met voor den tijd van het jaar vrij lage tempe raturen. Ook in noord- en midden-Frankrijk blijft het koud. In zuid-Frankrijk zijn Onder invloed van de depressie over de Golf van Bisoaye. Spanje en de Golfe du Lion de temperaturen gestegen. De drukverdeeling ten onzent wijst op een tijdelijk naar noord krimpenden wind met iets toenemende bewolking. De neer slagkansen zijn klein. In de temperatuur komt weinig verandering. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 17.58 uur tot 5.41 uur licht op. EEN DANKBETUIGING. De firma Joh. D. Appel alhier heeft een exemplaar van de feestgids aan H. K. H. Prinses Juliana gezonden en daarop het volgende antwoord ontvangen. „In opdracht van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana heb ik de eer de firma Joh. D. Appel te Alkmaar Haren dank over te brengen voor de zeer ge waardeerde aanbieding van een exem plaar van de officiëele feestgids ver meldende het 75-jarig bestaan van de I Octobervereeniging „Alkmaar Ontzet", waarvan H. K. H. met belangstelling heeft kennis genomen". Het schrijven was geteekend door den tamerheer van H. K. H. Baron Baud. DE BURGEMEESTER VAN CASTRICUM ERNSTIG ZIEK. Gistermiddag is burgemeester Lommen van Castricum van de laatste H.H. Sacra menten voorzien. Voor ingewijden kwam <111 niet geheel onverwacht, al had men dit laatste nu niet zoo snel verwacht. Zij, die dagelijks met hem in aanraking kwamen wisten wel dat hij aan een ernstige kwaal leed en dat daarbij de laatste maan- deo een nog ernstiger kwaal bijgekomen Was, Tot voor ongeveer 14 dagen kwam hij echter nog dagelijks op de secretarie en be- "meide zich tot op heden nog met de ge- mesntezaken. DE 8 OCTOBERFEESTEN. De inzet, gevormd door cabaret voorstellingen. ontzetfeesten werpen dit jaar haar schaduwen wèl ver vooruit, zijn vroeger in duwt dan andere jaren, in verband met het Mileum der vereeniging. Het bleek gister- *VQnd, dat er wel animo bestaat ook voor vroeg-ingezette feestviering: de zalen van 'Gulden Vlies en de Harmonie waren geheel etet met belangstellenden voor de cabaret- Vo°rstellingen, door de Ontzetvereeniging a*n haar leden aangeboden. We kunnen direct wel reeds constateeren, dat deze W^or stellingen bijzonder goed zijn ge- 'laagd, in beide zalen was het publiek goed- ^chs en gul met app'aus voor het gebodene, at in vele opzichten den toets der critiek 6«rUSt kan wpprifaan dopend werd met het zingen van Alkmaarsche volkslied, gevolgd door het "^helmus en dan kwam het variété-gezel- £haP (onder leiding van The0 Bouwmees- r) Uit Haarlem ten tooneele. Een confe- *e»cier, Daan Hooykaas, hield eerst een ge- "««geiijk praatje ter inieiding, waarna het °gramma vlot werd afgewikkeld. Dat des- jajmks de klok haar twaalf slagen van het "^ndernachtelijk uur reeds had laten hoo- alvorens het einde van den avond was gekomen, bewijst wel dat het programma uitgebreid was. Zeer verdienstelijk waren de acrobaten, die inderdaad verbazingwek kende staaltjes van kracht en lenigheid en durf verrichtten. En dan was er de bekende goochelaar Larette met mooie voorbeelden van handigheid en vlugheid, waarin hij een paar heeren uit de zaal (door hem mee getroond op het tooneel) liet deelen misschien niet tot hun eigen onverdeeld ge noegen, hoewel gezegd moet worden, dat zij toch nogal schik in het geval schenen te hebben. Een ander goed nummer, al was het dan niet bepaald nieuw, was „De man die valt" en dan niet te vergeten Chris de la Mar met zijn praatjes en liedjes, alsmede de athleet, die toonde ook nog wel wat anders te kun nen verrichten dan krachttoeren: hij speelde harmonica en bleef dat doen ook nog terwijl hij op zijn hoofd stond. In beide zalen werd hetzelfde programma afgewerkt, natuurlijk in andere volgorde. Tijdens de pauze werd er gecollecteerd voor een feesttractatie voor de ouden van dagen en de kinderen, opdat inderdaad jong en oud zal kunnen feestvieren. VEREENIGING VOOR GEZINSVERPLEGING. De zusters verpleegden, in de maand September 94 patiënten en legden 1503 be zoeken af, waarvan: 485 betaalde, 855 voor AZA en 163 gratis. Er werd 2 maal een dokter geassiteerd en 8 maal de laatste hulp verleend bij het afleggen. De wijkkraamverpleegster verpleegde 6 patiënten, legde 127 bezoeken af en heeft 4 maal den dokter geassisteerd. STREEKVERBAND N.-HOLLAND BOVEN 'T IJ VAN VEREENIGINGEN VOOR ZIEKENHUISVERPLEGING. Bovengenoemd streekverband vergader de Zaterdagmiddag in „Het Gulden Vlies". Een 20-tal vereenigingen was vertegenwoor digd. De voorzitter, de heer L. J. van der Kuijl, opende de vergadering met welkom. Het komt de aanwezigen misschien wel wat eigenaardig voor, dat men nu wordt opge roepen, maar er is iets belangrijks aan de orde, n.1. het ontwerp ziekenfondswet, dat het werk van de in de verschillende ge meenten gevestigde afdeelingen van onzen bond bedreigt. In het bijzonder verwelkom de spr. den burgemeester van Barsinger- horn. De voorzitter drukte zijn spijt uit over het afwezig zijn van de afd. Alkmaar. Hierna was het woord aan den heer L Stolk, voorzitter der Federatie, die het ont werp wet besprak. De heer Stolk wees er in den aanvang op, dat het ontwerp slechts twee artikelen heeft, welke op de ziekenhuisverpleging slaan. De opzet is, dat de ziekenfondsen ook de Zie kenhuisverpleging voor hun rekening nemen, omdat er wanorde heerscht, zonder dit echter te bewijzen. In den grondslag van de wet en de toelichting 0p het wetsontwerp is tegenstrijdigheid, oïrtdat ér gesproken wordt van hulpverleening aan arbeiders en kleine middenstanders. De eerste conclusie is, dat door de nieuwe wet pieuwe lasten worden gelegd op de schouders der arbeiders. In onze vereeniging zyn opgenomen alle.klassen der maatschap pij. In 1920 wees de minister op de belang rijkheid van de ziekenhuisverpleging voor de lagere kringen. Het risico onder de arbei ders is grooter. De contributie is echter even hoog, waardoor ,de beter gesitueerde krin gen gedeeltelijk voor de lagere kringen be talen. Door de weistandsgrens in de zieken fondsen worden de be(er gesitueerden bui tengesloten, zoodat de lasten voor de arbei ders grooter worden- De kosten van controle zullen geheel voor rekening van de bij de fondsen aangeslote nen komen, hetgeen tot contributie-verho ging aanleiding zal geven. Het .ontwerp is niet in het belang der gemeenten, doordat velen op de openbare kassen zullen zijn aange wezen, want niet allen kunnen lid worden van de ziekenfondsen wegens de hoogere contributie. De mensehen, die tien jaar voor zichzelf hebben gezorgd, zullen weer den gang naar het B A. moeten doen. Daartegen laat spr. een luid protest hoo- ren ten bate der arbeiders en kleine mid denstanders, die worden geholpen, maar met zwaardere lasten. Dfe fèèhten van de deel hebbers. de geneesheeren, apothekers, enz., zijn in de wet vastgelegd, waardoor deze een safe bedrijf krijgen. Het wordt absurd ge noemd, dat de deelnemers zoo'n grooten in vloed hebben in de nieuwe fondsen, dat zij deze geheel naar hun hand kunnen zetten. Zij krijgen n.1. de helft van de bestuurs zetels. i Spr. vindt er geen aanleiding voor, ge zien de behaalde resultaten, om onze ver eenigingen onder .curateele te stellen. De minister toont weinig kennis te hebben van het werk van de Federatie door te spre ken van eenige vereenigingen van zieken huisverpleging. Een vierde deel van de Ne- derlandsche bevolking is bij onze federatie aangesloten, in miristens 550 gemeenten. Dat had Z.Exc. kunnen weten. Spr. vroeg zich af, waarom het Kruiswerk moest worden gespaard voor de ziekenfond sen en de vereenigingen niet, hoewel zij zich beide bewegen op hetzelfde terrein, n.1. de ziekenverpleging. Spr. schetste de pogingen van de-vertegen woordigers van de Federatie in de Verzoe ningscommissie om de dupeering van een bevolkingsgroep tegen te gaan. Het door ons opgemaakt wetsontwerp, waarin dit standpunt wordt ontwikkeld, kon niet in be handeling worden genomen. Is er reden voor aan ons werk den bestaans grond te ontnemen? Wordt het geld door ons niet goed be heerd? Wij zullen onder controle worden gesteld, waardoor het werk der alg. verg. geheel wordt afgeschaft. U Voor die controle «Weten de verzekerden het geld betalen. Ook--«onder regeeringsbe moeiïng kan men tot'goede(controle komen. Spr. geloofde, dat bij de thans gevolgde werkwijze de controle overbodig is. Het is wel interessant, dat de regeering niets maar dan ook niets van de financieele positie der federatie kent, waarbij gewezen wordt op de zeer geringe reserveering in het ontwerp- wet opgenomen, n.1. 1 van de jaarcontri butie. Daardoor krijgt men nooit een stevige vereeniging. Ieder, die weet wat de risico is van de vereenigingen, zal het er mee eens zyn, dat dit veel te weinig is. De arbeiders, die zich verzekeren by parti culiere maatschappijen, zullen gedwongen worden naar de andere vereen, over te gaan Dit moet dezen menschen worden verteld, omdat het een stimulans kan zijn zich bij onze vereen, aan te sluiten. Bij. overneming op lateren leeftijd zal een hoogere contri butie moeten worden betaald. Verder wees spr. op de nieuwe verplich ting in de wet, die spreekt van geneesk. hulp in een ziekenhuis door een huisarts en de verstrekking van geneesmiddelen. In verschil lende plaatsen zal men daardoor verhooging der kosten krijgen. By een mogelijk onvol doend inkomen van een huisarts zouden in de toekomst wel eens meerderen naar het ziekenhuis worden gezonden. Spr. concludeerde na eenige verdere uit weidingen, dat men in overleg kon treden met de ziekenfondsen, opdat de vereen, voor ziekenhuisverpleging kunnen blijven wer ken. Rechtspositie van de vereen, v. zieken huisverpleging moet ook in de wet worden vastgelegd en niet bij alg. maatr. van be stuur, zooals nu de bedoeling is, hetgeen onaanvaardbaar is. De premie moet door de Kroon worden vastgesteld; dit komt neer op een vastlegging voor elke gemeente, om dat het nogal wat uitmaakt hoe ver een ge meente van een ziekenhuis afligt. Maatrege len voor het autovervoer worden niet ge noemd. Alleen is gezorgd voor de specia listen. Deze worden onmondig verklaard om een contract aan te gaan. Verder loopen we kans, dat er een con trolecommissie komt, waarin wij onze stem niet kunnen laten hooren. De behartiging onzer belangen zal worden toevertrouwd aan onze natuurlijke concurrenten. Hier tegen liet spr. een woord van protest hoo ren. Wy achten het onaanvaardbaar voor ons, omdat wy verder nog afhangen van het wisselend inzicht van elkaar opvolgende ministers. Onze wensch is, dat in de wet wordt vastgelegd een regeling van de posi tie der vereen, v. ziekenhuisverpleging. Verscheidene personen uit de vergadering stelden n.a.v. deze rede vragen, welke wer den beantwoord. Tenslotte werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin geconsta teerd werd, dat de in dat ontwerp ontwor pen regelingen strijdig zijn met een goede regeling van de ziekenhuisverpleging, zoo als die door middel van de vereen, voor ziekenhuisverpleging voor alle groepen der bevolking bereikbaar is; dat derhalve door het ongewijzigd tot stand komen daar van de volksgezondheid niet wordt be vorderd, doch wordt geschaad; men doet een beroep op de Kamer, om hare medewer king aan de totstandkoming van deze regeling niet te verleenen. Deze motie zal ter kennis worden gebracht van de betrokken autoriteiten. - DISTRICTSARBEIDSBEURS. Doelenstraat 30 Tel. 4395 De directeur van bovengenoemd bureau deelt mede, dat heden staan ingeschreven: Groep bouwvakken: 1 bouwkundige, 1 opz.teekenaar, 1 waterbouwkundige, 4 glas in loodzetters, 2 glazenwasschers, 1 steen houwer, 3 stratenmakers, 1 stratenm.opper- man, 1 stuc. opperman, 3 tegelzetters, 1 be- tonemailleur, 6 betonwerkers, 45 opperlie den, 26 stucadoors, 48 metselaars. 17 voe gers, 38 schilders, 102 grondwerkers, 103 timmerlieden. Groep metaalindustrie: 14 bankwerkers, 2 blikslagers, 3 carrosseriebouwers, 2 con structiewerkers, 12 electriciens, 1 fitter, I instrumentmaker, 2 kernmakers, 2 ketelma kers, 7 klinkers, 12 loodgieters, 2 lijnwer- kers, 7 machinisten, 2 machineteekenaars. 8 metaaldraaiers, 1 metaalvyler, 2 metaal slijpers, 15 monteurs, 2 orgelmakers, 2 plaat» werkers, 3 rijwielherstellers, 1 rywiellakker, 4 scheepsbouwers, 2 scheepstimmerlieden, 1 scheepswerktuigkundige, 11 smeden, 9 sto kers, 1 tandtechniker, 1 voorslaander, 4 vuur werkers, 3 wagenmakers, 1 werktuigbouw kundige, 9 Ijzerwerkers, 1 zandbereider. Groep voedings- en genotmiddelen: 56 sigarenmakers, 3 sorteerders, 1 kistenplak- ker, 1 stripper, 4 tabaksbewerkers, 9 sla gers, 1 kok, 6 chocoladebewerkers, 1 suiker bakker, 1 off. choc.dragist, 26 bakkers, 2 bierbottelaars, 3 zuivelbereiders. Groep verkeerswezen: 54 chauffeurs, 6 koetsiers, 5 motorschippers, 20 pakhuis knechts, 22 magazijnbedienden, 6 kellners, 3 loopknechten, 1 emballeur. Groep houtbewerking: 21 meubelmakers, 13 stoffeerders, 8 mach.houtbewerkers, 1 kistenmaker, 2 borstelmakers, 1 beitser, 1 beeldhouwer, 1 kuiper. Groep boek- en steendrukkeryen: 9 boek binders, 7 letterzetters, 1 drukker. Groep handel: 21 vertegenwoordigers, 1 winkelbediendè, 1 colporteur, 2 etaleurs. Groep land- en tuinbouwbedrijven: 11 tuinlieden, 23 boerenarbeiders, 4 bloemisten. Overige beroepen: 3 wasschers, 2 kleerma kers, 1 rietwerker, 5 schoenmakers, 1 port.- huisknecht, 1 verfbereider, 1 kalkbrander, 2 huidenzouters, 1 klompenschilder, 1 on derwijzer, 1 cartonnagebewerker, 1 papier- bewerker, 1 controleur, 6 incasseerders, 4 zakkenstoppers, 1 kapper, 2 administrateurs, 2 boekhouders, 1 batikschilder, 1 secretarie- ambtenahr, 25 kantoorbedienden, 38 trans port- en 277 los-arbeiders. Gedeeltelijk werkloos: tabaksindustrie 4, metaalindustrie 6, overige beroepen 2. Jeugdige werkzoekenden beneden 18 jaar in diverse beroepen: 37. Vrouwelijk personeel: 8 kantoorbedienden, 5 verkoopsters, 1 kapster, 1 huishoudster, 2 dienstboden, 3 meisjes voor y, dagen, 1 ver- stelnaaister, 5 werksters. Alkmaar, October 1936. De directeur v.n. v. d. HEUVEL. Voor advertenuën, abonne menten, adresverandëi ingen en omtrent de bezet ging wende men zich UITSLUITEND TOT DE ADMINISTRATIE (Tel. 3320). Ingezonden stukken of versiagen van vergaderingen UITSLUITEND REDACTIE (Tel. 3330). 1 oor de vele blijken van deelne ming, ons geworden na het over lijden van onzen besten Vader, Be huwd- en Grootvader, den Heer GERUIT VEENHUY-EN, betuigen wy onzen vriendelijkeu dank. Uit aller naatn, J. SPANJAARD-KORLVINKE. J. SPANJAARD en Kindereu. Alkmaar, October 1936. oor de deelneming, ons betoond na het overlijden van onzen besten Broeder, Zwager en Oom, den Heer GERUIT VEENHUYSZtN, zeggen wy vriendelijk dank. Uit aller naam, C. J. VEENHUYSEN, Em. pred. N.H.K. Ede, Oct. '36. Hiermede betuigen wy onzen hartelyken dank voor de vele be wijzen van belangstelling onder vonden na het overlijden van onzen geliefden Man, Vader, Behuwd- en Grootvader JACOB STAM, Uit aller naam, Wed. W. STAM-HEMELRIJK. Plaatsing gezocht voor een 17-j. Meisje in N.H. gezin als voor d. en u., te Alkmaar of omg. met gering loon tevreden. Br. lett. U 656 bur. van dit blad. Stuurman, 28 j., alg. ontw., i. b. v. rybewys, onverschillig wat. Br. lett. W 658, bureau van dit blad. Boekhandel MARIE OUDEJANS Schoutenstraat 13, vraagt voor direct een tevens voor opleiding in den winkel. 377 r Gevraagd met 1 Nov., wfgens huwelijk van het tegenwoordige, te Bergen in kl. gez., z,, k. v. d. e. n., netjes zelfst. kunnende werken, v. g. g. v. Br. letter K HAAN S Boekh. Bergen N.H. Laat U voorlichten betreffende de Nieuwe Wet op het Afbeta- lmgsbedrijf door het Rechtskun dig Advies Incasso en Informatie Bureau R. V. A. Ridderstr. 6a. Telef. 3501, Alkmaar. Telef. 3501. Kant. geop. 9-12, lH-5l/z. Voor opleiding voor bovenstaand Diploma kunnen nog eenige nette personen zich aanmelden t/m. 15 October 1936, nadien worden geen cursisten meer aangenomen. Laag lesgeld, intieme opleiding. Persoonlijke aanmelding iederen avond van 7-8 uur. Ridderstraat No. 6a, Alkmaar. geviaaga legen 5 aflossing 750.per jaar. Voldoende zekerheid aanwezig. Br. letter V 657 bureau van dit blad. bioedkoopete Pijpcii-adrea TABAK -SIGAREN - SIGARETTEN NIEUWSTEihFUNSTE PRODUCT VAN Of Juliana heëft een goede keus gedaan Maar die kwam niet uit de Snaarmanslaan, Doch wij Alkmaarders zijn zeer wys En kopen goede waar voor zachte prys. Probeert U eens in de Leidsche zaak U staat verstomd wat U daar koopt voor een knaak. Uit ondervinding kan ik U bewijzen Wat beste spul 't is voor lage prijzen. Ik raad iedereen dan ook eens aan Om eens naar de Leidsche Wolwinkel te gaan. Mejuffr. E. B. De Leidsche Wol-en Mauufacturen- liandel, Snaarinanslaan. Tel. 3419. Stukjes by 3 pond 100 Magere Lappen by 3 pond 90 Magere Rollade bjj 3 pond 90 Doorr. Lappen z. b. by 3 pond 75 Magere Karbonade by 3 pond 70 Dik Schapenvet per pond 30 2 pond Gebakt door elkander 45 Rookvlees per ons 114 per pond 30 Aanbevelend, 2de huis vanaf Brillensteeg. IEL. 4.2.5.7.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 3